Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 24.10.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2669USD   27.690CZK   0.79040GBP   307.40HUF   4.2290PLN   7.6733HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

24. októbra:
Kveta
23. októbra:
Lojzkin krok sun krok

IT News

Nová technológia využíva tablet Dell Venue 8 Pro, obal s integrovanou kamerou pre pohybové ovládanie Leap Motion a aplikáciu, ktorá rozumie posunkovej reči.

(IT News)
Windows 10 konečne umožňuje update verzie Windows „za jazdy" podobne jednoducho ako to funguje u iOS, či Androidu. Po reštarte trvá inštalácia a konfigurácia niekoľko málo minút. (IT News)
Domáci kutili budú mať k dispozícii novú hračku. Volá sa Carvey, má veľkosť mikrovlnnej rúry a funguje podobne ako 3D tlačiareň. (IT News)

Šéf Microsoftu Satya Nadella nedávno poskytol rozsiahly rozhovor pre CNBC. Okrem iného tam spomenul, že spoločnosť má už dlho obchodný model freemium.

(IT News)
Microsoft pracuje na vývoji a testovaní ďalšej verzie svojho kancelárskeho balíka, ktorá nesie kódové označenie Office 16. (IT News)
Mapy Nokia Here sa prepracovali na androidové telefóny. Spočiatku boli dostupné exkluzívne pre Samsung Galaxy, teraz sú už k dispozícii pre akýkoľvek telefón s operačným systémom Android 4.1 a vyšším. (IT News)
Výrobca 3D skenerov Artec Group predstavil zariadenie s názvom Shapify Booth, ktoré vie počas dvanástich sekúnd naskenovať celé telo a následne vytlačiť figurínu človeka, ktorá by mala byť jeho vernou kópiou. (IT News)
V stredoeurópskom kole medzinárodnej súťaže NetRiders za sebou Vladimír Kuchár nechal tri desiatky súperov. (IT News)
Veľké firmy či korporácie majú často splatnosť faktúr 60, 90 a niekedy aj viac dní. Dosť ťažká situácia pre malé. (IT News)

Google len nedávno oficiálne uviedol Android 5.0 Lollipop, a ak nepatríte k menšine, ktorá vlastní zariadenie Nexus či zariadenie z edície Google Play, iste vás bude zaujímať, kedy a či vôbec budete môcť aktualizovať svoj Android na najnovšiu verziu.

(IT News)
Vrece s inteligentnými hodinkami sa roztrhlo, začína sa už cenová vojna. Hodinky ZeNano od firmy MyKronoz možno spojiť s mobilným telefónom, ktorý má pripojenie Bluetooth. (IT News)
Spoločnosť Microsoft zaznamenala v prvom štvrťroku svojho finančného roka pokles zisku o 13 % na 4,5 mld. USD, čo predstavuje 54 centov na akciu. (IT News)
Telekomunikačný operátor, spoločnosť Orange Slovensko, dosiahol k 30. septembru tohto roka medziročný pokles výnosov o 9 % na 431,3 mil. eur. (IT News)
Fínska spoločnosť Nokia rastom svojho zisku za tretí kvartál prekonala očakávania trhu a vylepšila prognózu ziskovosti svojej hlavnej divízie, ktorá vyrába zariadenia pre telekomunikačné siete. (IT News)
Slovinsko očakáva, že spoločnosť Telekom Slovenia, ktorá je najväčším telekomunikačným operátorom v krajine, predá na začiatku budúceho roka. (IT News)
Juhokórejská spoločnosť LG Display Co Ltd, ktorá je najväčším svetovým výrobcom LCD displejov, v treťom štvrťroku dosiahla rast prevádzkového zisku na najvyššiu úroveň za takmer dva roky. (IT News)

Aquanta je inteligentný senzor, ktorý pripojíte k bojleru. Cez Wi-Fi komunikuje s internetom, meria teplotu vody a optimalizuje spotrebu energie.

(IT News)

Dnešným trendom sú veci, ktoré majú prívlastok „inteligentný". Preto skupina PhD študentov vymyslela moderný kufor, ktorý ponúka viacero inteligentných funkcií.

(IT News)

Microsoft aktualizoval aplikáciu Skype pre Windows Phone, zlepšil jej výkon a pridal nové funkcie.

(IT News)
Pre bežných spotrebiteľov sú vo všeobecnosti k dispozícii dve verzie dronov - ľahko ovládateľné kvadrokoptéry s obmedzenou funkčnosťou alebo ťažšie a drahé verzie so zložitou obsluhou. (IT News)

SME

Žiadne nové čipy, antény, ani akumulátory. Úsporu by mal zaistiť nový softvér. (SME)
Ľudia s prezývkami sa budú cez mobily rozprávať o svojich záľubách. (SME)
Vždy keď pri čítaní otočíte stránku, softvér telefonuje domov, aby to oznámil. (SME)
Eurokomisár pre humanitárnu pomoc, povolaním zubár, má sledovať účinnosť opatrení na európskej úrovni. (SME)
Kosť zo Sibíri odhaľuje niektoré tajomstvá z dávnej histórie našich predkov. (SME)
Prvých sto miliónov rokov. Tak nazval Jakub Dvořák svoj unikátny fotopríbeh Slovenska. (SME)
Nové centrum správ má prinášať všetky informácie na jedinom mieste. (SME)
Americké nemocnice sú na ebolu pripravené, ďalšia nakazená zdravotná sestra sa nakazila. (SME)
Dvojfaktorové prihlasovanie, snímanie odtlačkov či aktívne využitie TPM čipu v počítači. Toto všetko má byť dostupné pre radového používateľa. (SME)
Počítačov Apple I sa vyrobilo dvesto kusov, šesť z nich má byť ešte funkčných. Jeden taký vydražili za rekordnú sumu. (SME)
Vedenie firmy sa rozhodlo všetky nové smartfóny z radu Lumia označovať logom Microsoft. Rebranding potrvá desať rokov. (SME)
Na prvý pohľad bežný e­-mail pre účastníkov konferencie Globsec bol návnadou. (SME)
Priveľa kyslíka, málo vody, pokazené zariadenia. Prví ľudia na Marse môžu skončiť tragicky. (SME)
Špinavý vzduch blokuje slnečné svetlo a zabraňuje odparovaniu vôd. (SME)
Programátori majú možnosť zhliadnuť, ako vzniklo grafické používateľské prostredie. Na začiatku bol Xerox. (SME)
Dvojfaktorové prihlasovanie získava nový rozmer. K počítaču pribudne špeciálny USB kľúč. (SME)
Ameriku dobiehajú zastarané platobné technológie, musia vymeniť magnetické pásiky za čipy. (SME)
Drevené nálezy zo staroveku sú v Grécku zriedkavé. Socha zobrazuje muža, nemá však hlavu, ruky ani nohy. (SME)
Dominikánska republika zakázala vstup ľuďom prichádzajúcim zo západnej Afriky, kde sa šíri ebola. (SME)
Meranie teploty nemusí pre dlhý inkubačný čas pomôcť zadržať ebolu mimo Európy. Ukázala to už epidémia SARS-u. (SME)

iDNES.cz

Připravili jsme dva programy, které patří na špici v oboru, co se týká boje s malwarem. Nechybí ani jeden čínský defragmentační nástroj a aplikace, která umí ovládat procesy ve Windows.


(iDNES.cz)
Ebola vůbec neexistuje. Nebo existuje, ale vytvořily ji farmaceutické firmy, aby vnutily lidem na celém světě své vakcíny. Nebo je to plán amerického prezidenta, jak vyhladit obyvatelstvo Afriky či dokonce USA. Konspirační teorie o ebole vypovídají o tom, jak společnost vnímá svět.


(iDNES.cz)
Máme počítač, který disponuje pouhými dvěma kilobyty operační paměti a musí uřídit balon. Musí kontrolovat, zda nemíří někam, kam nesmí a k tomu ve správný moment postupně odpálit dvě pyropatrony. Jak zabránit přeletu hranic a zajistit hladký průběh naší soutěže a experimentu Stratocaching?


(iDNES.cz)
Půl roku práce, vymýšlení, shánění, domlouvání, přemlouvání, vyvíjení, programování, pájení a testování se zhmotní tuto sobotu. Startovací areál Českého hydrometeorologického ústavu není veřejnosti přístupný, ale čtyřicet z vás na start rádi pozveme. Přece si to nebudeme užívat sami.


(iDNES.cz)
Podle odhadů překročil počet registrovaných uživatelů služby Google+ dvě miliardy. Nejpoužívanější sociální síť Facebook se přitom chlubí „pouhou“ miliardou uživatelů, ale zato jsou „denně aktivní“. Kde Google+ nabralo miliardy uživatelů a proč je stále jedničkou Facebook?


(iDNES.cz)
Na aukci v New Yorku se prodal exemplář prvního osobního počítače Apple I. Organizace Henryho Forda ho koupila za 905 tisíc dolarů, tedy skoro 20 milionů korun. Je to jeden z prvních 50 počítačů, které vyrobil Steve Wozniak v roce 1976 v garáži Steva Jobse.


(iDNES.cz)
Poradíme, jak si přizpůsobit tlačítko pro vypnutí PC, jak na rychlejší předávání souborů, jak aktivovat další funkce v Průzkumníku Windows, jak změnit písmena jednotek nebo jak zakázat automatické spouštění programů na pozadí.


(iDNES.cz)
Velká americká firma se pustila do vývoje energetického zdroje, který by na Zemi napodobil proces probíhající v jádru Slunce. Do problému zvládnutí tzv. jaderné fúze se pustil tým ve slavných vývojových dílnách Skunk Works. Ale na překonání pochybností slavné jméno nestačí.


(iDNES.cz)
Vládní návrh daní pro Maďarsko na rok 2015 počítá i s poplatkem za internetové přenosy. Za gigabajt přenesených dat by společnosti měly platit 150 forintů (asi 14 korun). Internetová daň se okamžitě setkala s odporem veřejnosti, která se logicky obává, že opatření povede ke zdražení internetového připojení v Maďarsku.


(iDNES.cz)
Google v noci postihl výpadek cloudového úložiště Google Drive. Problémy měla i sociální síť Google+, webmail Gmail a další služby.


(iDNES.cz)
Polský hasič Darek Fidyka je prvním pacientem, který začíná chodit po úspěšné transplantaci čichových buněk. Tzv. OEC buňky jsou jediné, které se u lidí rozvíjejí po celý život. Zlepšení stavu pacienta dává naději na uplatnění této metody i v dalších případech. Ale napřed musí proběhnout rozsáhlejší testy.


(iDNES.cz)
Možná jste také na sociálních sítích zaregistrovali mapu s fantastickým pokrytím rychlými mobilními daty v Německu. Jenže vyzkoušet si to s českou SIM nemůžete. Naopak na německém venkově budete rádi za pomalé EDGE.


(iDNES.cz)
Na jedné straně „klíčenka“ LoRa, která dokáže vysílat na vzdálenost až 12 kilometrů, na druhé pak obyčejný bzučák, LED a blikání v rytmu morseovky. Experiment Stratocaching testuje nejmodernější telekomunikační a geolokační technologie i desítky let prověřené postupy.


(iDNES.cz)
Kalifornská společnost Arx Pax představila vznášející se „prkno“ Hendo, prototyp již vyzkoušeli američtí novináři. Za rok by se mělo dostat i k prvním zájemcům. Firma chce technologii posunout dále a využít ji pro manipulaci s těžkými předměty a ochranně budov a objektů při zemětřesení.


(iDNES.cz)
Při fotbalových zápasech nejvyšší ligy obvykle nebývá nouze o napínavé okamžiky. Ty si díky všudypřítomným smartphonům s pokročilými fotoaparáty mohou fanoušci nahrávat přímo z kotle a samozřejmě je také hned sdílet na sociálních sítích. Před tím ale varuje Premier League.


(iDNES.cz)
Jak toho dosáhnout? Snadno, stačí k tomu jedna z řady zdarma dostupných RSS čteček. Již tak nemusíte chodit několikrát denně na oblíbené servery, abyste zjistili, zda na něm nevyšla nějaká zajímavá zpráva.


(iDNES.cz)
"Missile with a man in it", volně přeloženo jako "pilotovaná raketa", takovou přezdívku razil Lockheed pro svůj letoun F-104 Starfighter vyznačující se dlouhým trupem a křídly s extrémně malým rozpětím. A později se objevily další přiléhavé přezdívky. Američtí piloti mu říkali "zip-104" nebo pouze "zip" pro jeho do té doby nevídanou rychlost.


(iDNES.cz)
Jedna z nejvyužívanějších hudebních služeb na světě, která je dostupná i v Česku, připravila speciální balíček pro domácnosti. Umožní rodině využívat více účtů, ale platit je vcelku a se slevou.


(iDNES.cz)

Pravda

Na juhu peruánskych Ánd vo výške 4 500 metrov nad morom nežije veľa ľudí. Archeológovia však v oblasti našli osídlenia staré 12-tisíc rokov z ľadovej doby. (Pravda)
Apple by mohol už čoskoro premeniť svoje iPhony na diaľkové ovládanie od auta. Na diaľku budú môcť auto nie len odomknúť ale aj naštartovať. (Pravda)
Sonda zachytáva výpary kométy už od augusta a a vedci majú k dispozícii prvé analýzy jej čuchovej stopy. Ak by ku kométe mohol privoňať človek, rýchlo by oľutoval. (Pravda)
Google predstavil nového poštového klienta Inbox pre službu Gmail. Užívateľom ponúkne prehľad všetkého, čo sa v ich poštovej schránke deje. (Pravda)
Zimu výprava prečkala v prístrešku vyhĺbenom v ľade. Ako potrava jej slúžili tučniaky, tulene a ako palivo používala veľrybí tuk. (Pravda)
Google zvyšuje zabezpečenie Gmail kľúčov. Identitu užívateľa už dokáže overiť už aj pomocou špeciálneho USB kľúča. (Pravda)
Egyptský faraón zrejme nebol zavraždený. Podľa virtuálnej pitvy pomocou analýzy dvetisíc snímok jeho tela trpel viacerými genetickými poruchami. (Pravda)
Hudobná služba Spotify opäť zabojuje o zákazníkov. Užívateľom umožní predplatiť prémiový balík pre rodinných príslušníkov za polovičnú cenu. (Pravda)
Darek Fidyka, ktorý bol po útoku nožom od hrude dole paralyzovaný, môže po transplantácii čuchových buniek do postihnutej oblasti miechy znova chodiť. (Pravda)
Prednedávnom sa úrady začali obávať, aby nevznikol neľútostný konflikt medzi starým obyvateľom - papagájom čiernym, a votrelcom - alexandrom malým. (Pravda)
Cieľom americkej vesmírnej sondy Galileo, ktorú vypustila 19. októbra 1989 do kozmu posádka raketoplánu Atlantis, bola planéta Jupiter. (Pravda)
Milióny zdivených mačiek domácich ohrozujú rôznorodosť austrálskej fauny. Denne vraj totiž zabijú až 80 miliónov kusov pôvodných zvierat. (Pravda)
Odvážni priekopníci pripravení vydať sa na jednosmernú cestu na Mars, ako plánuje holandská spoločnosť Mars One, začnú zomierať do 68 dní. (Pravda)
Samsung oznámil, že pracuje na vývoji Wi-Fi s až päťnásobne vyššou prenosovou rýchlosťou. Film s veľkosťou 1 GB umožní preniesť za tri sekundy. (Pravda)
Podľa prieskumu spoločnosti Kaspersky Lab si pri práci s počítačom zakrýva webkameru každý piaty užívateľ. Dôvodom je strach pred sledovaním. (Pravda)
Apple predstavil nové tablety iPad Air 2 a iPad mini 3 a počítače iMac a Mac mini. S výnimkou počítača iMac im chýbajú zásadnejšie inovácie. (Pravda)
Americké ministerstvo obrany zároveň zverejnilo správu, podľa ktorej predstavujú zmeny klímy bezprostredné riziko pre bezpečnosť USA. (Pravda)
Nový objav v procese liečenia srdca po infarkte môže pomôcť zlepšiť rekonvalescenciu pacientov po srdcovej príhode.Pomôcť by mali bunky, ktoré vytvárajú na srdci jazvy. (Pravda)
Funkcia s názvom Safety Check sa bude užívateľov Facebooku pýtať či sú v poriadku, ak sa v ich okolí stala mimoriadna udalosť či katastrofa. (Pravda)
NASA pracuje na konceptoch dvoch misií venovaných prieskumu zásob vody a ďalších zdrojov na Mesiaci a ich možného využitia na pobyt ľudí na obežnici Zeme. (Pravda)

Živé.sk

Medzi novinkami nájdeme pridanie podpory zmeny pozadia domovskej obrazovky, možnosť prehrávania hudby z USB kľúča počas hrania a ďalšie vylepšenia. (Živé.sk)
Nová technológia by mohla vizuál hier priblížiť opäť o krok k realite. (Živé.sk)
Výrobca sa nechal inšpirovať svojimi sokmi, ktorí sa snažia zbaviť závislosti. Prvým telefónom s novým čipom je 5,9-palcový LG G3 Screen. (Živé.sk)
Operátor nepoteší zákazníkov, ktorí si chcú objednať základný VDSL internet. Výrazne zvýšil jeho cenu. (Živé.sk)
Operátor prináša bonus tri eurá mesačne na 30 mesiacov rámci vianočnej akcie. (Živé.sk)
Najväčší svetový výrobca zariadení pre mobilné telekomunikačné siete v treťom štvrťroku dosiahol prevádzkový zisk 3,9 mld. švédskych korún, v treťom kvartáli minulého roka to bolo 4,2 mld. SEK. (Živé.sk)
Na akciu predstavuje strata 95 centov, zatiaľ čo analytici počítali so stratou na úrovni 74 centov/akcia. (Živé.sk)
Firma Dell čoskoro začne na trhu predávať svoj nový Dell Latitude 13 7000 Series. (Živé.sk)
Čínski vedci použijú získané dáta pre svoje prvé bezposádkové pristátie na Mesiaci plánované na rok 2017, (Živé.sk)
Firma Dell odhalila, kedy začne ponúkať svoj nový špičkový tablet Venue 8 7000 Series. (Živé.sk)
Ešte tenší iPad Air 2 od Apple odhalil svoje útroby aj výkon. (Živé.sk)
Vďaka čítaniu magazínov Živé.sk a MobilMania.sk môžete v nasledujúcich dňoch vyhrať dvojicu tabletov. (Živé.sk)
Akcia v bratislavskom Poluse ukazuje prierez zaujímavými telefónmi z histórie. (Živé.sk)
Spoločnosť Microsoft oficiálne oznámila svoje hospodárske výsledky za uplynulé tri mesiace. (Živé.sk)
Mobilný trh odkrýva stále nové zdroje rastu. Deje sa tak čosi, čo bolo v pevných sieťach nepredstaviteľné. (Živé.sk)
Dopyt po tabletofóne zjavne prekvapil aj samotný Apple. Výrobu chce urýchliť zvýšením marží pre výrobcu Foxconn. (Živé.sk)
Nové informácie ohľadom projektu Ara priniesol v rozsiahlom interview šéf projektu Paul Eremenko. (Živé.sk)
Po vylúčení regulačných vplyvov, vrátane roamingu, celkové výnosy klesli v treťom kvartáli o 3 %. (Živé.sk)
Najnovšie telefóny Applu už od uvedenia čelia mnohým kauzám. Možno sa črtá ďalšia. (Živé.sk)
Najviac miesta na iPhonoch a iPadoch často zaberajú fotky a videá. Apple to chce riešiť ich presunutím do iCloudu. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk