Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Horolezecký sprievodca Vysoké Tatry

Horolezecký sprievodca - Vysoké Tatry

Horolezecký sprievodca obsahuje výber najkrajších klasických lezeckých výstupov na 17 tatranských štítov. Bol vydaný v roku 2002 a preistenie ciest sa odvtedy z veľkou pravdepodobnosťou zmenilo. Ale výber ciest má dodnes svoju hodnotu.

V úvode sú piktogramy, ktoré umožňujú orientovať sa v nákresoch. Mapky obsahujú aj prístupové trasy ku štítom. Vysvetlivky aj v angličtine, nemčine a francúzštine. 76 strán.

Sprievodcu pripravili známi slovenskí horolezci Róbert Gálfy a Alexander Luczy. "Horolezecký sprievodca – výber najkrajších klasických ciest (I. diel) je určený predovšetkým ľuďom, ktorí prídu do Tatier prvýkrát a chcú si niečo pekné vyliezť. Orientovali sme sa hlavne na južné a juhozápadné steny s pevnou skalou, ktoré v prípade pekného počasia poskytujú naozaj pôžitkové lezenie," píše jeden z autorov, Róbert Gálfy.

Nižšie uvádzame ukážky zo sprievodcu, počnúc jeho úvodom.

Z úvodu

Vysoké Tatry sú najvyšším pohorím Karpatského oblúka. Vrcholia Gerlachovským štítom vysokým 2564 metrov. Základnou horninou je žula. Steny sú väčšinou sklonené, výnimočne zvislé a previslé, ako napríklad Malý Ganek so svojou Galériou. V porovnaní s Vysokými Tatrami je granit skupiny Mont Blancu strmší a kompaktnejší. Vysoké Tatry boli kedysi zaľadnené, čoho svedkom sú vyhladené platne a mnohé jazerá. V súčasnosti ľadovce v Tatrách neexistujú. Začiatkom leta sa stretávame v dolinách, pod stenami a v žľaboch (napr. pri zostupoch) so snehom. V tomto prípade sú mačky a čakan nevyhnutné.

Opísané priestupy stien sú až 900 metrov vyské. Južné a západné steny majú najkrajšiu skalu, sú preto najnavštevovanejšie.

V minulých dvoch rokoch začala skupina tatranských lezcov s osadzovaním nitov v najpopulárnejších lezeckých cestách Tatier. Okrem ciest, ktoré takto zaistili, nájdete skoby a nity len sporadicky. Výstupy majú alpský charakter, schopnosti samostatne zaobchádzať s vklínencami (rocks), friends a skobami sú preto absolútnou podmienkou. Pri väčšine zostupov nie je nutné zlaňovať.

Obtiažnosť výstupov je ohodnotená stupnicou UIAA. Porovnanie s fancúzskou kvalifikáciou je priložené. Hrebene nám poskytujú väčšinou ľahké lezenie a I. a v II. stupni obtiažnosti.

Pred túrami sa dá prenocovať vo vysokohorských chatách. Všetky výstupy sa dajú však podniknúť priamo z tatranských osád za jeden deň. V tomto prípade však treba počítať s dlhými alpskými nástupmi a zostupmi.

Celé Tatry sú národným parkom s prísnou ochranou prírody. Voľné prenocovanie v dolinách, svojvoľné bivakovanie, kladenie ohňa, skracovanie chodníkov, prístup do niektorých prísne chránených dolín, zbieranie kvetov, atď. sú zakázané. Prosíme o dodržanie všetkých predpisov ohľadne ochrany prírody.

Volia veža - horolezecký sprievodca

Ukážky zo sprievodcu

Východiskom na Voliu vežu zo slovenskej strany je Mengušovská dolina. Volia veža má v sprievodcovi zaznamenaných 5 výstupových trás.

Zopár snímiek v Panoráme z výletu na Voliu vežu.

Volia veža - horolezecký sprievodca

Cesty na Voliu vežu v detaile.

Steny uvedené v sprievodcovi

Výška
vrcholu
m

Svetová strana

Volia veža

2360

SW

Žabí kôň

2291

S/E

Malý Ganek (galéria)

2425

N

Ošarpance

2364

SW

Batizovský štít

2448

S

Gerlachovský štít

2655

S

Granátová stena

2245

W

Velická stena

2100

S/SW

Ostrý štít

2356

SW

Široká stena

2461

S

Žltá stena

2169

N

Malý ľadový štít

2602

SW

Baranie rohy

2526

SW

Lomnický štít

2634

W

Vidlový hrebeň

2517

SW/NE

Kežmarský štít

2558

S

Ďalšie info:

Vysoké Tatry

Tipy na športovanie a dobrodružný turizmus, outdoorové aktivity

Vysoké Tatry - knižní sprievodcovia a mapy

OBJEDNAJTE TU:Order
Vysoké Tatry - Horolezecký sprievodca - vypredané
Cena: 6.47 EUR
Mierka: 0
Kategória: Horolezectvo
Vydavateľ: AV studio, s.r.o.
Vydanie 1.
Rok vydania: 2002
ISBN: 80-88779-08-1
Počet strán: 76
Mäkká väzba
Rozmery: 10.00 x 20.90 cm
Nákupné podmienky
Pozrite ďalšie v kategórii
>> Horolezectvo

Vydané: 2004-03-06
Aktualizované: 2004-03-06

Kategórie: Horolezectvo