Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 24.10.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2659USD   27.695CZK   0.78870GBP   308.65HUF   4.2235PLN   7.6730HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Európska únia

24. októbra:
Kveta
23. októbra:
Lojzkin krok sun krok

Euractiv.sk

Podnikanie a práca
Bratislava: Kreatívny priestor The Spot včera oficiálne spustil najväčší akcelerátor pre začínajúcich podnikateľov na Slovensku – Booster. Program dáva šancu nielen novým nápadom, ale najmä ľuďom, ktorí chcú na startupoch pracovať. Záujem o startupy je veľký a ešte stále je šanca sa zapojiť. (Euractiv.sk)
Energetika
23. október 2014 - Slovenské elektrárne, spoločnosť skupiny Enel, dosiahli ďalší míľnik dostavby Atómovej elektrárne Mochovce, keď dokončili inštaláciu panelov systému kontroly a riadenia na 3. Bloku budúcej elektrárne. (Euractiv.sk)
Energetika
Slovenský premiér odíde z bruselského samitu spokojný. Rada prijala záväzný cieľ znižovania emisií uhlíka o 40%, 27% podiel OZE v energetickom mixe je záväzný iba na EÚ úrovni a energetická úspora na úrovni 27% je iba indikatívnym cieľom. Navyše budú nízkopríjmovým krajinám poskytnuté kompenzačné mechanizmy. (Euractiv.sk)
Zdravotníctvo
Európska rada vymenovala koordinátora pre boj s ebolou. Bude ním cyperský eurokomisár Christos Stylianides. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Štátny veterinárny dozor pridal na zoznam sankcií živočíšne tuky z Európskej únie a tie krajiny, ktoré podozrieva z prebaľovania európskych výrobkov. Domáci spotrebitelia veria, že to ruskej ekonomike v konečnom dôsledku prospeje. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Členské štáty EÚ udelili vlani viac ako 2,3 milióna prvých povolení na pobyt pre občanov z krajín mimo únie. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Dovezené suroviny a produkty zanechávajú environmentálnu stopu v krajine pôvodu. Európske politiky zamerané na ochranu životného prostredia ich preto neovplyvnia. Systémy výroby a spotreby je preto potrebné prehodnotiť, uvádza nová analýza Európskej environmentálnej agantúry. (Euractiv.sk)
Energetika
Zástupcovia energeticky náročného priemyslu vyzývajú slovenskú vládu na zníženie cien elektriny. Súčasné ceny znižujú konkurencieschopnosť slovenského priemyslu a odrádzajú investorov. Slovensko má jedny z najvyšších cien elektriny v EÚ. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Nemecký minister pre rozvoj Gerd Müller verí, že pomocou aliancie združujúcej nemecké textilné korporácie bude možné garantovať spravodlivé pracovné podmienky pre ľudí z rozvojových krajín, ktorí sú zamestnaní v tamojšom odevnom priemysle. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Napriek tomu, že sa najsilnejšie britské pravicové strany predháňajú v euroskeptických vyjadreniach, zotrvanie v únii dosiahlo najvyššiu podporu verejnosti za posledných 23 rokov. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Nová architektúra európskej exekutívy má zabrániť, aby si každé generálne riaditeľstvo sledovalo len svoju problematiku a žiarlivo si strážilo kompetencie. Systém akýchsi „projektových manažérov“ v rámci Komisie sa bude musieť najprv zaviesť do praxe. (Euractiv.sk)
TTIP
Ignorovať ľudí, ktorým voľný trh skôr uškodil je krátkozraké. Treba pre nich robiť, čo sa dá, aby sme im dali príležitosti znovu sa zapojiť do ekonomiky, hovorí v rozhovore o obchodnej dohode medzi EÚ a USA americký konzultant Jonathan Kallmer. (Euractiv.sk)
Regionálna politika a rozvoj
Veľkou výzvou bude pre Slovensko aktuálne prechodné obdobie, kedy sa musia dočerpávať prostriedky zo súčasného programového obdobia a zároveň nastavovať obdobie nové, hovorí Tamás Szőke, partner poradenskej spoločnosti Centire. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Najviac v systéme riadenia novej Komisie strácam ja, povedal europoslancom jej nový šéf Jean-Claude Juncker. Europarlament jeho tímu a programu dnes vyslovil dôveru. (Euractiv.sk)
Energetika
Rusko a Ukrajina sa nedohodli na dodávkach plynu počas zimného obdobia. Dôvodom majú byť finančné záruky. Trojstranné rokovania budú pokračovať na budúcu stredu. (Euractiv.sk)
Energetika
(Euractiv.sk)
Sociálna politika
Predseda Európskeho parlamentu a lídri politických skupín uprednostnili afrického lekára pred Euromaidanom a bojovníčkou za ľudské práva Leylou Yunusovou. Ocenenie si prevezme v Štrasburgu počas plenárneho zasadnutia 26. novembra. (Euractiv.sk)
Energetika
Európski lídri budú rokovať aj o návrhu, ktorý by umožnil energeticky vyspelým krajinám ako je Francúzsko alebo Nemecko previesť 10% svojich emisných kvót nízkopríjmovým členským štátom, vrátane krajín V4. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Európsky parlament schválil návrh Komisie, aby si 3800 prepustených pracovníkov z Belgicka, Francúzska a zo Španielska pri hľadaní nového zamestnania rozdelilo 15 miliónov eur. (Euractiv.sk)
Mobilita
Dezignovaná slovinská komisára Violeta Bulcová včera napriek neskúsenosti zvládla kľúčový híring v Európskom parlamente a prevezme rezort dopravy. (Euractiv.sk)

EurActiv.cz

Energetika
V Bruselu se v noci podařilo uzavřít velký kompromis, ze kterého mohou mít větší radost novější členské státy. Klimaticko-energetické cíle by totiž neměly omezovat právo států na vlastní energetický mix. Méně vyspělé země navíc na modernizaci energetiky získávají další finanční prostředky. Nevládní organizace jsou zklamané a upozorňují na špatné zkušenosti ze současného nastavení. (EurActiv.cz)
Regionální politika
„Je mi líto, že ze zprávy, která se týká hlavně systémových chyb, se do médií dostala pouze zmínka o možném střetu zájmů pana Babiše,“ uvádí pro EurActiv europoslankyně za hnutí ANO Martina Dlabajová. „Podle žádné české legislativy ve střetu zájmů není,“ vysvětluje. Jak ale podotýká její německá kolegyně, která Česko kritizuje, u sousedních Němců platí přísnější pravidla, a k něčemu takovému by proto nedošlo. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Protievropská britská strana UKIP si pro nadcházející doplňovací volby lepší téma ani nemohla přát. Spojené království má kvůli zlepšeným hospodářským výsledkům a změně ve výpočtu do unijního rozpočtu doplatit více než dvě miliardy eur. Země s klesající ekonomikou naopak dostanou peníze nazpátek. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Zdanění internetu vyvolalo odpor maďarské veřejnosti i telekomunikačních společností. Vládní strana Fidesz následně navrhla omezení daně měsíčním limitem. Spekuluje se i o tom, zda se nejedná o snahu zastřít skandál, ve kterém americká vláda zakázala deseti maďarským představitelům a podnikatelům vstup do Spojených států kvůli korupci. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
V srdci unijních institucí, Bruselu, startuje dvoudenní summit vrcholných představitelů EU. Hlavním tématem jsou klimaticko-energetické cíle do roku 2030, o které se zatím vedl tuhý boj. Na program se ale dostanou i ekonomické otázky a zahraničně-politická témata, jako je hrozba nákazy virem ebola či aktuální situace na Ukrajině a Blízkém východě. (EurActiv.cz)
Energetická účinnost
Snižovat závislost na ruském plynu chtějí všechny evropské země. Měly by tedy podpořit klimatické cíle EU, které pomáhají spotřebu plynu snižovat, tvrdí neziskové organizace a firmy, které lobbují za zvyšování energetické účinnosti. Některá opatření pro energetickou účinnost ale mohou závislost na plynu spíše zvyšovat, pokud si stát nepohlídá správné nastavení úspor. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Evropský parlament dnes v poledne vystavil zelenou Komisi, kterou v příštích pěti letech povede Lucemburčan Jean-Claude Juncker. I přesto, že se proti její podobě i programu vyslovili někteří europoslanci, jiný výsledek, než potvrzení, se nepředpokládal. Svou vůbec první komisařku tak získala i Česká republika, oficiálně se jí stala bývalá ministryně pro místní rozvoj a místopředsedkyně ANO Věra Jourová. (EurActiv.cz)
Energetická účinnost
Kdo zaplatí investice do modernizace ekonomiky, která by spotřebovávala méně energie a vypouštěla méně emisí? Novější členské země by mohly získat speciální podporu, pokud se na tom dohodnou evropští lídři, kteří se tento týden scházejí v Bruselu. Česko se do budoucna bojí o peníze z evropských fondů. Zároveň je musí začít využívat efektivněji. (EurActiv.cz)
Evropské instituce
Euroskeptici zasedající v Evropském parlamentu o frakci nepřišli. Odcházející poslankyni z Lotyšska nahradili polským kolegou. Okamžitě si ale vysloužili kritiku, Polák Robert Jaroslaw Iwaszkiewicz je známý pro své antisemitské výroky a podporu hrubého zacházení se ženami. (EurActiv.cz)
Evropské instituce
Dodatečné veřejné slyšení dvojice kandidátů na eurokomisaře, které proběhlo včera ve Štrasburku, skončilo úspěchem. Ostřílený Slovák Maroš Šefčovič i méně zkušená Slovinka Violeta Bulcová dokázali ve svých odpovědích přesvědčit europoslance a ti je do nových funkcí potvrdili. Hlasování o Evropské komisi jako celku je naplánováno na zítřek. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Čtvrteční jednání Evropské rady se bude věnovat i ekonomické situaci eurozóny, jejíž motor se stále nedaří nahodit. Probírat se pravděpodobně bude i francouzský rozpočet, u něhož hrozí reálná šance, že ho Evropská komise vrátí do Paříže zpět k přepracování. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Konec solárního projektu Desertec, rozpad euroskeptické frakce v Evropském parlamentu nebo zavádění letištních kontrol kvůli viru ebola - to a mnohem více pro své čtenáře připravila redakce EurActivu v zajímavě zpracovaném přehledu nejzajímavějších událostí minulého týdne. (EurActiv.cz)
Energetika
„Přes veškerá negativa uhlí zajišťuje jednu z priorit energetické politiky, a to je bezpečnost dodávek. S ohledem na environmentální aspekty ale nejde zrovna o nejlepší řešení,“ zaznívá v dnešním rozhovoru o budoucnosti české energetiky. Jak česká koncepce zapadá do celoevropského vývoje? EurActiv o tom mluvil s Martinem Jiruškem a Tomášem Vlčkem z Katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
Joaquin Almunia, odcházející komisař pro hospodářskou soutěž, se už nebude pouštět do vyšetřování týkající se mobilního operačního systému Google Android nebo bank, které jsou podezřelé z devizových manipulací. Rozhodnutí již nechá na svém nástupci, kterým se pravděpodobně stane Margarethe Vestagerová. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
680 zástupců evropských firem ve čtvrtek zasedlo v bruselském sídle Evropského parlamentu místo europoslanců. Hlasovalo se o tom, jak by mělo vypadat další směřování Evropské unie v podnikatelských otázkách. Hlavní problémy vidí firmy v nedostatku technicky vzdělaných absolventů. Českou delegaci vedla místopředsedkyně Hospodářské komory Irena Bartoňová Pálková. (EurActiv.cz)
Průmysl, obchod a export
Evropská komise chce společně s evropskými zejména technologickými společnostmi během čtyř let investovat 2,5 miliardy eur do rozvoje oblasti kolem velkých dat. Nově ohlášené partnerství veřejného a soukromého sektoru by mělo starý kontinent dostat do hry, ve které prozatím příliš aktivní není. Alespoň ve srovnání například se Spojenými státy. (EurActiv.cz)
Evropské instituce
Maroš Šefčovič bude v Junckerově týmu komisařem pro energetickou unii. V pondělí večer jeho znalosti a kompetence prověří hned tři výbory europoslanců. Pokud Šefčovič projde, bude služebně nejstarším členem Evropské komise. Grilování, tedy veřejné slyšení před Evropským parlamentem, v minulosti absolvoval již třikrát. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Jak by měla EU reagovat na nebezpečí nákazy eboly. O této otázce se budou ve čtvrtek radit ministři zdravotnictví jednotlivých členských zemí. Evropská komise se chce zhostit koordinace vojenských misí. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
Frakce Evropa Svobody a Přímé Demokracie, jejímž členem byl i český europoslanec Petr Mach (Svobodní), se dnes (16. října) rozpadla. Stalo se tak poté, co její řady opustila lotyšská europoslankyně Iveta Griguleová. Euroskeptici jsou známi především díky kritickému vystupování Brita Nigela Farage. (EurActiv.cz)
Vnitřní trh
„Běžná cigareta škodí zdraví. Elektronická neškodí, a tak nezvyšuje náklady na zdravotní péči. Klasická cigareta je nebezpečná, protože dochází k pasivnímu kouření. U elektronického inhalátoru tento důvod padá,“ říká předseda Svazu vapingu a mluvčí Komory elektronického kouření Bohdan Resler, podle kterého by se nemělo zakazovat užívat elektronické cigarety tam, kde se nesmí kouřit. (EurActiv.cz)

EUobserver.com

Herman Van Rompuy and Jose Manuel Barroso said goodbye to EU leaders on Friday after attending their final summit as presidents of the EU council and commission. But the summit was marred by a budget row.


(EUobserver.com)
European Central Bank chief Mario Draghi warns eurozone leaders of recession unless they agree a "concrete timetable" of reforms and spur investments.


(EUobserver.com)
About 25 eurozone banks failed the European Central Bank's financial-health checks, according to a senior official quoted by the Wall Street Journal. More than half of those banks did take steps to clean up their balance sheets this year, however. The stress tests will be published on Sunday.


(EUobserver.com)
Italian Prime Minister Renzi said he "never used the term lethal weapon" in reference to the extra payments to the EU budget Italy and Britain have to pay, as quoted by British PM Cameron earlier that day. "I talked about technocrats and bureaucracy, this is no lethal weapon," Renzi said.


(EUobserver.com)
Hungary is demanding the US hand over evidence after the Americans placed an entry ban on six officials close to Viktor Orban’s government last week.


(EUobserver.com)
The climate agreement “opens the door to greater ambition by all countries”, the head of UN body on climate change said.


(EUobserver.com)
UK prime minister David Cameron vowed to oppose "in every way possible" the extra €2.1 billion EU budget bill, which he said was 'completely unjustified and unacceptable', as the row dominated the second day of the leaders' summit in Brussels.


(EUobserver.com)
British PM Cameron held up an EU summit to express his "downright anger" over the "unjustified" and "unacceptable" way the European Commission said London needs to pay another €2bn to the EU budget by December after GDP calculations were changed. EU finance ministers will examine the issue in November.


(EUobserver.com)
The EU has told the UK it must pay a new €2.1 billion bill by 1 December, in grist for the mill of Cameron's eurosceptic adversaries at home.


(EUobserver.com)
Nicosia persuaded EU leaders at the summit in Brussels on Thursday to criticise Turkey for violating its economic zone and sovereignty.


(EUobserver.com)
Eurozone leaders are meeting Friday on public deficits and debt, amid an escalating dispute between Italian PM Renzi and outgoing commission chief Barroso.


(EUobserver.com)
Relations between European Central Bank president Mario Draghi and German Bundesbank President Jens Weidmann have almost broken down, according to a Reuters Insight report. Weidmann's predecessor Axel Weber and ECB board member Juergen Stark both resigned in 2011 in protest against bond-buying policies of the European Central Bank.


(EUobserver.com)
"Europe is facing a challenge from Russia to its very existence," philanthropist George Soros warns in an article, entitled “Wake Up, Europe”, in the New York Review of Books. The EU in general, and the eurozone in particular, have lost their way after the financial crisis, he writes.


(EUobserver.com)
The European Central Bank's stress test of 130 eurozone banks and 20 non-eurozone banks is to be published Sunday. The banks need about €10 billion in total, which would be easy for the sector to absorb, analysts told the Wall Street Journal. A few banks will technically fail the test.


(EUobserver.com)
EU commission president Barroso joked Friday that beer and wine helped clinch the climate deal. "Dinner started with ... the best beer in the world, so from Belgium ... afterwards we had wine ... from Alentejo in Portugal", he said, noting it might have helped create "stimulating and inspiring conclusions".


(EUobserver.com)
EU leaders have agreed to cut greenhouse emissions by 40 percent by 2030, but poorer states won concessions, while green NGOs voiced dismay.


(EUobserver.com)
Most EU leaders on Thursday criticised Russia’s non-compliance with Ukraine peace accords, but Italy urged re-engagement with Moscow.


(EUobserver.com)
When asked about a one-off €2 billion top-up the United Kingdom is to make to the EU budget, as reported by the FT on Thursday evening, European Commission president Barroso gave no comment. "It's the first time I've heard about that", he said at a press conference early Friday.


(EUobserver.com)
EU leaders have reached a deal on climate targets, Council president Van Rompuy announced via Twitter. "Deal! At least 40% emissions cut by 2030", he wrote. "Also agreement on at least 27% renewables, at least 27% energy efficiency & boost to interconnections".


(EUobserver.com)
The latest draft of summit conclusions, distributed at the leaders' dinner Thursday, says poorer EU states should get free carbon permits until 2030, but the figure from 2020 onward should be no more than 40% of the bulk of available allowances. Previous drafts spoke of no free permits after 2025.


(EUobserver.com)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk