Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 17.4.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.3855USD   27.502CZK   0.82430GBP   307.73HUF   4.1937PLN   7.6245HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

18. apríla:
Valér
17. apríla:
Rudo a jar

IT News

Spoločnosť Dell dnes počas konferencie Enterprise Forum vo Frankfurte oznámila nárast počtu užívateľov prvého integrovaného IT riešenia PowerEdge VRTX, ako aj pridanie nových funkcií. (IT News)
Majitelia notebookov vedia, koľko oštary môže spôsobiť napájacia „tehla" s takmer štvormetrovým káblom napríklad v internetovej kaviarni. (IT News)
Nielen Google a Facebook chcú vysielať internetové pripojenie z oblakov. DARPA plánuje využiť bezpilotné lietadlá - drony vo funkcii hotspotov. (IT News)

Na výstave Notebook EXPO, ktorá sa konala v sobotu 4. 2014, vyhlásila redakcia PC REVUE víťazov ankety TOP produkt PC REVUE. Anketa TOP produkt PC REVUE odštartovala začiatkom marca a stojí za ňou najčítanejší slovenský magazín o IT. Čitatelia aj všetci priaznivci IT mohli hlasovať za svojich favoritov v siedmich kategóriách.

(IT News)
Pred nedávnom sme tu mali prvé informácie o projekte, ktorý by vyriešil väčšinu problémov dnešných smarfónov. (IT News)

 

(IT News)
Sieť CloudFlare na distribúciu obsahu chcela dať trocha nádeje tým, ktorých sa týka zraniteľnosť Heartbleed. (IT News)
Konkurencia na európskom trhu mobilných telekomunikačných služieb sa v ostatných rokoch vyostruje. (IT News)
Výskumníci z divízie Microsoft Research v Ázii testujú realizovateľnosť a užitočnosť interaktívnych dlaždíc vo Windows. (IT News)
Chyba krvácajúceho srdca (Heartbleed bug) poukazuje na dôvod, prečo má zmysel kupovať značkové servery a ďalší podnikový hardvér s kvalitnou podporou. (IT News)
Spoločnosti CINEMAX Bratislava a IMAX uzavreli zmluvu o vybudovaní kinosály IMAX v najnovšom bratislavskom multiplexe CINEMAX, ktorý bude súčasťou vznikajúceho nákupno-zábavného centra BORY MALL. (IT News)
Vedci z kórejského inštitútu pre vedu a technológie KAIST prišli so zariadením, ktoré získava energiu z ľudského tepla a môže tak potenciálne vyriešiť problém krátkej výdrže batérie nositelných zariadení. (IT News)
The University of Michigan vydala Entrain - novú aplikáciu, ktorá je určená na riešenie problémov spojených s tzv. jet lagom, ktorý stále ovplyvňuje mnoho ľudí cestujúcich naprieč časovými pásmami. (IT News)
Spoločnosti Oracle a Accenture zorganizovali štúdiu o prínosoch, ktoré môžu moderné technológie priniesť riadeniu firemných financií - ide oprieskum Empowering Modern Finance: The CFO as Technology Evangelist. (IT News)
Google aktualizoval podmienky používania svojich služieb tak, aby reflektovali spôsob, ako analyzuje obsah e-mailov svojich používateľov, vďaka čomu spoločnostiam môže ponúkať čo najlepšie zacielenie reklamy. (IT News)
Za január až marec výrobca počítačových čipov evidoval zisk 1,95 mld. USD alebo 38 centov na akciu, v rovnakom období predchádzajúceho roka to bolo 2,05 mld. USD, čiže 40 centov na akciu (IT News)
To, že herná klávesnica vás nemusí vyjsť na veľa peňazí, dokazuje práve model Hama uRage Lethality. Za nízku cenu získate podstatné vlastnosti, ktoré hráči vyžadujú. A takisto extrémne tiché klávesy, ktorými by sa pokojne mohli inšpirovať aj podstatne drahšie klávesnice. (IT News)

Na výstave Notebook EXPO, ktorá sa konala v sobotu 4. 2014, vyhlásila redakcia PC REVUE víťazov ankety TOP produkt PC REVUE. Anketa TOP produkt PC REVUE odštartovala začiatkom marca a stojí za ňou najčítanejší slovenský magazín o IT. Čitatelia aj všetci priaznivci IT mohli hlasovať za svojich favoritov v siedmich kategóriách.

(IT News)

Jeff Scheel, je šéfinžinier a softvérový architekt zodpovedný za technologický vývoj PowerLinuxu. V IBM má na starosti investície a smerovanie v oblasti riešení PowerLinux.

(IT News)

Na podujatí Naštartuj sa Oracle 12-kou! sme oslovili riaditeľa slovenskej pobočky Oracle Maroša Herdu, aby sa s nami podelil o očakávania ohľadne novej databázy.

(IT News)

SME

Akademici hľadajú energiu pre napájanie elektroniky v machu. (SME)
Supervýpočty sú zatiaľ vo svojich začiatkoch. Prvé výsledky práce sú však dostupné na webe. (SME)
Lietajúce stroje vez pilotov vytvoria kdekoľvek mobilnú sieť. (SME)
Na prvý pohľad nezmyselný mix rôznych technológií a platforiem nakoniec dopadol veľmi dobre. Nízka cena je príjemným bonusom. (SME)
V jednom zo Saturnových prstencov vzniká nový mesiac. Prezývajú ho Peggy. (SME)
Antivírusový program na štátnych počítačoch sa zle aktualizoval, chybu odstránili do pár hodín. (SME)
Snímač odtlačkov možno na smartfóne oklamať, útočník získa prístup ku všetkým funkciám PayPalu. (SME)
Výskum ukázal, že nezvyčajnosť si ceníme viac ako konkrétne prejavy. (SME)
Nové pravidlá by mohli vo vyhľadávači podporiť servery, ktoré pristupujú zodpovedne k súkromiu návštevníkov. (SME)
Od budúceho roka bude kradnutie mobilov menej atraktívne. Ľudia ich budú môcť na diaľku mazať a blokovať. (SME)
Špičkoví slovenskí vedci svetovej úrovne ukazovali deťom, prečo sa veda vyplatí. (SME)
Večné mesto malo infraštruktúru o storočie skôr, ako hovorí legenda. (SME)
Nové miesto by malo uľahčiť slovenský výskum robotiky a pomáhať v spolupráci s firmami. (SME)
Svetové počasie je previazané. Znečistenie môže ovplyvniť aj opačný koniec planéty. (SME)
Firma plánuje vstup do bankového sektoru. Chce ponúkať služby elektronických platieb. (SME)
Firma získala technológiu, ktorá umožňuje neobmedzený bezpilotný let bez použitia paliva. (SME)
Na Tróju útočia nepriatelia a tvojim cieľom je zachrániť pevnosť použitím kuše a vojakov. Použi taktiku, nastav zbrane a hor sa do boja. Nedovoľ nepriateľom ... (SME)
Ak niekto povie, že je na Twitteri, nemusí to znamenať, že si od neho prečítate nejaký obsah. (SME)
Súkromná vesmírna loď by mohla odštartovať v piatok. Ak inžinieri vyriešia problém s héliom. (SME)
Exomesiac alebo planéta väčšia ako Zem? Odpoveď sa vedci nedozvedia. (SME)

Živé.sk

Novinky bežia na operačnom systéme Android, o ich výkon sa stará dvoj- či štvorjadrový procesor. Objednať sa už dá nadupaný tablet od Samsungu. (Živé.sk)
Rusko podľa prezidenta Putina nevykonáva nevyberavé sledovanie svojich občanov. (Živé.sk)
Švédska služba využije na streamovanie hudby výhradne centrálne servery. Používatelia v súčasnosti hudbu zároveň zdieľajú, čo ušetrilo Spotify v začiatkoch milióny dolárov. (Živé.sk)
Pre bežných používateľov, využívajúcich Windows Update, sa však nič podstatné nemení. (Živé.sk)
Apple plánuje do iOS 8 zahrnúť možnosť rozpoznávania hudby. Funkciu integruje do systému a prepojí so Siri. Podporiť by mala predaj hudby cez iTunes. (Živé.sk)
Popri operačnom systéme sa budú inovovať aj aplikácie od firmy Sony. (Živé.sk)
Rusko sa chce zmeniť z „kozmického taxikára“ na vesmírnu vojenskú mocnosť. (Živé.sk)
Čistý zisk spoločnosti rástol v prvom kvartáli o 204 % na 622,2 mil. V rovnakom období minulého roka predstavoval čistý zisk spoločnosti 205 mil. CNY. (Živé.sk)
FOTOTEST   Prvej redakčnej skúške sme podrobili druhého člena bavorského radu štyri: štýlový štvormiestny kabriolet s trojdielnou pevnou strechou. (Živé.sk)
Hybridné notebooky od čínskeho výrobcu sa dokážu premeniť napríklad na prezentačné zariadenia. (Živé.sk)
Operátor ponúka cez partnera zvýhodnený paušál bez mobilu. Happy L dostanete na rok za 10 eur mesačne. (Živé.sk)
Firma zlepšila tržby aj zisk, analytikov však sklamali platené kliknutia na reklamné odkazy. (Živé.sk)
Mikroprocesorový gigant oživuje ponuku čipov pre mobilný segment. Stolné počítače budú nasledovať neskôr. (Živé.sk)
Toyota v snahe zlepšiť kvalitu vozidiel stavila na manuálnu výrobu. Vedenie je presvedčené, že manuálne zručnosti sú pre kvalitu dôležitejšie než roboty. (Živé.sk)
Záujemcom o Apple CarPlay, ktorí si neplánujú kúpiť jedno z niekoľkých podporovaných áut, svitá na lepšie časy. Vďaka Pioneeru a Alpine ho budú môcť využívať aj na svojom aute. (Živé.sk)

iDNES.cz

Až po třinácti letech odhalil jeden z vývojářů Nokie tablet z roku 2001. Bizarní zařízení samozřejmě technicky odpovídá době vzniku, ale přesto je jasné, že někdo u Nokie viděl daleko dopředu. Bohužel to firma nedokázala zužitkovat.


(iDNES.cz)
Pro záznam činnosti ve Windows 8.1 se hodí funkce Záznam postupu. Dále ukážeme, jak připojit ISO bez dalšího programového vybavení, jak na bootovací disk systému, jak zobrazit skryté soubory a složky, kde zjistit datum instalace systému a jak vylepšit hrany písma a kalibrovat barvy.


(iDNES.cz)
V zemi původu se jim dodnes říká jednorucí bandité. U nás se automaty schovávají pod nejrůznějšími názvy. Jejich princip je však stejný. Oškubat hráče a vydělat majiteli. Odpověď na otázku, proč lze jen obtížně vyhrát na "výherních automatech" je prostá: protože jsou tak nastaveny.


(iDNES.cz)
Letoun L 410 znají piloti na celém světě. Přistává na regionálních letištích v Evropě, Rusku i Africe. Umí vzlétnout na trávě, štěrku, písku i na nejnebezpečnějším letišti na světě. Kunovická firma ho vyrábí už 45 let. Poprvé se do oblak vznesl 16. dubna 1969. Od té doby továrna v různých verzích vyrobila 1 100 kusů.


(iDNES.cz)
Společnost Google si nechala patentovat nápad s kontaktními čočkami, které mají integrované miniaturní kamerky. U Googlu to není první počin, ve kterém chce rozšířit možnosti kontaktních čoček o elektroniku.


(iDNES.cz)
Tablety s kapacitou 16 GB měly zatím plnohodnotná Windows zapovězeny. Systém zabral tolik místa, že již na uživatele mnoho nezbylo. To se však má nyní změnit. Microsoft představil speciální komprimovanou verzi Windows, která se do tak malého prostoru může vejít.


(iDNES.cz)
Výbuch sopky Tambora před 199 lety změnil svět způsoby, kterým teprve dnes začínáme rozumět. Její vliv na 19. století byl stejně výrazný jako třeba vliv Napoleona, ale v učebnicích se přitom o asijské sopce mnoho nedočtete.


(iDNES.cz)
Heartbleed - chyba v internetovém šifrování - zasáhla celý svět. S bezpečnostní expertem jsme hledali, jak se největší bezpečnostní problém posledních let dotkne jednotlivých uživatelů. Rady jsou jednoduché: používejte unikátní hesla, dvojitou autorizaci a aktualizujte software i hardware.


(iDNES.cz)
Technologický gigant Google koupil společnost Titan Aerospace, která vyrábí bezpilotní letadla na solární pohon. Informoval o tom magazín Forbes. Cena kontraktu oznámena nebyla. Původně s ní počítal Facebook pro svůj projekt šíření internetu v dosud nepokrytých oblastech.


(iDNES.cz)
Stahovací manažery umějí nastavit stahování více souborů do fronty, zadat jakou maximální rychlostí k tomu má dojít, navázat na přerušené stahování, automaticky vyplnit Captcha kód, stahovat více částí najednou či stahovat z torrentů.


(iDNES.cz)
Pro inspiraci, ukrácení dlouhé chvíle nebo třeba když nevíte, jakou knihu si koupit. Projekt "Každý den jednu" vám každý den přináší jednu pečlivě vybranou ukázku z nějaké zajímavé knihy.


(iDNES.cz)
Loď Hans Hedtoft se stejně jako Titanic potopila na panenské plavbě. Před pětapadesáti lety v ledových vodách severního Atlantiku zahynuli všichni na palubě. Naživu nezůstal nikdo, kdo by mohl vyprávět o tom, co se 30. ledna 1959 u mysu Farewell odehrálo.


(iDNES.cz)
Do České republiky v následujících dnech znovu vyrazí auta Google Street View. Mají aktualizovat snímky na mapách a nafotografovat zatím nedostupné lokality. Veřejnost bude mít možnost na webu sledovat, kdy a kde fotografování probíhá.


(iDNES.cz)
Speciální detektiv může pomoci najít ztracené zvíře i tím, že do místa v okolí pošle SMS. Díky jiné službě již nikdy nebudete muset obvolávat oblíbené restaurace a dotazovat se, zda mají právě dnes volno. A lékárny v okolí snadno najdete díky interaktivní mapě.


(iDNES.cz)
Aby se metro nestalo největším zdrojem prachu v Praze, čistí jeho tunely dva speciální stroje. Historicky prvním je mycí stroj z roku 1973. Druhý pak slouží jako obrovský vysavač, který vysává poněkud jinak než běžné vysavače. Podívejte se, jak oba stroje pracují.


(iDNES.cz)
Google oznámil další pokrok u modulárního telefonu Project Ara. Firma právě zveřejnila vývojářskou sadu, která dovolí vyrábět jednotlivé moduly téměř komukoli. Smartphone si tak zákazníci budou moci poskládat z částí od různých výrobců.


(iDNES.cz)
Japonští vědci na začátku roku přišli s výsledky, které měly zásadně změnit biologii. Zatím však hlavní autorka skončila v nemocnici a byla obviněna z neetického chování. Přitom stále nelze vyloučit, že udělala zásadní vědecký objev.


(iDNES.cz)
Události mezi 10. a 13. dubnem 1940 rozhodně nejsou hlavní náplní hodin dějepisu. Přitom jde o bitvu, kde vůdce třetí říše poprvé významně prohrál. Německá válečná mašinérie se poprvé nezasekla u Moskvy či Stalingradu, ale už při bitvě o železnou rudu nutnou pro německou zbrojní výrobu.


(iDNES.cz)

Pravda

Zlá kvalita ovzdušia v Číne a v ďalších ázijských štátoch má závažný vplyv na vývoj počasia na severoamerickom kontinente a možno aj na celej planéte. (Pravda)
Úsilie firiem o odstránenie nedávno objavenej chyby v šifrovaní na internete zo státisícov webových stránok naraz by mohla v najbližších týždňoch spôsobiť výpadky. (Pravda)
Nález 300 miliónov rokov starého predátora poodhalil, ako sa vyvíjali moderné ekosystémy na súši. Hovorí najmä o tom, ako sa prvé mäsožravce zmenili na bylinožravce. (Pravda)
Rýchlejší a rozsiahlejší postup proti produkcii skleníkových plynov, vinníkom globálneho otepľovania, požaduje správa, ktorú pripravil medzivládny panel pre klimatickú zmenu (IPCC) iniciovaný OSN. (Pravda)
Lacné smartfóny s hybridným Androidom Nokia už predáva aj na Slovensku. Sú však o 29 eur drahšie, než sa pôvodne čakalo. (Pravda)
Google oficiálne priznáva, že strojovo spracúva a kontroluje všetku komunikáciu na svojich serveroch. Dôvodom je reklama aj boj proti spamu. (Pravda)
Na Medzinárodnej kozmickej stanici (ISS) sa pokazil záložný počítač, umiestený na vonkajšej strane stanice. Pre výmenu prístroja sa astronauti možno vydajú do vesmíru. (Pravda)
Vedci zo Zoological Society of London a Yale University zostavili zoznam sto najzaujímavejších a najohrozenejších vtáčích druhov. (Pravda)
Klimatické zmeny sa prejavujú aj zmeneným správaním rýb. Podľa austrálskej štúdie, ryby strácajú pud sebazáchovy do tej miery, že sa prestávajú báť svojich nepriateľov. (Pravda)
Sťahovanie filmov a seriálov z iných než oficiálnych zdrojov a bez ich zakúpenia je už v EÚ od apríla nelegálne. Rozhodol o tom Súdny dvor EÚ. (Pravda)
Izraelská firma tvrdí, že našla recept na rýchle nabíjanie batérii v mobiloch. Nová technológia vraj umožní nabiť batériu už za 30 sekúnd. (Pravda)
Google ponúkne okuliare Glass širokej verejnosti. Kúpiť si ich bude môcť každý, kto zareaguje včas a odošle objednávku počas jedného dňa. (Pravda)
Vedci v Južnej Kórei priviedli na svet prvého britského klonovaného psa. Táto skutočnosť však vyvolala v Británii veľkú vlnu kritiky ako "smiešne plytvanie peniazmi". (Pravda)
Ľudstvo spotrebúva viac zdrojov, ako planéta dokáže dodať a zregenerovať. Rastie nerovnováha medzi ekonomickou elitou industriálnych krajín a chudobou. (Pravda)
Izraelskí archeológovia našli v strednom Izraeli hlinenú rakvu starú 3 300 rokov. Obsahovala osobné predmety, ktoré patrili pravdepodobne vysokému predstaviteľovi egyptskej armády. (Pravda)
Ak používate zabezpečené spojenie pri komunikácii s bankou alebo s e-mailom, vaše heslá sú už možno v rukách útočníkov, varujú odborníci. (Pravda)
Prečo sú "stradivárky" také výnimočné? Aspoň raz za rok vyjde štúdia, ktorá tvrdí, že odhalila tajomstvo ich brilantného zvuku. (Pravda)
Vôbec najstarší známy srdcový a cievny systém objavili vedci londýnskeho Múzea prírodných dejín vo fosílií pradávneho článkonožca, ktorý žil na Zemi pred 520 miliónmi rokov. (Pravda)
Prvý z dvanástich satelitov, ktoré majú detailne skúmať prebiehajúce klimatické zmeny, sa dostal na obežnú dráhu Zeme a vykonal prvé technické testy. (Pravda)
Podpora pre systém Windows XP skončila. Takmer štvrtina všetkých počítačov na svete sa tak môže stať ľahkou korisťou pre útočníkov. (Pravda)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk