Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 24.7.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3472USD   27.480CZK   0.79215GBP   307.76HUF   4.1408PLN   7.6250HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Motorizmus

Po kliknutí na titulok sa zobrazí priamo stránka zdroja informácie.

PRAVDA

Zdá sa, že Seat, doteraz najväčší “balvan“ koncernu VW, má najhoršie za sebou. S príchodom nového Leonu odštartoval prudký rast odbytu. Za prvých šesť mesiacov bilancuje najlepší obchodný výsledok za posledných šesť rokov. (PRAVDA)
Najúspešnejšie Ferrari všetkých čias, kupé-kabriolet California, prešlo radikálnou inováciou. Tou najväčšou je návrat k turbu. Vojna s emisiami sa však skončila bez následkov. (PRAVDA)
Na autosalóne v Paríži sa predstaví nový Jaguar XE a Land Rover Discovery Sport. Pod ich kapotami bude mať premiéru aj nová generácia motorov Ingenium. (PRAVDA)
Trojdverové kompaktné kupé Paceman absolvovalo modernizáciu spolu s päťdverovým Countrymanom. Má nižšiu spotrebu a jemné dizajnové retuše. Paceman JCW dosahuje až 229 km/h. (PRAVDA)
Britská Trent University v Nottinghame sa pohráva s myšlienkou senzorov v sedadle vodiča, ktoré by monitorovali jeho tep a tým aj únavu. (PRAVDA)
Nový Smart vznikal v spolupráci s Renaultom. Aj to je dôvod, prečo sa po sedemročnej pauze vracia päťdverová verzia ForFour. Tá bude len o 600 eur drahšia ako krátky ForTwo. Obe budú používať motor vzadu. (PRAVDA)
Audi síce nebolo prvou automobilkou, ktorá priviedla pohon oboch náprav do sériovej produkcie osobných áut, no systém Quattro, predstavený v roku 1980, sa i tak stal synonymom pre všetky štvorkolky. (PRAVDA)
Na autosalóne v Paríži predstaví japonská automobilka novú Mazdu 2. No prvé oficiálne snímky a niektoré technické informácie tu máme už dnes. (PRAVDA)
Netrvalo dlho a z nového Mercedes triedy V je karavan. O kempingovú úpravu sa postarala v spolupráci so stuttgartskou automobilkou nemecká spoločnosť Westfalia. (PRAVDA)
Bolo to ešte v časoch, keď prémiové značky nevyrábali malé autá a tie mainstreamové si dokázali vydobyť pozíciu aj vo vyšších triedach. Citroën XM, ktorý sa predstavil v roku 1989, bol toho žiarivým príkladom. (PRAVDA)
Do premiéry tretej generácie Škody Fabia zostávajú už len dva mesiace. Mladoboleslavská automobilka tak vyslala do sveta prvé oficiálne skice a prvé bližšie informácie. (PRAVDA)
Spoločnosť TomTom zostavila najnovší rebríček svetových metropol podľa času, ktorý strávite za volantom v zápchach. Až šesť miest z desiatich najhorších nájdeme v Európe. (PRAVDA)
Len dva roky od premiéry novej generácie prichádza luxusný Range Rover s vylepšeniami. Najmä s modernizovaným dieselovým 8-valcom a novým meničom 8-stupňovej prevodovky. (PRAVDA)
Zdá sa, že systém deaktivácie valcov sa nezastaví pri 4-valcových motoroch. Obdobnú technológiu totiž testuje aj nemecká spoločnosť Schaeffler na trovlacovom agregáte. Ušetriť sa majú tri percentá paliva. (PRAVDA)
S blížiacim sa štartom predaja prezrádza Mercedes-Benz ďalšie podrobnosti o svojom prvom luxusnom plug-in hybride. Spotreba je dokonca nižšia ako deklaroval vlani. (PRAVDA)
Vďaka smartfónu bude auto vedieť, kto ho šoféruje. Tomu prispôsobí množstvo parametrov. V hre je však napríklad aj premietanie ideálnej stopy na čelnom okne. (PRAVDA)
Nová Octavia Scout má podvozok zvýšený o 31 mm a prináša 25-percentnú úsporu paliva. Vrcholom je diesel 2,0 TDI z Octavie RS, kombinovaný s prevodovkou DSG. Cena ešte nie je známa. (PRAVDA)
Po Audi a BMW zvažuje nasadenie technológie elektrického preplňovania do sériových vozidiel aj Mercedes-Benz. Presnejšie, jeho divízia AMG. (PRAVDA)
Po odhalení interiéru prichádzajú na rad prvé informácie o technike najdôležitejšej tohtoročnej novinky Volva – druhej generácie SUV XC90. Švédi chystajú aj plug-in hybrid. (PRAVDA)
Po karbónových kolesách si Audi brúsi zuby aj na ľahké kompozitné pružiny. Predstaviť sa majú v zatiaľ nekonkretizovanom modeli vyššej strednej triedy. (PRAVDA)

SME

Šoférovi namerali pri Závažnej Porube 184 km/h. Nafúkal 0,35 promile a jazdil bez vodičáku. (SME)
Opel chce zaplniť dieru po Chevrolete a využiť potenciál v predaji lacných áut. Zrejme pripraví aj konkurenta pre Daciu Duster. (SME)
Pre kontrolu uzavreli jeden pruh diaľnice a výrazne znížili rýchlosť. Akcia trvala niekoľko hodín. (SME)
Cayenne má prepracovaný interiér a ostrejší výzor. Zmeny sa dotkli aj pohonných jednotiek. (SME)
Cena americkej ropy WTI sa dnes veľmi nemení a po zdražení o 0,7 % v predchádzajúcom dni len mierne klesla. (SME)
Je človek v pozícii vodiča, aj keď auto stojí? Čo to znamená viesť vozidlo, zákon neuvádza. (SME)
Upravený model bude sprevádzať vybraných cyklistov počas sobotňajšej časovky jednotlivcov. (SME)
Nový model českej značky s pracovným názvom A Plus SUV si požičia techniku od sesterského Touaregu. (SME)
Je to reakcia na správy Amerického ropného inštitútu, ktorý oznámil, že zásoby benzínu v USA minulý týždeň vzrástli. (SME)
Pneumatika stráca kontakt s vozovkou, lebo nestíha spod kolies odvádzať dosť vody. (SME)
Talent nestačí, musíte to vedieť zorganizovať. V tom je Ferrari iné, hovorí veterán Antonio Ghini. (SME)
Dažďová voda natiekla pod Prístavný most. Policajti odkláňajú dopravu na kruhový objazd pod mostom. (SME)
Jeden systém nemá dovoliť vozidlu zísť z cesty, druhý zabezpečí automatické brzdenie. (SME)
Tiguan budú vyrábať v dvoch rôznych verziách, sedemmiestny model predstavia až v roku 2016. (SME)
Prieskum medzi členmi akademickej obce ukazuje, že v roku 2035 stretneme na cestách sériové vozidlá podobné Google autám. (SME)
Ceny ropy dnes pokračujú v raste, už druhý deň po sebe. Investori vyčkávajú na údaje o vývoji jej zásob v USA, ktoré podľa odhadu analytikov klesli. (SME)
Nestopujte na diaľnici, aby ste nedostali pokutu. A ani nekráčajte pri pravom okraji vozovky. Chodci musia chodiť pri ľavom okraji. (SME)
V sprievode brutálneho zrýchlenia a zvláštneho zvuku nechcete veriť, že jazdíte s dieselom. (SME)
Kontrolovali dodržiavanie európskych predpisov. Dva e-shopy neoznačovali pneumatiky povinnými štítkami. (SME)
Za dva týždne zlacneli benzíny na svetových trhoch približne o 9 centov za liter. (SME)

Webnoviny

'Cítim, že ide o správny krok pre efjednotku a Mexiko. Som si istý, že z toho budú profitovať obidve strany mnoho rokov,' povedal majiteľ marketingových práv F1 Bernie Ecclestone. (Webnoviny)
Nový dizajn: S použitím dizajnových prvkov štúdie VisionC je nastupujúca ŠKODA Fabia výrazná, moderná a dynamická. Vyváženosť: Širšia a nižšia karoséria dodáva vozidlu atraktívne proporcie. Individuálna rozmanitosť: Nový, svieži koncept interiéru. (Webnoviny)
Výborné jazdné vlastnosti na nespevnených cestách, skvelá stúpavosť a väčšia sila na ťahanie ťažšieho prívesu. Moderný pohon všetkých kolies s medzinápravovou spojkou Haldex 5. generácie. Tri motory: výkonnejšie a až o 20% ekologickejšie; premiéra agregátu 2,0 TDI/135 kW s prevodovkou DSG a pohonom (Webnoviny)
Spoločnosť Shell hľadá počas letných mesiacov tie slovenské cesty, po ktorých jazdíte najradšej. Do konca augusta sa môžu slovenskí motoristi zapojiť do projektu Parádna jazda. (Webnoviny)
Skutočné klenoty v malebných kulisách: ŠKODA Rapid OHV, ŠKODA Popular Sport Coupé "Malá dohoda" a ŠKODA Popular Monte Carlo Coupé. ŠKODA AUTO na renomovanej veteránskej akcii už po šiestykrát. Schloss Bensberg Classic od 18. do 20. júla v nemeckom Bergisch Gladbach. (Webnoviny)
Kompletná prehliadka vozidla u autorizovaného servisného partnera ŠKODA pomôže predísť neočakávaným udalostiam na ceste do zahraničia. ŠKODA Assistance - pomoc motoristom v núdzi 24 hodín denne, 365 dní v roku v Slovenskej republike aj v zahraničí. Hustá sieť autorizovaných servisných partnerov ŠKOD (Webnoviny)
Jazdec tímu Mercedes dosiahol svoje štvrté víťazstvo v tejto sezóne a celkovo siedme v kariére. (Webnoviny)
Jazdec tímu Mercedes Rosberg v kvalifikácii triumfoval časom 1:16,540 min. (Webnoviny)
Pozrite sa s nami na originálnych účastníkov netradičných pretekov Carbage Run 2014, ktorých sa mohli zúčastniť len autá s hodnotou pod 500 eur. (Webnoviny)
Národná diaľničná spoločnosť upozorňuje vodičov na značné dopravné obmedzenia na diaľniciach i rýchlostnej ceste. Zmeny v doprave prinesie aj oprava v bratislavskej Petržalke. (Webnoviny)
Dopyt po autách ovplyvnil rast ekonomiky v eurozóny, uvedenie nových modelov na trh ale aj opatrenia predajcov na podporu dopytu po nových autách. Najväčší nárast dopytu zaznamenali Renault, Dacia, Seat, Škoda či Opel. (Webnoviny)
"Nerátal som s tým, že dokonca aj trofej má ochrannú značku. Samozrejme, že som to zobral na vedomie, keď ma informovali," uviedol pilot tímu Mercedes. (Webnoviny)
Výroba v automobilke Volkswagen Slovakia sa zastaví z dôvodu celozávodnej dovolenky. Nevýrobné obdobie automobilky je jediná šanca ako zrealizovať vyše sto technologických a stavebných úprav v celom areáli závodu, informoval hovorca automobilky Vladimír Machalík. (Webnoviny)
Cieľom akcie bude predovšetkým eliminovať dopravno-bezpečnostné riziká hlavne na priecestiach bez závor a v ich tesnej blízkosti. (Webnoviny)
Výroba prvých automobilov sa uskutoční pomocou čiastočne zhotovených balíkov dielov, ktoré budú do Nigérie prúdiť zo závodu v španielskom meste Vigo. Neskôr by sa vraj v Nigérii mohli vyrábať aj modely 308 a 508. (Webnoviny)
Dôvodom zvolania hromadnej opravy je výmena predných airbagov na strane spolujazdca pre možný problémom s vyvíjačom plynu v bezpečnostnom vaku airbagu. (Webnoviny)
Nico Rosberg by mal zarobiť do roku 2017 v Mercedese 55 miliónov eur. (Webnoviny)
O šarvátku a šou pre divákov sa postarali Holanďania Bryan Schouten a Scott Deroue počas pretekov Moto3. (Webnoviny)
Zákazka na opravy poškodených vozoviek na cestách prvej triedy je plánovaná na tri roky a je rozdelená na štyri časti podľa regiónov. (Webnoviny)
Marc Márquez sa stal prvým jazdcom so všetkými triumfami na úvodných deviatich podujatiach od roku 1969, keď sa to naposledy podarilo Giacomovi Agostinimu. (Webnoviny)

iDNES.cz

Koupě ojetiny z Německa už není tak výhodná a bezstarostná jako před lety, s trochou štěstí a trpělivosti se ale stále dá za západní hranicí nakoupit dobře. Podle nového prohlášení si ale policie vyšlápne na dovozce s německými převozními značkami.


(iDNES.cz)
Třiatřicetiletý Opel Commodore je parník. Trochu těžkopádný, ale ne tak, aby vás to otrávilo. Jízda musí být ladná, učí vás. Jezdí jinak než dnešní auta, ale rozhodně ne staromódně. Je to uklidňující a povznášející pocit.


(iDNES.cz)
Agresivním tvarem a hmotností pírka se vyznačuje čtvrtá generace studentské formule Dragon, která vznikla na Vysokém učení technickém v Brně. S vylepšenou verzí monopostu vyrazí studentský tým TU Brno Racing za týden na závody do Německa.


(iDNES.cz)
Britská automobilka Jaguar Land Rover v indických rukou vzkvétá. Firma se teď připravuje na spuštění výroby nejmenšího sedanu XE. Ten dostane jako první zcela novou řadu motorů Ingenium. Firma však také myslí do budoucnosti a představuje koncepty, které změní ovládání kokpitu auta.


(iDNES.cz)
Čínská replika auta pro filmového netopýřího hrdinu je dílem šestadvacetiletého nadšence, který jich už postavil několik. Li Weilei na jejich stavbu používá materiál, který najde ve šrotu.


(iDNES.cz)
Tým Mercedes AMG Petronas letos dominuje ve Formuli 1 i díky skvělému motoru a celkově propracované technice. Představitelé Mercedesu se teď pochlubili, jak spolu tým F1 a inženýři z automobilky spolupracují. Při vývoji zbrusu nového agregátu hodně pomáhali inženýři Mercedesu, tým F1 teď může své nejnovější poznatky pro změnu přenášet do sériové výroby.


(iDNES.cz)
S dvojkou je to jak na houpačce. Krabicovitá první Mazda 2 byla praktické prostorné auto. Druhá generace byla úplně jiná, radikálně se zmenšila, shodila kila a stala se jedním z nejmenších aut své kategorie. Třetí vydání zas povyroste. A o pořádný kus.


(iDNES.cz)
Kdybyste před deseti lety tuhle motorku ukázali lidem v mistrovství světa superbiků, utrhli by vám ruce. Pokrokovou elektroniku, neuvěřitelný výkon i hmotnost doplňovaly technologie, které v té době byly experimentem pro pár vyvolených závodníků. To vše teď může sedlat každý smrtelník, který má řidičák na motorku.


(iDNES.cz)
Ferrari 365 GTB/4 přezdívané Daytona je krásné auto samo o sobě. Sporťák z přelomu šedesátých a sedmdesátých let minulého století existuje i v jednom velmi neobvyklém exempláři. Britské kombi je krásné a velmi neobvykle řešené. Hon na lišku, pro které je určené, je dnes ale zakázaný. A tak cestuje po sbírkách boháčů.


(iDNES.cz)
Goodwoodský festival rychlosti konající se na panství lorda Marche v západním Sussexu letos přilákal více než 200 tisíc motoristických nadšenců z více než 150 zemí světa, a stal se tak nejúspěšnějším ročníkem ve své jednadvacetileté historii.


(iDNES.cz)
Před čtyřiceti lety, v červenci roku 1974, představil Mercedes světu první sériový pětiválec. Šlo o vznětový motor OM 617 s objemem tři litry. Zajímavostí je, že na konstrukci motoru se tehdy podílel Ferdinand Piëch, pozdější šéf koncernu VW. Piëch pak zavedl pětiválce třeba u Audi.


(iDNES.cz)
Vlastníci italské automobilové skupiny Fiat Chrysler popřeli zprávu německých médií, podle níž s nimi jednala německá automobilová skupina Volkswagen o možném převzetí společnosti. Informace s odvoláním na nejmenované zdroje z firemního prostředí přinesl dnes na svém webu německý měsíčník Manager Magazin s tím, že k případné dohodě o ceně mají obě strany stále daleko.


(iDNES.cz)
Oproti stávající fabii, která je úzká a vysoká, je ta nová, která se představí za pár týdnů, nízká a široká, popisuje informátor, který viděl novou škodovku v plné parádě na vlastní oči.


(iDNES.cz)
Teplota v uzavřených vozech se v létě může během hodiny zvýšit až na dvojnásobek. Při 30 stupních Celsia vydrží člověk ve stojícím autě maximálně 20 minut, zjistil v testu ústřední automotoklub.


(iDNES.cz)
Ford se v půli července pochlubil zajímavým výročím. Přesně před 111 lety prý prodal svůj úplně první automobil. Mělo to být 15. července. Datování však není jasné, některé prameny uvádí, že první vůz získal zubař z Chicaga Ernst Pfennig až 23. července.


(iDNES.cz)
Německý automobilový koncern Volkswagen má v úmyslu snížit náklady divize vyrábějící auta s vlajkovou značkou VW o zhruba pět miliard eur ročně (téměř 140 miliard korun). Vyplývá to z dokumentů, které získala agentura Reuters.


(iDNES.cz)
Rolls je stále symbolem majestátu, úspěchu a bohatství. O smokingu se také říká, že se ho naučí nosit až třetí generace. Musíte mít úroveň, jinak na vás poznají, že k němu nepasujete.


(iDNES.cz)
Pátá generace corsy se představuje v plné parádě. Potvrzuje se, že nové provedení malého opelu výrazně navazuje na předchozí verzi. Konstruktéři vyšlechtili původní techniku a přidali nové motory a velký tablet na přístrojovku. V Eisenachu začnou novou corsu vyrábět ještě letos.


(iDNES.cz)
Na světě stále existují automobiloví blázni, v tom dobrém. David Brown, jeden z nich, se rozhodl reinkarnovat siluetu legendárních Aston Martinů DB5 a DB6. Výsledný Speedback GT tak přináší nejnovější techniku v retro kabátu.


(iDNES.cz)
Učebnice Krížom-krážom

Reklama
Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk