Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 3.3.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1227USD   27.488CZK   0.72940GBP   303.58HUF   4.1563PLN   7.6755HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

V druhom polroku minulého roka uskutočnili Slováci mobilnými telefónmi 5,19 miliárd minút hovorov. (IT News)
Americké ministerstvo obrany žiada v rozpočte na fiškálny rok 2016 vyčleniť 1,2 mld. dolárov na vývoj nového bombardéra LRS-B (long-range strike bomber). (IT News)
Zatiaľ predstavíme ich parametre a funkcie. V stredu máme prisľúbené testovanie priamo na MWC. Okrúhle hodinky v kvalitnom puzdre z nehrdzavejúcej ocele. (IT News)
Elon Musk už dlhšiu dobu špekuluje nad novým dopravným prostriedkom. Namiesto áut, vlakov a lietadiel budeme cestovať pomocou potrubného dopravného systému a to rýchlosťou až 1300 km/h. (IT News)
Spoločnosť AMD zverejnila prvé podrobnosti o svojom novom čipe SoC Carrizo. Ide o najnovšiu iteráciu konceptu APU. (IT News)
Vďaka hrúbke 7,28 mm je Huawei MediaPad X2 aktuálne najtenším 7-palcovým phabletom na trhu. Celokovové telo mu dodáva luxusný vzhľad. (IT News)
Microsoft na veľtrhu Mobile World Congress 2015predstavil smartphony Lumia 640 a Lumia 640 XL, dva nové smartfóny, ktoré bude možné aktualizovať na operačný systém Windows 10. (IT News)
Xperia Z4 Tablet sa pýši najlepšími Sony technológiami a zážitkami vo svojej triede. Obsahuje výkonné predné stereo reproduktory zabezpečujúce pohlcujúci efekt priestorového ozvučenia. (IT News)
Spoločnosť HTC predstavila svoj prvý vysokovýkonný inteligentný fitnes náramok s podporou GPS, HTC Grip prepojený so sociálnou sieťou od United Armour, ktorá slúži na presné sledovanie aktivít pre športovcov. (IT News)
Spoločnosť Sony Mobile pozmenila svoju stratégiu zariadení strednej triedy, keď predstavila Xperia M4 Aqua. 13MP zadný fotoaparát smartfónu Xperia M4 Aqua obsahuje snímač Exmor RS. (IT News)

Spoločnosť Panasonic v Barcelone predstavila horúcu novinku Nubo, prvú sledovaciu kameru na svete s podporou 4G, ktorá umožňuje sledovanie nehnuteľností a majetku bez potreby pripojenia k Wi-Fi.

(IT News)
Spoločnosť Acer uviedla Liquid M220, ktorý je vôbec prvým smartphonom Liquid, na ktorom beží operačný systém Windows Phone 8.1. (IT News)
Nový typ pamäte, ktorý vyvinul Samsung s názvom ePOP obsahuje v sebe 3 GB operačnej pamäte a 32 GB úložisko. ePOP obsahuje všetko potrebné, takže je možné tento komponent umiestniť priamo na procesor. (IT News)
Intel mení značenie svojich procesorov Atom s nízkou spotrebou energie. Hoci bude používať názov Atom pre čipy určené pre širokú škálu zariadení od inteligentných telefónov. (IT News)
Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach vyhlásila verejné obstarávanie na komplexnú technickú, informačnú a výskumnú infraštruktúru Medicínskeho univerzitného vedeckého parku. (IT News)
Samsung na MWC v Barcelone hneď po oficiálnom predstavení pre web SamMobile vraj prezradil odporúčané ceny nových modelov pre európsky trh. (IT News)
Nadácia pre deti Slovenska spustila internetový portál pre deti a mladých ľudí www.codetipotrebuju.sk. (IT News)
Spoločnosť HTC v nedeľu na veľtrhu Mobile World Congress v Barcelone predstavila svoj ?? najsilnejší smartfón v histórii. (IT News)

Samsung v nedeľu na veľtrhu Mobile World Congress v Barcelone predstavil svoje nové vlajkové lode na tento rok: GALAXY S6 a GALAXY S6 edge.

(IT News)
Výrobca polovodičov EZchip Semiconductor vlani na jeseň kúpil spoločnosť Tilera, známu najmä svojimi procesormi Tile-GX, obsahujúcimi až 100 výpočtových jadier. (IT News)

SME

Výskumníci vytvorili záber svetla tak, ako sa to dosiaľ nikomu nepodarilo. Ukazuje, že Einstein mal pravdu. (SME)
Štúdia kórejských vedcov vyšla v prestížnom lekárskom časopise Heart. (SME)
Modul na bezdrôtové nabíjanie bude súčasťou nových modelov nábytku. (SME)
Snímanie dúhovky môže už čoskoro nahradiť heslá či dotyky. (SME)
Vyhľadávač pripravuje softvér, ktorý bude zvýhodňovať stránky s menším počtom nepresností. (SME)
Fungovať má po celom svete, zatiaľ iba s najnovším smartfónom. (SME)
Odolný displej s vysokým rozlíšením či 4G konektivita. Firmy sa snažia vyhovieť budúcim používateľom. (SME)
Po rokoch minimálnych dizajnových zmien zákazníci dotlačili firmu k razantnému kroku. (SME)
Strhujúca vizualizácia ukazuje, ako by vyzeral náraz asi 500-kilometrového telesa do našej planéty. (SME)
Tešiť sa môžu najmä fanúšikovia počítačových hier. Oculus Rift dostali konkurenciu. (SME)
Polostrov Jamal sa stal laboratóriom, kde vedci začínajú študovať diery, ktoré po sebe zanechávajú výbuchy metánu. (SME)
Štátna zdravotná starostlivosť nie je novým vynálezom. Zaviedol ju už staroveký Egypt počas budovania hrobiek z obdobia Novej ríše. (SME)
Transplantácia hlavy či tela do dvoch rokov je jednoducho nezmysel. (SME)
Kým jeho objavy využívali vo vesmíre, na zemi obraňoval ľudí pred hrozbami radiácie. (SME)
Nie je isté, či bude fungovať transplantácia hlavy podľa predstáv, zákrok by však mohol predlžiť životy. (SME)
Extrémne vysoké rozlíšenie v každom produkte, chytré funkcie či jednoduchý prenos filmov a hudby po celom byte. (SME)
Čím je k trpasličej planéte sonda Dawn bližšie, tým je pre vedcov teleso väčšou záhadou. (SME)
Komunistická krajina chce pomôcť čínskym firmám a uškodiť jej americkým rivalom. (SME)
Chyba servera obmedzila možnosti múdrych televízorov. (SME)
Systém analyzuje podozrivé príspevky a naznačí, kde treba zasiahnuť. (SME)

iDNES.cz

Čínská společnost Lenovo uvedla na barcelonském veletrhu MWC nový osmipalcový tablet MIIX 300. I přes nízkou cenu na tablet s Windows nabízí IPS panel a slibuje výdrž až sedm hodin.


(iDNES.cz)
Informace o tom, že Microsoft chystá bezdrátový HDMI adaptér, vyvolala vysoká očekávání. Světová média o něm nezřídka psala jako o konkurenci Chromecastu od Google. S tím však má výsledný „Bezdrátový zobrazovací adaptér“ od Microsoftu jen pramálo společného. Je to klasický přijímač WiDi a Miracast přenosů, žádné vlastní služby nenabízí.


(iDNES.cz)
Ladislav Bezák měl víc štěstí než rozumu. Při cestě malým letadlem za svobodou v roce 1971 riskoval vše. Naštěstí nedošlo k nejhoršímu a po přistání v Norimberku se z kabiny Trenera bezpečně vysoukaly vedle rodičů i jejich čtyři malé děti.


(iDNES.cz)
Internetový prohlížeč, to není pouze Chrome, Firefox, Internet Explorer či Opera. Existují i další, které se odlišují a mohou nabídnout i něco navíc. Objevte je s námi.


(iDNES.cz)
V pondělí ráno se v docela tradičním termínu konala tisková konference Microsoftu, tedy vlastně bývalé Nokie. Firma si pro letošní MWC moc novinek nepřipravila. Nové modely Lumia 640 a 640 XL jsou sympatické, lákat budou především na solidní cenu. Dále Microsoft představil další vylepšení Windows 10. Bohužel většinou taková, kterými jen dohání konkurenci.


(iDNES.cz)
Domény prvního řádu začala ICANN nabízet zhruba před třemi roky. Přidělování má svá jasná pravidla, a to včetně minimální ceny 185 tisíc USD, kterou musí zájemce zaplatit jednorázově. Google tuto cenu v aukci však částkou 25 001 000 USD výrazně překonal.


(iDNES.cz)
Švédská nábytkářská společnost Ikea představila na veletrhu MWC v Barceloně plány na podporu bezdrátového nabíjení. Vybrala si technologii Qi, kterou prosazuje organizace Wireless Power Consortium.


(iDNES.cz)
Svět sci-fi fanoušků zasáhla nešťastná zpráva o úmrtí jedné z ikonických postav ze světa sci-fi seriálu Star Trek, Leonarda Nimoye alias Spocka. K této příležitosti si fotograf Scott Nathan vzpomněl na zajímavou historku o mobilu tohoto sci-fi velikána.
(iDNES.cz)
Je to zhruba týden, co Google zakázal na svém blogovacím serveru Blogger zveřejňovat sexuálně explicitní obsah. Od 23. března mohl být takový obsah jen jako neveřejný. Vlna kritiky však vrací původní pravidla.


(iDNES.cz)
Austrálie ve spolupráci s Malajsií a Indonésií začne testovat vylepšený systém sledování zaoceánských letů. V neděli to oznámil australský ministr dopravy Warren Truss. Změny jsou reakcí na zmizení letu MH370 v březnu 2014.


(iDNES.cz)
Odeslat gauč či něco jiného, co již nepotřebujete, a čekat, zda si ho někdo nekoupí, umožní služba Prodejtodál.cz. Pro jaké účely jsou v ČR využívána rádiová spektra, zjistíte na ČTU.cz. A maximum informací o firmách, živnostnících a vazbách na jednom místě sdělí Firmo.cz.


(iDNES.cz)
Při hledání odpovědi na otázku, jak se lidský mozek dopracoval evolucí svých jedinečných schopností, věda dlouho tápala. Teď začínáme tajemství lidského mozku pomalu odhalovat. A na pohled překvapivě k tomu výrazně přispívají pokusy na hlodavcích.


(iDNES.cz)
Loňský objev nezvyklé „jámy“ v sibiřské tundře je zřejmě jen začátek nové kapitolky geologie. Podobné krátery nyní geologové objevili i na jiných místech oblasti. Protože není zatím přesně známo, proč vznikají, není ani jasné, jak nebezpečný tento jev je. Riziko pro místní průmysl či obyvatele však představuje.


(iDNES.cz)
Facebook se rozhodl pomoci uživatelům, kteří mohou v krizové situaci myslet na sebevraždu. Nová služba jim má pomoci se v takových chvílích zachránit.


(iDNES.cz)
Speciální aplikace vám pomůže bojovat se závislostí na tabletu nebo chytrém telefonu. Vyzkoušet si můžete i zajímavou klávesnici pro práci s Excelem.


(iDNES.cz)
V USA přijali poměrem hlasů 3:2 přísnější pravidla pro poskytovatele internetu. Nebudou moci zacházet s provozem na síti podle toho, od koho data pocházejí nebo co obsahují. Internetová neutralita měla řadu příznivců, vedle odborníků a prezidenta Baracka Obamy o ni usilovaly i internetové firmy. Odpůrci však upozorňují na problémy pro podniky i zákazníky.


(iDNES.cz)
Značka Vaio byla dlouho synonymem notebooků Sony. Jenže Sony se notebooků i samotné značky Vaio zbavilo. V Japonsku se ale notebooky této značky dále prodávají a teď k nim přibude i smartphone.


(iDNES.cz)
Konec ruské okupace Československa započal před 25 lety. Jednání o odchodu vojsk nebylo jednoduché. Rusové zde měli i speciální střelivo a neměli kde ubytovat takové množství vojáků. Nakonec však ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Eduard Ševarnadze smlouvu o odchodu sovětských vojsk podepsali.


(iDNES.cz)

Pravda

Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 má za sebou ďalší skúšobný let pred začatím cesty okolo sveta. Ak to dovolí počasie, vydá sa na ňu v sobotu. (Pravda)
Trh s chytrými hodinkami sa len rozbieha a výrobcovia nemajú jasno, čo zákazníci od nich očakávajú. Tak púšťajú svoju predstavivosť z uzdy. (Pravda)
Hybridný smartfón od Lenova v sebe ukrýva fotoaparát so 16 megapixelmi a vylepšenou optikou. Na Slovensku bude v predaji za 399 eur. (Pravda)
Populácia pánd, ktoré žijú v Číne vo voľnej prírode, sa od posledného sčítania v roku 2003 zväčšila takmer o pätinu. (Pravda)
Steve Fossett získal ako burzový maklér miliardové bohatstvo, ktoré mu umožnilo financovať svoju najväčšiu vášeň. Tou bolo posúvanie hraníc ľudských možností. (Pravda)
Z Mysu Canaveral odštartovala raketa americkej spoločnosti SpaceX s dvoma modernými komunikačnými satelitmi, ktoré úspešne umiestnila na obežnú dráhu Zeme. (Pravda)
Pamäť, ktorou sú vybavené ľudské bytosti, sa zdá v dnešnom svete, kde je potrebné si zapamätať čím ďalej tým viac vecí, zo dňa na deň menej vyhovujúca. (Pravda)
Samsung už ohýba displej aj v smartfóne Galaxy S6 edge. Ponúka osemjadro, veľký displej, fotoaparát so 16 megapixelmi a bezdrôtové nabíjanie. (Pravda)
Vďaka sieťovej neutralite je internet miestom, kde sú si všetci poskytovatelia rovní. Po novom si nebudú môcť diktovať ceny ani určovať podmienky. (Pravda)
Ruská vesmírna agentúra Roskosmos predstavila plány do roku 2030. Mieni vyslať expedíciu na Mesiac. (Pravda)
Lokalizovať užívateľa smartfónu je možné nie len pomocou GPS alebo Wi-Fi. Vedcom už stačia aj obyčajné informácie o používaní telefónu. (Pravda)
Krysy sa možno po storočiach, keď boli považované za pôvodcu moru, ktorý v Európe od stredoveku pripravil o život desiatky miliónov ľudí, dočkajú rehabilitácie. (Pravda)
Jarná rovnodennosť v tomto roku pripadla na 20. marca a práve v tento deň bude možné pozorovať zatmenie slnka, aj keď zo Slovenska len ako čiastočné. (Pravda)
Pred trinástimi miliónmi rokov ešte nepretínala Amazóniu rieka Amazonka. Namiesto nej túto rozsiahlu nížinu pokrývali močiare, ktoré boli rajom pre krokodíly. (Pravda)
Portugalská firma Tekever pracuje na vývoji technológie, ktorá by umožnila ovládať bezpilotné lietadlá len za pomoci myšlienok. (Pravda)
Múka z hmyzu, cestoviny z mikrorias a sušené či naložené medúzy sú prvými kandidátmi na nové pokrmy, ktoré sú výdatnými zdrojmi proteínov. (Pravda)
Výskum ukázal, že u lemurov sa dá pohlavie potomka určiť podľa toho, že gravidné samičky voňajú inak, ak čakajú malého lemura alebo lemurku. (Pravda)
Anglická štúdia potvrdila, že ak je dieťa v prvom roku života vystavené alergénom, je väčšia šanca, že v budúcnosti nebude trpieť alergiami. (Pravda)
Inteligentné hodinky Pebble, ktoré pred tromi rokmi svetu ukázali, že farebný displej nie je dôležitejší než výdrž, majú úspešného nasledovníka. (Pravda)
Na rozdiel od detí, ktoré prišli na svet cisárskym rezom, u detí porodených vaginálne tvoria bifidobaktérie až 90 percent bakteriálnej populácie. (Pravda)

Živé.sk

Projekt Spartan predstavuje odľahčený webový prehliadač. (Živé.sk)
Od momentu, kedy Google vymenil Android Market za Google Play, uplynuli už tri roky. Pri tejto príležitosti internetový gigant spustil výpredaj hudby či aplikácií. (Živé.sk)
Americký výrobca predstavil skladaciu mobilnú klávesnicu. Naznačila, že podpora Bluetooth zariadení pre Windows Phone je na spadnutie. (Živé.sk)
Naživo z MWC  Nový top model ponúkne špičkové spracovanie i výbavu. Predchodcovi je ale mimoriadne podobný. (Živé.sk)
Francúzske zastúpenie firmy Sony sa „postaralo“ o zverejnenie cien nového tabletu. (Živé.sk)
V Trine 3 sa opäť stretne trojica známych postáv na ceste za dobrodružstvom. (Živé.sk)
Štatistiky Google za mesiac február ukazujú výrazný nárast najnovšieho Androidu. (Živé.sk)
Zdroje by mali zvýšiť počet domácností so širokopásmovým internetom o takmer 50 percent. (Živé.sk)
Spoločnosť Deutsche Telekom chce integrovať svoje siete do jednej platformy. (Živé.sk)
Novinka sa môže pochváliť malou hrúbkou aj zaujímavými parametrami. (Živé.sk)
Svetoznámy výrobca nábytku ponúkne bezdrôtové nabíjačky štandardu Qi, zabudované priamo do stolíkov či svietidiel. (Živé.sk)
Nový 10-palcový tablet veľa nového neprináša, no aj tak zaujme. Pozrite si, čím všetkým. (Živé.sk)
Počítačové myši môžu mať rôzne farby i tvary. Tak prečo nevsadiť na korytnačku? (Živé.sk)
ZTE sľubuje, že nová technológia bude dostupná vo všetkých nových smartfónoch z radu Grand. (Živé.sk)
S novým projektorom od Lenova môžete premietať kdekoľvek a kedykoľvek. (Živé.sk)
Novinka Vivo X5Max+ je vylepšenou verziou pôvodného modelu X5Max. (Živé.sk)
Aplikácia je súčasťou betaverzie aktualizácie OS X Yosemite 10.10.3. (Živé.sk)
Zariadenia budú disponovať novou technológiou „Fusion Storage“, ktorá umožní spojiť vnútorné úložisko s pamäťovou kartou Micro SD do jedného celku. (Živé.sk)
Spoluzakladateľ Microsoftu je najbohatším človekom planéty, v popredí je aj šéf Oracle či Mark Zuckerberg. (Živé.sk)
Organizácia združujúca slovenské médiá bude prísnejšie posudzovať využívanie cudzieho obsahu. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk