Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Festival HORY A MESTO 2017: horolezci, ktorí lámu rekordy a posúvajú hranice

Najväčší outdoorový festival na Slovensku sa tohto roku uskutočňuje od 22. do 26. marca.

Program festivalu si možno stiahnuť na festivalových stránkach: >>

Osemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO uvádza ako hlavných hostí lezcov, ktorí lámu svetové rekordy a posúvajú hranice neprekonateľného na možné.

Len traja lezci preliezli voľným štýlom obdivovanú Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na festival zavítajú dvaja z nich - americký lezec Kevin Jorgeson a svetová jednotka v skalnom lezení Adam Ondra. (Tretí - Tommy Caldwell bol hosťom festivalu v roku 2014.) Do Bratislavy pricestuje aj nemecká profesionálna lezkyňa a spisovateľka Ines Papert.

Päť festivalových dní so súťažnou filmovou prehliadkou, multimediálnymi prezentáciami, cestoklubmi KINO SVET a ďalším programom sa tradične bude konať v multiplexe Cinema City v bratislavskom Auparku.

"Teší nás, že na festival do Bratislavy môžeme pozývať tých aktuálne najlepších, poskytnúť im priestor na vzájomné osobné stretnutie a konfrontáciu svojich zážitkov, skúseností či výkonov, ktoré zdieľajú s divákmi prostredníctvom premietania fotiek, filmov a rozprávania príbehov," povedala projektová manažérka festivalu Hory a mesto Natália Bokníková.

Kevin Jorgenson a Tommy Caldwell na Dawn Wall
Kevin Jorgenson a Tommy Caldwell na Dawn Wall. Autor / zdroj: Z festivalovej prezentácie.
Sokolík Adama Ondru na Dawn Walle
Sokolík Adama Ondru na Dawn Walle. Autor / zdroj: Heinz Zak.

Adam a Kevin o Dawn Wall

Po prvý raz v histórii festivalu bude v jeho programe figurovať dvojprednáška, organizátori ňou chcú zareagovať na mimoriadny úspech dvoch svetových lezcov, ktorí približne dva roky po sebe vyliezli voľným štýlom Dawn Wall na El Capitan v Yosemitoch. Na prelome rokov 2014 a 2015 (27. 12. 2014 - 14. 1. 2015) sa to ako prvým podarilo Kevinovi Jorgesonovi a Tommymu Caldwellovi. Táto cesta sa považuje za najťažšiu na svete. Caldwell na nej pracoval šesť rokov a samotný výstup im trval celých 19 dní. Týmto výkonom si vyslúžili pozornosť svetových médií.

Adam Ondra bol tretím lezcom v histórii, ktorý Dawn Wall vyliezol voľne; bolo to v novembri 2016, len po niekoľkých týždňoch skúšania.

"Adama poznáme od jeho lezeckých začiatkov, kedy bol označovaný ako lezecky zázračne talentované dieťa. Hory a mesto navštívil viackrát a dalo by sa povedať, že sa stal miláčikom festivalu, skamarátili sa s ním mnohí členovia nášho štábu aj dobrovoľníci. Adam sa vypracoval na výborného rozprávača a na to, že je svetovou jednotkou, je nesmierne skromný," povedal programový riaditeľ festivalu Alan Formánek.

Obaja, Kevin a Adam, budú po prvý raz mať ako dvaja hlavní hostia multimediálne prezentácie v jednom dvojbloku. Na programe sú v sobotu 25. marca.

Ines Papert

Nemecká profesionálna lezkyňa a publicistka Ines Papert pricestuje na Hory a mesto prvýkrát. Pochádza z muzikantskej rodiny, hrá na klavír a saxofón. Po tom, čo vyštudovala fyzioterapiu, sa presťahovala do Bavorských Álp, kde v sebe objavila vášeň pre hory. Napriek tomu, že lezeniu sa začala venovať až v dospelom veku, vypracovala sa na mimoriadne silnú skalnú, alpskú, ľadovú či mixovú lezkyňu, ktorá sa svojimi výkonmi častokrát vyrovnáva aj mužom. Drží viacero rekordov v ženskom lezení a má za sebou mnoho prvovýstupov, napríklad aj na himalájsku horu Likhu Chuli I (6719 m) v Nepále, na ktorú dokonca vyliezla sama. V roku 2006 vyhrala svetový šampionát Ice Climbing Wolrd Cup a v priebehu siedmich rokov ho vyhrala ešte trikrát. Ines bola prvou ženou, ktorá vyliezla stupeň M 11 v mixovom lezení.

Na festivale Hory a mesto predstaví v piatok 24. marca 2017 svoj najnovší film Riders on the Storm o prelezení rovnomennej cesty na Torres del Paine v Patagónii. Porozpráva aj o expedíciach vo viacerých oblastiach sveta ako v Alpách, v Nórsku, v Himalájach či amerických Rockies.

Ines Papert v Patagónii
Ines Papert v Patagónii. Autor / zdroj: Z prezentácie na festivale Hory a mesto.

Skialp v Iráne, lezenie na Kaľamárke

Hosťami festivalu sú samozrejme aj slovenskí lezci, horolezci a skialpinisti. Miro Peťo a Robo Vrlák ponúknu multimediálnu prezentáciu o skialpovaní v Iráne a Stano Glejdura, jeden z priekopníkov slovenského skalolezenia najmä v oblasti Kaľamárka, ponúkne prierez svojou lezeckou kariérou.

Voda s Lucišou Hollou

Festival Hory a mesto nie nie je len o skalách a snehu, ale aj o vode - tú bude na festivale tradične reprezentovať aj kajakárka Luciša Hollá, tentokrát prezentáciou o splavovaní a turistike v juhoamerickom Ekvádore, krajine, ktorá je pre vodákov zemou zasnúbenou. V zime teplo, spleť riek na malej ploche, ale aj úžasná príroda, rovník, prales a sopky. Ako to vyzerá, keď sa dajú dokopy dovolenkári a hrdinovia, to sa dozvieme na prezentácii Luciše Holej v úvodný deň festivalu.

Filmová prehliadka

Hlavnou časťou programu festivalu Hory a mesto je filmová prehliadka, ktorá je rozdelená do tematických sekcií - Zem, Skala, Voda, Vzduch, Sneh, Horské bicykle, Beh a Surf, nebudú chýbať ani obľúbené multimediálne prezentácie, inšpiratívne cestokluby KINO SVET a celý rad sprievodných aktivít.

Nesmrteľný les

Na festivale má v sobotu 25. marca premiéru nový film slovenského filmára a ochranára Erika Baláža Nesmrteľný les, ktorý je druhou časťou filmovej trilógie Tajomné Karpaty. Oceňovaný filmár v ňom so svojím tvorivým tímom predstavuje prírodný raj - les pod Kriváňom, ktorý sa takmer nemení, jeho vládcami sú stáročné borovice limby a ich večným sprievodcom je medveď. Erik Baláž - režisér, ktorý ukazuje Slovensko tak, ako ho nepoznáme - sa so svojím kameramanom Karolom Kaliským na festivale zúčastní aj workshopu na tému filmovanie v divočine. V prvý deň festivalu bude v sekcii Zem premietaný aj prvý film trilógie Život v oblakoch.

Z filmu Nesmrteľný les
Z filmu Nesmrteľný les. Autor / zdroj: Arolla Film.

Víťazný film z horského festivalu v kanadskom Vancouvri

Na festivale bude uvedený aj víťazný film z kanadského Vancouver International Mountain Festival (VIMFF) o nepálskej ultrabežkyni s názvom Mira a tiež ďalši snímky, ktoré vo Vancouvri zaujali. Okrem iného aj najlepší kanadský film alebo surferský film ocenený Cenou poroty. S cenou sa z Kanady vrátil aj najnovší film Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. To, čo všetky tieto filmy spája, je sila a mohutnosť prírody, pred ktorou sa ľudská bytosť môže len skláňať.

Film Mira je o nepálskej bežkyni, ktorá začala behávať v detstve a z jednoduchých pomerov a neľahkých podmienok sa vypracovala na jednu z najlepších bežkýň sveta. "Porota bola týmto filmom očarená, najmä pokorným a skromným charakterom hlavnej hrdinky. Je vzorom pre mladých ľudí vo svojej komunite a pre ženské športovkyne po celom svete," píše sa vo verdikte poroty.

Dobrodružstvo s padákmi na Aljaške

V kategórii Najlepší kanadský film získal cenu film Severná strana známeho. Profesionálni paraglajdisti a dobrodruhovia Gavin McClurg a Dave Turner prejdú po vlastných nohách a preletia na padákoch celú šíru a rozľahlú Aljašku. Počas prechodu hladujú, čelia extrémnemu počasiu, medveďom, neprebroditeľným riekam a nespočetným ľadovcom. Porota vyzdvihla prácu kamery, ktorá zachytila krásy rozľahlej Aljašky, najmä zo vzdušnej perspektívy a "neprekonateľný príbeh". V Bratislave ho diváci uvidia v sekcii Vzduch.

Sloboda pod nákladom a stretnutie s Pavlom Barabášom

Nie je až takým prekvapením, že z Vancouveru sa domov vracia ocenený dokument aj v zahraničí obľúbeného režiséra Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom. Pohľad na život tatranských nosičov, ktorí zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia, zaujal tamojšiu porotu; ocenila ho v kategórii Horská kultúra. "Vynikajúci obrazovo aj tempom - tento film nám otvára oči a ukazuje tradíciu, ktorá sa napriek moderným metódam zachovala. Film nás sprevádza krok po kroku, zažívame poznanie, počúvame zvuky aj ticho a oceňujeme nesmiernu krásu cesty," zhodli sa jej členovia.

Pavol Barabáš bude mať na festivale aj samostatnú prezentáciu s prednáškou Jeden svet Pavla Barabáša, v ktorej sa zameria na rozprávanie o nakrúcaní v extrémnych podmienkach a ponúkne publiku ukážky či zábery zo zverejnených aj nezverejnených filmov a rozprávanie o svojich najnovších expedíciách.

Z filmu Pavla Barabáša Sloboda po nákladom
Z filmu Pavla Barabáša Sloboda po nákladom. Autor / zdroj: K2 Studio.

Surfár a Atlantik

Film o búrlivom vzťahu Islandského surfera so severoatlantickým vetrom s názvom The Accord získal na VIMFF Cenu poroty. "Človek by si mohol myslieť, že reprezentovať úžasnú silu prírody môže byť ťažké. Ale ak sa táto skúsenosť sprostredkuje z prvej ruky, vtipne a ohromujúcou kamerou, je to kombinácia pre víťaza. Celkom jedinečný a veľmi zábavný majstrovský film," týmito slovami doložila porota svoje rozhodnutie. V Bratislave festival polohranú snímku uvedie v sekcii Surf.

Surfovanie pri brehoch Islandu
Surfovanie pri brehoch Islandu. Autor / zdroj: The Accord.

Dokument o Davidovi Lamovi

Titul Najlepší lezecký film získal vo Vancouveri dokument Lunag Ri o rakúskom alpinistovi Davidovi Lamovi, ktorý bol pred dvoma rokmi hosťom festivalu Hory a mesto. Lama odišiel do rodnej dediny svojho otca, do Nepálu. Dokument dáva priestor skúmaniu rodinných a kulturálnych koreňov, ľudskej sile, odvahe a to všetko v kombinácii s lezením.

Okrem ocenených filmov z vancouverského festivalu VIMFF premietne Hory a mesto viacero ďalších filmov, ktoré sa na VIMFF premietali.

Fotosúťaž

Tradičnou súčasťou festivalu je fotosúťaž, do ktorej sa môže prihlásiť záujemca s fotografiou, ktorej dlhšia strana dosahuje aspoň 3000 pixlov. Nastavte si rozlíšenie snímok v mobiloch tak, aby ste sa dostali nad túto hodnotu. Uzávierka súťaže je 20.3. 2017.

Stránky festivalu Hory a mesto: >>

Spracoval vb

Ďalšie info:

Na víkend s festivalom HORY A MESTO naladí svetová lezkyňa Ines Papert

Z festivalu Hory a mesto 2017

Vydané: 2017-02-25
Aktualizované: 2017-02-25

Kategórie: Pozvánky