Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Koliba - Kamzík

Lanovkou na Kamzík si môžno odviezť aj bicykel

Za srdce bratislavského lesoparku, kam smerujú najväčšie zástupy prechádzkychtivých Bratislavčanov, sa považuje zalesnené temeno vrchu Kamzík, druhého najvyššieho bodu na území mesta (439 m n. m.). Zďaleka je viditeľný podľa 200 metrov vysokej televíznej veže. Celému areálu sa tiež hovorí Koliba, podľa rozsiahlej vilovej štvrte na svahu priamo pod lesom.

Televízna veža Kamzík v Bratislave

Kamzík si medzi Bratislavčanmi získal popularitu najmä vďaka rozsiahlej lyžiarskej lúke, známej ako Cvičná lúka, kde bol kedysi v zime funkčný krátky lyžiarsky vlek. K nemu pribudla aj letná 360-metrov dlhá bobová dráha. Vedľa dráhy sa nachádza Lanoland - lanové dráhy na stromoch v rôznych výškach nad zemou, na ktorých si môžu skúšať odvahu a šikovnosť milovníci adrenalínových športov, ale aj deti.

V lete je Koliba spolu s okolitými vyvýšeninami a svahmi vhodným miestom pre pešie i cyklistické vychádzky. Neďaleko sa nachádzajú pomníčky z r. 1683 (prosba bratislavských mešťanov Bohu, aby ich ochránil pred tureckou inváziou) a z r. 1866 - na pamäť padlým v prusko-rakúskej vojne, ktorá sa skončila práve v týchto miestach.

Priamo pri Cvičnej lúke sú stánky s občerstvením, neďaleko aj reštaurácie vyšších kategórií. Je možný výstup výťahom na televíznu vežu, do verejne prístupnej časti s otáčajúcou sa reštauráciou s výhľadom do širokého okolia. Dobré výhľady sú aj zo samotnej Cvičnej lúky, zo zjazdoviek na protiľahlom svahu (dojazd k Železnej studienke)a z novootvorenej sedačkovej lanovky.

Sedačková lanovka

Lanovka premáva v roku 2016 v júli a v auguste od 10:00 do 18:00 každú celú hodinu každý deň okrem pondelka.

V prípade väčšieho počtu záujemcov (obvykle bikerov) a pekného počasia môže lanovka premávať non stop.

Mimo letných mesiacov lanovka premáva od štvrtka do nedele a počas sviatkov.

Telefónne číslo: 02 / 5479 2503

Sedačková lanová dráha zo Železnej studienky na Kamzík (Kolibu) bola znovu uvedená do prevádzky v septembri 2005. Lanovka, ktorá prestala premávať v roku 1990 po 18 ročnej prevádzke (od r. 1972) má prevýšenie 186 metrov a za jednu hodinu prevádzky môže previezť až 342 osôb. Na lanovke je možné odviezť si aj bicykel, alebo detský kočík.

Lanovka má 54 sedačiek, laná sú ukotvené na 18 stĺpoch, vzdialenosť sedačiek je 37 metrov. Horná stanica lanovky (Kamzík-Koliba) je vo výške 422 metrov nad morom, dolná časť (Železná studienka) je vo výške 236 metrov nad morom. Šikmá dopravná vzdialenosť – dĺžka je 988,4 metra, priemerný sklon je 18,58 %. Z lanovky je pekný pohľad na Malé Karpaty.

Jazda lanovkou trvá 8,4 minúty, cena jednosmerného lístka je 3 EUR, obojsmerného 4 EUR. Skupiny a seniori majú zľavu. Lístky sa kupujú na hornej a dolnej stanici.

Bratislavská veža Kamzík v zime

Ako sa dostanete na Kamzík

Peší turisti sa môžu až na horný okraj štvrte Koliba vyviezť trolejbusom MHD a potom pokračovať jednou z viacerých vyznačených i nevyznačených cestičiek. Cykloturisti si v smere od mesta môžu vybrať jeden z viacerých pomerne strmých výstupov - popri trolejbuse (asi najmenej príjemná možnosť), cez chatové oblasti Ahoj alebo Koziarka nad Račianskou ulicou, z mestskej štvrte Kramáre. Motoristi majú prístup cez Kolibu až po parkoviská v areáli

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Vydané: 2010-01-06
Aktualizované: 2010-01-06

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie