Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Superčuch ženy zo Škótska prináša nádej na včasné zisťovanie neliečiteľnej Parkinsonovej choroby

Zavádzanie elektródy na stimuláciu mozgu postihnutého Parkinsonovou chorobou
Zavádzanie elektródy na stimuláciu mozgu postihnutého Parkinsonovou chorobou. Autor / zdroj: Wikipédia.

65-ročná Škótka Joy Milne si pred vyše dvoma desaťročiami všimla, že vôňa jej manžela sa zmenila. V júni 2015 jej manžel podľahol Parkinsonovej chorobe. Joy priradila tento pach, ktorý spoznala u svojho manžela, k Parkinsonovej nemoci, až keď sa pripojila k charitatívnej organizácii pre boj s "parkinsonom" a stretla sa s ďalšími ľuďmi, ktorí trpia touto neliečiteľnou nemocou.

Objavu pachu "parkinsona" venujú pozornosť viaceré britské médiá. Nemoc totiž nie je len neliečiteľná, ale sa aj veľmi ťažko diagnostikuje.

Test s tričkami

Joy Milne sa so svojím čuchovým pozorovaním zdôverila výskumníkom a tí vyskúšali, či dokáže čuchom odlíšiť tričká, v ktorých spali osoby postihnuté Parkinsonovou chorobou a zdraví ľudia. Test na 100 percent zvládla a v dvanástich prípadoch sa ani raz nezmýlila. Dokonca jednému mužovi identifikovala "parkinsona", hoci bol v kontrolnej skupine zdravých. Lekári mu potvrdili nemoc o osem mesiacov.

"Je to ťažká, trocha pižmová vôňa"

Lynn o sebe vraví, že dokáže zavoňať to, čo bežne ľudia nedokážu. "Je ťažké popísať ten pach, ale je to ťažká, trocha pižmová vôňa," vraví o vôni, ktorú poznala u svojho manžela. "Nevedela som, že si nikto tento pach predtým nevšimol."

Zmenený manželov pach si vraj všimla šesť rokov predtým, ako uňho lekári v roku 1995 zistili túto nemoc.

Hľadanie molekúl pachu "parkinsona"

Na základe pokusu teraz Univerzita v Manchesteri pripravuje výskum, či je naozaj možné čuchom identifikovať Parkinsonovu nemoc. Ak by sa to potvrdilo, a identifikovali sa molekuly, ktoré v pokožke človeka sprevádzajú túto chorobu, tak bude možná včasná a lacná diagnostika tejto doteraz neliečiteľnej nemoci. Tiež bude ľahšie možné testovať lieky, ktoré majú zabrániť jej prepuknutiu.

Parkinsonova nemoc je choroba centrálnej nervovej sústavy, ktorá priamo súvisí s ubúdaním nervových buniek v časti mozgu. Zvykne postihovať ľudí vo vyššom veku, najčastejšie sa objavuje po päťdesiatke. Britská Parkinsonova spoločnosť uvádza, že v Británii je nemocou postihnutý jeden z 500 obyvateľov.

Viac o Joy Milne na stránkach BBC.

(id)

Vydané: 2015-10-22
Aktualizované: 2015-10-22

Kategórie: Zaujímavosti