Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Dunajské výlety po povodni 2013

Na Dunaji

Kde je krajšie: Na prúdiacom veľkom Dunaji, alebo v pokojnejších dunajských ramenách? - tak sa zvykneme pýtať, keď sa rozhodujeme, kam sa vyberieme na vodácky výlet. Veľký Dunaj láka svojou nespútanosťou, mocným prúdom, hravými vlnami a večným pohybom. Vzduch je na ňom svieži a komáre sa nad veľtok neodvážia.

Dunajské ramená zasa priťahujú mnohotvárnou kombináciou vodných kanálov a zelenej džungle, možnosťami objavovať zapadlé kúty divočiny, plaviť sa raz po širokej a pokojnej hladine a inokedy zas prekliesňovať sa húšťavou po vodných cestách-necestách v tesnej blízkosti chodníčkov zveri a potom oddychovať na prehrádzkach, cez ktoré sa valí raz viac a inokedy menej vody.

Dunajské ramená nad Bodíkmi 2013

V posledných dňoch som sa bol pozrieť i na veľkom Dunaji, i v dunajských ramenách. Na veľkej rieke sa voda po nedávnej júnovej povodni vyčistila, kánojky sa znova veselo húpu v dunajských vlnách. Rieka je teraz príťažlivejšia ako jej ramená. Tie budú, žiaľ, potrebovať dlhší čas, aby sa spamätali z povodní. Voda je tam začiatkom júla, mesiac po povodni, stále mútnejšia než bývala v nepovodňových rokoch. Veľký príval priniesol do kanálov to, čo vzal z ľudských sídiel. Na niektorých miestach je priveľa plastových fliaš. Džunglové varianty našich výletov sú zneprístupnené naplaveným kmeňmi a konármi stromov. Na vodákov - odvážlivcov - v húštinách číhajú komáre. Ostávajú len štandardné pádlovačky po širokých kanáloch. Keď sa voda ešte trocha vyčistí, pri prehrádzkach sa bude znova dobre kúpať.

Chcel som napísať, že ak vás to láka na vodu, radšej v najbližších dňoch splavujte veľkú rieku a poodložte výlet do ramien. Ale pravdou je, že v ramenách, cez ktoré sa prevalila veľká voda, je čo objavovať. V okolí Bodíkov pribudlo kormoránov. Aj volavky akoby boli menej plaché. Na jednej z prehrádzok zakotvil obrovský peň, ktorý umožňuje urobiť si predstavu, aké vody tadiaľto "tiahli". Ramená sú stále pekné, len škoda, že sa v nich zaseklo to, čo voda vzala z ľudských obydlí.

Text a foto: Vlado Bibel

Kúpanie v Dunaji
Kúpanie v Dunaji
Kúpanie v Dunaji

Kúpanie sa v Dunaji

Kormorány  v dunajských ramenách
Takýto pníček sa počas povodne húpal vo vlnách
Volavka popolavá pri vzlete, dunajské ramená
Zrkadlenie

Ramená na začiatku júla 2013

Ďalšie info:

Tipy na športovanie a dobrodružný turizmus, outdoorové aktivity

Splav Dunaja: Hainburg - Devín - Bratislava

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Vydané: 2013-07-16
Aktualizované: 2013-07-16

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy - Výlety, prechádzky