Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Štáty G7 riešia turbínu, pre ktorú Rusko priškrtilo dodávky plynu do Európy
Lídri najsilnejších svetových ekonomík G7 na stretnutí diskutujú aj o ruskej plynovej turbíne, ktorú opravujú v Kanade. Kanada pre sankcie blokuje návrat zariadenia do Ruska. Moskva uviedla, že chýbajúca turbína by mohla viesť k úplnému zastaveniu dodávok plynu do EÚ.

Diskusia | Zelená zmena zdola
Klimatické iniciatívy, ktoré sa dnes zdajú byť nadiktované Bruselom, v skutočnosti vzišli zo zeleného aktivizmu ľudí. Európu čakajú ťažké rozhodnutia, ktoré dokáže urobiť iba s dostatočne kvalitnou verejnou diskusiou, zaznelo na diskusii o občianskom aktivizme v zelených témach.

Členské štáty majú predbežnú dohodu o prelomovom zákone o úsporách energie
Ministri hospodárstva 27 štátov EÚ v týchto dňoch hľadajú predbežnú dohodu o smernici o energetickej účinnosti. Zvyšovať úspory energie bude po novom pre európske krajiny právne záväzné. Ministri však zároveň zrušili povinný cieľ pre primárnu energiu.

Lívia Vašáková: Plán obnovy, ako sme ho napísali, nevieme zrealizovať
Slovensko dostane z plánu obnovy o približne 300 miliónov menej. Náklady navyšuje rast cien stavebných materiálov. Podľa generálnej riaditeľky sekcie Plánu obnovy LÍVIE VAŠÁKOVEJ to znamená, že Národný plán obnovy a odolnosti momentálne nevieme zrealizovať tak, ako sme ho napísali. 

Europoslanec Peksa: Mestá nie sú nafukovacie, v doprave potrebujeme alternatívy
Bez ohľadu na typ pohonu osobných áut, mestá nie sú nafukovacie, hovorí český europoslanec MIKULÁŠ PEKSA. Tvrdenie, že možno kdekoľvek dôjsť autom, kamkoľvek ho zaparkovať, je hlúpy populizmus. V mestskej doprave musíme hľadať alternatívy.

„Historický moment“, hovoria o udelení kandidátskeho štatútu Ukrajine a Moldavsku európski lídri
Lídri európskych krajín udelili vo štvrtok večer na summite EÚ v Bruseli Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín. Gruzínsku bola zároveň ponúknutá perspektíva členstva v EÚ.

Diskusia | Má vodík v doprave budúcnosť?
Sú vodíkové technológie v doprave konkurencieschopné batériovým elektromobilom? Má zmysel investovať do podpory vodíka v osobnej doprave? Sledujte diskusiu kľúčových aktérov k týmto otázkam.

Europoslanci sa na druhý pokus dohodli na uhlíkovom cle aj obchode s emisiami
Europarlament schválil spoločnú pozíciu k reforme systému emisných kvót, k  poplatku za uhlík na hraniciach EÚ. Vytvorí sa aj nový sociálno-klimatický fond, ktorý má domácnostiam kompenzovať náklady na zelený prechod. Poslancov teraz čaká vyjednávanie s členskými štátmi.

Štúdia hovorí o náraste čierneho trhu s cigaretami po zvýšení daní, aktivisti pred ňou varujú
Nový prieskum popisuje rozmach čierneho trhu s cigaretami vo Francúzsku, ktoré na ne výrazne dvihlo dane. To podporuje argument výrobcov o prepojení týchto problémov, to však Európska komisia odmieta.

Európske štáty oživujú ťažbu zemného plynu
Únia sa pripravuje na ukončenie závislosti od ruského plynu. Okrem diverzifikácie dodávateľov, úspor energie alebo rozvoja obnoviteľných zdrojov sa niektoré štáty rozhodli rozšíriť už existujúcu domácu ťažbu plynu alebo využiť svoje dosiaľ nevyužité zásoby.

Európske noviny

Európska komisia spustila iniciatívu pre neprenosné ochorenia

Európska komisia (EK) spustila iniciatívu na podporu členských štátov Európskej únie (EÚ) pri znižovaní záťaže neprenosných chorôb v eurobloku. To chce dosiahnuť riešením hlavných príčin predčasných úmrtí v Európe, ktorým sa dá predísť, a zlepšovaním zdravia a blaha občanov. EK o tom informuje na svojej webstránke. „Neprenosné choroby predstavujú 80 percent chorobnej záťaže v EÚ, …

The post Európska komisia spustila iniciatívu pre neprenosné ochorenia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Wiezik: Štát pri ochrane zdravia ľudí v okolí rieky Slaná zlyháva

Europoslanec Michal Wiezik (PS) a environmentalistka Tamara Stohlová (PS) upozorňujú na riziko ohrozenia zdravia ľudí pri ekologickej katastrofe na rieke Slaná. Rieku Slaná už štvrtý mesiac aj napriek zdanlivým riešeniam postihuje ekologická katastrofa, v dôsledku čoho riečna fauna utrpela nenahraditeľné škody. Ohrozená je podľa nich aj pitná voda v studniach v okolí rieky. Situácia je …

The post M. Wiezik: Štát pri ochrane zdravia ľudí v okolí rieky Slaná zlyháva appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK prijala posúdenie žiadosti Slovenska o vyplatenie 398,7 mil. eur v rámci Plánu obnovy

Európska komisia (EK) prijala kladne predbežné posúdenie prvej žiadosti Slovenska o platbu vo výške 398,7 mil. eur vo forme grantov v rámci plánu obnovy. Slovensko predložilo komisii žiadosť o platbu 29. apríla, a to na základe dosiahnutia 14 čiastkových míľnikov, ktoré boli podmienkou pre prvú splátku. Míľniky sa týkajú reformy justičného systému, oblasti vysokoškolského vzdelávania, …

The post EK prijala posúdenie žiadosti Slovenska o vyplatenie 398,7 mil. eur v rámci Plánu obnovy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Z mechanizmu rescEU únia poskytuje Ukrajine zdravotnícke a ochranné prostriedky za 11,3 milióna eur

Na základe žiadosti ukrajinskej vlády o zdravotnícke vybavenie, ochranné prostriedky a špeciálne vybavenie na ochranu verejného zdravia pred chemickými, biologickými, rádiologickými a jadrovými hrozbami Európska únia (EÚ) zmobilizovala svoje núdzové rezervy v rámci mechanizmu rescEU. Únia poskytuje Ukrajine 300-tisíc špeciálnych ochranných oblekov, 5 600 litrov látok na dekontamináciu a 850 kusov vybavenia na dekontaminačné činnosti. …

The post Z mechanizmu rescEU únia poskytuje Ukrajine zdravotnícke a ochranné prostriedky za 11,3 milióna eur appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Všetky zásobníky zemného plynu by mali byť pred zimou naplnené na 80 % kapacity

Krajiny Európskej únie (EÚ) sa v pondelok dohodli, že všetky zásobníky zemného plynu v 27-člennom bloku by sa mali na zimu doplniť najmenej na 80 % kapacity, keďže sa pripravujú na možnosť, že Rusko ešte viac zníži dodávky tejto suroviny. EÚ sa snaží obmedziť dovoz ruských energií, keďže Moskva pokračuje vo vojenskej agresii voči Ukrajine, …

The post Všetky zásobníky zemného plynu by mali byť pred zimou naplnené na 80 % kapacity appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Spojené kráľovstvo chce prepísať obchodnú dohodu, EÚ to označuje za nezákonné

Británia zintenzívňuje spor s Európskou úniou (EÚ), keďže začína presadzovať svoj plán na prepísanie častí pobrexitovej obchodnej dohody s Európskou úniou, ktorú súčasný britský premiér Boris Johnson podpísal pred necelými dvomi rokmi. V pondelok je v Dolnej snemovni britského parlamentu naplánovaná prvá veľká diskusia na túto tému. Londýn chce zmeniť severoírsky protokol tak, aby uľahčil …

The post Spojené kráľovstvo chce prepísať obchodnú dohodu, EÚ to označuje za nezákonné appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Program Fit for 55: Parlament chce ambicióznejší systém obchodovania s emisiami

Systém obchodovania s emisiami by sa mal podľa poslancov zreformovať a rozšíriť tak, aby stimuloval priemyselné odvetvia k znižovaniu emisií a investíciám do nízkouhlíkových technológií. Európsky parlament prijal svoju pozíciu k revízii systému EÚ na obchodovanie s emisiami (ETS) 439 hlasmi za, 157 proti a 32 sa hlasovania zdržalo. Voľba nasledovala po rozprave na plenárnom …

The post Program Fit for 55: Parlament chce ambicióznejší systém obchodovania s emisiami appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia navrhuje dočasne zmierniť požiadavky pre ukrajinské vodičské preukazy

Európska komisia navrhla dočasné pravidlá týkajúce sa ukrajinských vodičských preukazov s cieľom umožniť ukrajinským občanom s pobytom v EÚ v režime dočasnej ochrany naďalej používať svoj ukrajinský vodičský preukaz bez toho, aby ho museli vymieňať za vodičský preukaz EÚ alebo absolvovať novú vodičskú skúšku. Opatrením sa zároveň zmiernia požiadavky na profesionálnych vodičov. Za určitých podmienok budú môcť …

The post Komisia navrhuje dočasne zmierniť požiadavky pre ukrajinské vodičské preukazy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eugen Jurzyca o sociálno-klimatickom fonde: EÚ nemeria dobre výsledky

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Eugen Jurzyca o sociálno-klimatickom fonde: EÚ nemeria dobre výsledky appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Šimečka: Odobrenie plánu obnovy Poľsku nemôžeme nechať len tak, Európska komisia sa rozhodla zle

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Michal Šimečka: Odobrenie plánu obnovy Poľsku nemôžeme nechať len tak, Európska komisia sa rozhodla zle appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Pollák: Tovar vyrobený nútenou prácou nebude možné dovážať do EÚ

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Peter Pollák: Tovar vyrobený nútenou prácou nebude možné dovážať do EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vladimír Bilčík o rozširovaní EÚ: Členské krajiny sa možno hádajú za jedným stolom, ale nestrieľajú po sebe

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Vladimír Bilčík o rozširovaní EÚ: Členské krajiny sa možno hádajú za jedným stolom, ale nestrieľajú po sebe appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Prieskum verejnej mienky v EÚ: Rastúca podpora Únie v čase prebiehajúcej vojny na Ukrajine

Ruská vojna proti Ukrajine zvýšila podporu verejnosti pre Európsku úniu. Vyplýva to z jarného prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorého výsledky zverejnil v stredu Európsky parlament. Takmer dve tretiny opýtaných v EÚ (65%) a 41% respondentov na Slovenskusi myslí, že členstvo ich krajiny v Únii je dobrá vec. Na celoúnijnej úrovni ide o najlepší výsledok od …

The post Prieskum verejnej mienky v EÚ: Rastúca podpora Únie v čase prebiehajúcej vojny na Ukrajine appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európska komisia si objednala hodnotenie od európskej ratingovej agentúry Scope

Európska komisia (EK) si objednala u ratingovej agentúry Scope sídliacej v Európe hodnotenie svojej úverovej spoľahlivosti. EK svojim štvrtkovým rozhodnutím demonštruje svoj záväzok podporovať konkurenciu na trhu ratingových agentúr, uviedla komisia v správe na svojej internetovej stránke. Nevyžiadaná ratingová známka EK zo strany agentúry Scope na stupni AAA so stabilným výhľadom sa tak stala objednaným …

The post Európska komisia si objednala hodnotenie od európskej ratingovej agentúry Scope appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Erasmus+: Europoslanci požadujú väčšie začlenenie ľudí s nedostatkom príležitostí

V uznesení prijatom vo štvrtok Európsky parlament vyzýva na odstránenie prekážok, ktoré obmedzujú dosah hlavného programu EÚ pre vzdelávanie, odbornú prípravu, mládež a šport. Suma finančných prostriedkov vyplatených prostredníctvom grantov na mobilitu je v niektorých prípadoch stále nedostatočná a môže viesť k vylúčeniu tých študentov, ktorí si mobilitu nemôžu dovoliť, vyhlásili poslanci v uznesení prijatom …

The post Erasmus+: Europoslanci požadujú väčšie začlenenie ľudí s nedostatkom príležitostí appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Národné plány obnovy: Europoslanci posudzujú účinnosť krízového financovania

Europarlament žiada, aby financovanie obnovy bolo transparentné, podmienené dodržiavaním zásad právneho štátu a aby sa zabezpečila maximálna návratnosť investícií EÚ. Prostredníctvom rezolúcie, ktorá bola prijatá 420 hlasmi za, 90 proti a 83 sa zdržalo hlasovania, majú poslanci v úmysle ovplyvniť nadchádzajúce preskúmanie Európskej komisie týkajúce sa vykonávania Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, ktoré sa očakáva …

The post Národné plány obnovy: Europoslanci posudzujú účinnosť krízového financovania appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Lexmann: Namiesto otvárania zmlúv by EÚ mala riešiť konkrétne problémy občanov

“Namiesto inštitucionálnych otázok Európskej únie je oveľa dôležitejšie riešiť v súčasnej dobe dôsledky pandémie, prebiehajúcej vojny na Ukrajine, energetickej krízy a stúpajúcej inflácie, čo spôsobuje reálne problémy ľudí,” vyzýva europoslankyňa za KDH Miriam Lexmann (EĽS/KDH). Európsky parlament má za sebou hlasovanie o uznesení, ktoré obsahuje výzvu na zvolanie konventu za účelom revízie zakladajúcich zmlúv Európskej únie …

The post M. Lexmann: Namiesto otvárania zmlúv by EÚ mala riešiť konkrétne problémy občanov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ivan Štefanec: Miesto Ukrajiny a Moldavska je v Európskej únii

Lídri štátov EÚ na samite v Bruseli udelili Ukrajine a Moldavsku štatút kandidátskych krajín na vstup do Európskej únie. Gruzínsko bude musieť splniť ešte viacero podmienok. Na urýchlené prijatie Ukrajiny a Moldavska do EÚ vyzýval poslanecký klub Európskej ľudovej strany, ktorá je najväčšou frakciou Európskeho parlamentu. Europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane …

The post Ivan Štefanec: Miesto Ukrajiny a Moldavska je v Európskej únii appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Martin Hojsík: Znečisťovatelia majú platiť za to, že ničia klímu

…a peniaze majú ísť ľuďom, obciam, a malým firmám a pomôcť im znižovať emisie a efektívnejšie využívať energiu. Preto je veľmi dôležitý zákon o obchodovaní s emisiami, takzvaný Emission trading system. 😬Keď sme hlasovali na začiatku júna o obchodovaní s emisiami, tak sa kresťanskodemokratické strany spojili s extrémnou pravicou a fašistami a prostredníctvom pozmeňovacích návrhov …

The post Martin Hojsík: Znečisťovatelia majú platiť za to, že ničia klímu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Únia zmobilizovala milión eur na humanitárnu pomoc po zemetrasení v Afganistane

Európska komisia (EK) reaguje na smrteľné zemetrasenie, ktoré v stredu ráno zasiahlo Afganistan, a vyčlenila milión eur na humanitárnu pomoc. Financovanie je určené na riešenie najnaliehavejších potrieb postihnutých Afgancov. EK o tom informuje na svojej webstránke. „Keďže poľný personál Európskej únie na mieste stále posudzuje rozsah ničenia, prvé správy uvádzajú, že viac ako 1000 Afgancov …

The post Únia zmobilizovala milión eur na humanitárnu pomoc po zemetrasení v Afganistane appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EU Newsroom

Grant EU candidate status to Ukraine and Moldova without delay, MEPs demand
With 529 votes to 45 and 14 abstentions, Parliament adopted on Thursday a resolution calling on the Heads of State or Government to grant EU candidate status to Ukraine and the Republic of Moldova “without delay”. They should do the same with Georgia “once its government has delivered” on the priorities indicated by the European Commission.

Agriculture and the environment: Intensive use of pesticides
The Commission adopted pioneering proposals to restore damaged ecosystems and bring nature back across Europe, from agricultural land and seas, to forests and urban environments. The Commission also proposes to reduce the use and risk of chemical pesticides by 50% by 2030. These are the flagship legislative proposals to follow the Biodiversity and Farm to Fork Strategies, and will help ensure the resilience and security of food supply in the EU and across the world.

European Council conclusions on Ukraine, the membership applications of Ukraine, the Republic of Moldova and Georgia, Western Balkans and external relations
The European Council has decided to grant the status of candidate country to Ukraine and to the Republic of Moldova.

EU-Western Balkans leaders' meeting
Mit 529 Stimmen gegen 45 und 14 Enthaltungen nahm das Parlament am Donnerstag eine Entschließung an, in der die Staats- und Regierungschefs, die heute und morgen ihr Gipfeltreffen abhalten, aufgefordert werden, der Ukraine und der Republik Moldau „unverzüglich" den Status eines Bewerberlandes zu gewähren. Georgien sollte derselbe Status eingeräumt werden, „sobald seine Regierung bei den von der Kommission angegebenen Schwerpunktbereichen Ergebnisse erzielt hat“.

Capital Markets Union: Council agrees its position on updated rules for hedge funds, private debt funds, and other alternative investment funds
To improve the European Capital Markets Union (CMU) and strengthen investor protection, the Council reached agreement on its position (general approach) on a review of the alternative investment fund managers directive, the legislative framework which governs managers of hedge funds, private equity funds, private debt funds, real estate funds and other so-called alternative investment funds in the Union.

EU Cohesion Policy: Commission adopts €2.2 billion Partnership Agreement with Sweden for 2021-2027
The Commission adopted its Partnership Agreement with Sweden, laying down Sweden's €2.2 billion investment strategy for the economic, social and territorial cohesion for the 2021-2027 period. It will support the country to implement key EU priorities such as the green and digital transition and contribute to the development of a new competitive, innovative and export-oriented growth model.

Commission sets out first analysis of the proposals stemming from the Conference on the Future of Europe
The European Commission has adopted a Communication setting out how it can follow up on the outcome of the Conference on the Future of Europe. After a year of deliberations, the Conference came to an end on 9 May 2022. In the closing ceremony in Strasbourg, the Presidents of the European Parliament, Commission and Council received a final report from the Conference participants containing 49 wide-ranging, ambitious and forward-looking proposals and 326 individual measures.  

The European Commission recommends to Council confirming Ukraine, Moldova and Georgia's perspective to become members of the EU and provides its opinion on granting them candidate status
The European Commission presented its Opinions on the application for EU membership submitted by Ukraine, Georgia and the Republic of Moldova as invited by the Council. Today's Opinions are based on the Commission's assessment in light of the three sets of criteria to join the EU agreed by the European Council: political criteria, economic criteria and the ability of the country to assume the obligations of EU membership (EU acquis).

Deal reached on new rules for adequate minimum wages in the EU
With a deal struck on Monday night, Parliament and Council negotiators agreed on EU rules to set adequate minimum wages, as provided by national law and/or collective agreements. The new legislation will apply to all EU workers who have an employment contract or employment relationship. The EU countries in which the minimum wage is protected exclusively via collective agreements will not be obliged to introduce it nor to make these agreements universally applicable.

Women on boards: deal to boost gender balance in companies
The so-called “Women on Boards” Directive aims to introduce transparent recruitment procedures in companies, so that at least 40% of non-executive director posts or 33% of all director posts are occupied by the under-represented sex. Thanks to Parliament, companies must comply with this target by 30 June 2026, compared to the Council’s proposal of 31 December 2027. In cases where candidates are equally qualified for a post, priority should go to the candidate of the under-represented sex.

Deal on common charger: reducing hassle for consumers and curbing e-waste
By autumn 2024, USB Type-C will become the common charging port for all mobile phones, tablets and cameras in the EU, Parliament and Council negotiators agreed. The provisional agreement on the amended Radio Equipment Directive, establishes a single charging solution for certain electronic devices. This law is a part of a broader EU effort to make products in the EU more sustainable, to reduce electronic waste, and make consumers’ lives easier.

The Commission presents the Draft Budget 2023 and the Annual Management and Performance Report for the EU budget for the 2021 financial year
The Commission has proposed an annual EU budget of €185.6 billion for 2023, to be complemented by an estimated €113.9 billion in grants under NextGenerationEU. The EU budget will continue to mobilise significant investments to boost Europe's strategic autonomy, the ongoing economic recovery, safeguard sustainability and create jobs. The Commission will continue to prioritise green and digital investments while addressing pressing needs arising from recent and current crises.

Convergence Report reviews Member States' preparedness to join the euro area and paves the way for Croatia's euro adoption on 1 January 2023
The European Commission has concluded that Croatia is ready to adopt the euro on 1 January 2023, bringing the number of euro area Member States to twenty. The conclusion is set out in the 2022 Convergence Report, which assesses the progress that Bulgaria, Czechia, Croatia, Hungary, Poland, Romania and Sweden have made towards joining the euro area. These are the seven non-euro area Member States that are legally committed to adopting the euro.

EU leaders agree on new sanctions against Russia
On the first day of the special summit, EU leaders backed the sixth sanctions package against Russia, which covers crude oil and petroleum products. The leaders also agreed to grant Ukraine micro financial assistance of up to € 9 billion and discussed continued EU support to Ukraine, including political, humanitarian, and military support.

Ukraine: The Commission proposes rules on freezing and confiscating assets of oligarchs violating restrictive measures and of criminals
The European Commission is proposing to add the violation of EU restrictive measures to the list of EU crimes. The Commission is also proposing new reinforced rules on asset recovery and confiscation, which will also contribute to the implementation of EU restrictive measures.

State of Schengen: Commission sets new priorities and new governance model
The Commission is presenting the State of Schengen Report 2022. This is the first time the Commission is presenting such report, following last year's Schengen Strategy. This report is part of the Commission's initiative to reinforce the Schengen governance through a yearly reporting exercise presenting the state of Schengen, identifying priorities for the year ahead and monitoring progress made at the end of a given year.

REPower EU Plan
The European Commission has presented the REPowerEU Plan, its response to the hardships and global energy market disruption caused by Russia's invasion of Ukraine. There is a double urgency to transform Europe's energy system: ending the EU's dependence on Russian fossil fuels, which are used as an economic and political weapon and cost European taxpayers nearly €100 billion per year and tackling the climate crisis. By acting as a Union, Europe can phase out its dependency on Russian fossil fuels faster.

International partnerships and Energy package

EIGE Gender Equality Forum 2022

Relief and reconstruction in Ukraine
The Commission has set out plans in a Communication for the EU's immediate response to address Ukraine's financing gap, as well as the longer-term reconstruction framework. This Communication follows from the European Council call to address the consequences of the war in Ukraine via a dedicated Europe-led effort.

Commission to establish Solidarity Lanes to help Ukraine export agricultural goods
As part of the EU's solidarity response with Ukraine, the Commission today presented a set of actions to help Ukraine export its agricultural produce. Following Russia's invasion of Ukraine and its blockade of Ukrainian ports, Ukrainian grain and other agricultural goods can no longer reach their destinations. The situation is threatening global food security and there is an urgent need to establish alternative logistics routes using all relevant transport modes.

New EU strategy to protect and empower children in the online world
The Commission has adopted a new European strategy for a Better Internet for Kids (BIK+), to improve age-appropriate digital services and to ensure that every child is protected, empowered and respected online.

The Conference on the Future of Europe concludes its work
In a closing ceremony in Strasbourg, President of the European Parliament Roberta Metsola, on behalf of the Council Presidency, President Emmanuel Macron, and President of the European Commission Ursula von der Leyen received from the Co-Chairs of the Conference Executive Board the final report on the outcome of the Conference.

European Health Data Space
The European Commission launched the European Health Data Space (EHDS), one of the central building blocks of a strong European Health Union. The EHDS will help the EU to achieve a quantum leap forward in the way healthcare is provided to people across Europe. It will empower people to control and utilise their health data in their home country or in other Member States. It fosters a genuine single market for digital health services and products.

Europe Day 2022
This May the EU institutions invite you to a wide range of online and on-site activities across the EU Member States, as well as in the home of the EU institutions in Brussels, Luxembourg and Strasbourg. As the 2022 European Year of Youth shines a spotlight on Europe’s young people and with citizens’ voices amplified by the Conference on the Future of Europe there’s never been a better time to come together, discuss the challenges we all face and create a better future for Europe that works for everyone. 

Conference on the Future of Europe: Debate and vote on resolution
At its final meeting, that took place on Friday and Saturday at the European Parliament in Strasbourg, the Conference Plenary reached a consensus on its final draft proposals. It has now adopted 49 proposals, which include more than 300 measures on how to achieve them, across 9 themes, based on 178 recommendations from the European Citizens’ Panels, input from the National Panels and events, and 43 734 contributions on 16 274 ideas recorded on the multilingual digital platform. 

COVID-19: Commission calls on Member States to step up preparedness for the next pandemic phase
The Commission is proposing a set of actions to manage the current phase of the COVID-19 pandemic and prepare for the next one. By working together, the EU has so far saved hundreds of thousands of lives thanks to COVID-19 vaccines, kept its single market operational, minimised travel restrictions and mobilised manufacturing capacity of critical products when supply chains were disrupted.

Commission tackles abusive lawsuits against journalists and human rights defenders ‘SLAPPs'
The European Commission is taking action to improve protection of journalists and human rights defenders from abusive court proceedings. Strategic lawsuits against public participation, commonly known as ‘SLAPPs', are a particular form of harassment used primarily against journalists and human rights defenders to prevent or penalise speaking up on issues of public interest.

Commission decides to register new European Citizens' Initiative

Visa Digitalisation: Visa travel to the EU becomes easier

Legal migration: Attracting skills and talent to the EU
As part of the comprehensive approach to migration set out in the Pact on Migration and Asylum, the Commission is proposing legal, operational and policy initiatives that will benefit the EU's economy, strengthen cooperation with non-EU countries and improve overall migration management in the long term. The set of proposals also includes specific actions to facilitate integration of those fleeing Russia's invasion of Ukraine into the EU's labour market.

Stand Up For Ukraine: 9.1 billion euros pledged in support of internally displaced and refugees
The “Stand Up for Ukraine” global pledging event and campaign has raised 9.1 billion euros for people fleeing the Russian invasion, inside Ukraine and abroad, including €1 billion from the European Commission. On top of that, the European Bank for Reconstruction and Development has announced an additional €1 billion in loan to cover the needs of the people displaced by the invasion.

Ukraine: EU must protect all children fleeing the war
MEPs call for children fleeing war in Ukraine to be given safe passage and for assistance for those internally displaced or unable to leave areas under siege. “Every child has the right to be protected from violence, exploitation and abuse”, say MEPs, calling on EU countries to protect children from the risk of trafficking, illegal adoption and other types of abuse.

Question time with Commission President Ursula von der Leyen

Green Deal: Modernising EU industrial emissions rules to steer large industry in long-term green transition

Main results of the Economic and Financial Affairs Council
The Council discussed the implementation of the sanctions imposed by the EU on Russia, their effectiveness (with the aim of preventing any circumvention) and their strengthening. The ministers also discussed the economic issues related to the reception of Ukrainian refugees.

Ukraine: €17 billion of EU funds to help refugees
The Council adopted legislative amendments making it possible for member states to redirect resources from cohesion policy funds and the Fund for European Aid for the Most Deprived (FEAD) to assist the refugees escaping the Russian military aggression against Ukraine.

Destination Earth – new digital twin of the Earth will help tackle climate change and protect nature

New European Bauhaus: support to cities and citizens for local initiatives

Future of Europe: first debate on Conference proposals wraps up

Green Deal: New proposals to make sustainable products the norm and boost Europe's resource independence
The Commission is presenting today a package of European Green Deal proposals to make sustainable products the norm in the EU, boost circular business models and empower consumers for the green transition. Together with this proposal, the Commission has also adopted an Ecodesign and Energy Labelling Working Plan 2022-2024 to cover new energy-related products, update and increase the ambition for products that are already regulated, as a transitionary measure until the new regulation enters into force.

Main results of the extraordinary meeting of the Justice and Home Affairs Council
Ministers met to discuss further coordination of the reception of refugees from Ukraine. Since 24 February 2022, around 3.8 million people, mainly women and children, have arrived in the European Union after fleeing from the war in Ukraine. Ministers also addressed the implementation of the decision on temporary protection and expressed their support for further coordination of guidance and travel within the EU.

Digital Markets Act (DMA): agreement between the Council and the European Parliament

European Council: Support for Ukraine and strengthened transatlantic cooperation
The European Council adopted conclusions on the Russian military aggression against Ukraine, security and defence, energy, economic issues, COVID-19 and external relations. On the first day of the summit, EU leaders were joined by US President Joe Biden, in person, to discuss support for Ukraine and the strengthening of transatlantic cooperation, and by Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy, via video conference.

EU strengthens partnership with WHO to boost local manufacturing and access to vaccines, medicines and health technologies in Africa

Commission outlines options to mitigate high energy prices with common gas purchases and minimum gas storage obligations
Following up rapidly on the REPowerEU Communication and the Versailles Declaration, the Commission has set out ideas today for collective European action to address the root causes of the problem in the gas market and ensure security of supply at reasonable prices for next winter and beyond. Leaders will continue the discussion on these options at this week's European Council.

Commission acts for global food security and for supporting EU farmers and consumers
The European Commission has presented a range of short-term and medium-term actions to enhance global food security and to support farmers and consumers in the EU in light of rising food prices and input costs, such as energy and fertilisers. The surge in global commodity prices, further accelerated by Russia's invasion of Ukraine, highlights again the need for EU agriculture and food supply chains to become more resilient and sustainable, in line with the Farm to Fork strategy.

Ukraine: EU support to help Member States meet the needs of refugees
Today, the European Commission outlines the actions being taken to support Member States in meeting the needs of those fleeing the war against Ukraine and its people. Since the unprovoked and unjustified Russian invasion, some 3.5 million people – mainly women and children – have arrived in the EU in the space of just four weeks.

Main results of the General Affairs Council

Main results of the Foreign Affairs Council

Ukraine refugees: Operational guidelines to support Member States in applying the Temporary Protection Directive
Since the start of the Russian military invasion of Ukraine on 24 February, more than 3 million people have fled the country, with UN estimates suggesting that more than half of them are children. To respond to this unprecedented situation, the EU agreed in record time to activate the Temporary Protection Directive to help people fleeing war in Ukraine. The Directive became immediately applicable on 4 March and now offers immediate protection and a clear legal status to millions of people.

Capital Markets Union: Commission proposes simpler rules to make settlement in EU financial markets safer and more efficient
The European Commission has proposed changes to the Central Securities Depositories Regulation to enhance the efficiency of the EU's settlement markets, while safeguarding financial stability. Today's proposal is a key component of the 2020 Capital Markets Union Action Plan.

Ukraine: EU agrees fourth package of restrictive measures against Russia
The European Commission welcomes today's agreement by the Council to adopt a fourth package of restrictive measures against Russia in response to its brutal aggression against Ukraine and its people. These sanctions will further contribute to ramping up economic pressure on the Kremlin and cripple its ability to finance its invasion of Ukraine. They have been coordinated with international partners, notably the United States.

Brexit Adjustment Reserve: Commission approves €2 billion of pre-financing for 12 Member States
The Commission has approved the disbursement of more than €2 billion under the Brexit Adjustment Reserve to a group of 12 Member States. This funding will help the economies of the Member States in mitigating the adverse impact of Brexit on their economies and regions, through support to regions and economic sectors, small and medium sized companies as well as job creation and protection, such as short-time work schemes, re-skilling, and training.

Plenary highlights: Ukraine, foreign interference, golden passports
MEPs discussed Ukraine and the EU’s future security, marked International Women’s Day, and proposed measures to combat foreign interference during the plenary session in March 2022.

Informal meeting of heads of state or government in Versailles
EU leaders adopted a statement on the Russian aggression against Ukraine, discussed its consequences and the EU response. They also discussed how to strengthen European sovereignty, reduce dependencies and design a new growth and investment model.

European Commission and EIB Group sign InvestEU agreements unlocking billions for investment across the European Union

Ukraine: EU steps up solidarity with those fleeing war
In the face of Russia's unprovoked and unjustified military invasion of Ukraine, European solidarity in action is helping people through direct humanitarian aid, emergency civil protection assistance, support at the border, as well as a clear legal status allowing those fleeing the war to receive immediate protection in the EU.

International Women's Day 2022: Commission proposes EU-wide rules to combat violence against women and domestic violence
The new rules also strengthen victims' access to justice and encourage Member States to implement a one-stop shop mechanism, meaning that all support and protection services would be located in the same place. The victims should be able to claim compensation in the course of criminal proceedings.

REPowerEU: Joint European action for more affordable, secure and sustainable energy
The European Commission has proposed an outline of a plan to make Europe independent from Russian fossil fuels well before 2030, starting with gas, in light of Russia's invasion of Ukraine. This plan also outlines a series of measures to respond to rising energy prices in Europe and to replenish gas stocks for next winter. REPowerEU will seek to diversify gas supplies, speed up the roll-out of renewable gases and replace gas in heating and power generation.

Ukraine: Commission proposes temporary protection for people fleeing war in Ukraine and guidelines for border checks
The Commission is proposing to activate the Temporary Protection Directive  to offer quick and effective assistance to people fleeing the war in Ukraine. Under this proposal, those fleeing the war will be granted temporary protection in the EU, meaning that they will be given a residence permit, and they will have access to education and to the labour market.

The Russian attack on Ukraine marks a new era for Europe, MEPs say
The European Parliament held an extraordinary plenary session in Brussels to assess Russia’s military assault on Ukraine. Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy and the Speaker of the Ukrainian Verkhovna Rada (parliament) Ruslan Stefanchuk spoke live from Kiev. European Council and Commission Presidents Charles Michel and Ursula von der Leyen, as well as the EU’s Foreign Policy chief Josep Borrell, also participated in the debate.

NextGenerationEU: First annual report on the Recovery and Resilience Facility finds implementation is well underway

Future of Europe: final set of European Citizens' Panel recommendations

Main results from the Extraordinary Justice and Home Affairs Council on the situation in Ukraine
At an extraordinary meeting of the Justice and Home Affairs Council on 27 February, home affairs ministers took stock of the response to provide to the consequences of the Russian military attack against Ukraine.

Main results of the Special European Council
The European Council condemned in the strongest possible terms Russia's unprecedented military aggression against Ukraine and expressed full unity with international partners and full solidarity with Ukraine and its people. The EU has reacted swiftly and decisively to Russia’s recognition of Ukraine’s self-proclaimed separatist entities and deployment of its armed forces by adopting restrictive measures in response, including a package of sanctions adopted on 23 February.

Commission presents an updated in-depth review of Europe's strategic dependencies

Commission sets out strategy to promote decent work worldwide and prepares instrument for ban on forced labour products

Data Act: Commission proposes measures for a fair and innovative data economy
The Commission proposes new rules on who can use and access data generated in the EU across all economic sectors. The Data Act will ensure fairness in the digital environment, stimulate a competitive data market, open opportunities for data-driven innovation and make data more accessible for all.

Just and sustainable economy: Commission lays down rules for companies to respect human rights and environment in global value chains
The European Commission has adopted a proposal for a Directive on corporate sustainability due diligence. The proposal aims to foster sustainable and responsible corporate behaviour throughout global value chains.

COVID-19: Council updates recommendation on non-essential travel from third countries

Main results of the Agriculture and Fisheries Council

Main results of the Foreign Affairs Council
The Foreign Affairs Council held a discussion on the European security situation. The Council decided on a series of measures to support Ukraine's resilience. It adopted the decision to provide €1,2 billion in macro financial assistance, and decided to provide support to Ukraine’s professional military education under the European Peace Facility. The EU will also increase its support against cyber-attacks and countering disinformation by sending a mission of experts to the country.

Europe and Africa: joint vision for a renewed partnership
At the sixth European Union - African Union summit, the leaders of the EU and AU committed to a joint vision for a renewed partnership for solidarity, security, peace and sustainable and sustained economic development and prosperity.

The Court of Justice dismisses the actions brought by Hungary and Poland against the conditionality mechanism

Green Deal: EU invests over €110 million in LIFE projects for environment and climate in 11 EU countries

Russia’s threats against Ukraine are a wake-up call for Europe, MEPs say
On Wednesday morning, MEPs took stock of the latest developments related to Russia’s military threats against Ukraine in a plenary debate with European Council President Charles Michel, European Commission President Ursula von der Leyen and EU Foreign Policy Chief Josep Borrell.

Space: EU initiates a satellite-based connectivity system and boosts action on management of space traffic for a more digital and resilient Europe
The EU is acting on its space ambitions by tabling two initiatives - a proposal for a Regulation on a space-based secure connectivity and a Joint Communication on an EU approach on Space Traffic Management (STM). Today's initiatives will help safeguard the efficiency and security of our current assets while developing European cutting-edge space technology to the benefit of our citizens and economy.

Commission unveils significant actions to contribute to European Defence, boost innovation and address strategic dependencies
The Commission puts forward a number of Commission-led initiatives in areas critical for defence and security within the European Union. These comprise a Contribution to European defence, covering the full range of challenges, from the conventional defence industry and equipment on land, sea and air, to cyber, hybrid and space threats, military mobility and the relevance of climate change; and a roadmap on critical technologies for security and defence.

European Health Union: HERA launches first work plan with €1.3 billion for preparedness and response to health emergencies in 2022

Winter 2022 Economic Forecast: Growth expected to regain traction after winter slowdown
The Winter 2022 Economic Forecast projects that, following a notable expansion by 5.3% in 2021, the EU economy will grow by 4.0% in 2022 and 2.8% in 2023. Growth in the euro area is also expected at 4.0% in 2022, moderating to 2.7% in 2023. The EU as a whole reached its pre-pandemic level of GDP in the third quarter of 2021 and all Member States are projected to have passed this milestone by the end of 2022.

Protecting biodiversity: EU takes action to prevent introduction of invasive alien species that would damage European nature

First transition pathway co-created with industry and civil society for a resilient, green and digital tourism ecosystem

Digital sovereignty: Commission proposes Chips Act to confront semiconductor shortages and strengthen Europe's technological leadership
The Commission proposes a comprehensive set of measures to ensure the EU's security of supply, resilience and technological leadership in semiconductor technologies and applications. The European Chips Act will bolster Europe's competitiveness, resilience and help achieve both the digital and green transition.

EU Taxonomy: Commission presents Complementary Climate Delegated Act to accelerate decarbonisation

European Citizens' Initiative: Commission decides to register initiative on European football and sports

New approach to enable global leadership of EU standards promoting values and a resilient, green and digital Single Market
The Commission is presenting a new Standardisation Strategy outlining our approach to standards within the Single Market as well as globally. The Strategy is accompanied by a proposal for an amendment to the Regulation on standardisation, a report on its implementation, and the 2022 annual Union work programme for European standardisation.

New rules on the EU digital COVID certificate enter into force
To facilitate safe travel in the EU, vaccination certificates will now be valid for 270 days after 14 days have passed following completion of the primary vaccination cycle. The certificate will also include booster shots.

Commission puts forward declaration on digital rights and principles for everyone in the EU
The draft declaration on digital rights and principles aims to give everyone a clear reference point about the kind of digital transformation Europe promotes and defends. It will also provide a guide for policy makers and companies when dealing with new technologies.

COVID-19: Council adopts new recommendation on travel measures in the EU
Under the new recommendation, COVID-19 measures should be applied taking into account the person's health status rather than the epidemiological situation at regional level, with the exception of areas where the virus is circulating at very high levels (dark red areas). This means that a traveller's EU digital COVID certificate should be the key determinant.

Future of Europe: Europeans see climate change as top challenge for the EU

European Health Union: a stronger role for the European Medicines

Main results from the Foreign Affairs Council
The Foreign Affairs Council was updated on the latest developments in Russia’s military build-up around Ukraine and had a discussion on the European security situation, covering also the situation in Belarus and Kazakhstan.

New Pact on Migration and Asylum: new mandate, new start for the European Union Agency for Asylum

Main results of the Economic and Financial Affairs Council

Higher education: making EU's universities ready for the future through deeper transnational cooperation
Today, European society needs the contribution of universities and other higher education institutions more than ever. The two new initiatives adopted today, a European strategy for universities and a Commission proposal for a Council Recommendation on building bridges for effective European higher education cooperation, will support universities in this endeavour.

Roberta Metsola elected new President of the European Parliament
Roberta Metsola won the election in the first voting round, where she received an absolute majority of 458 votes out of 690 cast in the remote secret vote, among three candidates. At the beginning of the day’s proceedings, Kosma Złotowski (ECR, PL) withdrew his candidacy, bringing the number of candidates down to three.

Memorial for President Sassoli: “Your fight for democracy will live on”
MEPs honoured the memory of Parliament’s late President David Maria Sassoli in a ceremony during the Plenary in Strasbourg on Monday. Opening the ceremony, Parliament’s acting President Roberta Metsola said: “Europe has lost a leader, democracy has lost a champion and we have all lost a friend. He always knew how to translate the values he believed in into concrete action.”

Main results of the Eurogroup meeting

Main results of the Agriculture and Fisheries Council
The French Minister for Agriculture and Food, Julien Denormandie, presented the presidency’s priorities in the area of agriculture and fisheries. These priorities include, on the one hand, the reciprocity of trading standards – in other words, ensuring (chiefly by means of ‘mirror clauses’) that agri-food products imported into Europe abide by the EU’s environmental and health standards, particularly as regards the sustainable use of phytopharmaceutical products – and, on the other hand, low-carbon agriculture, in particular carbon sequestration in agricultural soils.