Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 20.7.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1533USD   26.035CZK   0.88485GBP   306.42HUF   4.2127PLN   7.4143HRK . . . viac
Noviny
- Motorizmus

PRAVDA

Ingolstadt musel s okamžitou platnosťou stiahnuť z predaja svoje kľúčové modely A4 a A5. Nejde však o dôsledok aféry Dieselgate. Dôvod by ste asi neuhádli. (PRAVDA)
Ešte pred pár rokmi nebolo zvláštnosťou vidieť na európskych cestách kompaktné a subkompaktné 3-dverové hatchbacky. Za poslednú dekádu padol však ich predaj o 60 %. Prečo? (PRAVDA)
Po vlaňajšom koncepte predstavuje Stuttgart svoj prvý sériový pikap Mercedes-Benz X. Ako základ poslúžil Nissan Navara, no automobilka sľubuje komfort, bezpečnosť a výkon, na aké sú zákazníci trojcípej hviezdy zvyknutí. (PRAVDA)
Švédska spoločnosť Einride si myslí, že remeslo vodiča kamiónov bude čoskoro minulosťou. Jej projekt T-Pod už totiž so šoférom nepočíta. A tak aj vyzerá. (PRAVDA)
Nemecká spoločnosť Schaeffler prichádza s riešením, ako implantovať ľahký hybridný pohon aj pre autá vybavené manuálnou prevodovkou. Ušetriť môže až 20 % paliva. (PRAVDA)
Premiéra druhej generácie Dustera je za rohom. Rumunská automobilka však stále inovuje tú prvú. Jedno z najpopulárnejších SUV v Európe dostalo na rozlúčku dvojspojkovú prevodovku EDC. (PRAVDA)
Zrušiť mechanické spojenie medzi volantom a kolesami našlo odvahu zatiaľ len japonské Infiniti. Pokus spred dvoch rokov však skončil fiaskom. Volkswagen to však neodradilo. (PRAVDA)
Vlani bolo v USA ukradnutých 757 850 vozidiel. Vkus dlhoprstých prekvapuje. Rebríček totiž vedú staré Hondy. A za nimi o čosi mladšie pikapy od Fordu a Chevroletu. (PRAVDA)
Netrvalo dlho a po úspechu prvého SUV F-Pace prichádza Jaguar s jeho menším súrodencom. Nový E-Pace sa o svoje miesto pobije s Porsche Macan či Mercedesom GLA. (PRAVDA)
Technológia elektromobilov napreduje. Renault si myslí, že priestor by mohla dostať aj v športových autách. Nie je preto vylúčené, že koncept Zoe e-sport z tohtoročnej Ženevy dovedie do štádia sériovej výroby ako Zoe R.S. (PRAVDA)
Elektrická revolúcia v doprave je za rohom. Ak sa však aj podarí vyriešiť technické nevýhody samotných elektromobilov, stále je tu riziko nedostatku akumulátorov. Tohto stavu sa obáva aj Volkswagen. (PRAVDA)
Nový Hyundai i30 poznáme ako hatchback a kombi. Najväčšie prekvapenie si ale nechali Kórejčania na koniec. Vo Frankfurte predstavia tretí karosársky variant i30 Fastback. Teda čosi ako 5-dverové kupé. (PRAVDA)
Každá trieda automobilov má svoje stálice. Seat Alhambra je medzi veľkými MPV už desiatky rokov pojmom. (PRAVDA)
Limuzíny Volga, alebo ak chcete GAZ 21, 24 či Siber, sú dávno minulosťou. Grafik z ruskej Kazane si ale myslí, že by sa to mohlo zmeniť. Do plachiet mu fúka snaha nového majiteľa značky opäť obnoviť výrobu. (PRAVDA)
Nová generácia systému Linguatronic dovolí majiteľom triedy E ovládať hlasom viac funkcií. Nielen audio či navigáciu. (PRAVDA)
Najnovšie kolo nárazových testov podstúpilo sedem áut. Päť z nich si odnáša plné skóre. Honda Civic ale prišla o jednu hviezdičku a Ford Mustang sa ani v reparáte nezmohol na viac ako na tri. (PRAVDA)
F1 pre bežné cesty dozrieva do finálnej podoby. Volá sa Valkyrie a nepripomína nič, čo jazdí na štyroch kolesách. Disciplínu 0-300-0 km/h má zvládnuť za 15 sekúnd. O prítlak sa starajú Venturiho tunely. Aj preto nemá „krídla“. (PRAVDA)
Prvé SUV Rolls-Royce uvidíme v sérii už na budúci rok. Teraz sa však na internete objavili snímky prototypu, ktorý podstupuje náročné skúšky v najsuchšej oblasti severnej Ameriky. (PRAVDA)
Už o rok by sa mala v nemeckých mestách objaviť flotila taxíkov vybavených systémom autonómneho riadenia. Zatiaľ však aj so šoférom. (PRAVDA)
Nová vrcholová limuzína z Ingolstadtu mešká takmer rok. Výsledkom má byť však technologicky najdokonalejšie auto planéty. Nebyť „nepriateľskej“ legislatívy, jazdiť by vedelo aj samo. Ako prvé na svete používa napríklad laserový skener. (PRAVDA)

SME

Polícia otáča autá cez protismer naspäť do Bratislavy. (SME)
Športová verzia bude mať premiéru na jeseň vo Frankfurte. (SME)
Škoda so svojimi modelmi vyhrala už štvrtý rok po sebe. (SME)
Dvojmesačná stopka sa týka modelov A4 a A5. (SME)
Na korbe odvezie europaletu alebo sedemnásť sudov s pivom. (SME)
Dieselové motory ostávajú v ponuke, tvrdí riaditeľ Mercedesu. (SME)
Zachrániť vás môže aj polovica čokoládovej tyčinky. (SME)
Trojvalce PureTech sa začnú vyrábať v Trnave v roku 2019. (SME)
Veľkú elektrickú ofenzívu prinesie nový modelový rad. (SME)
Dojazd na jedno nabitie rastie úmerne s cenou. (SME)
Česká značka dosiahla v prvom polroku predajný rekord. (SME)
Autá dostali šmyk na hustom slize. (SME)
Pani Smithová si jazdou splnila sen. (SME)
Pred Lidlom v Michalovciach dávajú mestskí policajti pokuty. (SME)
Pred Lidlom v Michalovciach dávajú mestskí policajti pokuty. (SME)
Názov Supra si automobilka opäť zaregistrovala v Európe a Spojených štátoch amerických. (SME)
V poradí jazdcov stráca Hamilton na Vettela len jediný bod. (SME)
Majú bezkľúčové štartovanie, systém štart-stop aj ABS. (SME)
Geotechnická situácia skalného bloku je kritická. (SME)
Autá ohrozuje chybné čidlo, ktoré môže skratovať a spôsobiť požiar. (SME)

iDNES.cz

Společnost Hyundai Motor Czech zahájila dodávku více než 800 kusů modelu Tucson Policii České republiky. Stát vyjdou na 337 milionů korun, přičemž za každé SUV zaplatí 381 až 494 tisíc korun včetně policejní výbavy, která má hodnotu až 200 tisíc na vůz. (iDNES.cz)
Někdo by řekl, že jezdit takto se skoro se stoletým autem je skoro svatokrádež. Ale ta nádherná oprýskaná bugatka, celá od oleje a s orezlým výfukem, je štramanda. Na okruhu vytyčeném na brněnském výstavišti se prohání s obrovskou kuráží, až vytrhává dlažební kostky z trati. Posádka si každý metr skvěle užívá. (iDNES.cz)
Tisíce Čechů vyrážejí v létě autem na dovolenou. Přinášíme pár užitečných rad, jak se zachovat, když dovolenou překazí krádež auta, zavazadel a cenností či dopravní nehoda. (iDNES.cz)
Při nárazových zkouškách dětských autosedaček odhalil německý autoklub ADAC dvě smrtelně nebezpečné autosedačky. Jedna z testovaných katapultovala dítě při čelním nárazu při rychlosti 64 km/h na místo spolujezdce. U druhé při stejné rychlosti nevydržely isofixové kotvy. (iDNES.cz)
Francie a Česká republika začnou ode dneška sdílet informace o dopravních přestupcích, informovalo francouzské ministerstvo vnitra. K českým řidičům, kteří se dopustí přestupku na francouzském území, například překročí rychlost a zachytí je radar nebo bezpečnostní kamera, tak dorazí pokuta až do Česka. (iDNES.cz)
Fiesta je nejprodávanější malé auto Evropy, loni oslavila čtyřicítku a teď přijíždí v sedmé generaci. Stále patří k nejlépe jezdícím autům své kategorie. K tomu přidejte fantastické odhlučnění kabiny. Minusem je trochu stísněná kabina, malá auta dnes dokážou nabídnout i víc prostoru. (iDNES.cz)
Ta čtyřkolová šílenost se jmenuje Swincar. Elektrického šplhavce, který pokoří snad každý terén, jsme vyzkoušeli. (iDNES.cz)
Chcete na dovolenou autem, ale nejste si jisti, že je váš vůz v takové kondici, aby tisíce kilometrů přežil? Nebo se domlouváte se známými na společné dovolené? Anebo na dovolenou letíte a chcete si na místě udělat výlet? Ve všech těchto případech asi zamíříte do autopůjčovny. Má to výhody i úskalí. (iDNES.cz)
Taková auta se dnes vlastně ani nevyrábějí. Jednoduchá, účelná, postavená přesně k tomu, pro co mají být určena. Vlastně není divu, že se německá pošta naštvala a takové auto si vyrábí sama. Elektrická dodávka není levná, vyjde asi na 33 tisíc eur, ale vyplatí se. A je opravdu skvělá. (iDNES.cz)
Má čtyři kola a elektromotor, ale šlape se na něm. Vozítko PodRide se pohybuje někde mezi autem a kolem. Vynalezl jej Švéd Mikael Kjellman a do světa by jej rád vypustil na konci roku. Šetří přírodu, potrénuje svaly, lehce zaparkuje a nemělo by stát více než osmdesát tisíc. (iDNES.cz)
Model Fireblade slaví v letošní sezoně neuvěřitelné pětadvacáté výročí své existence. A protože čtvrt století je skutečně slušný kus života, rozhodla se Honda na oslavu tohoto jubilea tuto ohnivou čepel pořádně nabrousit. (iDNES.cz)
Chvilku dřou břichem po zemi, pak zas jako by měly chůdy; speciální odnoži tuningu aut se dostalo pocty, má extra výstavu ve slavném automobilovém muzeu v Los Angeles. Lowridery, jak se říká americkým bourákům s podvozkem, který umožňuje v extrémním rozsahu měnit světlou výšku, jsou spjaty hlavně s Hispánci. (iDNES.cz)
Svět aut, těch přísně mechanických strojů, je plný nečekaných záhad, nelogičností a občas snad i kouzel. A má taky své svaté; některá auta si prostě ten status zaslouží. Těch zbožštělých aut je hned několik, francouzština má pod svatým číslem (sacré numero) ikonický malý peugeot. (iDNES.cz)
Po padesáti letech se na brněnské výstaviště vrací automobilové závody. Na trati dlouhé 1400 metrů se představí téměř 200 historických formulí, cestovních vozů, motocyklů a sajdkár, po trati zvané rohlík se budou prohánět celý víkend. (iDNES.cz)
Motoristé zřejmě budou muset opět platit České kanceláři pojistitelů za nepojištěná vozidla. Obnovu příspěvku schválila Sněmovna v poslanecké novele zákona o povinném pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem motorového vozidla. (iDNES.cz)
Téměř všechny automobilky plánují v nejbližších letech ofenzivu elektromobilů, ale ke splnění těchto plánů jaksi chybí dostatek baterií. Volkswagen přiznal, že jen pro chystané modely by do roku 2025 potřeboval produkci baterií ze 40 gigatováren konkurenční Tesly. (iDNES.cz)
Čínské automobilky by do roku 2020 mohly vyrábět 49 z celkem 103 nových modelů elektrických aut, která budou do té doby na trhu. Vyplývá to z odhadu americké výzkumné společnosti AlixPartners. (iDNES.cz)
Vozy na stlačený zemní plyn (CNG) mají pozitivní vliv na snižování emisí oxidů dusíku v ovzduší. Vyplývá to ze studie, kterou pro Český plynárenský svaz (ČPS) zpracovalo České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou a společností SEVEn Energy. (iDNES.cz)
Málokdo může říct, že svedl něco, co nikdo před ním. Motocyklový kaskadér Adam Peschel se takovým kouskem pochlubit může - jako první projel závodní Masarykův okruh pouze po zadním kole. „Bylo to neskutečné,“ líčí svůj výkon, který jej naprosto „vyšťavil“. (iDNES.cz)
Padesát let. Tak dlouho československý závodník Otto Buchberger neseděl za volantem svojí formule na trati historického závodu po brněnském výstavišti. Podívejte se, jak vypadal návrat dnes třiaosmdesátileté legendy na trať mezi pavilony. (iDNES.cz)
Samolepky Ivana Baja - Smiech na lane - Vždy s úsmevom

Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.