Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 25.11.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0651USD   27.033CZK   0.70620GBP   311.89HUF   4.2607PLN   7.6335HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Motorizmus

Po kliknutí na titulok sa zobrazí priamo stránka zdroja informácie.

PRAVDA

V tretej časti štatistík spoľahlivosti sa venujeme najstarším kategóriám vozidiel s vekom od šiestich až do jedenástich rokov. Dokazujú, že s pribúdajúcimi kilometrami na tachometri sa najmenej porúch vyskytuje pri japonských autách. Absolútnym lídrom je však Porsche 911. (PRAVDA)
Americký výrobca elektromobilov oznámil, že zvolá všetky doteraz vyrobené sedany Tesla Model S. Dôvodom je podozrenie na riziko uvoľnenia bezpečnostného pásu. (PRAVDA)
Elektrický superbajk? Prečo nie, myslia si v BMW Mottorad. Po skútroch je to najzaujímavejšia kategória, ktorú by mohli časom ovládnuť batérie. Toto je koncept BMW eRR a ako napovedá názov, vychádza z ostrého modelu S 1000 RR. (PRAVDA)
Už na budúci rok spustí Subaru predaj novej generácie kultovej Imprezy. Predchádzajú jej dva koncepty. Po tom tokijskom s karosériou hatchback je na rade sedan, debutujúci na autosalóne v Los Angeles. (PRAVDA)
V druhej časti štatistík spoľahlivosti TÜV Reportu sa venujeme autám s vekom od štyroch do piatich rokov. V porovnaní s mladšími ročníkmi sa do popredia okrem nemeckých značiek dostávajú aj tie japonské. (PRAVDA)
Už to vyzeralo, že sa „terénneho“ chrobáka nikdy nedočkáme. Čuduj sa svete, na trh prichádza práve v čase, keď Volkswagen pod vplyvom aféry dieselgate šetrí, kde sa dá. Predstavil sa v Los Angeles. (PRAVDA)
Najmenší sedan z Coventry obohatia v novom modelovom roku dve verzie s pohonom oboch náprav. Prednosť však dostali zadné kolesá. Predné sa pripájajú až keď je to potrebné. (PRAVDA)
Tohtoročnému rebríčku spoľahlivosti nemeckej spoločnosti TÜV kraľujú nemecké prémiové značky. Prvú desiatku doslova okupuje Mercedes-Benz. Na druhej strane, u nás rozšírené modely ako Škoda Octavia, Hyundai i30 či Kia Sportage sa veru nemajú čím chváliť. (PRAVDA)
Nissan dal svetu mnoho skvelých automobilov, ktoré medzi vodičmi zažili veľký úspech. V kategórii SUV v posledných rokoch mieša karty typ Qashqai. (PRAVDA)
Legendárny ruský motocykel Ural má úspech aj v krajine Harleyov. Po kovbojskej edícii Gaucho Rambler mieri za Atlantik aj „nočný jazdec“ Dark Force. Vznikne len 25 exemplárov pri príležitosti uvedenia nového filmu Star Wars. (PRAVDA)
Vitara s novým benzínovým motorom 1,4 BoosterJet absolvovala premiéru len nedávno na autosalóne vo Frankfurte nad Mohanom. Jej 103 kW budú môcť mať pod plynom už slovenskí zákazníci. (PRAVDA)
Kia plánuje uviesť na trh svoj prvý full-hybrid. Dostane názov konceptu Niro, aj keď dizajnovo s ním nebude mať nič spoločné. Na rozdiel od Priusu však Kia spojí svoj hybridný pohon s crossoverom. (PRAVDA)
Na konferencii Audi Future Performance Days predstavila nemecká automobilka prototyp tlmičov, ktoré by mechanickú a tepelnú energiu dokázali meniť na elektrickú. V normovanom cykle by znížili produkciu CO2 o dva gramy na kilometer. (PRAVDA)
Mníchov vytiahol dlhoočakávanú zbraň proti novému Mercedesu-Benz triedy S. A dal si záležať. Vlajková loď prináša technológie, ktoré sa v automobilovom priemysle objavujú vôbec po prvýkrát. Od tohto mesiaca je k dispozícii aj na slovenskom trhu. (PRAVDA)
Takmer 260 000 vozidiel Kia Soul sa bude musieť podrobiť kontrole v autorizovaných servisoch. Hrozí zlyhanie riadenia. (PRAVDA)
Nové športové SUV dostalo definitívne zelenú. Príde v roku 2018 ako elektromobil bez kľučiek a spätných zrkadiel. Nové kompaktné batérie zabezpečia dojazd až 500 km. (PRAVDA)
Pokrok nám často prináša veci, ktoré kvalitu nášho života skôr znižujú, než zlepšujú. Príkladom môže byť aj trend nahrádzania rezervných kolies lepiacimi súpravami. Hoci sú pri väčších defektoch na nič, výrobcov to netrápi. (PRAVDA)
Legenda sa vracia. Fiat 124 Spider je po 35 rokoch opäť na scéne. Pomohla mu Mazda a jej roadster MX-5. Vo Fiate však koluje pravá talianska krv. Preplňovaným štvorvalcom 1,4 MultiAir zatieni možno aj japonský originál. (PRAVDA)
Pamätáte si na staré vodičské preukazy ružovej farby? Tie sú už síce dávno minulosťou, ale s tými novými, ktoré začala polícia vydávať v septembri, ich opäť spája ružová farba. (PRAVDA)
Udalosti dostali nečakane rýchly spád. Len pred týždňom potvrdil Hyundai príchod novej značky Genesis a hneď na to zverejnil skice vlajkovej lode G90. Teraz prichádza s prvými technickými informáciami. (PRAVDA)

SME

Dokázať stáčanie kilometrov má byť problém najmä pri zo zahraničia dovezených autách. Chýba spoločná európska databáza. (SME)
Zmeny v tzv. objektívnej zodpovednosti držiteľa vozidla, úprava pokút za prekročenie najvyššej povolenej rýchlosti aj ďalšie zmeny schválil parlament. (SME)
Okrem hlavného výrobného závodu prevádzkuje Škoda v Českej republike ďalšie dva výrobné závody, a to v Kvasinách a vo Vrchlabí. (SME)
Batérie po životnosti budú zapojené do akumulátorových systémov, úlohou ktorých je stabilizovať elektrickú sieť ponukou okamžitej energie. (SME)
To, že s brzdami nie je niečo v poriadku, napovie už zvuk pri brzdení, alebo citeľné vibrácie. V článku radíme, ako sa o brzdy starať. (SME)
Nehoda budapeštianskeho mestského autobusu sa našťastie skončila bez zranení. (SME)
Novinka sa dostane na európske trhy až v roku 2017. Zatiaľ je automobilkou ohlásený len benzínový turbomotor. (SME)
Za stáčanie kilometrov po novom hrozí pokuta, prípadne aj väzenie. (SME)
Polícia obvinila 30-ročnú vodičku z Bratislavy z prečinu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky. (SME)
Vylepšené batérie majú zvýšiť dojazd elektromobilu v reálnej premávke na dvesto kilometrov. (SME)
Polícia vykoná v stredu na území Bratislavského kraja osobitnú kontrolu zameranú na dodržiavanie dopravných predpisov. (SME)
Policajti odhalili minulý týždeň v Žilinskom kraji 53 vodičov motorových i nemotorových vozidiel, ktorí jazdili pod vplyvom alkoholu. (SME)
Česko v budúcich rokoch podporí používanie áut na alternatívny pohon, ako sú elektromobily, hybridy alebo autá na zemný plyn. (SME)
Kalifornská automobilka Tesla Motors zvoláva do svojich opravovní všetkých 90.000 predaných elektromobilov modelu S. (SME)
Mladá šoférka mala vodičský preukaz len dva týždne. Nezvládla predbiehanie a čelne sa zrazila s oprotiidúcim autom. (SME)
Koncept má predovšetkým demonštrovať podobu budúcej generácie Imprezy, ktorej príchod je naplánovaný na druhú polovicu roka 2016. (SME)
Vizuálna štúdia by mohla byť predzvesťou rozšírenia modelového radu 1 alebo 2 o kompaktný sedan s predným pohonom. (SME)
Číňania majú záujem o ďalšie české firmy, tentoraz z automobilového sektora. Ich najnovším cieľom je automobilka Tatra. (SME)
Wartburg patril k bežným vozidlám, ktoré jazdili v Československu a model 353 je možné ešte i dnes kde-tu zazrieť. (SME)
Dielo vysoké 3,4 m vznikalo tri dni a pri jeho tvorbe vraj nebol použitý lep ani iný spojovací materiál. (SME)

iDNES.cz

Dostali byste řidičský průkaz? Zkuste si závěrečný test v autoškole. Ve spolupráci s autoškolou ÚAMK jsme připravili nový test, ve kterém si můžete vyzkoušet, jak jste na tom se znalostmi dopravních předpisů. Nechybí dvě modelové situace na křižovatce ani otázka ze zdravovědy.
(iDNES.cz)
Holywodský prostopášník Charlie Sheen měl být tváří Fiatu na severoamerickém trhu. Italsko-americký koncern FCA ho po přiznání, že trpí virem HIV, vyřadil z propagace nového modelu. Reklama na novinku v podobě roadsteru 124 Spider má tedy nového hrdinu v tygrovaném županu.
(iDNES.cz)
Policie přezbrojuje. Do služby nastupují speciálně upravené Volkswageny Crafter, které budou sloužit policistům ve všech krajích Česka. Jeden z nich jsme prolezli skrz naskrz.
(iDNES.cz)
Šéf Hyundai Motor Czech Vladimír Vošický si podle největšího dealera aut Hyundai v Česku řekl o úplatek ve výši 25 procent z prodejního bonusu. Jednatel společnosti Hyundai Fischer CZ Anton Fischer kvůli tomu předal na policii trestní oznámení a přestal prodávat nová auta této značky. Vošický obvinění odmítá.
(iDNES.cz)
Pořízení nového auta, zejména v kategorii nižších a středních tříd, je v Česku výrazně levnější než jinde v Evropě. Vyplývá to ze studie společnosti IBS Automotive, která porovnávala náklady na pořízení auta ve vybraných evropských zemích. Nejvyšší jsou v Nizozemsku.
(iDNES.cz)
Unikátní tunelový komplex je v provozu dva měsíce. Podle prvních studií Blanka Praze ulevila, ale na několika místech naopak dopravu zkomplikovala. Problémy na řidiče čekají v Patočkově ulici, kde z Blanky není přímý výjezd na Břevnov. Město plánuje úpravy.
(iDNES.cz)
Každodenní cesta do práce zabere lidem v průměru 26 minut. Právě proto se koncept interiéru budoucnosti jmenuje Concept 26. Volvo, které vás odveze do práce a vy si mezitím počtete v novinách, by mohlo vypadat uvnitř nějak takto.
(iDNES.cz)
České autobazary registrují zvýšenou nabídku dieselových vozidel s nefunkčním nebo odstraněným filtrem pevných částic. Tyto vozy se jejich majitelé snaží za každou cenu prodat a vadný filtr zatajit. Nový stojí desítky tisíc korun a bez něj jsou auta podle zákona nepojízdná a na silnici nemají co dělat.
(iDNES.cz)
Americký výrobce elektrických aut Tesla Motors svolává ke kontrole všechny své sedany Model S. Důvodem je podezření na závadu předního bezpečnostního pásu. Kontrola se týká celkem 90 tisíc vozů, uvedla firma.
(iDNES.cz)
Je pár motorek na světě, o kterých se dá právem prohlásit, že položily základní kámen celé jedné produktové kategorii. Pokud přijde řeč na americkou klasiku ve stylu bagger, pak nelze začít jinde než u jejího zakladatele. Představujeme Harley Davidson Street Glide Special.
(iDNES.cz)
Parkování u obrubníku je pro mnohé stresující. Jeden si nechce odřít ráfky (většinou muž), druhá (většinou manželka) se bojí hromobití, které se spustí, když kolo poničí. Ještě větší pozor než na ráfky je třeba dávat na pneumatiky. Nedbalé parkování se skříplou nebo jinak deformovanou gumou ji může zničit.
(iDNES.cz)
Francouzská firma Easy Mile začíná klientům dodávat svá autonomní vozítka bez řidičů. Až dvanáctimístné elektromobily řízené speciálním softwarem ale zatím nemohou na veřejné silnice. Výrobce ale doufá, že se to brzy změní a bude moci i do měst coby doplněk hromadné dopravy.
(iDNES.cz)
Stejně jako u aut i u motocyklů a skútrů se stále víc zapojuje elektrický pohon. Světová výstava v italském Miláně ukázala řadu zajímavých směrů vývoje a elektrické motorky už tvořily odhadem zhruba pětinu všech exponátů. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.
(iDNES.cz)
Česko v příštích letech podpoří používání aut na alternativní pohon, jako jsou elektromobily, hybridy nebo auta na zemní plyn. Vláda v pátek schválila Národní plán čisté mobility, který má pomoci zlepšit kvalitu ovzduší a zároveň snížit závislost země na ropných produktech.
(iDNES.cz)
Speciály Formule 1 se s obyčejným benzinem nespokojí. Palivo se šije na míru dané evoluci motoru. Úloha chemiků je v dnešním světě F1 velmi důležitá. Experti v laboratoři například dokáží analýzou oleje třeba odhalit vadnou součástku.
(iDNES.cz)
V motocyklovém světě stále roste zájem o historicky laděné motocykly. Retro vlna a móda café-racerů přiměla hlavní motocyklové značky, aby zapátraly ve své minulosti a přivezly do Milána modely inspirované sedmdesátými lety, nejlépe s kulatým světlometem.
(iDNES.cz)
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zdražila své nejžádanější modely na českém trhu. Zákazníci od pondělí zaplatí například o 15 000 korun více za Škodu Superb, octavie zdraží o 7000 korun a fabie o pět tisíc korun.
(iDNES.cz)
Učebnice Krížom-krážom

Reklama

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.