Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Sám s kajakom z Bratislavy do Bratislavy cez Neusiedler See - 3. časť

Mexikopuszta - ranný lov
Mexikopuszta - ranný lov.

Deň 5: Mexikopuszta – Breitenbrunn

Ešte skoro ráno sa dostávam na jazerné kúpalisko (Seebad) pri Illmitzi: úplne iný svet! Prebúdzajúce sa rakúske letovisko. Vychutnávam luxus raňajok v samoobslužnom bufete. Kajak fantasticky kĺže po šírave jazera – aký kontrast oproti úzkym riečkam a kanálom v predchádzajúcich dňoch. Stále nemôžem uveriť, že som sa z Bratislavy dostal po vode vlastnou silou na Neusiedler See! Vodná plocha siaha až takmer na horizont – ozaj skoro more!

Konečne šírava Neusiedler See!
Konečne šírava Neusiedler See!.
Tiché zákutia Neusiedler See
Tiché zákutia Neusiedler See.

"More" je ku mne tentokrát milosrdné, takmer vôbec nefúka a tak si to namierim šikmo naprieč jazerom na Schotter Insel – trstinový ostrovček uprostred jazera, odkiaľ ma už dvakrát zahnal silný vietor a poriadne vlny.

Kurz: Schotter Insel
Kurz: Schotter Insel.

Aj keď na ostrovčeku suchú zem nenájdete, skutočne je tu štrkové dno medzi trstinami v hĺbke len tak po kolená, takže sa dá pohodlne vystúpiť z kajaku a zaplávať si. Fotografujem svoj kajak priamo z plaveckej perspektívy medzi trstinami.

Môj priateľ kajak z plaveckého pohľadu
Môj priateľ kajak z plaveckého pohľadu.

Z ostrovčeka naberám kurz na opačný breh jazera rovno smerom na Breitenbrunn. Ešte niekoľko hodín úmorného pádlovania a boja s úpalom a boľavými krížami, zopár oddychov na kajaku a jeden vo vode a vliezanie do kajaku na voľnej hladine za pomoci paddlefloatu.

Autoportrét z páľavy Neusiedlerského jazera
Autoportrét z páľavy Neusiedlerského jazera.

Boj s úpalom: dva klobúky, krémy a veľa tekutín.

Komfortné pristávanie na pláži pri Breitenbrunne
Komfortné pristávanie na pláži pri Breitenbrunne.

Okolo tretej konečne pristávam na pláži v Breitenbrune. Dnes to šlo rýchlejšie a hladšie než som plánoval. Vychutnávam viedeňský rezeň v See Restaurante a luxus oficiálneho campingu. Uvažujem, či sa mi zajtra už podarí dokončiť celý okruh a dopisujem tento denník aj pár dní dozadu.

Dnešné skóre: 33 km po vode.

Deň 6: Breitenbrunn - Gerhaus

Budíček 5:00, nakladám veci do kajaku a dúfam, že sa kanálom priblížim ešte asi 4 km k obci, odkiaľ ma čaká najťažší úsek po suchej zemi: cez vrchy Leithagebirge k riečke Leitha.

Toto všetko sa musí zmestiť do kajaku
Toto všetko sa musí zmestiť do kajaku.

Krásne skoré ráno na osamelej hladine. Oboplávam jachtársky prístav, ale prístup do kanála je blokovaný mostíkom prístavu - ešte jedna prenáška navyše? Vo vyťahovaní kajaku na nemožné brehy a mostíky som už majster. Obhliadka na mostíku ale hovorí o ďalších prekážkach v kanáli, a tak sa ho nakoniec vzdávam, nasadzujem kolečká. Dnešná suchá prenáška sa predlžuje na 14km a 170m prevýšenia.

Začína sa najdlhšie ťahanie: 14km/170 výškových metrov. Všiminite si ostruhové koliesko vľavo
Začína sa najdlhšie ťahanie: 14km/170 výškových metrov. Všiminite si ostruhové koliesko vľavo.

Ťahanie sa začína v nadmorskej výške 110m celkom dobre, ťažné lanko mám upevnené na opasku a nárazy tlmím rukami. Perfektné služby mi robí ostruhové kolečko od Joža Benčúrika, ktoré zabezpečuje, aby sa zadná špica kajaku nešúchala po zemi.

Pred obcou Breitenbrunn začínajú prvé stúpania, obec žije ranným ruchom pracovného dňa, hlavná cesta je veľmi frekventovaná, ale zatiaľ môžem ísť po chodníku. Pri pekárni neodolám voňavým koláčikom a poprosím jednu pani, aby ma cvakla na pamiatku ako burlaka na Volge.

Cez Breitenbrunn
Cez Breitenbrunn.

Po pár kilometroch začína kolečko škaredo škrípať. Po rozobratí zisťujem, že plieškové púzdro ložiska, ktoré sme vložili kvôli trochu väčšiemu vnútornému priemeru koliesok, sa úplne roztrhalo a musím ho vyhodiť. Chcelo by to aspoň pridať vazelínu, ktorú som ale zabudol pri balení v lodenici. Skúšam ju zohnať v obci, ale bez úspechu. Robotníci na ceste mi pomôžu aspoň s mazadlom v sprayi. Začína stúpanie na sedlo so zákrutami. Horúčava sa stupňuje a premávka na ceste je nepríjemnejšia, než som čakal. Konečne sedlo v cca 280m nad morom a oddych, tekutiny a za odmenu koláčik z pekárne. Skúšam sa fotiť pri ťahaní z ministatívu samospúšťou.

V sedle hrebeňa Leitha Gebirge

Príchod k Leithe

Dolu to ide lepšie, ale staré tenisky, čo som používal len do kajaku, sú na dlhšie chodenie úplne nevhodné, robia sa mi škaredé otlaky. Skúšam mokré sandále.

Prechádzam cez obec Kaisersteinbruch a už sa blížim k mostu cez Leithu pri Wifleinsdorfe, 160 m n.m. Najväčšia suchá prekážka na mojom okruhu zdolaná!

Aká radosť položiť kajak zase na vodu! Leitha tečie celkom sviežo a vychutnávam si pádlovanie v riečke s peknými zákrutami a brehmi, skoro ako v horách.

Autor textu a fotografií: Ján Krajčík

Ďalšie info:

Sám s kajakom z Bratislavy do Bratislavy cez Neusiedler See - 1. časť

Sám s kajakom z Bratislavy do Bratislavy cez Neusiedler See - 2. časť

Sám s kajakom z Bratislavy do Bratislavy cez Neusiedler See - 4. časť

Expedície Jána Krajčíka

Vydané: 2015-01-28
Aktualizované: 2015-01-28

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy