Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021

Z filmu Stratení králi Bioka
Z filmu Stratení králi Bioka.

Viete, ako funguje bezrastová ekonomika? A ako sa zachovať, keď nájdete v prírode opustené mláďa? Aj na tieto otázky môžete nájsť odpovede na festivale EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021. Festival o trvalo udržateľnom rozvoji prebieha online od 26. do 30. apríla. Program festivalu je dostupný bezplatne a organizátori dali záujemcom možnosť ho sledovať až do nedele 2.5.2021 do 24:00.

O slovenskej prírode

"V súčasnej dobe poznačenej pandémiou sa množstvo ľudí vybralo von do prírody. Preto sme sa rozhodli uprednostniť slovenské filmy, ktoré informačne dokreslia práve pobyt vonku. Vďaka domácim autorom dostali priestor aj najnovšie filmové premiéry okrem úspešných zahraničných dokumentov," uviedla programová riaditeľka festivalu Alena Janáči.

Krátkometrážny dokumentárny film Mláďatá od tvorcov zo Záchrannej stanice v Zázrivej predstaví mláďatá zo slovenskej divočiny. Dokument pripravený v spolupráci so Štátnou ochranou prírody vysvetlí, ako zaobchádzať s nájdeným mláďaťom, kedy je potrebný ľudský zásah a kedy naopak nie.

Po slovenskej prírode sa prejdete aj s mladými aktivistami, ktorí počas posledných mesiacov pripravili dokument Oko medveďa – o putovaní po Kremnických vrchoch a sledovaní slovenských šeliem.

Dokument Motýle Slovenska, ktorý je nielen o motýľoch, prináša zaujímavé makrozábery.

Úspešné zahraničné dokumenty

V roku 2001 sa lukratívny čokoládový priemysel na základe tlaku mimovládnych organizácií zaviazal ukončiť detskú prácu na kakaových plantážach – a to najneskôr do roku 2006. Dodržiava sa tento sľub aj o 18 rokov neskôr? Pobrežie Slonoviny, najväčší producent kakaa na svete, sa skutočne pokúsilo túto pohromu v krajine odstrániť. Stavali školy a školili farmárov. Televízne reklamy obyvateľom pripomínali, že detská práca je nelegálna. Prečo teda vykorisťovanie detí stále existuje? Viac sa dozviete v dokumente Čokoládové srdce temnoty.

Diskusie na zaujímavé témy

Na klimatickú krízu sa treba pripraviť aj z pozície štátu či regiónov. Akú má Slovensko stratégiu? Aké pripravuje adaptačné opatrenia a čo to presne znamená pre obyvateľov? Aj toto bude témou jednej z diskusií naplánovanej na piatok 30. apríla.

Počuli ste už o pojme bezrastová ekonomika? Počas festivalu sa dozviete viac o tom, prečo dnes prežívame ekologický kolaps, za ktorým stojí podľa mnohých skúmaní práve ekonomický rast. Čím viac rastieme ekonomicky, tým vyššie sú aj dopady na klímu a životné prostredie. Ako z toho von? A aké riešenia ponúka bezrastová ekonomika? V rámci online prednášky tento pojem vysvetľuje Nicolas Giroux – spoluzakladateľ bratislavského komunitného centra Bystro, ktorý sa intenzívne venuje ochrane životného prostredia a zároveň je propagátorom témy "degrowth" na Slovensku.

Ekovýchova pre školákov

Súčasťou festivalového programu je už tradične aj Junior festival – environmentálne vzdelávanie pre žiakov základných a stredných škôl. Táto časť programu sa uskutočňuje v spolupráci s učiteľmi z 25 miest Slovenska. Deti sledujú filmy a potom nasleduje krátky edukatívny program. Deti sa učia, čo je to uhlíková stopa, ako si ju vypočítať a spolu s raperom Kalim si odpovedajú v špeciálnom interaktívnom kvíze na vedomostné otázky, týkajúce sa témy foodwaste – plytvania potravinami.

Premietanie festivalu online

Pripravil ID, podľa tlačovej správy festivalu

Festival o trvalo udržateľnom rozvoji EKOTOPFILM | ENVIROFILM 2021 trvá od 26. do 30. apríla, ale pretože sa uskutočňuje online, môžete si premietané filmy a vystúpenia pozrieť až do nedele 2. mája.

Vydané: 2021-04-28
Aktualizované: 2021-04-28

Kategórie: Pozvánky