Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Festival Hory a mesto: Na jednom lane s Ivanom Bajom

Výstava karikatúr na Festivale Hory a mesto 2016
Autor / zdroj: Braňo Bibel

Pre festival Hory a mesto 2016 v Bratislave (7.-10. apríla 2016) sme pripravili výstavu horolezeckých kreslených vtipov a karikatúr Pocta Ivanovi Bajovi. Ivan Bajo, autor známej knihy príbehov a veselých kresbičiek Smiech na lane, mal minulý rok osemdesiat rokov.

Pre výstavu sme vybrali tie najlepšie kresby od Ivana Baja. Venovali sme im 6 panelov. Nie je to prvá Ivanova výstava, ale tentokrát sme sa pokúsili ju rozšíriť aj o kresby iných autorov, ktorí sú v horolezeckom humore s Ivanom "na jednom lane". Našli sme štyroch takých autorov.

Ludvík Neoral

Prvému z nich - Ludvíkovi Neoralovi z Čiech - sme venovali jeden panel. S Ludvíkom Neoralom som sa zoznámil vďaka knihe Bohatýrske časy, čo sú prevažne historky o lezcoch pôsobiacich na pieskovcových vežiach v Adršpachu.

Titulná stránka kalendára 2016
Titulná stránka kalendára 2016. Autor / zdroj: Ludvík Neoral.

Sebastian Schrank

Sebastian Schrank z Nemecka je dlhoročným karikaturistom časopisov nemeckého horského zväzu Alpenverein. Na jeho vtipoch sa môžeme pobaviť vďaka jeho knihe lezeckých komiksov Rock Comix.

Z knihy Rock Comix
Z knihy Rock Comix. Autor / zdroj: Sebastian Schrank.

Marek Konecki

Výraznou osobnosťou poľského horského kresleného humoru je Marek Konecki. Mareka Koneckeho som objavil vďaka stránkam venovaným poľskému himalájizmu. Je to autor, ktorému hory napokon nestačili, pretože v Poľsku je známy aj ako autor aforizmov a básnik.

Vieš, cítim sa veľmi pripútaný k horám!!
Vieš, cítim sa veľmi pripútaný k horám!!. Autor / zdroj: Marek Konecki.

Pavol Barabáš

Slovenský kreslený lezecký humor na jednom lane s Ivanom Bajom zastupuje Pavol Barabáš. Jeho kniha Spod krošne veselo a vážne už počtom vydaní predčila Ivanov Smiech na lane. Ak si ju niekto chce kúpiť, nech sa vyberie na Chatu na Rysoch, odkazuje záujemcom Pavol.

Z knihy Spod krošne veselo a vážne
Z knihy Spod krošne veselo a vážne. Autor / zdroj: Pavol Barabáš.

Výstavu kresleného humoru Pocta Ivanovi Bajovi nájdete v chodbe medzi kinosálami 1 a 2.

Pripravil Vlado Bibel

Vydané: 2016-05-05
Aktualizované: 2016-05-05

Kategórie: Vtipy - Horolezectvo