Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislavské mláky: Sklamanie pri Vysokej pri Morave

Jazero pri Vysokej pri Morave

Neviem, kde som zachytil informáciu, že pri Vysokej pri Morave je pekné jazero na kúpanie. Jednu "zjazernenú" ťažnú jamu som tam už dávnejšie navštívil. Vtedy pôsobila dojmom priemyselnej mláky, kde sa niečo ťaží.

Uplynulo niekoľko rokov, tak som si myslel, že vytvorená vodná nádrž sa snáď nejako sprírodnila a mohlo by tak vzniknúť niečo podobné, ako je dnes napríklad jazero Nové Košariská na východ od Bratislavy.

Vybrali sme sa tam v jeden augustový deň s rekordnými teplotami a veru boli sme sklamaní. Jazero pri Vysokej vyzeralo dobre len zdiaľky a uspokojiť by mohlo len rybárov, a nie niekoho, kto hľadá osvieženie v príjemnej čistej vode. Zrejme v jazere bola kvôli suchu aj poklesnutá hladina, a tak je tam ťažko nájsť prístup do vody bez priechodu bahnom. A keď sa to podarí, vstup do vody znepríjemňuje nečistota prevažne organického pôvodu na hladine. Aj štandardný odpadkový neporiadok vlastný rybárskym miestam pri "bratislavských mlákach" len potvrdil veľké NIE tomuto jazeru.

Prečo jazero nie je také pekné ako štrkoviská pri Bratislave, zrejme vysvetluje jeho podložie. V jazere firma Alas neťaží štrk, ale to, čo označuje prírodné ťažené kamenivo. Do priestoru ťažby je prístup zakázaný, takže, ak sa chcete dostať k jazeru, musíte ho obísť sprava cez hrádzu a široké pole.

Štrkovisko Židovky
Štrkovisko Židovky
Štrkovisko Židovky

Stránky Slovenského rybárskeho zväzu Záhorie pomenúvajú štrkovisko Židovky. Je v ňom kaprový revír.

Dĺžka: vyše 1100 metrov
Šírka: 490 metrov

Pripravil: Vlado Bibel

Ďalšie info:

Kúpaliská a vodné plochy v Bratislave a na okolí

Komentáre

Braňo, 21.7.2018 - Nebolo to zlé

Bol som tam 21. júla. Vstup do vody bol taký pieskovo-hlinový, bahno tam nebolo a aj keď prístup nie je najlepší, voda bola čistá.

Vlado, 22.7.2018 - Re: nebolo to zlé

Zrejme závisí prístup do vody od toho, aká vysoká je úroveň hladiny.

Vydané: 2015-08-13
Aktualizované: 2015-08-13

Kategórie: Výlety, prechádzky