Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Doživotná umiestnenka (Pamätnica k nedožitým 80. narodeninám Viktora Majerika)

Doživotná umiestnenka (Pamätnica k nedožitým 80. narodeninám Viktora Majerika) - obálka

Publikácia vyšla ako pamätnica k nedožitým 80. narodeninám etnografa, folkloristu a zberateľa ľudovej slovesnosti z regiónu Zamaguria, Viktora Majerika. Obsahuje spomienky jeho vrstovníkov, výber z korešpondencie a dobových článkov, náčrty choreografií, výberovú bibliografiu, fotografie, dokumenty a texty z pozostalosti Viktora Majerika. Do časti venovanej pozostalosti je zahrnutá reedícia goralskej rozprávky Pastierik na zlatom voze, ukážky z kroník zamagurských obcí z prvej polovice minulého storočia a diplomová práca Viktora Majerika z roku 1970, keď ukončil externé štúdium na Katedre etnografie a fokloristiky FF UK v Bratislave, nazvaná Ľudová strava na severnom Spiši (Veľká Lesná, Haligovce, Veľký Lipník, Lesnica).

Uvádzame krátku ukážku z kapitolky Erotické zvykoslovie.

Akt prijatia medzi dospelých prebiehal spravidla počas vianočnej, fašiangovej alebo veľkonočnej zábavy. Prijatie do stavu mládencov (parobek) je spojené so zaplatením vstupného (bikove). Keď sa mládencom podarilo chytiť chlapca na šope alebo potulujúceho sa večer niekde vonku, slávnostne ho doniesli na pleciach do krčmy a opýtali sa, či je ochotný zaplatiť bikove. Chlapec prikázal krčmárovi, aby "postavil" liter pálenky (dajče liter). Keď spoločne s adeptom liter pálenky vypili, stával sa aj on mládencom. Ten, ktorý mal právo tzv. prvého mládenca, oboznámil nováčika so zvyklosťami. Týmto dostáva spomínaný akt prijatia aj vonkajší výraz.

Na Katarínu varievajú dievčatá pirohy. Namiesto plnky do nich vkladajú lístky s menami mládencov. Meno mládenca, ktorého piroh vypláva na povrch ako prvý, je tým predurčeným pre danú dievčinu. Mnohokrát si pri vyberaní dievčence popália ruky a tak pri týchto "pirohoveštbách" býva vždy veľmi veselo. Dôležité je, aby bolo všetko potrebné na prípravu pirohov ukradnuté: váľok na cesto, doska, voda, hrniec, múka aj drevo na oheň.

OBJEDNAJTE TU:Order
Doživotná umiestnenka (Pamätnica k nedožitým 80. narodeninám Viktora Majerika)
Cena: 9.50 EUR
Mierka: 0
Kategória: Ľudová kultúra, folklór
Vydavateľ: Goralinga
Vydanie 1.
Rok vydania: 2010
ISBN: 978-80-970042-3-1
Počet strán: 215
Mäkká väzba
Rozmery: 15.00 x 21.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Ľudová kultúra, folklór

Vydané: 2010-12-28
Aktualizované: 2010-12-28