Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Sprievodca pre horského cyklistu: Po hrebeňoch s vášňou

Obálka sprievodcu Slovenskom na biku

Po hrebeňoch s vášňou, tak možno charakterizovať bikerského knižného sprievodcu Slovenskom na biku. Autor, Miroslav Langer, v knihe popisuje sedemnásť trás pre horských cyklistov po Slovensku. Popisuje ich slovom a približuje veľmi peknými fotografiami. Už kvôli tým fotografiám kniha zaujme aj toho, kto neholduje horským bicyklom a má rád napr. obrázkové kalendáre zo slovenských hôr.

Štruktúra tohto sprievodcu je jednoduchá - najprv krítky všeobecný popis okolia trailu (trasy), kraja, pohoria, kade vedie. Potom v modrom boxe základné údaje o traile: náročnosť, dĺžka, prevýšenie, možnosti občerstvenia a informácia o nadväzujúcich trasách, ak také sú v sprievodcovi popísané.

Potom, už mimo modrých rámčekov, nasledujú popisy hlavných úsekov trasy a fotografie.

Kniha je užitočným sprievodcom pre bikerov - horských cyklistov, a tak ju autor vydal v januári 2013 už v druhom vydaní. Má 96 strán. Autor ju označuje ako výber trás pre horskú cyklistiku na Slovensku.

Schematická mapa trás zaradených do sprievodcu Slovenskom na biku

CD so súradnicami trás

Tento sprievodca má netradičnú, tvrdú obálku, ale je to pochopiteľné, pretože, keď sa niekto vyberá na horskom bicykli na hory, dnes už asi skôr využíva dáta v elektronickej podobe, prípadne si môže naxeroxovať potrebné strany sprievodcu. Súčasťou knihy je CD, kde sú GPS dáta, ktoré si môže záujemca natiahnuť do niektorej online bezplatne dostupnej online mapy (Google Earth, Cykloserver.cz). To je aj vysvetlením, prečo súčasťou sprievodcu nie sú podrobné papierové mapy, len jedna všeobecná mapa Slovenska, ktorá schematicky vyznačuje jednotlivé trasy.

Nad Oravskou priehradou - sprievodca Slovenskom na biku

Aplikácia pre androidy

Okrem knihy pripravil Miroslav Langer aj aplikáciu pre androidy, ktorá obsahuje 18 vybraných trás v rôznych pohoriach. Popis každej trasy pozostáva z textu, fotografií a GPS trackpointov.

Aplikácia poskytuje aj základné navigačné funkcie, ako je zobrazenie trasy, polohy, kompasu, bodov záujmu, nadmorskej výšky, export GPX trackpointov pre iné aplikácie alebo zariadenia, a aj ďalšie informácie.

Lesné cesty na Muráni - sprievodca Slovenskom na biku

Riziká horskej cyklistiky na Slovensku

V knižnom sprievodcovi je súčasťou zvýraznených modrých boxov pri každej trase často aj poznámka, že "trasa vedie územím Národného parku, treba zvážiť vzhľadom na aktuálny právny stav". Autor sa v závere sprievodcu v kapitole Riziká horskej cyklistiky na Slovensku venuje Zákonu o lesoch 326/2005 Zb. a Zákonu o ochrane prírody 543/2002 Zb. a píše, že "jediný problém je bicyklovanie na územiach s tretím a vyšším stupňom ochrany, to sú hlavne Národné parky. Zákon jednoznačne zakazuje čo i len vstúpiť s bicyklom na tieto územia. Nemá to logiku, lebo v každom NP je množstvo ciest vyžívaných lesnými vozidlami a nie je najmenší dôvod zakazovať tam jazdu na bicykli. Ako ukazuje ilustračné foto z NP Muránska planina, terén je zdevastovaný od lesných kolesových traktorov, ale biker tam môže dostať pokutu, lebo spôsobuje eróziu..."

Pokiaľ máte záujem o knihu, či aplikáciu pre Android, kontaktujte autora: miro.lendl@gmail.com, prípadne si aplikáciu môžete k 8. júlu 2013 stiahnuť z adresy https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mlanger.slovenskomtb

Spracoval Vlado Bibel

Miroslav Langer - autor sprievodcu Slovenskom na biku

Úvod autora v sprievodcovi

Patrím k tým nadšencom horskej cyklistiky, ktorí podľahli tomuto športu krátko po tom, ako sa prvé horské bicykle objavili v našich obchodoch. Bolo to asi pred dvadsiatimi rokmi. Nový šport, nové možnosti, noví kamaráti, nový životny štýl. Jednoducho stal som sa biker. Postupne som prejazdil všetky traily v okolí môjho bydliska, teda konkrétne v Malých Karpatoch pri Bratislave. A keďže biker nikdy nie je spokojný s tým, čo dosiahol, začal som hľadať nové výzvy v iných častiach Slovenska. Tu som zistil, že to nie je ako Karpaty pri Bratislave. Hned na prvej túre som prešiel len pár kilometrov a musel zosadnúť a dlho, dlho kráčať vedľa bicykla. Trochu kleslo moje nadšenie, ale nevzdával som sa. Tak začalo dlhé obdobie hľadania a objavovania, často bolo viac nosenia a tlačenia ako bicyklovania. Nespočetne krát som cestoval rýchlikmi do rôznych kútov Slovenska. S kamarátom Čehúňom nás poznali vo väčšine reštauračných vagónov. Výsledkom bolo mnoho pekných trailov, ktoré bolo treba pospájať, aby z toho bola pekná celodenná robota.

Stretnúť bikera v našich horách je často ako udalosť dňa. Veľakrát za cely deň nestretnem nikoho a len stopy biku v mäkkej hline ma potešia, že nie som jediný. Tak mi napadlo urobiť dobrú vec a ukázať aj iným nové obzory. Preto vznikla táto publikácia, ktorá popisuje to najlepšie, čo som počas svojej bikerskej kariéry na Slovensku objavil. Verím, že mnohým pomôže pri objavovaní slovenských hôr.

Pri výbere a zostavovaní trás som sa snažil dodržať určité zásady, aby všetky trasy splňovali nasledovné kritéria:

• trasy sú vedené nejakým logickým spôsobom, pokiaľ je to možné hrebeňmi a najvyššími dosiahnuteľnými vrcholmi.

• trasy by mali dosiahnuť aspoň 1000 m nadmorskej vyšky.

• každá trasa predstavuje náročnú celodennú bikovačku, ale kto si netrúfa, môže si vybrať len niektorú časť.

• jednotlivé trasy na seba nadväzujú, tak je možné ich spojit' aj na viacdňové akcie.

• podiel asfaltu a podiel nezjazdnych úsekov je minimalizovaný.

• trasy začínajú a končia v miestach, kde je železničné spojenie a je tam dobrá stravovacia a ubytovacia infraštruktúra.

Slovenské hory ostanú navždy mojou bikerskou kolískou, ale neostalo len pri nich. Stopu pneumatiky som už odvtedy zanechal v rôznych končinách sveta, okrem iného v prachu horských ciest Afganistanu, v blate džungľových ciest Laosu alebo v najvyššich priesmykoch Himalájí. Ale o tom snáď v ďalšej knižke...

Ďurkovec - Poloniny - sprievodca Slovenskom na biku

Obsah sprievodcu

1. Vychodňárský trail z Košicov cez totu Kojšovku a tote planiny krasove 8

2. Čučoriedkový trail cez Volovské vrchy 12

3. Rajský trail Slovenským rajom 16

4. Kráľovský trail z Kráľovej hole až pod Veľký bok 20

5. Medvedí trail Muránskou planinou 26

6. Nebeský trail z Chabenca až na Donovaly 34

7. Partizánsky trail cez Veporské vrchy 40

8. Trail detvianskych žandárov z Detvy krajom pod Poľanou 44

9. Laznícky trail z Kokavy cez kokavské lazy 48

10. Veľký okruh Veľkou Fatrou 52

11. Bielou stopou cez Kremnické vrchy 58

12. Martinské hole hore dole 62

13. Na Orave dobre na Orave zdravo 68

14. Od mláky k mláke alebo od Oravskej priehrady po Liptovskú Maru 72

15. Trail žalárnikov z Ilavy cez Strážovské vrchy 76

16. Kysucké Beskydy alebo ako sa z bikera stane rower 80

17. Poloniny alebo single traily ďalekého východu 84

Riziká horskej cyklistilky na Slovensku 90

Návod na použitie priloženého CD s GPS dátami 95

Ďalšie info:

Mobilná aplikácia o cyklotrasách v okolí Terchovej

Vydané: 2013-06-12
Aktualizované: 2013-06-12

Kategórie: Výlety, prechádzky - Cyklistika