Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Dnes je 23.6.2017
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.1147USD   26.266CZK   0.87810GBP   309.13HUF   4.2368PLN   7.4165HRK . . . viac
Noviny
- Technológie
Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

SME

Indická firma chystá technológiu, ktorú mobilní giganti zatiaľ v ponuke nemajú. (SME)
Opustiť našu planétu. Jeden hovorí o Mesiaci, druhý rovno o Marse. (SME)
Má to čo dočinenia so schopnosťou lietať. (SME)
Falošné identity robia Facebooku problémy, obmedziť ich má nedostupnosť fotografií. (SME)
Estónsko chce chrániť údaje pre nepovolanými. (SME)
Družica skCUBE sa od nosnej rakety oddelila v piatok ráno, má spopularizovať vedu. (SME)
Vynesenie družice budú vyslielať naživo cez web. (SME)
Stromy môžu pomôcť v boji s klimatickými zmenami. (SME)
Tenisky na želanie si ich doma zložíte bez šitia a lepidla. Jednotlivé časti sa dajú oprať alebo vymeniť. (SME)
Servery stlačia dáta lepšie ako doposiaľ. Reklama tak nebude pri načítavaní zdržiavať. (SME)
Cez displej mobilu či tabletu si skontrolujete, ako sa vaša predstavivosť zhoduje s realitou. (SME)
Netradičný výskum vysvetlil bežný problém cestovateľov. (SME)
Zajačiky a šteniatka u partnerov vyvolajú pozitívne pocity voči partnerovi. (SME)
Vedci chcú vedieť, či za príťažlivosť môžu gény. (SME)
Vďaka tenkému dizajnu ušetrí miesto v domácnosti. (SME)
Vzdialenosť doterajších pokusov s kvantovo previazanými časticami prekonali desaťnásobne. (SME)
Vyklikáte na webe obsah škatule a čo sa vám nepáči, to si firma odvezie späť. (SME)
Teoretický fyzik vyzval ľudstvo, aby sa do roku 2020 opäť vrátilo na Mesiac. (SME)
Nemusíte mať múdru posteľ, stačí ak je technológiami prešpikovaná vaša prikrývka. (SME)
Hlavnou výhodou by mala byť prehľadnosť pracovných ponúk. (SME)

iDNES.cz

Komunikační platforma představila funkci Snap Map pro snadné sdílení polohy s přáteli na virtuální mapě. (iDNES.cz)
Minisatelit VZLUSAT-1 se po letech příprav dostal na oběžnou dráhu. (iDNES.cz)
Před 100 lety vyhlásila Centrální rada Ukrajiny ústavní zákon, kterým se Ukrajinská lidová republika stala samostatným státem. Začala tak historie země, která nikdy nebyla mimo střed pozornosti. (iDNES.cz)
Technologická společnost a automobilka Tesla by do konce roku měla přijít se svým prvním „lidovým vozem“ a rozběhnout výrobu v největší továrně na baterie. (iDNES.cz)
ContentWasher definuje dětem či dalším uživatelům rozsah použití počítače. Rychlý přístup k nejčastěji používaným Google službám z jednoho místa zprostředkuje Black Menu for Google. Globus s řadou mapových podkladů najdete v Marble. A Sync Home nabízí soukromou synchronizaci dat přes torrent. (iDNES.cz)
Brýle Google Glass pro rozšířenou realitu dostaly po letech nečekaný update mobilní aplikace i firmwaru. Jejich funkci ovšem nijak zásadně neposunul. (iDNES.cz)
Je nejdelší svého druhu a vejde se do něj také nejvíce cestujících. Airbus A350 XWB s označením 1000 se předvedl na aerosalonu na letišti Le Bourget. (iDNES.cz)
22. červen 1917 byl posledním dnem předlitavské vlády Heinricha Clama-Martinice, politika, pocházejícího ze šlechtického rodu usazeného kromě Rakouska také v Čechách. (iDNES.cz)
Úpravy nebojových letadel různých kategorií na bojové verze nejsou v historii letectví až tak ojedinělou záležitostí. A nemusíme chodit daleko, v polovině 80. let byl u nás takto přestavěn zemědělský letoun Z-37T. Bojový turbočmelák byl intenzivně zkoušen, potom však málem upadl v zapomnění. (iDNES.cz)
Kunovičtí muzejníci zachránili unikátní letoun na maďarském vrakovišti. Po vydařené rekonstrukci ho v sobotu 24. června 2017 slavnostně představí veřejnosti. (iDNES.cz)
Pracujte bez neustálého vyrušování oznámeními Windows, podívejte se také na bezpečnější způsob přihlášení, poradíme i kde najít poznámky na plochu, jak povolit klávesu F8 při startu Windows, jak deaktivovat defragmentaci či jak si prohlédnout obsah Thumbs.db. (iDNES.cz)
Tým kolem vesmírného teleskopu Kepler představil několik set nových kandidátů na planetu, z nichž je téměř 10 přibližně velikých jako Země a obíhá v obyvatelné zóně jejich hvězdy. To je taková vzdálenost od hvězdy, která umožní, aby na povrchu skalnaté planety byla voda v tekutém stavu. (iDNES.cz)
Červen 1917 přinesl další krveprolití na východní, jižní i západní frontě 1. světové války. S blížícím se koncem konfliktu se šířila vlna odporu proti válečné mašinerii. Jedním z projevů nechuti bojovat bylo umění. Válka zrodila nový směr, který přitahuje pozornost dodnes – dadaismus. (iDNES.cz)
Na funkci aplikace nemají neviditelné znaky žádný vliv, ale mezi programátory se už dlouho řeší, zda je lepší používat k odsazení mezerník, nebo tabulátor. Výsledky nového průzkumu StackOverflow znovu rozdmýchaly plameny této programátorské svaté žabomyší války. (iDNES.cz)
Evoluce nenašla odpovědi na celou řadu důležitých otázek a my pomalu získáváme schopnost to změnit. Budeme se s tím muset naučit nějak žít, protože co už víme, můžeme se těžko odnaučit, říká v rozhovoru pro Technet francouzský chemik Jean-Marie Lehn. (iDNES.cz)
Přes milion dolarů (více než 26 milionů korun) zaplatil korejský poskytovatel webhostingových služeb Nayana. Jejich servery napadla linuxová varianta vyděračského viru Erebus. (iDNES.cz)
Ruská firma chce obnovit lety bohatých zájemců do vesmíru i s návštěvou Mezinárodní vesmírné stanice. (iDNES.cz)
Společnost Google nyní funguje i jako zprostředkovatel práce. (iDNES.cz)
Kontrola moře byla během 1. světové války velmi důležitá. Oceán sloužil k dopravě zásob i zbraní a také čerstvých vojenských posil do Evropy. I proto Spojené státy americké stavěly během konfliktu nové válečné lodě. (iDNES.cz)
Přerušené přistání obřího airbusu neuvidíte na vlastní oči každý den. Přestože jde o běžný a z pohledu pilota rutinní manévr, záběry, kdy se letadlo již takřka dotýká přistávací dráhy, ale během několika sekund se od ní zase odlepí, jsou impozantní. (iDNES.cz)

Pravda

Prvé počítačové myši boli hranaté a nepohodlné.. Zariadenie, ktoré si jeho vynálezca Doug Engelbart nechal pred 50 rokmi patentovať, až jeho kolegovia prekrstili na myš. (Pravda)
Dáta prenášané medzi užívateľmi by mali byť šifrované od začiatku až do konca. Prístup k nim by nemal mať ani prevádzkovateľ služby. (Pravda)
Google plánuje precíznejšie odhaľovať videá, ktoré môžu radikalizovať extrémistov. Umelá inteligencia ich sama zablokuje. (Pravda)
Publikovanie článkov na Facebooku by už mohlo vydavateľom zarábať peniaze. Sociálna sieť plánuje spoplatniť platformu Instant Articles. (Pravda)
NASA oznámil nález desiatich nových exoplanét, na ktorých by sa mohol nachádzať život podobný tomu, aký poznáme na našej Zemi. (Pravda)
"Keď nič neurobíme, potom tento druh opice do desiatich rokov vyhynie," varuje plagát umiestnený na skle starého terénneho automobilu. (Pravda)
Prinášame vám aktuálny prehľad zmien v roamingovej ponuke u všetkých štyroch mobilných operátorov. (Pravda)
Uber už v Bratislave ponúka aj luxusnejší variant prepravy službou uberSelect. Pripatiť si možno za BMW X6 alebo Teslu Model S. (Pravda)
Umelá inteligencia a strojové učenie dokáže často odhaliť teroristov ešte predtým, než začnú šíriť extrémistický obsah a propagandu. (Pravda)
Zmizol Hillaryho výšvih z Mount Everestu alebo naďalej tvorí poslednú náročnú prekážku, ktorú musia horolezci prekonať na ceste k vrcholu tejto hory? (Pravda)
Juhočeskí a bavorskí vedci virtuálne zrekonštruujú zaniknuté miesta Šumavy. S pomocou historických fotografií a starých máp vytvoria interaktívnu mapu lokalít. (Pravda)
Podľa analytikov je to najväčšia hrozba pre priemyselné systémy od čias Stuxnetu, ktorý od roku 2010 útočil na iránsky nukleárny program. (Pravda)
Zber ovocia v rozľahlých sadoch v štáte Washington vyžaduje každoročne tisíce pracovníkov. (Pravda)
Nejde o výjav zo sci-fi filmu, ale podľa švédskych výskumníkov je to naša budúcnosť. (Pravda)
S číslom zaostáva, parametrami je však identický. Honor predstavil novú vlajkovú loď s číslom 9, ktorá je lacnejšou kópiou Huawei P10. (Pravda)
Pláže jedného z najodľahlejších, a preto aj neobývaného ostrova sú pokryté najhustejšou koncentráciou plastového odpadu na planéte. (Pravda)
Vedci v Maroku našli fosílie človeka (Homo sapiens) staré 300-tisíc rokov. Sú tak o stotisíc rokov staršie než doteraz známe najstaršie kosti človeka rozumného. (Pravda)
A to najmä medzi mladšími ročníkmi. Nadváhou už trpí približne desatina svetovej populácie. (Pravda)
O2 spustilo roamingovú ponuku s dvojdňovým predstihom. Veľké zmeny v nej nie sú. Denné balíčky však budú platiť len na Slovensku. (Pravda)
Vedci objavili planétu, ktorej teplota je vyššia, ako je priemerná teplota hviezd v našej slnečnej sústave. Planéta, ktorá dostala pomenovanie KELT-9b. (Pravda)

Živé.sk

Pribudnú nové možnosti ovládania a dva nové módy. (Živé.sk)
Take-Two tiež prikázalo ukončiť práce na chystanej totálnej konverzii mapy z GTA IV pre najnovší diel. (Živé.sk)
Operátor pristupuje k spoplatneniu programov postupne. Niektorým ešte môžu fungovať. (Živé.sk)
Názov Oatmeal cookie podporujú dve indície – zmienka v zdrojovom kóde a v prezentáciách Google. (Živé.sk)
Podľa expertov sa vo svete používa viac ako 6 miliárd smart zariadení. Väčšina z nich však nie je vôbec zabezpečená. (Živé.sk)
Organizácia OpenIV musela ukončiť tvorbu módov pre GTA a vedela, že tento deň raz príde. (Živé.sk)
Notebook má mať čierne pogumované šasi, kvalitnú klávesnicu a vymeniteľné hlavičky na trackpoint. (Živé.sk)
Nová technológia otvára cestu k prenosným biosenzorom.   (Živé.sk)
Novinka od juhokórejského výrobcu by sa mohla uplatniť napríklad vo výkladoch obchodov. (Živé.sk)
Záujem je evidentne veľký, stránka občas nezvláda nápor kupujúcich. (Živé.sk)
Zmena sa objavila v najnovšom testovacom vydaní „desiatky“. (Živé.sk)
Sonda bude rotovať okolo Zeme vo výške asi 500 kilometrov. Pobudne tam približne dva roky, neskôr sama klesne do nižších vrstiev zemskej atmosféry, kde zhorí. (Živé.sk)
Riešenie nasadené pre bežných používateľov mali pôvodne využívať len špecializované firmy cez aplikačné rozhranie. (Živé.sk)
Možnosti operačného systému Windows 10 S sú podľa všetkého ešte oklieštenejšie, ako sa pôvodne zdalo. (Živé.sk)
Tri z planét sú v obývateľnej zóne, tekutá voda možno až na šiestich z nich. (Živé.sk)
Xbox One X je nová konzola od Microsoftu, ktorá sa pýši výkonom zvládajúcim hry v rozlíšení 4K. (Živé.sk)
Autori rozbehnutého projektu v súčasnosti hľadajú sponzorov. (Živé.sk)
(Živé.sk)
Novinka sľubuje prísun čerstvého vzduchu, zmeny teploty pomocou mobilnej aplikácie či automatické poskladanie. (Živé.sk)
Záberov zo vzduchu sme sa zatiaľ nedočkali. (Živé.sk)

Veda na dosah

Pri používaní klasických prírubových spojov, slúžiacich na spájanie potrubia, je tesniaca sila zabezpečovaná pomocou skrutiek. Nevýhodou je prídavné ohybové namáhanie prírub pri zabezpečovaní tesniacej sily potrebnej pre tesnosť spoja. Práve preto sa realizačných tím, členom ktorého je aj Lukáš Oravec, rozhodol pre vývoj nového spoja. „Pri vývoji nového spoja sme (Veda na dosah)
Popredný slovenský mykológ, spisovateľ a publicista PhDr. Ladislav Hagara, PhD. (1944), pochádza z Novák. Absolvoval Filozofickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, tamtiež aj postgraduálne štúdium editorstva. V Botanickom ústave SAV absolvoval vedeckú ašpirantúru v odbore Mykológia, zavŕšenú prvou monografiou korticioidných húb Slovenska (Rod Hyphodontia na (Veda na dosah)
Už o niekoľko hodín – v piatok 23. júna 2017 o 05.59 hod. stredoeurópskeho letného času je plánovaný štart prvej slovenskej družice skCUBE. Indická raketa PSLV-C38, na vrchu ktorej bude umiestnená slovenská družica, odštartuje z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre, známym pod názvom Šriharikota. Ide o historickú chvíľu pre Slovensko. (Veda na dosah)
V posledných dvoch – troch desaťročiach nepochybne dochádza k významným globálnym zmenám, či už z hľadiska postupných dlhodobých zmien v klíme, z hľadiska spoločenských, socioekonomických zmien, alebo zmien vo faune a flóre jednotlivých regiónov. Sú evidentné dôkazy o šírení mnohých druhov rastlín a živočíchov do nových oblastí, nielen na úrovni (Veda na dosah)
Zalesňovanie – projekt je zameraný na komplexné riešenie celospoločenského problému zalesňovania a obnovy lesov. Jeho cieľom je zefektívniť obnovu a proces zalesňovania. Počas celého projektu sú hlavnými aktivitami výskum a vývoj zariadení na zalesňovanie, výskum a vývoj špeciálne navrhnutých a zabalených sadeníc a ich adaptácia v prostredí. Taká je základná (Veda na dosah)
Bakteriofágy (fágy) sú vírusy, ktoré infikujú baktérie. Patria k najviac rozšíreným organizmom na Zemi a regulovaním množstva baktérií zabezpečujú ekologickú rovnováhu v prírode. Mohli by sa stať zbraňou v boji s bakteriálnymi infekciami. Na rozdiel od antibiotík by fágy nemali mať negatívne vedľajšie účinky na pacienta, akým je napríklad eliminácia zdraviu (Veda na dosah)
Fyzioterapeuticky orientovaná aplikácia, ktorá má pomôcť zrýchliť celý proces diagnostiky a vďaka mnohým funkciám, ako je meranie dĺžok, vzdialeností a uhlov, umožní získať lepší prehľad o zdraví človeka. Také niečo vytvorili Patrik Konrády  a Ján Široký v rámci svojho projektu Vystri sa!. Patrí medzi desať najúspešnejších projektov, ktoré počas 5. kola (Veda na dosah)
Objavili plaza starého 47 miliónov rokov, na ktorého výskume sa podieľal aj slovenský vedec. Unikátny nález sa podaril v nemeckej lokalite Messel (blízko Frankfurtu nad Mohanom), ktorá je zapísaná v svetovom dedičstve UNESCO. Pri tejto príležitosti vám prinášame rozhovor s Mgr. Andrejom Čerňanským, PhD. z Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (Veda na dosah)
Karcinóm prostaty sa zaraďuje medzi najčastejšie onkologické ochorenia mužskej populácie s celosvetovým nárastom výskytu o 3 % ročne. Popri karcinóme pľúc a hrubého čreva je tretím najčastejším zhubným nádorom u mužov na Slovensku a výskyt tohto ochorenia sa zvyšuje. V súčasnosti sa diagnostikuje približne 1 500 nových prípadov ročne, z toho približne 500 (Veda na dosah)
Biotechnológie v medicíne. To je téma, ktorou odštartoval tohtoročný Festival vedeckých filmov. Konal sa koncom mája v Centre vedecko-technických informácií SR. Mottom tohtoročného festivalu bolo „Veda pre budúcnosť“. Priaznivci vedy a vedecko-populárnych filmov sa mohli dozvedieť, v čom nám veda môže zabezpečiť priaznivejšiu budúcnosť v jednotlivých oblastiach (Veda na dosah)
Robotický Battle na Alejovej je súťaž určená žiakom základných a stredných škôl, ktorí majú záujem o robotiku. Predviesť sa mohli v troch kategóriách – Vlastný model, Robotická výzva a Racing. Aktuálneho, už 7. ročníka, ktorý sa konal v pondelok 5. júna 2017, sa zúčastnilo takmer 160 žiakov základných a stredných škôl. Priniesli spolu bezmála stovku (Veda na dosah)
Juraj Vasek za uplynulé mesiace „toho veľa nenaspal“. Dôvodom je množstvo aktivít, ktorým sa venuje popri štúdiu na strednej škole, ale najmä výskum, ktorému podrobuje svoje telo. Fascinujú ho procesy, ktoré sa odohrávajú v našom organizme počas spánku. Len pred pár dňami sa vrátil zo súťaže INTEL ISEF 2017 v Los Angeles, kde so svojou spolužiačkou reprezentovali (Veda na dosah)
Vedeli ste, že voda sa v oceánoch uchováva až 3 200 rokov, v jazerách je to 50 až 100 rokov, v riekach sa vymieňa behom dvoch až šiestich mesiacov; priemerná doba uchovania pôdnej vlhkosti je jeden až dva mesiace a v takých zdrojoch ako napr. spodné vody zostáva 100 až 10 000 rokov? Celkovo pritom platí, že 97 % vody na zemeguli je slanej a len z troch percent je (Veda na dosah)
Klasické žiarovky s volfrámovým vláknom používame už od začiatku 20. storočia. Odvtedy sa zmenili len málo. Pomerne nízka životnosť žiaroviek nebola spôsobená ich rozbíjaním, ale častejšie prepálením vlákna. Hlavnou nevýhodou však bolo prehrievanie, teda vysoká spotreba energie na iný účel než svietenie. Žiarivky a výbojky sa už od prvých prototypov v 20. rokoch (Veda na dosah)
„Chceme ľuďom pomôcť pestovať rastliny doma,  po celý rok a bez námahy.“ S takýmto zámerom rozbehli svoj projekt Grow Box mladí startupisti z Fakulty ekonomiky a manažmentu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. V rámci desiatky najúspešnejších projektov sa dostali do pred-inkubačného pobytu v Startup centre Technickej univerzity v Košiciach. (Veda na dosah)

Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.