Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 23.4.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3817USD   27.481CZK   0.82050GBP   307.05HUF   4.1906PLN   7.6248HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Redakcia magazínu Infoware uskutočnila v marci prieskum predaja podnikových informačných systémov (ERP) na slovenskom trhu v roku 2013. V rámci prieskumu boli oslovené obchodné zastúpenia zahraničných firiem pôsobiacich na Slovensku, predajcovia a implementátori ich produktov, systémoví integrátori či lokálni producenti ekonomických informačných systémov. (IT News)
(IT News)

Téma BYOD (Bring Your Own Device) už nie je nová. Pomenovanie vzniklo v roku 2005. Skutočne však rezonuje na trhu IT až od roku 2011. No tri roky stačili na to, aby sa jasne vyprofilovali prínosy aj nevýhody.

(IT News)
Kým v roku 2010 bolo 62 % mobilných pracovných zariadení firemných, dnes 63 % vlastnia zamestnanci. Dôvodom je väčšia ponuka a dostupnosť zariadení na trhu a možnosť rozhodnúť sa pre také, ktoré spĺňajú požiadavky zamestnanca a odrážajú jeho pracovné návyky. (IT News)

 

(IT News)
Hoci Microsoft odstrihol podporu pre Windows XP, aj naďalej bude poskytovať bezpečnostné záplaty pre veľkých podnikových používateľov, ktorí sú ochotní za takúto službu štedro zaplatiť. (IT News)
Ak patríte medzi používateľov, ktorí neustále menia nastavenia telefónu v snahe maximalizovať výdrž batérie, utilitu App Config určite oceníte. Pre každú aplikáciu si pomocou nej vytvoríte profil a nastavenia sa pri prepínaní aplikácií budú meniť automaticky. (IT News)
Dnešné bezdrôtové nabíjačky vyzerajú väčšinou ako podložky. Aby sa telefón nabil, zariadenie musí ležať priamo na nej. Toto obmedzenie bude o pár rokov minulosťou. (IT News)
O holandskom projekte inteligentných diaľnic sme vás informovali už pred rokom. V blízkosti Amsterdamu sa už začalo testovanie približne 500-metrového úseku, kde je pouličné osvetlenie nahradené inovatívnou technológiou. (IT News)
Distribúcia Ubuntu označená ako 14.04 Trusty Tahr cieli na používateľov Windows XP a má ambície vo svete tabletov. (IT News)
Príjmy z internetovej reklamy v USA boli v roku 2013 po prvýkrát vyššie ako z reklám v televíznom vysielaní. Zásluhu na tom má najmä väčšie množstvo peňazí investovaných do mobilnej reklamy. (IT News)
Hodinky vlastní väčšina ľudí, hoci dnes už mnohí hľadajú informáciu o presnom čase skôr na svojom smartfóne. Možno máte na svojom zápästí drahý a skvelo vyzerajúci model. (IT News)
Nedeľňajší požiar dátového centra v juhokórejskom Gwacheone patriaceho spoločnosti Samsung bol zodpovedný za dočasný výpadok viacerých služieb tohto výrobcu. (IT News)
Podľa lokálneho prieskumu, ktorý sa uskutočnil v marci 2014 medzi predajcami spoločnosti GFI Česká republika a Slovensko, registruje takmer 90 % slovenských podnikových zákazníkov zneužívanie pracovného internetu svojimi zamestnancami na súkromné účely. (IT News)
Odborníci zo spoločnosti NetApp spracovali zo svojich skúseností a dialógu s ľuďmi z odboru niekoľko predpovedí, aké trendy budú dominovať flashovým, cloudovým a softvérovým odvetviam. (IT News)
O tom, že Amazon pripravuje vlastný smartfón, sa povráva už poriadne dlho. Prvé zvesti sa objavili ešte v roku 2012. (IT News)
Amatérski hvezdári iste vedia, že správne nastaviť teleskop na pozorovanie nejakého objektu nie je jednoduché. (IT News)
Autá značky Land Rover by mali v budúcnosti využívať technológiu „Transparent Bonnet". Vodiči vďaka nej získajú prehľad o ceste, ktorú zakrýva kapota automobilu. (IT News)
Miniatúrny počítač Raspberry Pi by sa čoskoro mohol dostať do ľubovoľného zariadenia, ktoré potrebuje zabudovaný výpočtový výkon.
(IT News)
Chladiace podložky pod notebook môžeme rozdeliť do viacerých kategórií a testovaný model Zalman ZM-NC3500 PLUS patrí medzi tie najlepšie. Poskytuje komfort pri písaní, výborne chladí a ponúka aj pridanú hodnotu v podobe vlastnej zvukovej karty a USB hubu so 4 portmi. (IT News)

SME

Vedci objavili látku, vďaka ktorej sa spermia spojí s vajíčkom. Hľadali ju takmer desať rokov. (SME)
Vedci tvrdia, že konečne vytvorili životaschopný model planetárneho systému pri hviezde 55 Cancri. (SME)
Čokoláda reaguje so žalúdočnými baktériami do protizápalových zlúčenín. (SME)
Takmer 70-ročný Grék ochorel v Saudskej Arábii. Vírus by mohli prenášať netopiere, liečba zatiaľ neexistuje. (SME)
Nová generácia smartfónov sa kvalitou snímok opäť o kúsok priblíži k fotoaparátom. (SME)
Začalo to počítačmi, pokračovalo smartfónmi a smerovačmi, na rade sú televízory. (SME)
Ak sa nájde jednoduchá cesta, obsah e-mailov bude šifrovaný skôr, ako ich počítač odošle. (SME)
Pozorovanie nám tak ponúklo stoličku, na ktorú môžeme v našej fyzikálnej špajzi vyliezť a konečne dočiahnuť na lekvár. (SME)
Včely vymierajú rýchlejšie na severe, na Slovensku zatiaľ minimálne. (SME)
Vesmírny starček sa vracia domov. K Zemi sa približuje sonda ISEE-3, ktorá odštartovala ešte v roku 1978 a dodnes funguje. (SME)
Pravdepodobne meteor preletel oblohou nad ruským mestom Murmansk. Úrady zatiaľ nepotvrdili úkaz ani miesto dopadu telesa. (SME)
Veľkonočná zásobovacia misia SpaceX nesie na vesmírnu stanicu zásoby. Pre problémy štart odkladali. (SME)
Dávna hrobka má viac ako dvetisíc rokov. Ukrývala rôzne artefakty, vrátane bronzového kalamára. (SME)
Výskumná misia LADEE skončila plánovaným nárazom do našej prirodzenej družice. (SME)
Vajcia umožňujú vychovať mladé bez toho, aby sa museli vzdať svojej najväčšej evolučnej výhody (SME)
Vulkanický kus zeme, ktorý vznikol minulý rok v novembri, pohltil vedľajší sopečný ostrov. (SME)
Astronómovia objavili planétu veľkú ako tá naša. Mohli by tam byť podmienky na život. (SME)
Akademici hľadajú energiu pre napájanie elektroniky v machu. (SME)
Supervýpočty sú zatiaľ vo svojich začiatkoch. Prvé výsledky práce sú však dostupné na webe. (SME)
Lietajúce stroje vez pilotov vytvoria kdekoľvek mobilnú sieť. (SME)

Živé.sk

Firma Ericsson dosiahla v prvom kvartáli nárast zisku, ale menší, ako sa čakalo. (Živé.sk)
Ďalšia aktualizácia Windows 8.1 by mohla prísť už v apríli, pracuje sa aj na nových verziách Windows pre malé tablety. (Živé.sk)
Nové herné zariadenie by mohlo osloviť lepším procesorom alebo displejom. (Živé.sk)
Nový tablet by mohol osloviť rôzne firmy, podniky či náročnejších klientov. (Živé.sk)
Operátori chystajú televíziu pre mobily či tablety. Nezabudli na doplnkové funkcie. Služby pobežia cez mobilné aplikácie. (Živé.sk)
Portál o cestovnom ruchu mešká už niekoľko mesiacov, spustený má byť na konci apríla. (Živé.sk)
Atraktívny 13,3-palcový ultrabook so zaujímavou cenovkou, kvalitnou konštrukciou i dedikovanou grafiku. (Živé.sk)
John Cornelius Houbolt posledný raz vydýchol 15. apríla vo veku 95 rokov. (Živé.sk)
Svet plný drakov sa nám otvorí túto jeseň. O prepracovaný vizuál sa postará Frostbite 3 engine. (Živé.sk)
Najbližšia chystaná aktualizácia operačného systému Windows by sa mohla objaviť na jeseň. (Živé.sk)
Pavel Durov založil dnes najúspešnejšiu sociálnu sieť v Rusku, VKontakte. Teraz však musí odísť. V minulosti sa už vzdal zostávajúceho podielu vo firme a odmietal cenzúru na príkaz Kremľa. (Živé.sk)
Používatelia môžu s priateľmi zdieľať vlastnú polohu a pozvať ich na kávu či obed. Kvôli ochrane súkromia treba funkciu najprv manuálne zapnúť. (Živé.sk)
Spoločnosť za január až marec vykázala čistý zisk 281 mil. USD, pričom v rovnakom období minulého roka bol v objeme 296 mil. USD. (Živé.sk)
Google podľa dostupných správ zvažuje šifrovanie vo svojej službe Gmail. (Živé.sk)
Jeden z vývojárov Nokie ukázal tablet z prelomu tisícročí. Nokia mohla byť dávno pred Applom. (Živé.sk)

iDNES.cz

Přímý zásah šesti pumami žádná loď nikdy nevydržela, až britská letadlová loď Illustrious ano. Zachránilo ji pancéřování vyrobené ve Vítkovicích.


(iDNES.cz)
Hodinky mají sice malý displej, ale pro rychločtení to nemusí být nevýhoda. Firma Spritz představila překvapivě účinnou metodu rychlého přeblikávání textu po slovech, čímž umožní i laikům dosahovat závratných rychlostí při čtení.


(iDNES.cz)
Microsoft v tomto měsíci ukončil bezplatnou podporu pro operační systém Windows XP, ale všichni ho ještě neopustili. Nyní jsou tak odkázáni na placené služby Microsoftu, který jim bude Windows XP udržovat v kondici. Softwarový gigant jim však vyšel vstříc a nabídl slevu.


(iDNES.cz)
"Informační služby 1188, Jana Novotná, dobrý den. Jak vám mohu pomoci?" zeptá se operátorka linky 1188. Pokračuje dotazem, zda si volající přeje být na požadované číslo přepojen. Schází však zmínka, že jde o vysoce zpoplatněnou službu, na níž se nevztahují sazby tarifu. Aktualizováno o vyjádření firmy.


(iDNES.cz)
Zemřel Dr. John Houbolt, jeden z architektů projektu Apollo. Bylo mu 95 let. Tento aerodynamik vymyslel způsob letu na Měsíc, který zpočátku ostatní odborníci považovali za nemožný. Spočíval v setkání dvou strojů na oběžné dráze Měsíce.


(iDNES.cz)
Chcete-li mít notebook na domácí použití, nemusíte vybírat mezi malými a lehkými. Naopak, můžete si dopřát velký displej a pořádnou klávesnici. Vyzkoušeli jsme čtveřici velkých 17" notebooků, od nejlevnějšího po velmi drahý.


(iDNES.cz)
Vypalovací software, firewall, vyhledávač videí, editor pro zpracování fotografií, optimalizace Windows, obnova a zálohování dat, to jsou jen některé aplikace, které najdete v portfoliu německého výrobce softwaru Ashampoo.


(iDNES.cz)
Podrobné informace o více než dvou milionech českých firem a podnikatelích nabízí Detail.cz. Na blogu Comiuděláradost.cz najdete radostné zápisky novinářky. A díky analýze dopravní dostupnosti se dozvíte, jak rychle se z jednoho místa v Praze dostanete na druhé.


(iDNES.cz)
V údajích z urychlovače LHC se podařilo objevit stopy existence částice, která by mohla být ukázkou dříve nepozorované typu hmoty. Nedávná historie ovšem ukazuje, že s oslavou podobných objevů se vyplatí počkat.


(iDNES.cz)
Desetipalcový tablet Sony Xperia Z2 Tablet navazuje na loňský model Xperia Tablet Z. Sjednocuje modelovou řadu Sony a přináší několik drobných, ovšem velmi příjemných vylepšení. Uživatelé ocení nízkou hmotnost a voděodolnost tabletu a také parádní displej.


(iDNES.cz)
V přehledu užitečných aplikací pro tablety s různými operačními systémy si představíme datový trezor od AVG, aplikaci na úpravu zamykací obrazovky tabletů s Windows 8 nebo nástroj na kompletní změnu uživatelského rozhraní tabletů s Androidem.


(iDNES.cz)
Britská agentura Pathé News nahrála na YouTube přes 85 tisíc archivních filmů. Videoklipy mají ohromný záběr od roku 1896 do roku 1976 (i novější) a od historicky významných až po zcela triviální či podivné. Pomozte nám v archivech najít skutečné perly.


(iDNES.cz)
Americká NASA omezila na příkaz Bílého domu spolupráci s Ruskou kosmickou agenturou na minimum. Zůstala jen spolupráce na činnosti Mezinárodní kosmické stanice ISS. Ovšem nyní pomalu vychází najevo, jak jsou tato omezení úzká, spíše legrační.


(iDNES.cz)
Krita slouží k úpravě obrázků a jejich tvorbě a konkuruje Gimpu a dalším programům. FreeNAS vytvoří z PC datové úložiště. Media Browser je plug-in pro Windows Media Center, který zobrazuje informace o přehrávaných filmech. A URL Snooper odhalí přímé odkazy na internetových stránkách.


(iDNES.cz)
Od prémiových značek nelze očekávat levné produkty. Ani od chytrých hodinek Apple iWatch se nečekalo, že by byly s konkurencí cenově srovnatelné. Podle analytika z KGI Research však bude nejdražší model stát až tisíc dolarů, tedy téměř 20 tisíc korun. Ale zatím je nikdo mimo firmu neviděl.


(iDNES.cz)
Mezi třemi designovými variantami nových skafandrů vybírali návštěvníci speciální stránky, kde se NASA ptala, jaký design zvolit. Nakonec se sešly stovky tisíc odpovědí. Vybraný model se má objevit v listopadu.


(iDNES.cz)
Američtí astronomové objevili první planetu přibližně velikosti Země v potenciálně obyvatelné zóně jiné sluneční soustavy. To znamená, že voda by se v tomto vzdáleném světě mohla nacházet v kapalném skupenství a na povrchu, informují vědci v čele s Elisou Quintanaovou z amerického institutu SETI.


(iDNES.cz)
Několik set kilometrů od japonských břehů vznikl během několika měsíců v Tichém oceánu nový ostrov, který bude zapotřebí zanést do map. Sopečný ostrov totiž na rozdíl od většiny podobných útvarů zřejmě jen tak nezmizí pod mořskou hladinou.


(iDNES.cz)
Až po třinácti letech odhalil jeden z vývojářů Nokie tablet z roku 2001. Bizarní zařízení samozřejmě technicky odpovídá době vzniku, ale přesto je jasné, že někdo u Nokie viděl daleko dopředu. Bohužel to firma nedokázala zužitkovat.


(iDNES.cz)
Pro záznam činnosti ve Windows 8.1 se hodí funkce Záznam postupu. Dále ukážeme, jak připojit ISO bez dalšího programového vybavení, jak na bootovací disk systému, jak zobrazit skryté soubory a složky, kde zjistit datum instalace systému a jak vylepšit hrany písma a kalibrovat barvy.


(iDNES.cz)

Pravda

Namiesto využitia šifrovaného spojenia plánuje Google zašifrovať celý obsah správy tak, aby ju mohol prečítať len adresát. (Pravda)
Biopalivo vyrobené zo zvyškov zozbieranej kukurice je pre globálne otepľovanie v krátkodobom horizonte horšie ako benzín. Vyplýva to zo štúdie vytvorenej pre americkú vládu. (Pravda)
Pomocou Keplerovho vesmírneho teleskopu sa astronómom podarilo objaviť vzdialenú planétu, ktorá je veľká ako Zem a okolo svojej hviezdy obieha v takzvanej obývateľnej zóne. (Pravda)
Vedci z Harvardovej univerzity vynašli algoritmus, ktorý im umožní predvídať epidémiu chrípky na základe vyhľadávaní na Wikipédii. (Pravda)
Slávny Pezvalov objektív, ktorý vznikol vďaka slovenskému polyhistorovi Jozefovi Maximiliánovi Petzvalovi, zažíva po viac ako 170 rokoch renesanciu. (Pravda)
Facebook opäť nahliadne viac do súkromia užívateľov. Spúšťa funkciu Nearby Friends, ktorá vyhľadá priateľov a zobrazí ich polohu na mape. (Pravda)
Americkí vedci objavili planétu Kepler 186f, na ktorej by sa mohla vyskytovať voda v kvapalnom skupenstve. Tá je potrebná pre život. (Pravda)
Český Seznam ponúkne vlastné interaktívne 3D mapy pre 267 miest a obcí. Ukázal, ako budú vo finále vyzerať. (Pravda)
Zlá kvalita ovzdušia v Číne a v ďalších ázijských štátoch má závažný vplyv na vývoj počasia na severoamerickom kontinente a možno aj na celej planéte. (Pravda)
Úsilie firiem o odstránenie nedávno objavenej chyby v šifrovaní na internete zo státisícov webových stránok naraz by mohla v najbližších týždňoch spôsobiť výpadky. (Pravda)
Nález 300 miliónov rokov starého predátora poodhalil, ako sa vyvíjali moderné ekosystémy na súši. Hovorí najmä o tom, ako sa prvé mäsožravce zmenili na bylinožravce. (Pravda)
Rýchlejší a rozsiahlejší postup proti produkcii skleníkových plynov, vinníkom globálneho otepľovania, požaduje správa, ktorú pripravil medzivládny panel pre klimatickú zmenu (IPCC) iniciovaný OSN. (Pravda)
Lacné smartfóny s hybridným Androidom Nokia už predáva aj na Slovensku. Sú však o 29 eur drahšie, než sa pôvodne čakalo. (Pravda)
Google oficiálne priznáva, že strojovo spracúva a kontroluje všetku komunikáciu na svojich serveroch. Dôvodom je reklama aj boj proti spamu. (Pravda)
Na Medzinárodnej kozmickej stanici (ISS) sa pokazil záložný počítač, umiestený na vonkajšej strane stanice. Pre výmenu prístroja sa astronauti možno vydajú do vesmíru. (Pravda)
Vedci zo Zoological Society of London a Yale University zostavili zoznam sto najzaujímavejších a najohrozenejších vtáčích druhov. (Pravda)
Klimatické zmeny sa prejavujú aj zmeneným správaním rýb. Podľa austrálskej štúdie, ryby strácajú pud sebazáchovy do tej miery, že sa prestávajú báť svojich nepriateľov. (Pravda)
Sťahovanie filmov a seriálov z iných než oficiálnych zdrojov a bez ich zakúpenia je už v EÚ od apríla nelegálne. Rozhodol o tom Súdny dvor EÚ. (Pravda)
Izraelská firma tvrdí, že našla recept na rýchle nabíjanie batérii v mobiloch. Nová technológia vraj umožní nabiť batériu už za 30 sekúnd. (Pravda)
Google ponúkne okuliare Glass širokej verejnosti. Kúpiť si ich bude môcť každý, kto zareaguje včas a odošle objednávku počas jedného dňa. (Pravda)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk