Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Ocenené snímky z fotosúťaže Camera Slovakia - BUBO bál 2014

Súlad

V minulom ročníku fotosúťaže organizovanej na festivale Camera Slovakia - BUBO bál ocenili ako najlepšiu snímku obrázok, ktorý bol "šmrncnutý" politikou z ďalekého Mjanmarska (Barma). V ročníku 2014 už samotný názov vybranej top snímky Súlad, vraví, že ide o niečo iné: Motív človek - kôň - pláž - more - príroda. S vlaňajšou najúspešnejšou snímkou má fotografia spoločné to, že vznikla v ďalekej krajine, tentokrát na Novom Zélande.

Autor, Martin Macko, popisuje zrod snímky:
"Dlhé, ľudoprázdne pláže južného ostrova Nového Zélandu poskytovali krásu a pokoj na dlhé pochody do neznáma, pričom človek mohol rozjímať nad divokou a nespútanou krásou prírody okolo seba. Bolo už popoludnie keď som sa rozhodol sadnúť si na vyplavený kus dreva, zhodiť batoh a odpočinúť si. Ako som sa tak zasnene díval do diaľky, zbadal som objekt – rýchlo sa približoval. Urobil som potrebné nastavenia fotoaparátu a v poslednom momente urobil sériu cvaknutí uzávierky. Až potom som si uvedomil že to čo bleskurýchle prefrčalo okolo, bol klusák s vozíkom sulky na tréningu. Na Novom Zélande obzvlášť populárny šport kde koníky majú povolený len klus a ťahajú za sebou ultraľahký vozík s jazdcom."

Snímku Súlad s i v podobe kalendára s vysokým rozlíšením môžete stiahnuť zo stránok Cestovnej kancelárie BUBO.

Kubánci

1. miesto v súťažnej kategórii Ľudia a Kultúra: Ján Latinák - Kubánci IV.

Táto fotografia vznikla v meste Trinidad. Tu je tá pravá Kuba.

Fotenie židovských mladomanželov

2. miesto v súťažnej kategórii Ľudia a Kultúra: Norbert Kustra - Fotenie židovských mladomanželov.

Na malom kopci nad Tel Avivom (v Izraeli) je starobylá Jaffa, mestečko staré tisíce rokov. Nachádzajú sa tu pozostatky egyptského, izraelitského, gréckeho a rímskeho osídlenia. Prechádzame peknou záhradou s palmami a kríkmi, kde náhodou natrafíme na fotiacich sa izraelských mladomanželov. Situácia nás pobaví, pretože fotograf sa snaží oboch usmerniť, aby mali pekné pózy, pričom mladucha ho pozorne počúva, ale mladému zaťovi je to úplne jedno, zjavne je zaujatý len a len svojou mladou manželkou. Moderní mladí ľudia sa tu berú podobne oblečení ako u nás, len ženích má na hlave židovskú čiapočku.

Yangshuo, 2013

3. miesto v súťažnej kategórii Ľudia a Kultúra: Richard Rehorovský - Yangshuo, 2013.

V Číne na vidieku plynie čas pomalšie. Ľudia sa neponáhľajú. Vysedávajú na chodníkoch a skladacích stoličkách pred svojimi príbytkami, ktoré sú často malé na to, aby sa všetci vnútri pohodlne pomestili. Celé popoludnia dokážu tráviť hraním "weiqi", tradičnej čínskej doskovej hry, šachu alebo kariet. Je to spoločenská udalosť, do ktorej sú okrem samotných aktérov vtiahnutí aj pozorovatelia v úlohe tzv. kibicov. Popísanú situáciu zachytáva aj táto fotografia štyroch starcov hrajúcich karty na brehu rieky Yulong, ktorí sa nechali vyfotografovať bez toho, aby ich to čo i len v najmenšom vyrušilo z poobednej pohody.

Tajomná pláž

1. miesto v súťažnej kategórii Príroda: Ľubica Kremeňová - Tajomná pláž

Fotografia vznikla v roku 2013, keď sme boli s partiou na expedícii po Islande. Robili sme okruh celým Islandom vrátane Západných fjordov, kde sme plánovali navštíviť najzápadnejší cíp Európy Bjargtangar a tu na útesoch Látrabjarg pozorovať úžasné morské vtáky Mníšiky vysokozobé. Cestou po pobreží Západných fjordov nám popŕchalo a blížil sa večer. A tu sme zrazu zbadali nádhernú zlatavú pláž hlboko pod nami. Bola to Breiðavík. Vedela som o nej, ale že sa mi predstaví v takomto dramatickom a tajomnom svetle, to som ani len netušila. Dažďové mraky, blížaci sa večer a vykúkajúce slnečné lúče vyčarili neopakovateľnú atmosféru. Ihneď sme zastavili autá a povyskakovali obzrieť si toto čarovné miesto. Samozrejme s foťákmi v ruke. Atmosféra trvala len niekoľko desiatok sekúnd a potom slnko stiahlo svoje lúče a zase sa schovalo za mraky. Tomu sa hovorí "byť v správnej chvíli na správnom mieste". Už vtedy som cítila, že to bude jedna z mojich najmilších fotiek z Islandu.

Závoj nad Horou osudu

2. miesto v súťažnej kategórii Príroda: Martin Ondrejka - Závoj nad Horou osudu.

Bola už takmer noc, len v diaľke na obzore ešte slabé lúče slnka osvetľovali oblohu nad Mount Ngauruhoe. Sedel som na lúke v tábore a pozoroval zvláštny atmosférický úkaz nad horou, ktorá predstavovala v sfilmovanej ságe Pán Prsteňov legendárnu Orodruinu, alebo tiež Horu osudu kde Sauron ukul svoj prsteň moci. Rozložil som statív v závetrí útulne a nastavil na svojom fotoaparáte dlhý expozičný čas. Tušil som, že oblaky hnané silným vetrom okolo vrcholového krátera vytvoria na dlhej expozícii niečo zaujímavé. Tú noc som vôbec neľutoval, že Hora osudu neodkryla svoj vrchol a ostala zahalená v závoji mračien. Ráno aj ďalšie tri dni bolo opäť jasno a fotografií vrcholu tejto stále aktívnej sopky som urobil ešte mnoho, ale už ani jednu ako v tú prvú noc.

Lokalita: Národný Park Tongariro, Mangatepopo hut, severný ostrov Nového Zélandu.

3. miesto získala snímka Barbory Bartekovej - Raňajky u Tiffanyho. Žiaľ, nie je dostupná.

Namasté

Cena diváka za najlepšiu fotografiu festivalu získal znova Martin Macko za snímku Namasté (vľavo).

Namasté - nie len slovo, pozdrav, ale čosi viac ako sme zvyknutí v našom svete. Úprimné, hlboké gesto vyjadrujúce otvorenosť, prijatie a akceptáciu druhého človeka a jeho bytia. To sprevádza zopnutie rúk pri srdci a jemný úklon. Pri tomto pozdrave neostane nikto ľahostajný a opätuje toto gesto s úsmevom na tvári. Bol asi 13. deň pochodu s batohom na chrbte okolo masívu Annapurien v Nepále keď ma toto dievčatko sediace na múriku pri ceste takto prijemne vytrhlo z kolobehu myšlienok počas treku. Nezaváhal som, namieril objektív aby som zvečnil tento nezabudnuteľný moment navždy. Bol to obyčajný nepálsky pozdrav – a pritom výnimočný - Namasté!

Ďalšie informácie: Pozvánka do fotosúťaže na Camere Slovakia - BUBO Bále

(Informácie o výsledkoch fotosúťaže prevzaté zo stránok festivalu Camera Slovakia / BUBO bál.)

Vydané: 2014-02-15
Aktualizované: 2014-02-15