Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Medveď sa predsa len pohybuje v Malých Karpatoch

Medvedica s mláďatami pri Prievaloch

Polícia Trnavského kraja vydala 15. júla spolu s Poľovným združením Kamenec Prievaly informáciu, že medvedicu s dvoma mláďatami videli v blízkosti Prievalov v Senickom okrese. (Facebook Polície Trnavského kraja.)

id, 17.7.2019

Televízna reportáž RTVS z 15. júla 2019

Televízna reportáž RTVS 15. júla 2019 uviedla, že medveďa v Malých Karpatoch prvýkrát zaznamenala fotopasca koncom mája asi dva kilometre od Pezinka.

id, 16.7.2019

Medveď neďaleko Bratislavy

Počas návštevy rodnej Bratislavy som dokázal, že viem bežať celkom rýchlo, uviedol v rozhovore v časopise Bild am Sonntag, brankár bundesligového Leverkusenu Lukáš Hradecký. Bol si počas dovolenky zabehať v lesoch pri Bratislave, keď vo vzdialenosti 100 metrov od seba uvidel medveďa. Hradecký si následne vyskúšal, ako vie šprintovať. Interview, kde príhodu spomína, poskytol Hradecký 6. júla 2019.

id, 7.7.2019

Logo CHKO MK

Ochranári 2. júla 2019

Ochranári z Malých Karpát zverejnili 2. júla 2019 správu, podľa ktorej sa v Malých Karpatoch pohybujú medvede. V informácii sa uvádza:

V posledných týždňoch sa v regióne Malých Karpát a Záhoria vyskytlo viacero hlásení o pozorovaní medveďa alebo náleze jeho pobytových znakov. Medveď je schopný v priebehu dňa prejsť aj niekoľko desiatok kilometrov, takže na základe doterajších údajov je ťažké zhodnotiť, koľko jedincov je aktuálne v regióne prítomných. Môžeme predpokladať, že sa v tomto regióne pohybujú 2 až 3 jedince.

Šírenie zo severného a stredného Slovenska, ktoré predstavuje centrum stredoeurópskej populácie, smerom na juh a západ treba pripísať najmä populačnej dynamike medveďov, pričom do okrajových častí areálu sa dostávajú najmä mladé, od medvedice odstavené jedince (vo veku zhruba 2 až 4 roky). Či nové územia osídlia trvalejšie, alebo sa po určitej dobe presunú inde, závisí od viacerých faktorov, napr. od úživnosti územia, stresových faktorov (miera rušivých vplyvov, a pod.).

Zo súčasných hlásení o výskyte medveďa v tomto regióne vyplývajú aj určité obavy verejnosti o bezpečnosť. V tomto smere by sme chceli verejnosť trochu upokojiť. Doteraz neboli hlásené žiadne problémy s prítomnosťou medveďa/ov, či už by išlo o škody na hospodárskych zvieratách, ovocných stromoch, včelstvách alebo inom majetku. Podobne nám nie sú doteraz známe prípady priameho stretu s človekom, pri ktorom by bol človek ohrozovaný na zdraví či živote.

Pri pohybe v prírodnom prostredí, kde je možný výskyt medveďa, je vhodné dodržiavať niektoré zásady, ktoré znižujú šancu nebezpečných /konfliktných/ stretov. Väčšina konfliktných situácií nastáva vtedy, keď sa človek dostane do bezprostrednej blízkosti medveďa – vtedy medveď reaguje útočne v dôsledku pocitu vlastného ohrozenia. Je preto dôležité bezdôvodne nevchádzať do neprehľadného terénu (húštiny a pod.), ani do takýchto miest umožňovať pohyb psov. Tiež je vhodné správať sa primerane hlasne, napr. viesť vo dvojici či skupine hlasnejší rozhovor, pospevovať si a pod., aby bol medveď už z väčšej vzdialenosti upozornený na prítomnosť človeka. Uvedené zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety.

Toľko uvádza správa zverejnená na stránke Správy chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

id, 2.7.2019

Informácia z roku 2012

Poľovníci v blízkosti Častej v Malých Karpatoch našli neklamné znaky po prítomnosti medveďa. Medveď, o ktorom naposledy došli chýry z okolia Lozorna a Kuchyne zrejme prešiel do východnejšej časti Malých Karpát. Asi si budeme musieť na jeho prítomnosť v Malých Karpatoch zvyknúť.

Podľa pôvodnej informácie zo 6. septembra obyvateľ horárne pri Lozorne (to je západná strana Malých Karpát) zaznamenal v stredu v noci čudné správanie psov.

"Kňučali ako nikdy, viackrát som vstával, pretože som si myslel, že ide o zlodejov, ale vyzeralo to, akoby psy cítili šelmu, ktorej sa obávajú." Medveďa však nevidel, ani nevidel jeho stopy. Na druhý deň vraj poľovníci našli štyri kilometre odtiaľ pováľané krmelce. Objavili sa aj ďalšie chýry o medveďovi, ktorého videl malý chlapec pri obci Kuchyňa.

Medveď sa niekoľko dní predtým údajne objavil pri Sv. Jure, potom akoby prešiel krížom cez Malé Karpaty do lesov nad Lozornom a zamieril na sever. Trasa vyzerá logicky, ale nepodarilo sa mi však nájsť niekoho, kto by mal rukolapné dôkazy o šelme v Malých Karpatoch. Naopak, inžinier Štefan Brdún z Lesnej správy Lozorno tvdil, že vo štvrtok chodil celý deň v lesoch nad Kuchyňou, ale nenašiel žiadnu stopu. Podobne prítomnosť medveďa pri Bratislave v denníku Pravda popierali pracovníci Štátnej ochrany prírody, ktorí zvesti o medveďovi preverovali, no nenašli po ňom žiadne stopy.

Vladimír Bibel

Vydané: 2012-10-07
Aktualizované: 2019-07-03