Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Malokarpatský Občasný vodopád - 2008

Tiesňava Hlboče je už od jari plná vôní
Na jar 2008 bolo koryto hlbočského potoka prevažne suché

Koncom marca 2008 sme sa už po tretí rok za sebou vybrali na návštevu jediného malokarpatského vodopádu - Občasného vodopádu na konci tiesňavy Hlboča v Smolenickom krase v Malých Karpatoch. Vlani na jar sme tu našli iba mach a aj tento rok suché koryto potoka viedlo k predpokladu, že to bude také isté. Len vôňa kvetín sa nám zdala byť intenzívnejšia.

Jar 2008: Bol to len malý prúdik
Jar 2008: Vodopádik je výletnou atrakciou

Na naše prekvapenie však vodopád na sklonku marca žil. Bol to síce len taký vodopádik, tenká vodná stružka, ale aj tak sa pri ňom čochvíľa pristavovali turisti.

Jar 2008: Vlaha prospieva machu

Taký hustý a svieži machový koberec som kedysi dávno videl vo Vysokých Tatrách, v Doline Zlomísk. Oba tieto machové koberce majú spoločné to, že sú chránené. Ale k tomu pod vodopádikom v tiesňave Hlboča sa možno ľahšie dostať.

Výhľad z vrchola Čelo
Na vrchole Čela - Malé Karpaty

Podobne ako vlani, aj tentokrát sme cez lúku nad tiesňavou Hlboča po modrej a cez Čertov žlab po zelenej značke vyšli do sedielka pod najvyšším malokrapatským kopcom Záruby. Zo sedielka sme však nepokračovali na Záruby, ale odbočili sme neznačkovaným chodníkom doľava na susedný južnejší hrebeň. Prvým kopcom na tomto hrebeni je Čelo (716 m.n.m.). Odmenou za výstup bol výhľad na Podunajskú pahorkatinu, Lošonskú kotlinku a ďalšie malokarpatské kopce.

Vrcholová kniha pri vstupe do Hačovej jaskyne na Čele
Hačova jaskyňa na Čele - schéma vo vrcholovej knihe

Ešte dole pod Čelom sme stretli turistov, ktorí nám povedali, že na kopci už nie je vrcholová kniha. Pod vrcholom kopca sme však našli zbrusu novú vrcholovú knihu schovanú pod zánovnou muchotrávkovou strieškou. Dozvedeli sme sa, že je dielom jaskyniarov. Kryt, ktorý na fotografii vyzerá ako vstup do kanála, je vstupom do nádhernej nedávno odhalenej jaskyne nazvanej Hačova jaskyňa. (Miloš Hačo je jaskyniar z Bukovej.) Viac informácií o jaskyni nájdete na snímke z knihy a vo vrcholovej knihe sú aj fotografie.

Pohľad na hrebeň Čela od Lakšárskej vlčiarne

Schéma Hačovej jaskyne vysvetľuje, prečo sa v Smolenickom krase tak ľahko stráca voda hlbočského potoka, a prečo sa znenazdajky vynára. Pod zemou sú schované labyrinty chodieb, meandrov a galérií. Ja len ľutujem, že som nebol jedným z ich objaviteľov.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Tip na najkrajší malokarpatský výlet: Okolo vodopádu cez Záruby zo Smoleníc do Smoleníc

Komentáre

Prečo niekedy vysýcha Hlboča - Vlado, 8.2.2015

V jednom z nedávnych Rádiovíkendov odvysielaných v Slovenskom rozhlase, miestny sprievodca vravel, že nad vodopádom je vybudovaný vodný rezervoár - zdroj vody. Údajne, kým nie je naplnený, vodopád netečie. Len by som rád vedel, či a kadiaľ tú vodu odvádzajú do doliny.

Vydané: 2008-03-31
Aktualizované: 2008-03-31

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie