Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 16.4.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3803USD   27.459CZK   0.82510GBP   307.23HUF   4.1868PLN   7.6207HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Európska únia

Euractiv.sk

Energetika
Podpis Memoranda o porozumení sa odkladá. Návrh využiť plynovod Vojany – Užhorod bol pre ukrajinskú stranu neprijateľný, rokovania preto pokračujú. Ukrajina od utorka dostáva plyn z Nemecka cez Poľsko. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Každý obyvateľ Únie bude mať právo otvoriť si základný účet v banke v ktorejkoľvek krajine EÚ. Vyplýva to zo smernice, ktorú dnes schválil Európsky parlament. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Po úspešnom návrate Grécka na dlhopisové trhy nastal vhodný čas na investovanie v tejto krajine, uviedla Federácia nemeckého priemyslu pre EurActiv.gr. (Euractiv.sk)
Energetika
Dnes sa majú zavŕšiť dlhodobé rokovania o realizácii spätného toku plynu na Ukrajinu. Slovensko navrhlo využiť existujúce potrubie medzi Vojanmi a Užhorodom. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Trh je naozaj otvorený, aj to je dôvod, prečo aj zahraničné firmy predstavujú pre nás veľkú konkurenciu. Musíme sa teda vysporiadať nielen s domácimi spoločnosťami, ale aj s tými zahraničnými. Vďaka Európskej únií môžete podnikať takmer kdekoľvek. Chce to však viac odvahy a najmä znalosť miestnych pomerov. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Slovensko v marci už druhý mesiac po sebe zaznamenalo celkový pokles cien, teda defláciu. Medziročne klesli o 0,1 %, to však neplatí o všetkých cenách. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Väčšina Nemcov a Američanov plánovanú dohodu o voľnom obchode medzi EÚ a USA (tzv. TTIP) podporuje. Opatrnosť však prevláda pri zlaďovaní štandardov, uvádza EurActiv.de. (Euractiv.sk)
Energetika
Bratislava - Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární Paolo Ruzzini prevzal z rúk designovaného prezidenta SR Andreja Kisku Hlavnú cenu VIA BONA ako “Zodpovedná veľká firma roku 2013” za program spoločenskej zodpovednosti “Energia pre Krajinu”. (Euractiv.sk)
Energetika
Rím, 9. apríla 2014 - Skupina Enel podpísala dve dvadsaťročné zmluvy s americkou spoločnosťou Cheniere Energy na dodávku LNG (skvapalneného zemného plynu) z bridlicových plynových polí v celkovom objeme 3 miliardy m3 ročne, pričom približne 1 miliarda m3 bude pre taliansky trh. (Euractiv.sk)
Energetika
Bratislava – 7. apríla 2014 - Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, prostredníctvom svojho nadačného fondu spravovaného Nadáciou Pontis, poskytnú v rámci grantového kola EKOOBEC riešenie pre modernizáciu verejného osvetlenia 33 obciam. Nefinančné granty v podobe auditu verejného osvetlia a návrhu jeho rekonštrukcie budú realizované od apríla tohto roku. Táto iniciatíva je súčasťou dlhodobého programu Energia pre krajinu, ktorý Slovenské elektrárne začali realizovať v roku 2008. (Euractiv.sk)
Energetika
Spoločnosť Enel Green Power dnes (3.4.) predstavila finančnej komunite Biznis plán na roky 2014 – 2018. Plán potvrdzuje rastovú stratégiu realizovanú v predchádzajúcich rokoch. (Euractiv.sk)
Energetika
Mochovce / Bratislava, 2. apríla 2014 – Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, oznamuje začiatok funkčných skúšok 6 kV rozvádzačov vysokého napätia na 3. a 4. bloku Elektrárne Mochovce. (Euractiv.sk)
Energetika
Podľa slovenského premiéra je hrozba zastavenia ruského plynu reálna. Ruský prezident tvrdí, že Moskva si splní svoje záväzky voči Európe. Ministerstvo hospodárstva uviedlo, že Slovensko má k dispozícii zásoby plynu asi na 140 dní. (Euractiv.sk)
Energetika
Stanovenie jediného cieľa do roku 2030 pre zníženie emisií o 40 % povedie k poklesu HDP Únie o 0,1 až 0,45 % oproti referenčnému scenáru. Vyplýva to z projekčného modelu, ktorý Európska komisia použila v analýze vplyvov svojho januárového návrhu klimaticko-energetického balíčka. (Euractiv.sk)
Europarlament a občan
Organizátori prvej úspešnej európskej občianskej iniciatívy konfrontujú s jej témou aj kandidátov v eurovoľbách a kandidátov na predsedu Európskej komisie. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Včerajší návrat Grécka na dlhopisový trh bol veľmi úspešný, keď záujem osemnásobne prevýšil ponuku. Dôvera trhov v krajinu sa podľa agentúr pomaly zlepšuje, Atény však ešte čaká dlhá cesta z krízy. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Minister Peter Žiga predstavil návrh nového zákona o odpadoch. Opiera sa o rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov, zavádza prísne podmienky výkupu kovov, mení spôsob odstraňovania čiernych skládok, prinesie nový informačný systém financovaný z eurofondov a ďalšie zmeny. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Krajiny Vyšehradskej skupiny si pripomínajú 10. výročie vstupu do Európskej únie. Na úspešnú dekádu členstva v únii musia podľa autorov analýzy nadviazať novým programom, ktorý bude zmeny v Európe reflektovať. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Každý človek potrebuje spôsob ako sa voči pracovnému zhonu odreagovať. Recepty ako na to sú rôzne, dôležité však je, aby ste si našli to svoje. (Euractiv.sk)
Eurovoľby 2014
EÚ trpí na efektivitu. O európskej dani či prokuratúre je ochotný diskutovať za predpokladu, že sa tým nerozrastie byrokracia. Líder SMK vo voľbách do europarlamentu Pál Csáky. (Euractiv.sk)

EurActiv.cz

Ekonomika a euro
Evropský parlament dal zelenou třem opatřením, která posouvají EU zase o kousek blíže k vytvoření bankovní unie. Europoslanci schválili vznik záchranného bankovního fondu, opatření týkající se restrukturalizace a ukončení činnosti problémových bank, a v neposlední řadě i opatření zajišťující, že za vklady do 100 tisíc eur budou ručit banky a nikoliv daňoví poplatnici. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Již žádná banka by v budoucnu neměla nikomu s legálním pobytem v EU odmítnout otevření si základního platebního účtu. Nová pravidla, která dnes (15. dubna) schválil Evropský parlament, počítají také se snazší změnou základního bankovního účtu a s transparentním uváděním poplatků a úrokových sazeb. (EurActiv.cz)
Evropské volby 2014
UKIP (United Kingdom Independent Party) je proti-evropsky laděná britská populistická strana, jejíž hlavní prioritou je vystoupení Británie z Evropské unie a omezení imigračních zákonů. Podle nedávného průzkumu veřejného mínění dosáhla podpora strany UKIP rekordních čísel a strana má zřejmě šanci uspět jak v květnových eurovolbách, tak v britských parlamentních volbách, které se budou konat v roce 2015. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Ministři zahraničí členských zemí EU včera (14. dubna) na svém zasedání v Lucemburku rozšířily seznam ruských občanů, na které v souvislostí s děním na Ukrajině uvalí sankce. Bude jim zmražen majetek a zakázáno cestovat. Ve hře i nadále zůstává zavedení plošných sankcí, o tom by mohl rozhodnout mimořádný summit EU. (EurActiv.cz)
Evropské volby 2014
Kampaně před evropskými volbami už se zvolna rozjíždí. Jednou z diskutovaných otázek je i rozdílná kvalita a cena potravin stejných řetězců v západní a východní Evropě. Mezi svá ústřední témata ji zařadila ČSSD, KSČM i KDU-ČSL. (EurActiv.cz)
Energetická účinnost
Firmy z oboru šetrného stavebnictví kritizují ministerstvo pro místní rozvoj, že špatně nastavilo operační program, ze kterého se mají mimo jiné financovat energeticky úsporné renovace bytovek. Žádají například, aby ministerstvo pro zateplování vyčlenilo vyšší částku. To prý ale nejde, protože peníze by pak nezbyly na další oblasti. Resort se brání i dalším výtkám. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Ukrajinská krize, revize evropských smluv, britské politické strany a mnohá další zajímavá témata, kterým se v uplynulém týdnu věnovaly evropské studie. Přečtěte si jejich shrnutí v následujícím textu. (EurActiv.cz)
Výzvy
(EurActiv.cz)
Regionální politika
Některé české vysoké školy a univerzity podaly, nebo to alespoň zvažují, žaloby na rezort školství. Důvodem jsou evropské dotace, na které školy údajně kvůli „úřední šikaně“ ze strany ministerstva ztrácejí nárok. Ministr školství Marcel Chládek již oznámil, že nechá prověřit práci všech úředníků, kteří se profesně zabývají operačním programem Vzdělávání a vývoj pro inovace (OP VaVpI). (EurActiv.cz)
Regionální politika
Evropská komise se rozhodla modernizovat pravidla veřejné podpory, které chce především zjednodušit a posílit v nich roli členských států. Revizí tak prochází i tzv. blokové výjimky, které mohou být poskytnuty bez toho, aby je schválila Evropská komise. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Ministři zahraničí EU se dnes (14. dubna) scházejí v Lucemburku, aby jednali o Ukrajině. V noci se sešla také Rada bezpečnosti OSN, která se však na ničem nedohodla. Ráno vypršelo ultimátum, které dal separatistům na východě Ukrajiny prozatímní prezident Turčynov. Teď má být zahájena protiteroristická akce s účastí armády. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Vrcholní představitelé Německa na zasedání Mezinárodního měnového fondu (MMF) tento víkend ve Washingtonu varovali před předčasnými oslavami konce evropské recese. „Je dobře, že finanční trhy jsou opět sebejisté,“ řekl německý ministr financí Wolfgang Schäuble. „Ale myslím, že už to s tou sebejistotou trochu přehánějí.“ (EurActiv.cz)
Spotřebitelé na internetu
Tzv. big data, tedy data, která spotřebitelé odevzdávají při každodenní návštěvě své emailové schránky nebo na sociálních sítích, upevňují pozici dominantních hráčů na trhu digitální ekonomiky. Upozorňuje na to i nedávná zpráva evropského inspektora ochrany údajů Petera Hustinxe. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Jak jsou na tom Češi, pokud jde o známé přísloví Kdo šetří, má za tři? V rámci Evropy dobře, v růstu úspor jim totiž patří třetí místo za Velkou Británií a Lucemburskem. Úspory podle mezinárodního průzkumu ING Bank vzrostly za poslední rok u 27 procent z nás, zatímco mezi Evropany se může jejich zvýšením pochlubit v průměru jen každý pátý. Do svých rezerv nejvíce sahají Italové a Španělé. (EurActiv.cz)
Spotřebitelé na internetu
Evropští spotřebitelé doplácejí na nedostatek informací o rychlosti svého připojení k internetu. Kvůli neexistenci jednotných pravidel při poskytování telekomunikačních služeb v EU je běžnou praxí, že se za stejné připojení platí v Evropě rozdílné ceny. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Pokud Kyjev neuhradí včas své závazky vůči Moskvě, Rusko přestane dodávat zemní plyn na Ukrajinu. Objem dodávek se sníží i Evropě. V dopise evropským státníkům tím pohrozil ruský prezident Vladimir Putin. Washington v reakci odsoudil pokusy Kremlu využít plyn k nátlaku na Ukrajinu. (EurActiv.cz)
Spotřebitelé na internetu
Větší transparentnost v případě omezování přístupu k obsahu nepomůže, spotřebitelé se nezajímají o omezení, ale chtějí otevřený a dostupný internet. V rozhovoru pro bruselskou redakci EurActivu to uvedl konzultant v oblasti telekomunikací, bývalý předseda asociace nových evropských telekomunikačních hráčů (ECTA) a současný předseda Evropská asociace poskytovatelů Internetu (EuroISPA) Innocenzo Genna. (EurActiv.cz)
Energetika
Elektrárenská společnost ČEZ dnes (10. dubna) definitivně ukončila probíhající tendr na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Temelín. Vláda jí totiž nechce poskytnout garance, díky kterým by se jí investice vyplatila. Rozhodnutí vítají ekologické organizace, které po vládě žádají přehodnocení státní energetické koncepce. (EurActiv.cz)
Evropské volby 2014
Česká republika by se měla snažit dostat více lidí na vrcholné unijní pozice, měla by usilovat o lepší portfolio v nové Evropské komisi a její europoslanci by se měli soustředit především na české zájmy, vzkazuje průmysl českým kandidátům pro evropské volby. Ti, pokud budou zvoleni, chtějí více spolupracovat s vládou a národním parlamentem. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Rusko nemůže čekat, že by se EU začala tváří v tvář ekonomické válce drolit a že by její členové začali dávat přednost vlastním zájmům. I Česko je připraveno podpořit ekonomické sankce, říká v rozhovoru ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). EU musí být jednotná, protože konflikt na Ukrajině by mohl přímo ohrozit život některých jejích států, říká. Nemyslí si, že by svým postojem k Rusku ohrožoval volební výsledek ČSSD. (EurActiv.cz)

EUobserver.com

Dutch Socialist MP Harry van Bommel has said having an EU commission presidency race does not make the EU more democratic as the change is only “cosmetic". He told EUobserver he neither knew nor was interested in who was the European leftist candidate (Greece's Alexis Tsipras) for the post.


(EUobserver.com)
Over half of Czechs think there are "too many" foreigners in the country, despite it being the most ethnically homogeneous of the EU states, according to a fresh CVVM poll. Sixty-two percent -the highest percentage since 2005- don't believe every foreigner should be allowed to settle in the country.


(EUobserver.com)
Pro-transparency groups on Tuesday launched a campaign for MEPs to “stand-up for citizens and democracy against the excessive lobbying influence of banks and big business” in the run-up to the European elections in May. Over 40 MEPs have already signed up to the so-called Politics for People campaign.


(EUobserver.com)
The EU has imposed an asset freeze on four more Ukrainians suspected of embezzling state funds: former deputy-PM Serhiy Arbuzov; the ousted president's former head of security Yuriy Ivanyushchenko; former minister of revenues Oleksandr Klymenko; and former energy minister Edward Stavytskyi. The additions increase the blacklist from 18 to 22.


(EUobserver.com)
The Guardian and the Washington Post have won the Pulitzer prize for public service for their articles on the National Security Agency's surveillance activities based on leaks from Edward Snowden. The whistleblower said the prize "is a vindication for everyone who believes that the public has a role in government".


(EUobserver.com)
German Liberal MEP Jorgo Chatzimarkakis, of Greek-German descent, will run for a Greek party in protest over Chancellor Merkel's austerity policies. "I've always felt torn between the two ... the German side of my heart is so ashamed," he told AFP. German Liberals are only counting on 2-3 EP seats.


(EUobserver.com)
EU countries are to expand their Russia and Ukraine blacklists and to send a small team of security experts to Kiev.


(EUobserver.com)
The man who brought thousands to streets in protest in Bulgaria last year has just been nominated top of an MEP list – prompting more demonstrations.


(EUobserver.com)
Victor Spirescu, the only Romanian worker who flew to London on 1 January, instead of the expected 'flood' of Romanians and Bulgarians after labour market restrictions were lifted, is now stumping for a newly founded pro-EU party in Britain, Channel 4 reports. The party's founders are Uk-residing Romanians.


(EUobserver.com)
Malta on Monday legalised both same-sex unions and joint adoptions by gay couples.


(EUobserver.com)
EU foreign ministers in Luxembourg Monday agreed to blacklist more Russians over the recent escalation in eastern Ukraine and to begin preparations for an EU police training mission in the country. Foreign affairs chief Catherine Ashton said "we are putting together such a list now".


(EUobserver.com)
French FM Laurent Fabius said in Luxembourg Monday the EU may call a snap summit next week if the situation in Ukraine escalates. "Should it be necessary, there can be a meeting next week of Europe's heads of state and government to agree new sanctions [against Russia]," he noted.


(EUobserver.com)
All EU institutions co-operated positively on an upcoming EU integrity study, with one striking exception – the EU parliament.


(EUobserver.com)
Polish FM Sikorski arriving in Luxembourg Monday said centre-right-led EU states have backed a British proposal to send EU police trainers to Ukraine. Irish FM Gilmore said the EU's External Action Service should immediately send a "team of experts" into the field to "report back" on what the mission needs.


(EUobserver.com)
Foreign ministers arriving in Luxembourg indicated they will add names to the EU's Russian blacklists over the weekend’s Ukraine escalation. Poland’s Sikorski said: “We will take some decisions on Russia sanctions today.” The UK’s Hague noted: "There do have to be consequences." Luxembourg said "sanctions will not solve crisis", however.


(EUobserver.com)
EU foreign ministers on Monday are to add four names to an EU asset freeze on 18 Ukrainian officials said to be guilty of embezzling state funds. The names are to be published in the bloc's Official Journal Tuesday. Four men on the previous list-of-18 have challenged the EU decision.


(EUobserver.com)
A blue American-style campaign bus – with large photos, the slogan "Juncker for president" and social media handles – was parked in front of the church.


(EUobserver.com)
Crucial laws for the EU's banking union will headline proceedings in Strasbourg this week as MEPs gather there for the parliament's final session before May's European elections.


(EUobserver.com)
Russia spends more on arms compared to its GDP than the US and European countries, fresh figures released by a military spending research group show.


(EUobserver.com)
Lithuania, Luxembourg and Sweden have explicitly backed Ukraine’s right to use force against pro-Russian separatists.


(EUobserver.com)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk