Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Oblaky pod nohami

Dunajské ramená - oblaky pod nohami

Všetko tečie - na tento výrok antického filozofa som si spomenul v prvý júlový víkend, po najnovšej výprave do dunajských ramien. Zaujímalo nás, ako sa tu na prírode podpísali nedávne povodne.

Keď sme v ramenách boli naposledy, tak sa do nich prelievala kalná voda z rozvodneného starého koryta Dunaja. Voda sa odvtedy stihla vyčistiť a po niekoľkých dňoch horúčav aj vyhriať. Na kúpanie a na špliechanie sa bola skvelá.

Dunaj - Gabčíkovské rameno

Podobne ako minule sme sa do ramien vybrali aj s plastovým vrecom, do ktorého zvykneme šupnúť kde tu plávajúce, či pri brehu zaseknuté plastové flaše. Ale tentokrát nebolo čo. A to bolo krátko po povodňovej vlne. Pravda, boli sme v dolnej časti ramien a povodňové nečistoty sa možno zachytili v ich hornej časti. Faktom je, že mohutný kmeň obrastený mušľami sme už na prehrádzke v Gabčíkovskom ramene nenašli. Musel to byť silný príval, ktorý ho zmietol.

Dunajské ramená - ostrov

V minulosti, pred stavbou vodného diela, fungoval vo vnútrozemskej dunajskej delte prirodzený "rybotok". Keď sa voda zdula, ryby sa dostali do ramien. Tentokrát sa počas povodňovej vlny voda rovnako preliala do ramien, aspoň v ich dolnej časti, povyše Bodíckej brány, kde sme to pred mesiacom mali možnosť pozorovať. Lovec sumcov, ktorého sme stretli, nám však tvrdil, že vlani tam mal lepší rok, aj keď aj teraz už stihol uloviť sumca slušných rozmerov. Oproti minulosti sme pri prehrádzkach videli väčšie kŕdle malých rybiek. A boli tam aj väčšie kusy, ktoré na ne číhali. Unikajúce malé rybky potom neraz rozčerili ináč pokojne plynúcu vodu nad korunami betónových hatí.

Dunaj - Gabčíkovské rameno

Stav vody sa mi zdal stále o niečo vyšší, než býva o takomto čase. Vďaka tomu sú prehrádzky pokryté mäkkými riasovlasmi, po ktorých sa chodí príjemne ako po mäkkom koberci. Navyše nekĺžu. Pokúsil som sa tento riečny koberec odfotiť. Nielenže sa mi to podarilo, ale ulovil som aj prírodnú dvojexpozíciu. Riasy zmiešané s odrazom oblakov. Celkom pekný gýčik. Keď som si ho dal do pozadia monitoru, zistil som, že táto krása s počítačovými ikonkami neladí a pôsobí veľmi nepríjemne. Akoby tie ikonky lietali a plávali zároveň. Vyvoláva to akýsi pocit neistoty. Skúste si to aj Vy, či to budete podobne vnímať. Mať vodu v počítači nie je veľmi dobré.

Dunajské ramená - oblaky a rieka

Vladimír Bibel

Ďalšie info:

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Vydané: 2010-07-05
Aktualizované: 2010-07-05

Kategórie: Voda - splavy, výlety, príbehy