Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Blízke a vzdialené Bojnice

Bojnický zámok

Mal som takýto pekný sen: Nasadol som v Bratislave do vlaku - peknej čistej súpravy s klimatizáciou. A o hodinu som vystúpil v Prievidzi. Spolu so mnou desiatky ďalších turistov, ktorých prilákalo s Prievidzou bezprostredne susediace mestečko s rozprávkovým zámkom - Bojnice. Na stanici v Prievidzi sme prestúpili do rovnako čistého mestského autobusu a o chvíľu sa pred nami objavil obraz, ktorý je na úvodnom obrázku.

Na uplynulých snivých riadkoch je pravdivý len pohľad na Bojnický zámok. Smutnou skutočnosťou je, že pre Bratislavčanov, či návštevníkov Bratislavy, je Bojnický zámok a ďalšie turistické lákadlá v jeho okolí pomerne vzdialený.

Keď hľadáte spojenie z Bratislavy do Prievidze - najvýhodnejšie sa javí železničné, ktoré trvá necelé tri hodiny. Sú to dve linky medzi inými možnosťami s prestupovaním, ktoré trvajú takmer päť hodín. Autobusové linky sú takisto všetky nad tri hodiny.

Prievidza je od Bratislavy vzdialená vzdušnou čiarou stotridsať kilometrov, ale ak chcete využiť verejnú dopravu, čas na prekonanie vzdialenosti, ktorá by sa mala dať prekonať za hodinu času, narastá na trojnásobok.

Navyše, pokiaľ ide o železnicu, neočakávajte IC vlak s klimatizáciou. Vo vagónoch sa ľahko ufúľate. Je to návrat do hlbokej totality, či pripomenutie nefungujúceho kapitalizmu. Celá trasa presviedča o tom, že železnica v roku 2012 neprosperuje.

Ostáva vlastné vozidlo, ale ani s ním to nie je žiaden zázrak - najrýchlejší variant po autostráde do Trenčína a potom cez Bánovce do Prievidze vyjde na vyše dve hodiny.

Už viem, prečo sa na internete šíri pesnička s textom Najväčšia diera je Prievidza...

Pritom Prievidza s Bojnicami by bola pre Bratislavčanov celkom pekným a dostupným výletným miestom, nebyť tej prepravy. Takže, Bratislavčania, ak ste ešte neboli v Bojniciach, naplánuje si na to radšej dva dni, ak nechcete polovicu aktívneho dňa stráviť cestovaním. Ubytovacích možností je v Bojniciach dosť.

K samotným Bojniciam: Podľa môjho názoru sú v špičových dňoch vrcholiacej návštevnosti dosť preľudnené. Jeden zámok a ZOO oblieha veľa návštevníkov, cez brány sa valia turisti. Zámok je ale malebný, zaujímavý s peknými interiérmi. Oplatí sa vidieť aj viackrát. Strážia ho aj ručiaci draci v neďalekom dinosaurom areáli.

Dinopark Bojnice

Pekná je aj ZOO a z eurofondov bolo vynovené termálne Kúpalisko Čajka s mimoriadne fotogenickým pohľadom na zámok v pozadí bazénov. To všetko je blízko seba, ľahko dostupné. Len Kúpele Bojnice, kde sa môže kúpať aj verejnosť, ležia trocha ďalej od zámku. Na 10 minút chôdze od zámku je aj nehlboká Prepoštská jaskyňa s Múzeom praveku.

Bojnice sú pekným miestom pre rodinný výlet. Deti si tam prídu na svoje. Dospelí na zámku nájdu tiež viacero zaujímavostí. Len dopravu do Bojníc si dobre premyslite.

Vladimír Bibel

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Bojnice majú tri atrakcie: zámok, ZOO a termálne pramene

Vydané: 2012-07-11
Aktualizované: 2012-07-11

Kategórie: - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie