Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 1.5.2016
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1403USD   27.038CZK   0.78025GBP   312.23HUF   4.3965PLN   7.5110HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Motorizmus

PRAVDA

Už-už to vyzeralo, že nielen Londýn, ale aj Moskva bude mať svoje typické taxíky. Doba však projektu Vniite PT nepriala. Na linky sa tento zvláštny automobil nikdy nedostal. Možno však trochu predpovedal budúcnosť MPV. (PRAVDA)
Tak toto sa môže stať asi iba v Číne. Bentleye, Rollsy, Lamborghini či Maserati stoja pod nánosom prachu pod jedným z mostov v Pekingu. Nie sú registrované a nikomu nechýbajú. (PRAVDA)
Sťažnosti majiteľov Jeepov Grand Cherokee, Chryslerov 300 a Dodgeov Charger boli vypočuté. Mätúci volič automatickej prevodovky, ktorý má na svedomí už 121 nehôd a takmer 40 tranení, musí automobilka FCA upraviť. (PRAVDA)
Nemecký úrad pre motorové vozidlá uskutočnil meranie emisií NOx v reálnej premávke. Po testoch označil 22 problémových áut a zďaleka nejde len o Volkswageny, ktoré klamú cielene. (PRAVDA)
Na pekinskom autosalóne predstavila automobilka Jaguar predĺženú verziu sedanu XF. Model s označením XFL je však určený len pre čínskych zákazníkov. (PRAVDA)
Shell verí, že autá s konvenčnými spaľovacím motorom ešte nepovedali posledné slovo. Spolu so slávnym Gordonom Murrayom, tvorcom McLarenu F1, postavil preto malé mestské „vozidielko“, ktoré spotrebuje menej paliva ako hybridy. (PRAVDA)
Kariéru začal ako výrobca traktorov, no dnes sa jeho meno spája najmä so športovými autami. Tvrdohlavý Talian narodený v znamení býka doslova otriasol základmi Ferrari. Narodil sa pred 100 rokmi. (PRAVDA)
Po benzínových motoroch EcoBoost tu máme prvého reprezentanta novej generácie naftových agregátov EcoBlue. Má dva litre a kariéru odštartuje v Transite. Neskôr príde na rad aj Mondeo s výkonom 176 kilowattov! Ušetrí 13 % paliva. (PRAVDA)
Vlajková loď Citroënu, model C6, je minulosťou už tri roky. V Číne však dostane druhú šancu. A tak aj vyzerá. (PRAVDA)
Novej Astre sa mimoriadne darí. V predvečer otvorenia ženevského autosalónu získal Opel Astra titul Európskeho auta roka a po prvom štvrťroku automobilka hlási medziročný nárast predaja modelu zo segmentu C. (PRAVDA)
Na svete je ďalší potenciálny emisný škandál. Po Volkswagene a Mitsubishi je na muške Fiat. Nemecký KBA zistil, že nový crossover Fiat 500X je tiež vybavený softvérom na kamuflovanie množstva vypúšťaných emisií NOx. Aj keď sofistikovanejším ako vo Volkswagene. (PRAVDA)
Mazda rozširuje ponuku SUV o nový crossover so siluetou kupé. Napriek názvu CX-4 stojí imidžovo nad CX-5 a bude tiež drahší. Pekinská premiéra však bohužiaľ deklaruje, že Mazda so svojou pôsobivou novinkou v Európe neráta. (PRAVDA)
Švédi vidia v elektrifikácii áut obrovský potenciál. A chcú ho využiť naplno. Šéf Volva hovorí doslova o ambicióznych plánoch. Cieľom je mať v každom modelovom rade dva hybridy a dokonca elektromobil. (PRAVDA)
Luxusné elektrické SUV má viac ako len detské choroby. Predné elektricky ovládané dvere vás nepustia dnu a tie zadné krídlové zas nejdú zavrieť. A problémom sú aj okná či elektronika. (PRAVDA)
Prekračovanie emisných limitov oxidov dusíka nie je zďaleka len problémom Volkswagenu. Ten síce ako jediný použil klamlivý softvér, ale ako ukazujú testy áut ďalších výrobcov v Británii, normy nespĺňa ani jediný. (PRAVDA)
Volkswagen plánuje veľkú ofenzívu SUV. Okrem Tiguanu a Touaregu doplnia ponuku tri ďalšie. Už budúci rok by sa malo predstaviť najväčšie z nich. A pekingský koncept je jeho predvojom. Vyzerá celkom realisticky. (PRAVDA)
Renault predstavil v Amsterdame tri plne funkčné modely Espace s autopilotom. Chcel by byť prvou automobilkou, ktorá ho uvedie na trh a to v prijateľnej cene. (PRAVDA)
Euro NCAP zavádza v tomto roku dvojité hodnotenie áut. Samostatné výsledky uvádza pre verzie bez autonómnych bŕzd a samostatne pre tie, ktoré daný systém majú. Balenu na plný počet hviezdičiek však nestačili. (PRAVDA)
Z masívneho prechodu Porsche na turbomotory a dvojspojkové prevodovky majú priaznivci značky zo Zuffenhausenu vrásky na čele. Toto je však celkom iná káva. Nové 911 R je najľahšou sériovou deväťstojedenástkou obdarenou vysokootáčkovým 6-valcom a 6-stupňovým manuálom. (PRAVDA)
Mini už dávno nie len malé mestské auto, na ktorom jazdí Mr. Bean. Pod krídlami BMW malý automobil rastie do všetkých smerov a najmä pribúdajú rôzne verzie. (PRAVDA)

SME

Jazda na kapotážovanom motocykli Vespa sa stala symbolom voľnosti, slnka a talianskeho životného štýlu ,, LA DOLCE VITA “. (SME)
Motor 1.4 TSI nahradí objemnejší agregát. Či z toho bude trend, alebo len jednorazová záležitosť, ukáže budúcnosť. (SME)
Americké ministerstvo dopravy pripravuje návrh právnej úpravy autonómnych áut. Zvažuje aj podmienku, aby v aute sedel oprávnený vodič. (SME)
Riešení na ochranu hlavy jazdcov F1 sme už videli niekoľko. Svoje "čelné sklo" už otestoval aj Red Bull. (SME)
Sedan aj kombi zdedili techniku i dizajnové riešenia z SUV XC90. (SME)
Ferrari 512M z roku 1970 je pravdepodobne najdrahšie auto, aké kedy dostalo pokutu. (SME)
Model s trojlitrovým motorom V6 biturbo bude od septembra 2016 predstavovať špičkovú motorizáciu podnikateľského sedanu. (SME)
Prvé dve sa stali v rovnaký deň, nebol pri nich nikto vážne zranený. (SME)
Po druhej svetovej vojne vyrábal Lamborghini poľnohospodársku techniku. V 60. rokoch sa rozhodol, že postaví lepší športiak, ako Enzo Ferrari. (SME)
Zmena príde postupne, na odporúčanie Európskej únie. (SME)
Tak ako v Európe aj v Číne sa snaží značka DS, pôsobiaca pod krídlami materského Citroënu, preraziť ako prémiová automobilka orientovaná na luxus a exkluzívny ... (SME)
Vidieť pokope také množstvo automobilov britských značiek MG, Austin Healey, Jaguar a Triumph nie je bežnou záležitosťou. (SME)
S dojazdom 12 km môže koncept longboardu poslúžiť nie len na osobnú dopravu, ale aj na odvoz batožiny. (SME)
Lego rozšírilo ponuku stavebníc o Porsche 911 GTR RS. Mnohí nadšenci si jeho modely vylepšujú o funkčné prvky. (SME)
Hoci cestári boli nastavení už na letný režim, dnešné počasie v banskobystrickom a breznianskom regióne ich neprekvapilo. (SME)
Koncept zaujal 3D holografickou obrazovkou, autonómnym riadením a futuristickým dizajnom. (SME)
Miesto peňazí zaň radšej investujte čas do poriadneho očistenia čelného okna. (SME)
Modernizovaný model zákazníkov osloví najmä zmenami dizajnu exteriéru. (SME)
Automobil využíva platformu PSA EMP2 a potrebný luxus ukrýva na rázvore dlhom 2,9 metra. (SME)
Ponuka motorizácie zahŕňa tri zážihové a dva vznetové motory vo výkonom rozpätí od 96 kW do 127 kW. (SME)

iDNES.cz

Čína je zemí neomezených možností, jak dokládá počin tamní tuningové společnosti IAT Automobile Technology. Vedle jejího masivního offroadu pojmenovaného Karlmann King vypadají jeho kolegové z produkce Brabusu nebo Mansory jako chudí příbuzní. Matně šedé SUV je totiž velké jako náklaďák a stojí víc než supersport. (iDNES.cz)
Prokousat se kolonou je pro řidiče záchranářských vozidel často velmi náročné. Podívejte se, jak spořádaně se rovnají ke krajnicím němečtí řidiči. (iDNES.cz)
Před 25 lety, 30. dubna 1991, sjel z výrobního pásu v saském Cvikově poslední vůz legendární značky Trabant. Lidové a téměř nezničitelné vozítko, které mělo motorizovat tehdejší Německou demokratickou republiku, se začalo vyrábět 7. listopadu 1957, tedy na výročí Velké říjnové socialistické revoluce. (iDNES.cz)
To není auto, to je velorex, říkají s hrdostí majitelé hadraplánů. V Národním technickém muzeu jich zaparkovalo rovnou deset. Muzeum představuje legendární vozítka v dopravní hale do 25. září 2016. (iDNES.cz)
Německá automobilka se chystá vyplnit každou mezeru v nabídce novým SUV. Studie T-Prime GTE naznačuje, jak bude vypadat největší z těchto modelů v jejím portfoliu. (iDNES.cz)
Nové policejní speciály na silnici nepoznáte. Nemají typickou uniformu s nápisy a pruhy, ale jsou prošpikované tou nejmodernější výbavou. K padesáti octaviím, které policie převzala v prosinci loňského roku, dnes přibylo dalších 35. (iDNES.cz)
Technické kontroly jsou od ledna kvůli novým pravidlům mnohem ostřejší. Podle pracovníků STK zdržuje měření emisí i fotografování vozidel. Některé stanice proto prodlužují otvírací dobu a zdražují technické prohlídky. (iDNES.cz)
Nejlepší automobilová akce roku pro širokou veřejnost jsou tradiční sprinty vzduchem chlazených volkswagenů. Podívejte se na automobilové hmyzáky v akci, kromě klasických brouků dorazili i jejich příbuzní a taky zajímavě upravené stroje. Letos brouci změnili lokaci, akce se z pražského Vítkova přestěhovala k Vltavě. (iDNES.cz)
Novinky v zákoně o provozu na pozemních komunikacích přinesly jasnější pravidla pro cyklisty. Na křižovatkách, kde souběžně vede cyklostezka, mají nově vždy přednost. To platí i na přejezdu pro kola mimo křižovatky. Zpřesnění zákona má pomoci snížit vysokou úmrtnost cyklistů při nehodách. (iDNES.cz)
Řízení moderního náklaďáku nemá daleko k osobnímu autu. Volantem točíte doslova malíčkem, nechybí moderní vychytávky, automatická převodovka řadí za vás a v terénu se sám přiřadí pohon další nápravy. Vyzkoušeli jsme nejmodernější náklaďáky Volva určené do terénu v kamenolomu. (iDNES.cz)
Zipování, jízda v koloně a další disciplíny vyžadující ohleduplnost, spořádanost a soustředění dělají českým řidičům potíže. Na pražské Jižní spojce už několik týdnů probíhají opravy, které ji zužují. Zácpy jsou na každodenním pořádku. Před jedno z takových zúžení jsme postavili kameru. (iDNES.cz)
Automobilka Mazda vycítila novou příležitost a svoji nabídku rozšířila o nové SUV. Nová CX-4 se zatím bude prodávat jen v Číně, Evropu i Ameriku udržuje Mazda v napětí. (iDNES.cz)
Vzrůstající význam čínského trhu si uvědomují výrobci z celého světa a ani francouzské automobilky nezůstávají pozadu. Citroën s Peugeotem zde prezentují nové lokální modely a Renault si Peking dokonce zvolil za místo světové premiéry nového Koleosu, který míří i do Evropy. (iDNES.cz)
Automobilka Fiat Chrysler Automobiles svolává po celém světě ke kontrole více než 1,1 milionu osobních a sportovně užitkových vozů. Důvodem je nešikovné ovládání automatické převodovky. To může řidiče zmást: šofér vystoupí a auto může samo odjet. (iDNES.cz)
Úspěšný italský poválečný výrobce traktorů či klimatizací Ferruccio Lamborghini se nakonec proslavil výrobou luxusních automobilů. Tomu předcházel spor s Enzem Ferrarim, který ho vyhodil s rozbitou spojkou s tím, že ji neumí ovládat. Lamborghini při opravě zjistil, že je stejná jako u jeho traktorů. (iDNES.cz)
Německé ministerstvo dopravy nechalo přeměřit emise dieselových aut nabízených na domácím trhu. Podle listu Bild am Sonntag se při nich model od Fiatu choval nestandardně. Projít emisními testy totiž umí po svém. (iDNES.cz)
Porsche je další automobilkou, která se urychleně vzdává atmosférických motorů. Ani ne dva měsíce po premiéře inovovaného Boxsteru se představuje nový Cayman. Také on vyměnil atmosférické šestiválce za čtyřválce s turbem. (iDNES.cz)
Německo bude dotovat nákup aut s elektrickým pohonem. Kupec nového čistě elektrického vozu získá prémii 4000 eur, při nákupu hybridního auta 3000 eur. V noci na středu se na tom dohodli členové vlády se zástupci automobilového průmyslu, informoval ministr financí Wolfgang Schäuble. (iDNES.cz)
Nejstarší automobilka ze severní Číny dříve spolupracovala s Jeepem, dnes mimo jiné vyrábí místní verze mercedesů. To ji ale nebrání v tom, aby pod vlastním jménem kopírovala offroady obou značek. (iDNES.cz)
Po pětimetrovém GLE kupé přichází Mercedes s menším bratříčkem. Jmenuje se GLC kupé a proti GLC bez přívlastků se přikrčilo a protáhlo do délky. (iDNES.cz)

Reklama

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.