Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Oskoruša nad Devínom

Jarabina oskorušová (Sorbus domestica L.) nad Devínom, Bratislava

Podľa článku uverejneného v máji 2020 v Hikingu.sk nižšie spomínaná chránená oskoruša už vyschla.

Na bratislavskej Devínskej Kobyle a v Devíne je veľa turistických výletných zaujímavostí. Medzi ne patrí aj chránený strom jarabina oskorušová, ktorý možno nájsť vo vinohradoch nad mestskou časťou Devín.

Jarabina oskorušová (Sorbus domestica L.) sa vyznačuje tým, že je to jeden z najväčších európskych ovocných stromov. Ten na svahoch nad Devínom dorástol do výšky desať metrov a korunu má širokú štrnásť metrov, čo nie je až tak veľa. Oskoruše, keď rastú osamote, dorastajú podľa moravských prameňov do výšky 20 metrov a v lesoch, aby sa presadili v konkurencii iných stromov, dosiahnu aj 30 metrov. Pozoruhodná nie je ani tak ich výška, ako šírka koruny, hrúbka kmeňa a tiež vek. Moravské pramene spomíname preto, lebo Moravania vyhlásili oskorušu, alebo "oskerušu" za Strom Slovácka a každoročne usporadúvaju v Tvarožnej Lhote na úpätí Bielych Karpát Festival oskeruše.

Oskoruša je považovaná za strom vzácny, pretože sa pomerne ťažko pestuje a dlho trvá, kým začne rodiť. Je to vraj strom, ktorý zasadí starý otec a plody z neho zbiera vnuk. Ale na slovenskom webe sa nájde aj pestovateľ, ktorý uvádza, že vďaka jeho štepom je možné tento čas skrátiť.

Plody z oskoruše majú tvar ako malé jabĺčka, alebo hrušky, a sú trpké. Chutné začínajú byť až keď trocha poležia a "prehnijú". Ale najchutnejšie vraj sú, keď sa vypália. Z oskoruše je destilát, ktorý nemá páru a tomu zodpovedá aj cena oskorušovice.

Najvzácnejšie stromy oskoruše v moravskom Slovácku majú vek vyše 400 rokov a na tých tých najvydarenejších sa urodí vyše tony ovocia. Devínska oskoruša je mladučká, len 80-ročná. Môže byť ešte dlho turistickou atrakciou.

Viac od oskoruši sa môžete dozvedieť v blogu Martina Marušica v článku Kráľovná pálenice.

Poloha chránenej oskoruše je popísaná v katalógu chránených stromov a do svojho devínskeho sprievodcu tento chránený strom zahrnul aj autor turistických sprievodcov po okolí Bratislavy František Severa.

Vydané: 2011-02-13
Aktualizované: 2020-05-10

Kategórie: Výlety, prechádzky