Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 2.10.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2631USD   27.495CZK   0.78240GBP   309.71HUF   4.1761PLN   7.6396HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

3. októbra:
Božská Stela
2. októbra:
Levíkovi

IT News

Železničné telekomunikácie prevádzkujú informačné systémy ŽSR od rôznych dodávateľov, vytvorené na odlišných technológiách. Až na ekonomický systém SAP sú to zväčša proprietárne zákazkové riešenia. (IT News)
IT organizácie stoja dnes pred náročnou úlohou viac ako inokedy v minulosti poskytnúť pridanú hodnotu businessu, zrozumiteľne ju odôvodniť a kvantifikovať. (IT News)
Wikileaks zverejnili informáciu, že Slovenská Republika nakúpila 39 licencií softvéru FinFisher. (IT News)
V súčasnom extrémne rýchlom a prepojenom svete sa vyžaduje taktiež rýchle rozhodovanie. To ale môže byť náročné, najmä ak zodpovední ľudia musia čakať hodiny či dokonca dni, aby dokázali extrahovať potrebné informácie z terabajtov podnikových dát. (IT News)
Vývojári používateľskej časti mobilných aplikácií budú môcť vďaka stratégii kompletného riadenia životného cyklu zvýšiť bezpečnosť aplikácií už vo fáze vývoja, zabezpečenie nebude potrebné pridávať dodatočne. (IT News)
Orange dnes sprístupnil ultra rýchly mobilný internet v 4G sieti zákazníkom v ďalších slovenských mestách. Celkovo si tak môžu užívať viac zábavy a komunikácie zákazníci v 13-ich mestách po celom Slovensku. To všetko len tak, bez ďalších poplatkov či dodatočnej aktivácie. (IT News)
AutoCont ve spolupráci se společností Microsoft spouští tuzemskou obdobu cloudu Azure. Ti zákazníci, kteří o cloudu uvažují, ale nechtějí data posílat za hranice, zde mají lokální variantu se službami a podporou v ČR. (IT News)
Spoločnosť poskytuje prvý náhľad na operačný systém Windows 10, zvýrazňujúc najmä pokrok a otvorenú spoluprácu. (IT News)
Spoločnosť TP-LINK, celosvetový dodávateľ sieťových produktov určených predovšetkým pre domácnosti a malé firmy, uvádza na slovenský trh opakovač (extender) Wi-Fi signálu s produktovým označením TL-WA860RE. (IT News)


(IT News)
Už len 5 dní zostáva na prihlásenie projektov do súťaže Cena ITAPA 2014. Cena je akýmsi slovenským Oscarom pre IT služby, ktoré odstraňujú byrokraciu, zjednodušujú a zrýchľujú kontakt občana s úradmi, modernizujú vzdelávanie alebo pomáhajú nemocniciam zrýchľovať diagnostiku pacientov. (IT News)
IT ROČENKA je brožovaná publikácia s rozsahom približne 150 strán, ktorá vychádza niekoľko rokov a v roku 2012 vyšlo jej 8 vydanie. Každý rok informuje o stave IT priemyslu a stratégii budovania informačnej spoločnosti na Slovensku. (IT News)
Juhokórejská spoločnosť Samsung Electronics investuje 560 mil. USD do výstavby komplexu na výrobu spotrebnej elektroniky vo Vietname. (IT News)
Zisk spoločnosti Samsung pravdepodobne oslaboval aj v treťom kvartáli, pod čo sa podpísal pokles na trhu so smartfónmi. (IT News)
Už len 5 dní zostáva na prihlásenie projektov do súťaže Cena ITAPA 2014, orientovanej na IT služby, ktoré odstraňujú byrokraciu, zjednodušujú a zrýchľujú kontakt občana s úradmi, modernizujú vzdelávanie alebo pomáhajú nemocniciam zrýchľovať diagnostiku pacientov. (IT News)
Adobe Systems a Google začiatkom tohto týždňa ohlásili svoj projekt Photoshop Streaming. (IT News)
Nope je nová kampaň na portáli Kickstarter, ktorá sa určite zaradí medzi najzaujímavejšie. Dôvod je ten, že neprináša prakticky nič nové. (IT News)
Pred niekoľkými mesiacmi Google ponúkol firmám aspoň s piatimi zamestnancami nový program Drive for Work. (IT News)
Spoločnosť Panasonic AVC Networks Slovakia (PAVCSK) v Krompachoch plánuje ukončiť svoju výrobnú činnosť. (IT News)
Zaujímavý koncept nositeľného drona vznikol v rámci súťaže Make It Wearable, ktorú organizuje Intel. (IT News)

SME

Neznámy útvar zachytený na radarových snímkach Cassini za posledný rok zmenil svoj tvar. (SME)
WiFi signál môže spôsobiť výpadok zobrazenia. Letecké spoločnosti dostali ultimátum na výmenu displejov. (SME)
Svojim jedinečným prístupom má vniesť inteligenciu do všetkých zariadení v domácnosti. Za minimálny príplatok. (SME)
Pacient, ktorý leží v dallaskej nemocnici, o svojej ceste z Afriky informoval. Zdravotná sestra to doktorovi nepovedala. (SME)
Majitelia multimédií si môžu pre vlastnú potrebu vytvárať legálne kópie. (SME)
Nie všetky programy pôsobia rovnako. S konzumáciou je to najhoršie pri akčných filmoch. (SME)
Aplikácie pre Windows 10 majú fungovať na telefónoch, počítačoch aj na tabletoch. (SME)
Ako sú na tom vitamíny a niektoré ďalšie látky? Pozrite si prehľad, či si potrebujeme kupovať takéto doplnky stravy. (SME)
Keď je nasadená masívna reklamná kampaň, ľudia si kúpia viac vitamínov. Ročne nás stoja sedem miliónov eur dokopy. (SME)
Ľudia, ktorí sa zaujímajú o svoje zdravie, vedia, že pre jeho zachovanie je pestrá a rozmanitá strava jedným z najvýznamnejších faktorov, hovorí EVA HYBENOVÁ ... (SME)
Časť vody na našej planéte vznikla ešte pred sformovaním hviezdy. (SME)
Hlasové povely sú fajn, avšak iba ak zariadenie identifikuje rečníka. To však chýba. (SME)
Sadne do ruky ako uliaty, je najrýchlejší zo všetkých tabletov a kúpite ho už za menej ako tri stovky. (SME)
Má byť jednotným systémom pre všetky platformy. Nový Windows 10 by mal prísť v polovici budúceho roka. (SME)
Pútnici do Mekky zo Sierry Leone, Guiney a Libérie sú podľa Saudskej Arábie príliš veľkým rizikom. (SME)
Zákaz bude v Kalifornii platiť od júla budúceho roka, chystajú ho aj Massachusetts, New Jersey či Portoriko. (SME)
Pacient sa nedávno vrátil zo západnej Afriky. Ošetriť sa dal po šiestich dňoch, mohol nakaziť aj ďalších. (SME)
Výskum porovnával roky 1970 a 2010. Pokles sa týka cicavcov, plazov, obojživelníkov, vtákov a rýb. (SME)
Pestovanie bavlny sa nevyplatilo, zavlažovanie ho pripravilo o zdroj vody. (SME)
Z Destiny si zapamätáte najmä pocit z akcie. Svet, ktorý má držať hru pohormade, je však potemkinovská dedina. (SME)

iDNES.cz

Po celé republice jsme ukryli 12 krabiček s překvapením. V neděli 5. října ráno vám prozradíme jejich souřadnice. Udělejte si dobrodružný výlet a pomozte nám v zátěžovém testu vyzkoušet aplikaci pro Stratocaching.


(iDNES.cz)
Tajné služby obviňují Edwarda Snowdena z napomáhání teroristům. Tím, že novinářům a světu ukázal, co všechno NSA na internetu sleduje, prý extremistům dal návod, jak se vyhnout odhalení. Ale nová studie toto tvrzení zpochybňuje, džihádisté své taktiky po květnu 2013 významně nezměnili.


(iDNES.cz)
Uživatelé smartphonů s Androidem budou mít v nových přístrojích o několik aplikací od Googlu více. Firma tak zvyšuje nároky na výrobce chytrých telefonů s jejím operačním systémem.
(iDNES.cz)
Funkce Připnout se dá využít i v aplikacích. Dále poradíme, jak na rychlejší spouštění IE, jak ve Wordpadu ukládat soubory do formátů DOCX a Open Documentu, jak nastavit šířku okna v hlavním panelu, jak vždy zapsat crash soubor a jak vyprázdnit seznam ve funkci Spustit.


(iDNES.cz)
Nedávno zveřejněná studie naznačuje, že k eskalaci jedné z velkých bitev mezi armádou USA a Talibanem přispělo i kosmické počasí. Poruchy vysoko v atmosféře zřejmě přispěly k tomu, že americké posily ztratily spojení se základnou a vletěly přímo před hlavně Afghánců.


(iDNES.cz)
Před půl stoletím, 1. října 1964, se poprvé vydal na trať japonský rychlovlak Šinkanzen. První trať spojovala Tokio s jinou významnou velkoměstskou aglomerací, Ósakou. Od té doby se šinkanzen stal jedním z neodmyslitelných symbolů Japonska.


(iDNES.cz)
Před 76 lety, 1.10.1938 přesně ve 14:00, začalo obsazování Sudet německou armádou. Tehdy Hitler také poprvé obědval na „českém“ území. U Chebu jej překvapila masová polévka, ale i nadšené přijetí. Přinášíme vám unikátní vzpomínky německých vojáků z října 1938.


(iDNES.cz)
Konkurenční souboj se nevyhnul ani společnosti Alcatel. Ta si za rivala zvolila čínského výrobce Xiaomi. V novém videu představuje model OneTouch Flash jako lepší alternativu ke Xiaomi Redmi Note.
(iDNES.cz)
Microsoft v úterý představil novou generaci Windows s překvapivým názvem Windows 10. Stejný název bude i pro mobilní verzi. Aplikace budou univerzální pro všechny platformy.


(iDNES.cz)
GoPro ukázalo tři nové kamerky. Dvě jsou určeny pro náročnější uživatele, třetí a nejlevnější pak chce oslovit ty, kteří se kvůli ceně doposud spíše ohlíželi po konkurenci.


(iDNES.cz)
Apple kromě nepovedené aktualizace, po které iPhony ohluchly, poslední dobou trápí zejména kauza Bendgate, tedy údajné ohýbání iPhonu 6 Plus při běžném nošení v kapse. Pojišťovací společnost SquareTrade phablet podrobila několika testům. Výsledek říká, že iPhone 6 Plus sice lze ohnout, při běžném používání by se to ale stát nemělo.


(iDNES.cz)
Hrátky s geny nebo čtení DNA nemusí být výsady jenom špičkových laboratoří s drahým vybavením. Kouzlo moderních biotechnologií a dalších vědeckých metod pomalu začínají objevovat také „kutilové“.


(iDNES.cz)
Společnost Airbus zkouší aplikovat využití jednoduchého způsobu tisku na velké plochy letounů. Předpokládá se, že inkoustový tisk by mohl jednak umožnit vytvářet jemnou grafiku, kterou by navíc šlo poměrně jednoduše replikovat i a další letouny.


(iDNES.cz)
Buď připraven na všechno. To je heslo letošního ročníku Křišťálové lupy, největší ankety českého internetu. Letos se do finálové části ze stáje MAFRA, a.s. probojovaly servery iDNES.cz a eMimino.cz. Odborná porota také zváží, zda se běžecký portál RunGo.cz stane inspirací roku.


(iDNES.cz)
Mobil místo fotoaparátu. Instagram místo papírového alba. Selfie místo návštěvy fotoateliéru. Jednoduché filtry místo složitých úprav. Žádné čekání na fotky, kamarádi je chtějí hned. Trendy, které mění fotografii. Jak to vidí odborníci a výrobci foťáků?


(iDNES.cz)
Philips na IFA představil televizory s operačním systémem Android. Můžete do nich instalovat aplikace z Google Play a díky službě OnLive hrát náročné grafické hry. O novinkách jsme si povídali s Albertem Mombargem, šéfem divize chytrých televizorů.


(iDNES.cz)
Je to letoun, který umí odstartovat vertikálně, stejně jako vrtulník. Křídla lze během 90 sekund složit a stroj ukrýt třeba v útrobách letadlové lodi. Konvertoplán V-22 Osprey poprvé přiletěl do Česka. Byli jsme u toho.


(iDNES.cz)
Nechte tablet sbírat přehled čerstvých zpráv ze zahraničních serverů. Velmi zajímavá je také aplikace, která vám zajistí anonymní pohyb po internetu i šifrování přenášených dat. Vyzkoušet můžete i novou aplikaci pro síťová úložiště Synology nebo zajímavý nástroj na úpravu nastavení hlasitosti v Androidu.


(iDNES.cz)
Co víte o aerologii, vypouštění balonů do stratosféry? V přímém přenosu jste mohli sledovat pokus o český rekord v zavěšení na lidských vlasech a přednášky o geocachingu, designu, Stratocachingu i radioamatérech, kteří vysílají odrazem o Měsíc. Dnes je Noc vědců.


(iDNES.cz)

Pravda

Náladovosť, závisť a úzkosť a u žien podľa výskumu zvyšujú riziko ochorenia Alzheimerovou chorobou. Introverzia či extroverzia naopak riziko demencie príliš neovplyvňujú. (Pravda)
Vedci objavili pri výskume na muchách novú formu negenetického dedenia. Dokázali, že potomok môže niesť znaky matkinho bývalého sexuálneho partnera. (Pravda)
Microsoft predstavil nasledovníka Windowsu 8. Nová verzia bude prekvapivo nositeľom čísla 10. Vraj kvôli množstvu inovácií. (Pravda)
Japonsko vypustí sondu Hajabusa-2, ktorá má dopraviť na Zem vzorky z ďalšieho asteroidu a využiť pritom "vesmírne delo" aj dve špeciálne pohyblivé zariadenia. (Pravda)
V strede našej galaxie sa podarilo vypátrať organické molekuly, so štruktúrou podobnou komplexným molekulám, ktoré stáli pri začiatkoch vzniku života na Zemi. (Pravda)
Ľudia spotrebúvajú 1,5-násobok toho, čo Zem dokáže poskytnúť. Dôsledkom je aj ubúdanie cicavcov, vtákov, plazov, obojživelníkov a rýb. (Pravda)
GoPro predstavilo tri nové modely športových kamier Hero4. Najvyšší model si poradí s videom v 4K rozlíšení, najnižší zas prekvapí cenou. (Pravda)
V utorok má softvérová spoločnosť Microsoft konferenciu, na ktorej predstaví novú verziu operačného systému Windows, interne označovanú ako Threshold. (Pravda)
Nepochybne najznámejším inštrumentom, ktorý vedci pracujúci v Európskej organizácii pre jadrový výskum používajú, je Veľký hadrónový urýchľovač LHC. (Pravda)
Regulovať si pomocou smartfónu teplotu vnútri topánok alebo merať presne na krok vzdialenosť, ktorú ste prešli - to umožnia nové topánky. (Pravda)
Riaditeľovi FBI sa nepáči, že Google a Apple budú automaticky šifrovať dáta v mobiloch. Ľudia vraj budú mať pocit, že sú nad zákonom. (Pravda)
Bezpilotné lietadlá budú po prvýkrát doručovať balíky aj v Európe. Do služby ich povolá nemecká logistická spoločnosť DHL. (Pravda)
Čínsky Huawei našiel recept na európskych spotrebiteľov. Smartfón Ascend P7 má stále čo ponúknuť a za cenu, ktorá je až podozrivo nízka. (Pravda)
Populácia ohrozených motýľov monarchov má nádej, že sa po minuloročnom poklese rozrastie. Tento rok skupiny motýľov prilietajú do svojho zimoviska skôr. (Pravda)
Podľa odborníkov NASA výpadok slnečnej batérie let vážnejšie neohrozil, pretože loď mala na spojenie s ISS dostatok energie v akumulačných batériách. (Pravda)
Pri zostavovaní najhorúcejších kandidátov na Nobelovu cenu sa vychádza z najmä počtu citácií daného výskumu. Tie odrážajú, aká vplyvná bola štúdia. (Pravda)
Odborníci objavili 20 rokov starú bezpečnostnú chybu, ktorá ohrozuje všetkých používateľov systémov Linux a Mac OS X. (Pravda)
K dvom operátorom, ktorí na Slovensku už 4G sieť prevádzkujú sa v decembri pridá aj O2. Do polovice budúceho roka plánuje pokryť polovicu populácie. (Pravda)
Potkan s poškodenou miechou neschopný hýbať zadnými končatinami sa pomocou novej terapie naučil chodiť. Rovnakú terapiu chcú vedci vyskúšať aj na ľuďoch. (Pravda)
Firme sa aj napriek veľkému úsiliu nepodarilo s notebookmi presadiť. Všetky modely notebookov a chromebookov už v Európe nebudú dostupné. (Pravda)

Živé.sk

Telefóny bude operátor sám testovať. Predajne by sa mali stať multimediálnymi centrami, no zatiaľ nie u nás. (Živé.sk)
Finančná správa zaviedla na svojom portáli novú funkciu k registrácii daňového subjektu prostredníctvom podpisového certifikátu zaručeným elektronickým podpisom. (Živé.sk)
Projekt Dátového centra obcí a miest má za sebou prvé výsledky. (Živé.sk)
Autorom sa na vývoj projektu podarilo vyzbierať už viac než dva milióny dolárov. (Živé.sk)
Pasažieri dostanú cez mobil aj informáciu o aktuálnom hesle na Wi-Fi sieť. (Živé.sk)
Aplikácia už neotvorí prehliadač. K dispozícii plná funkcia známa z webového prostredia. (Živé.sk)
Systém Windows 10 napráva aj chyby svojich predchodcov. V prípade tlačidla Štart to platí dvojnásobne. (Živé.sk)
Experiment odhalil niekoľko bezpečnostných slabín verejných Wi-Fi sietí. Patrí medzi ne aj nečítanie podmienok zo strany používateľov. (Živé.sk)
Kremeľ už dlhší čas čelí obvineniam, že chce izolovať ruský internet. (Živé.sk)
Boj televízie JOJ za spoplatnenie TV archívu pokračuje. Divákov vraj strašiť nechce. (Živé.sk)
Zástupcovia Panasonicu sa pokúsia nájsť investora, ktorý by ich nahradil. (Živé.sk)
Xbox One má Forzu, na PS4 zase o priazeň hráčov už čoskoro zabojuje Driveclub. (Živé.sk)
Zákazníkov už neprekvapí vysoká faktúra za telefón. Hovory, SMS a MMS sa budú dať aj bezplatne zablokovať. (Živé.sk)
iPhony sa kvôli novému systému nevedia spojiť s palubným systémom v aute. Apple o probléme zrejme už vie. (Živé.sk)
Elektronické prideľovanie spisov by podľa prezidenta SKE Miroslava Pallera pretrhlo nezdravé väzby medzi veriteľmi a niektorými exekútormi, vylúčili by sa podozrenia z klientelizmu a korupcie (Živé.sk)
Wunderlist Pro v hodnote 45 eur získajú zákazníci Telekomu bezplatne na 12 mesiacov. (Živé.sk)
V dôsledku ukrajinského konfliktu sa firma rozhodla presunúť časť aktivít do Bratislavy. (Živé.sk)
V priebehu tohto mesiaca sa zariadenie má objaviť aj v našich končinách. (Živé.sk)
Operátor spustil akciu, v rámci ktorej môžu získať zákazníci získať balík HBO bez poplatkov. (Živé.sk)
Dôvod preskočenia názvu Windows 9 má už svoje prvé neoficiálne vysvetlenie. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk