Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Psy a mačky sa dočkali „vianočého zázraku“, kravy a sliepky si musia počkať
Európska komisia navrhuje prísne pravidlá pre registráciu zvierat, reguláciu množiteľov a chce zakázať aj kupírovanie uší a chvostov. Naproti tomu sa ale stále neodhodlala k novým pravidlám pre pohodlie hospodárskych zvierat. Nekončia tak zatiaľ klietky ani kožušinové farmy.   

Vedú bratislavský magistrát: Potrebujeme predvídateľnosť, nemôžeme písať miliónové projekty do šuplíka
V novom eurofondovom období bude mať Bratislava garantovaný balík eurofondov, nestane sa teda, že z piatich drahých projektov štyri zostanú v šuplíku, hovorí v rozhovore riaditeľ magistrátu Ctibor Košťál a jeho zástupca Michal Radosa.

Klimatická konferencia sa vyvíja skôr podľa Tarabu než Čaputovej
Apely slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej na klimatickej konferencii COP28 po čo najambicióznejších záveroch a konkrétnych záväzkoch pravdepodobne nepadnú na úrodnú pôdu, keďže jazyk o odstránení fosílnych palív blokujú ropné štáty.

Jadro sa dostalo medzi preferované investície EÚ, zaslúžilo sa o to aj Slovensko
Členské štáty sa dohodli na zaradení jadra medzi technológie, ktoré budú mať podľa nového zákona o zelenom priemysle ľahšie finacovanie, jednoduchšie povoľovania a status strategických projektov. Slovensko chce presadiť, aby zo zákona mohli ťažiť aj energeticky náročné fabriky.

V elektromobilite nás predbehli susedné krajiny, dotujú ju z plánu obnovy
Slovensko je automobilová veľmoc, no Slováci kupujú najmenej elektroáut zo všetkých krajín EÚ. Okrem daňových úľav pre firmy by elektromobilite pomohli priame dotácie na nákup elektroáut z plánu obnovy ako to je v Česku, Poľsku či Rakúsku, píše Patrik Križanský.

Záujem o eurovoľby je najnižší v Čechách. Na Slovensku sa chystá voliť oveľa viac ľudí ako naposledy
Pol roka pred voľbami do Európskeho parlamentu je Slovensko a Česko na konci rebríčka v záujme o eurovoľby. V porovnaní v predchádzajúcimi eurovoľbami však omnoho viac Slovákov tvrdí, že sa ich zúčastní.

Analýza: Môže Brusel zasiahnuť proti Ficovi?
Ak vláda členskej krajiny porušuje európsku legislatívu alebo jej základné hodnoty, EÚ môže reagovať vysokými pokutami, zmrazením eurofondov alebo odobratím hlasovacích práv. Všetky tieto rozhodnutia môže vláda v teórii ignorovať.

Prečo by európsku vodíkovú infraštruktúru nemali plánovať plynári, ale nezávislý úrad
Ak EÚ zverí plánovanie vodíkovej infraštruktúry prevádzkovateľom plynárenských sietí, hrozí konflikt záujmov. Plynári chcú na vodík prirodzene využiť čo najviac svojich existujúcich sietí, čo už to je odôvodnené, alebo nie, píšu Michaela Holl a Megan Anderson.

Pred rušením slovenskej špeciálnej prokuratúry varovala eurokomisia, pridáva sa Washington
Po požiadavke Európskej komisie, aby Slovensko nepokračovalo v avizovaných zmenách v trestnom zákone, sa k Bruselu pridáva aj Washington. Európsky parlament bude o téme debatovať už budúci týždeň.

Slovensko stále do svojho právneho poriadku neprebralo deväť smerníc EÚ
Slovensku uplynula lehota na transpozíciu deviatich európskych smerníc na konci novembra. Týkajú sa najmä oblasti dopravy a ochrany spotrebiteľa na internete. Viaceré už rieši národná rada, pri dvoch sa legislatívny proces ešte nezačal. Krajine za to hrozia pokuty.

Európske noviny

Katarína Roth Neveďalová: O násilí na ženách musíme ďaleko viac hovoriť

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Zastavme epidémiu: Deň boja proti násiliu páchanému na ženách Poslanci vyzvali štáty EÚ, aby neblokovali pokrok v rokovaniach o pravidlách na boj proti rodovo motivovanému násiliu, a trvali na definícii znásilnenia na základe chýbajúceho súhlasu. Podpredsedníčka Komisie Šuica uviedla, že násilie …

The post Katarína Roth Neveďalová: O násilí na ženách musíme ďaleko viac hovoriť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eugen Jurzyca o rozpočte: Europoslanci chcú opäť zvyšovať výdavky, nie je to správne

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

The post Eugen Jurzyca o rozpočte: Europoslanci chcú opäť zvyšovať výdavky, nie je to správne appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vladimír Bilčík: Ak vieme akýkoľvek obal opätovne zrecyklovať, musíme to aj dôsledne robiť

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Parlament prijal pravidlá na zníženie, opätovné použitie a recykláciu obalov • Menej nepotrebných obalov a odpadov • Zákaz “večných chemikálií“ v obaloch potravín • Každý Európan vyprodukuje ročne takmer 190 kg odpadu z obalov Parlament prijal svoju pozíciu k novým celoeurópskym …

The post Vladimír Bilčík: Ak vieme akýkoľvek obal opätovne zrecyklovať, musíme to aj dôsledne robiť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Pollák: Nerobme rozdiely medzi našimi deťmi. VIDEO

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

The post Peter Pollák: Nerobme rozdiely medzi našimi deťmi. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

ECB: Mnohé banky v eurozóne majú vážne nedostatky pri riadení klimatických rizík

Európska centrálna banka (ECB) sa zameriava na viaceré finančné inštitúcie v eurozóne, ktoré vykazujú nedostatky pri riadení environmentálnych a klimatických rizík. Niektoré z dohliadaných inštitúcií nedosiahli do marca tohto roka očakávaný pokrok, uviedol vo štvrtok Frank Elderson, člen výkonnej rady ECB. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at. „Začali sme prijímať donucovacie opatrenia,“ …

The post ECB: Mnohé banky v eurozóne majú vážne nedostatky pri riadení klimatických rizík appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Rokovanie o zmenách v Štrasburgu: Otváranie základných zmlúv vyvolalo diskusiu

Otvorenie zakladajúcich zmlúv o Európskej únii ublíži menším členským krajinám a teda aj Slovensku. Europoslanci kritizujú rušenie práva veta, či zníženie počtu eurokomisárov. O rozpočte by už nerozhodovali členské krajiny, ale priamo Európsky parlament. Mnohí však upozorňujú, že ak sa zmluvy otvoria, nemusia sa už nikdy dokončiť. ​Medzi europoslancami to tentoraz iskrilo kvôli návrhu na …

The post Rokovanie o zmenách v Štrasburgu: Otváranie základných zmlúv vyvolalo diskusiu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ

Manfred Weber, predseda skupiny Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP), chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ od roku 2035. „Ak sa mojej skupine podarí po európskych voľbách získať väčšinu, zvrátime zákaz spaľovacích motorov, ktorý EP schválil v tomto legislatívnom období,“ povedal Weber v rozhovore pre bavorskú mediálnu skupinu Mediengruppe Bayern. TASR o …

The post Líder Európskej ľudovej strany chce zrušiť zákaz spaľovacích motorov v EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Inštitúcie EÚ sa dohodli na cieľoch v oblasti energetickej hospodárnosti budov

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) a španielske predsedníctvo v Rade EÚ sa vo štvrtok (7. 12.) večer dohodli na plánoch na zníženie spotreby energie a emisií skleníkových plynov zo sektora budov. Cieľom revízie smernice o energetickej hospodárnosti budov je do roku 2030 podstatne znížiť emisie skleníkových plynov a spotrebu energie v stavebnom sektore EÚ a urobiť …

The post Inštitúcie EÚ sa dohodli na cieľoch v oblasti energetickej hospodárnosti budov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Hojsík: EÚ sprísňuje ochranu spoločenských zvierat. Zakročí aj proti množiarom

Prvýkrát v histórii sa na chov, starostlivosť a zaobchádzanie so psami a mačkami budú v celej EÚ uplatňovať povinné štandardy. Prísne požiadavky na vystopovateľnosť pôvodu, spolu s automatickými kontrolami pri online predaji pomôžu stransparentniť chov a obchod, kupujúci získajú možnosť overiť si správnosť identifikácie a registrácie spoločenských zvierat. Iniciatívu presadil slovenský europoslanec Martin Hojsík, podpredseda …

The post M. Hojsík: EÚ sprísňuje ochranu spoločenských zvierat. Zakročí aj proti množiarom appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Lexmann: Totalitný režim čínskej komunistickej strany predstavuje veľkú bezpečnostnú a ekonomickú hrozbu

„Totalitný režim čínskej komunistickej strany predstavuje veľkú bezpečnostnú a ekonomickú hrozbu a je potrebné aby EÚ mala jasný a zásadový prístup k tomuto režimu,“ varuje europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EĽS) v kontexte tohtotýždňového summitu lídrov EÚ s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. „Tohtoročný summit v Pekingu opäť dokazuje, že totalitný režim v bilaterálnych a multilaterálnych vzťahoch čoraz …

The post M. Lexmann: Totalitný režim čínskej komunistickej strany predstavuje veľkú bezpečnostnú a ekonomickú hrozbu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Po vydaní stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by mohli byť kožušinové farmy v Európe zakázané

Kožušinové farmy a predaj výrobkov z nich na európskom trhu by mohli byť konečne zakázané právnymi predpismi EÚ. Európska komisia (EK) však zatiaľ neprijala rozhodnutie a namiesto toho sa rozhodla najprv počkať na vedecké stanovisko Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín (EFSA). Európska komisia zareagovala na iniciatívu Európa bez kožušín, v ktorej viac ako 1,5 milióna …

The post Po vydaní stanoviska Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín by mohli byť kožušinové farmy v Európe zakázané appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku klesla

Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku 2023 v medzikvartálnom porovnaní a na sezónne upravenej báze mierne klesla, o 0,1 %. Ukázali to vo štvrtok spresnené údaje európskeho štatistického úradu Eurostat, ktoré sa zhodujú s predbežným odhadom. Eurostat uviedol tiež, že revidoval smerom nadol medzikvartálny rast hrubého domáceho produktu (HDP) eurozóny v predchádzajúcom 2. štvrťroku, a to …

The post Ekonomika eurozóny v 3. štvrťroku klesla appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Si Ťin-pching: Čína a EÚ musia spoločne reagovať na globálne výzvy

Čína a Európska únia musia „spoločne reagovať na globálnej výzvy“, vyhlásil vo štvrtok čínsky prezident Si Ťin-pching na začiatku summitu s lídrami EÚ v Peking. TASR o tom informuje podľa správa agentúry AFP. „Musíme spoločne reagovať na globálne výzvy a spolupracovať na presadzovaní svetovej stability a prosperity,“ povedal Si predsedníčke Európskej komisie (EK) Ursule von …

The post Si Ťin-pching: Čína a EÚ musia spoločne reagovať na globálne výzvy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Nemecko chce, aby EÚ zvážila sankcie voči extrémistom z radov osadníkov

Nemecko chce, aby Európska únia zvážila zavedenie sankcií voči extrémistom z radov izraelských osadníkov, ktorí sú zodpovední za vlnu násilia voči Palestínčanom na okupovanom západnom brehu Jordánu, uviedlo v stredu prostredníctvom svojho hovorcu ministerstvo zahraničných vecí v Berlíne. TASR informuje podľa agentúry AFP. Spojené štáty v utorok takisto v stredu uviedli, že nebudú udeľovať víza …

The post Nemecko chce, aby EÚ zvážila sankcie voči extrémistom z radov osadníkov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Cieľom je, aby ľudia rozumeli, prečo je dôležité voliť, hovorí vedúci kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek

O pol roka sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Ako prebiehajú prípravy? Čo by sme mali o týchto voľbách vedieť, a ako sa máme na to pripraviť my? Na otázky o voľbách prišiel odpovedať Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Ján Haraslin, komunitný manažér kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. ​O 6 …

The post Cieľom je, aby ľudia rozumeli, prečo je dôležité voliť, hovorí vedúci kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Cieľom je, aby ľudia rozumeli, prečo je dôležité voliť, hovorí vedúci kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek

BRATISLAVA / O pol roka sa budú konať voľby do Európskeho parlamentu. Ako prebiehajú prípravy? Čo by sme mali o týchto voľbách vedieť, a ako sa máme na to pripraviť my? Na otázky o voľbách prišiel odpovedať Robert Sermek, vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a Ján Haraslin, komunitný manažér kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku. …

The post Cieľom je, aby ľudia rozumeli, prečo je dôležité voliť, hovorí vedúci kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ v rámci dohody s Britániou navrhla pomoc pre sektor elektromobilov a batérií

Európska komisia v stredu navrhla Rade EÚ (členské štáty) konkrétne jednorazové predĺženie – do 31. decembra 2026 – súčasných pravidiel pôvodu pre elektrické vozidlá a batérie v rámci Dohody o obchode a spolupráci medzi EÚ a Spojeným kráľovstvom (TCA). Komisia spresnila, že tento návrh nemá vplyv na širšie pravidlá pôvodu TCA, ktoré sa budú uplatňovať …

The post EÚ v rámci dohody s Britániou navrhla pomoc pre sektor elektromobilov a batérií appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v októbri medzimesačne vzrástol

Maloobchodný predaj v eurozóne aj v celej Európskej únii (EÚ) v októbri ožil a vzrástol, prvýkrát za štyri mesiace. Prispelo k tomu najmä zvýšenie predaja nepotravinárskych výrobkov. TASR o tom informuje na základe predbežného odhadu Eurostatu, štatistického úradu Európskej únie. Podľa najnovších štatistík sa maloobchodný predaj po očistení od sezónnych vplyvov v októbri zvýšil medzimesačne …

The post Maloobchodný predaj v eurozóne aj v EÚ v októbri medzimesačne vzrástol appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia a vysoký predstaviteľ vyzývajú na jednotný postup proti všetkým formám nenávisti

Komisia a vysoký predstaviteľ dnes prijali oznámenie s názvom Nenávisť tu nemá miesto: Európa zjednotená proti nenávisti. Ide o výzvu pre všetkých Európanov, aby vystúpili proti nenávisti a hájili toleranciu a rešpekt. V posledných týždňoch sme v Európe videli také scény, ktoré sme dúfali, že už nikdy neuvidíme. Európa zažíva alarmujúci nárast nenávistných prejavov a trestných …

The post Komisia a vysoký predstaviteľ vyzývajú na jednotný postup proti všetkým formám nenávisti appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia predkladá súbor opatrení na posilnenie práv občanov EÚ

Európske občianstvo je jedným z najvýznamnejších úspechov EÚ. Pri príležitosti 30. výročia európskeho občianstva dnes Európska komisia predkladá balík opatrení, ktoré posilnia práva vyplývajúce z občianstva EÚ v celej Únii. Osoba, ktorá je štátnym príslušníkom krajiny EÚ, požíva súbor práv a výhod, ktoré sa líšia od práv a výhod štátneho príslušníka konkrétneho členského štátu. Ide napríklad o právo …

The post Komisia predkladá súbor opatrení na posilnenie práv občanov EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.