Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ukážka z knihy Predzáhradky

Predzáhradky - zadná strana obálky

Kaderníčka Milučká sa odstrihla od mužov

(Nožnice kaderníčky Milučkej robia zázraky. Ale čo z toho má?)

„Ona sa neodstrihla,“ zahundrala namosúrene dôchodkyňa Steinová, keď som jej povedala, že kaderníčka Milučká zavrela kaderníctvo, lebo sa lieči z depresií a vyčíta si, že od nej ušli všetci muži. „To oni sa odstrihli a ušli,“ nástojila. „Ako ten môj. Uletel si do neba, a keď tam príde poštár Huňady, zatají sa, aby mi nemusel odpísať.“

Kaderníčka Milučká mala vždy pri sebe nožnice. Keď išla okolo kríka alebo kvetu, ktorý sa jej páčil, tak šmik-šmik, kúsok odstrihla, doma vetvičku vopchala do pohára s vodou a čakala, kým nepustí korienky. Hneď ako sa objavili prvé vlásočnice, kúpila si pekný črepník a rastlinku zasadila. Väčšinou sa jej nič neujalo. Pri vlasoch to bolo úplne naopak. Čím viac strihala vlasy svojich zákazníčok, tým viac im rástli, hustli, bujneli. Najčastejšie však strihala svojich synov. Najstarší bol ryšavý po jej prvom manželovi. Prostredný mal gaštanové vlasy po druhom manželovi a najmladší celkom čierne po treťom. Prvý manžel bol alkoholik, druhý sa rád obzeral za inými ženami a tretiemu prekážalo, že pani Milučká sa rada pozerá za inými mužmi. Kaderníčka Milučká, tiež známa ako Micka, sa po treťom rozvode zaprisahala, že sa už viac nevydá.

„Takto je mi najlepšie,“ vyhlasovala, keď mi šibrinkovala nožnicami nad hlavou. „A nemôžem si odstrihnúť pár vetvičiek z toho vášho krásneho rozmarínu?“ spýtala sa tak ako vždy v lete, keď môj rozmarín na balkóne najviac rozvoniaval. Privolila som, veď rozmarínu to vôbec neuškodí, ale už vopred som vedela, že Micke sa zasa neujme. Rastlinky po presadení polievala viac, ako bolo potrebné, a potom ich postupne prestala polievať, až schradli, zoschli. Nakoniec skončili v odpadkovom koši. Kaderníčka Milučká jednoducho nemala šťastnú záhradnícku ruku. To jej však nebránilo, aby každému uštedrovala rady, ako sa čo pestuje. „Tú čínsku ružu zalievajte citrónovým čajom,“ prehodila, keď sa rozhliadla na balkóne. Čínska ruža sa zatiaľ mala k svetu, a preto som sa uistila, že ju nikdy nebudem polievať citrónovým čajom. „Aha, Puobiš už zasa nesie domov nákupy,“ švihla zrakom do uličky a v okamihu zmapovala všetko a každého. „Tá jeho žena sa má... A k Vargovcom sa zasa niekto ďalší nasťahoval. Pozrite, ide k nim,“ bez zábran ukazovala prstom na kohosi, kto sa blížil k predzáhradke Vargovcov.

Večne čosi rátala. Tržbu, dane, čo koľko stojí, čo by si kúpila, keby to toľko nestálo, a čo si kúpila a ako dlho to bude splácať. Hlavu mala ako kalkulačku.

„Budeme mať päťdesiat hostí,“ oznámila mi, keď sa s nastrihaným rozmarínom vrátila z balkóna do kuchyne. Pochopila som, že tentoraz Micka nechce rozmarín pestovať, ale ho potrebuje na synovu svadbu. „Hovorila som neveste, nech si nerobí starosti, že rozmarín prinesiem. A v sobotu ráno jej urobím účes.“ Svadba bola v Mickinej réžii. „Päťdesiat obedov, päťdesiat litrov vína, dvadsať fliaš tvrdého, minerálky, zákusky...“ Micka mi vyratúvala všetky položky spojené so svadbou, podčiarknuté, spočítané, aj s výslednou sumou.

Ani nie o dva roky ženila ďalšieho syna. A potom ostala v byte sama s najmladším.

Všimla som si, že mladý muž je čoraz vlasatejší.

„Včera som ho ostrihala na ježka,“ oznámila mi v pondelok nad mojím novým účesom. Lenže v nedeľu mal Mickin syn vlasy také dlhé, že mu zakrývali uši.

Nerástli mu len vlasy. Celý chlpatel. Obočie mu zhustlo tak, že pripomínalo Brežneva. Dlhé čierne riasy by mu závidela hocktorá modelka. Aj keď sa holil každé ráno, do večera mal na tvári strašné strnisko. Ruky, nohy – aspoň to, čo z nich bolo vidieť – mu pokrývali tmavé chlpy, ktoré pripomínali srsť.

Micka ho strihala každý týždeň, ale ja som stretávala každý deň čoraz chlpatejšieho neandertálca. „Dobrý deň,“ pozdravil a spod huňatého obočia svietili dve smutné oči.

Aby unikol maminým zázračným nožniciam, odišiel za prácou do zahraničia.

Kaderníčka Milučká chodila ako bez duše. Zdržiavala sa celé dni v svojom kaderníctve, v suteréne domu, do prázdneho bytu chodila len spávať. Doma nemala koho strihať. Až raz priviedol jej najstarší syn kolegu z práce. Aby ho ostrihala. Micka sa s chuťou pustila do práce. Synov kolega sa stal jej pravidelným zákazníkom, vlasy mu rástli a hustli. Nakoniec bol u Micky viac ako doma a po pár týždňoch sa k nej nasťahoval nadobro. Najprv jej vymaľoval byt a kaderníctvo. Potom podľa Mickiných predstáv prestaval nábytok.

„Je to len na skúšku,“ zdôverovala sa mi. „A čo poviete na môj nový odtieň?“ postavila sa k oknu, aby slnko ukázalo jej hlavu v ešte žiarivejšej farbe.

Micka kvitla. V poslednom čase jej hlava vzplanula už po niekoľkýkrát. Najprv sa ponášala na kolibríka. Bol to veľmi náročný melír so striebristým základom, s modrými a hnedými prúdmi. Potom prešla na fialovo-čiernu farbu a naposledy ohúrila susedov vášnivou červenou.

Jej priateľ porobil všetky nákupy, vídala som ho, ako vyťahuje z kufra auta plné igelitky a veľké balenia minerálok. Zapustil si briadku. Najprv vyzeral ako mladý D‘Artagnan. Potom sa jemná briadka začala rozrastať, prešla do castrovskej fázy, a čoskoro z marxovskej periódy konvertovala na podobu, akú mávajú pravoslávni popi. Mickin nájomník sa však márne dožadoval, aby mu bradu skultivovala, vrátila do d‘artagnanovskej alebo aspoň štúrovskej fazóny. Micka navyše žiadala, aby opravil a vymenil všetky elektrické zásuvky v byte a v kaderníctve urobil nový náter na radiátore.

Na noc mu prečesala bradu, zaplietla ju do hrubého vrkoča a ten si priviazala o ruku.

Lapený muž sa vyslobodil z pasce šikovnej ženy jej vlastnou zbraňou. Večer prišiel do suterénneho kaderníctva (pod zámienkou, že chce skontrolovať opravený sušič na vlasy, ktorý vyzeral ako veľká helma) a vzal zo stojana nožnice.

Odstrihol sa až nadránom, keď Micka spokojne odfukovala.

Odsťahoval sa, keď mala platinový odtieň. Na rozlúčku ju ešte požiadal, aby mu vyholila hlavu.

„S mužmi to vie asi tak ako s kvetmi,“ povzdychla som si, keď som na prosbu uplakanej Micky vyvesila na dvere kaderníctva oznam Zatvorené. Asi navždy.

Ďalšie info:

Predzáhradky - Ako sa kaderníčka Milučká odstrihla od mužov

Vydané: 2019-10-30
Aktualizované: 2019-10-30

Kategórie: Knihy, literatúra