Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Slovenčina
Folklór
Slovníky
Sprievodca
Bratislava - Výlety - Šport
Webkamery - Lezenie - Voda
Európa -- Svet
Noviny

Slovensko
Svet
Kontakty
O nás
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 23.11.2014
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2422USD   27.660CZK   0.79210GBP   304.56HUF   4.2047PLN   7.6723HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Evolúcia v oblasti softvéru čítačiek elektronických kníh pokračuje! Spoločnosť PocketBook aktuálne prináša nový firmvér pre svoj produkt PocketBook Ultra, ktorý posúva užívateľský zážitok z čítačky na nový - vyšší level. (IT News)
Aj keď Microsoft vypustil meno Nokia z označenia svojich smartfónov Lumia, značka bude žiť ďalej. Nokia teraz plánuje poskytnúť licenciu na svoju značku výrobcom, ktorí by ju mohli použiť na svojich zariadeniach. (IT News)
Samsung na budúci rok uvedie na trh smartfón so skladateľným displejom. Zároveň chce obmedziť počet novo uvedených modelov o 25 až 30 %, pričom mieni posilniť rad svojich mobilných telefónov nižšej a strednej triedy. (IT News)
Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb (RÚ) upozorňuje na SMS správy, ktorými odosielatelia účastníkov nabádajú, aby volali na čísla so zvýšenou tarifou. (IT News)
Fotografie publikované na webe majú veľa možností využitia, môžu poslúžiť na osobné účely, ale aj pre masy. (IT News)
OxyPole je novinka vo svete potápania. Je to najľahší potápačský prístroj na svete - má hmotnosť iba sedem kilogramov a na rozdiel od tradičného výstroja SCUBA nevyžaduje fľašu so stlačeným vzduchom. (IT News)
Slovenskí žiaci dosiahli v medzinárodnej štúdii počítačovej a informačnej gramotnosti nadpriemerné skóre. (IT News)
Samozrejme, počítač vám z prázdneho klobúka králika nevyčaruje. Avšak kúzelnícke triky, ktoré sú postavené na matematike a výpočtoch, dokáže zvládnuť výborne. (IT News)

 

(IT News)
Všeobecne platí, že účty za telefón si platia zákazníci mobilných služieb najčastejšie sami. Skôr ako do iných sietí volajú do vlastnej, pričom podľa ich názoru priemerne prevolajú 100 minút a priemerne pošlú 33 textových správ a 2 obrazové. (IT News)
Microsoft pripravil akciu k prvým narodeninám konzoly Xbox One. (IT News)
Startup Wink sa špecializuje na riešenia pre inteligentnú domácnosť. Spoločnosť oznámila nový produkt - inteligentný vypínač na stenu. (IT News)
Telekomunikačný operátor O2 bude pôsobiť pod touto značkou v ČR aj na Slovensku až do roku 2022. (IT News)
Americká organizácia s názvom LinkNYC predstavila svoje plány, podľa ktorých majú byť všetky telefónne búdky v New York City v nasledujúcich niekoľkých rokoch premenené na Wi-Fi hotspoty. Má ich byť desaťtisíc. (IT News)
Úver od Komerční banky chce český operátor využiť na vyrovnanie krátkodobých obchodných záväzkov s niekdajším majoritným vlastníkom, španielskou skupinou Telefónica (IT News)
Okrem náhradných súčiastok a obalov na telefón sa už dá vytlačiť aj jedlo, ale aj tkanivá orgánov. Jedno z nich - tkanivo pečene - je dokonca komerčne dostupné. (IT News)
Keď sa na trh dostali lacné malé notebooky s Windows, akási obdoba netbookov s cenou v okolí 200 dolárov, chromebooky začali strácať cenovú výhodnosť. (IT News)
Smartfón sa často vybije práve vtedy, kedy je to najnevhodnejšie. Riešením sú externé akumulátory, avšak tie nemáme vždy poruke. (IT News)
Vojenské bezpilotné lietadlá ponúkajú spôsob, ako udržať pilotov mimo nebezpečných operácií. Problém je však v tom, že majú krátky dolet a nie sú veľmi rýchle. (IT News)
V mnohých firmách je používanie Facebooku v pracovnom čase zakázané, pretože kontrolovanie osobných správ a sledovanie internetových klebiet znižuje produktivitu zamestnancov. (IT News)

SME

NATO cvičí reakciu na kyberútoky. Problémom je často len slabé heslo. (SME)
Bude stačiť 300 eur, alebo si za dobrú zrkadlovku budete musieť priplatiť? Poradíme vám, aby ste pri kúpe zbytočne neprerobili. (SME)
Nie je jasné, prečo lupiči pri ceste krv ukradli. Úrady sa zaviazali sprísniť bezpečnostné opatrenia. (SME)
Veľký čínsky obchodný server prekročí hranice domáceho trhu. (SME)
Trójsky kôň odpočúva klávesnicu, aby ukradol heslá zo softvérového trezora. (SME)
Volajú ich phablety. Sú príliš veľké na smartfón a primalé na tablet. Vypočujte si o nich viac v TECH_FM. (SME)
Zatiaľ so zásuvným modulom, čoskoro bez neho. Stačí sa len prihlásiť a rozhovor môže začať. (SME)
Doteraz najväčšia analýza našla v DNA homosexuálnych mužov spoločné znaky. (SME)
V boji proti obezite je stredomorská strava účinnejšia ako počítanie každej kalórie. (SME)
Jeden z experimentov urýchľovača narazil na nové častice. Teória ich predpokladala. (SME)
Na vývoj a výrobu tabletu s operačným systémom Sailfish OS sa poskladali drobní investori. (SME)
Antivírusové softvéry hľadajú škodlivý kód, nezameriavajú sa však na nástroje, ktorými vlády a agentúry špehujú ľudí. (SME)
Už od decembra nemusí internetový prehliadač Firefox smerovať ľudí na výsledky vyhľadávania v Google. Do platnosti vstupujú nové zmluvy. (SME)
O objekte na obežnej dráhe vieme veľmi málo. Moskva sa k nemu nehlási, no zjavne ho niekto ovláda. (SME)
Európsky pristávací modul už urobil prvý veľký objav. Našiel látky, ktoré sú kľúčové pre život. (SME)
Baktérie v ústach sa menia aj vplyvom partnera. Prenášame ich desiatky miliónov. (SME)
Mnohé objavy vznikli v čase, keď ľudia nemali reálnu predstavu o ich význame pre spoločnosť. (SME)
Silná šifra má ochrániť komunikáciu pred špehovaním a odpočúvaním. Aktivuje sa automaticky. (SME)
Po Microsofte a Google prichádza s novým komunikačným konceptom aj IBM. (SME)
Fínska Nokia vstupuje na trh s tabletom, možno prekvapí v budúcnosti ďalšími zariadeniami. (SME)

iDNES.cz

Britský výzvědná služba MI6 vznikala od roku 1909 tak trochu amatérsky. Jaké byly její začátky a úspěchy, si můžete přečíst v ukázce z knihy Karla Pacnera.


(iDNES.cz)
Následující androidí aplikace využívají stylu Material Design, což je vizuální podoba nového Androidu 5.0 Lollipop. Vyzkoušet si to můžete třeba při kontrole aktivit v aplikaci od Googlu. Pro Android je i jednoduchý správce e-mailu. Hudbu originálně uspořádá a PDF upraví aplikace pro Windows.


(iDNES.cz)
Inspirováni přírodou, konkrétně gekonem obrovským, zkoumali američtí fyzici přilnavost různých povrchů. Podařilo se jim systém suchých „přísavek“ zdokonalit natolik, že udrží dospělého člověka na vertikální skleněné stěně.


(iDNES.cz)
Rusové zase jednou pořádně zamotali hlavy západním vojenským expertům. Může za to tajemný satelit provádějící na oběžné dráze krajně podezřelé „vesmírné tanečky“.Do kosmu se dostal v tichosti a nepozorovaně. Moskva se tváří, jako by neexistoval, a slídivé otázky po jeho účelu ponechává bez odpovědi.


(iDNES.cz)
Ruský server zpřístupnil záběry z tisícovek kamer po celém světě včetně šedesáti šesti z Česka. Většinou jsou oběti majitelé špatně zabezpečených webových a bezpečnostních kamer, ale i dětských chůviček.


(iDNES.cz)
Kodi je univerzální systém pro přehrávání videí, hudby a fotografií. Zapomeňte na hesla, Rohos Logon Key vám totiž umožní přihlašovat se k PC díky USB flash disku. Crystal DiskMark změří výkon datového úložiště a s Geotagem přiřadíte GPS souřadnice do fotografií.


(iDNES.cz)
Společnost Jolla vznikla tak, že se v Nokii už nechtění inženýři a vývojáři z MeeGo týmu od firmy odtrhli a založili si vlastní. Jolla už nějakou dobu vyrábí smartphone a teď by ráda uvedla na trh tablet. Na jeho výrobu teď shání peníze od zákazníků.


(iDNES.cz)
Na letošní výstavě Future Forces 2014 představila česká společnost VOP CZ projekt unikátního kolového vojenského robota TAROS 6×6 V2. Je určen pro bojovou a logistickou podporu jednotek.


(iDNES.cz)
Červená světla při závodě Velké ceny Formule 1 zhasínají a Jenson Button startuje do závodu. V tomto okamžiku začne do sídla týmu McLaren-Mercedes ve Wokingu plynout obrovské množství dat. V každém kole to může být až 50 MB a závodní inženýři je mohou v grafické podobě okamžitě analyzovat.


(iDNES.cz)
Mapových a navigačních aplikací pro smartphony je celá řada. Mezi stálice a tradičně nejlepší řešení patří dlouhodobě mapy od Nokie, které se v posledních letech jmenují Here. Mapy s možností využití off-line navigace zdarma znají třeba uživatelé Windows Phone a na Androidu fungují v podstatě stejně – tedy výborně.


(iDNES.cz)
Třetí verze top modelu multifunkčních sportovních a outdoor hodinek Ambit značky Suunto se povedla. Na pohled krásné hodinky jsou vhodné na běh, kolo, plavání a další sporty. Sice jim chybí některé pokročilé speciality běžecky zaměřených sporttesterů, to ale vyvažují univerzálností. Novinkou je možnost komunikace s vaším mobilem.


(iDNES.cz)
Poradíme nejen, jak deaktivovat automatický Start aplikací na pozadí systému, ale i jak aktivovat spořič obrazovky ve WMP, jak snadno průvodcem nasdílet složky, jak nastavit uzamykání systému pomocí Windows + L, nebo jak zakázat nastavení Koše.


(iDNES.cz)
Americký astronaut Reid Wiseman vás za minutu půl vezme z jednoho konce vesmírné stanice ISS na druhý a v rychlosti vám vše okomentuje. Pobyt zde není nic pro klaustrofobiky.


(iDNES.cz)
Lidé běžně podvádějí, ale jen nepatrně tak, aby si to před sebou dokázali obhájit. A jak se zdá, bankéři si umí ospravedlnit větší podvůdky než ostatní profese. Studie publikovaná v časopise Nature popisuje jednoduchý psychologický experiment s mincí a dotazníkem.


(iDNES.cz)
Jedním z velkých překvapení letošní sezony aktualizací na novou verzi Androidu je Nvidia. Její Shield Tablet totiž dostal aktualizaci jako jedno z prvních zařízení vůbec. Nový Android je tu použit v téměř čisté podobě a vylepšil už tak vynikající tablet, který bude vyhovovat nejen náruživým hráčům mobilních her.


(iDNES.cz)
ESA zveřejnila koláž snímků, která přesně ukazuje, jak mateřská sonda zachytila přistání a odraz modulu Philae od povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. Ukazuje se také, že při vrtání narazil na velmi tvrdý led a potvrdil na kometě přítomnost tzv. organických molekul.


(iDNES.cz)
Facebook prý tajně pracuje na nových stránkách pro profesionály s názvem Facebook at Work (Facebook v práci). Nové stránky mají umožnit uživatelům oddělit osobní profil od pracovního, mají konkurovat síti LinkedIn, ale také službám od Googlu a Microsoftu. Informace přinesl deník Financial Times.


(iDNES.cz)
Microsoft ukončuje fungování služby Nokia Messaging Service (NMS). Ta mimo jiné zajišťuje příjem e-mailů v řadě modelů Asha a u telefonů s S40 a změny se týkají i symbianových telefonů. Uživatelé tak přijdou o jednoduchou možnost přijímat e-maily v aplikaci v telefonu.


(iDNES.cz)
Blížil se konec roku 1951 a běžné stíhací letouny zavedené do služby létaly kolem rychlosti zvuku, spíš méně. Nadzvukové rychlosti dosahovaly většinou jen ve střemhlavém letu, nebo zcela bez výzbroje. Ale piloti chtěli rychlejší stroje.


(iDNES.cz)
Původní Nokia se vrací k produkci hardwaru. Poté, co odprodala výrobu mobilů Microsoftu, se rozhodla oživit přístroje pod svojí značkou, které vyrábí externí výrobce. Prvním produktem je tablet N1 s velmi dobrou výbavou a slušnou cenou.


(iDNES.cz)

Pravda

Organizácia Amnesty International sprístupnila bezplatný nástroj, ktorý v počítači vyhľadá skrytý špionážny softvér používaný vládami. (Pravda)
Google testuje novú službu Contributor, ktorá po zaplatní mesačného poplatku odstráni z vybraných webových stránok reklamu. (Pravda)
Firefox po rokoch opustí vyhľadávač Google. Mozilla uzatvorila exkluzívne partnerstvo s vyhľadávačom Yahoo. (Pravda)
Urýchľovač LHC v CERN-e síce momentálne stojí, no analýza starších dát priniesla objav dvoch nových častíc. (Pravda)
Tichomorskému tuniakovi modroplutvému, ktorý sa bežne používa ako surovina na japonské pokrmy sašimi a suši, hrozí vyhubenie. (Pravda)
Magistrát v meste New York má v pláne vybudovať najväčšiu bezplatnú Wi-Fi zónu s gigabitovým internetom a bezplatnými volaniami. (Pravda)
Sonda Philae, ktorá pristála na kométe 67P/Čurjumov-Gerasimenko, zaznamenala na nej stopy organických molekúl obsahujúcich uhlík, ktorý je základom života na Zemi. (Pravda)
Vedci zdokumentovali tri nové prípady, keď sa mladé samce uškatcov antarktických pokúsili o pohlavný styk s tučniakmi patagónskymi. (Pravda)
Už o dva roky by mohli smartfóny značky Nokia vstať z popola. Fínska spoločnosť údajne zvažuje niekoľko možností ako sa vrátiť na trh. (Pravda)
Izraelská spoločnosť GlassesOff predstavila aplikáciu, ktorá má vraj oddialiť potrebu nosenia okuliarov na čítanie a zrýchliť reakcie mozgu. (Pravda)
Zákazníkov satelitného internetu možno rátať na stovky. Stále je však alternatívou pre tých, ktorí nemajú prístup k DSL a optickému pripojeniu. (Pravda)
Európska vesmírna sonda Philae nachádzajúca sa na vzdialenej kométe 67P / Čurjumov-Gerasimenko obnovila v piatok večer kontakt so Zemou, potom jej batériám ale došla energia. (Pravda)
Po krátkom prerušení spojenia dodáva vesmírny modul Philae na pracovisko Európskej vesmírnej agentúry opäť vedecké dáta z kométy 67P/Čurjumov-Gerasimenko. (Pravda)
Google začal pozývať užívateľov na používanie novej služby Music Key. Z hudobných videí na YouTube za mesačný poplatok odstráni reklamy. (Pravda)
Modul Philae sondy Rosetta, ktorý v stredu pristál na kométe, je v poriadku, informovala Európska vesmírna agentúra. (Pravda)
Sonda Philae musí začať okamžite s výskumom, hovorí Ján Baláž z Oddelenia kozmickej fyziky ÚEF SAV v Košiciach, ktorý na misii Rosetta pracoval. (Pravda)
Microsoft predstavil lacný smartfón Lumia 535, z ktorého nadobro zmizlo logo Nokia. Napriek nízkej cene výrobca na výbave príliš nešetril. (Pravda)
Európska sonda Rosetta a jej menšia sestra Philae to zvládli a ako prvé stroje vyrobené ľuďmi ulovili kométu! (Pravda)
Zakladateľ spoločností Tesla a SpaceX, Elon Musk, plánuje vyslať do vesmíru stovky malých satelitov s cieľom poskytovať internet. (Pravda)
Dôležité súbory nemusia byť uložené len v cloude. Bezpečne ich možno uchovávať aj v domácnosti za pomoci takzvaného sieťového úložiska. (Pravda)

Živé.sk

Známy teoretický fyzik je hlavnou tvárou reklamnej kampane zameranej na nové technológie. (Živé.sk)
Kedysi stáli rožky 30 halierov, kilowatt elektriny o niečo viac a počítače 20 000 Kčs. Pamätáte si? (Živé.sk)
Za rok Microsoft stihol napraviť celý rad prešľapov. Podľa Electronic Arts Xboxu One svitá na dobré časy. (Živé.sk)
GTA prichádza na nové konzoly vo veľkom štýle. Aj napriek násiliu si drží nadhľad a ponúka intenzívny zážitok z hrania. (Živé.sk)
Populárny seriál Game of Thrones bude dopĺňať rovnomenná hra z dielne Telltale Games. (Živé.sk)
Tablet od fínskej Jolly vzbudil veľký záujem. Prvá várka zariadení dorazí už v máji budúceho roka. (Živé.sk)
Novinka bude distribuovaná formou Free-to-Play. Dôraz bude podľa autorov kladený aj na prepracovanú grafiku. (Živé.sk)
Spoločnosť hľadá nové spôsoby, ako vyťažiť zo svojho reklamného systému. (Živé.sk)
Pozreli sme sa na stav rozširovania optických sietí u nás. Operátori chystajú vylepšovanie pokrytia. (Živé.sk)
Cristoforettiová je prvou ženou, ktorú vysiela na dlhodobý pobyt v kozme Európska kozmická agentúra. (Živé.sk)
Spoločnosť patriaca čínskemu ODM výrobcovi postaví závod na výrobu displejov. (Živé.sk)
Tak ako narástol počet užívateľov smartfónov, tak postupne narastá záujem Slovákov o mobilné bankovníctvo. (Živé.sk)
Známy podnikateľ varuje pred počítačovou inteligenciou. Problémy môžu nastať už čoskoro. (Živé.sk)
Novinka má 10-palcový IPS displej či štvorjadrový Intel Atom (Živé.sk)
Taylor Swift je známa svojim negatívnym postojom k bezplatnej hudbe. (Živé.sk)
Menej častejšie nosia pri sebe Slováci aj hotovosť. (Živé.sk)
Novinka od čínskeho výrobcu sa môže pochváliť najmä nevšedným displejom. (Živé.sk)
Línia tabletov Acer Iconia sa rozrastie o novinku, z ktorej si bude možné zavolať. (Živé.sk)
Assange je stále podozrivý zo sexuálnych prečinov, ktorých sa mal dopustiť vo Švédsku. (Živé.sk)
Novinka uľahčí hľadanie strateného smartfónu. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2014, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk