Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 23.10.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2693USD   27.683CZK   0.79090GBP   306.17HUF   4.2246PLN   7.6698HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

22. októbra:
Sergej
21. októbra:
Uršuľa a praclíky

IT News

Aquanta je inteligentný senzor, ktorý pripojíte k bojleru. Cez Wi-Fi komunikuje s internetom, meria teplotu vody a optimalizuje spotrebu energie.

(IT News)

Dnešným trendom sú veci, ktoré majú prívlastok „inteligentný". Preto skupina PhD študentov vymyslela moderný kufor, ktorý ponúka viacero inteligentných funkcií.

(IT News)

Microsoft aktualizoval aplikáciu Skype pre Windows Phone, zlepšil jej výkon a pridal nové funkcie.

(IT News)
Pre bežných spotrebiteľov sú vo všeobecnosti k dispozícii dve verzie dronov - ľahko ovládateľné kvadrokoptéry s obmedzenou funkčnosťou alebo ťažšie a drahé verzie so zložitou obsluhou. (IT News)
Na nedávnom stretnutí Ethernet Alliance Technology Exploration Forum sa diskutovalo o technických podrobnostiach týkajúcich sa nových eternetových štandardov, ktoré ponúknu širokú škálu podporovaných rýchlostí.
(IT News)
Minulý týždeň uviedla spoločnosť LG na trh v Južnej Kórei druhú generáciu svojich inteligentných hodiniek G Watch R s okrúhlym displejom, ktoré boli prezentované na berlínskom veľtrhu IFA a v prvom novembrovom týždni by mali doraziť na európsky trh. (IT News)
Palo Luka je technologický riaditeľ antivírusovej a bezpečnostnej spoločnosti ESET. Na túto funkciu prešiel v januári 2011.
(IT News)
Maďarská vláda plánuje zaviesť novú daň za prenos dát cez internet. Vyplýva to z návrhu daňového zákona pre rok 2015, ktorý parlamentu predložila v utorok večer. (IT News)
Microsoft odhalil svoje plány na premenovanie smartfónov Nokia Lumia na Microsoft Lumia. Ide tak o snahu vytlačiť pôvodnú značku, ktorú softvérový gigant pre mobily od akvizície fínskeho výrobcu telefónov používal.
(IT News)
Psychowalkan je zariadenie, ktoré vám umožní sústrediť sa na konkrétnu činnosť alebo na druhej strane vám pomôže pri relaxe. Je to teda audiovizuálne stimulačné zariadenie, ktoré pomáha dosiahnuť vami stanovený cieľ. (IT News)
Kritická hranica pre zákazníkov cloudu, rastúce požiadavky používateľov, bezpečnostné hrozby, slovenská premiéra memristorovej pamäte a infraštruktúra nového tisícročia - to sú prvé správy z IT konferencie TechFórum 2014. (IT News)
Ericsson ConsumerLab vo svojej správe Liberation from location poukazuje na to, že hranice medzi pracovným a osobným životom, ako aj medzi životom doma a vonku, sa stierajú. (IT News)
Internetová populácia SR v septembri medzimesačne vzrástla o 0,43 % na 3,41 mil. užívateľov. (IT News)
Sumu osem miliónov eur, ktoré vláda na rokovaní minulý týždeň presunula do kapitoly ministerstva školstva na vedu a výskum, dostane Slovenská akadémia vied (SAV) v rámci projektov. (IT News)
Spoločnosť Yahoo zaznamenala v treťom kvartáli mierny rast príjmov a prekonala očakávania analytikov. (IT News)

Spoločnosť Mimosa Networks chce využiť Wi-Fi technológiu úplne iným spôsobom, než na aký sme dnes zvyknutí.

(IT News)
Google v piatok vydal verziu 5.0 svojho operačného systému Android s kódovým názvom Lollipop. (IT News)

Hackeri, ktorí získal neoprávnený prístup do firemných ústrední VoIP, vlani uskutočnili podvodné volania za 4,73 mld. dolárov, čo je asi o 1 miliardu dolárov viac ako v roku 2011.

(IT News)
Zariadenie Ubi vzniklo za pomoci portálu Kickstarter. Kampaň uspela pred dvoma rokmi. Počítač bez displeja sa práve dostáva do predaja. (IT News)
Nový tablet YOGA 2 Pro bol vytvorený v spolupráci s Ashtonom Kutcherom, ktorý pred rokom prišiel do spoločnosti Lenovo ako produktový inžinier. (IT News)

SME

Na prvý pohľad bežný e­-mail pre účastníkov konferencie Globsec bol návnadou. (SME)
Priveľa kyslíka, málo vody, pokazené zariadenia. Prví ľudia na Marse môžu skončiť tragicky. (SME)
Špinavý vzduch blokuje slnečné svetlo a zabraňuje odparovaniu vôd. (SME)
Programátori majú možnosť vzhliadnuť, ako vzniklo grafické používateľské prostredie. Na začiatku bol Xerox. (SME)
Dvojfaktorové prihlasovanie získava nový rozmer. K počítaču pribudne špeciálny USB kľúč. (SME)
Ameriku dobiehajú zastarané platobné technológie, musia vymeniť magnetické pásiky za čipy. (SME)
Drevené nálezy zo staroveku sú v Grécku zriedkavé. Socha zobrazuje muža, nemá však hlavu, ruky ani nohy. (SME)
Dominikánska republika zakázala vstup ľuďom prichádzajúcim zo západnej Afriky, kde sa šíri ebola. (SME)
Meranie teploty nemusí pre dlhý inkubačný čas pomôcť zadržať ebolu mimo Európy. Ukázala to už epidémia SARS-u. (SME)
Poliakovi do prerušenej miechy transplantovali bunky z nosa a nervy z nohy. Dokáže opäť chodiť. (SME)
Miestne inovácie dali ľuďom modernejšie nástroje. Nie migrácie z Afriky. (SME)
Odlišné farebné spektrum mení správanie hmyzu, výrobcovia by mali spraviť opatrenia. (SME)
Ak budete hľadať hudbu, film alebo knihu, Google vám podsunie príležitosti pre ich kúpu. (SME)
Cestujúci musia vypĺňať dotazník. Ak boli v krajinách západnej Afriky, musia sa nechať vyšetriť. (SME)
Od jednoduchého grafického rozšírenia až po najrozšírenejší operačný systém na svete. Pozrite si, ako vyzerala každá jedna verzia Windows. (SME)
Firmy zistia prienik do ústredne až pri vyúčtovaní telekomunikačných služieb. Každý prienik ich stojí státisíce dolárov. (SME)
Sestru vinili, že sa nakazila pre neprofesionálny prístup. Podľa jej manžela boli zlé bezpečnostné opatrenia. (SME)
Viera v zázračné schopnosti rohu z nosorožca v Ázii podporuje pytliakov, čo ich zabíjajú rekordne veľa. (SME)
Satelity NASA sa pri prelete kométy Siding Spring ukryli na odvrátenú stranu Marsu. (SME)
Nález dávnych genitálií hovorí o penetrácii už pred takmer štyrmi stovkami miliónov rokov. Rozmnožovali sa tak niektoré plakodermy. (SME)

iDNES.cz

Poradíme, jak si přizpůsobit tlačítko pro vypnutí PC, jak na rychlejší předávání souborů, jak aktivovat další funkce v Průzkumníku Windows, jak změnit písmena jednotek nebo jak zakázat automatické spouštění programů na pozadí.


(iDNES.cz)
Velká americká firma se pustila do vývoje energetického zdroje, který by na Zemi napodobil proces probíhající v jádru Slunce. Do problému zvládnutí tzv. jaderné fúze se pustil tým ve slavných vývojových dílnách Skunk Works. Ale na překonání pochybností slavné jméno nestačí.


(iDNES.cz)
Vládní návrh daní pro Maďarsko na rok 2015 počítá i s poplatkem za internetové přenosy. Za gigabajt přenesených dat by společnosti měly platit 150 forintů (asi 14 korun). Internetová daň se okamžitě setkala s odporem veřejnosti, která se logicky obává, že opatření povede ke zdražení internetového připojení v Maďarsku.


(iDNES.cz)
Google v noci postihl výpadek cloudového úložiště Google Drive. Problémy měla i sociální síť Google+, webmail Gmail a další služby.


(iDNES.cz)
Polský hasič Darek Fidyka je prvním pacientem, který začíná chodit po úspěšné transplantaci čichových buněk. Tzv. OEC buňky jsou jediné, které se u lidí rozvíjejí po celý život. Zlepšení stavu pacienta dává naději na uplatnění této metody i v dalších případech. Ale napřed musí proběhnout rozsáhlejší testy.


(iDNES.cz)
Už tuto sobotu 25.10.


(iDNES.cz)
Možná jste také na sociálních sítích zaregistrovali mapu s fantastickým pokrytím rychlými mobilními daty v Německu. Jenže vyzkoušet si to s českou SIM nemůžete. Naopak na německém venkově budete rádi za pomalé EDGE.


(iDNES.cz)
Na jedné straně „klíčenka“ LoRa, která dokáže vysílat na vzdálenost až 12 kilometrů, na druhé pak obyčejný bzučák, LED a blikání v rytmu morseovky. Experiment Stratocaching testuje nejmodernější telekomunikační a geolokační technologie i desítky let prověřené postupy.


(iDNES.cz)
Kalifornská společnost Arx Pax představila vznášející se „prkno“ Hendo, prototyp již vyzkoušeli američtí novináři. Za rok by se mělo dostat i k prvním zájemcům. Firma chce technologii posunout dále a využít ji pro manipulaci s těžkými předměty a ochranně budov a objektů při zemětřesení.


(iDNES.cz)
Při fotbalových zápasech nejvyšší ligy obvykle nebývá nouze o napínavé okamžiky. Ty si díky všudypřítomným smartphonům s pokročilými fotoaparáty mohou fanoušci nahrávat přímo z kotle a samozřejmě je také hned sdílet na sociálních sítích. Před tím ale varuje Premier League.


(iDNES.cz)
Jak toho dosáhnout? Snadno, stačí k tomu jedna z řady zdarma dostupných RSS čteček. Již tak nemusíte chodit několikrát denně na oblíbené servery, abyste zjistili, zda na něm nevyšla nějaká zajímavá zpráva.


(iDNES.cz)
"Missile with a man in it", volně přeloženo jako "pilotovaná raketa", takovou přezdívku razil Lockheed pro svůj letoun F-104 Starfighter vyznačující se dlouhým trupem a křídly s extrémně malým rozpětím. A později se objevily další přiléhavé přezdívky. Američtí piloti mu říkali "zip-104" nebo pouze "zip" pro jeho do té doby nevídanou rychlost.


(iDNES.cz)
Jedna z nejvyužívanějších hudebních služeb na světě, která je dostupná i v Česku, připravila speciální balíček pro domácnosti. Umožní rodině využívat více účtů, ale platit je vcelku a se slevou.


(iDNES.cz)
Chytré hodinky LG G Watch R byly představeny koncem srpna a pár dnů na to byly k vidění byly na berlínském veletrhu IFA. Zatímco výbava hodinek byla známá, nad cenovkou visel otazník. Ten v minulých dnech odpadl, společnost prodejní cenu oznámila a hodinky LG budou patřit k nejdražším svého druhu.


(iDNES.cz)
Rusko-ukrajinská krize odhalila vzájemnou nevraživost Rusů a Ukrajinců. Ale ukázala i to, že konflikt dalece přesahuje hranice obou zemí. A odkryla dosud nepovšimnutý obdiv značné části Čechů k ruskému myšlení a způsobu vládnutí. Psychoanalytik Vlado Šolc se ptá, kde jsou kořeny toho všeho.


(iDNES.cz)
Z tajné mise na oběžné dráze kolem Země se v pátek po takřka dvou letech vrátil americký experimentální raketoplán X-37B. Byla to už jeho třetí mise.


(iDNES.cz)
Kreslení na tabletech asi nikdy nebylo tak profesionální, jako s aplikací Autodesk SketchBook. Skype nabízí skupinové videohovory už i pro tablety s Windows 8.1. Zajímavé informace si můžete odložit k pozdějšímu přečtení, abyste na ně nezapomněli. A vyzkoušet můžete i výkonný vyhledávač letenek.


(iDNES.cz)
V průběhu druhé světové války získali sovětští vyzvědači ve Velké Británii a ve Spojených státech několik vědců, kteří se podíleli na výrobě atomové bomby. A tito levicově orientovaní lidé chtěli bojovat za mír na celém světě tím, že pomohou Sovětům postavit bombu, a tak se síly vyrovnají a nikdo se nepustí do dalšího konfliktu.


(iDNES.cz)

Pravda

Google zvyšuje zabezpečenie Gmail kľúčov. Identitu užívateľa už dokáže overiť už aj pomocou špeciálneho USB kľúča. (Pravda)
Egyptský faraón zrejme nebol zavraždený. Podľa virtuálnej pitvy pomocou analýzy dvetisíc snímok jeho tela trpel viacerými genetickými poruchami. (Pravda)
Hudobná služba Spotify opäť zabojuje o zákazníkov. Užívateľom umožní predplatiť prémiový balík pre rodinných príslušníkov za polovičnú cenu. (Pravda)
Darek Fidyka, ktorý bol po útoku nožom od hrude dole paralyzovaný, môže po transplantácii čuchových buniek do postihnutej oblasti miechy znova chodiť. (Pravda)
Prednedávnom sa úrady začali obávať, aby nevznikol neľútostný konflikt medzi starým obyvateľom - papagájom čiernym, a votrelcom - alexandrom malým. (Pravda)
Cieľom americkej vesmírnej sondy Galileo, ktorú vypustila 19. októbra 1989 do kozmu posádka raketoplánu Atlantis, bola planéta Jupiter. (Pravda)
Milióny zdivených mačiek domácich ohrozujú rôznorodosť austrálskej fauny. Denne vraj totiž zabijú až 80 miliónov kusov pôvodných zvierat. (Pravda)
Odvážni priekopníci pripravení vydať sa na jednosmernú cestu na Mars, ako plánuje holandská spoločnosť Mars One, začnú zomierať do 68 dní. (Pravda)
Samsung oznámil, že pracuje na vývoji Wi-Fi s až päťnásobne vyššou prenosovou rýchlosťou. Film s veľkosťou 1 GB umožní preniesť za tri sekundy. (Pravda)
Podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab si pri práci s počítačom zakrýva webkameru každý piaty užívateľ. Dôvodom je strach pred sledovaním. (Pravda)
Apple predstavil nové tablety iPad Air 2 a iPad mini 3 a počítače iMac a Mac mini. S výnimkou počítača iMac im chýbajú zásadnejšie inovácie. (Pravda)
Americké ministerstvo obrany zároveň zverejnilo správu, podľa ktorej predstavujú zmeny klímy bezprostredné riziko pre bezpečnosť USA. (Pravda)
Nový objav v procese liečenia srdca po infarkte môže pomôcť zlepšiť rekonvalescenciu pacientov po srdcovej príhode.Pomôcť by mali bunky, ktoré vytvárajú na srdci jazvy. (Pravda)
Funkcia s názvom Safety Check sa bude užívateľov Facebooku pýtať či sú v poriadku, ak sa v ich okolí stala mimoriadna udalosť či katastrofa. (Pravda)
NASA pracuje na konceptoch dvoch misií venovaných prieskumu zásob vody a ďalších zdrojov na Mesiaci a ich možného využitia na pobyt ľudí na obežnici Zeme. (Pravda)
Edward Snowden vyzval užívateľov, ktorí sa dožadujú súkromia na internete, aby prestali používať službu Dropbox, sieť Facebook a produkty Google. (Pravda)
Prešiel len týždeň, čo bola udelená Nobelova cena za fyziku za objav LED, a už vedci oznamujú novú generáciu zobrazovacej technológie. (Pravda)
Papagáj Figaro má dve vášne: jedlo a paličky. Aby získal oriešok za mriežkou, použil prútik a pritiahol si ho. Potom sa naučil vyraďovať prikrátke paličky. (Pravda)
Misia sa skončila úspechom a potvrdila účinnosť biosenzorov, ktoré vyvinuli na Mendelovej univerzite v Brne a snímali vplyv kozmického žiarenia na DNA. (Pravda)
iPhone 6 a iPhone 6 Plus sa objavia na pultoch predajcov v ďalších krajinách. Na Slovensko oficiálne zavítajú koncom októbra. (Pravda)

Živé.sk

Kolotoč absurdít pre Xbox sa pomaly napĺňa a onedlho spustí prvú jazdu. (Živé.sk)
Zariadenia lákajú na 8- či 10-palcové displeje, pričom dve z nich majú aj atraktívnu cenovku. Prístroj od Sony naopak mieri do kategórie high-endov. (Živé.sk)
Dva platené programy patriace pod Discovery začnú vysielať v širokouhlom formáte. (Živé.sk)
Vyhľadávací gigant už po tretí raz vylepší svoj kód vychádzajúci z verzie Penguin. (Živé.sk)
Mikroprocesorový gigant sa s aktualizáciou najvýkonnejšieho segmentu procesorov pre stolné počítače nebude ponáhľať. (Živé.sk)
Nový bezpečnostný mechanizmus zjednoduší dvojfaktorové overovanie a navyše zabráni phishingovým útokom. (Živé.sk)
Akcia v bratislavskom Poluse ukáže prierez zaujímavými telefónmi. Pozrite si aj prednášky odborníkov. (Živé.sk)
Hybridné čipy spájajúce procesorové jadrá a grafiku sú opäť o niečo atraktívnejšie. (Živé.sk)
S predstaviteľmi spoločnosti Orange sme sa porozprávali o tabletoch a ich význame pre rozvoj biznisu mobilných operátorov. (Živé.sk)
Operátor oznámil ceny aj dátum štartu predaja nových iPhonov 6 od Applu. Najväčší model so 128 GB úložným priestorom dostupný nebude. (Živé.sk)
Kórejský Samsung oficiálne uviedol svoj nový smartfón: Galaxy Core Max. (Živé.sk)
Do parlamentu v Maďarsku predložili návrh na zdanenie internetu (Živé.sk)
Vianoce v Orangei prinášajú výhodné SMSky i MMSky v rodine aj kombinácie mobilných a pevných služieb. (Živé.sk)
Kórejský výrobca aktualizoval svoj vlajkový smartfón predstavený ešte začiatkom tohto roku. (Živé.sk)
Čínsky operátor upravuje vrecká nohavíc, aby sa nový iPhone 6 Plus vraj nemohol len tak ohnúť. Podobnú aktivitu mal vyvinúť aj holandský KPN. (Živé.sk)
Príjmy spoločnosti Yahoo, ktoré nezahŕňajú určité zdieľané poplatky sa v období od júla do septembra vyšplhali na 1,094 mld. USD. (Živé.sk)
Čoskoro si zrejme budeme môcť vyskúšať natieranie chleba z pohľadu „obete“. (Živé.sk)
Preverili sme možnosti popredných webových prehliadačov pre Windows v porovnávacích testoch. Ako dopadli? (Živé.sk)
Operátor pridal do ponuky niekoľko nových smartfónov s Androidom, ale aj Windows Phone. Prekvapil pridaním iPadu Air a Mini Retina. (Živé.sk)
Americká spoločnosť prináša prvé vylepšenie náhľadu nového systému. Len tri týždne po jeho vydaní. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk