Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislava

Bratislavské
noviny

Mišíkovu ulicu v Starom Meste čaká onedlho oprava
Už onedlho by mal bratislavský magistrát začať s rekonštrukciou časti Mišíkovej ulice, jednej z najviac boľavých tepien Starého Mesta. Informuje o tom na sociálnej sieti Staré Mesto.

FOTO: Cez Bratislavu prešiel vodíkový vlak
Počas soboty prešiel cez Bratislavu vodíkový vlak, z Hlavnej stanice smeroval do Devínskej Novej Vsi.

Pekná trúfalosť: Policajtov požiadal o nástroje na opravu auta, tí si vzápätí všimli, že čosi dôležité nesedí
Bratislavcskí mestskí policajti riešili naozaj zvláštny prípad. Na benzínovej pumpe ich požiadal o pomoc muž, ktorý si chcel opraviť auto. Policajti si však všimli, že na jeho vozidle čosi nesedí.

VIDEO z diaľnice: V otvorenom kufri auta sedel počas jazdy muž. Dôvod je však zreteľný
Bratislavskí policajti zverejnili na sociálnej sieti zábery z diaľnice, ktoré pôsobia na prvý pohľad šokujúco. V otvorenom kufri auta sedel muž. Zo záberov je však pomerne zreteľné, aký mal na to dôvod.

Bratislavská arcidiecéza chce formátom Adam, kde si? osloviť najmä mladých ľudí
Bratislavská arcidiecéza chce svojím novým formátom s názvom Adam, kde si? osloviť najmä mladých ľudí. Režisér podujatia Pavol Smolík uviedol, že hlavnou myšlienkou je zamýšľať sa, rozprávať, klásť si otázky o tom, kto sme, prečo sme, aká je naša ľudská identita a ako vznikla.

Zoo v nedeľu ponúka bohatý program, naživo môžete vidieť mláďa hrošíka
Komentované kŕmenia zvierat, prednášky či hudobné vystúpenie s africkými bubnami, aj to čaká v nedeľu na návštevníkov v zoologickej záhrade v Bratislave pri príležitosti Medzinárodného dňa biodiverzity. Jeho posolstvom je vytvoriť spoločnú budúcnosť pre všetko živé. Informovala o tom Alexandra Ritterová z bratislavskej zoo.

Festival Nová dráma spoznal svojich víťazov. Kto získal jednotlivé ocenenia?
Bratislava tento týždeň žila súčasnou drámou. V hlavnom meste vďaka festivalu vystúpilo deväť divadelných súborov, aby zabojovali o festivalové ceny. Kto získal jednotlivé ocenenia? Pre banoviny.sk to prezradila Jana Dugasová z Divadelného ústavu.

Tip na výlet: Navštívte romantický kaštieľ a tajomný Dračí hrádok
Pešia trasa začína v Stupave a vedie cez Pajštún, Kozlisko, Dračí hrádok, Svätý vrch a končí opäť v Stupave. Dĺžka je cca 18 kilometrov a prevýšenie 600 metrov. Prejdete ju asi za 5 hodín aj s malými prestávkami na Pajštúne a Dračom hrádku. Tip na výlet publikovala Bratislavská župa na svojom webe.

Tragédia: Na mladého muža sa zosypal betónový strop
Práce na jednej zo stavieb v Modre - Harmónii sa v sobotu skončili tragicky. Na jedného z mužov sa zosypal strop.

Výsledky súťaže pre severnú časť štvrte Nesto ešte nie sú známe
Výsledky medzinárodnej urbanisticko-architektonickej súťaže pre severnú časť územia budúcej mestskej štvrte Nesto pre takmer 15.000 obyvateľov v bratislavskej Petržalke by mohli byť známe na prelome júna a júla. Do finále po prvom kole postúpili dva ateliéry. Na súťaži sa zúčastnilo sedem európskych tímov. Uviedol to Pavel Baslík zo spoločnosti Lucron, ktorá stojí za projektom Nesto.

Úplne vyjazdené pneumatiky: Hodnota hĺbky pneumatík nákladného vozidla, ktoré kontrolovali policajti, bola nula
Polícia na ceste za Svätým Jurom zastavila 47- ročného vodiča na nákladnom vozidle zn. MAN. Pneumatiky jeho vozidla však na jednej z náprav nemali žiadnu hĺbku drážky. Informovala o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

FOTO Bežecká dráha okolo jazera na Štrkovci sa začína rekonštruovať, už v lete si zabeháte na novej
Ak pôjdete v najbližších týždňoch na Štrkovecké jazero, určite si tam všimnete nové oplotenie a menšie stavebné mechanizmy. Začala tam rekonštrukcia bežeckého oválu. Informoval o tom starosta Ružinova Martin Chren na sociálnej sieti.

Radi by ste začali včeláriť, ale neviete, ako na to? Prihláste sa na kurz včelárenia
Ak ste začiatočník a potrebujete poradiť alebo sa chcete dozvedieť niečo viac o včelách a včelárení, tak je tento teoretický i praktický kurz určený pre vás. Informovali o tom Mestské lesy na sociálnej sieti.

Na domovskej scéne Bratislavského bábkového divadla sa predstavia bábkari zo Žiliny
Bratislavské bábkové divadlo (BBD) pokračuje v predstavovaní zaujímavých divadiel bratislavským divákom. Po prestávke spojenej so sťahovaním privíta na svojej dočasnej adrese ako hosťa Bábkové divadlo Žilina, ktoré spolu s BBD patrí k najstarším bábkovým divadlám na Slovensku.

Jarný Urban Market v Pistoriho paláci otvoril svoje brány verejnosti
Jarný Urban Market otvoril svoje brány verejnosti. Na podujatí sa počas víkendu prezentuje vyše šesťdesiat lokálnych značiek a tvorcov z oblastí módy, šperkov, doplnkov, detského sortimentu, interiérového dizajnu, umenia a literatúry. Predajnú zónu dopĺňa bohatý kultúrny program. Na nádvorí paláca a v Kine Film Europe sú pre návštevníkov pripravené koncerty, diskusie, filmové premietania, dj-ské hrania, workshopy a divadelné predstavenia pre deti.

V Bratislavskom kraji treba počítať so silnejším vetrom, platí výstraha 1.stupňa
Na západnom Slovensku sa môže v sobotu (21. 5.) rozfúkať, platí to aj pre Bratislavu, so silnejším vetrom treba počítať aj na horách. Upozorňuje na to Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahy prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Na diaľnici D2 v Bratislave štartuje ďalšia etapa opravy mosta Lamač
Na diaľnici D2 v Bratislave sa začína ďalšia etapa opravy mosta Lamač. Tentoraz v smere z hlavného mesta do Malaciek. Rozdelená bude do viacerých fáz, prvú spúšťajú v sobotu ráno do nedele (22. 5.). Cez víkend budú osádzať dopravné značenia a presmerujú dopravu. Informuje o tom Národná diaľničná spoločnosť (NDS) na svojom webe.

Slovensko a Rakúsko chcú spoločne projektami vrátiť rieku Morava prírode
Slovensko a Rakúsko spoločne pripravujú na rieke Morava viaceré projekty. Plánujú obnoviť meandre aj vzácne biotopy, ktoré sa na nej nachádzajú a chcú ju vrátiť do pôvodného "prírodného" stavu, v akom bola pred akýmikoľvek ľudskými zásahmi.

V Bratislave kúpite náušnice aj za 40 000 eur. Ako vyzerajú?
Jedny z najdrahších šperkov, aké v našom hlavnom meste dostanete kúpiť, by paradoxne na vašich ušiach odhalil len odborník. Sú najmä dobrou investíciou.

Letnú čitáreň na Klariskej otvorí koncert K. Málikovej
Mestská knižnica v Bratislave pozýva tento rok do novej čitárne na Klariskej 16. Priestory letnej  čitárne U červeného raka nemôže v aktuálnej sezóne sprístupniť pre stavebné práce. Všetky obľúbené služby má ponúknuť letná čitáreň na nádvorí knižnice. Nový priestor otvoria v pondelok 23. mája vystúpením Kataríny Málikovej.

Bratislava v pohybe prichádza s letnou edíciou festivalu DANCE ON
Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe avizuje po 25 rokoch existencie svoju prvú letnú edíciu. Miniséria predstavení súčasného tanca zo stredoeurópskeho regiónu sa uskutoční 30. mája, 6. a 17. júna v A4 - Priestore súčasnej kultúry pod názvom DANCE ON. Diváci spoznajú aktuálnu tvorbu choreografiek Cécile da Costaovej, Rity Góbiovej a na programe je aj slovenská premiéra česko-slovensko-maďarskej koprodukcie SOFT SPOT.

Nové modernejšie priestory: Deutsche Schule Bratislava otvára novú budovu školy na Kramároch
Deutsche Schule Bratislava otvára novú budovu školy na Kramároch. Počas mája sa do moderných priestorov presťahuje celá inštitúcia, teda materská škola, základná škola a gymnázium. Tohtoroční maturanti absolvujú „skúšku dospelosti“ už v novej škole.

Namiesto stromov kvetináče? Starostka reaguje na obavy o najkrajšie námestie v centre Bratislavy
Viacerých Bratislavčanov zaskočili správy, ktorým bolo od začiatku ťažké uveriť: návrh revitalizácie Hviezdoslavovho námestia vraj ráta s odstránením 29 stromov. O projekte mali poslanci Starého Mesta rokovať tento týždeň, napokon bol z programu stiahnutý. Starostka Zuzana Aufrichtová vysvetľuje, že rozruch okolo výrubu je zbytočný.

Vážne dopravné nehody: Okrem dievčaťa pri inej nehode zranenia utrpel cyklista, polícia vyzýva na zvýšenú opatrnosť
V Bratislavskom kraji došlo počas štvrtka (19. 5.) a piatka k viacerým vážnym dopravným nehodám. Zranenia utrpel cyklista aj maloleté dievča. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

VIZUALIZÁCIE Veľká premena: Staré Mesto sa opäť spojí s podhradím, autá na Staromestskej pôjdu popod plató
Nad Staromestskou ulicou, ktorá v 70. rokoch rozdelila centrum mesta, má vzniknúť približne 218-metrov dlhé a 20-metrov široké Plató pre peších. Nová plocha scelí Staré Mesto a prinavráti chýbajúci verejný priestor. Pribudne množstvo zelene, detské ihriská, workoutové preliezky pre dospelých a plató má pomôcť túto lokalitu ozdraviť aj odhlučnením frekventovanej ulice pod ním.

Viete, ako malá krajina uprostred Atlantiku ovplyvňovala svetové dejiny?
Winston Churchill počas vojny zhrnul postreh jedného zo svojich generálov: „Kto vlastní Island, drží pištoľ namierenú na Anglicko, Ameriku a Kanadu.“ Ukázalo sa, že poloha Islandu uprostred severného Atlantiku bola počas vojny kľúčová. Ani jedna strana však nevedela, aký dôležitý napokon bude...

Na Račianskom mýte zrazil autobus 8-ročné dievča
Na Račianskom mýte smerom v Bratislave došlo v piatok ráno k nehode. Autobus zrazil maloletú chodkyňu.

Na Malokarpatskej vínnej ceste otvoria v piatok popoludní 121 pivníc
Od Bratislavy cez Svätý Jur, Pezinok, Modru, Senec až po Doľany sa v piatok popoludní otvorí pre milovníkov vína 121 pivníc. Do soboty (21. 5.) večera tak budú môcť v rámci podujatia Otvorené pivnice na sv. Urbana ochutnať víno priamo zo suda a zistiť, aký bol uplynulý vinársky rok.

Dostal nespravodlivú pokutu, sťažuje si pani Mária, ktorú pobúril postup revízorov voči jej manželovi
MHD a pokuty od revízorov sú veľmi častou témou Bratislavčanov. Viacero ľudí však poukazuje na problém, keď Dopravný podnik vyberá od ľudí pokuty i v prípade, keď nemali v úmysle cestovať načierno.

K odporu proti návrhom Igora Matoviča sa pridáva aj bratislavský magistrát
Bratislava vo štvrtok stiahla na budove magistrátu na Primaciálnom námestí svoju mestskú zástavu na pol žrde. Pridala sa tak k ďalším slovenským mestám a obciam, ktoré chcú aj týmto spôsobom vyjadriť nespokojnosť s aktuálnymi návrhmi z dielne rezortu financií, ale aj s dlhodobým prístupom štátu voči samosprávam.

Viacerí bratislavskí starostovia označili návrhy vlády za nezodpovedné
Viacerí bratislavskí starostovia vnímajú aktuálne návrhy vlády za nezodpovedné a populistické, ktoré škodia samosprávam, a teda aj obyvateľom. Samosprávy však podľa nich aj počas pandémie či utečeneckej krízy z Ukrajiny potvrdili, že dokážu fungovať aj v náročných časoch a vedia na svoje plecia prevziať aj základné funkcie štátu, ktoré priamo nepatria do ich kompetencií a rozpočtov.

SND: "24" nie je hra o Ukrajine, ale o tom, ako Slováci vnímajú vojnu
S podtitulom "Príbeh, ktorý je aj o nás" uvedie Činohra Slovenského národného divadla v Štúdiu SND premiéru inscenácie pod názvom "24". "Vznikla formou kolektívneho písania," uviedla na štvrtkovej tlačovej konferencii spoluautorka a režisérka Valeria Schulczová. Autorský kolektív vychádzal zo súčasnej spoločenskej situácie a vojnového konfliktu u našich východných susedov. Názov odvodil od dátumu 24. február, keď Rusko napadlo Ukrajinu.

Nové Mesto začalo s prípravou dokumentu PHSR na roky 2022 až 2030
Bratislavské Nové Mesto začalo s prípravou strategického dokumentu Plán hospodárskeho a sociálneho rozvoja (PHSR) na roky 2022 až 2030. Na jar začalo so zberom a analýzou dát a dokumentov, v týchto dňoch sa pustilo v rámci druhej fázy do prieskumu názorov obyvateľov.  

Pre milovníkov kvalitnej gastronómie: Pod hradom Devín sa koná vinársky majáles
Už počas nastávajúceho víkendu môžete v bratislavskej mestskej časti Devín navštíviť Devínsky vinársky majáles. Podujatie sa bude konať počas Dňa otvorených pivníc v Malokarpatskom regióne.

FOTO a VIDEO Parkúr na nábreží! Na Tyršáku je rušno, najlepšie svetové kone môžete vidieť aj vy úplne zadarmo
Miliónové kone budú po Monaku, Paríži či Miami od štvrtka do nedele súťažiť na Tyršovom nábreží. Aj vďaka podpore mestskej časti Petržalka sú bezplatne k dispozícii tribúny s kapacitou 1500 miest a bohatý sprievodný program. Informovala o tom samospráva na svojom webe.

Župan Droba vyzýva poslancov parlamentu, aby neschválili úpravu daňového bonusu
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja vyzýva poslancov Národnej rady (NR) SR, aby nepodporili úpravu daňového bonusu ministerstva financií.

Nepoznáte tento párik? Mohol by pomôcť objasniť krádež batožiny s tisíckami eur, dokladmi a bankomatovými kartami
Neznámy páchateľ si podľa slov polície z priestorov prebaľovacieho pultu pre deti, ktorý je situovaný v jednom z nákupných centier odcudzil a prisvojil si príručnú batožinu. Informovala o tom bratislavská krajská polícia na sociálnej sieti.

Deň biodiverzity v bratislavskej ZOO bude plný africkej exotiky, zažite ho za zvukov afrických bubnov
„Vytvorme spoločnú budúcnosť pre všetko živé“, je posolstvom tohtoročného dňa biodiverzity v ZOO Bratislava. Tá pozýva obyvateľov, aby prišli v nedeľu 22. mája osláviť tento významný deň do ZOO Bratislava.

Na železničnej stanici Východné sa vykoľajil rušeň
Polícia dnes v skorých ranných hodinách riešila vykoľajenie nákladného vlaku v priestoroch Železničnej stanice Východné v treťom Bratislavskom okrese. Informoval o tom bratislavský policajný hovorca Michal Szeiff.

Na Patrónke začal horieť autobus MHD, niektoré linky museli presmerovať
Na bratislavskej Patrónke horí autobus mestskej hromadnej dopravy (MHD). Potvrdil to hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec. Vodičovi autobusu ani cestujúcim sa podľa jeho slov nič nestalo.

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea
Herečka storočia Emília Vášáryová sa na javisko Slovenského národného divadla (SND) postaví aj v deň svojho životného jubilea. Na jej želanie uvádza SND inscenáciu Dnes večer nehráme, lebo v nej, na pozadí udalostí z novembra 1989, hrajú o tom, aké je poslanie hercov a v širšom kontexte aj poslanie umelca vôbec.

Spustili opravu zastávok na Račianskej električkovej radiále
Dopravný podnik Bratislava (DPB) spustil opravu viacerých zastávok na Račianskej električkovej radiále. Pracuje sa napríklad na zastávkach Mladá garda, Námestie Biely Kríž či na Pionierskej.

SND: Koncert Čarovné noci v opere predstaví raritné diela
Slovenské národné divadlo (SND) pozýva v piatok (20. 5.) na koncert Čarovné noci v opere. V hviezdnom speváckom obsadení na ňom zaznejú raritné vokálne diela českého skladateľa Bohuslava Martinů, Francúza Camilla Saint-Saënsa a Taliana Ruggera Leoncavalla.

Akademický senát UK zvolil za kandidáta na rektora M. Števčeka
Akademický senát Univerzity Komenského (AS UK) v Bratislave zvolil v stredu počas svojho zasadnutia Mareka Števčeka za kandidáta na rektora. Ide o doterajšieho rektora, ktorý vedie najväčšiu slovenskú univerzitu od roku 2019. Jeho protikandidátom bol Daniel Olejár z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, bývalý prorektor univerzity. Po vymenovaní prezidentkou SR sa Števček stane novým rektorom univerzity.

Nehoda: V Podunajských Biskupiciach sa prevrátil kamión
Vyletel z cesty. Dnes krátko pred 11.00 h došlo na Lieskovskej ceste v mestskej časti Podunajské Biskupice k nehode kamióna.

Ďalší opití vodiči: Monika jazdila po Dúbravke v stave ťažkej opitosti
Aj v priebehu stredy (17.05.2022) ) bratislavskí dopravní policajti stretli s vodičmi, ktorým ani značný stav opitosti neprekážal v tom, aby si sadli za volant.

Pamätáte si kauzu pieskovania lúk v Petržalke? Ešte stále sa neskončila
Konanie o správnom delikte v súvislosti s minuloročným pieskovaním lúk v bratislavskej Petržalke nie je stále ukončené.

Veľká výhra alebo zdrvujúca porážka. Z dlhodobého hľadiska to nemá veľkú relevanciu
Vyber si správne hodnoty a ciele, za ktorými pôjdeš. Budú ťa sprevádzať počas celej tvoje cesty životom. Stoj na správnej a morálnej strane. Kasíno nie je cesta, ale závislosť.

Riziko vzniku melanómu podľa odborníkov znížite vyhýbaním sa opaľovaniu a soláriám
 Riziko vzniku melanómu možno znižovať dodržiavaním viacerých zásad, napríklad vyhýbaním sa opaľovaniu a soláriám. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Urban Market: Návštevníkov čakajú tri dni lokálnej módy, autorskej tvorby aj kultúrny program
Predajná výstava lokálnej módy a dizajnu Urban Market sa vracia. Po vynútenej pandemickej pauze sa 20. až 22. mája uskutoční prvá riadna jarná edícia od roku 2019. Svoje jedinečné priestory podujatiu tento raz prepožičalo Staromestské centrum kultúry a vzdelávania - Pistoriho palác, ktorý sa nachádza na Štefánikovej ulici 25 v Starom Meste.

SME

Bratislava prenajíma mestské vinice
Mesto zatiaľ prenajalo tri vinice v Rači, podmienky ďalších súťaží zmiernilo.

Na Železnej studničke vznikla ďalšia oddychová zóna
Na brehu štvrtého rybníka pribudli pobytové schody.

Diaľničiari začnú opravovať most Lamač, práce potrvajú celé leto
Opravy sa začnú na budúci víkend.

Opustený internát v Záhorskej Bystrici premenia na nájomné byty
V budove má vzniknúť zhruba 90 nových bytov.

V Bratislave zmodernizujú trolejbusové trate na Miletičovej a Karadžičovej
Mesto podpísalo zmluvy dokopy za viac ako jeden milión eur.

Cyklotrasy popri Morave spája ďalší cyklomost
Rieka Morava má čo ponúknuť turistom na oboch brehoch.

Výstavba električkovej trate v Petržalke má prvé omeškanie
Zhotoviteľ stále deklaruje včasné dokončenie.

Cez Dunaj plánovali odpaľovať golfové loptičky, akciu nepovolili
Ľudia mali trafiť opačný breh rieky.

Bratislavský parkovací asistent sa rozšíril o ďalšie dve lokality v Ružinove
V lokalitách nezaparkuje počas pracovných dní od 14.00 do 6.00 h nikto, kto nie je zaregistrovaný v systéme PAAS.

Počas protestu pred Prezidentským palácom riešila polícia štyri priestupky
Protest organizovalo hnutie Republika.

Príjemne žiť môžeme tam, kde je nám spolu dobre. Dobrý trh sa vrátil na Panenskú ulicu
Predstavilo sa takmer 200 trhovníkov.

V Bratislave predstavili systém označovania potravín Nutri-Score
Zdravotný profilSlovákov je horší ako priemer Európskej únie.

Autobusové linky budú premávať častejšie, dopravný podnik ruší prázdninový režim
Dôvodom je rastúci počet cestujúcich.

Diaľnica z Trnavy do Bratislavy je po nehode opäť neprejazdná
Na diaľnici sa prevrátilo nákladné auto.

Dobrý trh v Bratislave po pandémii pokračuje
Organizátori dali zmerať ekonomické dopady poduatia, sú významné.

Staré Mesto dostalo od Taiwanu dar 250-tisíc dolárov na pomoc Ukrajine
Vyše polovica daru pôjde spriateleným ukrajinským mestám a zvyšok na pomoc Ukrajincom.

Divadlo Aréna prechádza komplexnou obnovou, ukončená má byť budúci rok
Vizuálne by sa divadlo malo vrátiť do podoby z roku 1939.

Polícia reguluje po požiari auta premávku na D2 pred Bratislavou
Zdržanie je asi 30 minút.

V Petržalke sa budú v sobotu opäť čistiť dunajské brehy
Po akcii nebude chýbať občerstvenie priamo v lodenici.

Víkend bude patriť tradičným Bratislavským mestským dňom
Podujatie sa vracia po dvoch rokoch pandemických obmedzení.

Územný plán bráni výstavbe nových bytov v Bratislave, tvrdí Inštitút urbánneho rozvoja
V Bratislave chýbajú desiatky tisíc nových bytov.

Vo viacerých školách nahlásili bombu, podozrenie sa nepotvrdilo
Policajti uvedené oznámenie preverili a vykonali pyrotechnické prehliadky.

Nové Mesto otvorilo Ukrajinsko-slovenský komunitný dom
Cieľom je tiež pomoc pri integrácii do miestnej komunity.

Pripravuje sa regulované parkovanie v lokalite Košická - Miletičova - Prievozská
Občania môžu posielať k návrhu pripomienky.

Nový cyklomost cez rieku Moravu otvoria 7. mája, spustili registráciu na cyklojazdy
Návštevníkov čaká sprievodný program.

Bratislavská zoo v sobotu otvorí letnú sezónu
Na programe je aj komentované kŕmenie zvierat.

Polícia obvinila pre krádeže bytov v Bratislave dvojicu Gruzíncov
Jedným zo spoločných znakov krádeží bolo označovanie bytov.

Koľko pribudlo v Bratislave prípadov? Pozrite si graf
Koronavírus v Bratislave: Ako sa vyvíja nákaza?

Rožňavská ulica v Bratislave je v smere von z mesta uzatvorená
Dopravu policajti odkláňajú na Tomášikovu ulicu.

Súd oslobodil obžalovaných z prípravy vraždy exstarostu Marianky
Rozsudok ešte nie je právoplatný.

V Bratislave nebudú na Veľkonočný pondelok odvážať odpad
Náhradný odvoz odpadu za Veľkonočný pondelok je plánovaný v dňoch od 19. do 23. apríla.

Polícia varuje pred zlodejmi, ktorí si byty značia písaním perom
Páchatelia si byty vždy vopred vytipujú.

Na Kamzíku pribudne na jeseň nový rodinný cyklopark
Nový cykloareál bude mať tri zóny.

Na Kamzíku by mal do jesene vzniknúť rodinný cyklopark
V lesoparku na Kamzíku v bratislavskom Novom Meste by mal vyrásť nový rodinný cyklopark.

Športová hala Prokofievova sa zmenila na dočasnú ubytovňu pre Ukrajincov
Okrem nocľahu ponúka stravu, zdravotnú starostlivosť aj pomoc s hľadaním práce či škôl.

Cena rekonštrukcie železničného tunela sa zvýšila na takmer päť miliónov eur
Rekonštrukcia tunela je plánovaná na desať mesiacov.

Rozbieha sa výstavba prestupných terminálov v Lamači a Vrakuni
Železničiari už podpísali zmluvy o dielo, zverejnené v centrálnom registri.

Priemerné ceny bytov v Bratislave prestali rásť
Z realitného trhu zmizla drvivá väčšina novostavieb a v ponuke ostali staršie a lacnejšie byty.

V nemocnici sv. Michala vzniklo centrum špecializovanej starostlivosti
V rámci rekonštrukcie sa vytvorili nové špecializované ambulancie.

Štúdia ukázala možnú podobu Dunajského parku
Bratislavský Dunajský park by sa mohol rozprestierať od Devína po Čunovo.

Aktuality magistrátu

V Bratislave vznikne nad Staromestskou ulicou Plató pre peších
V Bratislave vznikne nad Staromestskou ulicou Plató pre peších

Bratislava aj tento rok zasahuje ešte skôr, ako sa z lariev stihnú vyliahnuť komáre
Bratislava aj tento rok zasahuje ešte skôr, ako sa z lariev stihnú vyliahnuť komáre

DPOH plné výnimočných zážitkov
DPOH plné výnimočných zážitkov

Na Železnej studničke sa už dá posedieť priamo na brehu štvrtého rybníka
Na Železnej studničke sa už dá posedieť priamo na brehu štvrtého rybníka

Budúca podoba bytového objektu v  Záhorskej Bystrici je známa, napredujú aj ďalšie projekty mestského nájomného bývania
Budúca podoba bytového objektu v  Záhorskej Bystrici je známa, napredujú aj ďalšie projekty mestského nájomného bývania

Mesto postavilo v Karlovej Vsi nový moderný park pre deti, mládež aj dospelých
Mesto postavilo v Karlovej Vsi nový moderný park pre deti, mládež aj dospelých

Hlavné mesto a OLO zapájajú do zberu kuchynského bioodpadu ďalšie štyri mestské časti
Hlavné mesto a OLO zapájajú do zberu kuchynského bioodpadu ďalšie štyri mestské časti

Laureáti Ceny primátora Bratislavy za rok 2022 sú známi, primátor ocenil výnimočné osobnosti
Laureáti Ceny primátora Bratislavy za rok 2022 sú známi, primátor ocenil výnimočné osobnosti

Ak sú developeri nespokojní, je to prirodzený dôsledok napĺňania verejného záujmu
Ak sú developeri nespokojní, je to prirodzený dôsledok napĺňania verejného záujmu

Dopravný podnik obnoví frekventované zastávky na Račianskej radiále. V týchto dňoch spúšťa realizáciu Programu obnovy a doplnenia prístreškov
Dopravný podnik obnoví frekventované zastávky na Račianskej radiále. V týchto dňoch spúšťa realizáciu Programu obnovy a doplnenia prístreškov

Príspevkové organizácie Bratislavy v oblasti kultúry oboznámia verejnosť s výsledkami svojej práce
Príspevkové organizácie Bratislavy v oblasti kultúry oboznámia verejnosť s výsledkami svojej práce

Tohtoročná jarná výsadbová sezóna je v plnom prúde
Tohtoročná jarná výsadbová sezóna je v plnom prúde

Bratislava má v otázke umiestňovania diel vo verejnom priestore jasný názor, naráža však na legislatívne limity
Bratislava má v otázke umiestňovania diel vo verejnom priestore jasný názor, naráža však na legislatívne limity

Víkend plný kultúry v uliciach Bratislavy
Víkend plný kultúry v uliciach Bratislavy

Nadácia mesta Bratislavy otvorila mimoriadnu výzvu kvôli situácii v Ukrajine
Nadácia mesta Bratislavy otvorila mimoriadnu výzvu kvôli situácii v Ukrajine

Úspešní športovci si prevzali Bratislavskú cenu za šport 2021
Úspešní športovci si prevzali Bratislavskú cenu za šport 2021

V Bratislave začalo fungovať veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci
V Bratislave začalo fungovať veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci

Spevácky zbor mesta Bratislavy má nového dirigenta
Spevácky zbor mesta Bratislavy má nového dirigenta

Pre bratislavskú ubytovňu Fortuna získalo mesto jedinečný program, ktorý učí deti podnikavosti
Pre bratislavskú ubytovňu Fortuna získalo mesto jedinečný program, ktorý učí deti podnikavosti

Trolejbusom zo stanice na letisko a „megatrolejbusom“ do východnej časti Bratislavy. Dopravný podnik podpísal zmluvy na nákup nových hybridných vozidiel
Trolejbusom zo stanice na letisko a „megatrolejbusom“ do východnej časti Bratislavy. Dopravný podnik podpísal zmluvy na nákup nových hybridných vozidiel

Živémesto.sk

Hanuliaková bude opäť riaditeľkou ZOO, nový konkurz nebude

Nová riaditeľka Júlia Hanuliaková sa vracia do ZOO po probléme s občianstvom, ktoré stratila pre zákon o dvojitom občianstve. Niektorí zamestnanci si jej návrat neželali [...]

The post Hanuliaková bude opäť riaditeľkou ZOO, nový konkurz nebude appeared first on Živémesto.sk.

Po zdražení lístkov sa ich predaj prepadol

Cestujúci si po júlovej zmene tarify kupujú menej lístkov, predaj zlacnených električeniek však prekonal rekordy.

The post Po zdražení lístkov sa ich predaj prepadol appeared first on Živémesto.sk.

Diviak – divák na výlet ku SND doplatil

Diviaky v meste to majú zrátané. Aj podľa Mestských lesov ich je veľa a treba ich strieľať.

The post Diviak – divák na výlet ku SND doplatil appeared first on Živémesto.sk.

Vallo sľubuje aj to, čo pred troma rokmi

V oblasti dopravy sa vedeniu mesta nepodarilo splniť plány, sľuby teda posunuli do ďalšieho obdobia.

The post Vallo sľubuje aj to, čo pred troma rokmi appeared first on Živémesto.sk.

Omikron prekonal rekord v počte nakazených aj v Bratislave

V hlavnom meste i kraji je rekordný počet nakazených i zavretých školských tried. Minulý týždeň počty nakazených vystúpili na viac ako osemnásobok oproti druhej vlne [...]

The post Omikron prekonal rekord v počte nakazených aj v Bratislave appeared first on Živémesto.sk.

V MHD cestujú hlavne ženy a deti, treba ich chrániť

Ak vedenie mesta chce, aby ľudia presadli z áut do MHD, malo by sa sústrediť aj na jej bezpečnosť.

The post V MHD cestujú hlavne ženy a deti, treba ich chrániť appeared first on Živémesto.sk.

MHD má byť aj bezpečná. Vie DPB, ako na to?

Chlapca v autobuse obťažoval neznámy muž. DPB riešenie nehľadá, vraj stačia kamery. Viedeň recept má.

The post MHD má byť aj bezpečná. Vie DPB, ako na to? appeared first on Živémesto.sk.

Prečo parkovacia politika vyšla až Vallovi?

Základné pravidlá parkovacej politiky v Bratislave boli schválené už pred desiatimi rokmi.

The post Prečo parkovacia politika vyšla až Vallovi? appeared first on Živémesto.sk.

Parkovacia politika Bratislavy: Namiesto papuče fotka?

Pokuty za parkovanie načierno v zónach parkovacej politiky v Bratislave zatiaľ nedávajú, podľa primátora však o nich nebude možné jednať.

The post Parkovacia politika Bratislavy: Namiesto papuče fotka? appeared first on Živémesto.sk.

Prečo aj Bratislava potrebuje zabrzdiť?

Treba sa pozrieť na stav bratislavských nemocníc.

The post Prečo aj Bratislava potrebuje zabrzdiť? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava ide do červenej, aká je v nej situácia?

Počty nakazených aj v Bratislave dosahujú vrchol druhej vlny, pričom podľa odborníkov budú ešte stúpať. Rozdiel oproti druhej vlne je však počet hospitalizovaných – v [...]

The post Bratislava ide do červenej, aká je v nej situácia? appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí

Hoci má Bratislavský kraj najviac zaočkovaných ľudí proti koronavírusu, neplatí to pre deti. Zaočkovaných je necelých 11 percent detí od 10 do 14 rokov, čiže [...]

The post V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí appeared first on Živémesto.sk.

Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo

Financovanie Dopravného podniku Bratislava je nastavené tak, že keď vyprodukuje akúkoľvek stratu, mesto mu ju ďalší rok preplatí.

The post Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby

Proti chorobám, ktoré Aedes japonicus prenáša, sa veľmi nedá očkovať. Treba ho likvidovať aj záhradách.

The post V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby appeared first on Živémesto.sk.

Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok

V Bratislave potvrdili výskyt ázijského komára, ktorý prenáša choroby. Podľa štúdie z časopisu Nature jeho larvy likviduje bežný esenciálny olej.

The post Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok appeared first on Živémesto.sk.

Aká bude tretia vlna v Bratislave?

Vďaka zaočkovanosti môže mať tretia vlna v Bratislave miernejší priebeh. Deltu však vozia hlavne nezaočkovaní.

The post Aká bude tretia vlna v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Kedy budú nové trate električiek?

Z električkových tratí, naplánovaných v roku 2013, sa urobila len trasa do Petržalky. Čakajú Podunajské Biskupice, Vajnory, Bory a ....

The post Kedy budú nové trate električiek? appeared first on Živémesto.sk.

15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr

Dopravný podnik mení ceny, tak vypol automaty. Cestujúcim odporúča hľadať tie funkčné.

The post 15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr appeared first on Živémesto.sk.

Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie?

Obyvatelia spoplatnených zón budú platiť 39 eur ročne, návštevníci od 50 centov do 2 eur na hodinu.

The post Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie? appeared first on Živémesto.sk.

Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu

Jedna zóna parkovania, ktorú žiadali mnohí obyvatelia, v Starom Meste nebude.

The post Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu appeared first on Živémesto.sk.

Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí

Dokáže žiť bez plastových sáčkov, nosí oblečenie zo secondhandu, neje mäso a Bratislavu brázdi na bicykli.

The post Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí appeared first on Živémesto.sk.

Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie

Mestský poslanec získal kompenzácie aj za nájmy, ktoré medzi sebou uzavreli subjekty, kde figuruje, či na projekty, ktoré len plánoval rozbehnúť. Chybu priznal, postu šéfa [...]

The post Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie appeared first on Živémesto.sk.

DinoPark zavreli, čo ho nahradí?

DinoPark doteraz bratislavskú zoo vyšiel na päť miliónov eur. ZOO hľadá novú atrakciu.

The post DinoPark zavreli, čo ho nahradí? appeared first on Živémesto.sk.

Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu

Nastavil Bratislavu ako moderné veľkomesto, rozbehol výstavbu električkových tratí. Problémom však zostali developeri.

The post Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu appeared first on Živémesto.sk.

Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy?

Na Národnom futbalovom štadióne očkujú Pfizerom aj náhodných okoloidúcich. Prednosť však majú napríklad ľudia s astmou, či vysokým tlakom, ktorí sa ale na rozdiel od [...]

The post Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy? appeared first on Živémesto.sk.

Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave?

Viac peňazí má ísť do čistej, zelenej a ekologickej hromadnej dopravy. Otázne je, či je na to magistrát pripravený.

The post Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac

Zdraženie základného cestovného v MHD sa môže dotknúť až dvoch tretín ľudí, ktorí cestujú na jednorazové lístky.

The post Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac appeared first on Živémesto.sk.

Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí

Ministerstvo školstva zrejme šetrí testami. Hoci hovorilo o milióne, nakoniec nakúpilo len 20 tisíc, pričom ich určilo hlavne pre druhý stupeň, ktorý sa vráti do [...]

The post Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur

Historické pamiatky, úžasný mušt, alebo burčiak, krásna príroda. To všetko ponúka Svätý Jur len kúsok za Bratislavou. Aj bicyklom.

The post Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur appeared first on Živémesto.sk.

Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol

Napriek opatreniam sa v školách šíril koronavírus. Hygienici hovoria, že polovica infikovaných detí sa nakazila v školách.

The post Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať?

Univerzitná nemocnica v Bratislave zastavila registráciu náhradníkov na očkovanie, pretože sa ich prihlásilo takmer 22 tisíc. Denne pritom vezmú len pár ľudí.

The post Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať? appeared first on Živémesto.sk.

Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Epidemická situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila natoľko, že sa [...]

The post Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú appeared first on Živémesto.sk.

Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia

Experti odporučili, aby si dal magistrát vypracovať štúdiu o tom, či je možné vybudovať električkovú trať pred novou budovou Slovenského národného divadla bez toho, aby [...]

The post Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia appeared first on Živémesto.sk.

Kto sa vráti do škôl v Bratislave?

Viac ako 5600 detí sa budúci pondelok môže vrátiť do svojich tried. Po tom, čo hlavný hygienik označil otváranie škôl za vysoké riziko, sa rozhodli [...]

The post Kto sa vráti do škôl v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča

Vyše 49 tisíc detí sa má vrátiť do škôl a škôlok v čase výrazného šírenia britskej mutácie.

The post Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča appeared first on Živémesto.sk.

Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič

Kým vo Viedni kvôli útokom psov opäť sprísnili podmienky, Bratislava po posledných incidentoch žiadne zmeny nechystá.

The post Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti

V Devínskej Novej Vsi začiatkom januára kaukazský ovčiak zaútočil na menšieho psíka, ktorý to neprežil. Na detskom ihrisku v Ružinove zase pred Vianocami trhal staffordshirský [...]

The post V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti appeared first on Živémesto.sk.

Treba nám “vodičák” na psa?

Hoci je v meste venčenie psa bez vôdzky zakázané, v Bratislave minulý rok niekoľkokrát útočili voľne pustené bojové psy.

The post Treba nám “vodičák” na psa? appeared first on Živémesto.sk.

Bude v Bratislave situácia ako v Nitre?

Denne zomierajú dvaja až šiesti ľudia. Väčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac.

The post Bude v Bratislave situácia ako v Nitre? appeared first on Živémesto.sk.

Zóny spoplatneného parkovania

The post Zóny spoplatneného parkovania appeared first on Živémesto.sk.

Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol

Za posledný týždeň pribudlo tisíc pozitívne testovaných na COVID-19. Vo väčších obvodoch toľko, ako za celú prvú vlnu.

The post Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov

Vodárne neplnia úlohy od mesta a ďalej si nevýhodne prenajímajú autá pre zamestnancov, ktorí ich podľa mestského kontrolóra využívajú aj na súkromné účely. Riaditeľ sa [...]

The post Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov appeared first on Živémesto.sk.

Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou”

Stáva sa, že politik po zvolení do funkcie zabudne nielen na to, kým bol, predtým, ale aj koho záujmy zastupuje. Zuzana Aufrichtová sa stala starostkou [...]

The post Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou” appeared first on Živémesto.sk.

Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno

Starostka, ktorá sa v minulosti zviditeľnila ako bojovníčka proti šikane a bossingu, podnety rodičov bagatelizovala a útočila na nich.

The post Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno appeared first on Živémesto.sk.

Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant

Kompromisný variant električky cez Euroveu, ktorý ponúkol bratislavský magistrát ministerstvu kultúry, je zároveň tým najhlučnejším.

The post Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant appeared first on Živémesto.sk.

Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur

Viac ako 1,4 milióna eur podľa polície ušetril bratislavský podnikateľ s odpadom, ktorý ho nelikvidoval, ale vyvážal do vinohradov a areálu vajnorského družstva. Dohodol sa [...]

The post Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur appeared first on Živémesto.sk.

Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených?

Na koronavírus sa nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách.

The post Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených? appeared first on Živémesto.sk.

Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli

Na odberných miestach, kde sa dalo testovať z auta, ľudia čakali aj šesť – sedem hodín. Niektoré preto zavreli. Keď sa cez týždeň objavili informácie [...]

The post Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli appeared first on Živémesto.sk.

Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus

Koronakríza spôsobila, že zadlženosť mesta nebude klesať, ale mierne stúpne. Pritom sa konečne dostalo pod 50 percent.

The post Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus appeared first on Živémesto.sk.

Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody

Obyvatelia jednej ulice v hlavnom meste čakali na zavedenie pitnej vody 12 rokov. Prečo? Akcia sa nezmestila do investičného plánu vodární...

The post Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody appeared first on Živémesto.sk.