Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hromnice, deň ľudových pranostík a sánkovačky

Fotografia z knihy Tatry - staré pohľadnice rozprávajú

Ktovie, či je ešte taký deň v roku, ku ktorému sa viaže toľko ľudových pranostík, ako je 2. február. Aj keď v súčasných kalendároch patrí tento deň menám Erik, Erika, tradične je druhý február zviazaný so sviatkom, ktorý má korene v predkresťanskej, staroslovanskej kultúre, a je známy ako Hromnice.

Na Hromnice o hodinu více - to je hádam najzákladnejšia a naznámejšia charakteristika tohto dňa. A treba dodať, že aj najnespochybniteľnejšia, pretože krátenie noci je úkaz, ktorý pozorujeme všetci, prinajmenšom aspoň tí, ktorí ráno vstávame pred siedmou a tešíme sa, že už nie je taká tma.

Ďalšie pranostiky sú také ako všetky ľudové pranostiky - raz sedia, inokedy nie. Väčšina z nich prorokuje, že ak je na Hromnice poriadna, tuhá zima, znamená to skorý príchod jari a pekné leto, a naopak, teplé Hromnice veštia studenú jar a zlú úrodu. Napríklad:

Ak je Hromničná Panna Mária mrazovitá, bude skorá a teplá jar.
Keď sú na Hromnice veľké chumelice, veselo si puká sedliak zo svetlice.
Keď slnko svieti na Hromničku, zbieraj slamu na chodníčku.
Keď sa vtáčik na Hromnice z koľaje napije, tak v marci zmrzne.
Radšej vidí bača na Hromnice vlka v košiari ako sedliaka v košeli.
Keď sú tiché, teplé Hromnice, budú búrlivé a snežné Kvetnice.
Keď sú na Hromnice snežné povetrnice, objaví jar skoro usmievavé líce.

Iné hromničné pranostiky sa obmedzujú len na konštatovanie, že Hromnice sú začiatkom konca zimy.

Prešli Hromnice, koniec sanice.
Hromnice, zimy polovice.
Na Hromnice chumelice, nebýva už zimy více.

Hromnice bývajú v našich časoch prevažne studené, zasnežené, s mrazmi, a podľa pranostík by mala prísť skorá a teplá jar. Môžeme však tomu veriť? Výčiny počasia a zmeny klímy v posledných rokoch dávajú tradičným pranostikám poriadne zabrať. A že to s počasím vyzeralo pred niekoľkými storočiami trochu inak, naznačuje aj názov sviatku Hromnice. Súvisí s hlavným slovanským božstvom, bohom hromu a blesku Perúnom, ktorý v tomto období prichádzal na Zem, aby zvrhol temné sily a vládu zimy. Jeho príchod bol očakávaný v podobe búrky, keď bleskom a hromom prebúdzal prírodu a zaháňal zlých duchov.

Dnes takáto búrka prichádza až na jar, začiatkom februára sa ešte neblýska a nehrmí. Túžba po zmene, po skorom striedaní zimného obdobia príjemnejším teplým, našich predkov priviedla k obradom, ktoré tomu mali napomôcť. Ženy mali variť dlhé rezance, lebo potom sa vraj urodí dlhé konope a ľan. Iný recept na zabezpečenie želanej dĺžky týchto plodín bolo šmýkanie sa, prípadne sánkovanie. Čím dlhší šmyk alebo čím dlhšia sánkarska dráha, tým lepšia úroda. Takže, nečakajme na hromy a na blesky, a poďme sa sánkovať!

(ib)

Ďalšie info:

Kalendár mien a zvykov

Vydané: 2014-02-02
Aktualizované: 2020-02-02