Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 26.11.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2424USD   27.583CZK   0.79290GBP   305.82HUF   4.1868PLN   7.6750HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Európska únia

25. novembra:
Katka zimu hladká
24. novembra:
Milka

Euractiv.sk

Energetika
Jadrová energia nestratí na význame ani v budúcnosti. Počíta s ňou Európska komisia, aj predstavitelia vlád Vyšehradskej štvorky. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Predstavitelia jadrových veľmocí veria, že sa dohodu podarí dosiahnuť v predĺženej lehote do júna budúceho roku. Doterajšie zbližovanie údajne nechce premárniť ani jedna zo strán. (Euractiv.sk)
Daňová politika
Europarlament bude o odvolávaní Jean-Claude Junckera hlasovať vo štvrtok. Počas včerajšej rozpravy si europoslanci vymieňali urážky. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
BusinessEurope odporúča v rámci boja s regulačným zaťažením podnikov stopnúť kvóty pre ženy v riadiacich funkciách, nepredlžovať materskú dovolenku, a zmierniť ochranu ovzdušia. Legislatíva by znížila konkurencieschopnosť firiem. (Euractiv.sk)
Inovácie a tvorivosť
Európsky parlament (EP) pripravuje nezáväznú rezolúciu, ktorá navrhuje oddeliť vyhľadávač Google od ostatných operácií spoločnosti v Európe. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Je veľa vecí, ktoré sa dajú urobiť bez zníženia ochrany spotrebiteľa, tvrdí hlavný vyjednávač EÚ pre obchodnú dohodu medzi EÚ a USA. (Euractiv.sk)
Hospodárske riadenie EÚ
Do stredu sporu sa dostal nemecký člen Európskej komisie, keď vyzval Komisiu k tvrdému postoju. Francúzski socialisti žiadajú jeho rezignáciu. (Euractiv.sk)
Energetika
Nováky/Bratislava, 21. november 2014 – Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, oznamujú, že v súlade s plánom havarijných cvičení pre rok 2014 sa v tepelnej elektrárni Nováky bude dňa 25. novembra 2014 (v utorok) v dopoludňajších hodinách konať nácvik evakuácie. Nácvik bude zahájený spustením sirény vnútorného vyrozumievacieho systému 2 minútovým stálym tónom s informáciou „Pozor skúška sirén“. (Euractiv.sk)
Energetika
Spoločnosť Enel bola zaradená do indexu CDP Taliansko Climate Disclosure Leadership Index 2014 za kvalitu, komplexnosť a transparentnosť jej údajov o zmene klímy. Taktiež bola zaradená do indexu STOXX Global ESG Leaders, ktorý hodnotí popredné spoločnosti podľa výsledkov ich sociálneho, environmentálneho a riadiaceho prístupu (ESG z angl. Environmental-Social-Governance) Skupina Enel bola okrem toho opätovne zaradená aj do indexu FTSE4Good, kde sa po prvýkrát v histórii objavuje ako samostatná jednotka aj Enel Green Power. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Nemeckému trhu s odpadmi z obalov roky dominovala jediná organizácia. Po liberalizácii trhu „výrobcovia a domácnosti platia až o 60% menej ako za čias monopolu,“ povedal pre EurActiv.sk Martin Schürmann, konateľ spoločnosti Reclay group. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Vláda Viktora Orbána chystá viacero zmien, ktoré máju zvýhodniť domácich predajcov a zároveň vyvolávajú hnev u zahraničných firiem. (Euractiv.sk)
TTIP
Junckerova komisia očakáva, že rokovania o obchodnej dohode budú čoskoro priehľadnejšie. Od prvého decembra plánuje zaviesť register kontaktov komisárov a ich zamestnancov. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
V predvečer návštevy amerického viceprezidenta Joea Bidena v Kyjeve Moskva upozornila na zásadné zmeny v americkej politike, pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine. (Euractiv.sk)
TTIP
Americké obchodné spoločnosti by mohli pri žalobách na členské štáty EÚ využiť mechanizmy na riešenie sporov medzi investorom a štátom (ISDS), ktoré obsahuje dohoda Kanady a únie CETA. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
V reakcii na ruské sankcie voči európskym poľnohospodárom a výrobcom Komisia potvrdila balík 28 miliónov eur pre producentov mlieka z Estónska, Litvy a Lotyšska. (Euractiv.sk)
Regionálna politika a rozvoj
Európske fondy sa podobajú zberu húb - treba vedieť, kde a kedy porastú, prípadne sa opýtať odborníkov. Zhodli sa na tom účastníci diskusie k skúsenostiam z končiaceho programového obdobia 2007-2014. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Európsky parlament sa bude musieť zaoberať návrhom na vyjadrenie nedôvery Európskej komisii pod vedením J.-C. Junkcera, ktorý podali zástupcovia euroskeptických strán. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Infraštruktúra, energetika a digitálna agenda budú najpravdepododbnejšie oblasti, kam bude smerovať podpra z tzv. Junckerovho balíka v objeme 300 miliárd. (Euractiv.sk)
Rozšírenie
Podľa informácii britskej prokurátorky v Kosove mali jej kolegovia prijať úplatky za zahľadenie viacerých kriminálnych prípadov. EÚ dúfa, že na podozrenia odpovie nezávislé vyšetrovanie. (Euractiv.sk)
Energetika
Európska únia by mala zvážiť možnosti, ako nakupovať plyn ako jeden blok. Vyhlásil to podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič. (Euractiv.sk)

EurActiv.cz

Evropa dnes
Zdraví evropských bank, obchodní smlouva EU a USA tzv. TTIP nebo vztahy EU s Asií. To jsou témata, kterým se minulý týden věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty přináší shrnutí těch nejzajímavějších prací. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
Poslanci v Evropském parlamentu budou ve čtvrtek hlasovat o rozdělení Googlu a dalších firem, které, mimo jiné, vlastní internetové vyhledávače. Právě oddělení vyhledávacích služeb od ostatních by podle některých europoslanců mělo zajistit větší konkurenceschopnost v evropském internetovém průmyslu. Evropská komise však k výsledku hlasování přihlížet nemusí. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Česká veřejnost netrpělivě čeká na zelenou od Evropské komise ke spuštění čerpání finančních prostředků nového programového období 2014-2020. Česká republika nyní dolaďuje změny v zákonech, kterými Evropská unie podmínila spuštění fondů a jedná o finální podobě operačních programů. Vyjednáváni s Evropskou komisí k programovému období 2014-2020 se tím chýlí po čtyřech letech ke konci. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Hlasování o vyslovení nedůvěry předsedovi Evropské komise Jean-Claudeu Junckerovi, který je v úřadu necelý měsíc, zřejmě nemá šanci na úspěch. Za Junckerem stojí nejsilnější strany v Evropském parlamentu, které jeho „politickou popravu“ nedovolí. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
„Možná by stálo za to opatrně vycouvat z EU.“ Tento překvapivý komentář přišel před pár dny od Lászlo Kövéra, jedné z nejdůležitějších postav ve vládní straně Fidesz. Avšak v roce 2004 bylo Maďarsko jednou z nejodhodlanějších zemí, pokud jde o snahu vstoupit do EU. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Od roku 2004 urazily všechny země Visegrádské čtyřky dlouhou cestu. Před deseti lety nové členské země EU ze středovýchodní Evropy (SVE) víceméně pouze přijímaly acquis communautaire (právní řád Evropské unie) tak, jak bylo dohodnuto v přístupovém procesu. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Po 26 letech přijíždí do Evropského parlamentu hlava katolické církve papež František. Během své oficiální návštěvy, která nepřesáhne čtyři hodiny, se sejde s předsedou Evropského parlamentu Martinem Schulzem a poté přednese před europoslanci projev. Pravděpodobně se bude věnovat chudobě, imigraci a aktuální situaci na Ukrajině. (EurActiv.cz)
Energetika
Když bude EU s Ruskem a dalšími dodavateli jednat jako celek, může pro všechny své země vyjednat nižší cenu za plyn, než jakou mají dnes. Státy, které teď za plyn platí méně, by se ale musely vzdát konkurenční výhody vůči ostatním unijním zemím. Může nápad v Evropské unii zabrat? (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Pokud by se nadnárodní společnosti chovaly odpovědně, řádně platily daně a nevyváděly zisky do daňových rájů, EU by ročně nepřicházela o miliardy eur. Recept, jak přesvědčit firmy, aby přestaly s agresivním daňovým plánováním, nabízí skupinka českých právníků a ekonomů. Korporace, které by plnily daňové povinnosti a odkryly své vlastnické struktury, by získaly označení Taxparent. To by jim přineslo větší prestiž v očích zákazníků a obchodních partnerů. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
„Pokud budou lidé vědět, že se nějaká firma chová slušně a platí daně, tak ji podpoří, a naopak nebudou nakupovat u společnosti, která si daně krátí,“ říká český europoslanec Tomáš Zdechovský (EPP). Přispět by k tomu mělo "taxparentní" řešení, které má nadnárodní korporace přesvědčit, aby dobrovolně odkryly své vlastníky a přiznaly, v jakých zemí odvádějí daně. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Korupce na Západním Balkáně, bankovní unie jako lék pro nemocné banky, imigrace ve Velké Británii nebo sankce EU proti Rusku. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu anotace těch nejzajímavějších prací. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
Mezinárodní obchod se komplikuje. Za poslední rok vlády přijaly 170 nových opatření, které komplikují dovoz a vývoz zboží, varuje zpráva Evropské komise. Od roku 2008 přibylo celkem 858 těchto opatření, která brání volnému obchodu. Za stejnou dobu vlády zrušily jen 119 restrikcí. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
„Pro mnohé firmy není Rusko ztraceným trhem, jen nevyzpytatelným státem. Někdo na to má žaludek, jiný raději odejde,“ říká k budoucnosti českého exportu do Ruska hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Jaké dopady dosud měly protiruské sankce a co může stát udělat pro podniky, kterých se sankce dotkly? (EurActiv.cz)
Energetika
Co znamená nedávná dohoda o snižování emisí skleníkových plynů mezi Spojenými státy a Čínou? Jak se USA připravují na globální klimatická jednání, která budou finišovat příští rok? Může Rusko tlačit na zmírnění sankcí výměnou za spolupráci v klimatických otázkách? V rozhovoru na tyto otázky odpovídá hlavní americký vyjednavač pro globální klimatickou dohodu Todd Stern. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Česká republika spolu s dalšími zeměmi EU by od Evropské komise ráda získala více času na dočerpání unijních prostředků, které měly být využity v rámci období 2007-2013. Požadavek na prodloužení lhůty o jeden rok (tedy do roku 2016), vznesly státy na včerejším zasedání ministrů EU, kteří mají na starosti kohezní politiku. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Pod předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem se otřásá židle. Skupina krajně pravicových europoslanců chce vyvolat hlasování o nedůvěře jeho Komisi kvůli tzv. aféře LuxLeaks. Odhalení tajných dokumentů ukázalo, že Juncker měl z pozice lucemburského premiéra umožnit, aby se ze země stal daňový ráj. (EurActiv.cz)
Nové priority evropské politiky ČR
„Pokud si Rusko myslí, že opustí evropské odběratele ropy a plynu a nastolí lepší vztahy s Čínou, pak mu můžeme jen popřát hodně štěstí,“ říká v rozhovoru zvláštní zmocněnec pro otázky energetické bezpečnosti Václav Bartuška. Zbaví Evropu závislosti na Rusku vlastní břidlicový plyn nebo ten dovážený ze Spojených států? A jaké výzvy na evropskou energetiku čekají? (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Evropská komise by měla příští týden představit plán jak rozhýbat ekonomiku eurozóny. S tím jak se termín zveřejnění blíží, rostou i hlasy skeptiků. Včera přiznal francouzský ministr hospodářství, že se bojí dalšího zklamání. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
Zmínka o vypuštění nové družice dnes asi stěží vyvolá větší emocionální odezvu. Nedávná výprava na kometu je ovšem trochu jiná káva. Zajímavá je nejen kvůli tomu, že je to poprvé, co na nějaké kometě přistála sonda vyslaná lidmi, ale také proto, že se jedná o projekt Evropské vesmírné agentury (ESA), stojící dosud tak trochu ve stínu NASA. Jejím členem je od roku 2008 i Česká republika. (EurActiv.cz)
Nové priority evropské politiky ČR
„Podstatnější než ukazatel 2 % HDP je dosažení potřebné nasaditelnosti, udržitelnosti a interoperability sil. To se při správném řízení rezortu obrany dosáhnout dá,“ říká k české debatě o výdajích na obranu vedoucí Střediska bezpečnostní politiky CESES UK Miloš Balabán. Jak podle něj může posílit česká i evropská zahraniční a bezpečnostní politika? (EurActiv.cz)

EUobserver.com

Putin is persona non grata in EU capitals. But he is likely to meet leaders in the margins of WWII memorials in January, despite questions on the suitability of his attendance.


(EUobserver.com)
Juncker is set to unveil an "investment package" he says is worth €315bn for the next three years. But the EU's actual contribution to the scheme will be just €8bn.


(EUobserver.com)
The European Commission has pledged to increase the number of documents it makes public relating to ongoing free trade talks with the US in a bid to shore up public support for the negotiations.


(EUobserver.com)
The EU commission has awarded €50mn to member states to set up passenger data sharing systems, despite an upcoming EU Court analysis on the probity of similar schemes.


(EUobserver.com)
EU internal budget auditors say member states will need to fork out an additional €326 billion to finance their on-going EU-funded projects over the coming years.


(EUobserver.com)
Migration commissioner Dimitris Avramopoulos told the European Parliament on Tuesday evening he "fully agreed" with pope Francis' statements on boat migrants from Africa. "This strong signal he sent us, was received", Avramopoulos said. “We cannot allow the Mediterranean to become a vast graveyard”, Francis had said earlier on Tuesday.


(EUobserver.com)
The EU General Court in Luxembourg on Tuesday decided to uphold the EU trademark for the famous Rubik's Cube and rejected a case brought in 2006 by German toy manufacturer, Simba Toys, to have it cancelled. The 3D puzzle was invented in 1974 by the Hungarian architect Erno Rubik.


(EUobserver.com)
Pope Francis has criticised the EU's treatment of migrants, its institutions, and its focus on growth and consumerism.


(EUobserver.com)
The office of Francois Hollande said on Tuesday the French president has suspended "until further notice" the delivery of the first of two warships for Russia due to "the situation" in east Ukraine. Russian deputy defence minister Yury Borisov said the Kremlin will not initiate court proceedings for now.


(EUobserver.com)
The EU's foreign policy chief Federica Mogherini has described the so-called "treaty on alliance and strategic partnership" between Russia and Georgia's breakaway region Abkhazia as being detrimental to on-going efforts to stabilise security in the region. "This violates Georgia’s sovereignty and territorial integrity," she said in a statement.


(EUobserver.com)
Western sanctions and the drop in the price of oil is costing Russia €112.6bn a year, reports the BBC. Russia's finance minister Anton Siluanov said the sanctions hit the country by about €32bn, while falling oil prices means Russia is losing an additional €80.4bn a year.


(EUobserver.com)
Russian media report that France is set to deliver the first of two Mistral warships to Russia on 27 November, according to Business Insider. The purported move would contradict conditions set forward by French president Francois Hollande of first securing a lasting ceasefire in Ukraine followed by a peace deal.


(EUobserver.com)
EU lawmakers are considering whether to prevent Google and fellow search engines from being involved in other commercial activities on the Internet.


(EUobserver.com)
Switzerland's Kunstmuseum in Bern has accepted some 1,280 artworks looted by the Nazis in WWII and hidden in a Munich flat. The Nazi-era art dealer’s son had named the museum his "sole heir", but around 500 works are expected to remain in Germany until their rightful owners have been identified.


(EUobserver.com)
An hour of hot air - the Juncker censure debate.


(EUobserver.com)
Approval ratings for France's president Francois Hollande have dropped even further to only 16%, reports Le Figaro. A poll conducted in November by Odoxa-Presse Régionale-France Inter-L'Express asked respondents if they thought Hollande was a good president. 83% of those polled said 'no', while 1% had no opinion.


(EUobserver.com)
Talks on Iran’s nuclear programme have been extended until July, with the EU wondering whether to keep Ashton in the process.


(EUobserver.com)
The head of tobacco giant Philip Morris in Germany, Werner Barth, has called for more regulation and taxation of E-cigarettes. "I think it is necessary that e-cigarettes are regulated. They are not without risks," he told Die Welt. Omitting E-cigarettes from tobacco taxes should not be permanent, he added.


(EUobserver.com)
Lithuania’s foreign ministry on Monday summoned Russia's ambassador to Lithuania over tightened Russian cross-border procedures. "The drivers report that all traffic from Lithuania was blocked as of this morning," said Algimantas Kondrusevicius, president of the Lithuanian truckers' association, according to Delfi news service.


(EUobserver.com)
Juncker questioned the motive of the motion of censure, but some say "the shadow of the scandal" will follow the commission president.


(EUobserver.com)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk