Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislava

Bratislavské
noviny

Ako si vybrať kvalitné detské oblečenie?
(pr) Správny výber detského oblečenia je veľmi dôležitý. Detská pokožka je omnoho citlivejšia a dokáže sa ľahko podráždiť. Na aké materiály sa zamerať, ak vyberáte detské oblečenie a ako sa o neho správne starať?

NDS chystá v piatok uzáveru jazdného pásu na Gagarinovej ulici po Prístavný most - na ako dlho?
Národná diaľničná spoločnosť (NDS) uzavrie od piatka (3. 12.) od 22.00 h obidva jazdné pruhy ľavého jazdného pásu diaľnice D1 na úrovni križovatky Bratislava - Gagarinova v smere na Prístavný most do Petržalky. TASR o tom informovala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Turizmus v BSK doplatil aj tento rok na pandémiu - najhoršia situácia bola v Senci
Turizmus v Bratislavskom kraji aj tento rok doplatil na pandémiu ochorenia COVID-19. Najhoršia situácia bola v Senci i v Bratislave, pozitívnejšie hodnotia situáciu v malokarpatskom regióne a na Záhorí.

Vagus hľadá dobrodincov, ktorí poskytnú prenájom ľuďom bez domova: Aké sú prvé reakcie Bratislavčanov?
Nový projekt dostupného bývania určeného pre ľudí bez domova aktuálne skúša občianske združenie Vagus – hľadá dobrodincov, ktorí sú ochotní prenajať im svoj byt. S akým ohlasom sa stretli a čo môžete za takúto pomoc očakávať?

Výsledky súťaže pre severnú časť novej petržalskej štvrte Nesto majú byť známe už na jar...
Výsledky medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže pre severnú časť územia budúcej mestskej štvrte Nesto pre takmer 15.000 obyvateľov v bratislavskej Petržalke by mohli byť známe na jar budúceho roka, výsledky prvého kola očakáva developer do januára 2022. Vo februári má na nich nadviazať druhé kolo s trvaním približne do apríla.

Začali prípravné práce pre komplexnú obnovu Námestia SNP a okolia - Vallo vysvetľuje, prečo tam vŕtajú...
V centre Bratislavy začali prípravné práce pre komplexnú obnovu Námestia SNP, Kamenného námestia a Námestia Nežnej revolúcie pred Starou tržnicou. Na viacerých miestach pribudlo desať ohradených vrtov. Podľa primátora Valla ide o inžiniersko-geologický prieskum na zistenie úrovne hladiny podzemnej vody, zloženia vrstiev pod povrchom, ako aj pomerov stability územia.

MČ Nové Mesto zavádza príspevok pre dieťa v súkromnej MŠ - akú sumu rodičom preplatí?
Bratislavské Nové Mesto zavedenie od budúceho školského roka nenávratný finančný príspevok pre rodičov, ktorí z kapacitných dôvodov umiestia svoje dieťa do súkromnej materskej školy (MŠ). Pôjde o sumu 80 eur mesačne. Miestne zastupiteľstvo to schválilo v novembri. Príspevok je súčasťou opatrení, ktorými sa mestská časť snaží pomôcť deťom v škôlkach a ich rodičom.

Polícia vo štvrtok kontrolovala opatrenia na hraničnom priechode Jarovce
Polícia počas štvrtka kontrolovala dodržiavanie opatrení na diaľničnom priechode Jarovce. TASR o tom informoval bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

VIDEO: Mareena café spája sociálny rozmer s nápojmi z rôznych krajín - kde bude mať prevádzku?
Ochutnať somálsky, iránsky či afganský čaj, dezerty z rôznych kútov, jedlá alebo kávu pripravenú v džezve. Aj to prinášala sociálna kaviareň Mareena café, ktorá zároveň pomáha ženám z rôznych krajín, ktoré na Slovensku našli bezpečie i nový domov.

RÚVZ Bratislava považuje za nehorázne spochybňovať postupy odborníkov
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava považuje za nehorázne spochybňovať postupy, opatrenia a odporúčania epidemiológov, infektológov, imunológov či vakcinológov, snažiacich sa pribrzdiť šírenie nového koronavírusu. Hygienici reagovali na kritiku ich rozhodnutia zatvoriť v Bratislavskom kraji od pondelka druhý stupeň základných škôl a stredné školy.

Takto odôvodnila prevádzka v nákupnom centre, že je esenciálna a môže byť otvorená. Súhlasíte?
Podľa vyhlášky, ktorú schválila minulý týždeň vláda, môžu byť otvorené iba prevádzky poskytujúce základné služby a potreby tzv. esenciálne prevádzky. Viacerí čitatelia sa na nás obrátili s otázkou, či je takouto výnimkou aj prevádzka, ktorá ponúka nahrievaný tabak. Ako to dopadlo a čo na to úrad verejného zdravotníctva?

NDS upozorňuje na uzávierku úseku Lamačská cesta – Staré Grunty v Bratislave - kedy sa bude konať?
Vodiči budú musieť vo vymedzenom čase od piatka (3. 12.) počítať so servisnou uzávierkou úseku D2 Bratislava, Lamačská cesta – Staré Grunty vrátane tunela Sitina. TASR o tom vo štvrtok informovala vedúca oddelenia komunikácie Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) Eva Žgravčáková.

Počas tretej vlny sa v bratislavských pôrodniciach narodilo 1 926 detí - aká bola zaočkovanosť u mamičiek?
V Univerzitnej nemocnici Bratislava sa počas tretej vlny pandémie nového koronavírusu zatiaľ narodilo 1 926 detí. Z toho 31 žien bolo COVID pozitívnych a z týchto žien rodilo 19 sekciou a 12 prirodzene. Podľa našich štatistík je približne 40 percent našich rodičiek plne zaočkovaných.

VIDEO: Muzikantská komunita smúti za kolegom Thierrym Ebamom - obľúbený "Dzindzík" navždy dobubnoval...
Sociálne siete včera, teda 1. decembra doslova zaplavili prejavy sústrasti a ľútosti spôsobenej úmrtím afrického hudobníka Thierryho Ebama pochádzajúceho z Konga, ktorý sa na Slovensko prisťahoval ako 19-ročný. V Trnave vyštudoval strojárenskú priemyslovku, ale hudba ho napokon zlákala aj do Bratislavy. Miloval najmä hru na bubnoch, veď rytmus mal doslova v krvi a k reggae tiež blízko...

VIDEO: Neporiadok, výkaly a drogovo závislí. Čo sa skrýva za nenápadným múrom vedľa Trnavského mýta?
Zúfalstvo obyvateľov okolia bývalej železničnej stanice Filiálka v bratislavskom Novom Meste, ktorá sa nachádza pri Trnavskom mýte, pokračuje. Napriek tomu, že na problém dlhodobo upozorňujú, priamo pod oknami im asociáli naďalej hromadia odpadky, ktoré nemá kto odpratať. Najnovšie jedna z obyvateliek nakrútila video, aby upozornila, na čo sa tunajší ľudia musia z okien pozerať.

ADVENTNÝ DOTAZNÍK č. 23: Rišovi Vrablecovi robí radosť rozdávať druhým ľuďom radosť...
Adventný čas zostávajúci do začiatku Vianoc si tento rok spríjemníme sériou krátkych rozhovorov s ľuďmi pracujúcimi v rôznych povolaniach, ktorých význam či spoločenský prínos si občas možno ani neuvedomujeme. Moderátora Richarda Vrableca (1972) mnohí poznajú ako zabávača a šíriteľa dobrej nálady a v decembri je ho možné stretnúť oblečeného aj v mikulášskom kostýme...

DPB môže byť onedlho prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov v SR i ČR
Dopravný podnik Bratislava, ktorý v hlavnom meste prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu, by už čoskoro mohol byť prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku a v Česku. V stredu (1. 12.) totiž vyhodnotil súťaž na dodávateľa mestských autobusov na vodíkový pohon.

Pribudlo 103 úmrtí na koronavírus, najviac od začiatku marca tohto roka
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 853 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich takmer 73 % nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 1 388 pozitívnych, viac ako 70 % z nich nebolo zaočkovaných. Včera bolo ukončených 22 945 RT-PCR vyšetrení a 30 393 antigénnych testov.

Konflikt v čakárni u lekára: "Konkurentovi" najskôr ukryl ruksak, potom na neho vytiahol nôž
Naozaj absurdný prípad riešia bratislavskí policajti. K incidentu medzi dvoma mužmi došlo včera krátko po 09.30 h v čakárni u lekára polikliniky na Trnavskom mýte.

Vodič na svojom MINI išiel maxi rýchlosť, povolenú hranicu prekročil o 52 km/h
Pozornosti bratislavských dopravných policajtov neunikla jazda vodiča na aute zn. MINI na Račianskej ulici, keď mu namerali 102 km/h.

Divadelný ústav vyhlásil 22. ročník súťaže Dráma - na víťaza čaká finančná odmena...
Divadelný ústav v spolupráci s tromi divadelnými súbormi vyhlásil 22. ročník súťaže Dráma, ktorej cieľom je podporiť a oceniť pôvodnú dramatickú tvorbu a pomôcť jej uvádzaniu na slovenských javiskách. Autori môžu do nej svoje dramatické texty prihlásiť do 31. januára. Okrem inscenačných cien čaká na autora víťazného textu odmena v hodnote 1000 eur.

Gröhling k plošnému zatváraniu škôl: Posledné rozhodnutia RÚVZ idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili
Posledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v súvislosti so zatváraním škôl idú proti pravidlám, ktoré sa nastavili. Ignorujú stav v jednotlivých školách a v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popierajú zaočkovanosť a stav epidémie v okrese.

Mikuláš príde k deťom z materských škôl v Dúbravke aspoň pod okno...
Keď nemôžu deti k Mikulášovi, Mikuláš príde k nim. A to doslova. Dúbravský Mikuláš zavíta pod okná detí v materských školách. V sprievode svojich pomocníkov - dúbravského starostu Martina Zaťoviča, ktorý si každoročne berie na podobnú mikulášsku jazdu dovolenku, obídu materské školy na území mestskej časti.

Činohra SND odvysiela živý prenos inscenácie Ruské denníky
Slovenské národné divadlo (SND) zostáva v kontakte so svojimi divákmi aj v čase lockdownu. Vo štvrtok 2. decembra o 20.00 h im ponúka živý prenos zo sály Činohry SND, kde uvedie inscenáciu Ruské denníky. Dramatizáciu románu o útoku na ruskú inteligenciu môžu záujemcovia sledovať prostredníctvom platformy navstevnik.online.

Polícia stále pátra po 49-ročnom Jaroslavovi, ktorý odišiel z psychiatrickej nemocnice v Pezinku
Polícia pokračuje v pátraní po 49-ročnom Jaroslavovi Šiškovi, ktorý ešte 25. októbra svojvoľne opustil priestory psychiatrickej nemocnice v Pezinku, kde má súdom nariadenú liečbu. Polícia opätovne žiada verejnosť o pomoc.

Zhoršenú dostupnosť všeobecných lekárov spôsobil nárast COVID pacientov
Zhoršenie dostupnosti všeobecných praktických lekárov spôsobil predovšetkým nárast starostlivosti o pacientov s ochorením COVID-19 a nie ich nečinnosť. V reakcii na tvrdenia lekárov – špecialistov to uviedol prezident Slovenskej spoločnosti všeobecného praktického lekárstva (SSVPL) Peter Makara.

VIDEO: Viete, že legendárny futbalista Ladislav Petráš má dnes 75 rokov a na Kolibe svoju sieň slávy?
Legendárny československý futbalový reprezentant Ladislav Petráš a dlhoročný hráč bratislavského Interu si práve dnes pripomína významné životné jubileum - 75. narodeniny. Škoda, že pandemická situácia mu nedovoľuje, aby svojich hostí pozval na malú oslavu napríklad do svojej siene slávy, ktorú má už niekoľko rokov zriadenú v reštaurácii Slamená búda na Kolibe.

FOTO: Nespoznávate ich? Polícia žiada o pomoc pri stotožnení výtržníkov zo zápasu Spartak - Slovan
Trnavská polícia sa naďalej intenzívne zaoberá výtržnosťami fanúšikov na futbalovom zápase medzi FC Spartak Trnava a ŠK Slovan Bratislava z polovice októbra. Informovala o tom krajská policajná hovorkyňa v Trnave Zlatica Antalová.

Na bratislavskej križovatke Prievoz otvoria večer poslednú vetvu
Na mimoúrovňovej križovatke Prievoz v Bratislave otvoria v stredu večer poslednú vetvu, a to zo smeru od rýchlostnej cesty R7 na diaľnicu D1 - Prístavný most, smer Petržalka. Informoval o tom hlavný zhotoviteľ bratislavského nultého obchvatu (diaľnica D4 a rýchlostná cesta R7) D4R7 Construction.

V Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka 2. stupeň základných škôl a stredné školy, prejdú na dištančnú výučbu
Rozhodli o tom regionálni hygienici, ako dôvod uviedli zlú epidemiologickú situáciu. Výnimkou budú mať len materské školy a 1. stupeň základných škôl. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.

Mesto spustilo registráciu do systému regulovaného parkovania PAAS
Mesto Bratislava od stredy spustilo registráciu do systému regulovaného parkovania Bratislavský parkovací asistent PAAS pre prvé lokality, kde bude začiatkom budúceho roka spustená mestská parkovacia politika. Platnosť registrovaných parkovacích kariet sa začína 10. januára.

Epidémia a blížiace sa prázdniny: Staré Mesto prijalo bezpečnostné opatrenia v materských školách
Od 20. decembra 2021 do 7. januára 2022 budú materské školy v Starom Meste zatvorené. Mestská časť tak reaguje na rozhodnutie ministerstva školstva predĺžiť žiakom základných a stredných škôl zimné vianočné prázdniny.

Kunsthalle prináša knihu rozhovorov o detskej tvorbe umelcov
Kunsthalle Bratislava prináša knihu rozhovorov o detskej tvorbe umelcov pod názvom "Čím chceš byť? Umelec?".

ADVENTNÝ DOTAZNÍK č. 24: Daniela považuje hasičov za svoju druhú rodinu a zvykne s nimi sláviť aj Vianoce...
Adventný čas zostávajúci do začiatku Vianoc si tento rok spríjemníme sériou krátkych rozhovorov s ľuďmi pracujúcimi v rôznych povolaniach, ktorých význam pre mesto či spoločenský prínos si občas možno dostatočne neuvedomujeme. Ako prvá sa nám predstaví Daniela Olenočinová (1972), ktorá býva v Dúbravke, pracuje v Novom Meste a pôsobí ako dobrovoľná hasička v Rači...

VIDEO: Policajti sa vybrali skontrolovať ľudí v nákupnom centre
Policajti sa v Bratislave vybrali skontrolovať dodržiavanie protipandemických opatrení. Jedného mladíka si odchytili v nákupnom centre Eurovea.

Polícia pátra po mužoch, ktorí môžu pomôcť objasniť okolnosti trestného činu
Bratislavská polícia pátra po totožnosti mužov, ktorí by mohli svojimi informáciami pomôcť s vyšetrovaním trestného činu, ku ktorému došlo ešte v júli na viacerých čerpacích staniciach na Drieňovej, Vajnorskej a Rožňavskej ulici v Bratislave. V tejto súvislosti žiada verejnosť o pomoc s identifikáciou mužov na fotkách, ktoré zverejnila na sociálnej sieti.

Začína vtáčí advent: Viete, ako ich správne prikrmovať?
Príchodom zimy nastáva správny čas naplniť vtáčie kŕmidlá. Počas nepriaznivých dní, kedy si vtáky nenájdu dostatok potravy v prírode, im môžeme pomôcť prikrmovaním. Dbať však treba podľa odborníkov na viacero zásad, aby ste dobre mienenou snahou o pomoc neublížili.

Návšteva u lekára: Pacienti k špecialistovi opäť nepotrebujú výmenný lístok
Poistenci slovenských zdravotných poisťovní na návštevu špecialistu opäť nepotrebujú výmenný lístok.

Výborná pomôcka na neznámom mieste: Navigačné tabule vás spoľahlivo nasmerujú, kam treba
(pr) Zablúdiť môžeme aj v meste, kde roky žijeme, najmä ak hľadáme pre nás neznámu adresu mimo hlavnej cesty. Správny smer vám ukážu informačné a navigačné tabule, ktoré oceníte viac ako chytrú aplikáciu v mobile či v aute.

Tento rok turizmu neprial. V Bratislave sa napriek tomu urobili zaujímavé projekty
Bratislava bola z pohľadu turizmu v predkrízovom roku 2019 TOP destináciou, ktorú navštívilo až 40% zo všetkých zahraničných turistov, ktorí prišli na Slovensko. Vtedy ich bolo takmer milión, tento rok ich bude približne 200-tisíc. Môže za to najmä pandémia, ktorá ochromila zahraničný turizmus. Naše hlavné mesto je pritom na zahraničných turistoch závislé.

Od stredy je povinná karanténa po príchode z niektorých krajín aj pre zaočkovaných
Od stredy je po príchode na Slovensko povinná karanténa pre všetky osoby, ktoré sa za posledných 14 dní vrátili z krajín južnej Afriky (Juhoafrická republika, Botswana, Namíbia, Lesotho, Eswatini (bývalé Svazijsko), Mozambik, Zimbabwe), Izraela, Hongkongu či Seychel.

Elegantná dámska peňaženka je nevyhnutným doplnkom každej ženy
(pr) Dámska peňaženka je nielen praktickou súčasťou každej dámskej kabelky, ale aj módnym doplnkom. Môžete ju zladiť k najčastejšie nosenému outfitu alebo sa rozhodnúť pre kontrastný kúsok, ktorý bude vyzerať ešte zaujímavejšie.

UNB upozorňuje na preťažené urgenty pacientmi, ktorých by mohli liečiť všeobecní lekári
Urgenty v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) sú posledné týždne preťažené pacientmi s diagnózami, ktoré dokážu vyriešiť aj všeobecní lekári.

Bezplatnú právnu poradňu v Starom Meste pre pandémiu pozastavia
Bezplatná právna poradňa v bratislavskom Starom Meste sa v stredu (1.12.) ruší z dôvodu aktuálne platných protipandemických opatrení

Protipandemické opatrenia: Policajti za uplynulý týždeň skontrolovali 33-tisíc ľudí
Za posledný týždeň polícia zaznamenala vyše 800 porušení pandemických opatrení, skontrolovala vyše 33.000 občanov.

VIDEO: Speváčka Zuzana Hrvoľ vo svojej novej piesni poukazuje na domáce násilie páchané na ženách!
Talentovaná speváčka, herečka a moderátorka Zuzana Hrvoľ predstavila pri príležitosti Medzinárodného dňa eliminácie násilia páchaného na ženách svoj debutový sólo singel Vzdaj sa svojich rán. Silný odkaz obsiahnutý v piesni a emotívnom videoklipe je reflexiou na domáce násilie páchané na ženách.

Najvyšší správny súd bude sídliť v mestskej časti Ružinov
Najvyšší správny súd (NSS) SR sa presťahuje do nového sídla. Najbližšie roky bude sídliť v bratislavskej mestskej časti Ružinov, a to v projekte Rozadol Office, ktorý sa nachádza na Trenčianskej 56/A. Uviedol to hovorca NSS SR Michal Hajtol.

Dráma v rodinnom dome: Muž napadol dve ženy a vzápätí zomrel
V utorok ráno krátko pred 08.30 h došlo v obci Plavecký Štvrtok k zatiaľ nevyjasnenej smrti muža, ktorému predchádzal jeho útok na dve ženy.

Arriva ku kolabujúcej verejnej doprave: Problém v BSK vyriešime, situácia sa zlepšuje
Spoločnosť Arriva sa zaviazala, že problém s nedostatkom vodičov v Bratislavskom kraji vyrieši. Situácia sa postupne zlepšuje, stále získavame nových vodičov. Uviedla to riaditeľka pre obchod a komunikáciu spoločností Arriva na Slovensku Petra Helecz.

Nehoda na D2: Kamionista prevážajúci 650 ošípaných dostal mikrospánok a zišiel z cesty
Na diaľnici D2 v smere do Českej republiky došlo dnes dopoludnia v úseku 19 km (zjazd Kúty) k dopravnej nehode kamióna.

SME

Pomyselnými víťazmi stého ročníka Národného behu Devín-Bratislava sú zdravotníci
Účastníci absolvovali predpísanú trať počas lockdownu individuálne.

Bratislavský primátor diskutoval s americkými kongresmanmi
Hovorili aj o pandémii.

Dopravný podnik vyhodnotil súťaž na dodávateľa autobusov na vodík
Úspešným uchádzačom sa stala poľská spoločnosť Solaris Bus & Coach s cenou 24,4 milióna eur.

Podobu severnej časti novej štvrte Nesto predstavia na jar
Štvrť pre zhruba 15-tisíc obyvateľov má vzniknúť na rozlohe približne 47 hektárov.

Diaľničný tunel Sitina bude počas troch nocí uzavretý z dôvodu údržby
Doprava bude presmerovaná na mestské komunikácie s odklonom na Polianky.

Koľko pribudlo v Bratislave prípadov? Pozrite si graf
Koronavírus v Bratislave: Ako sa vyvíja nákaza?

Slovenskí športoví kynológovia už mali Vianoce, stali sa majstrami sveta
Naši reprezentanti si zo Španielska doniesli dvojnásobné zlato.

V Bratislavskom kraji zatvoria druhý stupeň aj stredné školy
Školáci sa tu budú učiť dištančnou formou.

Bratislava spúšťa registráciu do systému regulovaného parkovania
Systém zvýhodní rezidentov.

Časť staromestských poslancov chce inú Satinského ulicu
Už to nie je ulica, ale vjazd do garáže, upozornili poslanci z klubu Team Vallo pre Staré Mesto.

Arriva situáciu nezvláda, v hre je podľa Drobu aj vypovedanie zmluvy
Arriva prevádzkuje autobusovú dopravu v kraji od 15. novembra.

Rada partnerstva upozornila na dôležitosť presunu financií pre projekty v kraji
Bratislavský kraj bol dlhodobo vylúčený z mnohých oblastí podpory.

Počet cestujúcich mestskou hromadnou dopravou klesol približne o 100-tisíc
MHD jazdí v prázdninovom režime.

Mestská galéria predstavuje tvorbu neoavantgardného umelca Petra Bartoša
Výstava skúma umelcove koncepty krajinotvorby a jeho programu tzv. ekologickej kultúry.

Mesto získalo pre rekonštrukciu kúpeľov Grössling menšinového partnera
Kúpele by mali opätovne fungovať v roku 2026 a vytvárať zisk.

Arriva hlási zníženú obslužnosť liniek, vodičom zistili koronavírus
Na výpadok voidičov v pondelok doplatili najmä v okolí Pezinka a Senca.

V parku na Račianskom mýte dochádza k útokom na ľudí bez domova
Pracovníci SBS údajne napadli a vyhodili z parku aj osoby, ktoré len nečinne sedeli.

Vynovená fontána Družba bude fungovať v troch režimoch
Voda najväčšej fontány v Bratislave bude striekať inak ako v minulosti.

Staré mesto má dva návrhy k otváracím hodinám pre prevádzky
Pre exteriérové sedenie sa navrhuje časy podľa dní aj fixne pre všetky dni v týždni.

Polícia trestala za porušenie nočného zákazu a alkohol na verejnosti
Dve cudzie štátne príslušníčky, ktoré o aktuálnych opatreniach nemali vedomosť.

Kraj posilnil očkovanie v očkovacom centre na Národnom futbalovom štadióne
Kraj je pripravený kapacity rozširovať.

Investor Nového Istropolisu nakoniec pristúpil na podmienky Nového Mesta
Nového Mesta trvá na bezpodmienečnom zachovaní kultúry v budove.

Na Hlavnom námestí rozsvietili vianočný stromček
Stromček meria 15 metrov a ide o jedľu srienistú od darcu z Dúbravky.

V Bratislave napadol prvý sneh
Meteorológovia vydali výstrahy pred snežením a poľadovicou na väčšine Slovenska.

Bratislava očakáva popoludní sneh, mesto deklaruje, že je pripravené
Sypače a pracovníci vyrazia do terénu vopred.

Bratislava pripravuje spomienkové miesto venované Žbirkovi
Meky Žbirka zomrel 10. novembra vo veku 69 rokov.

Polícia zadržala ženu, ktorá pod vplyvom alkoholu šoférovala na diaľnici v protismere
Dychová skúška u nej odhalila 3,27 promile.

V piatok uplynie Arrive čas, aby dokázala zlepšenie v regionálnej doprave
Arriva prevádzkuje regionálnu autobusovú dopravu v kraji od 15. novembra.

Lockdown opäť spôsobí výpadky tržieb v mestských firmách
Pre lockdown je zatvorená aj bratislavská zoologická záhrada.

Od pondelka bude MHD jazdiť v prázdninovom režime
Dopravný podnik deklaruje, že zdravie a bezpečnosť cestujúcich je prioritou.

Nové opatrenia nezasiahli do doterajšieho režimu bratislavského letiska
Letisko funguje na základe nariadení jednotlivých krajín a pokynov leteckých spoločností.

Ružinov by mohol získať väčšinu pozemkov v okolí Štrkoveckého jazera
Mestská časť by totiž mohla od Ministerstva vnútra odkúpiť pozemky pod chátrajúcim Areálom hier Radosť.

Okresnému súdu Bratislava I chýba 17 sudcov
Na súde je vyčlenených spolu 49 sudcovských miest, pričom v aktívnom výkone je 32 sudcov.

Koronakríza pripravila bratislavské mestské organizácie o viac ako 35 miliónov eur
Pre rok 2022 mesto počíta s dlhovým zaťažením na úrovni 49,8 percenta.

Zodpovední ľudia nepochybujú o nutnosti lockdownu, tvrdí Vallo
Primátor Bratislavy vyzval obyvateľov k dodržiavaniu pravidiel.

Eset kampus má koncepčný návrh, fungovať by mal už o šesť rokov
Investor počíta s celkovými nákladmi zhruba na úrovni 200 miliónov eur.

Bárdošova ulica na Kramároch bude do pondelka neprejazdná
Linka 145 bude premávať po skrátenej trase z Jaskového radu len po zastávku Na Revíne.

Bratislava plánuje mať budúci rok rozpočet vyše 481 milióna eur
Rozpočet bude môcť pripomienkovať aj verejnosť.

Bratislava: Dopravná udalosť autobusu MHD na Moste Apollo sa obišla bez zranení
Nehoda spôsobila výpadok niektorých liniek autobusov.

Bratislava očakáva v noci mínusové teploty, sypače sú v pohotovosti
Mesto sa na zimu pripravovalo v uplynulých mesiacoch.

Aktuality magistrátu

Bežci vybehali pre zdravotníčky a zdravotníkov v stom ročníku Národného behu Devín-Bratislava viac ako 29-tisíc eur
Bežci vybehali pre zdravotníčky a zdravotníkov v stom ročníku Národného behu Devín-Bratislava viac ako 29-tisíc eur

Verejná súťaž „Riešenie návštevníckej infraštruktúry v areáli Hradu Devín“ pozná víťaza
Verejná súťaž „Riešenie návštevníckej infraštruktúry v areáli Hradu Devín“ pozná víťaza

Spúšťame registrácie do systému regulovaného parkovania PAAS
Spúšťame registrácie do systému regulovaného parkovania PAAS

Bratislavské Vianoce 2021
Bratislavské Vianoce 2021

Mesto spustilo výstavbu predĺženia električkovej trate v Petržalke
Mesto spustilo výstavbu predĺženia električkovej trate v Petržalke

DPOH proti násiliu na ženách
DPOH proti násiliu na ženách

Vzniká nový mestský podnik Technické siete Bratislava, do konca roku 2025 zmodernizuje osvetlenie v hlavnom meste
Vzniká nový mestský podnik Technické siete Bratislava, do konca roku 2025 zmodernizuje osvetlenie v hlavnom meste

Začína sa rekonštrukcia najväčšej fontány v Bratislave
Začína sa rekonštrukcia najväčšej fontány v Bratislave

Bratislava pozýva na Festival mladého vína, tohtoročnú úrodu požehná arcibiskup
Bratislava pozýva na Festival mladého vína, tohtoročnú úrodu požehná arcibiskup

Nová turistická trasa v Mestských lesoch
Nová turistická trasa v Mestských lesoch

Spustenie ankety o Najúspešnejšieho športovca, športovkyňu a športový kolektív Bratislavy a Bratislavského kraja za rok 2021
Spustenie ankety o Najúspešnejšieho športovca, športovkyňu a športový kolektív Bratislavy a Bratislavského kraja za rok 2021

Bratislava pripravuje novú stanicu Mestskej polície vo vrakunskom Pentagone
Bratislava pripravuje novú stanicu Mestskej polície vo vrakunskom Pentagone

Bratislava podpísala zmluvu so zhotoviteľom električkovej trate v Petržalke
Bratislava podpísala zmluvu so zhotoviteľom električkovej trate v Petržalke

Spomienka na Hviezdoslava v DPOH tak trochu inak
Spomienka na Hviezdoslava v DPOH tak trochu inak

Oprava povrchu obľúbenej cyklotrasy v lesoparku je hotová
Oprava povrchu obľúbenej cyklotrasy v lesoparku je hotová

Hlavné mesto podporí športové podujatia príspevkami z grantového programu
Hlavné mesto podporí športové podujatia príspevkami z grantového programu

Služby OLO počas novembrových sviatkov 2021
Služby OLO počas novembrových sviatkov 2021

Bratislava bude mať po vzore iných európskych miest vlastnú dlažbu, inšpirovaná je Fullom, Cipárom a Dobešom
Bratislava bude mať po vzore iných európskych miest vlastnú dlažbu, inšpirovaná je Fullom, Cipárom a Dobešom

Bratislavský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť trasy MHD
Bratislavský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť trasy MHD

Klarisky diškurz v znamení slovenského dizajnu
Klarisky diškurz v znamení slovenského dizajnu

Živémesto.sk

Prečo aj Bratislava potrebuje zabrzdiť?

Treba sa pozrieť na stav bratislavských nemocníc.

The post Prečo aj Bratislava potrebuje zabrzdiť? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava ide do červenej, aká je v nej situácia?

Počty nakazených aj v Bratislave dosahujú vrchol druhej vlny, pričom podľa odborníkov budú ešte stúpať. Rozdiel oproti druhej vlne je však počet hospitalizovaných – v [...]

The post Bratislava ide do červenej, aká je v nej situácia? appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí

Hoci má Bratislavský kraj najviac zaočkovaných ľudí proti koronavírusu, neplatí to pre deti. Zaočkovaných je necelých 11 percent detí od 10 do 14 rokov, čiže [...]

The post V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí appeared first on Živémesto.sk.

Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo

Financovanie Dopravného podniku Bratislava je nastavené tak, že keď vyprodukuje akúkoľvek stratu, mesto mu ju ďalší rok preplatí.

The post Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby

Proti chorobám, ktoré Aedes japonicus prenáša, sa veľmi nedá očkovať. Treba ho likvidovať aj záhradách.

The post V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby appeared first on Živémesto.sk.

Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok

V Bratislave potvrdili výskyt ázijského komára, ktorý prenáša choroby. Podľa štúdie z časopisu Nature jeho larvy likviduje bežný esenciálny olej.

The post Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok appeared first on Živémesto.sk.

Aká bude tretia vlna v Bratislave?

Vďaka zaočkovanosti môže mať tretia vlna v Bratislave miernejší priebeh. Deltu však vozia hlavne nezaočkovaní.

The post Aká bude tretia vlna v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Kedy budú nové trate električiek?

Z električkových tratí, naplánovaných v roku 2013, sa urobila len trasa do Petržalky. Čakajú Podunajské Biskupice, Vajnory, Bory a ....

The post Kedy budú nové trate električiek? appeared first on Živémesto.sk.

15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr

Dopravný podnik mení ceny, tak vypol automaty. Cestujúcim odporúča hľadať tie funkčné.

The post 15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr appeared first on Živémesto.sk.

Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie?

Obyvatelia spoplatnených zón budú platiť 39 eur ročne, návštevníci od 50 centov do 2 eur na hodinu.

The post Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie? appeared first on Živémesto.sk.

Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu

Jedna zóna parkovania, ktorú žiadali mnohí obyvatelia, v Starom Meste nebude.

The post Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu appeared first on Živémesto.sk.

Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí

Dokáže žiť bez plastových sáčkov, nosí oblečenie zo secondhandu, neje mäso a Bratislavu brázdi na bicykli.

The post Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí appeared first on Živémesto.sk.

Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie

Mestský poslanec získal kompenzácie aj za nájmy, ktoré medzi sebou uzavreli subjekty, kde figuruje, či na projekty, ktoré len plánoval rozbehnúť. Chybu priznal, postu šéfa [...]

The post Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie appeared first on Živémesto.sk.

DinoPark zavreli, čo ho nahradí?

DinoPark doteraz bratislavskú zoo vyšiel na päť miliónov eur. ZOO hľadá novú atrakciu.

The post DinoPark zavreli, čo ho nahradí? appeared first on Živémesto.sk.

Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu

Nastavil Bratislavu ako moderné veľkomesto, rozbehol výstavbu električkových tratí. Problémom však zostali developeri.

The post Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu appeared first on Živémesto.sk.

Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy?

Na Národnom futbalovom štadióne očkujú Pfizerom aj náhodných okoloidúcich. Prednosť však majú napríklad ľudia s astmou, či vysokým tlakom, ktorí sa ale na rozdiel od [...]

The post Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy? appeared first on Živémesto.sk.

Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave?

Viac peňazí má ísť do čistej, zelenej a ekologickej hromadnej dopravy. Otázne je, či je na to magistrát pripravený.

The post Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac

Zdraženie základného cestovného v MHD sa môže dotknúť až dvoch tretín ľudí, ktorí cestujú na jednorazové lístky.

The post Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac appeared first on Živémesto.sk.

Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí

Ministerstvo školstva zrejme šetrí testami. Hoci hovorilo o milióne, nakoniec nakúpilo len 20 tisíc, pričom ich určilo hlavne pre druhý stupeň, ktorý sa vráti do [...]

The post Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur

Historické pamiatky, úžasný mušt, alebo burčiak, krásna príroda. To všetko ponúka Svätý Jur len kúsok za Bratislavou. Aj bicyklom.

The post Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur appeared first on Živémesto.sk.

Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol

Napriek opatreniam sa v školách šíril koronavírus. Hygienici hovoria, že polovica infikovaných detí sa nakazila v školách.

The post Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať?

Univerzitná nemocnica v Bratislave zastavila registráciu náhradníkov na očkovanie, pretože sa ich prihlásilo takmer 22 tisíc. Denne pritom vezmú len pár ľudí.

The post Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať? appeared first on Živémesto.sk.

Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Epidemická situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila natoľko, že sa [...]

The post Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú appeared first on Živémesto.sk.

Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia

Experti odporučili, aby si dal magistrát vypracovať štúdiu o tom, či je možné vybudovať električkovú trať pred novou budovou Slovenského národného divadla bez toho, aby [...]

The post Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia appeared first on Živémesto.sk.

Kto sa vráti do škôl v Bratislave?

Viac ako 5600 detí sa budúci pondelok môže vrátiť do svojich tried. Po tom, čo hlavný hygienik označil otváranie škôl za vysoké riziko, sa rozhodli [...]

The post Kto sa vráti do škôl v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča

Vyše 49 tisíc detí sa má vrátiť do škôl a škôlok v čase výrazného šírenia britskej mutácie.

The post Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča appeared first on Živémesto.sk.

Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič

Kým vo Viedni kvôli útokom psov opäť sprísnili podmienky, Bratislava po posledných incidentoch žiadne zmeny nechystá.

The post Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti

V Devínskej Novej Vsi začiatkom januára kaukazský ovčiak zaútočil na menšieho psíka, ktorý to neprežil. Na detskom ihrisku v Ružinove zase pred Vianocami trhal staffordshirský [...]

The post V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti appeared first on Živémesto.sk.

Bude v Bratislave situácia ako v Nitre?

Denne zomierajú dvaja až šiesti ľudia. Väčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac.

The post Bude v Bratislave situácia ako v Nitre? appeared first on Živémesto.sk.

Treba nám “vodičák” na psa?

Hoci je v meste venčenie psa bez vôdzky zakázané, v Bratislave minulý rok niekoľkokrát útočili voľne pustené bojové psy.

The post Treba nám “vodičák” na psa? appeared first on Živémesto.sk.

Zóny spoplatneného parkovania

The post Zóny spoplatneného parkovania appeared first on Živémesto.sk.

Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol

Za posledný týždeň pribudlo tisíc pozitívne testovaných na COVID-19. Vo väčších obvodoch toľko, ako za celú prvú vlnu.

The post Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov

Vodárne neplnia úlohy od mesta a ďalej si nevýhodne prenajímajú autá pre zamestnancov, ktorí ich podľa mestského kontrolóra využívajú aj na súkromné účely. Riaditeľ sa [...]

The post Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov appeared first on Živémesto.sk.

Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou”

Stáva sa, že politik po zvolení do funkcie zabudne nielen na to, kým bol, predtým, ale aj koho záujmy zastupuje. Zuzana Aufrichtová sa stala starostkou [...]

The post Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou” appeared first on Živémesto.sk.

Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno

Starostka, ktorá sa v minulosti zviditeľnila ako bojovníčka proti šikane a bossingu, podnety rodičov bagatelizovala a útočila na nich.

The post Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno appeared first on Živémesto.sk.

Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant

Kompromisný variant električky cez Euroveu, ktorý ponúkol bratislavský magistrát ministerstvu kultúry, je zároveň tým najhlučnejším.

The post Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant appeared first on Živémesto.sk.

Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur

Viac ako 1,4 milióna eur podľa polície ušetril bratislavský podnikateľ s odpadom, ktorý ho nelikvidoval, ale vyvážal do vinohradov a areálu vajnorského družstva. Dohodol sa [...]

The post Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur appeared first on Živémesto.sk.

Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených?

Na koronavírus sa nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách.

The post Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených? appeared first on Živémesto.sk.

Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli

Na odberných miestach, kde sa dalo testovať z auta, ľudia čakali aj šesť – sedem hodín. Niektoré preto zavreli. Keď sa cez týždeň objavili informácie [...]

The post Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli appeared first on Živémesto.sk.

Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus

Koronakríza spôsobila, že zadlženosť mesta nebude klesať, ale mierne stúpne. Pritom sa konečne dostalo pod 50 percent.

The post Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus appeared first on Živémesto.sk.

Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody

Obyvatelia jednej ulice v hlavnom meste čakali na zavedenie pitnej vody 12 rokov. Prečo? Akcia sa nezmestila do investičného plánu vodární...

The post Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Skalica je pekné mestečko s množstvom pamiatok, ale aj atrakcií v okolí. Stráviť sa tam dá celý víkend.

The post Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč appeared first on Živémesto.sk.

Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria

Hygienici uvažujú o tom, že by začiatok školského roka mal byť v niektorých školách odložený. Bratislavský kraj, kde je aktuálne 587 aktívnych prípadov koronavírusu, však [...]

The post Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria appeared first on Živémesto.sk.

Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil

Prepad tržieb Dopravného podniku nebol taký výrazný ako očakávali. Výpadok počas prvej vlny koronavírusu bol sedem miliónov eur, poslanci mu schválili až 21 miliónov eur. [...]

The post Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil appeared first on Živémesto.sk.

V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec

Ľudia na Slovensku prestali byť ostražití, poslanec nevie, od koho sa nakazil. Hygienici odmietajú, že sa vírus šíri aj komunitne.

The post V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec appeared first on Živémesto.sk.

Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie?

Mrvu (v strede) pri kandidatúre na primátora podporilo sedem politických strán, vrátane dnešnej koalície. Skončil na štvrtom mieste. V stredu vláda odobrila jeho vymenovanie za predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.
FOTO: Youtube

The post Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli

Kde je najhorší vzduch v Bratislave? Vysoké koncentrácie škodlivého oxidu dusičitého namerali na 11 miestach v hlavnom meste.

The post Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli appeared first on Živémesto.sk.

Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre

V Avione je horší vzduch ako na Trnavskom mýte, ktoré bolo doteraz známe ako miesto, kde množstvo výfukových plynov najčastejšie presahuje limity. Podobné výsledky ukazujú [...]

The post Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre appeared first on Živémesto.sk.

Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať

Dom Revolučného odborového hnutia, dnes Istropolis, postavili v dobe, keď Československo vynakladalo značné investície na výstavbu reprezentatívnych verejných budov.

The post Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať appeared first on Živémesto.sk.

Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Zrúcanina kostola a kláštora láka svojou magickou atmosférou. Urobte si tam piknik. Po ceste sa môžete zastaviť aj na zámku v Smoleniciach, blízko je aj [...]

The post Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka appeared first on Živémesto.sk.