Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 22.9.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2852USD   27.574CZK   0.78650GBP   310.76HUF   4.1877PLN   7.6250HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

21. septembra:
Matúš
20. septembra:
Ľuboslav, Ľuboslava

IT News

Hoci Microsoft je teraz zaneprázdnený prípravou Windows Technical Preview, zároveň sa uskutočňuje aj testovanie novej verzie kancelárskeho balíka. (IT News)
Larry Ellison, spoluzakladateľ Oracle, končí vo funkcii generálneho riaditeľa spoločnosti. V budúcnosti bude pôsobiť na pozícii výkonného predsedu a technologického riaditeľa. (IT News)
Vedci z MIT informovali o najnovšom vývoji projektu robotického geparda. Najväčšia novinka je tá, že robot je už „bezdrôtový", o jeho napájanie sa stará elektromotor. (IT News)
Portál iFixit, ktorý má záľubu v rozoberaní elektroniky, sa pozrel na zúbok novým iPhonom. Väčší model iPhone 6 Plus rozobral do základov a vy si môžete pozrieť, čo telefón v sebe ukrýva. (IT News)
Len nedávno Apple uviedol dva nové smartfóny a svoje dlho očakávané inteligentné hodinky Apple Watch a už na 21. októbra chystá ďalšiu akciu. (IT News)
Nová verzia operačného systému Android od spoločnosti Google, ktorá má byť uvedená na budúci mesiac, bude mať šifrovanie dát v predvolenom nastavení. (IT News)
Experti upozornili na nové bezpečnostné riziko na najväčšom aukčnom portáli sveta eBay. (IT News)
Pre mnohých ľudí je lietanie nepohodlné. Riešením tohto problému môžu byť podľa spoločnosti Airbus helmy s virtuálnou realitou. (IT News)
Americká softvérová spoločnosť Oracle Corp za svoj účtovný prvý kvartál končiaci sa 31. augusta vykázala tržby, ktoré nenaplnili očakávania analytikov. (IT News)
3D filmy sú čoraz rozšírenejšie, no režiséri, ktorí si myslia, že ich diela vytvorené 3D technológiou budú mať väčší emocionálny dosah, sa zrejme mýlia. (IT News)
Nemecká spoločnosť SAP sa dohodla na odkúpení americkej firmy Concur Technologies. Tá vyrába software pre manažérov. (IT News)
Hneď po „veľkom dni" Applu oznámil Amazon obnovu svojho radu čítačiek a tabletov Kindle. Uviedol tri aktualizované verzie a jeden úplne nový model. A zostavu dopĺňa nová vlajková loď spoločnosti - model Kindle Voyage. (IT News)
nVidia oficiálne predstavila GTX970 a GTX980 a rovno ich začala predávať. Zhrňme si testy a benchmarky. (IT News)
Kým na bežných PC sa Linuxu príliš nedarí, jeho pozícia v korporátnej sfére je čoraz silnejšia. (IT News)

Nauč sa pracovať s revolučnou Business Intelligence technológiou a získaj skvelú prácu!

(IT News)
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) obstaráva vykonávateľa elektronických aukcií na pridelenie frekvencií vo frekvenčných pásmach 1 800 MHz a 3 500 MHz s cieľom poskytovania elektronických komunikačných služieb na celoplošnej úrovni. (IT News)
ITAS, PC REVUE a INFOWARE organizujú výročné podujatie slovenskej komunity informačných technológií a telekomunikácií. (IT News)
Výskumníci z MIT pracujú na projekte s názvom THAW. Ide o systém, ktorý má umožniť fotoaparátom smartfónu sledovať dianie na obrazovke iného zariadenia, napr. počítača, ako aj vzájomnú interakciu oboch zariadení. (IT News)
Po tom, čo Facebook neuspel s „pytačkami" u Snapchatu, rozhodol sa službe konkurovať vlastnou funkciou s podobnými možnosťami. (IT News)
Kedysi priekopnícku first-person strieľačku Doom v súčasnosti používajú etickí hackeri na preukázanie bezpečnostných zraniteľností na zariadeniach. Konkrétne ide o tlačiarne. (IT News)

SME

Miestne ministerstvo tvrdí, že cez zákaz kontaktovalo trištvrte domácností a dávalo im informácie o ebole. (SME)
S hrou Minecraft nezískal výrobca Windows len vysoko ziskový biznis, ale najmä prístup k novej generácii hráčov. (SME)
Súčiastky vytlačené podľa potreby pomôžu pri budúcich výpravách. (SME)
Priemerná teplota bola o tri štvrtiny stupňa vyššia ako je dlhodobý priemer. Rekordy padli aj v máji a júni. (SME)
Keď nebudeme veriť ani tomu, čo je publikované v Nature, nebudeme veriť ničomu, komentuje novú štúdiu o nezdravých umelých sladidlách prednosta Ústavu ... (SME)
Prvý deň zákazu vychádzania bol pokojný, v hlavnom meste nedošlo k žiadnym násilnostiam. (SME)
Vo veľkej prílohe Prečo? sme priniesli desať vedeckých odpovedí na desať zvedavých detských otázok. Otestujte si, koľko ste sa toho naučili. (SME)
Prečo je nebo modré, ľudia zívajú a voda je mokrá. Prečítajte si vedecké odpovede na zvedavé detské otázky. (SME)
Kontroverzný výskum ukazuje, že umelé sladidlo menilo myšiam črevnú mikroflóru a viedlo ku glukózovej intolerancii. Sacharín podobne fungoval aj u ľudí. (SME)
Kremeľ sa podľa jeho kritika pokúsi o ovládnutie výmeny dát medzi Ruskom a zvyškom sveta. (SME)
Kancelársky balík bude odpovedať na otázky a zobrazovať tlačidlá, ktoré vykonajú potrebnú prácu. (SME)
V roku 2100 nás môže byť viac ako 12 miliárd. Až štvornásobne viac ľudí bude vtedy žiť v Afrike. (SME)
Je drahý, pekný a dosiahnete s ním absolútne plynulý obraz. Najlepší monitor pre hráčov vyrobil Asus a stojí sedemsto eur. (SME)
Oceňovali výskumy, ktoré sú vtipné, ale neskôr nad nimi treba premýšľať. Satirické ceny si tento rok odniesli aj dva české tímy. (SME)
Výrobcovia mobilov chcú nový štandard šifrovania. Na žiadosť polície ani súdu nebudú vedieť dáta odomknúť. (SME)
Inteligentné domácnosti plné chytrých zariadení. Taká je budúcnosť elektroniky. (SME)
Úrady očakávajú, že objavia stovky nových prípadov nakazených. Mnohí z nich nevyhľadali zdravotníkov v obave, že nemocnice sú iba miesta, kde ľudia zomierajú. (SME)
OSN vyzvala svet na pomoc a aerolínie na odvolanie cestovných obmedzení v západnej Afrike. (SME)
Väčšina Európanov nosí v génoch odkaz sibírskeho kmeňa, o ktorom takmer nič nevieme. (SME)
Je vojna prirodzené správanie alebo násilie vzniká u šimpanzov pod tlakom ľudí? Vedci našli možnú odpoveď. (SME)

iDNES.cz

Nafotí miliony výrobků ročně po celém světě. Fotografický robot z Klecan zaujal nejen na veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem. Najdete ho ve studiích od Brazílie přes USA, až po Jihoafrickou republiku a Austrálii.


(iDNES.cz)
Průvodce po naučných stezkách zprostředkuje Stezky.unas.cz. Kreslit či upravovat screenshoty přímo z webového prohlížeče umožní OnPaste.com. A s výběrem nového lékaře může pomoci databáze s jejich hodnocením na Toplékař.cz.


(iDNES.cz)
Vyzkoušeli jsme inženýrské vzorky tabletů s novými procesory Intel Core M. Nabízí rekordní poměr výkonu ke ztrátovému teplu, jimi osazená zařízení tak utáhnou „běžný provoz“ a zároveň se obejdou bez ventilátoru. Mimo nich nám Intel ukázal i nové supervýkonné procesory Haswell E.


(iDNES.cz)
Izraelská společnost Urban Aeronautics již roky pracuje na robotickém dopravním prostředku kategorie AirMule. Má přinést zásadní změnu v zásobování vojáků v přední linii i v záchranných operacích typu odvozu z první linie.


(iDNES.cz)
V přehledu zajímavých aplikací pro tablety s různými operačními systémy si tentokrát představíme například aplikaci, která umí z fotografií vygenerovat 3D model libovolného objektu, nástroj na anonymizaci internetové komunikace nebo nové cloudové úložiště nabízející zdarma velkou kapacitu pro uložení vašich dat.


(iDNES.cz)
Společnost Amazon tento týden představila pět nových zařízení. Dvě čtečky elektronických knih a tři tablety, z toho jeden pro děti. Firmě se již asi nepodaří husarský kousek, kdy vedla prodeje tabletů s Androidem, ale její čtečky přinášejí řadu zajímavých funkcí.


(iDNES.cz)
Hned dva české týmy dostaly Ig Nobelovu cenu, žertovné vyznamenání pro vtipné či nějak zvlášť směšné studie. Tým profesora Jaroslava Flegra se dělí o cenu za výzkum vlivu koček na psychiku lidí. Tým Vlastimila Harta zase dostal cenu za trpělivé monitorování toho, jakým směrem močí pejskové a zda si u toho všímají magnetického pole Země.


(iDNES.cz)
Navigační systém GPS pracuje s přesným časem a vysokými rychlostmi. Satelitům na oběžné dráze ubíhá čas pomaleji kvůli vysoké rychlosti a zároveň rychleji kvůli nižší gravitaci. Díky Einsteinovi ovšem víme, jak relativistické zpoždění korigovat, a zvýšit tak přesnost lokalizace.


(iDNES.cz)
Přesně před pětadvaceti lety smetla bomba z africké oblohy letoun francouzské společnosti Union de Transportes Aériens (UTA) na lince z Brazzaville do Paříže. Šlo o jeden z posledních velkých atentátů na civilní letadlo.


(iDNES.cz)
GMapCatcher zpřístupní mapové podklady off-line. Kingsoft Office Suite Free je kancelářský balík. Free OCR to Word převede text na obrázku do editovatelné podoby. A díky Media Preview budete mít v Průzkumníku Windows náhled i na videa.


(iDNES.cz)
Skupina vědců zveřejnila svůj pokus o vylepšení současných odhadů růstu světové populace. Celé 21. století bude podle nich ve znamení růstu a na jeho konci nás bude nejspíše zhruba mezi 9 až 13 miliardami. Největší část přírůstku má připadnou na Afriku, zbytek světa bude výrazně stárnout, včetně dnes mladých rozvojových zemí.


(iDNES.cz)
Společnost PayPal, která se stala od roku 2000 prakticky synonymem pro platby na internetu, si zaplatila celostránkovou posměšnou reklamu namířenou proti firmě Apple. Ale místo nadhledu a humoru dala najevo strach. PayPal připomíná nedávný průšvih Applu s únikem fotek celebrit, ale upozorňuje tak na vlastní nedostatky.


(iDNES.cz)
iPhone 6 a iPhone 6 Plus nejsou zas tak výjimečné smartphony, ale pro firmu Apple představují významnou revoluci. Narostly rozměry displeje a přibyly dlouho opomíjené funkce. Co k nim řekl šéf Applu?
(iDNES.cz)
Nastavte zobrazování malých ikon v hlavním panelu a ušetřete místo. Podívejte se, jak automaticky měnit pozadí plochy, jak z hlavního panelu minimalizovat a maximalizovat okno, jak spustit vybrané funkce rychleji, jak zjistit procesy nejvíce vytěžující systém či jak analyzovat zablokovaný proces.


(iDNES.cz)
Dvaadvacet let vývoje, utracených 36 miliard dolarů a třicet mrtvých během zkušebních letů. Taková je vizitka pýchy amerického letectva, konvertoplánu V-22 Osprey. Ani dnes není stroj natolik bezpečný, aby jím směli cestovat významní představitelé USA prezidentem Obamou počínaje.


(iDNES.cz)
Po ukončení provozu raketoplánů vysílá nyní NASA lidské posádky do vesmíru za pomoci ruských nosičů Sojuz. Nyní to chce změnit, když ohlásila, že chce v roce 2017 za pomoci firem Boeing a SpaceX vysílat posádky na ISS sama.


(iDNES.cz)
Organizace Wikileaks odtajnila další várku tajných dokumentů popisujících mezinárodní obchod s masovým monitorováním obyvatelstva. Mezi těmi, co dali miliony za šmírovací počítačové viry, je údajně i Slovensko. Stopy po užívání tohoto programu pak byly nalezeny i v České republice.


(iDNES.cz)
Na přední straně objektiv, na zadní zdířka pro microSD kartu a přepínač mezi rozlišením videa. Na vrchu pak spoušť. Žádné další ovládací prvky na Polaroidu Cube nenajdete. Točí ve Full HD a dělá 6Mpix snímky.


(iDNES.cz)
Chytré hodinky už nebudou doménou pouze elektronických firem. Na jaro ohlásil vlastní chytré hodinky švýcarský výrobce luxusních hodinek TAG Heuer.
(iDNES.cz)
Solární letadla, která mají ve vzduchu vydržet roky bez přistání, mohou sloužit jako šiřitelé telekomunikačních služeb místo satelitů nebo snímací družice. Internetovým firmám nyní konkuruje společnost přímo z oboru. Airbus úspěšně otestoval bezpilotní stroj Zephyr 7.


(iDNES.cz)

Pravda

Prestigio bude na Slovensku predávať už aj LED žiarovky s možnosťou diaľkového ovládania pomocou smartfónu. Zaujať chce cenou. (Pravda)
Krémy z kôrovcov, ktoré prežili dinosaurov, údajne zmierňujú negatívne následky infračerveného a ultrafialového žiarenia a zabraňujú predčasnému starnutiu. (Pravda)
Užívatelia Androidu budú môcť pokojne spávať, ak sa rozhodnú predať svoj starý smartfón či tablet, ktorý obsahoval ich citlivé údaje. (Pravda)
Nedávno sa objavili nové dôkazy o negatívnej úlohe cholesterolu, ktorý chorobné bunky používajú ako stavebný materiál pre svoj ??rast. (Pravda)
O fungovaní Sobiboru nie je podľa vedcov stále k dispozícii dostatok informácií, pretože vyhladzovaciu operáciu tu prežilo len 58 väzňov. (Pravda)
Od roku 1880 stúpli teploty v Rakúsku bezmála o dva stupne, celosvetovo sa pritom zvýšili o 0,85 stupňa. Dôvodom je citlivosť Álp voči klimatickým zmenám. (Pravda)
Nová čítačka Kindle Voyage má tenké telo z horčíkovej zliatiny, antireflexný displej s vysokým rozlíšením, nové ovládanie a prémiovú cenu. (Pravda)
Vedci z Leicesterskej univerzity podrobili kostru panovníka forenznému medicínskemu skúmaniu. Každé z troch zranení bolo dosť závažné, aby mu kráľ podľahol. (Pravda)
WHO uviedla, že pacienti s ebolou si na čiernom trhu v nádeji na možné vyliečenie kupujú krv ľudí, ktorí nákazu smrtiacim vírusom prežili. (Pravda)
Boeing chce pre americký kozmický program vyvinúť "vesmírne taxi", ktoré bude astronautov dopravovať na palubu ISS. Na obežnú dráhu bude voziť aj turistov. (Pravda)
Medzi hlavné vplyvy, ktoré nás tlačia k ďalšiemu evolučnému predelu, patrí predovšetkým vplyv nových technológií, správanie spoločnosti a prirodzený výber. (Pravda)
Japonskí lekári v sobotu ako prví na svete transplantovali pacientke časť sietnice vytvorenú z jej vlastných kmeňových buniek. (Pravda)
Špeciálna lyžica od spoločnosti Lift Labs dokáže eliminovať problémy spojené s trasením rúk u ľudí s Parkinsonovou chorobou. (Pravda)
Spoločnosť HGST naplnila pevné disky héliom. Riedky plyn nahradil vzduch a umožnil zvýšiť celkovú kapacitu diskov až na 10 terabajtov. (Pravda)
Obyvatelia 12 slovenských miest sa budú môcť stretnúť s vozidlami spoločnosti Here, ktoré budú zachytávať panoramatické snímky ulíc. (Pravda)
Spoločnosť SanDisk predstavil SD kartu s doposiaľ najväčšou dostupnou kapacitou, 512 gigabajtov. Vypýta si za ňu 800 dolárov. (Pravda)
U cicavcov dospievajú primáty väčšinou pomalšie ako iné zvieratá. A medzi primátmi je kráľom homo sapiens, ktorý prežíva značnú časť svojho veku v detstve. (Pravda)
Izolovaní od sveta. V púšti, kde teploty nevystúpili nad nulu. Von zo základne mohli chodiť len v skafandroch. Simulácia pobytu na Marse absolvovala aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová. (Pravda)
Vedci to pripisujú hlavne postupnému odstraňovaniu niektorých látok z chladív a sprejov od 80. rokov. Ukazuje sa, že keď sa svet zomkne, dokáže čeliť kríze. (Pravda)
Medzi rokmi 2000 až 2012 každú sekundu bol ilegálne vyrúbaný prales s rozlohou piatich futbalových ihrísk. Môže za to vraj dopyt USA a Európy po hovädzom mäse, koži a dreve. (Pravda)

Živé.sk

Misiu vybrala komisia NASA na realizáciu 15. septembra 2008. (Živé.sk)
Terajší náklad je piatou dodávkou komerčnej spoločnosti SpaceX na ISS. (Živé.sk)
Nový iPhone sme si poctivo vystáli v rade pred mníchovským Apple Store. Stálo to za to? (Živé.sk)
Do prehľadu softvéru sme zaradili BurnAware, náhradu žltých lístkov či prehrávač Winyl. (Živé.sk)
Nie je veľa spôsobov, ako sa dostať k novému iPhonu 6. V Európe sa predáva len v troch západných krajinách, najbližšie v Nemecku. Aj tam je takmer vypredaný. (Živé.sk)
Zákazníci využívajúci služby TV archívov môžu mať právne problémy, naznačuje riaditeľ JOJky. (Živé.sk)
Používate prenosné aplikácie? Prinášame tipy na zaujímavé novinky. (Živé.sk)
Banka na Facebooku informuje, že vydanie očakávanej aplikácie je vzdialené len pár dní. (Živé.sk)
K programom Happy dostanete odmenu za prechod s číslom. Nájdete ju v e-shope. (Živé.sk)
Minecraft predaný Microsoftu, unikli obrázky z nového Office, Amazon má nové tablety aj čítačky. Prehľad týždňa (Živé.sk)
Leto už dáva ľudu dovi-dopo a hoci sa tento rok zmohlo akurát tak na demoverziu, určité zhrnutie si predsa len zaslúži. (Živé.sk)
Lada Niva patrí k najlacnejším automobilom na trhu nových vozidiel. Vyplatí sa ešte vôbec kúpa použitej? (Živé.sk)
(Živé.sk)
Vyhľadávač urýchlil vyhľadávanie na vybranej stránke. Ručné písanie príkazu nahradilo pole. (Živé.sk)
(Živé.sk)
Na pokračovanie legendárneho RPG čakali hráči 25 rokov. (Živé.sk)
Živé IT  Windows 9 odhaľuje svoju tvár, nové hračky pre dospelých, koniec roamingu je otázny. Videoprehľad týždňa (Živé.sk)
Spoločnosť Nvidia uviedla dve nové high-endové grafické karty určené pre náročných hráčov. (Živé.sk)
Ako fotí nový iPhone od Apple? Ponúkame prvé rýchle porovnanie. (Živé.sk)
Zákazníci budú môcť zdieľať svoj optický internet. Na oplátku získajú prístup do siete Wi-Fi hotspotov po Európe a USA. (Živé.sk)

Delicious Bookmark this on Delicious
<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk