Búda: Zrub v sedle Nemýtnik
Přímo pod jedním z nejvyšších vrcholů Stolických vrchů - Buchvaldem (1293 m), se nachází bouda umožňující úkryt či nouzový nocleh. Na srázech Buchvaldu jsou dodnes rozsáhlé horské louky, na kterých rostou vzácné druhy hvozdíku pyšného, violy žluté sudetské či lilie zlatohlavé. V…
Basecamp: S kočíkom v Tatrách, na maďarské hrady alebo na bicykli do Terchovej
Najbližší víkend bude teplý, no nie horúci, vybrali sme viacero tipov na výlety pre menšie deti. Môžete ísť s kočíkom k Wolkerovým jazierkam vo Vysokých Tatrách, na dva hrady pri slovensko – maďarskej hranici alebo za hobitími pivničkami a výhľadmi Liptovskej Tepličky. Malých cyklistov…
Prístrešok: Vysoká pec Jakubany (Maša pod Kohutovkou)
Jednou z mála historických pamiatok v Levočských vrchoch je vysoká pec nad obcou Jakubany v lokalite Maša pod Kohutovkou. V rokoch 2011 - 2013 bola zrekonštruovaná a pri tej príležitosti bol postavený vedľa nej turistický…
Túra: Chata Murowaniec, Piec Stawow a Roztoka v jarnom snehu
Alebo dva dni po neďalekých chatách u susedov. Keď začiatkom apríla sneží a sneží a “Snežné hory”, ako im voľakedy Spišiaci hovorievali, sú zasypané, tak pôjdeme aspoň po chaty. Pre spestrenie si vyberieme v poľskej časti Vysokých Tatier najvzdialenejšie “schronisko”, najbližšie a jedno…
Túra: Lesmi, lúkami a štálmi východného Tribeča
Je to len pár rokov, čo mi bolo slovo štál úplne neznáme. V končinách okolo Banskej Bystrice, odkiaľ pochádzam, sa vôbec nepoužíva a lokality okolo Žarnovice, Novej Bane, Topoľčianok a prípadné ďalšie, som veľmi nenavštevoval. Zoznámil som sa s ním až na turistickej mape, keď som sa začal…
Túra: Rajec – Veľký Manín – Domaniža – Fačkov
V druhej polovici sivého marca som sa premiérovo vybral do veľmi známej lokality Manínska tiesňava. Nemohol som tam samozrejme obísť ani známy výhľad spod severného vrcholu Veľkého Manína na jeho „menšieho brata“ – Malý Manín. Scenéria ma napriek nie najlákavejšiemu počasiu silne zasiahla.…
Prístrešok: Poľovnícka chata na Lysej poľane pod Špicou
Možnosti prenocovania v Levočských vrchoch pod strechou alebo v prístrešku je dostatok, len o mnohých niet informácií. I keď na klasickú útulňu si v Levočakoch ešte počkáme, na núdzové použitie poslúži aj znalosť…
Basecamp: Na útulňu pod Uchánkom, záhadné Šišoretné či kolobežkou pod Tatrami
Počas najbližšieho víkendu s príjemným teplým počasím sa môžete vybrať zistiť, podľa čoho sa volá neznačený vrch v Malých Karpatoch Šišoretné, či na dvojdňovku v Štiavnických vrchoch s prespaním vonku. Deti poteší opekačka s vychádzkou na útulňu pod Uchánkom, netradičný je výlet…
Túra: Z Tisovca do Klenovca cez dve Poľany
Medzi Tisovcom a Klenovcom sú krásne vyhliadkové miesta - Poľany. Trasa nie je veľmi náročná. Poskytne očiam nečakanú geografická pastvu a rozľahlosť priestoru. Laznícke usadlosti roztrúsené v brezových hájikoch. Hladučké, nekonečné pasienky. Identifikujete ikonické miesta na Muránskej…
Prístrešok: Kopanica
Počas okružnej túry z Námestova cez dedinu Klin a vrch Kopanica som natrafil na prístrešok blízko spomínaného vrcholu. Z dôvodu, že nie je na Hikingu ešte prezentovaný, rozhodol som sa to zmeniť. …
Túra: Čo sa dá stihnúť na Madeire za 3 dni? – 2. časť
S Madeirou sme sa trošku oťukali a na dnes sme si naplánovali podľa niektorých najkrajšiu túru na ostrove večnej jari. Prejdeme sa z najvyššieho vrcholu ostrova na druhý najvyšší…
Túra: Zo Sucháňa dole vodou i cez vodu do Horných Plachtiniec
Ak si niekto myslí, že to bola prechádzka „lážo–plážo“ dole Hontom, tak sa mýli. Kilometrov nie veľa, ale strmé svahy bez chodníkov by odrovnali nejedného „horobežca“. Horobežec je turista bez bočného videnia, ktorý ide rovno hore na vrchol, samozrejme po značke a odtiaľ rovno dole do…
Túra: Rozhľadňa Smrekovka a Chata na konci sveta
Na Kysuciach pribudla koncom minulého roka nová rozhľadňa stojaca na hrebeni, ktorý sa tiahne medzi kopcami Svitková a Smrekovka pri Vychylovke. Momentálne sa pre Kysuce pýši titulom najvyššia – má 25 metrov. Hrebeň, kde stojí, z jednej strany obklopuje údolie so skanzenom Vychylovka, z druhej strany…
Búda: Urbárska búda v Zátinách
V severnej časti Ponitrianskej magistrály nie je veľa miest, kde by sa dalo uchýliť vo chvíľach nepohody. Jedno z mála je medzi Veľkým Gričom a Bielym kameňom. Neleží priamo na trase, no možno dvesto metrov nie je v prípade nutnosti žiadny…
Basecamp: Jarné túry za orchideami a na bicykli
Na mnohých miestach už kvitnú orchidey, jedny z najvýstavnejších kvetov v slovenskej prírode. Môžete sa za nimi vybrať na Poľanu, do Polonín, Malých Karpát aj neďaleko Hanušoviec nad Topľou. Pridali sme cyklotúru cez Manínsku a Kostoleckú tiesňavu aj k vodopádu na Pokutskom potoku. S deťmi…
Podcast: Nová riaditeľka národného parku chce v Malej Fatre obmedziť skialpinizmus
Gabriela Kalašová viní skialpinizmus za úbytok populácie tetrova hoľniaka. Navrhuje preto situáciu riešiť dodatkom k návštevnému poriadku, ktorý chce, aby platil od budúcej zimnej sezóny.…
Túra: Okolo Banskej Štiavnice
Konečne som sa po dlhom čase dostal na túru s priateľkou Jankou. Predĺžený víkend sme sa rozhodli stráviť v Štiavnických Baniach a na jeden z dní sme zvolili túru Štiavnickými vrchmi. Keďže Janka dlhšie na turistike nebola, zvolili sme horsko-mestský okruh s obedom v Banskej Štiavnici. Na trase…
Prístrešok: Planina Smrečiny
V tieni hlavného hrebeňa Nízkych Tatier a celoslovensky známej Kráľovej hole, ktorá je na dohľad, sa v najvýchodnejšej časti pohoria nachádza krasová planina Smrečiny, ktorá svojím skromným geniom loci ľahko pokorí aj známejšie miesta. Tu sa nachádza turistická chata Smrečiny patriaca KST…
Túra: Krajná kopa, Beskyd a Kasprov vrch na jar
Pôjdeme na prvý západný vrchol Vysokých Tatier, ak budeme považovať za hranicu Vysokých a Západných Tatier Ľaliové sedlo (Przełęcz Liliowe). Na hrebeň sa vydáme poslednou, respektíve prvou dolinou Vysokých Tatier, čím bude Dolina Gąsienicowa. Túru absolvujeme koncom apríla, keď na slovenskej…
Túra: Šikľavá skala, Vysoký vrch, Poráč a Kňazovka – okruh z Olcnavy
Sú tu prázdninové letne a slnečné dni, tak ich je treba využiť peknou turistikou počas víkendu. S priateľmi sme sa dohadovali a nakoniec zhodli, že by to mohlo byť s peknými výhľadmi a zároveň niečo úplne…
Kráľovné starovekého Egypta | 10 pikošiek o dcére slávnej Kleopatry
Zo Zochovej chaty na Zámčisko | maličkosti z Malých Karpát
Azorské ostrovy tak, ako ich nepoznáte
Outdoorové Slovinsko s Dobrodruhom
IRÁN - zápisky sólo ženskej cestovateľky
Albertina. Kam vo Viedni, keď prší?
Rytiersky festival Rotenstein 2023 na hrade Červený kameň
Egypt | dovolenka na oddych a spoznávanie kultúry
Čierna skala | trasa z Jahodníka
Džingischán | 8 faktov, ktoré ste možno nevedeli o tomto vládcovi
KONCERT V GALÉRII – Amanti, sentite…, hudobné šperky minulosti v podan
Je možné nájsť domov v najsevernejšom meste sveta?
Strasshof an der Nordbahn, čiže krása historickej železnice
Pohanská | Keltské hradisko, Plavecké podhradie a dávna história
Elektromobilom na dovolenku k moru? Žiadny problém!
Zimný výstup na Veľkú Chochuľu
Veľká Chochuľa (1753 m n. m.) je vrcholom v najzápadnejšom cípe Nízkych Tatier. V tejto časti hlavného hrebeňa je najvyšším vrchom a je tak zároveň výborným vyhliadkovým bodom. Nachádza sa uprostred trojuholníka Donovaly, Jasenie, Liptovská Lúžna.
Ohrievač fliaš – nevyhnutný pomocník nielen na cesty s deťmi
Pre rodičov s čerstvým prírastkom do rodiny nevyhnutnosť, pre turistov či nadšených cestovateľov zase zaujímavá možnosť. Ohrievač fliaš predstavuje užitočného pomocníka do domácnosti, ale napríklad aj na cesty, a to nielen s deťmi. Moderné ohrievače fliaš disponujú aj ďalšími funkciami, ktoré sú zaujímavé aj pre bezdetné partie, napríklad na chatách či turistike.
Tomášovský výhľad – kultová vyhliadka v Slovenskom raji
Tomášovský výhľad (667 m n. m.) v Slovenskom raji patrí k absolútnym kultovkám turistiky na Slovensku. Tento vrchol, alebo presnejšie prírodná vyhliadka na okraji podmanivého skalného brala sa nachádza v severnej časti pohoria Slovenský raj. Ročne ju navštívi nepreberné množstvo turistov. Okrem jedinečnosti výhľadu, prírodnej kompozície celej oblasti vysokej návštevnosti v nemalej miere vďačí tiež relatívne rýchlej dostupnosti.
3 dôležité veci, ktoré treba zvážiť pri výbere cestovného batohu
Chystáte sa na krátky výlet alebo dlhšiu dovolenku a potrebujete kvalitný a dostatočne veľký cestovný batoh? Pri výbere dámskeho ruksaku na výlety je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Toto je pár tipov, na čo myslieť pri kúpe cestovného batohu.
Trosky lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej
Vrak lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej možno zaradiť medzi najzaujímavejšie kuriozity v oblasti Bratislavy a Malých Karpát. Nachádza sa tesne pod vrcholom malokarpatskej sedemstovky Vysoká, na hranici rezervácie Vysoká. Zároveň zvyšky tohto veľmi dobre známeho nemeckého lietadla z obdobia druhej svetovej vojny vytvárajú časť mozaiky dokumentujúcej prítomnosť Luftwaffe na území Slovenska.
Vápeč – fotogenický vrchol v Strážovských vrchoch
Vápeč s výškou 955 m n. m. sa nachádza v Strážovských vrchoch. Vrchol charakterizuje výrazná skalná špička, podľa ktorej ho ľahko spoznáte už z diaľky. Vápeč zďaleka nepatrí k najvyšším na Slovensku, no vďaka svojej polohe, v jednom z najfotogenickejších pohorí krajiny, patrí k veľmi obľúbeným.
3 tipy na výber perfektnej turistickej obuvi pre ženy
Patríte medzi aktívne turistky alebo len potrebujete vhodnú obuv na príležitostnú turistiku? Vybrať si kvalitnú turistickú obuv je alfou a omegou. Okrem pohodlia vám kvalitná dámska turistická obuv môže pomôcť predísť rôznym zdravotným komplikáciám na turistike. Vyberte si top dámsku turistickú obuv do každého terénu. Toto sú 3 tipy, ako na to.
Výstup na Vlčinec v Strážovských vrchoch
Kopec Vlčinec (687 m n. m) sa nachádza v oblasti Strážovských vrchov nad obcami Horná Poruba a Iliavka. Predstavuje absolútne nenápadný vrchol, ktorý sme si všimli až počas výstupu na protiľahlý, oveľa známejší vyhliadkový vrchol Vápeč. Napokon sme sa rozhodli počas jedného dňa, vrámci jedného záťahu preskúmať i Vlčinec, ktorý napriek nižšej nadmorskej výške vôbec nesklamal. Práve naopak, ukázal sa veľmi zaujímavým čo sa týka výhľadov práve na údolie a kopce v okolí Hornej Poruby. Ako sme zistili, zrejme z tohto dôvodu je veľmi populárny medzi znalými turistami, pretože tých sme tu v daný víkend stretli viac ako na samotnom Vápeči.
MTB: Python trail - Veľká Javorina na bicykli
Jeden z najvýznamnejších kopcov na západe Slovenska azda veľmi predstavovať netreba. Veľká Javorina sa nachádza na hraniciach Česka a Slovenska a meria bezmála tisíc metrov. Python trail je súčasťou tohto horstva. Ide o krásny singletrack, úzky cyklochodníček, ktorý ako sa ako stuha vinie jeho úbočiami. Veľká Javorina tak ponúka zaujímavú kombináciu hodnotného vrchárskeho cyklovýšľapu a následného zjazdu divočinou, pri ktorom budete doslova pohltení tamojšou prírodou. Tá je na Veľkej Javorine vskutku čarovná. Pri jazde Python trailom sa jej priam budete dotýkať. Tento cyklovýlet je super jednodňovkou, ktorá poteší srdce každého bajkera.
MTB: Hrebeňovka Považského Inovca na bicykli
Cyklohrebeňovka pohoria Považský Inovec predstavuje cyklotrasu vedúcu z Trenčína až do Hlohovca, takmer identicky s turistickou hrebeňovou trasou. Ide o náročné cyklo-minidobrodružstvo v krásnej prírode s výhodou veľmi dobrej dostupnosti. Prístup k cyklotrase je totiž priam ideálny vďaka praktickej možnosti dopravy rýchlikmi.
MTB: Štefánikova cyklomagistrála – cykloprechod hrebeňa Malých Karpát
Štefánikova cyklomagistrála predstavuje stokilometrový cykloprechod oblasťou hlavného hrebeňa Malých Karpát. Symbolicky spája rodisko veľmi významnej slovenskej osobnosti – Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa nachádza v Košariskách, s bratislavským Kamzíkom, neďaleko ktorého zomrel pri tragickej leteckej nehode.
Výstup na Tri Koruny v Pieninách
Výstup na Tri Koruny s výškou 982 m patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v oblasti Pienin podniknúť. Nie je tomu až tak dávno, čo táto túra zo Slovenska nebola možná. Tri Koruny totiž ležia tesne za slovensko-poľskou hranicou. Jej prechod v minulosti nebol vôbec bežný, tak ako je tomu dnes, keď postačí pohodlne prekročiť lávku pre peších a tento vrchol máte v krátkom čase na dosah.
Cestovanie po Slovensku – aké miesta sa oplatí navštíviť?
Letnú dovolenku nemusíte vždy nevyhnutne tráviť na zahraničných preplnených plážach. Niekedy je lepšie a jednoduchšie preskúmať našu vlastnú krajinu a objaviť miesta, za ktorými k nám chodia ľudia z celého sveta. Slovensko je stále pomerne neobjavenou destináciou v strednej Európe, ktorú zatieňujú jej svetovo obľúbení susedia ako Česko, Rakúsko, či Maďarsko. Prečo sa ale oplatí zostať toto leto doma? Predstavíme vám miesta na Slovensku, z ktorých sa vám nebude chcieť odísť.
10 klenotov Demänovskej doliny, ktoré by ste rozhodne mali objaviť
Demänovská dolina je najznámejšou a najnavštevovanejšou dolinou v Nízkych Tatrách. Rozprestiera sa v dĺžke 15 kilometrov medzi vrcholmi Ďumbier, Krúpova hoľa, Chopok, Dereše a Poľana. Okrem krásnej prírody Vás očarí aj štýlové ubytovanie v Demänovskej doline. Pri jej návšteve si určite nenechajte ujsť miestne jaskyne, Vrbické pleso a ďalšie prírodné krásy, ktoré vám predstavíme v tomto článku.
Nezabudnuteľná turistika s digitálnym sprievodcom
Spoznajte čaro slovenskej prírody. S digitálnym sprievodcom vo vašom mobile zažijete nezabudnuteľný výlet v prírode a navyše objavíte miesta, ktoré ste si doteraz nevšimli.
Najkrajšie vrcholy Veľkej Fatry
Veľká Fatra je dobre známe pohorie takmer uprostred Slovenska. Mnohí si však často vyberú o niečo populárnejšie ciele na svoje túry. Napríklad v podobe Nízkych Tatier, či Malej Fatry. V tomto článku by sme radi predstavili niekoľko veľkofatranských vrcholov s úmyslom motivovať na ich návštevu. Sme toho názoru, že prírodnou krásou majú čo ponúknuť. Zážitky tu môžu byť dokonca pôsobivejšie ako v našich najvyšších horách. Veľká Fatra je totiž oveľa intímnejším pohorím. Nemáte tu takmer žiadne horské chaty a hurhaj s tým súvisiaci.
Najkrajšie MTB cyklotrasy a traily v Malých Karpatoch
Malé Karpaty ponúkajú výborné podmienky na horskú cyklistiku. Prostredie je priam stvorené na budovanie trailov, ktoré sa vinú hustým lesným porastom ako stuha. Tešia sa veľkej obľube. A na scéne sa našťastie objavuje čoraz viac staviteľov takýchto trás.
Najkrajšie vrcholy Nízkych Tatier
Nízke Tatry ponúkajú viaceré notoricky známe vrcholy Slovenska. Patria k najvyšším a najkrajším na našom území. Zaujímavé je ako sa jednotlivé tamojšie kopce líšia atmosférou. Niektoré ležia v absolútne zapadnutých kútoch spomínaného pohoria, kým iné sú situované v centre turizmu a rekreácie. Návštevník si tak môže vybrať podľa aktuálnej nálady, na akú túru má chuť. Najkrajšie vrcholy Nízkych Tatier majú spoločné to, že sú z nich veľmi pekné výhľady, či už na šíre okolie, alebo na samotné tunajšie horstvo.
Bratislavou na elektrokolobežke. Ako a kde si ju môžete požičať?
Ste v Bratislave na výlete na víkend a chcete toho vidieť čo najviac? Efektívnym spôsobom prepravy sú zdieľané elektrokolobežky, ktoré nájdete takmer na každom rohu a rýchlo a jednoducho sa s nimi presuniete, kam potrebujete. Ako fungujú?
Najkrajšie vrcholy Západných Tatier
Západné Tatry doslova oplývajú takmer nepoškvrnenou prírodou. Zatiaľ sa im podarí unikať celkom nezriadenej komercionalizácii a to je dobrý dôvod na návštevu pre všetkých turistov, ktorí vyhľadávajú v horách skôr pokojnejšie miesta. V tomto smere majú Západne Tatry naozaj čo ponúknuť. Okrem prekrásnej a náročnej hrebeňovky lákajú aj mnohými jedinečnými vrcholmi, ktoré patria k najvyšším a turisticky najpríťažlivejším na Slovensku. Jednotlivé vrcholy sa nám podarilo navštíviť a radi by sme vám ich v krátkosti predstavili s cieľom motivácie na ich osobné objavovanie prostredníctvom túr.
Na dovolenku po Slovensku autom či verejnou dopravou?
I keď majú okolité krajiny čo ponúknuť, dovolenka na Slovensku sa stále radí medzi najviac obľúbené. Lákadlom sú krása našich lesov, kultúrne pamiatky, jazerá, jaskyne či národné parky. Môžete sa na ňu vydať vlakom, autobusom alebo sa rozhodnúť pre cestovanie autom.
Pozorovateľna zvierat Vydrica je čosi ako neobvyklý posed a turistický prístrešok v jednom. Nachádza sa na odlesnenom priestranstve v malokarpatských lesoch nad Račou. Patrí k projektom hlavného mesta, ktorých cieľom je vytvárať príjemné miesta v prírode. Tie môžu slúžiť ako atraktívny cieľ na výlet, bez toho, aby znehodnotili okolité prírodné prostredie. Práve naopak, cieľom je, aby do prírody, čo najlepšie zapadli. Myslíme si, že v prípade tejto pozorovateľne sa tento zámer podarilo naplniť k spokojnosti. Pozorovateľňa sa krátko po otvorení stala veľmi obľúbeným miestom medzi širokou verejnosťou.
Zaujímavosti Harmaneckej doliny
Harmanecká dolina je vtisnutá medzi Kremnické vrchy na juhu a Veľkú Fatru na severe. Hoci sústreďuje viaceré turistické atraktivity, je tak trochu v tieni okolitých hôr, predovšetkým spomínanej Veľkej Fatry ale aj neďalekých Nízkych Tatier.
Výstup na Baranec v Západných Tatrách
Baranec (2185 m n. m.) je mohutný, veľmi príťažlivý vrchol v Západných Tatrách. Týči sa nad Liptovom, konkrétne nad Žiarskou dolinou na západe a Jamníckou dolinou na východe. Nachádza sa v jednej z južných rázsoch, vybiehajúcej z hlavného hrebeňa uvedeného pohoria cez Žiarske sedlo, kde susedí s vrchom Smrek (2072 m n. m.).
Rozhľadňa Zbojská s kaplnkou sv. Juraja a miniexpozíciou zbíjania
Sedlo Zbojská, neďaleko Brezna sa v posledných rokoch stalo obľúbenou destináciou mnohých skupín návštevníkov. Azda najväčším magnetom je pre nich tunajší salaš. Ten prezentuje činnosť, ktorá ma na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Okrem salašníctva a dobrého jedla v tamojšej reštaurácii s tradičnou slovenskou kuchyňou, tu bola vybudovaná i drevená rozhľadňa. Dá sa povedať, že je originálnej konštrukcie, pripomínajúcej taktiež tradičnú slovenskú architektúru. Vzhľad tejto vyhliadkovej veže pripomína zvonice historických drevených kostolíkov, ktoré poznáme zo skanzenov.
Symbolický cintorín v Žiarskej doline - pamätník obetiam Západných Tatier
V slovenských horách sa nachádza viacero pietnych miest, ktoré pripomínajú ich nekompromisnosť v trestaní ľudských chýb pri pohybe v horskom prostredí. Symbolické cintoríny pripomínajú našu malosť oproti prírode. Okrem toho však tieto miesta majú i svoju jedinečnú atmosféru, pre ktorú sa ich oplatí navštíviť.
Prameň Boženy Němcovej - tip na výlet na Horehroní
Väčšina ľudí zrejme vníma Boženu Němcovú ako spisovateľku, ktorú preslávilo dielo s názvom Babička. Možno mnohí netušia, že počas svojich ciest zašla i na Slovensko, ba dokonca až na Horehronie. Asi len minimum ľudí vie, že sa tu skrýva studnička, ktorá nesie jej meno.
Šarafiový vodopád - tip na nenáročný výlet v Západných Tatrách
Prekrásne prostredie divokej prírody Západných Tatier ponúka okrem obrovitých končiarov i mnoho ďalších, relatívne ľahko dostupných prírodných výtvorov. Čo sa týka tunajšieho vodstva je takým cieľom okrem iného aj Šarafiový vodopád, nachádzajúci sa kúsok nad centrom Žiarskej doliny, na svahoch spadajúcich z Príslopu (2142 m n. m.), neďaleko turistami hojne navštevovanej Žiarskej chaty.
Hlavným hrebeňom Západných Tatier z Hutianskeho sedla na Sivý vrch a Brestovú
V tomto článku si bližšie predstavíme úvodnú časť hrebeňovky Západných Tatier v úseku Hutianske sedlo, Radové Skaly, Sivý vrch, až po Brestovú, ktorý predstavuje fyzicky pomerne náročný vstup do arény tohto pohoria, najmä ak ste nabalený na kompletný prechod.
Hlavným hrebeňom Západných Tatier z Plačlivého, cez Ostrý Roháč a Volovec do Račkovho sedla
V tomto článku nadviažeme na predošlý úsek hlavného hrebeňa Západných Tatier a prejdeme si ho v úseku od Plačlivého, cez Ostrý Roháč a Volovec, až po Račkovo sedlo. Ide o krajinársky veľmi peknú časť tohto pohoria zahŕňajúcu i technicky a fyzicky náročné pasáže. Pozvoľna, smerom na východ, však bude technických obtiaží ubúdať, hoci fyzické zostanú aj naďalej riadnou výzvou.
Hlavným hrebeňom Západných Tatier cez Baníkov, Tri Kopy a Plačlivé zo Žiarskej Doliny
Tento článok popisuje letnú verziu túry zo Žiarskej doliny cez Jalovecké sedlo, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a späť. Zároveň ide o túru ktorá nás prevedie technicky najnáročnejším a najexponovanejším úsekom hlavného hrebeňa Západných Tatier.
Rozhľadňa na Krahuľskom vrchu nad Kremnicou
Kremnica je sama osebe jedno z najzaujímavejších miest Slovenska. Má viacero pútavých atraktivít i vo svojom bezprostrednom okolí. Jednou z nich je drevená vyhliadková veža na Krahuľskom vrchu priamo nad mestom vo výške 958 m n. m. Turistická rozhľadňa na Krahuľskom vrchu (niekde uvádzané aj ako Krahuľský štít) ponúka veľmi pekné výhľady na Kremnicu a kontrastnú kombináciu okolitých horstiev a kotlín, ktorá určite mnohých zaujme.
Vyhliadková veža Horné Lazy – gigantická rozhľadňa nad Breznom
Už aj Brezno má svoju rozhľadňu. A nie hocijakú! Podľa informácií dostupných na internete by sa malo jednať o druhú najvyššiu turistickú rozhľadňu na Slovensku. Vyššia je len nová rozhľadňa na Štrbskom plese. Kovová vyhliadková veža s netradičným dvojsmerným schodiskom a svojimi 39,6m ponúka viac ako by ste z nadmorskej výšky vrcholu Horné lazy 805m očakávali. Tento vrchol nad Breznom bol donedávna celkom nenápadný. Okrem toho, že leží pod oveľa výraznejšími Nízkymi Tatrami, je celý porastený lesom. Vznik rozhľadne však jeho postavenie celkom zmenil. Razom je z Horných lazov jedna z najvyhľadávanejších lokalít na Pohroní, ako aj vážny konkurent rozhľadne Polomské očko nad Polomkou.
Tipy na výlet a zaujímavosti v Považskom Inovci
Považský Inovec je vďačné pohorie na množstvo zaujímavosti a menej, či stredne náročnú turistiku a cykloturistiku. Je dobre dostupný predovšetkým pre turistov zo západného Slovenska, najmä z Považia, či z nitrianskeho regiónu. Vhodnou alternatívou tiež môže byť pre obyvateľov Bratislavy, ktorým sa už zunovali Malé Karpaty.
Cyklovýlet Starohájskym ostrovom v Petržalke
Starý háj, alebo Starohájsky ostrov je pomenovanie časti pevniny na juh od Bratislavy. V skutočnosti ide o polostrov obmývaný z jednej strany hlavným tokom Dunaja a z tej druhej Starohájskym ramenom a Ramenom Zuzana. Je zároveň prírodnou rezerváciou. Z pohľadu cykloturistu ide o veľmi pekný cieľ na poldňový, ale pokojne aj celodenný výlet spojený s prespatím pod širákom, do oblasti s pomerne dobre zachovanou prírodou lužného lesa.
Hviezdicový hrádok Csillagvár pri Dolných Janíkoch
Csillagvár, alebo Hviezdny, či Hviezdicový hrádok (v maďarčine csillag = hviezda), v súčasnosti predstavuje zvyšky protitureckej pevnosti zo 17. storočia. Túto lokalitu by sme radi odporučili ako tip na výlet neďaleko Bratislavy, spojený s poznávaním histórie a zároveň miesto, ktoré je charakteristické svojou nekomerčnosťou. Vďaka tomu tu nestretnete davy a budete si môcť dosýta vychutnať toto pekné miesto priamo pri Malom Dunaji.
Cyklovýlet s deťmi – okruh pri Chorvátskom ramene v Petržalke
K najobľúbenejším cyklistickým destináciám v Bratislave patria cyklochodníky na dunajskej hrádzi. Prinášame vám tip na cyklovýlet, ktorý vedie sčasti týmito trasami, no zároveň zaujímavo mapuje časť najväčšieho slovenského sídliska - Petržalky. Konkrétne časti rozkladajúce sa v blízkosti populárnych vodných plôch Veľký Draždiak a Chorvátske rameno.
Kam do prírody v Bratislave a blízkom okolí
V tomto článku by sme vám radi priniesli niekoľko tipov na výlet do prírody v Bratislave a jej bezprostrednom okolí. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no hlavné mesto ponúka i napriek čoraz väčšej výstavbe mnoho možností, ako sa rýchlo dostať do prírody. Lesy Malých Karpát a prítomnosť európskeho veľtoku v podobe Dunaja priamo v meste, umožňujú pohodlný prístup do prírodného prostredia ako stvoreného na každodenný relax.
Hovoriť o vodopádoch v Malých Karpatoch je tak trochu nadnesené. Geologicko-hydrologické pomery v tomto smere Malým Karpatom moc neprajú. No napriek tomu, aj toto malé pohorie dokáže počas vhodných hydrologických podmienok vykúzliť aspoň menšie, oku lahodiace vodopádiky a kaskády. Tie môžu byť dokonca niekoľko metrov vysoké. A ak máte šťastie, v Malých Karpatoch narazíte v zime i na nejaký ten ľadopád, ktorý dokonca meria okolo 15 metrov.
Hrad Kuchyňa - tajomná ruina v Malých Karpatoch
Ak by ste sa v radi vybrali na nejaké menej známe miesto na záhoráckej strane Malých Karpát, mali by sme tu pre vás jeden jeden veľmi vhodný tip na takýto výlet. Ide o zrúcaninu hradu nad obcou Kuchyňa. O tomto hrade tuší asi len málokto, azda len znalci malokarpatských pevností. Nevedie k nemu ani turistická značka, nezachovala sa o ňom dokonca ani žiadna písomná zmienka. Niečo málo informácií o histórii hradu je možné nájsť na internete. Navyše z neho ani veľa nezostalo, takže nepatrné zvyšky hradných múrov sa iba nenápadne skrývajú v lese. Hoci sa nachádzajú na výraznom kopci, hrad unikne vašej pozornosti. Nič už nenasvedčuje, že by sa v tejto oblasti niečo zaujímavé nachádzalo a všetku pozornosť návštevníkov a turistov na seba strháva neďaleká a populárna malokarpatská sedemstovka – Vysoká.
Čertov kopec - brána do malokarpatského pekla
Čertov kopec (751,8m) je štvrtou najvyššou malokarpatskou sedemstovkou. Nachádza sa v úseku hlavného hrebeňa medzi značkou dostupnými sedemstovkami Čmeľok a Skalnatá v tesnom susedstve najnižšej malokarpatskej sedemstovky - Javoriny. Všetky tieto vrcholy sa nachádzajú v oblasti medzi obcami Pernek a Pezinok. Dobrý prístup k nim je či už priamo z Perneka, zo Zochovej chaty, alebo zo sedla Pezinská Baba, kam sa dá doviezť autom, či autobusom.
Muránsky hrad - výhľady z tisícmetrovej výšky
Muránsky hrad je ruinou nad obcou Muráň v národnom parku Muránska planina. Zaujal nás najmä tým, kde je situovaný. Celé jeho okolie je totiž špecifické prekrásnou prírodou, ktorej dominujú pohľadné horské lúky vtisnuté medzi strechovité kopce, porastené zmiešanými lesmi, a pretkané výraznými skalami. Okrem toho je tento hrad vybudovaný celkom vysoko. Až takmer v tisícmetrovej výške (935m) na vrchole Cigánka. To z neho robí výborný vyhliadkový bod.
Vysokohorské chaty vo Vysokých Tatrách
V tomto článku vám prinášame krátky prehľad vysokohorských chát vo Vysokých Tatrách. Na chaty pravdepodobne narazíte počas potuliek vysokotatranským horstvom. Chaty tak isto odporúčame navštíviť všetkým, ktorí tak ešte nespravili, keďže predstavujú skvelý tip na výlet vo Vysokých Tatrách. Navyše sa v nich dá i občerstviť, čo počas túry príde vhod. Náročnosť prístupu k jednotlivým chatám je rôzna. Na svoje si preto prídu turisti začiatočníci, ale i pokročilí. K niektorým chatám je možný prístup po cyklotrase, čo isto poteší fanúšikov horskej cyklistiky.
Hlavným hrebeňom Západných Tatier - Salatín, Spálená a Pachoľa
V tomto článku by sme radi znova trocha zabŕdli do nášho obľúbeného kúta Slovenska a to konkrétne do Západných Tatier. Toto pohorie si na mnohých miestach stále udržiava pomerne nízku návštevnosť, napriek tomu, že hory sú tu skutočne veľkolepé. Návštevníci tu totiž nenájdu vymoženosti v podobe množstva horských chát, bufetov a podobných nazvime to ,,doplnkov“, bez ktorých si mnoho turistov už návštevu hôr nedokáže predstaviť. Tí, ktorí však vyhľadávajú nádherné hory, menej skrotené civilizáciou, si tu istotne prídu na svoje.
Chopok - najnavštevovanejší vrchol v Nízkych Tatrách
Chopok (2023,6m) je vrchol v Ďumbierskej časti Nízkych Tatier. Po Ďumbieri a Štiavnici je tretím najvyšším kopcom Nízkych Tatier, čo z neho robí výborný vyhliadkový bod. Nachádza sa priamo na hlavnom hrebeni tohto pohoria medzi Derešmi na západe a Ďumbierom na východe. Z turistického hľadiska patrí k najnavštevovanejším slovenským vrcholom.
Muránska planina je horský celok v západnej časti Slovenského rudohoria. Prelína sa v nej prírodný charakter náhorných plošín Slovenského krasu a zalesnených strání Nízkych Tatier. Je to kus nádhernej prírody, ktorá človeku ľahko prirastie k srdcu. Rád sa sem vraciam.
Vodný mlyn Bohunice - Turčanov mlyn
Jednou z pamiatok, ktoré sme navštívili v rámci našej rodinnej dovolenky v Novom Tekove, bol aj Vodný mlyn Bohunice, ktorý leží pri obci s rovnomenným názvom Bohunice a nachádza sa pri potoku Sikenica približne 2 km od horného konca uvedenej dediny.
Zejmarská roklina – najkratšia tiesňava Slovenského raja
Zejmarská roklina je jedným z množstva kaňonov, ktoré sa stali charakteristickou črtou pohoria Slovenský raj. Nachádza sa na juhu uvedeného horstva pri Palcmanskej Maši a obci Dedinky. Nájdete v nej všetko, čo preslávilo Slovenský raj. Hlboký skalný kaňon, vodopády, rebríky a stúpačky. Všetko korunované jedinečnou prírodou.
Vysoká pec v obci Sirk - Červeňany
Vysoká pec pri obci Sirk, v časti Červeňany, ležiaca južne od mesta Revúca v Turskej doline, je významnou technickou pamiatkou z čias živého baníctva na Gemeri. Predstavovala hutnícky symbol železorudného baníctva tohto regiónu. Spracovávala železnú rudu z okolitých baní v oblasti Železníka v období koncom 19. a začiatkom 20. storočia.
Ludárova veža pod Ďumbierom - horolezecký vrchol
Ludárova veža 1859m je vrcholom v oblasti Ďumbierskych Nízkych Tatier. Nachádza sa na severozápad od vrchola Ďumbier v jednom z jeho hrebeňov - konkrétne v Ludárovom hrebeni, ktorý smeruje od hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, z Ludárovej kopy k Ludárovej holi.
Jedna z najdlhších ciest, čo som kedy liezol
Cesta Botanik Grand Prix má úctyhodných 695 lezeckých metrov rozdelených na 19 dĺžok. Je ohodnotená na 6+ IUAA, pričom šestkové sú štyri dĺžky.
Slovenské skalky: Medené Hámre za dedinou Borinka v Malých Karpatoch
Lezecká oblasť Medené Hámre je to najlepšie, čo mohlo bratislavskú horolezeckú scénu stretnúť. Ak sa to takto dá napísať. Za pár rokov sa z malej skalky stalo lezecké centrum regiónu. A stále je tu potenciál na nové cesty.
Za jarným lezením na Sicíliu
Túto sezónu sme sa za jarným lezením vybrali na ostrov Sicília. Okúsili sme športové cesty na okraji mesta aj zážitkové lezenie priamo nad morom, sneženie na Etne aj kúpanie na ľudoprázdnej pláži.
Finále skialpovej sezóny na ľadovcoch medzi Zermattom a Arollou
Májový pokus prejsť väčšiu časť Haute Route opačným smerom sa z vyššej moci skončil predčasne. Tri dni medzi Zermattom a Arollou aj tak patrili k zážitkom z kategórie životných.
Rodinná ferrata Zobor na nitrianskej Pyramíde
Po zimnej uzávere, ktorá trvala od konca novembra, sa v pondelok 1. mája opäť otvára nitrianska ferrata Zobor. Pôvodne mali sezónu otvoriť až v júni, takže máme mesiac k dobru.
Prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku
Aktualizovaný prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku. Veľké komerčné haly aj malé bouldrovky, ale zásadne len verejné. Od západu na východ.
Športová lezecká oblasť Sasso di Stria v sedle Valparola
Chrbát ti pri lezení kryje masív Lagazuoi, otočíš hlavu doľava a otvorí sa výhľad na Cinque Torri. Napriek vyše dvojtisícovej nadmorskej výške ide o lezeckú oblasť s veľmi príjemným prístupom. Je vhodná najmä pre pohodových lezcov a rodiny.
Cyklovýlet k trojmedziu. Lužné lesy a zámočky Lichtensteinov
Z nápadu pozrieť sa na slovensko-rakúsko-české trojmedzie z moravskej strany bola poznávacia cykloturistika s finálnym účtom 50 pohodových kilometrov.
Povinná návšteva na Aiguille Dibona
Ako napovedá názov, cesta Visite Obligatoire je naozaj povinnou návštevou pre všetkých, ktorí si radi zalezú relatívne bezpečnú cestu v úžasnej skale a ohromujúcom prostredí.
Hohe Wand po x-tý raz: Traum und Wirklichkeit
Lezecká cesta Traum und Wirklichkeit na Hohe Wande má dvesto lezeckých metrov. Celkovú obtiažnosť 6+ IUAA dosahujú dve zo šiestich dĺžok. Napriek optimistickým časom uvedeným v sprievodcovi to pre nás bolo lezenie na celý deň.
Oplatí sa kúpiť jazdený ebike z Nemecka?
Skúsenosť s nákupom zánovného elektrobicykla z Nemecka. Podľa popisu stav "ako nový" a najazdených 600 kilometrov.
Kalymnos – an island where sponges have been replaced by chalk
The limestone on Kalymnos is of top quality. It's sharp in places, but the worn bellies on the fingers balance other qualities. You won't come across a slipped rock here very often. And climbing shoes even on miniature steps hold better than you are used to.