Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Fotograf živej prírody: Esencia slonov

Esencia slonov

Predstavujeme vybrané snímky zo súťaže Fotograf živej prírody, ktorú organizuje britské múzeum prírody Natural History Museum. V tomto ročníku získal titul fotografa roka Juhoafričan Greg du Toit. Jeho snímku Esencia slonov vybrala odborná porota spomedzi takmer 43-tisíc snímiek uchádzačov z 96 krajín.

"Už mnoho rokov som chcel urobiť snímku, ktorá zachytáva ich svojráznu energiu a to, čo cítim, keď som pri slonoch. Tento obrázok sa k tomu najviac približuje," uviedol Greg du Toit, ktorý fotografuje slony, odkedy vzal do ruky fotoaparát.

Záber urobil v rezervácii Tuli Game v Botswane z úkrytu - potopeného kontajnera. Greg snímal záber vo väčšom časovom intervale, aby navodil atmosféru, ktorú si naplánoval. Tak mohol zaznamenať týchto "nežných obrov" ako akýchsi duchov. Použil širokoúhly objektív, aby zdôraznil veľkosť slona, ktorý sa objaví pred objektívom a zvolil väčšie clonové číslo, aby dosiahol väčšiu hĺbku ostrosti záberu, aby aj slony v pozadí boli ostré. Greg dúfal, že zvieratá sa objavia pred úsvitom, ale prišli, až keď vyšlo slnko. Chcel zdôrazniť "tajomnú povahu" týchto "záhadných zvierat" a tak nasadil polarizačný filter a nastavenie bielej potlačil do studených farieb. Nahrala mu aj šťastná náhoda - slonie mláďa, ktoré prebehlo vedľa úkrytu tak blízko, že sa ho Greg mohol dotknúť. Pomalá uzávierka umožnila zaznamenať pohyb a krátky blesk na konci expozície zasa zaznamenal finálny detail.

Pripravujeme pokračovanie, predstavíme ďalšiu úspešnú snímku.

Spracoval id

Vydané: 2013-10-17
Aktualizované: 2013-10-17

Kategórie: Príroda, životné prostredie