Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 20.8.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3354USD   28.004CZK   0.80265GBP   313.48HUF   4.1893PLN   7.6076HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Európska únia

Euractiv.sk

Obrana a bezpečnosť
Ruský a ukrajinský líder budú rokovať v Minsku za účasti predstaviteľov Európskej a Eurázijskej únie. Kyjev to vidí ako možnosť na zastavenie ruskej podpory separatistom na východe Ukrajiny. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Hoci do konca roka 2014 ostávajú ešte štyri mesiace, ľudia už vyčerpali pomyselný ekologický priestor pre tento rok. Spotreba zdrojov presiahla limity, s ktorými je Zem schopná vyrovnať sa. Podľa výskumníkov je to s nadmernou spotrebou čoraz horšie. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Týždenné aktuality pre podporu podnikania v zahraničí. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Severoatlantická aliancia bude brániť pobaltské štáty a jej vojenské cvičenia v oblasti budú častejšie, vyhlásila na návšteve Rigy nemecká kancelárka. Trvalá prítomnosť bojových jednotiek v regióne je však nateraz nepravdepodobná. (Euractiv.sk)
Energetika
Starnúce jadrové elektrárne v Európe môžu v priebehu najbližších rokov postretnúť dlhotrvajúce výpadky, čo zníži spoľahlivosť dodávok energie a prevádzkovateľov jadrových elektrární to bude stáť mnoho miliónov dolárov. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
125 miliónov eur pre európskych farmárov je odpoveďou na ruské potravinové embargo. Ohlásená finančná podpora sa zacieli na pestovateľov ovocia a zeleniny, ktoré najviac podliehajú skaze. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Výrobcovia a dovozcovia oceňujú proreformný návrh ministerstva životného prostredia, ktorý je plne v súlade s legislatívou Európskej únie a prakticky funguje už v mnohých členských krajinách. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Po dlhšom čase sa opäť stretli ministri zahraničných vecí Ruska a Ukrajiny. Spoločne s francúzskym a nemeckým kolegom sa dohodli na zintenzívnení mierových rozhovorov. Údajne dosiahli pokrok v mnohých oblastiach. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Návrh nového zákona o odpadoch neprešiel v minulom týždni legislatívnou radou. Dnešné rokovanie tripartity môže priniesť viaceré prekvapenia. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Európska komisia prisľúbila, že posilní dohľad nad sektorom potravín. Na začiatku budúceho týždňa predstaví nový stabilizačný mechanizmus. (Euractiv.sk)
Energetika
Dnes vlastná produkcia zemného plynu pokryje iba 35% celkovej spotreby únie. Ťažba zemného plynu v EÚ v najbližších 12 rokov, bez ohľadu na možný rozvoj netradičných foriem získavania tejto komodity, klesne oproti úrovni z roku 2013 o 43%. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Trendom dnešnej doby, po ktorom siaha stále čoraz viac ľudí, je vlastné podnikanie. Ak máte dobrý nápad, finančný budget na začiatok, ale chýbajú Vám priestory na rozbehnutie svojho podnikania, nemusíte mať hneď hlavu v smútku. (Euractiv.sk)
Energetika
Ukrajinský parlament vo štvrtok schválil zákon, ktorý umožní, aby do domácej spoločnosti, ktorá prevádzkuje zariadenia na prepravu zemného plynu, mohli vstúpiť spoločnosti z EÚ a USA. Hlasovaním prešiel aj zákon o sankciách. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Rusi riskujú, že ich obchody zostanú bez jedla. Najväčšou obeťou sankcií sa tak stane ruský zákazník, povedal v rozhovore pre EurActiv.cz estónsky premiér Taavi Roivas. Výraznejší dopad sankcií na Estónsko odmieta. (Euractiv.sk)
Energetika
Irán je pripravený dodávať plyn do Európy cez plynovod Nabucco. Niektoré európske krajiny už prejavili záujem. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Týždenné aktuality pre podporu podnikania v zahraničí. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Únia sa nedohodla na spoločnej pomoci pre Kurdov, ktorí v severnom Iraku bojujú s extrémistami z organizácie Islamský štát. Jednotlivé členské štáty im však budú môcť dodať zbrane po dohode s vládou v Bagdade. (Euractiv.sk)
Energetika
Rusko aj Západ zavádzajú čoraz tvrdšie ekonomické sankcie. Jedna komodita je však zatiaľ pre obidve strany tabu – ruský zemný plyn. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Moskva po vyhlásení embarga na potraviny z Európskej únie hľadá trhy, ktoré by výpadok dovozu z Európy pokryli. Nedostatok na ruskom trhu chcú využiť štáty Latinskej Ameriky. Európska únia ich však pred tým údajne vystríha. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Do regálov obchodov Tesco sa vracia Popradská káva Extra Špeciál či Pigi čaj. Ich výrobca, Baliarne obchodu Poprad a obchodný reťazec Tesco totiž obnovili dlhoročnú úspešnú spoluprácu. V súčasnosti zákazníci nájdu na pultoch Tesca viac ako 10 čajov a káv tohto slovenského dodávateľa, pričom ponuka spoločnosti Baliarne obchodu Poprad sa bude naďalej rozširovať. (Euractiv.sk)

EurActiv.cz

Energetika
Prudký pád cen fotovoltaických panelů a vlna bankrotů jejich výrobců je zapomenuta. Rostoucí poptávka po solárních elektrárnách letos naplno vytíží kapacitu výrobců. Ti se vrátí k zisku a budou muset přemýšlet o dalším rozšiřování závodů, neboť hlad energetik po sluneční energii bude v příštích letech podle řady odhadů růst. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
„Musíme místo Ruska hledat nové trhy, ale nepůjde to mávnutím proutku,“ říká nastávající generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová v rozhovoru o postoji firem k obchodní válce s Ruskem, zájmu podniků o Ukrajinu, nové podobě exportní strategie, Číně a politice lidských práv. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
Pracovní skupina k sankcím doporučuje vládě, aby urychlila práce na takzvaném kurzarbeitu. Má umožnit rychlejší reakci v podobných situacích. V rámci podpory vývozu ze strany vlády také vznikne pět míst zemědělských diplomatů. Loni dosáhl objem vývozu sankcionovaných komodit v oblasti strojírenství 2,1 miliardy korun. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Kontroverzní humanitární konvoj, který Rusko vyslalo na Ukrajinu, obchodní válka Západu s Moskvou a ekonomické výsledky eurozóny. Nejen o tom si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí, které se v minulém týdnu odehrály v Evropě. Připravuje je pro Vás redakce EurActivu. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Pesimistické údaje o pohybu HDP ve druhém čtvrtletí vyvolaly v eurozóně napětí a snahu najít největší viníky. Podle mnohých názorů ohrožuje křehkou stabilitu skupiny Francie, která není schopna provést potřebné reformy. Brusel navíc vylekalo prohlášení ministra financí Michela Sapina, že země letos nesplní stanovený cíl pro rozpočtový deficit. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Britská ekonomika zrychlila ve druhém čtvrtletí meziroční růst na 3,2 procenta ze tříprocentního tempa v prvním kvartále. Zaznamenala tak nejrychlejší expanzi za šest a půl roku. Britský statistický úřad revidoval údaj o meziročním růstu z původního odhadu 3,1 procenta. Jde o jednou z mála rostoucích evropských ekonomik. Eurozóna stejně jak největší země Evropy stagnují. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Kohezní politika tu bude přítomna i po roce 2020, její váha i objem prostředků, které bude přerozdělovat, bude ale nižší. Česká republika by neměla zaspat a měla by se na to začít připravovat. V rozhovoru pro EurActiv to uvedl nově zvolený europoslanec Stanislav Polčák (STAN). (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Ukrajinské sankce proti ruským společnostem a představitelům podporujícím proruské separatisty na východě země definitivně platí. Ukrajinský parlament schválil návrh zákona. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Čeští poslanci a senátoři patří v Evropě k nejaktivnějším zákonodárcům, kteří se vyjadřují k návrhům unijní legislativy. Poukázalo na to nejnovější srovnání Evropské komise. Veřejnost ale o tom příliš neví. (EurActiv.cz)
Energetika
Už na konci minulého roku se začaly z Evropské komise ozývat zprávy, že by mohla obvinit ruský Gazprom z porušování pravidel hospodářské soutěže a uvalit na něj pokutu. Případ se ovšem zadrhnul a zdá se, že kvůli napjatým vzájemným vztahům se nějakou chvíli nepohne. Citlivý zemní plyn zatím obě strany v rozbíhající se obchodní válce ponechávaly stranou. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Transatlantické vztahy, budoucnost evropské obrany a dopady prezidentských voleb na vztahy EU a Turecka. To jsou témata, kterým se v minulém týdnu věnovaly přední evropské think-tanky. Český think-tank Evropské hodnoty připravil pro čtenáře EurActivu jejich přehled. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Evropská unie se konečně dohodla na „třetí úrovni sankcí“ proti Rusku za jeho akce na Ukrajině. A jak je u EU obvyklé, dospět do tohoto bodu byl dlouhý a složitý proces. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Strašlivá epidemie Eboly nejméně ve čtyřech západoafrických zemích (Guineji, Libérii, Sieře Leone a Nigérii) vyžaduje nejen naléhavou reakci, která ji zastaví, ale zároveň volá i po přehodnocení některých základních předpokladů globálního veřejného zdraví. Žijeme v éře vynořujících se a opětovně se vynořujících infekčních onemocnění, která se mohou rychle šířit globálními sítěmi. Proto potřebujeme globální systém kontroly nemocí, jenž bude této realitě úměrný. Naštěstí je takový systém dosažitelný, pokud do něj budeme odpovídajícím způsobem investovat. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Na ministerstvu průmyslu a obchodu včera (12. srpna) zástupci státu řešili s českými byznysmeny, co si počít s obchodními sankcemi proti Rusku. Dle informací týdeníku Euro a online deníku E15.cz šlo o „velmi živé“ jednání. (EurActiv.cz)
Energetika
Závislost na energii z Ruska řeší Evropská unie nejen ve sféře plynu, ropy a uhlí, ale také jaderné energie. Ruský TVEL sice dodává palivo pouze do několika málo evropských zemí, ty jsou ale na dodávkách paliva z Ruska silně závislé. Evropská komise se to nyní snaží změnit. I v Česku se bude brzy rozhodovat o tom, kdo bude krmit temelínské reaktory. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Zatímco ukrajinské jednotky dobývají zpět území obsazená pro-ruskými separatisty, ruská ekonomika pomalu pociťuje efekty sankcí. Růst HDP ve druhém kvartálu v Rusku zpomalil na 0,8 % a asi bude ještě hůře. V třetím kvartále hrozí zesláblé ruské ekonomice záporný růst a za celý rok 2014 kladná nula - tedy nejhorší výsledek od krizového roku 2009. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Prezidentské volby v Turecku, bitva o služební zákon v české Poslanecké sněmovně či odvetná opatření Ruska kvůli sankcím. To a mnohem více si můžete přečíst v přehledném zpracování těch nejzajímavějších událostí, které se v minulém týdnu odehrály v EU. Připravuje je pro Vás redakce EurActivu. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Mezi Českou republikou a Evropskou komisí skončilo několikaleté vyjednávání o podobě tzv. Dohody o partnerství, strategického dokumentu, podle kterého budou v příštích sedmi letech v zemi rozdělovány prostředky z evropských fondů. Oficiálně bude dokument schválen ještě tento měsíc a první výzvy poběží od začátku příštího roku. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Čtyřiatřicetiletý estonský premiér Taavi Roivas je jedním z největších zastánců tvrdých sankcí vůči Rusku. Sám případný propad vývozů pokládá za nepodstatný a předvídá, že nejvíce budou zákazem dovozu potravin trpět obyčejní Rusové. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se nebude účastnit dalších prací na služebním zákonu. Kvůli středeční dohodě mezi vládou a opozicí totiž podle něj nebude dostatečně odpolitizována státní správa. Koaliční návrh byl podle něj "zprzněn", za což není ochoten převzít odpovědnost. (EurActiv.cz)

EUobserver.com

The international community has done 'almost zero' to tackle the Ebola outbreak which has killed 1200 people in west Africa, Médecins Sans Frontieres' operations director said Tuesday, the Guardian reports. "Leaders in the West are talking about their own safety – not helping anyone else," said Brice de la Vigne.


(EUobserver.com)
Deaths from heart disease and strokes are falling across Europe, a report by the British Heart Foundation has found. Lower smoking rates and wider use of preventative statins are credited as key reasons for the decline. However, cardiovascular diseases still kill more than 4 million Europeans each year.


(EUobserver.com)
The Scottish government has rejected the UK's plan to renegotiate the EU treaties. In an official paper published Wednesday, external affairs minister Fiona Hyslop said Brussels should reduce 'unnecessary red-tape' and 'competence creep' but dismissed claims that the treaties should be re-opened. Scotland holds a referendum on independence next month.


(EUobserver.com)
Bulgaria on Tuesday halted work on the Russia-backed South Stream pipeline project until it conforms with EU law, the BBC reports. The project would build over 900 km of pipeline to transport natural gas from Russia to Bulgaria, which is almost entirely reliant on Russia's Gazprom for its gas.


(EUobserver.com)
Poland has made a formal request that the EU take Russia before the World Trade Organisation (WTO) to overturn its ban on EU food and vegetables.


(EUobserver.com)
Industry lobbying saw EU institutions water down a new tobacco law between 2009 and 2014, a new study by British scientists has found.


(EUobserver.com)
Malta has attracted more than 200 applicants for its controversial scheme to sell EU passports over the past six-or-so months, Henley & Partners, the UK firm handling the scheme has said. If they all get through security screening, they will contribute around €200mn to the Maltese economy, the company added.


(EUobserver.com)
Nine NGOs, including Greenpeace and Friends of the Earth, have, in a letter, urged the European Commission to dissolve the post of Chief Scientific Advisor to the commission president, created in 2011. They said the job "concentrates too much influence in one person", helping "vested interests" to control European policy-making.


(EUobserver.com)
EU foreign affairs chief Ashton, trade commissioner De Gucht and energy commissioner Oettinger are to represent the EU at a summit on Russia's Customs Union in Minsk on 26 August. EU commission chief Barroso had been invited by Russian leader Putin and Ukrainian President Poroshenko but said No.


(EUobserver.com)
The EU’s justice commissioner has accused internet giant Google of leading a campaign to shoot down data protection reforms.


(EUobserver.com)
Germany has said Nato will defend Baltic states if need be, but will not build permanent military bases in the region.


(EUobserver.com)
Bulgaria's interior minister Yordan Bakalov on Monday declared a “No Mercy” strategy on vote buying ahead of October's general elections, saying he would personally handcuff anyone found to have bought votes irrespective of their political affiliation, reports Novinite. The threat of voter fraud also haunts elections in Romania and Croatia.


(EUobserver.com)
Iceland's meteorological office on Monday raised a volcano alert to the aviation industry to orange, the second-highest level, after recording more than 1,000 earthquakes in the area of the Bardarbunga volcano. A webcam near the crater where the eruption might start makes it possible to watch the potential explosion live.


(EUobserver.com)
Turkey said on Monday that it had summoned Germany's ambassador in Ankara following a Spiegel report that Berlin for years has been spying on its Nato ally. Germany in July expelled a top American intelligence official following the arrest of a German intelligence worker suspected of spying for the US.


(EUobserver.com)
Denmark has become the fifth European Union country to ratify an agreement on a unified patent court. Denmark’s decision was approved in a national referendum in May. Austria, Belgium, France, and Malta have also ratified the deal, which enters into force once it has been ratified by 13 member states.


(EUobserver.com)
The European Union lifted on Monday a ban on fish from the Faroe Islands after the government agreed to cap herring catches for 2014 to 40,000 tonnes. The EU ban was introduced last year when the Faroese government gave its fishermen permission to catch 100,000 tons of herring in 2013.


(EUobserver.com)
EU border agency Frontex in Warsaw said on Monday it has suspended flights taking migrants back to Nigeria, a country affected by the deadly Ebola virus. The agency handles around two percent of all flights sending migrants back home. Last year, total 160,000 migrants were returned from the EU.


(EUobserver.com)
EU negotiators, who like to give as little away as possible, will have been deeply dismayed by the leak of 520-pages of their latest baby: Ceta.


(EUobserver.com)
Israeli media say the EU is planning to ban imports of all animal products, including eggs, poultry, and dairy, from settlements from 1 September, on top of an existing ban on organic produce. The move comes after the EU said it does not recognise the authority of settler-based phytosanitary bodies.


(EUobserver.com)
The European Commission has set aside €125 million more for food exporters hurt by the Russia ban.


(EUobserver.com)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk