Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 26.7.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3440USD   27.482CZK   0.79115GBP   308.06HUF   4.1435PLN   7.6330HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Dalo sa predpokladať, že nový 105-palcový zakrivený 4K televízor Samsung UN105S9W bude drahý. Otázkou len bolo, aký drahý. (IT News)
Dvojica bezpečnostných expertov minulý rok odhalila bezpečnostné diery vo vozidlách Toyota Prius a Ford Escape. (IT News)
V dôsledku politického napätia, ktoré sa vytvorilo medzi Ruskom a Spojenými štátmi, a novo ohlásených sankcií zo strany USA chce Rusko zasadiť úder americkej ekonomike tým, že obmedzí použitie softvéru spoločnosti Microsoft. (IT News)
Nová linuxová distribúcia sa snaží prekonať obmedzenia Debianu na architektúre ARM spustením linuxových a androidových aplikácií v natívnom móde. (IT News)
Americká námorná pechota tento mesiac na cvičení v havajskej džungli prvýkrát vyskúšala robot LS3 (Legged Support System), ktorý kráča po štyroch nohách a unesie náklad s hmotnosťou až okolo 180 kg, pričom sa vie pohybovať aj po nerovnom teréne. (IT News)
Na sociálnych sieťach zdieľame informácie každý deň. Častokrát ich nemáme potrebu zálohovať, pretože sme presvedčení, že budú v cloude navždy. (IT News)
Predstaviteľ košického startupu Goldee (finalista StartUpAwards.SK 2012) Tomáš Baran, ktorý koncom roka 2013 úspešne spustil revolúciu v osvetlení, usilovne pracuje na tom, aby rozbehol na Slovensku výrobu svojich inteligentných vypínačov na svetlo. (IT News)
Je známe, že Microsoft pracuje na ďalšej verzii svojho operačného systému, interne nazývanej Windows Threshold a v médiách často označovanej ako Windows 9. (IT News)
Prvý mobil Nokia od Microsofu je Lumia 530. Lacná stredná trieda a nástupca najúspešnejšieho mobilu Lumia 520. (IT News)
Obyvatelia Veľkej Británie, ktorí opakovane sťahujú a zdieľajú on-line pirátsky obsah, od budúceho roka začnú dostávať varovné listy od poskytovateľov internetových služieb (ISP). (IT News)
Minulý týždeň Microsoft oznámil masívne prepúšťanie. O prácu prišlo až 18-tisíc zamestnancov spoločnosti. (IT News)
Predstavme si (samozrejme fiktívnu...) situáciu, že jedného dňa na planéte Zem pristanú priateľsky naladení mimozemšťania, ktorí nám v rámci „družby" ponúknu ako dar ich neporovnateľne vyspelejšie technológie na voľné použitie pre všetkých zadarmo a bez obmedzenia. (IT News)
Spoločnosť nVidia sa chce na konferencii Siggraph 2014 pochváliť technológiou FlameWorks na volumetrickú simuláciu efektov ohňa, dymu a explózií v hrách. (IT News)
Čínsky výrobca smartfónov Gionee sa snaží konkurovať rivalom, ako je Huawei, Nubia či Xiaomi, a pripravuje vraj ďalší najtenší smartfón na svete. (IT News)
Pri ohlásení smartfónu Xiao Mi 4 tento týždeň uviedol šéf Xiaomi Lei Jun aj ďalšiu novinku - nový fitnes náramok Mi Band. (IT News)
Vstup investora do začínajúcej firmy (startupu) má viacero fáz - od fázy predštartového financovania (tzv. seed) až po financovanie ďalších raných fáz vývoja firmy (tzv. expansion). (IT News)
Tvrdí to bezpečnostný expert Jonathan Zdziarski. Ten v minulosti pracoval na jailbreaku zariadení so systémom iOS 4 a napísal päť kníh, ktoré sa venujú bezpečnosti systému a aplikácií. (IT News)
Spoločnosť Seagate pripravila funkčné vzorky svojich 8 TB pevných diskov, ktoré začala rozosielať veľkým americkým hostingovým a cloudovým spoločnostiam. (IT News)
Ako sme vás informovali už skôr, populárny čínsky výrobca androidových smartfónov Xiaomi predstavil svoju novú vlajkovú loď Xiaomi MI 4. (IT News)
Výskumníci na univerzitách v Aalborgu, Caltechu a MIT prišli so zaujímavým konceptom. (IT News)

SME

Nabité častice po extrémnej slnečnej búrke našu planétu minuli. Pri zásahu by nasledovali globálne problémy. (SME)
Mýtus o využívaní desiatich percent mozgov je nezmysel. Prečítajte si, prečo. (SME)
Senzory v sedadle vodiča odhalia prichádzajúci spánok skôr, ako príde mikrospánok. (SME)
Nie je veľa hier, pre ktoré sa oplatí vlastniť konkrétnu hernú konzolu. Mario Kart 8 je však dôvodom pre najslabšiu next-gen konzolu na trhu. (SME)
Čo to je neviditeľnosť, kto ju hľadá a aký úspech v tomto skúmaní dosiahli slovenskí vedci? Počúvajte TECH_FM. (SME)
Ak vám budú e-mailom ponúkať miliónové odmeny za úschovu peňazí, neotvárajte prílohy. (SME)
Budú ako Google Glass, ibaže určené pre čínskeho spotrebiteľa. (SME)
Žiarlivosť nie je zložitá emócia. Môže slúžiť na ochranu skupiny a zdrojov. (SME)
Mnohé odbory sú financované z verejných zdrojov a verejnosť by mala vedieť, na aký výskum ich prostriedky putujú. (SME)
Paracetamol na utlmenie bolesti nie je v prípade chrbta lepší ako viera. (SME)
Nemecký archeológ objavil v Turecku nálezisko, ktoré niektorí nazývajú "bodom nula" v modernej histórii ľudí. (SME)
Vedci náhodou narazili na vírus, ktorý napáda baktérie v našich črevách. (SME)
Bezpečnostní analytici objavili chybu, ktorá môže odhaliť identitu miliónov používateľov anonymizačnej siete. (SME)
Až do konca júla máte čas na to, aby ste sa zadarmo dostali k jednej z najobľúbenejších hier na svete. (SME)
Kyberzlodeji ukradli databázu kontaktov. Žiadali výkupné. (SME)
Motorola má alternatívu k heslám v mobile. Je to drobný čip nosený na tele, ktorý na požiadanie odomkne mobil či prihlási službu. (SME)
Microsoft ohlásil nový smartfón, ktorým chce zabodovať v segmente lacných modelov. Vybavený je systémom Windows Phone. (SME)
Nádej na záchranu nie je, povedal by o Apollo 11 americký prezident. (SME)
Je to jedna z najčastejších chýb argumentovania. Pri argumente kruhom predpokladáme čosi, čo by sme mali dokázať. (SME)
Starší muži sú podľa štúdie rovnako dobrými darcami spermií ako mladší. (SME)

iDNES.cz

John O'Brien měl šest dětí a rád s nimi jezdil kempovat. Všichni měli rádi toastované sendviče. Nebyly to ale sendviče, jaké známe dnes. Rozpadaly se a kousnout do nich znamenalo riskovat flek na košili. Proto John vymyslel úplně nový toaster.


(iDNES.cz)
Nastavte si citlivost myši, která vám bude nejlépe vyhovovat k práci. Podívejte se, jak deaktivovat či znovu aktivovat možnost nechat někoho připojit se k vašemu PC. Dále ukážeme, jak opětovně otevírat soubory ve výchozích programech, jak zakázat výzvu k restartu, jak deaktivovat instalaci aktualizací a následný restart či jak vypnout zvuky Windows.


(iDNES.cz)
„Cítíte, že potřebujete uznání ostatních, ale přesto jste sama k sobě často kritická.“ Velmi obecná věta, ale v kombinaci s přesvědčením o jedinečnosti a selektivním vnímání uvěříte, že ji psycholog sestavil na míru právě vám. Zopakovali jsme slavný Forerův experiment, jeden z nejznámějších argumentů proti astrologii.


(iDNES.cz)
Koncept jednotného systému je možná blíže skutečnosti, než se mohlo ještě nedávno znát. Jak vyplývá z informací šéfa Microsoftu, přinese aplikace, které půjdou spustit na jakémkoliv zařízení s operačním systémem této firmy.


(iDNES.cz)
Co přesně dokážou dnešní špionážní družice, ví jen pár zasvěcených. Odhalí ponorku v hloubce 400 metrů a odposlechnou tři miliony hovorů a datových přenosů za minutu. Seznamte se s tím, co vám tajně létá nad hlavou.


(iDNES.cz)
Vytvořit si vlastní médium se spustitelným Windows, nebo takovou verzí, která je vyladěna a připravena k instalaci? Žádný problém díky programům pro tvorbu živých distribucí.


(iDNES.cz)
Do jaké míry určuje postavení planet na obloze to, jak se nám kdy daří? Je astrologie důvěryhodná disciplína, nebo spíš jen lidová zábava? Ve videochatu si o tom povídali astrolog Milan Gelnar a redaktor webu Technet.cz Pavel Kasík.


(iDNES.cz)
Zatímco prodeje tabletů iPad klesají již půl roku, počítače MAC dělají firmě Apple radost, stejně jako stále stoupající prodeje telefonů iPhone, což také nelze v narůstající konkurenci brát jako samozřejmost.


(iDNES.cz)
Výrobce čipsetů a grafických karet Nvidia představil svůj druhý vlastní kousek mobilního hardwaru. Je jím tablet, který firma zařadila do řady Shield. Používá výkonný mobilní čip Tegra K1 a podobně jako herní konzole Shield je určen především hráčům her. Vyhoví však i náročným uživatelům pro další oblasti použití.


(iDNES.cz)
Tahanice o letové nebo havarijní zapisovače, jak se černé skříňky oficiálně nazývají, z havárie letu MH17 nad Ukrajinou jsou zbytečné. Pokud bylo letadlo sestřeleno, nemohou viníka tragédie přímo odhalit. Hlavní důkazy jsou ukryty v troskách.


(iDNES.cz)
Sporttester s cenou jen lehce nad dva tisíce korun, který kromě tepové frekvence umí změřit i rychlost vašeho pohybu a ještě si z něj všechny naměřené údaje můžete stáhnout do počítače, to zní více než zajímavě. Sigma RC 14.11 to dokáže, i když bez chyb není.
(iDNES.cz)
Vytvořit wi-fi hotspot ze svého počítače a nabídnout internet třeba smartphonům, tabletům či jiným PC není nic těžkého. Ve Windows 7 a novějších to lze přímo v systému, a pokud byste si nevěděli rady, existuje celá řada programů, pro které je to hračka a obsahují další užitečné funkce.


(iDNES.cz)
Odposlouchává se všechno, všichni a všude. Když Američané odposlechy v padesátých letech zdokonalovali, začali sledovat i signály strojů, které pracovaly na atomových a raketových pokusech. Historie špiclování našeho světa od Karla Pacnera.


(iDNES.cz)
Největší sociální síť na světě spustila možnost nákupu zboží přímo ze stránky Facebook skrze vlastní tlačítko „Koupit“. Službu zatím Facebook nabídl několika málo vybraným firmám a zatím není zpoplatněna. Pokud se experiment osvědčí, mohl by Facebook konkurovat Amazonu a dalším e-shopům.


(iDNES.cz)
Doposud nejširší tramvaj, kterou ve Škoda Transportation vyrobili, míří do maďarského města Miskolc. Podívejte se, jak vzniká nízkopodlažní ForCity Classic.


(iDNES.cz)
Na místo nehody malajsijského boeingu míří vyšetřovatelé. Podle mezinárodních předpisů ICAO by vyšetřování měla vést Ukrajina ve spolupráci s Malajsií a USA. Naopak Rusko by do vyšetřování zasahovat nemělo.


(iDNES.cz)
Bojová zatáčka, natažení na 30 stupňů, letmé přistání a další „akrobatické“ kousky předváděli zkušební piloti Boeingu 787-9 Dreamliner na leteckém veletrhu Airshow ve Farnborough.


(iDNES.cz)
Neměli bychom Němcům vyčítat, že utrácejí za fotovoltaiku, bez ní by se peníze utratily za něco jiného, říká v Kanadě žijící český vědec Václav Smil. Ale také bychom neměli udělat stejnou chybu jako Němci a očekávat, že nová technologie nabídne jednoduchá řešení obtížných problémů.


(iDNES.cz)

Pravda

Smrť po napadnutí žralokom je asi najmenej pravdepodobná príčina úmrtia vôbec, hovorí oceánológ Robert Hofrichter. (Pravda)
Ruské ministerstvo vnútra vypísalo miliónovú odmenu pre toho, kto polícii pomôže odhaliť anonymných užívateľov siete Tor. (Pravda)
Liek proti rakovine romidepsin dokáže reaktivovať skrytý vírus HIV tak, že môže byť odhalený. Vďaka tomu sú vedci opäť bližšie k liečbe AIDS. (Pravda)
Za 35 rokov, počas ktorých sa ľudská populácia zdvojnásobila, klesol počet bezstavovcov o 45 percent. Je to nenápadná fauna, no ich prínos je dôležitý. (Pravda)
Čína uzavrela mesto s 30-tisíc obyvateľmi a umiestnila 151 ľudí do karantény po tom, čo tu minulý týždeň zomrel muž na nákazu morom. (Pravda)
Majiteľov psov to zrejme neprekvapí: psy vedia byť žiarlivé. Napokon, písal o tom už aj Charles Darwin. (Pravda)
Namiesto trestania bude Veľká Británia internetových pirátov vzdelávať a poučovať o výhodách využitia legálnych zdrojov. (Pravda)
Čínski vedci zverejnili dôvod havárie lunárneho vozidla Nefritový králik, ktoré vlani pristálo na Mesiaci. Zrejme narazilo do kameňa a rozbili sa mu kolesá. (Pravda)
Najväčší zástupca lietajúceho vodného hmyzu na svete bol objavený v čínskej provincii S'-čchuan. Dĺžka rozpätie jeho krídel je 21 centimetrov. (Pravda)
Vlastne len pri náhodnom prelete vrtuľníka sa na Sibíri podarilo objaviť dosiaľ nepoznaný kráter, ktorého vznik ostáva zatiaľ nejasný. (Pravda)
Inteligentný náramok Mi Band má rovnaké funkcie ako konkurencia, no len zlomkovú cenu. Čínske Xiaomi ho ponúkne ako doplnok k smartfónom. (Pravda)
Rekonštruovať antický text nachádzajúci sa na 1 200 mramorových úlomkoch - takejto úlohy sa ujali francúzski vedci. (Pravda)
Pevné disky dostanú ešte väčšiu kapacitu. Western Digital hlási príchod diskov so šiestimi, Seagate dokonca až s ôsmimi terabajtami. (Pravda)
Môže byť krv tým dlho hľadaným elixírom mladosti? Niekoľko pokusov uskutočnených na myšiach ukázalo, že transfúzia krvi z mladých myší na myši staré má na orgány omladzujúce účinky. (Pravda)
Používanie prehliadača Chrome na notebooku sa môže podpísať pod výrazne nižšiu výdrž na batériu. Problém zostal nepovšimnutý až štyri roky. (Pravda)
Microsoft skončí s lacnými smartfónmi s upraveným Androidom. Nenaplnili očakávania. Nasledovať ich budú aj smartfóny Asha a S40. (Pravda)
Prvé veľké prekvapenie pripravila kométa 67P/Čurjumov-Gerasimenko sonde Rosetta. Ukázalo sa, že kométa je vlastne dvojkométou. (Pravda)
Britskí vedci zaznamenali vo vodách Cardiganského zálivu pri pobreží Walesu zvýšený počet útokov delfínov skákavých na sviňuchy obyčajné. (Pravda)
Jednomesačný a dvojmesačný mamut žili v iných oblastiach Sibíri, no spojil ich rovnaký spôsob smrti. Oba mláďatá sa pred 40-tisíc rokmi utopili v blate. (Pravda)
Izraelský start-up sprístupnil aplikáciu, ktorá na displeji okuliarov Google Glass zobrazí varovanie a informácie o blížiacej sa rakete. (Pravda)

Živé.sk

Booklamp analyzuje obsah knihy a na jej základe odporučí ďalšiu. O firmu mal záujem aj Amazon. (Živé.sk)
Kórejský výrobca sa chce vrátiť medzi partnerov Microsoftu, ktorí na trhu ponúkajú zariadenia s Windows Phone. (Živé.sk)
Cez internet by mohla už o rok komunikovať polovica všetkých obcí v SR. (Živé.sk)
Dôvodom zníženia príjmov spoločnosti Xerox bol slabší dopyt. (Živé.sk)
Microsoft zlúči systémy, Google nekúpil Spotify, takmer desatinu Wikipedie napísal jediný človek. Prehľad týždňa (Živé.sk)
Aj tento rok udeľujeme operátorom vysvedčenia. Známky im udelíte vy. (Živé.sk)
Softvérový gigant prejavil záujem o japonský startup FOVE. Systém pre sledovanie očí si možno nájde uplatnenie v Xboxe. (Živé.sk)
Novinka bude o niečo útlejšia než jej predchodca. Výbavou zrejme opäť na zadok neposadí. (Živé.sk)
Pridať príspevok možno už aj jednoduchým vyplnením prezývky. Pre zaregistrovaných čitateľov sa nič nemení. (Živé.sk)
Novinka od Samsungu bola zatiaľ predstavená na čínskom trhu. (Živé.sk)
Malé zariadenie sa ponorí do pohára s nápojom a povie nám, či doňho bola primiešaná droga. (Živé.sk)
Dve zmeny skvalitnia DVB-T pre obyvateľov na východe krajiny. Prebehnú počas augusta. (Živé.sk)
Operátor odmeňuje verných zákazníkov. Nový telefón získajú o niečo výhodnejšie. (Živé.sk)
Strata Amazonu vzrástla v druhom štvrťroku na 126 miliónov dolárov. (Živé.sk)
Amazon v júni predstavil svoj vlastný smartfón. Ako vyzerá v rozobratom stave? (Živé.sk)
Tablety si síce medziročne polepšili o vyše desatinu, no iná situácia panovala u lídra trhu. (Živé.sk)
Progresívny OLED displej od LG sa dá výrazne ohýbať bez toho, aby sa poškodil. (Živé.sk)
Čínska spoločnosť Lenovo sa pokúsi preraziť na trhu tabletofónov svojou chystanou novinkou Vibe Z2. Zaujme najmä tenkým kovovým telom. (Živé.sk)
Mercedes 420 SE so širokou maskou ešte stále zosobňuje imidž cestných korábov s typickým „zameriavačom“ na prednej kapote. (Živé.sk)
Internetovanie v roamingu môže byť stále drahý špás. Pozrite si, aké roamingové služby pripravili operátori. (Živé.sk)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk