Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Google Translate
Dnes je 31.3.2015
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.0845USD   27.473CZK   0.73280GBP   299.83HUF   4.0938PLN   7.6448HRK . . . viac LOGIN
Noviny
- Technológie

Výber technologických a IT informácií. Pozri tiež rubriku Internet a trh domén.

IT News

Na podujatí WinHEC v čínskom Šenčene Microsoft potvrdil, že Windows 10 bude podporovať rozlíšenie 4K a operačný systém prináša aj podporu 8K pre displeje väčšie ako 27". (IT News)
Spoločnosť Netflix prišla na spôsob, ako bojovať so zneužívaním svojej služby cez prístup VPN. Riešenie vidí v jednotnej ponuke pre všetky trhy. To však momentálne nie je možné. (IT News)
Holandská distribučná spoločnosť Eneco spúšťa zaujímavý pilotný projekt. V spolupráci so startupom Nerdalize chce do piatich rodín inštalovať veľké servery v podobe radiátorov. (IT News)
Spoločnosť Facebook predstavila počas F8 Developer Conference v San Franciscu prvé fotografie svojho prototypu bezpilotného lietadla Aquila. (IT News)
Jednou z možností technológie Intel Real Sense v tablete Dell Venue 8 7000 je zmerať rozmery a vzdialenosti objektov na fotografiách. (IT News)
Jeden z rýchlo rastúcich čínskych výrobcov Meizu podľa všetkého začal spolupracovať s pôvodne fínskou značkou Nokia. (IT News)

 

(IT News)
Podľa aktuálnych informácií vyjde GTX980ti v lete a prekvapivo čip má kompletne prebrať z karty Titan X. (IT News)
Platí pravidlo: čím väčšia firma, tým viac je to pod jej rozlišovacou schopnosťou. Dôvodom nie sú ani tak aktualizácie softvéru, ale skôr neinformovanosť alebo pohodlnosť zamestnancov. (IT News)
Spoločnosť Apple je v súčasnosti najhodnotnejšia na svete a jej hodnota stále rastie. Je to jednoducho fenomén súčasnosti, keď sa podarilo urobiť z pomaly krachujúcej firmy doslova zázrak. (IT News)
Keď Facebook minulý rok prinútil milióny používateľov po celom svete, aby si stiahli na četovanie špeciálnu aplikáciu Messenger, nikto z toho veľkú radosť nemal. (IT News)
Do konca roka by mali urobiť audit výdavkov rozpočtu verejnej správy na výskum a inovácie. (IT News)
Microsoft oznámil, že má v pláne sprístupniť základné prehliadacie a editačné funkcie balíka Office zadarmo pre zariadenia s veľkosťou displeja do 10,1 palca. (IT News)
Smart TV, ktorý uviedla na trh spoločnosť Xiaomi, vás zaujme svojimi zlepšenými technickými parametrami. (IT News)
Spoločnosť Top Flight Technologies, výrobca viacrotorových bezpilotných lietadiel, oznámila, že vyvinula dron s hybridnými benzínovo-elektrickým pohonom. (IT News)
Podľa počtu podaných žiadostí o patent sa Čína dostala na vrchol rebríčka. Vládne nielen výrobe, ale aj vývoju. (IT News)
Smartfóny, tablety a počítače získajú už čoskoro vďaka nový 3D flashovým čipom od Intelu a Micronu oveľa väčšiu kapacitu. (IT News)
Prihlasovanie áut na políciu cez internet sa stane realitou budúci týždeň. Ministerstvo vnútra spustí v stredu 1. apríla do ostrej prevádzky 26 elektronických služieb. (IT News)
Hitachi Global Storage Technologies (HGST), ktorý je teraz vo vlastníctve spoločnosti Western Digital, oznámil, že dosiahol nový míľnik v spoľahlivosti. (IT News)
Microsoft oficiálne otvoril benchmarkovanie DX12 API, konkrétne testy overheadu cez nový 3D Mark test (ide aj na kartách DX11). (IT News)

SME

Genetici chcú pomôcť ohrozeným slonom nájsť nové životné prostredie. (SME)
Nové poznatky o správaní vody môžu prispieť k jej objavu na nečakaných miestach. (SME)
Policajné zložky zápasia so šifrovaním na internete. Prekážkou je aj prístup (SME)
Konšpiračné teórie živia iracionálnu nedôveru k vede. Výsledkom bude horší život. (SME)
Kontrola zo vzduchu zníži čas na opravu a zmapuje stav ostatných súčiastok. (SME)
Nový materiál zníži spotrebu svetelných zdrojov vďaka lepšej vodivosti. (SME)
Sladká voda z grónskych ľadovcov ohrozuje nielen stabilitu oceánov, ale aj globálnu cirkuláciu vody na Zemi. (SME)
Mladý vedec nanovo prerátal, ako dlho by teleso padalo krížom cez celú Zem. Bolo by to kratšie. (SME)
Zabezpečenie domácnosti nemusíte nechať len na profesionálne firmy. Aj s malým rozpočtom sa môžete cítiť bezpečne. (SME)
Portál Gizmodo ukázal architektonicky najkrajšie vedecké inštitúcie. (SME)
Veľký 5-palcový displej, 4-jadrový procesor a cena zhruba sto eur. Známe značky sa naučili vyrábať dobré smartfóny za málo peňazí. (SME)
Misia je prvým pokusom NASA o ročný pobyt v kozme, v rámci príprav expedícií na Mars, ktoré by mohli trvať dva až tri roky. (SME)
Nová technológia sprístupní zariadenia bez vybaľovania. (SME)
Vzácny vysokohorský cicavec Ili pika stráca v horách svoje prirodzené prostredie. (SME)
Americké tajné služby sledujú internet do tej miery, že súkromie na sociálnych sieťach prakticky neexistuje. (SME)
Technológia Data Saver spracováva dáta na cloude a znižuje ich objem pri prenose. (SME)
Astronómovia umiestnili na Kanárskych ostrovoch špeciálne zariadenie na pozorovanie meteorov. (SME)
Paleontológovia objavili fosílie predchodcu krokodílov, ktorý chodil po stojačky a žil ešte pred dinosaurami. (SME)
Viac ako 350-krát denne dostávajú vývojári správy o tom, kde sa práve nachádzate. (SME)
Materiály, ktoré zozbiera budú považované za štátne tajomstvo. (SME)

iDNES.cz

PDF je nejuniverzálnějším formátem pro šíření elektronických dokumentů. Aby se dal v PC dobře číst či tisknout, je zapotřebí mít jeho prohlížeč. Některé z nich přitom obsahují užitečné nadstandardní funkce.


(iDNES.cz)
Závěr března byl v letectví poznamenán především tragédií Germanwings. Končící měsíc však přinesl i pozitivní zprávy. Nové zakázky získal jak Boeing, tak Airbus. Přinášíme vám pravidelný přehled.


(iDNES.cz)
E-mailům se nemá věřit, zvláště ne ve věcech oficiálních. Málokdo si uvědomuje, že je lze snadno podvrhnout. Využil toho Neil Moore, který byl ve vězení pro podvod. Poslal dozorci e-mail s instrukcemi k propuštění a podepsal se jako jeho nadřízený. Po třech dnech na svobodě se sám udal na policii.


(iDNES.cz)
Rusko chce postavit spojnici mezi Evropou, Asií a Severní Amerikou. Pozemní spojení má umožnit provoz automobilů, rychlovlaků i přepravu ropy či vody.


(iDNES.cz)
Není to tak dlouho, co LG představilo první smartphone s ohebným displejem a Samsung následoval. Žádný výrobce však nedokázal využít potenciál těchto displejů naplno, což by se mělo brzy změnit. Samsung má totiž zahájit výrobu přeložitelných smartphonů. A určitě si za to nechá zaplatit.


(iDNES.cz)
S přípravou nápojů poradí elektronický barman. Databázi knih a informace o nich a autorech najdete na ČBDB.cz. A získat jinak placené aplikace zdarma máte možnost na Giveawayoftheday.com.


(iDNES.cz)
Cesta do vesmíru není procházka. Stav beztíže snášeli špatně všichni. I zkušení kosmonauti. Následky jím způsobené budou nyní vědci zkoumat díky ročnímu pobytu Scotta Kellyho a Michaila Kornijenka na ISS. Čeká je nejen beztížný stav, ale i uzavřené prostory, omezená strava a zvýšená radiace.


(iDNES.cz)
Parametry HTC One M9 představeného v Barceloně v některých ohledech nestačí na nejnovější modely konkurence. Připravovaná verze M9 s přídomkem Plus se to ale chystá změnit. Přístroj dostane mírně větší displej s vyšším rozlišením a přibude snímač otisků prstů.


(iDNES.cz)
Pár zajímavých novinek se objevilo v uplynulých dnech poté, co společnosti Google a Synology aktualizovaly některé ze svých mobilních aplikací. Například aplikace od Adobe na digitalizaci a vyplňování papírových souborů nebo aplikace plná informací o vesmíru.


(iDNES.cz)
Podoba nového ruského hlavního bojového tanku postaveného na univerzální pásové platformě Armata je stále utajována. Tank se poprvé představí veřejnosti 9. května na moskevské vojenské přehlídce ke Dni vítězství. Avšak ne tak docela.


(iDNES.cz)
Přestože lidé stále více létají, počet leteckých nehod klesá. V roce 2014 bylo nejméně nehod za posledních 70 let. Pravděpodobnost smrti v letadle je mizivá, ale protože letecké tragédie přitahují pozornost, vyvolávají větší strach, než by měly. Ve skutečnosti je však větší šance, že vás trefí blesk.


(iDNES.cz)
Černé projekční plátno, reprosoustavy z břidlice, reprosoustavy z ořešáku, nejstarší dynamická otevřená sluchátka, elektronky z Holešovic, legendární Bowers&Wilkins Nautilus ... Během pátku 27. března jsme prošli pražskou výstavu Audio Video Show křížem krážem a přinášíme galerii nejzajímavějších exponátů.


(iDNES.cz)
Dnes večer zahájili Rusové a Američané pozoruhodný experiment: dva muži se vydali k ročnímu pobytu ve vesmíru. Scott Kelly a Michail Kornijenko spolu budou muset na ISS vydržet celý rok. Není to však zdaleka nejdelší pobyt ve vesmíru, jaký zatím člověk podstoupil.


(iDNES.cz)
V nové řadě televizorů představí LG nový operační systém WebOS 2.0. Tunery všech nových UHD televizorů si poradí i s kodekem HEVC a všechny OLED televizory budou mít 4K rozlišení. Zkrátka nepřijdou ani majitelé loňských modelů.


(iDNES.cz)
Zvýhodněné ceny služeb operátoři podmiňují závazkem. O jeho vypršení či automatickém prodloužení jsou pak zákazníci informováni s předstihem přímo ve vyúčtování. Zejména při placení inkasem se jej vyplatí důkladně pročíst, operátor v něm totiž může informovat i o zkrácení původního závazku.


(iDNES.cz)
Se sluchátky, či bez, to je, oč (se) tu běží. Existují jejich tvrdohlaví zastánci, kteří by bez nich běhali o minutu na kilometr pomaleji, i striktní odpůrci, kteří raději poslouchají zvuk vlastních kroků a přírody kolem. Pomohou vám dunivé decibely v uších k lepšímu výkonu?


(iDNES.cz)
Kurupira Web Filter ochrání děti před nevhodným internetovým obsahem. Natočit správným směrem otočené video umožní Free Video Flip and Rotate. Používání oken ve Windows rozšíří AquaSnap. A zapomenout na všechna hesla s výjimkou jediného lze díky Sticky Password.


(iDNES.cz)
Nehodu airbusu společnosti Germanwings nejspíše zavinil úmysl pilota. Letecká historie takové případy už zná. Piloty obvykle k šílenému činu vedou finanční či osobní problémy, případně duševní choroba. Roli někdy hraje i pocit křivdy až nenávisti k letecké společnosti a snaha pomstít se jí.


(iDNES.cz)
Konstrukce kokpitů po 11. září 2001 kvůli zajištění bezpečnosti doznala značných změn. Instruktážní video Airbusu z roku 2002 ukazuje, že piloti mají plnou kontrolu nad tím, kdo se dostane do kokpitu. V případě aktuální nehody Germanwings zřejmě pilot zneužil bezpečností pojistky.


(iDNES.cz)

Pravda

Novým rekordmanom na serveri Kicstarter sú hodinky Pebble Time. Ich vznik podporilo 80-tisíc ľudí so sumou viac ako 20 miliónov dolárov. (Pravda)
Na negatívne dôsledky častého rozdielu medzi vnútornými biologickými hodinami a časom, upozorňuje profesorka Martha Merrowová z Inštitútu psychológie. (Pravda)
Hackeri môžu mať nový cieľ - inteligentné náramky, ktoré uchovávajú citlivé údaje svojich nositeľov. Zaútočiť na ne nie je vôbec problém. (Pravda)
Ruská loď Sojuz TMA-16M s americko-ruskou posádkou po šesťhodinovom lete úspešne zakotvila na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Strávi tam až jeden celý rok. (Pravda)
Do projektu Hodina Zeme sa zapojí aj Slovensko. Na jednu hodinu symbolicky vypnú elektrické spotrebiče stovky miliónov domácností po celom svete. (Pravda)
Marťanské vozidlo Opportunity americkej vesmírnej agentúry NASA zaznamenalo nový rekord, keď na Marse prešlo dĺžku maratónskeho behu. (Pravda)
Tím amerických a ekvádorských biológov opísal nový druh žaby, ktorá dokáže v priebehu niekoľkých minút zmeniť textúru pokožky z hladkej na ostnatú a naopak. (Pravda)
V špičkovom európskom observatóriu na Kanárskych ostrovoch nainštalovali slovenské astronomické zariadenie AMOS (All-sky Meteor Orbit System). (Pravda)
Užívateľom, ktorí na zoznamkách a pod inzerátmi nechcú zverejniť svoje skutočné telefónne číslo, ponúkne Telekom vytvorenie virtuálneho. (Pravda)
Švajčiarska firma sa ale vracia opäť do hry s modelom MX Master. Za 100 eur ponúka prepracovanú ergonómiu, moderný dizajn a množstvo funkcií. (Pravda)
Hoci toto dva metre dlhé zviera je príbuzné súčasných mlokov, jeho spôsob života sa zrejme podobal skôr krokodílom. Je to v mlok o veľkosti auta. (Pravda)
Kozmická agentúra Roskosmos pôvodne plánovala vyrobiť ťažkú raketu do roku 2025, teraz vraj dospela k názoru, že postačia dve menšie rakety. (Pravda)
Rusko plánuje v roku 2018 obnoviť pravidelné turistické lety do vesmíru. Chce tak využiť budúce voľné miesto v kozmických lodiach Sojuz. (Pravda)
Podľa kurátorky tamojšieho múzea Davorky Radovčičovej ide o osem opracovaných a väčšinou inak neporušených pazúrov orlov morských. (Pravda)
Na Saturnovom mesiaci Titan prší a na povrchu sú mnohé jazerá. Najväčšie z nich je hlboké minimálne dvesto metrov. Je naplnené tekutým metánom a etánom. (Pravda)
Množstvo morského ľadu v Arktíde bolo počas tohtoročnej zimy najnižšie od začiatku meraní v roku 1979. (Pravda)
Federálny úrad pre letectvo udelil Amazonu výnimku a umožní mu testovať bezpilotné lietadlá aj na území Spojených štátov. Podmienky sú ale prísne. (Pravda)
Vedci vyvinuli technológiu, ktorá za pomoci senzorov sleduje pohyb oka a usmerňuje optické vlastnosti šošovky tak, aby človek videl vždy ostro. (Pravda)
Veľká pamäť už nebude len doménou drahých smartfónov. Samsung predstavil pamäťový čip, ktorý aj lacným telefónom prinesie 128 GB úložného miesta. (Pravda)
Čiastočné zatmenie Slnka si mohli pozrieť aj obyvatelia Slovenska, kde bolo zakryté zhruba z dvoch tretín. (Pravda)

Živé.sk

Staršia generácia spomína na prázdniny u starých rodičov a hry vonku. Tá mladšia dáva prednosť smartfónom či tabletom. (Živé.sk)
Spoločnosť Oppo vo videu ukazuje, ako mučí svoje smartfóny. (Živé.sk)
Nová vlajková loď od Samsungu nie je oficiálne odolná voči vode. Aj napriek tomu v menšom teste odolnosti obstála. (Živé.sk)
Firma SAP predstavila v Bratislave svoj globálny Startup Focus Program. Je určený pre všetkých, ktorí majú záujem vytvárať nové softvérové riešenia v oblasti Big Data. (Živé.sk)
Mobilná aplikácia pre virtuálne číslo je dostupná pre Android, chystá sa aj iOS verzia. (Živé.sk)
Amazon varuje, že USA môže v komerčnom nasadení dronov čoskoro zaostávať za zvyškom sveta. (Živé.sk)
Zenbook Pro UX501 od firmy Asus je zameraný predovšetkým na výkon. (Živé.sk)
Očakávame skorší príchod novej verzie webového prehliadača. (Živé.sk)
Český plnoformátový kanál chystá veľkú expanziu. Do konca roka chce vytvoriť novú televíznu skupinu. (Živé.sk)
Povinnosti voči daniarom sa neoplatí nechávať na poslednú chvíľu, nápomocná môže byť bezplatná aplikácia. Tipy Živé.sk (Živé.sk)
Prinášame výber zaujímavých prenosných aplikácií, ktoré sa objavili v uplynulých dňoch. (Živé.sk)
Plány Facebooku pre tento rok, Skype bude aj vo webovom prehliadači, LibreOffice dostane webovú verziu. Prinášame prehľad týždňa. (Živé.sk)
Predpokladá to návrh rozhodnutia o prevode majetkovej účasti štátu na podnikaní spoločnosti Slovak Telekom, a.s., ktoré je medzi nezaradenými materiálmi na rokovanie vlády. (Živé.sk)
Zakrivený displej, kryt so schopnosťou zacelenia drobných šrámov, tlačidlá na zadnej strane a softvér s množstvom šikovných vychytávok. (Živé.sk)
Lietadlo malo pred touto etapou desaťdňovú prestávku a čakalo lepšie počasie v cieľovej destinácii. (Živé.sk)
Americká firma chce na pokrývanie internetom využívať drony a bezpilotné lietadlá. Skúma i novú metódu šírenia signálu. (Živé.sk)
Novinky pre komunikačnú aplikáciu Messenger sa pokúsia okrem bežných používateľov zaujať aj spoločnosti, ktoré tak budú mať o čosi bližšie ku svojim zákazníkom. (Živé.sk)
31. marec sa nezadržateľne blíži. Poradíme vám, ako daňové priznanie vyplniť cez počítač čo najjednoduchšie. (Živé.sk)
V minulom roku sa predalo takmer 7 miliónov kusov inteligentných hodiniek. (Živé.sk)
Operátor chystá novú výhodu pre ľudí s O2 Paušálmi. Zatiaľ poznáme iba čiastkové informácie, viac O2 predstaví v utorok. (Živé.sk)

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2015, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie správ a fotografií zo zdrojov TASR, SITA a Panoráma.sk je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR, SITA, Panoráma.sk porušením autorského zákona.
NAJ.sk