Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Video z lezenia popri vodopáde Skok

Pohľad z prvej dĺžky
Pohľad z prvej dĺžky. Autor / zdroj: Vlado Bibel.

Vedeli ste, že vo Vysokých Tatrách sa dá liezť popri vodopáde? Vďaka horskému vodcovi Martinovi Murárovi vznikla pri vodopáde Skok v Mlynickej doline ľahká lahôdková cesta nazvaná Protiprúd, ktorá robí ľahšie dostupným tento zážitok. Cesta vedie medzi dvoma vetvami vodopádu, bližšie k tej ľavej, menej bohatej na vodu a meria okolo 100 metrov. My sme v ceste našli počas krásneho baboletového dňa dve lesknúce sa nové štandové istenia a tri postupové borháky.

Je to cesta náročnosti 3, ale nie je to trojkový rebrík. V prvej dĺžke nad druhým borhákom som liezol cez platničku priamo nahor, čo nebola trojková varianta :-). Spolulezec Jano potom našiel postup primeranejší k hodnoteniu cesty - po hrane vpravo.

Stienka nad druhým štandom sa tiež lezie zprava a zrejme aj vy pri jej preliezaní založíte istenie do horizontálne-šikmej špáry, ktorou môže tiecť voda. Nedávajte tam čok, ale frienda, pretože čok si môžete následne lanom vytiahnuť.

Uvažujem, že celkovo môže byť cesta leziteľná - neleziteľná v závislosti od výšky hladiny vody vo vodopáde Skok - možno by to mal pripojiť do svojich predpovedí SHMÚ, či Horská služba. Čosi ako "niveau du Skok stable" :-). My sme ju liezli počas októbrového odmäku a vody bolo tak akurát - aj na krásu, aj na lezenie.

Cesta vedie s výnimkou úvodných nástupových metrov, kde je troška trávy, v nádhernej pevnej žule povymývanej, povytvarovanej a vyhladenej vodou. Tá skala je umelecké dielo prírody.

Kedže cesta je pri hučiacom vodopáde, nerátajte s tým, že sa so spolulezcom na štande budete počuť.

Posledná tretia dĺžka je len dolezový úsek, viacmenej choďák.

Z tejto zážitkovej cesty sme pripravili zážitkové video.

Odlezy sú trocha dlhšie než tie, na ktoré sme zvyknutí z odistených športových ciest.

Pohľad zdola na lezenie prvej dĺžky Protiprúdu
Pohľad zdola na lezenie prvej dĺžky Protiprúdu. Autor / zdroj: Ján Krajčík.

Topo cesty i neďalekého Anjelského hangu, čo je takisto projekt z dielne Martina Murára, nájdete na jeho stránkach Kamnahory.sk.

Vlado Bibel

Viac o lezení vo Vysokých Tatrách

Vedeli ste, že vo Vysokých Tatrách možno liezť popri vodopáde? Pozrite si video zo zážitkovej cesty pri Skoku v Mlynickej doline.

Vydané: 2022-10-31
Aktualizované: 2022-10-31

Kategórie: Horolezectvo