Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vzdušný traverz, že vraj štvorka

V traverze na Tirolersteig Mixtüre
V traverze na Tirolersteig Mixtüre.

Keď som pred časom liezol Hamburger Pfeiler v rakúskej lezeckej oblasti Hohe Wand, tak sme sledovali lezcov, ako na susednom pilieri Tirolergrat, (v preklade Tirolský hrebeň), prekonávajú mimoriadne exponovaný a fotogenický traverz. Traverz je v tope k ceste Tirolersteig Mixtüre zo servera Bergsteigen.com ohodnotený za štyri. Napokon sa mi podarilo urobiť si lezecký výlet, pri ktorom sme s Mirom Vranom traverz vyskúšali.

Nástup po modrej vetve Tirolersteigu. V tope je ohodnotený za 2+, ale bol som rád, že som tam našiel nejaké nity
Nástup po modrej vetve Tirolersteigu. V tope je ohodnotený za 2+, ale bol som rád, že som tam našiel nejaké nity.
Do tejto platničky v dolnej časti cesty niekto vysekal stupy
Do tejto platničky v dolnej časti cesty niekto vysekal stupy.

Prepletenec ciest po hrebeni

Tirolersteig Mixtüre (dĺžka 290 m, 5+) je jedna z troch ciest, ktoré vedú Tirolským hrebeňom. Mixtüre je aj zmes aj vylepšenie jednej z najznámejších hohewandských klasík - cesty Tirolersteig. Tá je dlhá vyše 300 metrov, ohodnotená za 3-, ale mnohé jej úseky sú ešte ľahšie. Ale rozhodne to nie je cesta pre pešiu turistiku. Pri cestách je dobré si všímať rok vzniku - ten je pozoruhodný: 1914. Spravidla cesty, ktoré vznikli dávnejšie, bývajú z dnešného pohľadu podhodnotené. Možno na tom podhodnotení niečo bude, pretože na Tirolersteigu sú až tri pamätné tabule ľuďom, ktorí v ceste zahynuli.

Tirolersteig tvoria dve križujúce sa línie - označené aj na skalách červenými a modrými puntíkmi a šípkami. Z týchto dvoch línií odbočujú a tiež sa s nimi na hrebeni spájajú a prepletajú ďalšie dve cesty - Mixtüre so svojím traverzom a ešte Zillertaler Varianten (290 m, 6). Hrebeň nie je homogénnou skalou, vyrastá z neho viacero vežičiek a väčších balvanov.

Tirolersteig sa odporúča aj na lezenie s deťmi, ale vzhľadom na dĺžku cesty by som povedal, že rakúske deti musia byť dobre trénované :-)

Na pilieri nad Mirom sa začína lezecky krajšia časť cesty Tirolersteig Mixtüre
Na pilieri nad Mirom sa začína lezecky krajšia časť cesty Tirolersteig Mixtüre.
Zhora sa zdá byť pilier strmší ako zdola
Zhora sa zdá byť pilier strmší ako zdola.

Najkrajšie dve dĺžky

Podľa informácií, ktoré som našiel na internete, sú na hrebeni najkrajšie dve dĺžky, ktoré patria do Mixtüre cesty - to je hrana, po ktorej vedie 40-metrová dĺžka pod traverz a potom samotný traverz.

Hranu som si užíval, aj keď by som najmä jej finálnej platničke pokojne dal vyššie hodnotenie. Je to vyrovnané štvorkovo-päťkové lezenie po dobrej skale. Aj keď je dobre odistená, do špáry pred koncom dĺžky sa mi podarilo založiť frienda, čo sa mi na vápenci veľmi často nestáva. Vzápätí som ho ale vybral, pretože som o nejaký meter nad ním objavil nit. Zábavné je, že podľa videa na internete som nebol prvý, komu sa to podarilo. V minulom prípade tam ale bol nejaký zabudnutý, nevybraný čok. (Video na YT , 29. minúta.)

Pohľad z cesty Hamburger Pfeiler na lezcov v traverze v ceste Tirolersteig Mixtüre
Pohľad z cesty Hamburger Pfeiler na lezcov v traverze v ceste Tirolersteig Mixtüre.
To má byť štvorka? - pýtal sa môj spolulezec Miro Vrana, keď naliezol do traverzu
To má byť štvorka? - pýtal sa môj spolulezec Miro Vrana, keď naliezol do traverzu.
Traverz v detaile
Traverz v detaile.
Výlez z traverzu je strmší, než sa zdá na tejto snímke
Výlez z traverzu je strmší, než sa zdá na tejto snímke.

Ručkovanie po hrane

Vyššie spomínané video dobre zaznamenáva aj prelez traverzu. V ňom sa ide rukami po hrane a nohy využívajú nerovnosti na kolmej stene. Úchopová hrana by mohla byť najmä na začiatku trocha ostrejšia a menej klzká.

"To je štvorka?" pýtal sa pochybovačne spolulezec Miro, ktorý dĺžku ťahal... Traverz je ale dobre odistený a čím ďalej sa ide, tým je hrana chytovatejšia a lepšie sú aj stupy. Z traverzu sa vylieza nahor do úzkeho sedielka, či zárezu medzi skalami. Nájdete tam o chyt menej, pretože jeden sa mi podarilo vylomiť a metrík som sa ako druholezec preletel. Tak to býva, keď sa lezie po rukách a nie po nohách.

Aj výlez z traverzu sa mi podobne ako traverz zdal byť podhodnotený.

Pohľad z Tirolersteigu na lezcov v kľúčovej dĺžke cesty Hamburger Pfelier
Pohľad z Tirolersteigu na lezcov v kľúčovej dĺžke cesty Hamburger Pfelier.
V jednej z horných variánt Tirolersteigu
V jednej z horných variánt Tirolersteigu.
Jedna z našich záverečných dĺžok
Jedna z našich záverečných dĺžok.

Záver mohol byť tiež pekný

Podľa topa nás na záver Tirolersteig Mixtüre malo čakať ešte vyvrcholenie - široká päťplusová špára s deviatimi nitmi - ale tú sme nenašli! Namiesto toho sme sa ocitli v pohodovom lesíku nad skalami. Naša posledná dĺžka nás zaviedla na chabo odistené skalky, ktoré sa dali sprava nelezecky obísť. Dodatočne sme sa zhodli, že topo je zmätočne nakreslené.

Stratená špára

Zrejme sme sa na začiatku poslednej (deviatej?) dĺžky nemali držať topa ale červenej línie Tirolersteigu, ktorá prekvapivo odbočovala pomerne strmo doľava nadol. Nad týmto zrázom sme podľa fotografií dodatočne identifikovali hľadanú špáru. O tom, že pred záverom Tirolersteigu je prekvapujúce trojkové(!) zliezanie, píšu aj iní lezci. Ale to sme sa dozvedeli až dodatočne.

Na Tirolergrate sme boli v nepracovný deň, a tak sme ho mali celý pre iba pre seba. V nepracovné dni tam môžete očakávať na "detskom" Tirolersteigu väčší ruch.

Ohľadne prístupu k Tirolergratu - lacnejšie je zaparkovať na parkovisku na konci ulice Setzweg v Maiersdorfe než v sprievodcami odporúčanom parkovisku Sonnenuhr Parkplatz.

Pohľad na hrebeň Tirolergrat. V strede je hrana - nájdete ju podľa tmavosivo zafarbeného pásu naľavo a nad ňou traverz
Pohľad na hrebeň Tirolergrat. V strede je hrana - nájdete ju podľa tmavosivo zafarbeného pásu naľavo a nad ňou traverz.
Ďalší tip na výlet v rakúskej lezeckej oblasti Hohe Wand - cesta Tirolersteig Mixtüre s exponovaným traverzom.

Vydané: 2024-05-16
Aktualizované: 2024-05-16

Kategórie: Horolezectvo