Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 30.7.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0955USD   27.053CZK   0.70100GBP   308.93HUF   4.1426PLN   7.5955HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Spoločnosť Samsung Electronics zaznamenala v druhom kvartáli pokles čistého zisku o 4 % na 6,9 bil. juhokórejských wonov (KRW). (IT News)
Spoločnosti Intel a Micron včera predstavili technológiu 3D XPoint. Ide o nevolatilnú pamäť, ktorá má potenciál priniesť revolúciu do ktoréhokoľvek zariadenia. (IT News)
Spoločnosť Microsoft včera v bratislavskom OC Avion uviedla na trh novú verziu Windows 10. O novinkách sme priniesli už množstvo článkov, takže len zhrnieme tie kľúčové inovácie. (IT News)
Spoločnosť Microsoft ohlásila, že Windows 10 sa stane dostupným už túto stredu v rámci bezplatnej inovácie alebo prostredníctvom nových PC a tabletov. (IT News)
Spoločnosť Facebook zaznamenala v druhom štvrťroku nárast príjmov, ktorý prekonal očakávania. (IT News)
Firma Fiat Chrysler Automobile (FCA) minulý pátek oznámila, že v USA stáhne z provozu 1,4 milionů vozů, aby nainstalovala software, který zabrání hackerům získat na dálku kontrolu nad motorem, volantem a jinými systémy ve vozech. (IT News)
Spoločnosť IBM otvorila v spolupráci s nadáciou OpenPOWER a partnermi nový OpenPOWER Hub na Vysokém učení technickém v Brne (VUT). (IT News)
Nárast obratu o 11% v medziročnom porovnaní na úroveň 201 mil. eur a výraznejší nárast obchodov najmä v druhom kvartáli roka, to sú hlavné výsledky hospodárenia spoločnosti ČSOB Leasing, dcérskej spoločnosti ČSOB Finančnej skupiny, v prvom polroku tohto roka. (IT News)
ČSOB zaznamenala v roku 2015 rastúci trend v oblasti úverov na bývanie, spotrebiteľských úverov a úverov pre malých a stredných podnikateľov zabezpečených zárukou EIF, ale aj leasingových produktov. (IT News)
Příjmy ve druhém čtvrtletí bez přihlédnutí k metodice GAAP meziročně vzrostly o 10 % na 1,6 miliardy dolarů, o 13 % při konstantní měnové bázi; příjmy podle metodiky GAAP vzrostly meziročně o 4 % na 1,52 miliardy dolarů, o 8 % při konstantní měnové bázi (IT News)
Embarcadero Technologies, vedoucí společnost v oboru softwarových řešení pro vývoj aplikací a databází, oznámila vydání nástroje BeaconFence, určeného vývojářům aplikací a dodavatelům software. (IT News)
Embarcadero Technologies, vedoucí společnost v oboru softwarových řešení pro vývoj aplikací a databází, oznámila odkoupení společnosti Raize Components a vydání CodeSite a Konopka Signature VCL Controls, dvou nových rozšíření pro vývojáře aplikací. (IT News)
Budúcnosť Google+ je nejasná. Začal Google s rozkladaním svojej sociálnej siete na samostatné časti alebo len plánuje niečo väčšie? (IT News)
Nokia ide vo sfére VR iným smerom ako ostatné firmy a namiesto VR okuliarov prináša VR kameru. (IT News)
Po robotických mravcoch prichádzajú na rad kybernetické šváby. Keďže pohybovo zvládnu akýkoľvek náročný terén, ich úlohou bude zachraňovať ľudí z ťažko dostupných miest, postihnutých živelnými pohromami. (IT News)
Spoločnosť Apple predáva iPhony jeden za druhým ako po masle a musíme povedať, že iPhone 6, ktorý bol predstavený so 4,7" uhlopriečkou, bolo presne zariadenie, ktoré spoločnosť potrebovala. (IT News)
Tragické prípady, keď rodinní príslušníci zabudli dieťa v rozhorúčenom aute, každý rok otriasajú svetom. A práve z dôvodu týchto nešťastí sa firma Evenflo rozhodla vytvoriť novinku. (IT News)
Niekoľko stoviek expertov, medzi ktorými by sme našli napríklad aj Stephena Hawkinga, Elona Muska či Steva Wozniaka, sa v pondelok podpísalo pod otvorený list adresovaný OSN. (IT News)

 

(IT News)
Metodicko-pedagogické centrum obstaráva informačno-komunikačné technológie pre modernizáciu infraštruktúry škôl. Predpokladaná hodnota zákazky je 12 890 000 eur. (IT News)

SME

Vo prehľade vesmírnych noviniek nájdete aj prvú objavenú polárnu žiaru mimo našej slnečnej sústavy. (SME)
Pri zvádzaní je v prípade zvierat dôležitý čuch. Ten pomáha určiť vhodnosť partnera aj u ľudí. (SME)
Prečítate formulku a banka vie, či ste to vy alebo podvodník. (SME)
Za útokom je organizovaný gang, ktorého cieľom bolo získať heslá a citlivé informácie. (SME)
V krátkom filme je divák fotónom zo Slnka, ktorý putuje okolo planét. (SME)
Google sa podelí o informácie, ktoré zbiera o pohybe svojich používateľov. (SME)
Dostať v jeden deň do miliónov počítačov gigabajty dát je výzvou, ktorú doposiaľ nik neskúsil. (SME)
Nová služba chce pomôcť ochrániť súkromie pred zvedavcami a hackermi. (SME)
Pluto musí mať mená z podsvetia, jeho najväčší mesiac však poteší geekov. (SME)
Za šesť rokov vzniklo veľa odvodených častí, vo štvrtok spoločnosť Rovio uvedie oficiálne Angry Birds 2. (SME)
Slovenčina sa zaradila medzi 27 jazykov, ktoré ponúka okamžitý vizuálny preklad textu aplikácie Prekladač Google. (SME)
Bez prípravy a skúšok sme náš notebook vybavili systémom Windows 10 a prežili s ním niekoľko pracovných týždňov. (SME)
Novinka spája výhody operačnej pamäte a polovodičového úložiska. (SME)
Na interaktívnych panoramatických záberoch si môžete pozrieť detaily ISS. (SME)
Dnes Microsoft uvádza do prevádzky svoju novú verziu operačného systému. (SME)
Vyskúšajte si náš kvíz o zaujímavostiach z oblasti vedy a možno sa aj niečo nové naučíte. (SME)
Pozrite sa, ako vidia najdlhšiu rieku sveta kozmonauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici. (SME)
Pred týždňom v blízkosti Zeme preletel asteroid ukrývajúci platinu v hodnote 5,4 bilióna dolárov. (SME)
Vďaka GPS a GSM dokáže bezdrôtovo nabíjaný štítok oznámiť, kde sa nachádza. (SME)
Tretí diel kultovej hry by mali predstaviť na veľtrhu Gamescom v nemeckom Kolíne nad Rýnom. (SME)

iDNES.cz


(iDNES.cz)

(iDNES.cz)
Na nová Windows 10 se těšilo mnoho uživatelů včetně mě. A zatímco někteří již pár hodin po středečním uvolnění aktualizací poznávali nové funkce systému, já si do počítače jen zbytečně nastahoval dvě desítky gigabajtů instalačních dat. Po mnoha chybách mám stále Windows 7.
(iDNES.cz)

(iDNES.cz)

(iDNES.cz)
V přímém přenosu na SlowTV sledujeme druhým dnem opravy historických a velmi kvalitních hodinových strojků. Opravují se takto i „obyčejné hodinky“? Kde se shánějí náhradní díly? A mají z některých strojků hodináři respekt nebo dokonce strach? Zeptali jsme se.
(iDNES.cz)
Móda selfie jako by připravovala některé uživatele o rozum. Nebo alespoň pud sebezáchovy. Když Todd Fassler při svých toulkách přírodou narazil v kalifornském San Diegu na chřestýše, neutekl. Naopak, rozhodl se pořídit si s jedovatým hadem selfie. Následná léčba vyšla v přepočtu na čtyři miliony korun.
(iDNES.cz)
V balíku AVG PC TuneUp je ukryto 39 funkcí, které „udýchanému“ PC s Windows navrátí zpět jeho výkon. S Feed Notifierem vám již žádná informace na internetu neunikne. Attribute Changer umí změnit atributy souborů. A Neat Mouse emuluje myš pomocí klávesnice.
(iDNES.cz)
I letos se konal Stratocaching, ale pozvat jsme vás tentokrát bohužel nemohli. Byl tajný, protože jsme měli jen jedno semínko. Speciální, testovací, díky kterému jsme konečně odladili (snad) všechny nedostatky předcházejících experimentů.
(iDNES.cz)
V kalifornském centru společnosti Google konečně skončil trénink neuronové sítě, která se poslední měsíce učila číst česky. Aplikace Google Translate díky tomu nově dokáže převádět text před objektivem vašeho mobilu z/do češtiny ze/do zhruba pětadvacet dalších jazyků. Včetně švédštiny nebo hindštiny.
(iDNES.cz)
Dnešním dnem 29. července oficiálně vstupuje nový operační systém Windows 10 na trh. K dispozici je zatím omezeně na nových počítačích nebo jako upgrade zdarma pro systémy s Windows 7 nebo Windows 8.1, případně samostatně v krabicové verzi.
(iDNES.cz)

(iDNES.cz)

(iDNES.cz)

(iDNES.cz)
Tisíckrát vyšší rychlost než NAND flash paměť a výrazně vyšší kapacita než operační paměť DRAM. To jsou údajně vlastnosti nově vyvinuté paměti označované jako 3D XPoint firem Intel a Micron. Má být rychlá, s vysokou hustotou záznamu a zároveň stálá - data se vám tedy neztratí při vypnutí zařízení.
(iDNES.cz)
Vyšetřování loňské havárie, kdy se během testovacího letu v Kalifornii zřítila vesmírná loď SpaceShip Two společnosti Virgin Galactic, je u konce. Na vině byla chyba pilota.
(iDNES.cz)
Byť létání do vesmíru za přijatelné peníze slibovalo před lety hned několik firem, realizace vázne. Zatím tedy trh nenabízí nic lepšího než podobné výlety jen virtuální, například tento podařený krátký skok do vesmíru na palubě německé rakety Mapheus-5.
(iDNES.cz)

(iDNES.cz)

(iDNES.cz)

Pravda

V zoologickej záhrade v českom meste Dvůr Králové nad Labem uhynula samica nosorožca tuponosého severného (Ceratotherium simum cottoni). (Pravda)
Jasné škvrny na dne 92 kilometrov širokého krátera Occator na trpasličej planéte Ceres vytvárajú lokálnu atmosféru. (Pravda)
Na dovolenke v zahraničí vám už môže pomôcť aj Prekladač Google s funkciou okamžitého vizuálneho prekladu do slovenčiny. (Pravda)
Ľudia, ktorí majú doma akvárium a sledujú, ako sa rybičkám a rastlinám darí, podporujú svoje fyzické aj psychické zdravie. (Pravda)
Aplikáciu pre internet banking možno použiť aj na hodinkách. Užívatelia si môžu na displeji skontrolovať zostatok na účte alebo zoznam platieb. (Pravda)
Svetová populácia by mala v roku 2030 dosiahnuť 8,5 miliardy, pričom do konca tohto storočia by malo na planéte žiť 11,2 miliardy ľudí. (Pravda)
Intel a Micron predstavili nový typ pamäťových čipov, ktorý je až tisíckrát rýchlejší než bežné flash pamäte. V elektronike sa objaví o rok. (Pravda)
Gestá a slová sú medzi sebou tesne spojené. Väčšinou však pohyb predchádza hlasu o 150 milisekúnd (0,15 sekundy). (Pravda)
Americká spoločnosť Microsoft v stredu začala ponúkať nový operačný systém Windows 10, ktorý je ako prvý určený pre osobné počítače, tablety aj telefóny. (Pravda)
Vo svete malárii každý rok podľahne okolo 584-tisíc ľudí z čoho väčšina sú deti do päť rokov. (Pravda)
Závažná chyba v Androide ohrozuje takmer všetky zariadenia, zrejme aj to vaše. Útočníci môžu mobil ovládnuť aj bez vedomia užívateľa. (Pravda)
Ruská vláda schválila predĺženie prevádzky ruskej časti Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) do roku 2024. (Pravda)
Nemeckým vedcom z Lipskej univerzity a Inštitútu evolučnej antropológie Maxa Plancka sa podarilo sekvenovať genóm kiviho hnedého (Apteryx mantelli). (Pravda)
Máme veriť snom predvídajúcim budúcnosť? Otázka stará ako ľudstvo samo si zasluhuje vedecký prístup. (Pravda)
Chystáte sa na dovolenku alebo ste sa z nej práve vrátili? Svoje spomienky uložené vo videách a fotkách si nezabudnite odložiť a zálohovať. (Pravda)
Pluto je omnoho hmlistejšie, než sa doposiaľ predpokladalo a po jeho povrchu sa pohybujú ľadové plochy. (Pravda)
Muž, ktorý strávil 24 rokov skúmaním škótskeho jazera Loch Ness, tvrdí, že legendárnou príšerou z tamojších vôd je pravdepodobne obrovská ryba. "Najrozšírenejšou hypotézou je, že ide o sumca veľkého. Je to najpravdepodobnejšie vysvetlenie," povedal agentúre AFP päťdesiatdvaročný Steve Feltham. (Pravda)
Mapy.cz už zobrazujú Bratislavu a okolie z výšky. Leteckú snímku zložil Seznam z takmer 80-tisíc samostatných fotografií nafotených výšky. (Pravda)
Brnianski vedci objavili spôsob, ktorý by mohol pomôcť v liečbe rakoviny prsníka a vaječníkov. Spočíva vo funkcii jedného z proteínov v tele, ktorý potláča vznik nádorov. (Pravda)
Ruský miliardár Jurij Milner ohlásil, že v budúcich desiatich rokoch vloží 100 miliónov dolárov (vyše 92 miliónov eur) do projektu, ktorého cieľom je hľadanie mimozemšťanov. (Pravda)

Živé.sk

Aj keď je Windows 10 pre Microsoft momentálnou prioritou, nezaháľa ani s vývojom svojej ďalšej platformy. (Živé.sk)
(Živé.sk)
Na nedostatok upozornil jeden zo zamestnancov taxislužby. (Živé.sk)
Autori rozposielali e-maily a SMS správy, ktorých obsah prispôsobili obetiam na mieru. Malvér distribuovali aj cez kedysi popredný šifrovací nástroj. (Živé.sk)
V septembri by sme sa mali dočkať procesorov Core i3 a Pentium postavených na druhej 14nm generácii. (Živé.sk)
Možnosť hrania titulov z Xbox One na počítači tu už máme. Microsoft chce ale priniesť funkciu streamovania v opačnom garde. (Živé.sk)
Chyba ohrozuje viac ako polovicu všetkých Android zariadení. Google ju tak skoro asi ani neopraví. (Živé.sk)
Zariadenia tvorené jedinou molekulou možno považovať za vrchol snáh molekulárnej elektroniky. (Živé.sk)
Rovnako sme sa aj dozvedeli ceny, obsah balení či chystané vylepšenia. (Živé.sk)
Chcete si vyskúšať novú platformu, no neviete ako? Pozrite náš podrobný návod. (Živé.sk)
Americká spoločnosť opraví bezpečnostnú dieru vo svojich zariadeniach. Ostatní výrobcovia však ešte budú mať čo robiť. (Živé.sk)
Japonskej firme pomohlo aj oslabenie jenu, ktoré zmiernilo vplyv slabšieho predaja televízorov. (Živé.sk)
Jednoduchým trikom viete hibernáciu vrátiť späť tak, kde patrí. (Živé.sk)
Novinka bola pritom predstavená len pred dvoma dňami. (Živé.sk)
Ruleta alebo kocky a archivovanie dát v jednom balení? Prečo nie... (Živé.sk)
S problémami pri aktualizácii systému sme sa stretli aj v redakcii. (Živé.sk)
Odhaliť záškodnícku činnosť v počítačovej sieti už nemusí byť také jednoduché. Činnosť nových typov vírusov totiž pôsobí, akoby ju vykonával bežný používateľ. (Živé.sk)
Pri nehode vesmírnej lode pochybil kopilot. Stálo ho to život. (Živé.sk)
Spoločnosť oficiálne potvrdila zoznam prvých zariadení, ktoré ponúknu nový mobilný systém. (Živé.sk)
Začiatkom apríla Nokia oznámila svoju fúziu s francúzskym výrobcom sieťových zariadení Alcatel-Lucent. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.