Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Viedeň má nový riečny prístav a Bratislava nové informačné centrum

Dunajská reportáž: S Twin City Linerom z Bratislavy do Viedne a späť. Nový osobný prístav voViedni.

Riečny prístav na Dunajskom kanáli vybudovali v rokoch 2008 až 2010. Multifunkčné centrum poskytuje prístrešie nielen lodiam plávajúcim kanálom, ale aj gastronomickému servisu "Motto am Fluss" a informačnému centru Bratislavy "Gate to Bratislava". Uviedla to tlačová správa magistrátu mesta Bratislava pri príležitosti otvorenia bratislavského informačného centra vo Viedni uskutočneného 15. júla 2010.

Riečny prístav je novým architektonickým ťahákom na Dunajskom kanáli priamo v centre Viedne. Terminál, ktorý vytvára elegantnú a pred nepriazňou počasia chrániacu čakaciu zónu, navrhli architekti Fasch & Fuchs. Celkové náklady na vybudovanie prístavu predstavujú sumu 6,25 miliónov eur. Riečny prístav vybudovala a financovala Wiener Donauraum GmbH, dcérska spoločnosť spoločnosti Wien Holding, úlohou ktorej je trvalo rozvíjať oblasť Dunaja, ako aj lodnú dopravu po Dunaji. Novým riečnym prístavom by malo ročne prejsť 200 000 pasažierov.

Svetlá, priestranne a otvorene koncipovaná budova je harmonicky vsadená do už existujúcej mestskej architektúry. Klesajúce rampy vedú z nábrežia Franza Josefa priamo do budovy. Odtiaľ je možné dostať sa výťahom, alebo po schodoch dolu k vode, kde kotví katamarán Twin City Liner, ako aj ostatné lode spoločnosti DDSG Blue Danube. Celkovo má budova dĺžku 126 metrov a šírku 17 metrov. Budova vyčnieva 8 metrov nad hladinou Dunaja. Celková vnútorná rozloha prístavu je 1 360 m2, vonkajšia 1600 m2 vo forme terás a móla. Výška budovy je 13 m. Pri výstavbe bolo použitých 750 m2 skla a 300 ton ocele. Zaujímavosťou architektonického konceptu je skutočnosť, že budova stojí na stĺpoch. Umožňuje to voľný prechod chodcom a cyklistom po nábreží Dunajského kanála.

Integrálnou súčasťou nového riečneho prístavu je "Gate to Bratislava" - nové informačné centrum Bratislavy v srdci Viedni, na hlavnej palube prístavu. Hlavné mesto tu bude poskytovať turistom bezplatné propagačné materiály, ponúkať a predávať vstupenky na kultúrne podujatia v Bratislave, organizovať pravidelné kultúrno-spoločenské podujatia, diskusie a najmä denne poskytovať cestujúcim užitočné informácie a tipy pred ich návštevou Bratislavy a Slovenska.

Andrej Ďurkovský, primátor Bratislavy pri príležitosti otvorenia prístavu a bratislavského informačného centra uviedol: "Príspevok novej elegantnej budovy riečneho prístavu Wien City k architektonickému dotvoreniu celého priestoru nábrežia Schwedenplatz je nepopierateľný. Mne zostáva zablahoželať architektom, ako aj investorovi k skvelému dielu. Som presvedčený, že informačné centrum Gate to Bratislava, ktoré je súčasťou prístavu Wien City, bude - tak ako to už napovedá jeho názov - tou najlepšou bránou pre Viedenčanov, Rakúšanov, ale aj návštevníkov rakúskej metropoly, nielen do Bratislavy, ale na celé Slovensko."

Michael Häupl, primátor Viedne: "Nové lodné nástupište Wien City ako naša brána do Bratislavy, je silným symbolom spájania sa oboch miest. Ide o susedstvo pre dobro obyvateľov oboch miest. Stretávame sa tu ako rovnocenní partneri a spoločne chceme profitovať z blízkosti oboch miest a z nej vyplývajúceho silného hospodárskeho potenciálu."

Pobyt v prístave bude od prvých momentov po jeho otvorení (15. júla) spríjemňovať kuchyňa a servis Bernda Schlachersa - Motto am Fluss. Gastronomická ponuka sa nachádza na všetkých troch poschodiach - kaviareň na Sonnendeck (slnečná paluba), reštaurácia na Hauptdeck (hlavná paluba) a priestor pre organizovanie podujatí na pontónoch a mólach. Celkovo tak poskytuje 290 vnútorných a 100 vonkajších miest na sedenie. Kulinársku ponuku dopĺňa aj obchod so špecialitami.

Vo fotografickej reportáži z Bratislavy do Viedne a späť prinášame snímky, ktoré zobrazujú scenériu, ktorá sa predstavuje pri plavbe medzi dvoma blízkymi metropolami.

Twin City Liner - Bratislava - Viedeň / Vienna - Bratislava

Twin City Liner - Bratislava - Viedeň / Vienna - Bratislava

Twin City Liner - Bratislava - Viedeň / Vienna - Bratislava

Twin City Liner - Bratislava - Viedeň / Vienna - Bratislava

Ďalšie info:

Dunajská reportáž: S Twin City Linerom z Bratislavy do Viedne a späť

Bratislavský online sprievodca

Informačné centrum?.. (11.7.2014, Vlado)

Zdá sa, že to bratislavské informačné centrum vo Viedni neexistuje.

Vydané: 2010-07-17
Aktualizované: 2010-07-17

Kategórie: Praktické rady a pomôcky - Slovensko - Doprava