Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Rozdelenie peňazí z fondu obnovy je podľa Babiša nespravodlivé, s V4 chce nájsť spoločnú pozíciu
Predsedovia vlád krajín Vyšehradskej skupiny chcú na rokovaní 11. júna v Lednici dospieť k spoločnému stanovisku k návrhu prerozdeľovania prostriedkov v rámci Fondu obnovy, ktorý má byť súčasťou viacročného finančného rámca Európskej únie.

Maďarsko strojnásobí kapacitu dodávok plynu na Slovensko
Maďarsko do roku 2024 strojnásobí kapacitu cezhraničného prepojenia plynovodov smerom na Slovensko, čo umožní prepraviť ročne viac ako päť miliárd metrov kubických zemného plynu, uviedol v utorok 2. júna maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Brexit počas korony. Rokovania sú pomalé a napäté
Po júni by malo byť jasnejšie, či je dohoda medzi Úniou a Britániou do konca roka realistická. Pre Úniu sú hlavnými prioritami zachovanie európskeho režimu pre rybolov, sociálne a environmentálne štandardy a pri pravidlách o štátnej pomoci. Hoci Veľká Británia...

Remišová: Dodatočné peniaze z EÚ by Slovensko malo investovať do piatich oblastí
Peniaze z plánu EÚ pre hospodársku obnovu by Slovensko malo využiť na elektronické služby štátu, zelenú transformáciu, podporu automobilového priemyslu, či zlepšenie dopravnej a zdravotnej infraštruktúry. 

Diskusia | Ženy a kríza: Zmení pandémia pohľad na ekonomické postavenie žien?
Nová slovenská vláda v programovom vyhlásení sľubuje ,,realizovať politiky zamerané na znižovanie nerovností medzi mužmi a ženami a odstraňovanie diskriminácie žien”. Ktoré to budú? Aké verejné politiky zlepšujú ekonomické postavenie žien v spoločnosti? Sledujte diskusiu venovanú práve tejto téme.

Eurokomisia chce pridať do rozpočtu agropolitiky EÚ po roku 2020 ďalších 24 miliárd eur
Objem peňazí, ktoré pôjdu do euróspkeho poľnohospodárstva, sa má oproti pôvodnému návrhu Komisie z roku 2018 zvýšiť. Dodatočné prostriedky agrosektoru poskytne aj nový plán na obnovu ekonomiky EÚ po koronakríze. Väčšina čerstvých peňazí by mala ísť na zelené investície. 

Únia je šokovaná: Smrť Georgea Floyda bola výsledkom zneužitia moci
Smrť Američana Georga Floyda bola výsledkom zneužitia moci a Európska únia je šokovaná tým, čo sa stalo, uviedol šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v reakcii na protesty a násilné udalosti v uliciach viacerých amerických miest.

Prípravy na najväčšiu európsku legislatívu o digitálnom obsahu a službách sú v plnom prúde
Eurokomisia spustila konzultácie o budúcej regulácii digitálnych platforiem. Ide pri tom o jedny z najdôležitejších pravidiel o online obsahu a zodpovednosti digitálnych služieb. Načasovanie kvôli nepokojom v Spojených štátoch a virtuálnej vojne medzi platformami a politikmi nemôže byť aktuálnejšie.

Plán zelenej obnovy environmentalistov nepresvedčil
Plán obnovy so sumou 750 miliárd eur, ktorý Európska komisia predstavila minulý týždeň, stojí na princípoch Európskej zelenej dohody a má podporiť prechod EÚ na uhlíkovú neutralitu. Viacerí europoslanci a experti upozorňujú, že nastavené podmienky financovania neprispejú k dosiahnutiu klimatických cieľov EÚ.

Británia vystúpi z európskeho systému obchodovania s emisiami
Spojené kráľovstvo chce vytvoriť vlastný systém obchodovania s emisiami. Nahradí ním európsky ETS, z ktorého vystúpi na konci tohto roku. Budúce prepojenie však nevylučuje.

Európske noviny

Cestovný ruch dostáva zelenú, otvárať sa budú aquaparky. Majitelia sa ale sťažujú na nedostatok informácií o podmienkach

BRATISLAVA / Opatrenia sa zmierňujú aj v cestovnom ruchu. Najbližšie by mali byť otvorené aj bazény a kúpaliská, ktoré sú pre turistov jedným s najväčších dovolenkových ťahákov v rámci Slovenska. Cestovné agentúry klientom nevedia poskytnúť presné informácie o tom čo, kedy a kde bude otvorené a za akých podmienok. Kúpaliská a wellness centrá môžu byť …

The post Cestovný ruch dostáva zelenú, otvárať sa budú aquaparky. Majitelia sa ale sťažujú na nedostatok informácií o podmienkach appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ivan Štefanec: Slovenské obce a mestá majú opäť možnosť získať bezplatnú wifi

Európska únia dnes opäť spúšťa výzvu pre samosprávy, kde sa môžu uchádzať o grant na zriadenie bezplatného wifi pripojenia vo verejných budovách.  “Program Wifi4EU sme vytvorili pre to, aby mal každý občan možnosť bezplatného prístupu na internet vo svojom meste, alebo obci. V čase karantény a zatvorených škôl sa ukázalo, že dostupný a rýchly internet …

The post Ivan Štefanec: Slovenské obce a mestá majú opäť možnosť získať bezplatnú wifi appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Premiéri Slovenska a Česka súhlasia s obnovením vlakovej a autobusovej dopravy medzi krajinami

BRATISLAVA – Premiéri Slovenska a Česka súhlasia s obnovením vlakovej a autobusovej dopravy medzi krajinami. „Naši ministri vnútra ešte o tom diskutujú. My im to pripomenieme. Ja za seba hovorím, že by sme sa mali vrátiť do normálu aj v prípade autobusovej a vlakovej dopravy,“ povedal na tlačovej besede po spoločnom stretnutí predseda českej vlády …

The post Premiéri Slovenska a Česka súhlasia s obnovením vlakovej a autobusovej dopravy medzi krajinami appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Minister Korčok včera navštívil Budapešť dva dni pred tým, ako si Maďarsko pripomenie 100. výročie podpisu Trianonskej mierovej zmluvy.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok včera na svojej prvej zahraničnej ceste navštívil susedné Maďarsko. Budapešť navštívil len dva dni pred tým, ako si Maďarsko pripomenie 100. výročie podpisu Trianonskej zmluvy. “Faktom je, že tento historický míľnik vidíme na Slovensku a v Maďarsku odlišne. Sú to tie isté dejiny, ale žijeme ich odlišným …

The post Minister Korčok včera navštívil Budapešť dva dni pred tým, ako si Maďarsko pripomenie 100. výročie podpisu Trianonskej mierovej zmluvy. appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Pandémia koronavírusu zrazila svetovú ekonomiku, niektoré opatrenia len kúpili čas

EÚ/SLOVENSKO / Pandémia za necelý štvrťrok zásadným spôsobom zrazila svetovú ekonomiku. Slovensko zasiahli nielen domáce opatrenia, ale aj úpadok zahraničného dopytu, ktorý je pre nás veľmi dôležitý. Okrem toho, národná banka upozorňuje na riziko nesplácania úverov. Analytici Národnej banky SR očakávajú bezprecedentný prepad domácej ekonomiky, čo sa prejaví aj tak, že viacerí ľudia prídu o prácu. …

The post Pandémia koronavírusu zrazila svetovú ekonomiku, niektoré opatrenia len kúpili čas appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ spustila projekt Európskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií

EÚ spustila projekt Európske stredisko pre monitorovanie digitálnych médií (EDMO) pod vedením Európskeho univerzitného inštitútu vo Florencii. EDMO bude podporovať vytváranie a prácu multidisciplinárnej komunity zloženej z kontrolórov faktov, akademických výskumných pracovníkov a iných príslušných zainteresovaných strán s odbornými znalosťami v oblasti online dezinformácií. Projekt prispeje k hlbšiemu porozumeniu dezinformačných aktérov, vektorov, nástrojov, metód, dynamiky šírenia, …

The post EÚ spustila projekt Európskeho strediska pre monitorovanie digitálnych médií appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Brusel predložil návrh na úverový nástroj pre verejný sektor. Využiť ho budú môcť všetky členské štáty

Európska komisia v rámci Mechanizmu spravodlivej transformácie predkladá návrh na úverový nástroj pre verejný sektor. Nástroj sa bude implementovať so zapojením Európskej investičnej banky a bude podporovať investície, ktoré prispievajú k tomu, aby sa orgány verejného sektora snažili o prechod ku klimatickej neutralite v prospech uhoľných regiónov a regiónov s vysokými emisiami uhlíka. Nástroj bude …

The post Brusel predložil návrh na úverový nástroj pre verejný sektor. Využiť ho budú môcť všetky členské štáty appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Martin Klus: Estónsko je pre Slovensko veľmi dobrým príkladom, ako sa zmodernizovať

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Martin Klus prijal veľvyslanca Estónskej republiky Toomasa Kukka. Hlavnými témami ich rozhovoru boli digitalizácia, hybridné hrozby a kybernetická bezpečnosť, ale tiež bilaterálna spolupráca medzi Slovenskom a Estónskom s možnosťami rozšírenia na spoluprácu regiónov (Baltický región a V4). Partneri si vymenili názory aj na bezprecedentný nástroj na …

The post Martin Klus: Estónsko je pre Slovensko veľmi dobrým príkladom, ako sa zmodernizovať appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Banky na Slovensku sú na krízu podľa NBS pripravené, musia však čeliť viacerým rizikám

BRATISLAVA – Banky na Slovensku sú na krízu dobre pripravené. “Majú dostatok kapitálu a likvidity, čo je prvý dobrý predpoklad na zdolanie krízy,” povedal na utorkovej tlačovej konferencii člen bankovej rady a výkonný riaditeľ úseku obozretného dohľadu v Národnej banke Slovenska Vladimír Dvořáček. Svet je podľa neho na prahu vážnej hospodárskej recesie. “Je tu veľká …

The post Banky na Slovensku sú na krízu podľa NBS pripravené, musia však čeliť viacerým rizikám appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ spustí poslednú výzvu na zriadenie bezplatných WiFi sietí pre mestá a obce

Zajtra (3.6. 2020) Komisia vyhlási štvrtú výzvu na predkladanie žiadostí do iniciatívy WiFi4EU. V rámci výzvy môžu obce požiadať o poukaz v hodnote 15 000 EUR na inštaláciu zariadenia Wi-Fi vo verejných priestoroch, kde doteraz nebolo bezplatné internetové pripojenie. Iniciatíva podporuje myšlienku bezplatného pripojenia Wi-Fi pre občanov vo verejných priestoroch, ako sú parky, námestia, verejné …

The post EÚ spustí poslednú výzvu na zriadenie bezplatných WiFi sietí pre mestá a obce appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Trump navrhol Putinovi, aby sa na summite G7 zúčastnilo aj Rusko

MOSKVA – Americký prezident Donald Trump zatelefonoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, aby mu navrhol zvolanie medzinárodného summitu, ktorý by zahŕňal aj Rusko. Informoval o tom Kremeľ. Trump už v sobotu povedal, že plánuje až do jesene odložiť stretnutie lídrov skupiny najvyspelejších štátov G7, ktoré bolo naplánované na jún a chce naň pozvať tiež zástupcov Ruska, …

The post Trump navrhol Putinovi, aby sa na summite G7 zúčastnilo aj Rusko appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Španielsko neráta so skorým návratom britských turistov

BRATISLAVA – Španielska ministerka turizmu María Reyes Marotová spochybnila perspektívu skorého návratu dovolenkárov z Veľkej Británie na španielske pláže. Ministerka uviedla, že predtým, ako bude môcť Španielsko prijať turistov z Británie, britské údaje o výskyte koronavírusu sa “ešte musia zlepšiť”. “Pre Španielsko je veľmi dôležité, aby prví turisti boli turistami, ktorí sú v rovnakej epidemiologickej …

The post Španielsko neráta so skorým návratom britských turistov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Rusko obvinilo USA a NATO z provokatívnych vojenských cvičení

Ruský predstaviteľ 1. júna obvinil USA, ale aj spojencov z NATO z provokatívnych vojenských cvičení neďaleko hraníc Ruska. Generálplukovník Rudskoj uviedol, že Rusko poslalo NATO list, v ktorom navrhlo znížiť vzájomné vojenské aktivity počas obdobia pandémie koronavírusu, avšak Sergej Rudskoj uviedol že aliancia nespolupracovala. Podľa jeho slov sa Rusko, aj napriek tomuto kroku rozhodlo nevykonávať …

The post Rusko obvinilo USA a NATO z provokatívnych vojenských cvičení appeared first on EuropskeNoviny.sk.

L. Ď. Nicholsonová: Cirkevní lobisti sú väčší strašiak ako Istanbulský dohovor a domáce násilie je väčší satan ako joga.

Viac ako ombudsmana pre náboženské slobody potrebujeme služby pre týrané deti a ženy. Barbora má dve deti, diplom z práva a je obeťou domáceho násilia. Jej manžel bol galantný, vysokostavaný úradník v diplomatických službách, ktorý sa z milovníka a znalca vína stal zo dňa na deň agresívnym alkoholikom. Keď sa opil, bil Barboru a deti sa pozerali. Dialo sa to doma aj …

The post L. Ď. Nicholsonová: Cirkevní lobisti sú väčší strašiak ako Istanbulský dohovor a domáce násilie je väčší satan ako joga. appeared first on EuropskeNoviny.sk.

WHO: Pandémia narušila liečbu viacerých chorôb

LONDÝN – Pandémia nového koronavírusu narušila v mnohých krajinách sveta liečbu iných chorôb vrátane cukrovky či vysokého tlaku. Poukazujú na to výsledky novej analýzy Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Ako informuje agentúra AP, organizácia minulý mesiac pri prieskume 155 krajín sveta narazila na znepokojujúce problémy pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti ľuďom s neprenosnými chorobami, z ktorých mnohí …

The post WHO: Pandémia narušila liečbu viacerých chorôb appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Občania desiatich štátov EÚ už nebudú preukazovať dôvod vstupu do Chorvátska

Občania desiatich členských štátov Európskej únie, vrátane Slovenska, už nebudú musieť pre dobrú epidemiologickú situáciu preukazovať v Chorvátsku dôvod vstupu do krajiny. Budú môcť prísť za rovnakých podmienok ako pred vypuknutím pandémie koronavírusu. Stále však bude potrebné dodržiavať všeobecné a špecifické odporúčania chorvátskeho ústavu verejného zdravia. Informoval o tom riaditeľ zastúpenia Chorvátskeho turistického združenia (CHTZ) …

The post Občania desiatich štátov EÚ už nebudú preukazovať dôvod vstupu do Chorvátska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Konzílium uvoľnilo ďalšie opatrenia. Zvýšený počet ľudí na kultúrnych podujatiach, nové pravidlá pri nosení rúšok

BRATISLAVA / Premiér na tlačovej besede pripomenul, že je rád, že o opatreniach rozhodujú odborníci. Tí zasadali v pondelok od 9:00 hodiny. Krátko po 18:00 hodine vyslovil premiér na tlačovej konferencií záver rozhodnutí kolízia. “Veľa vecí sa opäť uvoľní, no ešte veľa zostáva zatvorených,” povedal premiér. Prečítajte si nové pravidlá: hranice –  do Česka a Maďarska sa dostanete …

The post Konzílium uvoľnilo ďalšie opatrenia. Zvýšený počet ľudí na kultúrnych podujatiach, nové pravidlá pri nosení rúšok appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Strada Amalfitana, svet vo výškach i kultová trasa pre mužov na harleyoch

Krajiny EÚ avizovali opatrenia a uvoľnenie v súvislosti s otvorením turistickej sezóny a pobrežie Jadranu už víta prvých dovolenkárov. Isté je, že tá tohtoročná bude iná ako predchádzajúce. Turistický priemysel dúfa, že sa podarí dosiahnuť aspoň zlomok úspešného ekonomického boomu predchádzajúcich rokov. Niektoré krajiny uzatvorili bilaterálne dohody, avizujú termíny otvorenia hraníc pre turistov, k 3. júnu sa prikláňa talianska …

The post Strada Amalfitana, svet vo výškach i kultová trasa pre mužov na harleyoch appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Renault Zoe je najpredávanejším elektromobilom v Európe

Elektromobilita po počiatočných rozpakoch dynamicky preniká na svetové automobilové trhy. Pribúdajúce modely avizujú, že jazda na elektrinu sa čoskoro stane spoľahlivou a využiteľnou formou dopravy. Rozhodujúcim kritériom okrem dostupnej ceny bude predovšetkým dojazd vozidla. Tretia generácia Renaultu Zoe patrí k zástupcom tých elektromobilov, ktoré si pomerne rýchlo získali popularitu. Je to aj vďaka tomu, že auto dokáže …

The post Renault Zoe je najpredávanejším elektromobilom v Európe appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Slovensko dostalo šancu v podobe 8 miliárd eur z Európskej únie. Europoslanci vyzývajú k modernizácií

BRATISLAVA / Európska únia uvoľňuje pre svoje členské štáty ozdravný balík vo výške 750-miliárd EUR. Z tejto sumy je 8-miliárd určených pre Slovensko. Tie však musíme investovať do modernizácie krajiny, čo môže byť pre Slovensko neľahká úloha. Aj Slovensko môže dostať navyše 8 miliárd k bežným eurofondom. Nové peniaze nemajú ísť na klasiku, ale na vznešené …

The post Slovensko dostalo šancu v podobe 8 miliárd eur z Európskej únie. Europoslanci vyzývajú k modernizácií appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EU Newsroom

Fair minimum wages: Commission launches second-stage consultation of social partners
Today, the Commission launches the second-stage consultation of European trade unions and employers' organisations on how to ensure fair minimum wages for all workers in the European Union.

Main results of the video conference of sport ministers

Aviation Safety: Commission adopts new EU Air Safety List
The European Commission today updated the EU Air Safety List, the list of airlines that are subject to an operating ban or operational restrictions within the European Union as they do not meet international safety standards.

EU budget for recovery: rescEU - giving the EU direct crisis response tools
The Commission proposes today to give the European Union the tools to react more quickly when a serious cross-border emergency such as the coronavirus strikes and affects EU countries at the same time.

The EU budget for recovery increases funds for a stronger Europe in the world
As part of the revised long-term EU budget 2021-2027 package, the European Commission has proposed a budget of €118.2 billion for external action, with an additional €15.5 billion to support its partners in recovery efforts in the wake of COVID-19 pandemic, in line with the European Union's role of a strong global actor.

Coronavirus Global Response: kick off of new campaign with support of Global Citizen

Solvency Support Instrument, helping kick-start the European economy
The Solvency Support Instrument can be operational from 2020 and will have a budget of €31 billion, aiming to unlock €300 billion in solvency support for otherwise healthy companies from all economic sectors and prepare them for a cleaner, digital and resilient future.

EU budget for recovery: Kick-starting the EU economy by incentivising private investments
The Commission is enhancing InvestEU, Europe's flagship investment programme, to a level of €15.3 billion to mobilise private investment in projects. The Commission is also proposing a new Strategic Investment Facility built into InvestEU, to generate investments of up to €150 billion, thanks to a contribution of €15 billion from Next Generation EU, to boost the resilience of strategic sectors, notably those linked to the green and digital transition, and key value chains in the internal market.

Commission proposes a public loan facility to support green investments together with the European Investment Bank
The facility will be implemented with the involvement of the European Investment Bank and will encourage investments that support the transition towards a climate-neutral economy by public sector authorities to the benefit of coal- and carbon-intensive regions.

Research and Innovation Performance report: Enabling Europe to lead the green and digital transition

Europe's moment: Repair and prepare for the next generation
The European Commission has put forward its proposal for a major recovery plan. To ensure the recovery is sustainable, even, inclusive and fair for all Member States, the European Commission is proposing to create a new recovery instrument, Next Generation EU, embedded within a powerful, modern and revamped long-term EU budget.

Coronavirus: following Commission's call, platforms remove millions of misleading ads

EU-Japan leaders' video conference meeting
The EU-Japan leaders' meeting took place via video conference. The leaders recognised that global solidarity, cooperation and effective multilateralism are required more than ever to defeat the virus as well as to ensure economic recovery.

Main results of the video conference of ministers for European affairs
Ministers held an exchange of views on a comprehensive approach to the COVID-19 pandemic, including the de-escalation of containment measures and economic recovery.

COVID-19: Council adopts relief measures for aviation and railways

European Semester Spring Package: Recommendations for a coordinated response to the coronavirus pandemic
The Commission has proposed today country-specific recommendations (CSRs) providing economic policy guidance to all EU Member States in the context of the coronavirus pandemic, focused on the most urgent challenges brought about by the pandemic and on relaunching sustainable growth.

COVID-19: Council adopts €3 billion assistance package to support neighbouring partners

Reinforcing Europe's resilience: halting biodiversity loss and building a healthy and sustainable food system
Today, the European Commission adopted a comprehensive new Biodiversity Strategy to bring nature back into our lives and a Farm to Fork Strategy for a fair, healthy and environmentally friendly food system. The two strategies are mutually reinforcing, bringing together nature, farmers, business and consumers for jointly working towards a competitively sustainable future.

Coronavirus: Commission boosts urgently needed research and innovation with additional €122 million
The Commission has mobilised another €122 million from its research and innovation programme, Horizon 2020, for urgently needed research into the coronavirus. The new call for expressions of interest contributes to the Commission's €1.4 billion pledge to the Coronavirus Global Response initiative, launched by President Ursula von der Leyen on 4 May 2020.

Main results of the video conference of economics and finance ministers
Ministers discussed progress achieved on the EU's response measures taken to tackle the COVID-19 crisis. Ministers welcomed the adoption, by written procedure, of the regulation for temporary support to mitigate unemployment risks in an emergency (SURE).

Main results of the video conference of the Eurogroup
In inclusive format, the Eurogroup reviewed progress made on economic safety nets to tackle the COVID-19 fallout and discussed plans to relaunch the economy. The European Commission briefed ministers on recent amendments to the state aid temporary framework.

Plenary highlights: recovery fund, contingency EU budget, tracing apps
MEPs called for a €2 trillion recovery package to help overcome the damage caused by the Covid-19 pandemic during the May plenary session.

Approving most of EU’s accounts, EP requests new measures to protect EU spending
The Parliament, voting on Wednesday by 499 votes in favour, 136 against and 56 abstentions, granted discharge of the Commission’s accounts for 2018 (covering 94% of the whole EU budget). In the accompanying resolution, adopted by 514 to 95 and 84 abstentions on Thursday, MEPs ask for even stronger protection of EU spending against fraud, corruption, conflict of interest, intentional misuse and organised crime, as well as for EU money to be distributed more fairly and transparently.

European Citizens' Initiative: Commission decides to register 2 new initiatives

Main results of the video conference of foreign affairs ministers

Main results of the video conference of ministers responsible for industry and the internal market

May infringements package: key decisions

Hungary’s emergency measures: MEPs ask EU to impose sanctions and stop payments
Democracy and fundamental rights are under threat in Hungary, say most MEPs, who urge the Commission and the Council to protect Hungarian citizens and rule of law.

Tourism and transport: Commission's guidance on how to safely resume travel and reboot Europe's tourism in 2020 and beyond
The Commission presents a package of guidelines and recommendations to help Member States gradually lift travel restrictions and allow tourism businesses to reopen, after months of lockdown, while respecting necessary health precautions.

New tyre labels to include information on energy consumption and grip

Parliament approves increased water reuse
To prevent water shortages in the EU, Parliament today approved the Water Reuse Regulation. The new law defines minimum requirements at European level for the first time for reclaimed water (i.e. urban wastewater that has been treated in a reclamation plant) to be used for agricultural purposes in a safe way, protecting people and the environment.

Main results of the video conference of agriculture and fisheries ministers

Long-term EU budget: Parliament wants safety net for beneficiaries
The current health crisis compels us to tackle the risk of the next long-term EU budget not coming into force on 1 January 2021 with even more urgency, MEPs say.

Coronavirus: €117 million granted for treatments and diagnostics through the Innovative Medicines Initiative
The Commission announced that 8 large-scale research projects, aimed at developing treatments and diagnostics for the coronavirus, were selected in a fast-track call for proposals, launched in March by the Innovative Medicines Initiative (IMI), a public-private partnership.

Main results of the video conference of defence ministers
Ministers discussed the security and defence implications of the Covid-19 pandemic, focusing in particular on the crucial role played by armed forces in supporting civilian actors and providing cross-border support among member states.

Coronavirus Global Response: EU sets up a Humanitarian Air Bridge
The European Commission has set up an EU Humanitarian Air Bridge to transport humanitarian workers and emergency supplies for the coronavirus response to some of most critical areas around the world.

Main results of the Eurogroup meeting
In regular format, the Eurogroup agreed on the European Stability Mechanism's Pandemic Crisis Support and discussed the economic situation in the euro area, based on the European Commission's spring forecast.

Commission steps up fight against money laundering and terrorist financing
The European Commission has put forward a comprehensive approach to further strengthen the EU's fight against money laundering and terrorist financing.

Spring 2020 Economic Forecast: A deep and uneven recession, an uncertain recovery
The coronavirus pandemic represents a major shock for the global and EU economies, with very severe socio-economic consequences. Despite the swift and comprehensive policy response at both EU and national level, the EU economy will experience a recession of historic proportions this year.

EU-Western Balkans Zagreb summit
EU leaders agreed on the Zagreb declaration, which focused on the future relations and cooperation to fight the COVID-19 pandemic. The EU has mobilised over 3.3 billion euro to help the region deal with the crisis.

Coronavirus Global Response: €7.4 billion raised for universal access to vaccines
The Commission registered €7.4 billion, equivalent to $8 billion, in pledges from donors worldwide during the Coronavirus Global Response pledging event. This includes a pledge of €1.4 billion by the Commission.

Tyre pollution: lowering car emissions with new EU tyre labels

EU announces €194 million additional support to the Sahel

Western Balkans' leaders meeting: EU reinforces support to address COVID-19 crisis and outlines proposal for post-pandemic recovery

Coronavirus Response: Commission adopts banking package to facilitate lending to households and businesses in the EU
The Commission has adopted a banking package to help facilitate bank lending to households and businesses throughout the European Union. The aim of this package is to ensure that banks can continue to lend money to support the economy and help mitigate the significant economic impact of the Coronavirus.

EU and Mexico conclude negotiations for new trade agreement
Under the new EU-Mexico agreement, practically all trade in goods between the EU and Mexico will be duty-free. The agreement also now includes progressive rules on sustainable development, such as a commitment to effectively implementing the Paris Climate Agreement. It is also the first time that the EU agrees with a Latin American country on issues concerning investment protection. Simpler customs procedures will further help boost exports.

Coronavirus: Commission receives first preliminary application for support from the EU Solidarity Fund for health emergency from Italy
The European Commission received its first preliminary application for financial support from the EU Solidarity Fund from Italy, to address the coronavirus outbreak and its effects. Italy is expected to submit further details in the weeks to come.

Coronavirus: EU guidance for a safe return to the workplace

Coronavirus Global Response: EU launches pledging effort
The European Union is joining forces with global partners to kick-start a pledging effort – the Coronavirus Global Response – starting on 4 May 2020. The World Health Organization (WHO) and global health organisations have launched a joint call for action to develop fast and equitable access to safe, quality, effective and affordable diagnostics, therapeutics and vaccines against coronavirus.

Main results of the video conference of the members of the European Council
EU leaders discussed progress on the various dimensions of the European response to the COVID-19 outbreak. It was the fourth video meeting of this kind. Leaders welcomed a European roadmap towards lifting COVID-19 containment measures, presented by Presidents Michel and von der Leyen on 15 April.

COVID-19: More flexibility for deploying EU budget money

Coronavirus: Commission proposes €3 billion macro-financial assistance package to support ten neighbouring countries
The Commission has adopted a proposal for a €3 billion macro-financial assistance (MFA) package to ten enlargement and neighbourhood partners to help them to limit the economic fallout of the coronavirus pandemic.

Coronavirus: Commission announces exceptional measures to support the agri-food sector
The Commission is taking swift action and proposes additional exceptional measures to further support agricultural and food markets most affected. The EU agri-food sector is showing resilience in these unprecedented times, following the outbreak of the coronavirus.

Main results of the video conference of foreign affairs ministers
Foreign affairs ministers had an exchange of views on current affairs, including on Libya, Turkey and Afghanistan, and held a discussion on how to support Ukraine and other countries in the Eastern partnership in times of Covid-19 pandemic.

EU launches new €50 million pilot to develop skills and education across Europe

Geographical Indications – a European treasure worth €75 billion
Agri-food and drink products whose names are protected by the European Union as “Geographical Indications” (GIs) represent a sales value of €74.76 billion, according to a study published today by the European Commission.

Coronavirus: Commission launches data sharing platform for researchers
The European Commission together with several partners launched a European COVID-19 Data Platform to enable the rapid collection and sharing of available research data.

Coronavirus: An EU approach for efficient contact tracing apps to support gradual lifting of confinement measures
EU Members States, supported by the Commission, have developed an EU toolbox for the use of mobile applications for contact tracing and warning in response to the coronavirus pandemic.

MEPs call for stronger EU response to overcome COVID-19
In a debate with Ursula von der Leyen and Charles Michel, MEPs called for more coordinated European action to protect citizens and support the economy.

Coronavirus: European roadmap shows path towards common lifting of containment measures
The Commission, in cooperation with the President of the European Council, has put forward a European roadmap to phase-out the containment measures due to the coronavirus outbreak.

Coronavirus: EU global response to fight the pandemic
The European Commission and the High Representative set out plans for a robust and targeted EU response to support partner countries' efforts in tackling the coronavirus pandemic.

Coronavirus: Commission adopts Recommendation to support exit strategies through mobile data and apps
The Commission recommends steps and measures to develop a common EU approach for the use of mobile applications and mobile data in response to the coronavirus pandemic.

Main results of the video conference of ministers of culture and media

Main results of the video conference of foreign affairs ministers (development)
EU development ministers held an informal meeting via videoconference to discuss the implications of the COVID-19 pandemic worldwide and greenlighted the launch of a “Team Europe” package.

Coronavirus: EU Medical Teams deployed to Italy
A team of European doctors and nurses from Romania and Norway, deployed through the EU Civil Protection Mechanism, is being immediately dispatched to Milan and Bergamo to help Italian medical staff working to battle the coronavirus.

Coronavirus: Commission and European Investment Fund (part of EIB Group) unlock €8 billion in finance for 100,000 small and medium-sized businesses
The European Commission has unlocked €1 billion from the European Fund for Strategic Investments (EFSI) that will serve as a guarantee to the European Investment Fund (EIF), part of the European Investment Bank Group.

Results of the video conference of ministers of justice

Results of the video conference of foreign affairs ministers (defence)
EU Ministers of defence held a video conference to discuss the defence implications of the Covid-19 pandemic, focusing in particular on military assistance in the fight against the crisis, and CSDP missions and operations.

Coronavirus: Commission encourages and facilitates cross-border treatment of patients and deployment of medical staff
To support and encourage cross-border healthcare cooperation between national, regional and local authorities, the Commission has today issued practical guidance to Member States. Cooperation across borders can help ease the pressure on overburdened hospitals by transferring patients suffering from coronavirus for treatment in Member States where hospital places are available.

Main results of the video conference of foreign affairs ministers
EU Foreign Ministers discussed international aspects of the COVID-19 pandemic, focusing on consular coordination and repatriation, strengthening international cooperation and assistance, and disinformation.

Coronavirus: the Commission mobilises all of its resources to protect lives and livelihoods
Saving lives and supporting livelihoods in these times of acute crisis is paramount. The Commission is further increasing its response by proposing to set up a €100 billion solidarity instrument to help workers keep their incomes and help businesses stay afloat, called SURE.

EU launches Operation IRINI to enforce Libya arms embargo

Emergency coronavirus research: Commission selects 18th project to develop rapid diagnostics
The European Commission has decided to fund another project as part of its emergency call for urgently needed research and innovation into the coronavirus. This means it will support 18 projects with a total of €48.5 million from Horizon 2020, the EU research and innovation programme.

COVID-19: EU adopts slot waiver to help airlines

Coronavirus: Commission presents practical guidance to ensure the free movement of critical workers
The Commission has issued new practical advice to ensure that mobile workers within the EU, in particular those in critical occupations to fight the coronavirus pandemic, can reach their workplace.

Coronavirus: Commission issues questions and answers to help increase production of safe medical supplies
The Commission is making available guidance to assist manufacturers in ramping up production of essential medical equipment and material in three areas: the production of masks and other personal protective equipment (PPE), leave-on hand cleaners and hand disinfectants and 3D printing in the context of the coronavirus outbreak.

COVID-19 - Council adopts measures for immediate release of funds

EU-Vietnam: Council gives final green light to free trade agreement
The Council today adopted a decision on the conclusion of a free trade agreement (FTA) between the EU and Vietnam. This decision clears the path, on the EU side, for the entry into force of the agreement.

EU and 15 World Trade Organization members establish contingency appeal arrangement for trade disputes

Coronavirus: Commission boosts budget for repatriation flights and rescEU stockpile
The European Commission has proposed to make €75 million from the EU budget available to help Member States repatriate EU nationals and to increase the budget of the RescEU medical stockpile.

COVID-19: MEPs call for a more unified EU response
Showing strong support for EU measures to tackle the COVID-19 pandemic, MEPs spoke up for strong EU solidarity to help citizens in Thursday’s plenary debate.

Main results of the video conference of the members of the European Council
On 26 March, the members of the European Council followed up, by video conference, on the EU's response to the COVID-19 outbreak. They also addressed EU enlargement, the earthquake in Croatia and the situation at the EU's external borders.

Human Rights and Democracy: striving for dignity and equality around the world
The European Commission and the High Representative set out the priorities and way ahead on Human rights and Democracy, adopting a Joint Communication and the EU Action Plan on Human Rights and Democracy for 2020-2024.

Coronavirus: harmonised standards for medical devices to respond to urgent needs
Yesterday, the Commission adopted decisions on harmonised standards which will allow manufacturers to place on the market high performing devices to protect patients, health care professionals and citizens in general. The standards will facilitate a faster and less expensive conformity assessment procedure.

Coronavirus: Commission issues guidelines to protect critical European assets and technology in current crisis
The European Commission issued guidelines to ensure a strong EU-wide approach to foreign investment screening in a time of public health crisis and related economic vulnerability.

Main results of the video conference of ministers for European affairs
EU ministers responsible for European affairs gave their political agreement to the opening of accession negotiations with Albania and the Republic of North Macedonia.

Coronavirus: Commission bid to ensure supply of personal protective equipment for the EU proves successful
Producers made offers covering and, in some cases, even exceeding the quantities requested by the Member States that take part in the procurement, for every single item requested. The joint procurement covers masks type 2 and 3, gloves, goggles, face-shields, surgical masks and overalls.

Main results of the Eurogroup video conference
The Eurogroup discussed further policy responses to the COVID-19 economic fallout, following the invitation of members of the European Council on 17 March.

The EU's outermost regions: strengthened partnership bears fruit

Coronavirus: Commission presents practical guidance to ensure continuous flow of goods across EU via green lanes
The Commission issued new practical advice on how to implement its Guidelines for border management, in order to keep freight moving across the EU during the current pandemic.

Main results of the video conference of economics and finance ministers
In light of the COVID-19 crisis, ministers discussed the flexibility of the Stability and Growth Pact, in view of the communication presented by the European Commission on the economic aspects of the COVID-19 crisis on 20 March.

Main results of the video conference of foreign affairs ministers
Ministers exchanged views on the international response to the novel coronavirus (2019-nCoV), with a particular focus on the repatriation of EU travellers stranded abroad. Ministers also discussed how to step up international cooperation and solidarity in order to support the most fragile countries.

COVID-19: Commission creates first ever rescEU stockpile of medical equipment
The European Commission has decided to create a strategic rescEU stockpile of medical equipment such as ventilators and protective masks to help EU countries in the context of the COVID-19 pandemic.

State aid: Commission adopts Temporary Framework to enable Member States to further support the economy in the COVID-19 outbreak
The European Commission has adopted a Temporary Framework to enable Member States to use the full flexibility foreseen under State aid rules to support the economy in the context of the COVID-19 outbreak.

Eastern Partnership: Commission proposes new policy objectives for beyond 2020
The European Commission and the High Representative of the Union for Foreign Affairs and Security Policy have put forward a proposal for the long-term policy objectives of the Eastern Partnership beyond 2020.

COVID-19: Commission provides guidance on EU passenger rights
In our efforts to mitigate the economic impacts of the COVID-19 pandemic, the Commission has today published guidelines to ensure EU passenger rights are applied in a coherent manner across the EU.

ECB announces €750 billion Pandemic Emergency Purchase Programme (PEPP)

Video conference of the members of the European Council
Members of the European Council held a videoconference on COVID 19 in order to follow up on previous conclusions of 10 March 2020 together with the ECB President, the President of the Eurogroup and the High Representative. They reaffirmed the need to work together and to do everything necessary to tackle the crisis and its consequences.

COVID-19: Commission presents guidelines for border measures to protect health and keep goods and essential services available
The Commission presented guidelines to Member States on health-related border management measures in the context of the COVID-19 emergency. The aim is to protect citizens' health, ensure the right treatment of people who do have to travel, and make sure essential goods and services remain available.

Main results of the Eurogroup meeting
The Eurogroup held an in-depth discussion, together with non-euro area members, and adopted a statement on how to respond to the extraordinary human and economic crisis caused by the coronavirus.