Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Festival Hory a mesto 2021

Plagát festivalu Hory a mesto 2021

Od 19.mája prebiehal v Bratislave Festival Hory a mesto 2021. Po zmenách, ktoré priniesla koronavírusová pandémia, bol festival dostupný online prostredníctvom platformy Kino-doma.sk.

Ako sa uvádza na stránkach festivalu, archív so všetkými filmami je dostupný na službe Vimeo od 24. do 30. mája pre divákov z celého sveta. Podmienkou je kúpa permanentky - cinepassu za 20 eur. Cinepass permanentku je možné kúpiť aj po skončení festivalu tu.

Festival priniesol filmy a besedy pre milovníkov outdoorových aktivít, ale zároveň sa venoval aj enviromentálnej problematike. V porovnaní s minulými ročníkmi boli už pred začiatkom festivalu k dispozícii výsledky festivalovej filmovej súťaže. Zoznam odmenených filmov bol dobrou pomôckou pre rozhodovanie čo si pozrieť, pretože festival má natoľko bohatý program, že stihnúť všetko sa jednoducho nedá.

Ústup pandémie na Slovensku umožnil otvoriť festivalové kinosály - miestom konania festivalu bolo Kino Lumière na Špitálskej ulici. K nemu pripojili organizátori aj amfiteáter v Rači, kde bol vstup voľný, a kde sa uskutočnili aj majstrovstvá Slovenska v bouldrovaní, aj jamesácke vyhlásenie najlepších výkonov v skalnom lezení na Slovensku v uplynulom roku.

Program festivalu na stránkach Hory a mesto

Vstupenky online

Odmenené filmy na festivale Hory a mesto 2021

Za porotu zhrnula hodnotenie súťažnej filmovej prehliadky Maria Coffey:

,,Keď sme dostali pozvánku do filmovej poroty, bola to pre nás veľká časť – a tiež veľká zodpovednosť. Súťažné filmy pochádzali zo štrnástich rôznych krajín a líšili sa dĺžkou, štýlom, námetom aj odkazom. Porotu zaujalo, koľko snímok prinieslo zásadné témy ako environmentálne problémy, čoraz väčšia prítomnosť žien v outdoore, riskovanie a emocionálna daň, ktorú zanechá na preživších, ako športové aktivity môžu prispieť k zlepšeniu psychického zdravia a vyliečeniu zo závislosti, dosah lezenia na pôvodných obyvateľov a vplyv epidémie na našu honbu za dobrodružstvom. Porota sa pre pandémiu nemohla stretnúť osobne, ale vďaka zoomu a ladnému vedeniu riaditeľa festivalu sme hladko spolupracovali, pričom každý porotca a každá porotkyňa prispeli vlastnými znalosťami a skúsenosťami. Výnimočné filmy sa ukázali veľmi skoro. A všetci sme sa tešili, že sme si mohli pozrieť pôsobivé „domáce“ snímky od slovenských filmárov. Hoci sme k dohode dospeli ľahko, museli sme urobiť niekoľko ťažkých rozhodnutí. Kiežby sme mohli udeliť viac cien. Premyslieť si film, napísať ho, natočiť a spracovať si vyžaduje odvahu a zručnosti a už len to si zaslúži našu chválu. Gratulujeme každému filmárovi v tejto súťaži a srdečne blahoželáme víťazom.”

Krotiteľ koní

GRAND PRIX

Krotiteľ koní (Horse Tamer, FR, 2019) - dokumentárny film režiséra a etnografa Hamida Sardara získal najvyššie ocenenie: ,,Porota festivalu Hory a mesto 2021 sa rozhodla udeliť Grand Prix filmu Horse Tamer (originálny názov, pozn.) za neobvyklú presnosť, presvedčivosť a originalitu zobrazenia života mongolských jazdcov. Táto napínavá dokumentárna dráma reprezentuje bez akýchkoľvek formálnych klišé to najzaujímavejšie v oblasti etnografického skúmania,” uviedol porotca a filmový kritik Martin Ciel. Režisér Hamid Sardar dokumentuje život mongolských nomádov už viac ako 10 rokov. V ocenenej snímke sprevádza jedného z nich pri prenasledovaní zlodejov koní až na okraj mongolskej tajgy. Film diváci uvidia online v stredu 19. mája o 20:30 a v nedeľu 23. mája o 20:30, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00.

Everest - najťažšia cesta

CENA POROTY

Everest - najťažšia cesta (SR, 2020) - strhujúci dokument Pavla Barabáša o legendárnej československej horolezeckej expedícii na najvyšší vrchol sveta z roku 1988 zhodnotil člen poroty, fotograf a horolezec Pat Morrow: ,,Vo svete dobrodružného filmu je meno Paľa Barabáša synonymom k precízne vystavaným dokumentom, ktoré vrhajú ľudské svetlo na drámu, výzvy a zadosťučinenie, ktoré so sebou prináša horolezectvo. V roku 1988 sa na jednej z najťažších stien Everestu odohral tragický, no hrdinský boj malého elitného tímu slovenských horolezcov - expedícia, ktorú slovenská komunita intenzívne vníma, ale mimo Európy bola doteraz prevažne neznáma. Následky rozhodnutia vybrať sa Ťažkou cestou sú ešte viac zosilnené v tomto vynikajúco spracovanom filme.” Film premietame online v stredu 19. mája o 20:00 a naživo 21. mája o 21:00 pre divákov v Amfiteátri Rača.

Nechcený autoportrét

CENA LITERÁRNEHO FONDU

Nechcený autoportrét (SR, 2020) - Režisér Rasťo Hatiar natočil film v osobnej reakcii na tragický zážitok z výstupu do žľabu Veľkého Mlynára vo Vysokých Tatrách: ,,Cena Literárneho fondu bola udelená filmu Nechcený autoportrét za veľmi netradičnú osobnú až intímnu výpoveď o tom, ako veľmi hlboký je vzťah dvoch kamarátov priviazaných na opačných koncoch lán. Oceňujeme dôsledne, svedomito až urputne budované rozprávanie o hľadaní zmierenia sa so smrťou lezeckého partnera,” zhrnul člen poroty a zástupca Literárneho fondu Samo Jaško. Dokument uvedieme online v stredu 19. mája o 20:00.

Remedy

Čestné uznanie VODA

Remedy (SR, 2021) - Režisér Jakub Šipoš zachytil cestu mladých ľudí z Kanárskych ostrovov do južnej časti Senegalu, kam priniesli jednoduché filtre na vodu. Film Remedy zobrazuje proces implementácie projektu „Voda pre Senegal“ občianskeho združenia People of Hope, ich úspechy a neúspechy, úskalia a problémy, ktoré sprevádzajú ich cestu. ,,Dotkne sa nás veta Čistá voda nie je samozrejmosť? Po vzhliadnutí filmu Remedy určite. Režisér Jakub Šipoš zachytáva iniciatívu niekoľkých priateľov pomôcť túto životne dôležitú otázku riešiť obyvateľom oblasti Kasamanka v Senegale. Pôsobivou kamerou, kombináciou príbehu rozprávača a výpovedí miestnych ľudí, autentickými scénami z každodenného života Senegalčanov, i zaznamenanými chvíľami skutočného priateľstva prináša inšpiratívny príbeh o ľuďoch, ktorých životy sa zmenili tým, že ich nenechali chladnými životy iných ľudí,” myslí si členka poroty, dramaturgička Natália Bokníková. Film uvidíte online v sobotu 22. mája o 18:15 a nedeľu 23. mája o 20:30, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00.

Priznania bežca

Čestné uznanie ZEM

Spoveď jedného bežca (Confessions of a Runner, LB, 2020) - Bachar Khattar natočil uznávaného trailového bežca Patricka Vaughana, ktorý bojuje s psychickými problémami a závislosťou na liekoch od bolesti, pri pokuse o rýchlostný rekord na 470 km dlhom horskom ultrabehu zo Sýrie až k izraelským hraniciam. ,,Cena v kategórii Zem bola udelená filmu Confessions of a Runner, za odhalenie návodu ako bojovať so závislosťou pomocou extrémneho horského behu a skrytých krás konfliktami poznačeného Libanonu,” vysvetľuje člen poroty Samo Jaško. Premietame online v sobotu 22. mája o 21:00 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 18:00.

Prepojenie

Čestné uznanie VZDUCH

Prepojenie (Connection, CZ, 2020) - Dokument režiséra Jana Žůreka o medzinárodnom tíme ôsmich žien, ktoré sa rozhodnú 500-metrovým lanom, tzv. highline, spojiť ikonické skalné veže v púšti amerického Utahu. Prepojenie však nájdu aj medzi sebou a prírodou. Spisovateľka Maria Coffey hodnotí film takto: ,,Vďaka pozoruhodnej kamere a sympatickým hrdinkám nám film Connection odkrýva, že extrémny šport nie je len o súťažení a nových rekordoch. Tento čisto ženský tím vrcholových highlineriek a lezkýň nám tlmočí úprimnú radosť a potešenie, ktoré v dobrodružných filmoch nájdeme len zriedka. Inšpiratívny príbeh o spolupráci, o užívaní si okamihu, ignorujúc svoje ego, ale najmä o radosti z prepojenia s prírodou a medzi sebou.” Uvidíte online v piatok 21. mája o 18:15 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 18:00.

Hora tieňov

Čestné uznanie SKALA

Hora tieňov (Wall of Shadows, PL, 2020) - Režisérka Eliza Kubarska natočila príbeh o stretnutí mladého nepálskeho šerpu so západnými horolezcami na úpätí zakázanej posvätnej hory Kumbhakarna, ktoré bolo zároveň stretnutím kultúr a rôzneho prístupu k životu. ,,Eliza Kubarska sa spoľahla na svoje dlhoročné horolezecké skúsenosti z Himalájí a Karakoramu a vytvorila príbeh založený na mocenskej nerovnováhe medzi východnou a západnou kultúrou odohrávajúci sa na odľahlých kopcoch Kumbakharny vo východnom Nepále. Jej film odkrýva zraniteľnosť miestnych obyvateľov, keď ich finančné okolnosti prinútia pracovať pre cieľavedomé západné expedície s odlišnými hodnotami, ale v určitom zmysle rovnakými životnými cieľmi,” hodnotí Pat Morrow. Premietame online v piatok 21. mája o 20:30.

Útočisko na suchu

NAJLEPŠÍ KRÁTKY FILM

Útočisko na suchu (Dry Refuge, ES, 2021) - Režisér Ruben Crespo natočil krátky dokument o tom, ako pre pandemické opatrenia prežíva Mikel každý deň ponorený do nútenej monotónnosti. Spomienky na dobré časy a sny o nových dobrodružstvách mu však dodávajú energiu potrebnú na prekonanie neobvyklej situácie. ,,Hoci má film Dry Refuge len päť minút, je dokonalým príkladom úslovia „menej je viac“. Ruben Crespo vytvoril prostredníctvom očarujúcich záberov a dokonalého strihu silný naratívny oblúk s meditatívnym nádychom. Dokonale zachytil frustráciu z lockdownu počas celosvetovej pandémie, ako aj útočisko, ktoré si ľudia v týchto neistých časoch hľadali v snívaní. Film, ktorý vás núti ho opätovne pozerať,“ uviedla Maria Coffey. Uvidíte online v sobotu 22. mája o 18:15 a v nedeľu 23. mája o 20:30, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00.

Významný míľnik

ČESTNÉ UZNANIE POROTY

Významný míľnik (The Great Milestone, ES, 2020) - animovaný film režiséra Ignasia Lópeza Fàbregasa o zámožnom horolezcovi a jeho žene, ktorú už nudí čakanie na návrat manžela z jeho horských avantúr, preto sa vydá na vlastné dobrodružstvo. ,,Porota festivalu Hory a mesto 2021 sa rozhodla udeliť Special Jury Mention animovanému filmu El gran hito za vtipné a nadčasové rozprávanie o základných problémoch horolezectva a mužsko – ženských vzťahov,” zhrnul Martin Ciel. Uvidíte online vo štvrtok 20. mája o 20:30, v sobotu 22. mája o 21: 00 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 21:00. Okrem toho bude v piatok 21. mája o 9:00 súčasťou školského premietania.

Vzalo si ho more

ČESTNÉ UZNANIE POROTY

Vzalo si ho more (Lost at Sea, GB, 2020) - Emotívny príbeh režiséra Johnnyho Burkea o Luisovi Birdovi a jeho otcovi Petrovi, ktorý ako prvý človek na svete v roku 1983 sám prevesloval Tichý oceán. Johnny Burke vo svojom filme Lost at Sea majstrovským prepletaním archívnych záberov so súčasnosťou priniesol príbeh odhaľujúci viac než históriu jedného dobrodruha a jeho rodiny. Taktnou no pritom blízkou kamerou zachytil hlboké rozhovory, zrelé výpovede a scény siahajúce ďaleko za komfortnú zónu intimity. Mimoriadne úprimný dokument o tom, ako odvážne čeliť zraneniam z minulosti a premeniť ich na svoju najväčšiu životnú silu, je skutočným dobrodružným filmom s liečivým efektom, zhodnotila Natália Bokníková. Premietame online v sobotu 22. mája o 18:15 a 21:00 a v nedeľu 23. mája o 18:15, resp. naživo v Kine Lumière o 18:00.

(id)

Minulý týždeň patril festivalu Hory a mesto 2021. Vďaka onlajnu bol dostupný z celého Slovenska.

Vydané: 2021-05-19
Aktualizované: 2021-05-19

Kategórie: Pozvánky