Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 30.11.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0580USD   27.024CZK   0.70290GBP   312.08HUF   4.2631PLN   7.6230HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Začínajúca kanadská spoločnosť Hydrostor vyvinula kreatívne riešenie na uskladnenie energie, ktoré si vyžaduje v porovnaní s najlepšími súčasnými technológiami batérií len polovičné náklady. (IT News)
Pri práci s počítačom je najviac namáhaný zrak. Po hodinách pozerania do zapnutého monitora ostanú oči unavené a podráždené. (IT News)
Britská spoločnosť Rasberry v týchto dňoch uviedla nový model svojho minipočítača, ktorý sa bude predávať iba za 5 dolárov. Je podstatne menší ako Raspberry Pi Model B. (IT News)
Diamanty slovenského biznisu, ktorých vyhlasovateľom je Enterprise Investors, rozdali už po siedmykrát ocenenie za najdynamickejšie rastúce malé a stredne veľké spoločnosti na Slovensku. (IT News)

Peniaze sa dnes dajú zarobiť najrôznejšími spôsobmi. No možno vás prekvapí, že vám niekto zaplatí za každý prejdený krok. Práve to sľubuje nová aplikácia Bitwalking.

(IT News)
Hackeri v posledných rokoch niekoľkokrát prelomili ochranu vládnych agentúr v USA, preto sa DARPA rozhodla, že je najvyšší čas niečo s tým urobiť. (IT News)

 

(IT News)
ESET vydáva aplikáciu ESET Parental Control pre Android, ktorá rodičom pomáha chrániť deti počas toho, ako cez svoj telefón alebo tablet preskúmavajú on-line svet. (IT News)
Stáva sa vám, že pri vstupe do obchodu zistíte, že ste si lístok s poznámkami náhodou nechali doma? Alebo pri vykladaní nákupu z tašky zakaždým prídete na to, koľko vecí ste vlastne zabudli kúpiť? Nezúfajte. S malým pomocníkom Hiku sa vám to viac udiať nemusí. (IT News)

 

(IT News)

 

(IT News)
(IT News)

Streamovaná hudba zadarmo

(IT News)

(IT News)

Technológia Li-Fi, superrýchla alternatíva Wi-Fi, sa dostáva z výskumných laboratórií do reálneho sveta. Postaral sa o to estónsky startup Velmenni, ktorý uskutočnil jej prvú komerčnú implementáciu v priemyselnom prostredí v Tallinne.

(IT News)
Zdĺhavý proces výroby slúchadiel na mieru, trvajúci aj dva mesiace, sa možno už čochvíľa stane minulosťou. Za cieľ si to stanovila mladá spoločnosť Revols, ktorá prišla so šikovným a najmä rýchlejším riešením, ktoré vám nezaberie viac ako minútu. (IT News)
3D tlačou možno zhotoviť množstvo rozličných výrobkov. Jedna z oblastí, kde sa dá s výhodou využiť, je rýchle prototypovanie. (IT News)
Alza.sk exkluzívne otvorila v priestoroch svojho bratislavského showroomu v ulici Prievozská 18 prvý Apple Shop na Slovensku. (IT News)
Ericsson spolu s AT&T a výrobcom čipov Altair predstavili úspornú funkcionalitu LTE Power Saving Mode, určenú pre čipové platformy zariadení, ktoré sú pripojené v rámci internetu vecí (IoT). (IT News)
Podľa dokumentu pripraveného úradom okresného prokurátora v New Yorku môže Google ľahko resetovať na diaľku zariadenia so staršou verziou Androidu na základe súdneho príkazu, ktorý dáva právo na prístup k dátam v nich. (IT News)

SME

Legendárna séria hry na hrdinu sa po piatich rokoch vrátila a je výrazne iná. Je to zmena k lepšiemu? (SME)
Exotické tvory plné chápadiel či oblaky inteligentných plynov? Mimozemšťania sa zrejme nebudú od ľudí radikálne líšiť. (SME)
Aké modely by ste mohli pozrieť? Niektoré zo smartfónov sme vybrali. (SME)
Nie forma ale štruktúra informácií určuje to, ako dobre chápeme pravdepodobnosti. Vzorce sú vám na nič. (SME)
Použiteľné zariadenie si kúpite už za stovku. No na skutočne dobrý si pripravte ďalšie dve. (SME)
Pripomínajú dažďové pralesy. Akurát žijú v mori a mohli by byť nevyhnutné v boji s otepľovaním. (SME)
Egypt tvrdí, že v hrobke dávneho faraóna sa takmer určite nachádzajú skryté miestnosti. Ukazuje to radar. (SME)
Čo sa deje v japonskej Niigate, aké sú papuče proti bolesti a čo sa dá urobiť zo svetiel? Prehľad toho naj na internete. (SME)
Dobré vynálezy sa skôr či neskôr sa presadia. 3D tlač má, na rozdiel od iných abstraktných vynálezov, už teraz v medicíne aplikácie. (SME)
Morský slimák pláva celý život hore bruchom a môže byť smrteľne nebezpečný. (SME)
Vo vedeckom prehľade týždňa sa tiež dozviete, že okolo Zeme môžu byť chlpy tmavej hmoty. (SME)
Dvadsaťkarátový kus zlatej peny je ľahší ako pena na povrchu kapučína. Základom sú vzduch, zlato a mliečne proteíny. (SME)
Otepľovanie zamrznutej pôdy ohrozuje oblasť, kde žije stotisíc ľudí. (SME)
Nájdete ho v egyptských stavbách, rátali ho Indovia aj Babyloncí. A jeho presnú hodnotu nebudeme poznať nikdy. (SME)
V Číne je ukryté množstvo pozostatkov pravekých jašterov. Veľká časť z nich je ešte vždy neznáma. (SME)
Prechod na nový druh stravy zmenil spôsob trávenia, aj to ako vyzeráme. (SME)
Dávny predok žiráf bol rovnako zvláštny. Pripomínal losa s dlhým krkom. (SME)
Inžinieri dokončujú prípravy na kozmickú misiu na Mars. (SME)
Vedci vytvorili materiál, ktorý spája prednosti displejov a elektronického papiera. (SME)
Voda pri praní sa použije po vyčistení znova a znova. Hoci aj pol roka po prvom praní. (SME)

iDNES.cz

Společnost Emirates brzy spustí novou rekordní linku dlouhou téměř 14 000 km. V historii bývaly dlouhé lety občas velmi zajímavé - létávaly na nich hydroplány, piloti se za války řídili podle hvězd a cesty trvaly až desítky hodin.
(iDNES.cz)
Jaké děláme chyby v heslech? Jaké má výhody a nevýhody přihlašování přes sociální sítě? Máme ukládat hesla do prohlížeče? Zeptali jsme se Davida Jacobyho, experta z bezpečnostní organizace Kaspersky Lab.
(iDNES.cz)
Rusko pokračuje pomalu a vytrvale ve zvyšování schopností svých námořních sil. Pozoruhodná je především schopnost umístit střely dlouhého doletu na menší lodě. I přes rozpočtové a výrobní problémy se s ruským námořnictvem musí počítat minimálně jako s regionální vojenskou mocností.
(iDNES.cz)
V nabídce obchodu Windows Store roste počet aplikací, které mohou pracovat nejen v tabletech, ale i ve smartphonech s operačním systémem Windows. Vyzkoušejte si nástroje na práci s fotkami, přehrávání filmů, kompresi souborů nebo 3D navrhování.
(iDNES.cz)
Energetická změna přinesla v Německu zpomalování plnění klimatických cílů, i kvůli vzrůstajícímu podílu uhelných zdrojů na vykrývání narůstajícího množství zdrojů obnovitelných. Zemi ještě čeká odstavování atomových elektráren, které stále dodávají značnou část elektrické energie.
(iDNES.cz)
Rakovina vzniká při souběhu různých chyb v našich buňkách. Některé lze odhalit předem, což by mohlo pomoci podchytit chorobu v samotném začátku nebo i s předstihem. Jak na to, zkoumá Jana Dobrovolná z Ústavu molekulární genetiky.
(iDNES.cz)
Překvapivý úlovek vytáhla z moře pobřežní stráž poblíž jihozápadní Anglie. Trosky s americkou vlajkou naznačují, že našli kus bezpilotní rakety SpaceX, která v červnu tohoto roku explodovala krátce po svém startu z Mysu Canaveral na Floridě.
(iDNES.cz)
Černý pátek lze označit za oficiální začátek předvánočního nákupního šílenství. Především ve Spojených státech se tento den konají velké slevové akce, kde se o několik opravdu výrazně zlevněných předmětů zákazníci někdy i poperou. Český Černý pátek je poněkud skromnější, ale nevyplatí se jej minout.
(iDNES.cz)
Kromě zajímavého smartphonu V10 se dvěma nezávislými displeji představila společnost LG druhou generaci chytrých hodinek Watch Urbane, která podporuje mobilní data včetně LTE. Výrobce však hodinky znenadání stahuje z prodeje, trpí prý hardwarovou chybou.
(iDNES.cz)
Získat Zoner Photo Studio a používat ho zdarma umožní speciální verze tohoto brněnského programu. Skype Voice Changer nabízí změnit hlas ve Skypu a Ursa Spell Checker kontrolovat gramatiku. A vyměnit si DNS server díky DNS Jumper svedete snadno.
(iDNES.cz)
Známý open-source program pro anonymní přístup k internetu hledá pomocí crowdfundingové kampaně nové sponzory. Zatím ji totiž z převážné části platí instituce americké vlády. A to u některých uživatelů budí nedůvěru.
(iDNES.cz)
Pokusy ve stavu beztíže se dají provádět, i když zůstanete nohama na Zemi. Jedním takovým zařízením je i Fallturm v německých Brémách. Vědci tu provádějí ročně okolo 400 pokusů za krátkodobého stavu beztíže, který svou kvalitou patří mezi nejlepší na světě.
(iDNES.cz)

(iDNES.cz)
Google doplnil do statistik o tzv. právu na zapomnění top ten webů, odkazy na něž chtějí uživatelé nejvíce mazat.
(iDNES.cz)
Naši čtenáři se podle vlastních údajů v ložnici nebojí provádět věci, které překračují více než jen hranici běžných mravů. Naznačují to alespoň výsledky z dotazníku, který část z nich vyplnila. Výzkumníci se teď snaží určit, kolik z nich lhalo.
(iDNES.cz)
Obecná teorie relativity, kterou Albert Einstein formuloval v roce 1915, zásadně změnila fyzikální pohled na svět. Dnes ji máte svým způsobem v kapse i vy. Ale to neznamená, že lidé chápou, co vlastně Einstein svým objevem změnil.
(iDNES.cz)
Smartphone za pár stokorun? Někde to už není žádný problém. V USA jeden řetězec nasadil cenu 10 dolarů, my jsme si obdobně levný přístroj koupili v Thajsku. Samotný telefon stál v přepočtu 312 korun a jako dovolenkový přístroj poslouží skvěle.
(iDNES.cz)
Co dělat, když se fotka kompozičně ani expozičně nepovedla, ale zachytila pěkný moment? Fotograf Vojtěch Duchoslav, který fotil Trabanty v Tichomoří, ukáže, jak zachraňuje fotky, které byly na první pohled zralé na vymazání.
(iDNES.cz)
Od 12. ledna 2016 přestane Microsoft podporovat prohlížeče Internet Explorer verze 10 a starší.
(iDNES.cz)

(iDNES.cz)

Pravda

Pomocou technológie Li-Fi je v bežných podmienkach možné prenášať dáta až 100-násobne rýchlejšie než cez bežnú Wi-Fi sieť. (Pravda)
Pravdepodobnosť, že sa v hrobke najznámejšieho staroegyptského faraóna Tutanchamona nájdu skryté komory, dosahuje až 90 percent. (Pravda)
Deezer s rodinným predplatným útočí na Apple. Ponúka rovnaké ceny a možnosť využívať hudobnú knižnicu až šiestimi užívateľmi. (Pravda)
Kamera od spoločnosti, ktorú vlastní Google, je stále zapnutá, aj keď by v skutočnosti nemala. Vysoký odber má aj v "úspornom" režime. (Pravda)
Výrobcovi počítačov Raspberry sa opäť podarilo pokoriť ďalšiu métu. Počítač Pi Zero predáva za neuveriteľných 5 eur. (Pravda)
Ericsson, AT&T a Altair vyvinuli technológiu, ktorá umožní jednoduchým zariadeniam fungovať s jednou batériou aj desať rokov. (Pravda)
Maláriou sa každý rok nakazí približne 200 miliónov ľudí a 580-tisíc chorobe podľahne. Výrazne zmierniť tento stav by mohli pomôcť moskyty, ktoré boli geneticky upravené. (Pravda)
Podľa štúdie spoločnosti Intel nie sú Slováci dostatočne opatrní pri používaní bezplatných verejných Wi-Fi sietí. (Pravda)
V zoologickej záhrade v americkom San Diegu utratili samicu nosorožca tuponosého severného, ktorá bola jednou z posledných štyroch severných tuponosých nosorožcov na svete. (Pravda)
Závažná bezpečnostná chyba umožňuje útočníkom zachytiť komunikáciu a manipulovať s bezpečnostnými certifikátmi v systéme. (Pravda)
Yahoo začal aktívne bojovať proti užívateľom, ktorí zámerne používajú softvér na blokovanie reklamy. Nepustí ich do e-mailovej schránky. (Pravda)
Po Android Pay, Apple Pay či Samsung Pay sa o slovo hlási aj LG s vlastným mobilným platobným systémom LG Pay. (Pravda)
Facebook pripravuje nový nástroj, ktorý pri rozchode môže automaticky ukryť fotky a príspevky zdieľané s bývalým partnerom. (Pravda)
Sieťový smerovač, ktorý vytvorilo české združenie CZ.NIC, zaujal vo svete. Len za jeden deň združenie vyzbieralo 100-tisíc dolárov. (Pravda)
Služba Rdio, ktorá svojho času položila základy stremovanej hudbe, na trhu zrejme skončí. Prevezme ju Pandora. Problémy má aj služba Tidal. (Pravda)
Firma predstavila dve batérie, ktoré dokáže nabiť na polovicu kapacity v priebehu pár minút. Technológiu plánuje použiť aj v nových mobiloch. (Pravda)
Tímu kanadských lekárov sa po prvý raz v histórii podarilo dopraviť liek cez ochrannú vrstvu mozgu, takzvanú krvno-mozgovú bariéru. (Pravda)
Spoločnosť v súčasnosti rokuje s viacerými americkými bankami o novej službe, ktorá by umožnila "posielať" peniaze na telefónne čísla. (Pravda)
Google užívateľom mobilnej aplikácie Mpay umožní stiahnuť mapové podklady a používať ich ako navigáciu aj bez internetového pripojenia (Pravda)
V Zambii sa vysokým tempom rozmohol nelegálny lov chránených zvierat. Ide hlavne o levy, nosorožce, slony a leopardy. Dôvodom nárastu pytliactva je zvyšujúca sa nezamestnanosť. (Pravda)

Živé.sk

V iFixit v poslednej dobe nerozoberajú, ale  skôr demolujú. (Živé.sk)
Najľudnatejšia krajina sveta žije vo vlastnej internetovej bubline. (Živé.sk)
Poradíme vám, čím sa máte pri výbere paušálu riadiť a na čo sa zamerať. (Živé.sk)
Do dnešného výberu softvéru sme zaradili napríklad PDF Shaper, ImBatch alebo špecialistu na obrazy diskov ISO Workshop. (Živé.sk)
Vedie elektrinu a zároveň je mimoriadne odolný. Za superschopnosti vďačí hybridnej povahe. (Živé.sk)
Roboti, drony a umelá inteligencia. Stačí to na opätovné ohúrenie znudeného publika? (Živé.sk)
Usmernenie odpovedá na ukončovanie podpory viacerých modulov a technológií zo strany vývojárov. (Živé.sk)
Nový firmvér optimalizuje výdrž batérie a správu pamäte. Prináša tiež nové možnosti pre odomykanie zariadenia. (Živé.sk)
Rovnakú možnosť ponúka v súčasnosti vo svojej mobilnej aplikácii aj Twitter. (Živé.sk)
Do platnosti vstupuje revidovaný zákon o zbere a sprístupňovaní súkromných dát. (Živé.sk)
Samsung pripravuje vynovený top model pre budúci rok. Procesor si vraj vyrobí sám. (Živé.sk)
Čínsky výrobca Oppo sa smartfón R7s rozhodol sprístupniť aj v Európe a USA. Amazon už spustil predobjednávky za 349 eur. (Živé.sk)
Nástroj na sťahovanie aktuálnych ovládačov umožňoval v operačnom systéme používať oprávnenia správcu. (Živé.sk)
Hlasová asistentka redmondskej spoločnosti mieri po Androide aj na systém od Applu. (Živé.sk)
Novo schválený patent ukazuje mechanizmus upevnenia a miniatúrny displej. (Živé.sk)
Firma chce rozšíriť povedomie o bezpečnom pohlavnom styku a odbúrať trému u mladých ľudí. (Živé.sk)
Apple by s novým iPhonom mohol predstaviť aj nové slúchadlá s konektorom Lightning. (Živé.sk)
Operátor zverejnil návod, s ktorým si môžu jeho klienti aktivovať obľúbené komunikačné aplikácie. (Živé.sk)
Nový šampionát ponesie názov Roborace. Súťažiť medzi sebou budú autonómne technológie. (Živé.sk)
Firma vraj cieli na vyššie zisky spôsobené redukciou mobilného portfólia. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.