Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Útočný bobor v Karloveskom ramene na Dunaji v Bratislave

Bobor v Karloveskom ramene

Počas krátkej podvečernej prechádzky na kanoe v Karloveskom ramene sme na brehu zazreli niečo hnedé. Prišli sme bližšie a zistili sme, že je to bobor. Často sa túlame po dunajským ramenách a vidíme bobrie stopy - obhryzené kmene stromov, ale bobra sme za vidna ešte poriadne nepozorovali. Bobor si nás všimol, skočil do vody aj s nejakou trstinou, ktorú práve hryzkal a následne parádne plesol chvostom po hladine a ponoril sa.

Odplavili sme sa s kanojkou ďalej a čakali sme, či sa bobor znova objaví. Urobil nám radosť a vyliezol na breh o niečo nižšie. Znova sme sa k nemu priblížili na vzdialenosť nejakých desiatich metrov a bobor znova skočil do vody.

Bobor bol dosť veľký, okolo jedného metra, a tak som si spomenul na Moby Dicka - americkú filmovú klasiku, kde vodný živočích, Biela veľryba, zaútočí na loď. Bobor asi čítal moje myšlienky. Zrazu sa bleskovo vynoril po mojom boku tesne pri kánojke, mrskol sebou, až som bol celý mokrý a už ho nebolo. Radšej sme sa potom z jeho teritória vzdialili. Zjavne si ho chránil.

Zaujímavé na tomto stretnutí s bobrom, okrem jeho útočnosti, je aj to, že sa objavil ešte za vidna. Píše sa, že je prevažne nočný živočích. Možno svoju rolu zohráva nízky stav hladiny Dunaja.

O bobrovi asi neplatí úplne, že šantí len v noci. V júni 2008 na Dunajci bobor pohrýzol desaťročného chlapca, ktorý sa cez deň dostal do priestoru jeho hniezda.

Bobor, náš najväčší hlodavec, bol kedysi považovaný na našom území za vyhynutého, ale znova je tu a bráni si teritórium, kde sa nasťahoval.

Pohľad na Karloveské rameno v máji 2011 - lode sú už preč

Zmeny v Karloveskom ramene

Dolná časť Karloveského ramena, sa v posledných rokoch zmenila. Odtiahli z neho lode, v ktorých boli kedysi vysokoškolské vodácke lodenice.

Pohľad na Dunaj z Karloveskej zátoky

Počas vyššieho stavu vody sa Dunaj prelieva do ramena na viacerých miestach.

Bufet Mark Twain

Len bufet Mark Twain sa do roku 2012 nezmenil. Počas pekných dní lákal návštevníkov, ktorým nevadilo, že sa v ňom ocitli na šikmej ploche. Pri nižšom stave vody ležal pontón na šikmom brehu.

V roku 2013 je Mark Twain rozobratý, aj keď krčmička funguje naďalej.

Ďalšie info:

Karloveské rameno a dunajský expres

Výlety na kanoe na Dunaji, v dunajských ramenách

Komentáre k článku

Bobry v Rusovciach - 12.8.2011

V jeden letny podvecer sme si zabicyklovali do Rusoviec k jazeram, ale este stale svietilo zapadajuce slniecko. Nas pes Leo-zlaty retriever (inac vodomilny zivocich) sa len oplachol blizko pri brehu a velmi sa mu plavat nechcelo, neskor som pochopila, ze preco. Uvidela som totiz hnedu hlavu ponorenu do polovice pod vodou ako si rychlo brazdi vody jazera a mieri k jednemu zo zalivcekov. Tak som sa zo zvedavosti vybrala za tou hlavou, tusila som, ze to bude bobor, ale nechcela som tomu verit. Tak som isla popri brehu pozorujuc hlavu az som na moje prekvapenie zbadala dalsie dve, ktore si veselo plavali v zatoke ukryte pred zrakmi kupajucich sa. Tri bobry, to je uz co povedat, nechcela by som ich vo vode stretnut. Moj manzel si vzdy s radostou preplave cele jazero hore dole, dufam, ze nebude mat to "stastie" a nedostane sa do ich teritoria. Nas pes Leo to tusil.

Gréta

Vydané: 2011-05-26
Aktualizované: 2011-05-26

Kategórie: Výlety, prechádzky - Voda - splavy, výlety, príbehy