Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 7.7.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0931USD   27.100CZK   0.70770GBP   316.18HUF   4.1949PLN   7.5730HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Hospodárske výsledky spoločnosti Samsung Electronics v období od apríla do júna pravdepodobne nenaplnia očakávania. V utorok o tom informovala spoločnosť Samsung. (IT News)
(IT News)
(IT News)

Znalosť zákazníka je základný predpoklad úspešného podnikania. V dnešnej dobe je nesmierne jednoduché využiť služby directmarketingových spoločností (ďalej len DM spoločnosti) na oslovenie zákazníka ponukou šitou na mieru.

(IT News)
Microsoft už oznámil dátum vydania a ceny systému Windows 10. Od 29. júla si používatelia Windows 7 a Windows 8.1 budú môcť stiahnuť nový operačný systém do svojich zariadení. (IT News)
Aj napriek tomu, že v posledných rokoch došlo k výrazným legislatívnym zmenám smerom k digitalizácii a dnes nemusia byť už všetky doklady v papierovej podobe, mnohé firmy sú konzervatívne a stále uprednostňujú papierové doklady (napr. faktúry, bločky, formuláre pre banky a iné). (IT News)

Ako čo v počítačoch funguje a prečo niečo nefunguje? Ak si aj vy chcete rozšíriť znalosti, doplniť vedomosti a nabrať skúsenosti, táto rubrika je práve pre vás. Pokiaľ máte zaujímavú tému, ktorú by ste v našich tipoch, trikoch a návodoch radi videli, neváhajte nám ju poslať na e-mailom do redakcie.

(IT News)
Upravte fotografiu vyhotovenú v nepriaznivých svetelných podmienkach pomocou lokálnych úprav tonality a farebnosti. (IT News)
Väčšina používateľov má doma minimálne full HD televízor, satelitný prijímač, internetové pripojenie a ďalšie vymoženosti modernej techniky, nie vždy sa však tieto zariadenia využívajú naplno. (IT News)
S postupujúcim vývojom techniky a jej zlacňovaním sa oblasť amatérskeho videa stále viac približuje širokému spektru používateľov. (IT News)
Svet Linuxu vás môže privítať záplavou open source softvéru zadarmo, ktorý možno použiť na akomkoľvek PC. Existujú stovky aktívnych linuxových distribúcií a desiatky rôznych desktopových prostredí. (IT News)
Každý z nás má nejaké hobby, ktorému sa venuje vo voľnom čase. Koníčky študenta Tibora Mačugu z Košíc sú lietanie a počítače. (IT News)
Z predaja použitého softvéru sa v posledných rokoch vyvinul pomerne lukratívny obchod. Rastúci predaj softvéru z „druhej ruky" je však tŕňom v oku veľkých softvérových firiem, ako napríklad Microsoft alebo Oracle, ktoré v jeho dôsledku prichádzajú o nemalé zisky. (IT News)
Tentoraz sa budeme v nákupnej poradni venovať najlacnejšej kategórii stolových PC. Pre tých, ktorí majú hlboko do vrecka alebo potrebujú nové PC, no na výkone až tak nezáleží, je cenová hranica 300 eur reálne riešenie. (IT News)
Zdalo by sa, že technologický vývoj zariadení pre bežných spotrebiteľov kráča svojím pomalým, marketingovo dobre vypočítaným krokom a nič prevratné sa nechystá. (IT News)
Je za nami mesiac plný herných noviniek, novo oznámených hier, ktoré nás prekvapili, aj takých, ktoré sme čakali. (IT News)

 

(IT News)
Nová verzia Windows 10 bude k dispozícii od 29. júla ako bezplatná aktualizácia pre zákazníkov, ktorí používajú Windows 7 a Windows 8.1. (IT News)
Zatúžili ste niekedy vytvoriť si vlastnú hudbu len s pomocou počítača? Vhodného softvéru je obrovské množstvo a veľký výber má nielen pokročilý tvorca, ale aj začiatočník. (IT News)
Nejeden fanúšik značky Canon sa v posledných rokoch s obavami pozeral na techniku druhého tábora, kde žali ovácie výborné snímače od Sony. (IT News)

SME

Štúdia s účasťou slovenských vedcov hovorí jasne. Empatickejšie vnímame bolesť príslušníkov našej etnickej skupiny. (SME)
Skleníky ukotvené k morskému dnu by mohli byť zdrojom potravy v nepohostinných prostrediach, či na iných planétach. (SME)
Nová technológia sľubuje rýchlejší internet na námestiach, v reštauráciách a hoteloch. (SME)
Vo vede platí iba to, čo viete dokázať. Všetko ostatné sú iba hypotézy alebo viera. (SME)
Google zverejnil kód DeepDream, ktorým umelé neurónove siete rozpoznávajú a vytvárajú obrázky. (SME)
Doposiaľ senzory načúvali telu, odteraz sa budú snažiť ovplyvniť jeho správanie. (SME)
Pokojná atmosféra môže prilákať aj neveriacich. (SME)
Vedecká obec so závermi dvoch odborníkov prudko nesúhlasí. (SME)
Po niekoľko dňovom výpadku je sonda New Horizons pripravená obnoviť vedecké pozorovania. (SME)
Britskí vedci vynašli materiál, ktorý vie sám opraviť všetko od krídel lietadiel až po ošúchaný lak na nechty. (SME)
Mobil pri platbe na internete overí, či platíte za tovar skutočne vy. (SME)
Stratégiu bežne využívajú malé deti a máme pocit, že im vieme odolať. (SME)
Z firmy unikli zdrojové kódy, heslá, e-maily ale aj nahrávky telefonických hovorov. (SME)
Virtuálna mena sa stala nástrojom pre obchádzanie štátnych regulácií. (SME)
Neuveriteľný príbeh o tom, aká krehká je naša pamäť. (SME)
Otvorená myseľ je nevyhnutnou podmienkou pre vstrebávanie inšpirácie. (SME)
Na internet a mobil sa spoliehame viac ako na svoju pamäť. Učíme sa myslieť inak ako naši otcovia. (SME)
Karibská krajina začlenila potrebnú starostlivosť do prístupného zdravotníckeho systému. (SME)
Pozrite si živý prenos z hrania hry podľa komiksového Batmana. (SME)
Na dovolenke v cudzom meste sa dá jednoducho dohovoriť, aj si vytvoriť program prispôsobený chutiam. (SME)

iDNES.cz

Firma Hacking Team dodávala nástroje pro sledování, šmírování i útoky soukromým firmám, vládám i policistům po celém světě, možná i do Česka. Protože jejich nástroje zřejmě používaly i autoritářské režimy k potlačení opozice, dostali se i na černou listinu „Nepřátelé internetu“.
(iDNES.cz)
Již jen několik týdnů nás dělí od uvedení operačního systému Windows 10. Společnost Microsoft nyní vydala podrobnosti o součástech, které mají jednotlivé edice Windows obsahovat.
(iDNES.cz)
Od ledna 2006 letí k trpasličí planetě Pluto vesmírná sonda New Horizons. Dosud vše probíhalo bez problémů. Devět dnů před tím, než měla provést svůj hlavní úkol, jí však vypověděl službu palubní počítač. Systém se tak přepnul na záložní. Trvalo více než den, než se podařilo vše vrátit do normálu
(iDNES.cz)
Pro kreslení již dnes není nutné mít plátno, štětce, barvy a další pomůcky. S grácií to zvládnete i v počítačových programech, které nabízejí celou řadu možností. Přinášíme přehled deseti z nich, které jsou zcela zdarma.
(iDNES.cz)
Řadu informací o cykloturistice, tipy na trasy a plánování najdete na Cykloserver.cz. Nakupte si v e-shopu, co budete chtít, a získejte peníze zpět díky Vratnépeníze.cz. A školáci načerpají informace nejen o školách na Infoabsolvent.cz.
(iDNES.cz)
Téměř dvakrát více masa na jediném zvířeti má dávat prase s úpravou jediného genu ovlivňujícího tvorbu svalů. Autoři doufají, že bude prvním modifikovaným zvířetem schváleným pro lidskou konzumaci. Rozhodně už ukázkou využití nové generace metod změny DNA, které dnes získávají na oblibě a významu.
(iDNES.cz)
Příručku pro přežití od americké armády si můžete přečíst přímo na tabletu. Vyzkoušejte nástroj na otestování výkonu, praktickou kalkulačku či šikovného klienta pro Twitter. Poradíme vám také, jak propojit smartphone s tabletem.
(iDNES.cz)
Americká armáda a letectvo testují speciální vozidlo RADBO (Recovery of Airbase Denied by Ordinance) vybavené laserovým dělem. Pomocí laseru dokáže posádka na dálku precizně zasáhnout a odpálit výbušniny, především miny, nevybuchlou munici a improvizované výbušné systémy IED (Improvised Explosive Device).
(iDNES.cz)
Český internet přišel během několika dnů hned o dvě on-line videopůjčovny. Nejprve skončila jedna z historicky prvních českých videopůjčoven Topfun, hned po ní naopak pouze rok staré Ivio.
(iDNES.cz)
Letoun na sluneční pohon Solar Impulse 2 na své cestě kolem světa překonal nejdelší úsek a úspěšně přistál na Havaji. Pilot André Borschberg uskutečnil let dlouhý zhruba 8 200 kilometrů a strávil v kabině čtyři a půl dne.
(iDNES.cz)
Mobilní operační systém Windows zatím žádnou díru do světa neudělal. A to je s námi už řadu let. Podle nových spekulací prý Microsoft zvažuje, že mobilní Windows hodí přes palubu.
(iDNES.cz)
Vyzkoušejte cPicture a zjistíte, že na prohlížení a editaci obrázků lze jít i jinak. Extrakce vybraných částí a redukce z PDF je pro PDF Shaper, respektive PDF Reducer hračkou. A konečně mít stálý přehled o aktivovaných klávesách umožní Keyboard LEDs.
(iDNES.cz)
Titulu planety zbavený, ale o to záhadnější Pluto poprvé zažije návštěvu lidské sondy. Stroj New Horizons je dva týdny od cíle a čeká ho kritická fáze letu. Samotné vyvrcholení roky dlouhého letu bude „rychlovka“.
(iDNES.cz)
První prázdninový den do Prahy na několik hodin přiletěl obří dopravní letoun Airbus A380 v barvách společnosti Emirates. Neodolali jsme a prohlédli si vnitřek stroje, který v maximální konfiguraci pojme až osm set cestujících.
(iDNES.cz)
Poslední incident se odehrál v úterý: někdo přesekl tři páteřní optické kabely a od internetu odpojil stovky tisíc uživatelů a firem v okolí San Franciska a Sacramenta. Za poslední rok je to již jedenáctý případ, o důvodu „útoků“ se spekuluje.
(iDNES.cz)
Určování barvy těla dinosaurů bylo dlouho výhradně záležitostí fantazie paleontologů a ilustrátorů. Ale v posledních deseti letech se to výrazně změnilo. Na začátku této cesty přitom kupodivu stál výzkum zkamenělých jurských hlavonožců. Seznamte se s tímto i dalšími pokroky ve „vědě o dinosaurech“.
(iDNES.cz)
Přinášíme pravidelný přehled novinek a zajímavostí, které se v uplynulém měsíci udály ve světě letectví. Dařilo se Airbusu, zato Boeing přišel o zakázku na Dreamlinery.
(iDNES.cz)
Teprve potřetí se do prestižního Astronomického snímku dne na stránkách NASA dostala fotografie českého nebe. Ve středu 1. července 2015 zde vyšel snímek Petra Horálka s názvem „Venuše, Jupiter a noční svítící mraky“. Tento jev můžete pozorovat i dnes.
(iDNES.cz)
Celou středu i v noci můžete sledovat přilétající a odlétající letadla v přímém přenosu a zároveň slyšet komunikaci řídící věže. Slow TV na Playtvak.cz nabízí živý stream z Letiště Václava Havla. Vidět jste mohli i výjimečnou návštěvu obřího Airbusu A380.
(iDNES.cz)
Soud ve Vídni se odmítl zabývat hromadnou žalobou na Facebook s odůvodněním, že k tomu není oprávněný. Zhruba 25 tisíc stěžovatelů se však chce odvolat.
(iDNES.cz)

Pravda

Technológia trojrozmernej tlače sa v stavebníctve zatiaľ využíva málo. V Dubaji pomocou nej postavia malú kancelársku budovu. Ušetria sa tak náklady aj čas. (Pravda)
Namiesto zadávania hesla či snímania odtlačkov prstov postačí pozrieť sa do objektívu a žmurknúť. Nová technológia má ale viacero nedostatkov. (Pravda)
Sedavý spôsob života môže spôsobovať stavy úzkosti. Vedci skúmali súvislostí medzi aktivitou s nízkou spotrebou energie a emotívnym rozpoložením. (Pravda)
Kapustovité rastliny obsahujú látky s protinádorovým účinkom a slovenskí vedci sa pokúšajú zistiť, či by našli uplatnenie v lekárskej praxi. (Pravda)
Bezpilotná ruská nákladná kozmická loď Progress M28-M sa úspešne spojila s Medzinárodnou vesmírnou stanicou. (Pravda)
Španielsky Orange ponúka 100 MB a 60 minút odchádzajúcich hovorov za jedno euro. Ponuku je možné využiť v 36 európskych krajinách. (Pravda)
V prípade šetrnej pasterizácie v súčasných podmienkach nevidím žiadne negatíva,“ hovorí Ľubomír Valík z Ústavu biochémie, výživy a ochrany zdravia STU.   (Pravda)
Ruský kozmonaut Gennadij Padalka, terajší veliteľ posádky Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS), je vesmírnym rekordmanom. (Pravda)
Niektorí tvrdia, že vyzerá ako potvorka ducha z klasickej počítačovej hry Pac-Man. V skutočnosti je čokoľvek, len nie strašidelná. Reč je o novom druhu chobotničky. (Pravda)
Prečo majú morské koníky hranatý chvost? Vedci na to našli odpoveď a sú presvedčení, že ich poznatky pomôžu pri vývoji lepších robotov a lekárskych zariadení. (Pravda)
Do dvoch rokov budú môcť obyvatelia EÚ volať v ktorejkoľvek inej členskej krajine za ceny ako doma. Roaming v EÚ do roku 2017 skončí. (Pravda)
Závrty pravdepodobne vznikajú sublimáciou ľadu pod povrchom kométy. Tým sa vytvoria prázdne priestory, ktoré keď sú dosť veľké, prepadne sa nad nimi strop. (Pravda)
Solar Impulse 2 sa dostalo za polovicu cesty z Japonska cez Tichý oceán na Havaj. Je to prvýkrát, čo letí tretí deň bez prerušenia. (Pravda)
Nový autorský zákon počíta s rozšírením autorských poplatkov, ktoré sa dotknú spotrebnej elektroniky vrátane počítačov a inteligentných televízorov. (Pravda)
Vyzerala ako zvláštna silne stavaná jašterica, ale na jej kostre už vidieť náznaky panciera. Najstaršia korytnačka potvrdzuje, že jej blízkymi príbuznými boli jašterice a krokodíly. (Pravda)
V štúdii, ktorú opísali v magazíne Journal of Clinical Oncology, zaznamenali priame prepojenie medzi rizikom vzniku nádorového ochorenia kože a konzumáciou citrusov. (Pravda)
Posledná minúta júna trvala 61 sekúnd. Ide o zaujímavosť vo vzťahu k nepravidelnej rotácii Zeme, ktorá je menej disciplinovaná ako atómové hodiny. (Pravda)
Južné regióny Kazachstanu čelia útokom čiernych vdov, prudko jedovatých pavúkov, ktoré sa tento rok v stredoázijských stepiach mimoriadne rozmnožili. (Pravda)
Lietadlo na solárny pohon Solar Impulse 2 odštartovalo z japonskej Nagoje na najdlhší let bez pristátia na svojej ceste okolo sveta. (Pravda)
Pasažieri na hlavnom letisku v Štokholme si môžu vďaka simulátoru na vlastnej koži vyskúšať aktuálne počasie v cieľovej destinácii. (Pravda)

Živé.sk

Basketbalový útočník Matt Boner tvrdí, že zranený lakeť si privodil námahou pri používaní iPhonu. (Živé.sk)
Platenú pozemnú televíziu si bude môcť naladiť viac ľudí. Už na budúci týždeň. (Živé.sk)
Martinský poskytovateľ pridal nové programy vo vysokom rozlíšení. (Živé.sk)
Analytická spoločnosť Gartner prognózuje, že celkové dodávky zariadení ako sú smartfóny, PC či tablety dosiahnu tento rok hranicu 2,5 miliardy kusov. (Živé.sk)
Samsung podľa vlastných odhadov zaznamená štvorpercentný pokles oproti minulému roku. (Živé.sk)
Televízia už požiadala o licenciu pre nový kanál. Nemusí ale spustiť ďalšiu ženskú stanicu. (Živé.sk)
Aktualizovaná technológia výrazne spríjemní používateľský zážitok v hrách. (Živé.sk)
Multimediálne aplikácie čaká popri úprave vzhľadu aj premenovanie. (Živé.sk)
Z pôvodného rozlíšenia 640×640 prechádza sociálna sieť na 1080×1080. (Živé.sk)
IT asociácia či výrobcovia spotrebnej elektroniky žiadajú o vysvetlenie v súvislosti s novým autorským zákonom. (Živé.sk)
O tom, že Big Data nie je len moderná prázdna fráza, nás v rozhovore uisťoval spíker a odborník Timo Elliot s 23-ročnou praxou v tejto oblasti. (Živé.sk)
V bezprostrednej blízkosti Zeme sa nachádzajú tisíce družíc, ale aj hromada vesmírneho odpadu. (Živé.sk)
Chyby slovenského softvéru sa tentoraz objavili v implementácii rozbaľovania inštalačných súborov a taktiež v emulátore, používanom antivírusom. (Živé.sk)
Operátor sprístupnil sieť tretej generácie do ďalších častí Slovenska, LTE zatiaľ nerozširuje. (Živé.sk)
Žene z Číny mobil vybuchol pri nočnom nabíjaní. (Živé.sk)
Vydavateľ zdôrazňuje, že svoje pôsobenie nestavia na senzáciách. Úspech chce dosiahnuť novým prístupom k témam a kvalitnými videami. (Živé.sk)
Po ruskom YotaPhone prichádza ďalší smartfón s dvomi displejmi. Tentokrát z Číny. (Živé.sk)
Medzi najpredávanejšie patria v Orangei smartfóny od Samsungu, v O2 zas bodujú „hlúpe” mobily. (Živé.sk)
Na webe YouTube bolo zverejnené video, ktoré ukazuje počítačom spracovaný model chystaného Samsungu Galaxy Note 5. Dôveryhodnosť videa má byť okolo 80 %. (Živé.sk)
V nedeľu bola napadnutá ďalšia firma, ktorá sa živí vývojom softvéru na špehovanie a odpočúvanie. Utŕžila veľkú hanbu. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.