Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 20.12.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2279USD   27.636CZK   0.78470GBP   316.45HUF   4.2738PLN   7.6660HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Európska únia

Euractiv.sk

Podnikanie a práca
Európski lídri rozšírili sankcie voči Rusku aj na krymský energetický a turistický sektor. K novej vlne opatrení sa pridáva aj USA. (Euractiv.sk)
Daňová politika
Luxemburský premiér Xavier Bettel na summite EÚ ohlásil konštruktívnejší prístup k snahe EK vyšetrovať jeho daňovú prax. Je to reakcia na rozšírenie analýzy daňových režimov na všetky, nie len niektoré,č lenské krajiny. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Zástupcovia členských štátov a Výboru Európskeho parlamentu pre hospodárske a menové záležitosť sa v stredu predbežne dohodli na znížení poplatkov za platby kreditnými alebo debetnými kartami v rámci EÚ. (Euractiv.sk)
Hospodárske riadenie EÚ
Premiér Robert Fico ocenil, že prvý summit pod vedením Donalda Tuska v predstihu naplnil svoj program. Všetky členské štáty podporili investičný plán Komisie. Ich predstavy o jeho zameraní odhalia až nasledujúce mesiace. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Od dnešného stretnutia lídrov dvadsaťosmičky sa očakáva najmä vyjadrenie politickej podpory pre investičný plán Európskej komisie. Krajiny V4 avizujú, že budú na projektoch spolupracovať. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Zákon o odpadoch bude posunutý na schválenie NRSR aj napriek rozporom. Minister Žiga Bruselu vysvetlí pochybnosti o monopolizácii slovenského trhu s odpadmi. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Politický dialóg, ktorý má byť objektívny a založený na dôkazoch, sa bude viesť v rámci Rady pre všeobecné záležitosti každoročne. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Európsky parlament prijal nezáväzné uznesenie, v ktorom podporil uznanie palestínskej štátnosti a riešenie v podobe existencie dvoch štátov. Poslanci odsúdili akékoľvek násilnosti zo strany Hamasu, ale aj nelegálne osídľovanie okupovaných území Izraelom. (Euractiv.sk)
Podnikanie a práca
Výroba ocele a súvisiace odvetvia zamestnávajú v únii státisíce ľudí. Európsky parlament upozorňuje v uznesení na problémy hospodárskeho odvetvia, významného aj pre Slovensko. (Euractiv.sk)
Životné prostredie
Prevencia odpadov je jednou z hlavných priorít odpadovej politiky EÚ s potenciálnym ekonomickým a environmentálnym prínosom. Nová štúdia Európskej environmentálnej agentúry hodnotí a sumarizuje aktuálny stav v členských štátoch EÚ, Islande, Lichtenštajnsku a Nórsku. (Euractiv.sk)
Hospodárske riadenie EÚ
Jednotný mechanizmus riešenia krízových situácií (SRM) začne pracovať v priebehu nasledujúcich troch mesiacov. Jeho cieľom bude záchrana bánk alebo ich likvidácia bez využitia peňazí daňových poplatníkov. (Euractiv.sk)
Energetika
Z celoeurópskeho programu na rozvoj transeurópskej dopravnej siete (TEN-T) Slovensko získa prostriedky na podporu elektromobility. Nabíjacie stanice prepoja východ Slovenska so západom, ale aj s okolitými krajinami. (Euractiv.sk)
Ekonomika a euro
Veľká časť projektov, ktoré by potenciálne chcelo Slovensko financovať z 315-miliardového investičného balíčka Európskej komisie, nesplní svoj účel a mnohé môžu mať negatívny vplyv na životné prostredie. Tvrdí to Zelená koalícia mimovládnych organizácií v reakcii na minulý týždeň zverejnený slovenský zoznam projektov. (Euractiv.sk)
Budúcnosť EÚ
Prvým na rane zoznamu legislatívy, ktorá sa má stiahnuť zo stola, je balíček tzv. obehovej ekonomiky na podporu recyklácie a tiež smernica o minimálnej dĺžke materskej dovolenky. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Iba 7,5 % európskych farmárov má menej ako 35 rokov. Politici sa zhodujú, že generačná obmena je na zachovanie konkurencieschopnosti nevyhnutná. (Euractiv.sk)
Veda a výskum
Schéma grantov Európskej rady pre výskum začína lákať výskumníkov spoza hraníc EÚ, prípadne je dôvodom na návrat z Austrálie, či USA. (Euractiv.sk)
Obrana a bezpečnosť
Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné záležitosti Frederica Mogherini potvrdila, že EÚ sa pri riešení sýrskej otázky pokúsi posilniť spoluprácu s Ruskom a Iránom. EÚ podporí plán prímeria OSN pre Aleppo. (Euractiv.sk)
TTIP
Kanadský právnik tvrdí, že súkromná investičná arbitráž má v sebe zabudované nerovnováhy, pre ktoré nikdy nebude optimálnym riešením. Namiesto toho navrhuje založenie medzinárodného invetičného súdu. (Euractiv.sk)
Potravinárstvo
Slovensko spoločne s krajinami V4 presadilo zachovanie zmiešaných fariem aj možnosť naďalej používať neekologické vstupy pri výrobe biopotravín. (Euractiv.sk)
Energetika
Aj napriek diverzifikačným opatreniam bude EÚ aj naďalej závislá od ruských dodávok zemného plynu. Aspoň v „dohľadnej dobe,“ varuje vo svojej novej analýze Medzinárodná energetická agentúra (IEA). (Euractiv.sk)

EurActiv.cz

Energetika
Na začátku příštího roku už mají být známa přesná pravidla, podle kterých se budou vybírat projekty do investičního plánu Evropské komise. Česká vláda má zatím předběžný seznam, teď bude muset vybrat priority. Například v energetice chce ale zatím podpořit řadu investic, které by do Junckerova plánu patřit neměly, upozorňuje nevládní organizace. (EurActiv.cz)
Regionální politika
České republice se spolu se Slovenskem podařilo na Evropské radě otevřít téma možného dočerpání finančních prostředků z období 2007-2013, které po skončení tohoto období zůstanou ležet nevyužité v evropských fondech. Evropská komise přislíbila, že bude hledat možnosti, jak situaci vyřešit, řekl na včerejším summitu v Bruselu premiér Bohuslav Sobotka. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Aktuální summit EU je prvním, který probíhá pod vedením nového stálého předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Jeho předchůdce Herman Van Rompuy teď bude vyučovat na „evropské škole“ College of Europe, která má připravovat budoucí evropské politiky, úředníky a diplomaty. Studují tam i Češi. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Prezident Vladimir Putin se od propuknutí ukrajinské krize těší nadstandardní přízni Rusů, kterou vydatně živí nacionalistickou rétorikou. Mnoho lidí ho však má v úctě hlavně díky tomu, že dokázal zem stabilizovat po divokých devadesátých letech a zlepšit jejich životy. Aktuální dramatické výkyvy kurzu rublu a další ekonomické trable však do Ruska vracejí nejistotu. Bude-li dlouhá, mohla by podkopat i dosud neochvějné postavení prezidenta. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Už pár týdnů se o ničem jiném nemluví. Cena ropy strmě padá. Oči finančníků, průmyslníků, politiků, médií sledují, kde se hodnoty ropných indexů zastaví. Jako by se kvůli levnější ropě měl zhroutit svět. Ropný pád prý uvrhne rozvinutý svět do deflace. Některé ropné státy zase upadnou do ničivé recese. Ropný kartel OPEC prý zlikviduje břidlicovou těžbu v USA. (EurActiv.cz)
Vnější vztahy
Včerejší stabilizace rublu může být pouze dočasná a především na začátku roku 2015, kdy je splatná větší část ruského zahraničního dluhu, může rubl zůstat pod tlakem. Ve hře tak nadále zůstává možnost zavedení kapitálových kontrol a omezení směnitelnosti rublu, píší ve svém komentáři analytici ČSOB. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Brusel dnes a zítra hostí summit lídrů EU. Hlavním tématem pracovní večeře bude investiční plán šéfa Komise Junckera a také aktuální situace na Ukrajině. Za Českou republiku se jednání zúčastní premiér Bohuslav Sobotka. Ještě před odpoledním zasedáním Evropské rady proběhne koordinační schůzka ministerských předsedů Visegrádské čtyřky. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Tématem číslo jedna zítra začínajícího summitu Evropské rady budou investice, které mají během období 2015-2016 povzbudit unijní hospodářství. Evropská komise chce detailnější plán včetně nového investičního fondu představit v průběhu ledna. Podle šéfa Komise Jean-Claude Junckera by do něj měly přispět i členské státy. Unijní lídři se budou věnovat i aktuální situaci na Ukrajině. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Vyrábět bezpečnostní systémy, které by pomáhaly ochránit klíčové objekty proti teroristům. To bylo jedním z cílů projektu zlínské společnosti Cominfo, která jej uskutečnila i za pomoci evropských strukturálních fondů. Firma se v soutěži Podnikatelský projekt roku 2013 s tímto projektem umístila na druhém místě v kategorii Potenciál. (EurActiv.cz)
Ekonomika a euro
Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker chce pro investiční fond EU hledat investory také v Česku. V rámci kampaně, která má nalákat soukromé peníze do evropských projektů, přijede příští rok v únoru do Prahy Junckerův zvláštní emisar, místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen. Ten je v Junckerově týmu zodpovědný za pracovní místa, hospodářský růst a investice. (EurActiv.cz)
Životní prostředí
V příštím roce čeká svět horečná příprava globální klimatické dohody. Do března mají země nahlásit, o kolik a dokdy chtějí snižovat emise skleníkových plynů. Podle nevládních organizací to bude zmatek. Pokud ale ostatní státy přijmou dostatečně výrazné závazky, země EU by ještě do příštího prosince mohly přehodnotit svou klimatickou politiku a nastavit ji přísněji, tvrdí nevládky. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Z investičního plánu šéfa Evropské komise Jean-Claude Junckera půjde podpořit i takové projekty, které by kvůli zvýšenému riziku nešlo financovat z „klasických“ evropských fondů. Podle evropské komisařky pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a rovnosti pohlaví Věry Jourové v tom spočívá hlavní vtip celé iniciativy. Investičním balíčkem se bude zabývat i blížící se summit Evropské rady. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Náročnost na ovládání a nedostatečná přehlednost prostředí nových mobilních telefonů či tabletů. To jsou časté důvody, proč staří lidé podobná zařízení nechtějí používat. Aplikace Oscar, která získala ocenění Podnikatelský projekt roku 2013, má ambice negativní postoj seniorů změnit. S její pomocí má být ovládání tabletů snazší a přívětivější. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Demonstrace proti islamizaci v Drážďanech, klimatická jednání v Limě či stížnosti na diskriminaci polských potravin v Česku. To je jen zlomek těch nejzajímavějších událostí uplynulého týdne, o nichž by čtenáři EurActivu měli vědět. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
„O politické dění v EU se podle našich výzkumů dlouhodobě zajímá jen třetina českých občanů,“ říká v rozhovoru politolog Daniel Kunštát z Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Češi podle něj chápou Evropskou unii jako „něco vzdáleného“. Jak se pohled české společnosti na EU proměňoval v posledních deseti letech? (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Mezi německou populací se objevují názory, že muslimové, kteří žijí ve Spolkové republice, nejsou „Němci“, a nemají proto právo vznášet požadavky. Poukazuje na to studie, kterou zveřejnila berlínská Humboldtova univerzita. Jiný výzkum přišel se závěrem, že německá vláda kancléřky Angely Merkelové nevěnuje azylové a přistěhovalecké politice dostatečnou pozornost. (EurActiv.cz)
Regionální politika
Vláda bude muset Evropské komisi ve služebním zákonu mnohé vysvětlovat, myslí si náměstkyně ministra pro legislativu Kateřina Valachová. Základní principy, který Komise požadovala, ale podle ní jsou naplněny. (EurActiv.cz)
Evropa dnes
Euroskepticismus až eurofóbie, Junckerův investiční balíček nebo jednotný patent EU. Přečtěte si přehled těch nejzajímavějších analýz, které v uplynulém týdnu zpracovaly přední evropské think-tanky a akademické instituce. Pro čtenáře EurActivu je pravidelně zpracovává český think-tank Evropské hodnoty. (EurActiv.cz)
Energetika
Propojení české plynárenské soustavy s Polskem a Rakouskem, ale i další energetické projekty jsou na seznamu investic, které může Evropská komise podpořit z nového balíku. Investice mají plynout také do dopravy a digitální ekonomiky. Visegrádské země chtějí o část peněz usilovat společně. Česko ale vidí prioritu hlavně v evropských fondech. (EurActiv.cz)
ČR v Evropské unii
České republiky se masivní příchod migrantů z politicky nestabilních oblastí zatím přímo nedotýká, i tak ale nemůže od problému, který trápí zejména západoevropské země, dávat ruce pryč. Zavazují jí k tomu povinnosti vyplývající ze členství v EU a hlavně v Schengenu. Nelze pouze brát a ničím nepřispívat, shodují se čeští i zahraniční europoslanci. (EurActiv.cz)

EUobserver.com

New EU council chief Donald Tusk has broken with the two-day summit tradition and made leaders and journalists happy by wrapping up the meeting before midnight.


(EUobserver.com)
Protestors gathered in front of an empty EU summit building on Friday to demonstrate against the EU-US free trade pact talks.


(EUobserver.com)
Haikalis, an MP from the Independent Greeks party, says a consultant, who used to work for Deutsche Bank, tried to bribe him to vote for government candidate Dimas to become Greek president. If Dimas fails, it will trigger snap elections that could bring the far-left Syriza party into power.


(EUobserver.com)
Russian prosecutors have called for a 10-year jail sentence for anti-corruption activist Alexei Navalny in a trial on fraud charges seen by civil society as a political attack. They called for an eight-year sentence for his brother. Navalny is already on a five-year suspended sentence related to a 2013 conviction.


(EUobserver.com)
The IMF has said it won't release €88m in bailout money for Cyprus on Friday after the parliament delayed a foreclosure law meant to take effect at the end of December. "Critical requirements for the completion of the fifth programme review are now no longer met,” said the IMF.


(EUobserver.com)
Greek far-left politician Alexis Tsipras has said a Syriza government would "cancel austerity through the Greek parliament, we will cancel the bailout." He told Reuters that a Syriza victory, after a possible early election, "will break the bad spell and liberate markets. It will create a feeling of security."


(EUobserver.com)
Ukraine President Petro Poroshenko has called on the country’s parliamentarians to adopt a bill to allow the country to join Nato, Spiegel reports. He said the country's non-aligned status, set out in a 2010 law, was “ineffective means of ensuring the country’s security from foreign aggression and pressure".


(EUobserver.com)
Giorgio Napolitano Thursday announced his "imminent departure" as Italy's president. The 89-year old, a well-respected figure, has always indicated he would not serve the full term of office, due to his age. Speculation has already started on whether the search for a successor will delay PM Renzi's reform programme.


(EUobserver.com)
Poland has warned it will veto plans by UK PM Cameron to curb welfare benefits to EU migrants. Writing in the Independent, deputy FM Rafal Trzaskowki called "discrimination" against EU citizens a line "we cannot allow ourselves to cross". He also said it is "not the time" for treaty change.


(EUobserver.com)
Luxembourg on Thursday caved into pressure to give EU-anti trust regulators the details of tax deal schemes it has with multinational companies.


(EUobserver.com)
Germany has warned the EU will not roll back Russia sanctions unless Putin makes major concessions, in Europe’s first “strategic” talks on the crisis.


(EUobserver.com)
EU leaders have given trade negotiators until end-2015 to finalise a US free trade pact, but some are sceptical about the date.


(EUobserver.com)
The two coalition parties that support the Dutch government, Liberal and Labour, have agreed on adapting and reintroducing a health bill that was struck down by three Labour senators. With the compromise, Liberal PM Mark Rutte, who skipped Thursday's EU summit, and his colleagues saved their cabinet from collapse.


(EUobserver.com)
Ireland's prime minister Enda Kenny on Thursday pressed ECB chief Mario Draghi to co-operate with a parliament inquiry into the banking crisis. Kenny "pointed out to him that the people in Ireland were very concerned to understand ... what actually had happened", the Independent reports.


(EUobserver.com)
The German government has never had a policy of drafting legislation that would allow big corporations to dodge taxes, chancellor Angela Merkel said Friday in a press conference. But she did not exclude that such deals were made at regional or local level. "I am no state prosecutor," she said.


(EUobserver.com)
German chancellor Angela Merkel at the end of an EU summit said she wants to see "successful" presidential elections in Greece that will allow it to stay on a "stable path". A first round of elections failed and if two more are unsuccessful, there will be early parliamentary elections.


(EUobserver.com)
Luxembourg has agreed to share information on its tax arrangements with multinationals with the European Commission, prime minister Xavier Bettel confirmed on Thursday at the EU summit in Brussels. The move follows the commission's request Wednesday for information from all EU countries on their tax rulings and "patent box" schemes.


(EUobserver.com)
The Belgian government has decided to keep nuclear reactors Doel 1 and 2, almost 30 years old and initially scheduled to be turned off in 2015, open until 2025. In 2003 Belgium decided to phase out nuclear power, but subsequent governments kept reviewing that decision.


(EUobserver.com)
EU leaders have called for a speedy setting up of the investment fund linked to Juncker's €315bn plan, but the EU parliament chief doubts it will be ready by June.


(EUobserver.com)
The EU's former ambassador to Turkey says the recent dispute over media arrests is a blip in relations governed by deep economic and security concerns.


(EUobserver.com)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk