Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Príliv nových zážitkov v druhom ročníku Slnovratu na Dunaji

Slnovrat na Dunaji

Jún je spájaný s príchodom leta, oslavou dlhých dní a čoraz dlhšieho času tráveného pri vode. Slnovrat na Dunaji už druhý rok predstavuje verejnosti svet okolo rieky a pozýva na jeho návštevu. Počas piatich týždňov je možné zažiť rieku na 45 podujatiach na hlavnom toku i na Malom Dunaji.

Rieka Dunaj je aj so svojimi ramenami zónou bohatého života a širokého spektra aktivít jednotlivcov, komunít a organizácií. Slnovrat na Dunaji je pozvánkou k ich spoznaniu. Cieľom iniciatívy je pritiahnuť pozornosť bežných obyvateľov a návštevníkov k rieke, aby mohli objaviť jej čaro.

Slnovrat na Dunaji spája širokú verejnosť so svetom tých, ktorí na rieke dlhodobo pôsobia a poznajú ju.

Od posledného májového víkendu po prvý júlový víkend pripravili aktéri na rieke desiatky pestrých podujatí, ktoré sa konajú od Devína až po Štúrovo. Medzi nimi sú napríklad preteky a súťaže, rekreačný šport, rodinné programy, tanečné vystúpenia, knižný festival, splavy ramien na kanoe, koncerty, vyhliadkové plavby loďami, dni otvorených dverí lodeníc a klubov, akcie v rámci MDD, cyklotúry, environmentálne aktivity a exkurzie, pozorovanie živočíchov, piknik v prírode, historicko-poznávacie podujatia, člnkovanie, výstavy a rôzne iné.

Po úspechu pilotného ročníku v júni 2016 sa tento rok zapojilo opäť množstvo organizácií, ktoré sa týmto symbolicky pridali k myšlienke spolupráce a zdieľania územia Dunaja. Uvedomujú si, že cestou k jeho zachovaniu a rozvoju sú komunikácia a dobré vzťahy. Niektorí z usporiadateľov organizujú verejné podujatia pravidelne, mnohí z nich pripravili a zorganizovali podujatie pre verejnosť špeciálne pre Slnovrat na Dunaji. Na väčšinu podujatí je vstup zdarma. Kompletný program podujatí je na webovej stránke www.slnovratnadunaji.sk. Obohatením aktuálneho ročníka bude vytvorenie umeleckých fotografických portrétov organizátorov podujatí. Vznikne tak ojedinelá mozaika predstavujúca rôznorodosť rieky.

Myšlienku iniciuje Stredoeurópska nadácia v rámci svojho nadačného programu Dunajský fond. Vytvára ním platformu spájajúcu zdroje a nápady v záujme skvalitňovania prostredia a funkčnej verejnej infraštruktúry na rieke Dunaj. Viac o aktivitách Dunajského fondu nájdete na www.dunajskyfond.sk.

Druhý ročník iniciatívy podporili partneri spoločnosť Slovnaft, a.s., nadácia Green Foundation, Slovenská sporiteľňa, a.s. a Bratislavská vodárenská spoločnosť, a.s. a mediálni partneri Bratislava Tourist Board, Dunajská hrádza, Citylife.sk a in.ba. Za podporu ďakujeme.

Informácie:
Stredoeurópska nadácia
cef@cef.sk

Autor / zdroj: Tlačová správa Dunajského fondu

Vydané: 2017-06-01
Aktualizované: 2017-06-01

Kategórie: Pozvánky