Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Kvarteto s Líštičkou

Na štande pod poslednou dĺžkou Junge Füchsin
Na štande pod poslednou dĺžkou Junge Füchsin.

O Líštičke (Junge Füchsin) sprievodca píše, že je to cesta plná lezeckých prekvapení. Sprievodca neklame. Aj keď spočiatku bolo všetko bez prekvapení - už keď sme prichádzali k stene, videl som visieť slučku na platni, v mieste, kde sa dal očakávať sedmičkový kľúčik cesty. Tak som si potichu povedal, že čaká aj na nás.

Najprv sme museli prekonať vytláčajúce miesto hneď v úvode cesty - niekde píšu 7-, niekde 6+. Akonáhle sme našli šikovné prštekové madielko pre ľavú ruku, táto dĺžka nás pustila. Ďalšia dĺžka je choďák, ktorý vedie pod platňu s kľúčovými miestami. Na platni bola tá slučka presne tam, kde mala byť a ťažko jej bolo odolať - aj vzhľadom na to, koľko metrov lezenia bolo ešte nad nami.

Z kľúčikovej platne línia cesty vybieha na hranu, kde sa na chvíľu spája so susednou cestou Neuer BG Steig.

V štvrtej dĺžke nasledoval krátky traverz po hladkej, zrejme prúdmi vody vymytej skale a po pár metroch traverzu cesta zabáčala okolo mohutného balvanu (Riesen Schuppe) do sokolíkovej špáry. Prvé prekvapenie = zábavné lezenie.

Nad touto dĺžkou bol malebný štand na hrebienku medzi stromami a z neho znova viedla cesta do komínového kúta, ktorý sa končil spoďákovou špárou, z ktorej sa prechádzalo do ďalšieho sokolíka. Táto Steile Risse - Strmá špára (6) bola o niečo ťažšia ako predošlá. Po nej nasledoval krátky choďák po polici, z ktorej štartuje sedem kratších ciest. (Je to asi jedna z viacerých Klettergarten na Hohe Wande.) Tretiu z týchto ciest, dlhú 20 metrov, určili stavitelia cesty ako pokračovanie Líštičky. Táto šestková časť cesty sa nám zdala byť omnoho ľahšia ako predošlá - rovnako šestková Strmá špára. Ale možno to bolo tým, že sme sa už dobre rozliezli :-)

Po tejto šestke sme už očakávali iba ľahké doliezanie. Miro zaliezol za hrebienok, ale trvalo mu to pomerne dlho. Keď som potom vykukol spoza hrebienka, pochopil som prečo. K ďalšemu štandu viedol krátky ale o to vzdušnejší traverz, ktorý si každý prvolezec musí dobre premyslieť. Nebol ťažký, ale bol o to zábavnejší. Miro si na jeho konci spokojne lebedil na štande.

Napokon ani posledná dĺžka nebola celkom zadarmo - znova šikmá platnička so špárou, tentokrát za 5+. Potom už nebolo čo riešiť, ostával len čas na vrcholovú fotku. Teda, musím priznať, že sme ešte niečo riešili - a to zostup. A nedopadlo to najlepšie. Peší zostup kotlinou napravo (pri pohľade zdola) od sektoru Líščej nory (Fuchsloch) neodporúčame. Najmä v dolnej časti, kde nie sú podporné laná, je zostup po hlinitej strmine nepríjemný.

Zložené kvarteto

Za zážitky ďakujeme Walterovi a Brigitte Dolezal, ktorí cestu dobudovali v októbri 2007. Líštička bola naším štvrtým výletom v Hohe Wande počas štyroch víkendov. S ňou sme si zložili kvarteto a zhodli sme sa, že táto 235-metrová cesta je z neho najkrajšia. Ale ani predošlé tri cesty - Draschgrat, Betty & Paul a Traum und Wirklichkeit, nás nesklamali.

Sprievodca pre Líštičku na Bergsteigen.com

Táto platnička s kľúčovým miestom cesty nie je taká položená, ako sa zdá na tejto snímke
Táto platnička s kľúčovým miestom cesty nie je taká položená, ako sa zdá na tejto snímke.
Nad kľúčikom technickej platničky
Nad kľúčikom technickej platničky.
Dolez tretej dĺžky
Dolez tretej dĺžky.
Za rohom pod
Za rohom pod "Riesen Schuppe" je sokolíkové prekvapenie.
Tento štand po štvrtej dĺžke je ako pozvánka na piknik
Tento štand po štvrtej dĺžke je ako pozvánka na piknik.
Po pikniku
Po pikniku "makačkala" v komínošpáre.
Dolez pred-predposlednej dĺžky
Dolez pred-predposlednej dĺžky.
Miro si lebedí zavesený v lanách po vzdušnom traverze
Miro si lebedí zavesený v lanách po vzdušnom traverze.
V pozadí hrebeň Draschgratu - celý deň sa odtiaľ ozývali veselé hlasy. Hore vidieť drobné siluety lezcov
V pozadí hrebeň Draschgratu - celý deň sa odtiaľ ozývali veselé hlasy. Hore vidieť drobné siluety lezcov.
Finále po 230 metroch
Finále po 230 metroch.
Vrcholovka
Vrcholovka.
Trasa hornej časti Líštičky. Dolná platňová časť je schovaná za hrebeňom
Trasa hornej časti Líštičky. Dolná platňová časť je schovaná za hrebeňom.

Viac o lezení na Hohe Wande

Pripravil: Vlado Bibel

Napokon sme si zložili Hohewandské lezecké kvarteto. Líštička - cesta Junge Füchsin - bola parádnym vyvrcholením štyroch výletov do Rakúska.

Vydané: 2021-10-06
Aktualizované: 2021-10-06

Kategórie: Horolezectvo