Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Vrtuľníky nad Tatrami / Helicopters above Tatras

Vrtuľníky nad Tatrami - obálka
Obsah knihy Vrtuľníky nad Tatrami

Ten, kto sa bližšie nezaujíma o leteckú techniku, ani netuší, koľko ťažkostí museli po desaťročia prekonávať piloti - záchranári vo veľhorách, kým dostali k dispozícii súčasné moderné stroje. Dozvie sa to až z knihy o lietajúcich horských záchranároch, ktorá zachytáva dramatické príbehy záchranných akcií od vzniku leteckej záchrannej služby u nás. Z takmer stratených a zabudnutých dokumentov autor poskladal bohatú mozaiku udalostí, ktoré sprevádzali vznik a dejiny leteckej záchrany. Najmä tatranskí záchranári sa dlhé roky usilovali, aby s pomocou vrtuľníkov skrátili utrpenie a bolesť ľudí, ktorí sa v horách ocitli v núdzi, aby im pomohli prežiť a vrátiť sa opäť do hôr. Čitateľ v knihe nájde históriu horského lietania, príbehy zo života pilotov, lekárov, záchranárov, hasičov, fotografie i technické zaujímavosti o vrtuľníkoch, ktoré lietali vo Vysokých Tatrách.

Obsah knihy sa však nevyčerpáva len tatranskými záchrannými akciami - sú v nej popísané aj zásahy pri povodniach, alebo pri požiaroch. Ako zaujímavá kuriozita je v knižke obiahnutý aj popis vyhliadkového letu pápeža Jána Pavla II. nad Tatrami i Zamagurím počas jeho návštevy na Slovensku v roku 1995.

Súčasťou knihy je aj zoznam vrtuľníkov, ktoré lietali v Tatrách so základnými informáciami o týchto strojoch. Autor do knihy pripojil aj zoznam leteckých nehôd na Slovensku od roku 1963, a veru nie je ich málo. Na záver je aj inštrukcia, ako volať leteckú záchrannú pomoc.

Kniha je zaujímavá nielen pre komunitu, ktorá je zaľúbená do vysokých hôr, ale aj aj pre čitateľov, ktorí sa skôr zaujímajú o leteckú techniku - v tomto prípade o vrtuľníky. Pre vysokohorského turistu, či horolezca je kniha užitočná aj preto, lebo podrobne popisuje udalosti v horách, po ktorých museli zasahovať záchranári. Navyše, vzhľadom na dramatickú históriu vrtuľníkového záchranárstva je kniha zaujímavá pre každého čitateľa, ktorý má rád dramatické dokumentárne príbehy. Autor, dlhoročný redaktor Slovenského rozhlasu Pavol Svetoň, si vybral tému par excellence. V minulosti na podobnú tému napísal Jaroslav Švorc knihu Smrť si nevyberá - dramatické záchranné akcie v horách, ale táto kniha je už dávnejšie rozobraná.

Celou knihou čitateľa sprevádza aj skrátený anglický text, ale ten je natoľko úsporný, že neoberá o priestor ani slovenský text, ani mnohé farebné fotografie.

.Pripojte komentár

OBJEDNAJTE TU:Order
Vrtuľníky nad Tatrami / Helicopters above Tatras - vypredané
Autor: Pavol Svetoň
Cena: 11.16 EUR
Mierka: 0
Kategória: Horolezectvo
Vydavateľ: Matica Slovenská
Vydanie 1.
Rok vydania: 2009
ISBN: 9788081150104
Počet strán: 240
Tvrdá väzba
Rozmery: 16.50 x 23.50 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Horolezectvo

Vydané: 2009-11-06
Aktualizované: 2009-11-06

Kategórie: - Horolezectvo