Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Hainburg - od nákupnej turistiky k poznávacím a športovým výletom

Erb mesta Hainburg an der Donau

Krátko po páde železnej opony sa stalo pohraničné rakúske mestečko Hainburg pre Bratislavčanov miestom nákupov vtedy ešte u nás nedostupnej elektroniky a iného "západného" tovaru. Po opadnutí nákupnej vlny sme Hainburg poznali najmä ako tranzitné miesto, cez ktoré prechádzal každý, kto smeroval na juh a do Viedne. Situácia sa zmenila. Do Hainburgu už Bratislavčania nechodia len za nákupnou turistikou, ale aj za poznaním, turistickými i športovými zážitkami.

Na vrchu Braunsberg

Hainburg na Dunaji, najbližšie rakúske mesto v okolí Bratislavy (približne 14 kilometrov), je príťažlivým výletným miestom pre milovníkov cykloturistiky, histórie, okružných plavieb loďou, ale aj pre peších turistov.

Všetky tieto možnosti sú zjavné, keď sa na mesto pozriete z hradieb hainburského hradu. Hrad sa vypína na kopci Schlossberg (291m), ktorý raší priamo v meste. Z hradu uvidíte modrú, kľukatú líniu Dunaja a dunajské ramená skryté v huňatej zeleni Národného parku Donau-Auen. Oproti hradu sa týči vrch Braunsberg (344 m) - dávne sídlo Keltov, kde stojí napodobenina ich strážnej veže. A na opačnej strane sa týči kopec Hexenberg (476 m), smutné dejisko upaľovania čarodejníc v 16. storočí.

Malebné mestečko leží v priestore zvanom Porta Hungarica, čiže Uhorská brána. Dnes používame pomenovanie Devínska brána. Cez ňu prechádzala jedna z vetiev Jantárovej cesty, ktorá viedla z juhu Európy (z Afriky i z Ázie) na sever k Baltskému moru.

Devínska brána bola priesečníkom rôznych kultúr najmenej od čias Rímskej ríše, a tiež neskôr, keď sa Veľkomoravania, či Bavori stretli v boji o územia so staromaďarskými kmeňmi, či keď České kráľovstvo prišlo o tieto dŕžavy po prehre s Habsburgovcami. Neskorší obyvatelia trpeli pod tureckými nájazdmi. A napokon v 20. storočí mesto ležalo v tesnej blízkosti železnej opony.

Na nádvorí hainburského hradu

Z hradu je dobre viditeľné mestské opevnenie. Múry, ktoré kedysi chránili mesto, sú aj dnes dlhé dva a pol kilometra a z pôvodného stredovekého obranného systému sa zachovalo pätnásť veží a tri vstupné brány. Kto by nepoznal Viedenskú bránu? Až do vybudovania diaľnice spájajúcej Viedeň s Bratislavou ňou musel prejsť každý pocestný (kedysi na koni alebo povoze, teraz v aute), ktorý ide cez Hainburg do Viedne alebo sa z nej vracia. Je obdivuhodné, že staručká brána plní toľké storočia svoju pôvodnú funkciu.

Nad bránou je veža, sídlo mestského múzea, (otvorené od mája do konca októbra). Okrem historických expozícií má aj jednu prírodnú raritu - v podkroví veže si hovie kolónia chránených netopierov.

V múzeu azda najviac zaujmú staré zbrane a nálezy viažúce sa k roku 1683, ktorý bol pre Hainburg tragický. Vtedy sem vtrhli Turci a povraždili osemtisíc Hainburčanov - takmer celé mestské osadenstvo.

Na hrad vedie z mesta niekoľko chodníkov - jeden začína smerovníkmi pri Maďarskej bráne. Druhý, ktorý je mimoriadne strmý, začína na opačnej strane hradného kopca, vzdialenejšej od centra mesta. Pri začiatku tohto chodníka je bezplatné parkovisko. Výstup netrvá dlhšie ako 10 minút.

Hradné ruiny sú dobre zakonzervované a celkový dojem z miesta budí skôr pocit, aký máme v dobre udržiavanom lesoparku, než v schátraných zrúcaninách. Nechýbajú tu odpadkové koše a pokosený trávnik. Je to výsledok práce Hainburčanov, ktorí sa ešte v 70. rokoch chopili diela a v rámci občianskej iniciatívy začali zachraňovať polorozpadávajúce sa hradné múry.

Pohľad z brány hainburského hradu

Dejiny hradu sa začínajú v 11. storočí, spočiatku ako kráľovskej dŕžavy, neskôr prešiel do rúk rodu Babenbergovcov. Vďaka jednej z posledných príslušníčok mocného rodu, Margaréte Rakúskej sa však hainburský hrad stal majetkom Přemysla Otakara II. Stalo sa to v roku 1252, keď v studený jedenásty deň februára budúci český kráľ železný a zlatý pojal Margarétu v hradnej kaplnke za manželku. Aké boli jeho úmysly, naznačuje veľavýznamne skutočnosť, že Margaréta bola vtedy od neho o tridsať rokov staršia.

České mocenské záujmy utrpeli čoskoro nato ujmu, lebo Přemysl Otakar II. v auguste 1278 našiel smrť na neďalekom bojisku na Moravskom Poli a začala sa dlhá éra panovania Habsburgovcov. Smutné príbehy sa odohrali medzi hradnými múrmi v 16. storočí, keď tu súdili bosorky. Na hrade nad nimi vyriekli ortieľ a potom nešťastné ženy odviezli na protiľahlý kopec, kde ich upálili. Dozviete sa to z tabuľky na jednom z múrov, ktorú tu osadili na pamiatku nespravodlivo odsúdených bosoriek len celkom nedávno.

Sláva hradu začala upadať v 17. storočí po tragickom tureckom vpáde. Turci ho vyplienilil a zničili. A potom už nastúpila zbraň ešte mocnejšia - zub času.

Pohľad z Hainburgu na Braunsberg

Cestou z hradu nás zaujala tabuľka , označujúca Ulicu rakúskeho tabakového priemyslu. Veru, v dnešných časoch protifajčiarskych kampaní. Tak či onak, tabak zohral dôležitú rolu v histórii mesta. Hainburg je mestom tabaku od roku 1724, keď cigary, žuvací a šnupací tabak patrili k pôvodným výrobkom tunajšej továrne. Neskôr sa tu začali vyrábali prvé pravé rakúske cigarety.

Úplne nové dejiny Hainburgu sú však ekologické, a patrí k nim ustanovenie Národného parku Donau-Auen v roku 1996, ktorý sa rozkladá prevažne na protiľahlých dunajských brehoch. Aj dunajské nábrežie Hainburgu je očarujúce. Stavitelia železnice rešpektovali stredovekú architektúru a vlak vchádza do mesta po viadukte, ktorý ladí so starými hradbami. Je to obrázok, ktorý môžete zazrieť aj vtedy, keď sa blížite k mestu na palube výletnej lode. Z prístaviska sa môžete vybrať rovno na dunajskú promenádu, a ďalej si zvoliť turistickú trasu po chodníčku, ktorý sa vnára aj do umelo vyrazených skalných tunelov. Informačná tabuľa pri prístavisku slúži tiež cyklistom, vedie tadiaľto niekoľko cykloturistických trás, jedna z nich - Dunajská cyklistická cesta ide do Bratislavy.

Autobusom z Bratislavy do Hainburgu

Od 21. marca 2009 premávala z Bratislavy do Hainburgu bratislavská mestská autobusová linka č. 901. V roku 2020 ju nahradila linka prepravcu Slovak lines.

.Pripojte komentár

Ďalšie info:

Bratislavský online sprievodca

Dole Dunajom z Hainburgu: Zastávka pri zrúcanine hradu Röthelstein

Komentáre k článku

Re: Lodou Devin->Hainburg, domov na bicykli (3.7.2014, Vlado)

Počas niektorých mesiacov leta 2014 môžete na tento účel použiť služby lode Carnuntum. Pozrite si jej plavebný poriadok: >>. Alebo môžete poradie obrátiť. Vyviesť sa do Hainburgu bicyklami a dole sa zviesť na kánojkách. Bicykle Vám odvezieme. Pozrite info o splave z Hainburgu do Blavy.

Lodou Devin->Hainburg, domov na bicykli (3.7.2014, jbabel)

pred asi 5-6 rokmi jazdila lod Dunajplavby z Devina do Hainburgu a brala aj bicykle, bol to vynikajuci vylet, nechapem ako je mozne ze o to bol tak slaby zaujem ze tato akcia ocividne "zasla na oubyte". clovek sa krasne odviezol na lodicke a vratil sa domov na bicykli, nebolo to narocne, kludne to zvladol aj starsi clovek. TOTO keby sa tak mohlo obnovit!
jbabel at gmx.net

Anonym (17.7.2008)

Myslim, že treba spomenúť aj tabuľu Karpatonemeckého zväzu. Je vedľa keltskej veže a pripomína etnickú čistku 150000 Karpatských Nemcov a miesta ich sídiel.

Vydané: 2015-01-15
Aktualizované: 2015-01-15

Kategórie: Výlety, prechádzky - Výlety a prechádzky - Bratislava a okolie