Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hoher Dachstein z dvoch strán

Pekné video z horolezeckého výstupu na Hoher Dachstein (2995 m) v Severných rakúskych Alpách pripravili Dana Ivanovová a Radoslav Golian. Vystupovali po klasickej ceste bratov Steinerovcov Steinerweg južnou vyše 800 metrov vysokou stenou a bez bivaku to nedali, pretože v nástupe bolo ešte veľa snehu. Cesta vyzerá lákavo, ale podľa podrobnej reportáže uverejnenej na stránke Tyger.sk je pomerne rozbitá a lezcov môžu ohroziť aj iní lezci z ľahšej feraty na hrebeni. Na vrchol Hoher Dachstein sa totiž dá pomerne ľahko dostať z severnej, či severovýchodnej strany. Zatiaľčo na juh padá dolu jedna z najvyšších stien v rakúskych Alpách, steny Hoher Dachsteinu nad ľadovcom z opačnej strany hrebeňa sú nízke a vrchol je dvomi krátkymi feratami prístupný aj vysokohorským turistom. Tie sa napájajú na dlhšiu feratu Johan, ktorá vedie po južnej stene Dachsteinu napravo od cesty Steinerweg a ďalších náročnejších výstupových trás.

Masív Dachsteinu je jednou najznámejších vysokohorských turistických oblastí Rakúska. Lanovkou z juhu zo smeru od Ramsau sa dá dostať na vrchol Hunerkogel do výšky 2700 m a odtiaľto vykročiť na ľadovec. Na severnej strane Dachsteinského hrebeňa sa nachádzajú najvýchodnejšie a najsevernejšie alpské ľadovce, z ktorých síce kvôli otepľovaniu klímy ubúda, ale to zatiaľ nemení nič na tom, že je to populárna lyžiarska oblasť.


Webkamera na konečnej lanovky na Hunerkogeli

Lezci nájdu v oblasti Dachsteinu dobre odistené trasy, aj keď spomínaný Steinerweg medzi ne nepatrí. Je to predsa len cesta iného kalibru. Takisto záujemcovia o feraty si prídu na svoje. Vysokohorský terén však neradno podceňovať. Koncom júna 2018 zahynula na južných svahoch Dachsteinu po páde na snehovom poli česká turistka, ktorá uprednostnila peší výstup pred lanovkou...

Viaceré feraty poskytujú malebné výhľady. Tie si môžu dopriať aj menej výkonní, ale odvážni turisti - vďaka lanovkám a napr. Skywalku - vyhliadkovej rampe so sklenenou podlahou vysunutej nad strmé zrázy.

V krasovom masíve Dachsteinu sa skrýva mnoho jaskýň - na jeho severných úbočiach pri vrchole Krippensteinu (2100 m) možno navštíviť napr. Obrovskú ľadovú jaskyňu alebo Mamutiu Jaskyňu. A dole na brehu Hallstattského jazera stojí rovnomenné mestečko zapísané do dedičstva UNESCO.

Nákres oblasti na juh od hrebeňa - Dachstein-Schladming
Nákres oblasti na juh od hrebeňa - Dachstein-Schladming.
"Toto ideme liezť ." Pod Hoher Dachsteinom - južnou stenou. Autor / zdroj: Radoslav Golian.
Nákres oblasti na sever od hrebeňa - Dachstein-Salzkammergut
Nákres oblasti na sever od hrebeňa - Dachstein-Salzkammergut.
Hoher Dachstein a ľadovce pod ním zo severu
Hoher Dachstein a ľadovce pod ním zo severu. Autor / zdroj: Wikipedia.

Mapky: Dachsteinské turistické strediská, video a foto: Dana Ivanovová a Radoslav Golian a Wikipedia.

Pripravil Vlado Bibel.

#Dachstein #Steinerweg #feraty #webkamera #lanovka #Hunerkogel

Vydané: 2018-07-06
Aktualizované: 2018-07-31

Kategórie: Výlety, prechádzky - Horolezectvo