Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislavské Staré mesto cestuje časom

Cestovanie časom

Ulice Starého Mesta ožijú 9. a 10. septembra 2016 výjavmi z minulosti, ale aj tvorivými aktivitami dneška. Na ôsmich stanovištiach umiestnených v uliciach Starého Mesta sa budú paralelne odohrávať scénické výjavy z histórie Bratislavy.

Najväčším ťahákom bude Živý orloj na Michalskej veži, ktorý iba pri tejto príležitosti a iba na niekoľko hodín ovládnu postavičky z bratislavských dejín a povestí. Každú celú hodinu odtrúbia fanfáristi z Bratislavského konzervatória a potom sa už objaví 12 postáv (Paracelsus, Mestský kat, Rytier Roland, Obor Klingsor, Bosorka či Pani Bratislava).

Na Ventúrskej ulici vystúpi malý Mozart spolu so svojimi rovnako slávnymi kolegami Ludwigom van Beethovenom či Franzom Lisztom, vtipná scénka sa odohrá medzi Napoleonom a jeho Neznámym vojakom, keltská bubnovačka priamo pri epicentre dnešných barov, toľko obľúbených medzi Britmi, pripomenie, že kedysi sa tu odohrávali rovnako divoké návštevy ich predkov, richtárska kortešačka ukáže, že predvolebné sľuby a naháňanie hlasov sa až tak nemenia, s Ľudovítom Štúrom budeme okrem správnej gramatiky hľadať aj tú pravú štúrovskú bradu, pripomenieme si aj históriu nášho najslávnejšieho hotela Carlton, ako aj najpamätnejšie momenty a osobnosti, ktoré sa navždy zaryli do pamäte Dómu svätého Martina, karikaturisti budú kresliť na papier vo vitrínach Francúzskeho inštitútu, na veľkej šachovnici budú hrať osobnosti preskakovanú.

Na nepretržitom diskusnom fóre budú debatovať nielen známe osobnosti, ale aj ľudia zo zázemia Bratislavy (taxikár, mestský policajt, hasič...).

Domácich i hostí čaká veľa aktivít, pri ktorých nemusia byť iba pasívnymi divákmi, ale aj aktívnymi účastníkmi. Iniciátorom celého nápadu je Ľubica Janegová, vedúca oddelenia kultúry mestskej časti Staré Mesto, ktorá o tejto myšlienke hovorí:

"Bratislava je pomerne mladé mesto, na historické udalosti ale veľmi bohaté. Podujatia s historickým kontextom sú všade vo svete efektívnym motivátorom a akcelerátorom cestovného ruchu. Paradoxne v Bratislave, i napriek bohatej histórii, absentujú podujatia, ktoré by verejnosti približovali historické udalosti. Projekt Cestovanie času má tendenciu priblížiť verejnosti celkový prierez dejín Bratislavy. Cieľom podujatia je spoznávanie histórie Bratislavy interaktívnym spôsobom."

Podujatie pre mestskú časť Staré mesto scenáristicky a dramaturgicky pripravil Daniel Hevier, ktorý chcel naplniť myšlienku, že Staré mesto je stále mladé:

"Keď som prijímal toto náročné zadanie, bolo mi jasné, že nechcem konzervovať iba zatuchnutú minulosť. Nemal som ambíciu robiť rekonštrukcie historických udalostí. Naopak, lákalo ma ukázať, že aj minulosť bola moderná, kreatívna a v mnohom progresívnejšia ako sme my dnes. A chcel som vyskúšať, ako zareagujú Bratislavčania na ponuku spoluvytvárať si tento program. Preto sme vymysleli diskusné fórum, kde budú hovoriť prví bigbiťáci, hru preskakovaná, ktorú môžu hrať ľudia na Hviezdoslavovom námestí, maľovanie v uliciach alebo módnu prehliadku ako inšpiráciu na nápadité odievanie."

Z tlačovej správy Starého mesta

Cestovanie časom

Vydané: 2016-10-09
Aktualizované: 2016-10-09

Kategórie: Pozvánky