Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku

Tatranský ľadový dóm 2021/22 - Katedrála Sv. Jakuba - Santiago de Compostela
Tatranský ľadový dóm 2021/22 - Katedrála Sv. Jakuba - Santiago de Compostela. Autor / zdroj: vt.sk / YouTtube.

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je v zimnej sezóne 2021/22 venovaný známemu pútnickému miestu v Španielsku - Katedrále sv. Jakuba v Compostela de Santiago.

Viac informácií o ľadovom dóme v sezóne 2021/22

Tatranský ľadový dóm v predošlých sezónach

Tatranský ľadový dóm 2018-2019
Autor / zdroj: Marek Hajkovský QEP / vt.sk

Premnožené tatranské medvede sa dostali už aj na slávnu Berniniho kolonádu, ktorá patrí k ešte slávnejšej Bazilike sv. Petra.

Pravda, len na Hrebienku vo Vysokých Tatrách, v Tatranskom ľadovom dóme, kde bola z pevného skupenstva vody vytesaná ľadová replika rímskych pamätihodností. A aj tie medvede sú vytesané z ľadu.

Tatranský dóm pre túto zimu otvorili v piatok 23. novembra. Verejnosť doň bude môcť bezplatne vstupovať v nasledujúcich mesiacoch a obdivovať popri ľadovej bazilike aj sklenené vitráže slovenského sklára s gréckym pôvodom Achilleasa Sdoukosa, či sledovať multimediálne predstavenia, ktoré budú denne popoludní.

Ľadový chrám vytvoril Adam Bakoš a tím slovenských a španielskych sochárov z 225 ton ľadu dopraveného v 1880 ľadových blokoch. Stavbu chráni pred vrtochmi počasia kupola o priemere 25 metrov.

Kupolu zobrazujú aj dve webkamery tradične umiestnené na Hrebienku. Dovnútra kupol však už online prístup nie je, musíte sa tam vybrať sami - možno si vyberiete niektorý zo živých koncertov, ktoré sa tam uskutočnia.

Webkamera na Hrebienku

Pripravil vb, snímky zo stránok Vysoké Tatry - hory zážitkov

Ďalšie info:

Súťaž v ľadovom sochárstve Tatry Ice Master

Vydané: 2018-11-23
Aktualizované: 2021-11-29

Kategórie: Pozvánky - Výlety, prechádzky