Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 23.7.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3481USD   27.485CZK   0.79050GBP   309.63HUF   4.1473PLN   7.6170HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Európska únia

Euractiv.sk

Daňová politika
Poľsko chce podať žalobu k Európskemu súdnemu dvoru kvôli zákazu EÚ na ochutené tabakové výrobky. Ako jeden z najväčších producentov a spotrebiteľov mentolových cigariet by ho to malo poškodiť. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Doterajšie pokojné počasie v Stredomorí podnietilo väčší príliv ilegálnych migrantov do južnej Európy. Len za víkend zachránilo talianske námorníctvo takmer 1800 utečencov. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Náplň stáže je často rovnaká ako u plnohodnotného zamestnania, ale odmeňovanie ani kvalita tomu nezodpovedajú. Upozornil na to prvý Európsky deň stážistov v Bruseli. (Euractiv.sk)
Hospodárske riadenie EÚ
Centrálne banky by mal brať do úvahy deformácie cien, ktoré môže menová politika spôsobiť na trhoch. Mali by sa tak snažiť zabrániť vzniku finančných bublín, tvrdí nemecký minister financií Wolfgang Schäuble. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Európska komisia vo svojom oznámení o nekalých obchodných praktikách uprednostnila samoregulačný rámec Supply Chain Iniciative pred novou legislatívou. Tú si želalo napríklad Slovensko, ktoré aktuálne zvyšuje pokuty doma. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Zbigniew Brzezinski povedal, že svoj diel viny na ruskej agresii nesie väčšina európskych lídrov. Vladimir Putin naopak vraví, že tragédia malajzijského lietadla má byť príležitosťou na zmierenie. (Euractiv.sk)
Hospodárske riadenie EÚ
Bulharsko hľadá európsky dohľad pre svoje banky. Stalo by sa tak prvou krajinou mimo eurozóny, ktorá vstúpi do systému dohľadu. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Krátko po tragédii chceli predstavitelia EÚ čakať na výsledky vyšetrovania, cez víkend však vyjadrenia Západu voči Rusku pritvrdili. (Euractiv.sk)
Daňová politika
Európska komisia sa rozhodla odkázať Portugalsko na Európsky súdny dvor. Portugalsko neupravilo pravidlá spotrebnej dane vzťahujúce sa na uvádzanie cigariet na trh. (Euractiv.sk)
Hospodárske riadenie EÚ
Eurokomisár aj prezident ECB varujú pred príliš "flexibilnou" implementáciou Paktu rastu a stability. Paríž medzitým oznámil, že nebude žiadať ďalší odklad pre zníženie rozpočetového schodku. (Euractiv.sk)
Daňová politika
Generálne riaditeľstvo Európskej komisie pre dane a colnú úniu publikovalo štúdiu hodnotiacu príspevok jednotlivých bánk k systémovému riziku v rámci rôznych regulačných scenárov. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Súčasný pokles cien poľnohospodárskych plodín v dlhšom horizonte zrejme vystrieda tlak na zvyšovanie cien v dôsledku demografického rastu. Slovensko z neho ako malá exportná ekonomika nebude profitovať tak, ako väčšie európske krajiny. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Aj po troch dňoch festivalu pri niekoľko desaťtisíc návštevníkoch vyzerá areál trenčianskeho letiska tak, ako pred festivalom - bez odpadkov. (Euractiv.sk)
Sociálna politika
Europoslanci vyzývajú Komisiu, aby urýchlila fungovanie iniciatívy na podporu zamestnanosti mladých ľudí a podnikla preventívne kroky proti predčasnému ukončeniu školskej dochádzky. (Euractiv.sk)
Daňová politika
Európska environmentálna agentúra vyzýva zodpovedných ministrov k fiškálnej reforme. Navrhuje napríklad prenesenie dane z práce na aktivity, ktoré poškodzujú životné prostredie. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Topenie arktického ľadovca okrem vážnych dôsledkov pre životné prostredie, odhaľuje aj ekonomické príležitosti. Francúzsko chce, aby si Európa popri veľkých severských krajinách, ako sú Rusko a Kanada, vydobyla významnejšiu vyjednávaciu pozíciu. (Euractiv.sk)
Eurovoľby 2014
Za Jean-Claude Junckera pravdepodobne nehlasovala väčšina francúzskych socialistických europoslancov. Môžu byť jednou z trhlín veľkej koalície ľudovcov, socialistov a liberálov. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Obchod medzi krajinami globálneho Juhu je v súčasnosti najdynamickejším segmentom medzinárodného obchodného systému, v raste za sebou necháva aj celosvetový obchod. Obchod s environmentálnym tovarom a službami je dôležitou súčasťou tohto rastu, predstavuje pre rozvojové krajiny príležitosť k zvýšeniu obchodného obratu a úspešnému prechodu k ekologickejšiemu hospodárstvu. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Spojené štáty a Európa musia spolupracovať na dokončení rokovaní o TTIP, nie len kvôli oživeniu rastu a pracovných miest. Dohoda utuží transatlantickú alianciu, poskytne ekonomický ekvivalent k NATO a nastaví pravidlá svetového obchodu predtým, než to spravia iní. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Veľká Británia sa zasadzuje za hĺbkové reformy v systéme obchodovania s emisiami v EÚ, ktoré budú výraznejšie ako tie, ktoré predložila Komisia. Uprednostňuje riešenie v podobe zrušenia stoviek miliónov emisných povoleniek. (Euractiv.sk)

EurActiv.cz

Regionální politika
V České republice je hlad po investicích a také schopní lidé, kteří zajistí, že čerpání prostředků z evropských fondů půjde hladčeji než v současné „sedmiletce“. Alespoň v to věří bývalá eurokomisařka pro regionální rozvoj a současná europoslankyně Polka Danuta Hübnerová. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Studie případného opuštění štrasburského sídla evropského zákonodárného sboru se na stránkách Evropského účetního dvoru objevila bez jakéhokoliv předchozí oznámení. Přitom se jedná o důležitý materiál. Podle něj by se sloučením dvou sídel Evropského parlamentu ušetřilo v přepočtu více než dvě a půl miliardy korun. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky na svém včerejším (21. července) zasedání projednal finální verzi Dohody o partnerství, která je základem pro čerpání prostředků z evropských fondů v období 2014-2020. Dokument bude nyní odeslán Evropské komisi ke schválení. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Před dnešní schůzkou ministrů zahraničních věcí roste tlak na další rozšíření sankcí vůči Rusku. Ten nastartovaly jednak Spojené státy posledním rozšířením sankcí, jednak sestřelení malajsijského dopravního letadla nad územím ovládaným pro-ruskými separatisty. Ruské akcie včera proto odepsaly další 2,7 % a jsou nejníže od května tohoto roku. (EurActiv.cz)
Energetická účinnost
Evropská komise zveřejnila nový seznam ohrožených průmyslových odvětví. Je na něm hutnický i chemický průmysl. Pro české společnosti, které v těcho oborech podnikají, to znamená dobrou zprávu. Dostanou výjimku z emisního systému. Přesto mají k emisní politice EU výhrady. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Rozšíření EU, reformy unijních institucí, vztahy evropské osmdvacítky s Ruskem či obchodní dohoda mezi EU a USA. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly evropské think-tanky a akademické instituce a která pro čtenáře EurActivu zpracoval český think-tank Evropské hodnoty. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Je to region ničený náboženským bojem mezi soupeřícími tradicemi víry. Konflikt však probíhá i mezi radikály a umírněnci a přiživují ho sousední vládci snažící se bránit vlastní zájmy a zvyšovat svůj vliv. Konflikty se odehrávají uvnitř států i mezi nimi; občanské války už nelze odlišit od válek v zastoupení. Vlády často ztrácejí kontrolu nad menšími skupinami – milicemi a podobně – působícími uvnitř hranic i mimo ně. Ztráty životů jsou ničivé a miliony lidí zůstávají bez domova. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Globální finanční krize, která naplno vypukla v roce 2008, zasáhla Evropu a Spojené státy velmi podobně – přinejmenším zpočátku. Na obou stranách Atlantiku se ekonomická výkonnost v roce 2009 propadla a v roce 2010 se začala zotavovat. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Vláda se dohodla na jménu ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové jako kandidátky na post eurokomisařky za Českou republiku. Do sboru vedeného představitelem evropských lidovců J.-C. Junckerem vysíláme zástupkyni evropských liberálů a ženu, kterých se mezi nominovanými nedostává. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Zřícení dopravního letadla nad východní Ukrajinou, nový šéf Evropské komise či služební zákon v Poslanecké sněmovně. To a mnohem více přináší redakce EurActivu v přehledném zpracování událostí, které by jeho čtenáři neměli v minulém týdnu přehlédnout. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Dlouhý vládní boj o pozici českého kandidáta do Evropské komise končí. Stane se jím ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová. Sociální demokraté stáhli svého kandidáta, bývalého ministra financí Pavla Mertlíka. Jourová by nejraději získala post pro komisaře pro regionální rozvoj, konkurovat ji ale bude dosavadní rakouský komisař Johannes Hahn. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
V dolní komoře parlamentu se odehrává velké divadlo kolem služebního zákona a v zákulisí se jedná o stejně významné, možná i významnější záležitosti. Minulý čtvrtek se bez větší pozornosti sešli premiér Bohuslav Sobotka a vicepremiér Pavel Bělobrádek s místopředsedou TOP 09, exministrem financí Miroslavem Kalouskem kvůli fiskálnímu paktu. Zní to nezáživně, ale chyba lávky. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Nad východní Ukrajinou se včera (17. července) zřítilo malajsijské civilní letadlo se třemi stovkami lidí na palubě. Pravděpodobně bylo sestřeleno protiletadlovou raketou. Dostupné informace zatím ukazují na to, že letadlo omylem sestřelili proruští ozbrojenci. Tragédie se bude prošetřovat. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Ze všech jmen, které se v České republice zmínily při hledání kandidáta na eurokomisaře, by se dal sestavit fotbalový tým i se čtyřmi nahrádníky. Prošli jsme mediální archiv a pokusili se zmapovat výběr českého jména do Komise. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Česká republika nemůže předsedovi Evropské komise Jean-Claudeu Junckerovi nabídnout konkrétní jméno, které by ráda viděla na pozici českého eurokomisaře. Jednání, které vede koaliční vláda, zatím pokaždé skončila patem. Může to Česko v očích partnerů poškodit? Bude nás přešlapování na místě a nerozhodnost stát zajímavé portfolio? EurActiv se na to ve Štrasburku zeptal některých českých europoslanců, kteří se chtěli podělit o své názory. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
V Bruselu dnes (16. července) večer probíhá mimořádný summit EU. Sledujte s námi jednání o obsazení nejvyšších postů v Evropské unii a reakci EU na poslední vývoj na Ukrajině. Na pořadu dne je také otázka, kdo bude nový český eurokomisař. Premiér Sobotka o tom jednal s Jean-Claudem Junckerem. S budoucím šéfem Komise se sešli i další politici. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Premiér Bohuslav Sobotka podle bývalého kandidáta ANO na českého komisaře Pavla Teličky nemluví pravdu, když tvrdí, že na nominaci je ještě čas. Doufá, že koalice po včerejším jednání už konkrétní jméno má a premiér ho nechce zveřejnit kvůli vnitrostranickým důvodům. Telička prý už nějaký čas nepočítal s tím, že by se českým kandidátem nakonec stal. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Premiér Bohuslav Sobotka podle bývalého kandidáta ANO na českého komisaře Pavla Teličky nemluví pravdu, když tvrdí, že na nominaci je ještě čas. Doufá, že koalice po včerejším jednání už konkrétní jméno má a premiér ho nechce zveřejnit kvůli vnitrostranickým důvodům. Telička prý už nějaký čas nepočítal s tím, že by se českým kandidátem nakonec stal. (EurActiv.cz)
Vnitřní trh
„Na Slovensku a v Polsku zatížili spotřební daní tabák jako surovinu. Podle českého zákona podléhá dani ‚tabák ke kouření‘, což je vágní formulace. Není tajemství, že osoby, které se nelegálním zpracováním a distribucí zabývaly v Polsku a na Slovensku, přesunuly své aktivity do ČR,“ říká v rozhovoru plk. Aleš Hrubý z generálního ředitelství cel. Jak nelegální obchod s tabákem probíhá a jak s ním bojovat? (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Česká republika stále váhá, koho předloží jako svého kandidáta na eurokomisaře. Mezi jména, která zaznívají nejčastěji, patří ekonom Pavel Mertlík, současná ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová či vysoký úředník Petr Blížkovský. Podle europoslance Petra Ježka (ANO) by se vláda měla poohlížet především po dobrém komunikátorovi, a nesahat po příliš úzkém specialistovi nebo někom, kdo takříkajíc spadl z Marsu. (EurActiv.cz)

EUobserver.com

Even before the MH17 disaster, EU countries were discussing a potential ban on Russian oil and gas imports if worst comes to worst.


(EUobserver.com)
EU countries have defended Israel’s use of force in Gaza, but blamed it for harming peace prospects in the longer term.


(EUobserver.com)
Giving defensive names to Israeli military operations does not hide their offensive nature. The only way to end the cycle of violence is to end the occupation.


(EUobserver.com)
EU ministers have threatened Russia with full-scale - "stage three" - economic sanctions in the wake of the Malaysia Airlines crash.


(EUobserver.com)
EU foreign ministers will ask the EU commission to draft defence sanctions on Russia following the downing of the Malaysia Airlines plane over eastern Ukraine, Austrian foreign minister Sebastian Kurz said on his way out of the meeting. A further EU summit on adopting the wider sanctions is not excluded.


(EUobserver.com)
Italy's minister of interior Angelino Alfano told MEPs in Brussels on Tuesday he wants the EU's border agency Frontex to expand and take over some of the Italian-led search and rescue operations in the Mediterranean Sea. "We have to combat illegal immigration and manage legal migration," he said.


(EUobserver.com)
The UK will probe the suspected involvement of the Russian state into the death of Russian dissident and ex-spy Alexander Litvinenko, home secretary Theresa May said Tuesday. The 43-year old Litvinenko died of radioactive polonium poisoning in 2006, reportedly after having tea with two Russian men in a London hotel.


(EUobserver.com)
Irish foreign minister Charles Flanagan on Tuesday suggested EU leaders might meet again in the coming days to decide on stage 3 - economic sanctions - on Russia. "I don't rule out this will be revisited in another forum [EU summit] before the holidays and 1 August," he said.


(EUobserver.com)
Austrian foreign minister Sebastian Kurz on Tuesday said his country wants to see a ban on EU weapons exports to Russia after the downing of the Malaysia Airlines flight MH17 by suspected Russia-backed rebels. "I've already proposed this in February, I hope there will be a majority now," he said.


(EUobserver.com)
Paris has reportedly authorised a demonstration in support for Gaza on Wednesday after two government-banned protests over the weekend turned violent.


(EUobserver.com)
EU foreign policy is facing a major test today as ministers gather in Brussels to consider their response to the suspected downing of the Malaysia Airlines flight by Russia-backed rebels in eastern Ukraine.


(EUobserver.com)
"Our top priority for now remains the repatriation of the bodies,” Dutch PM Mark Rutte said Monday. “In the case that access remains insufficient in the coming days, all political, economic and financial measures are on the table for those that are directly or indirectly responsible for this,” he added.


(EUobserver.com)
German foreign minister Frank-Walter Steinmeier on Monday said Russia so far has not used its influence on Ukrainian separatists to treat with dignity the bodies found in the wreckage of the Malaysia airplane and to grant access to international investigators. "We will have to increase the pressure," Steinmeier said.


(EUobserver.com)
The ambassadors of the 28 EU countries are set to meet in Brussels Monday at 17h30 in a special session to prepare possible further sanctions on Russia, to be decided by foreign ministers on Tuesday. The meeting has been called in the wake of the Malaysia airplane crash in Ukraine.


(EUobserver.com)
The Czech Republic Monday nominated Vera Jourova, its regional development minister, to be its next EU commissioner. Prague wants the regional affairs, insitutional relations, transport or industry dossiers. It is the first country to formally nominate a woman, something set to increase its chances of securing a post it wants.


(EUobserver.com)
Roderich Kiesewetter, head of the Bundestag's foreign affairs committee, has criticised France's plan to deliver a warship to Russia in October. "An export of the French Mistral to Russia would be exactly the wrong signal," he told Handelsblatt. Karl-Georg Wellmann, head of the Bundestag's Germany/Ukraine MP group, was similarly critical.


(EUobserver.com)
A Dutch team arrived at the Malaysia Airlines crash site in eastern Ukraine Monday and started the identification of victims, Spiegel Online reports. A spokesman for the pro-Russia separatists believed to be responsible for shooting down the plane said they are cooperating after Russian President Putin told them to.


(EUobserver.com)
Russian arms manufacturer Rosoboronexport which supplies the very same rockets that shot down the Malaysia passenger plane benefited from the Dutch low-tax regime and established a branch in the Netherlands, Volkskrant newspaper reports. Out of 298 casualties of the MH17 flight, 193 were Dutch.


(EUobserver.com)
The US and the UK are putting pressure on the EU to impose tougher sanctions on Russia in the wake of the Malaysian Airlines disaster.


(EUobserver.com)
How many people - whether Ukrainian or non-Ukrainian - have to die, before the West faces up to the realities of Putin's war?


(EUobserver.com)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk