Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Turistika

Hiking.sk

Basecamp: S deťmi na veľkofatranské Sidorovo, na bicykli popod Tatry do Ždiaru či za pastierskymi obydliami na Kysuce
V sobotu alebo nedeľu sa môžete vybrať na najvyššiu horu Kremnických vrchov Flochovú, kde nájdete dvojkilometrovú plošinu porastenú lesom pripomínajúcim severskú tajgu. Zaujímavé miesto na výlet sú Brýzgalky v Kysuckých Beskydách neďaleko poľských hraníc, kde stoja cholvarky, živá pamiatka…

Túra: Tri chotáre a Nad Remetovou z Ruskej Novej Vsi
Príspevok bude kratšou správou z prieskumného výstupu na Tri chotáre, tretí najvyšší vrch Slanských vrchov. V miernom rozpore s očakávaním sa mi totiž hneď na prvýkrát podarilo uloviť všetky, aj najvzdialenejšie horizonty. Bolo by preto škoda, keby obrázky neuzreli svetlo sveta. Zároveň bola…

Podcast: Kde je zdravá príroda, sú aj zdravší a bohatší ľudia. Vysvetľujeme, prečo voliť s ohľadom na prírodu
S enviro-reportérom Tomášom Grečkom z Denníka N hľadáme odpoveď na otázku, prečo by mali ísť voliť aj turisti a outdooroví nadšenci, ktorých politika…

Túra: Vychádzka z Brezovej pod Bradlom do Turej Lúky
Dnes pôjdem mierne zvlnenou krajinou Myjavskej pahorkatiny po lesných i poľných cestách za takmer neustálych výhľadov. Po dlhšom čase idem sám, pomaly a s cieľom predovšetkým oddychovať a kochať…

Túra: Radstadtské Taury: Z Aualmu na Schuhflicker a Haßeck
Schuhflicker so svojím úchvatným 360-stupňovým výhľadom je bezpochyby ťahákom výletu, množstvo ďalších miest mu však šliape na päty. Tajomné jazierko učupené pod jeho skalnou stenou, uzulinký lúčny hrebeň Hocheggu či široký vrchol Haßecku s luxusným výhľadom do údolia Salzachu sú tiež…

Túra: Jesenný Veľký Choč z Valaskej Dubovej
Veľký Choč je vyhľadávaný turistický cieľ, vďaka svojej polohe ponúka panoramatické výhľady na Liptov aj Oravu. Najkrajší prístup naň vedie z Valaskej Dubovej cez fotogenickú horskú poľanu so salašom "hotel Choč". Ideálny čas na jeho návštevu je jeseň so stálym počasím a dobrou…

Túra: Trojdňové putovanie Kysuckými Beskydami
Po vlaňajšom, celkom vydarenom prvom ročníku akcie s podtitulom „spoznaj svoj rodný kraj“, sme si s kamarátmi z detstva povedali, že to treba zopakovať. Trasu sme vybrali celkom rýchlo – veď nakoniec v organizačnom výbore sme boli dvaja a na trase sme sa hneď zhodli, ostatní sa „zvezú“ s nami.…

Útulňa: Vrabčia útulňa nad Grapovcami (pod Kykulou)
Na Kysuciach dávno stavili na svoj rozvoj podporou turistickej infraštruktúry, čím vzniklo množstvo rozhľadní. No v Krásne nad Kysucou išli ešte ďalej a okrem vytvorenia lokálnych značených trás cez miestne osady vymysleli pre potulujúcich sa turistov útulne, ktoré svojim dizajnom odkazujú na…

Basecamp: Kratšie túry vhodné na zamračený víkend: Batizovské pleso, skalná vyhliadka Sokolia a hrad Šomoška
Najbližší víkend bude vhodný na kratšie výlety. Môžete si vyjsť k Batizovskému plesu, na skalnú vyhliadku Sokolia v Strážovských vrchoch alebo s deťmi na Sitno či horské lúky nad Banskou Bystricou. Náučný chodník Šomoška vás zavedie k unikátnemu čadičovému vodopádu a hradnej zrúcanine.…

Túra: Zaniknuté dediny (12) – Veľká Poľana a Ruské
Sú to len dve obce zo sedmičky vysídlených dedín na hornom toku rieky Cirocha. Museli ustúpiť vodárenskej nádrži Starina, ktorá zásobuje pitnou vodou región Zemplína. Rovnomenná obec na ľavom brehu rieky Poprad so zemplínskou Starinou nemá okrem názvu nič spoločné.…

Túra: Krušné hory a hľadanie Mŕtvej trate
„Roky běží a trať už dávno zarůstá, keře šípků tu rostou v kolejích, smutnej dům, ve kterým nikdo nezůstal, když vagónů pár odjelo posledních…“ pospevujeme si brodiac sa vysokou trávou, preplietajúc sa medzi pavučinami vetiev šípok a bludiskom konárov starých smrekov. Roztrhané…

Túra: Folkmarská skala – okruh z Kojšova
Niekoľkokrát odkladanú túru na Folkmarskú skalu sa nám konečne podarilo uskutočniť. Vedeli sme, že je to krátky výlet, a tak sme na to potrebovali "lenivý" deň, kedy sa nám nechcelo chodiť veľa a ďaleko. Kojšov je trištvrte hodinky cesty autom, aj keď je pravda, že vďaka niekoľkým prenosným…

Bike & hike: Krakova hoľa a jej botanická záhrada
V návštevnom poriadku NP Nízke Tatry nájdem nečakané prekvapenie: Iľanovskou dolinou vraj vedie „trasa vyhradená pre individuálny vjazd a státie s bicyklom“, a to až po sedlo pod Kúpeľom. Zaumienim si teda, že sa sem na bicykli musím vybrať a sám som veľmi zvedavý, ako vysoko sa dostanem. Za…

Prístrešok: Brezová
Biele Karpaty v okolí Vršatca ponúkajú veľa zaujímavých turistických cieľov prepojených sieťou značkovaných ciest. Jednou z možností, kde sa pri potulkách ukryť pred nepohodou, prípadne uložiť na noc, môže byť veľký prístrešok pri kaplnke Panny Márie Kráľovnej v lokalite…

Basecamp: Prejdite sa skalným hrebeňom Otrhancov či malebnými Javorníkmi, deti poteší Oravská lesná železnička
Cez víkend bude vhodné počasie aj na dlhšie hrebeňové túry, pozor však dajte na dĺžku denného svetla. Do tipov sme na túry sme vybrali atraktívny prechod hrebeňa Otrhancov v Západných Tatrách a hrebeňovku Javorníkov, na bicykli sa môžete vybrať popri Morave ku kompe Záhorská Ves – Angern.…

Reportáž: Ako sme mapovali pralesy II.: Salatín sklamal aj nesklamal
Tak, a je to tu! Vyrážam na prvé „ostré“ mapovanie pralesov. Raz jeden týpek sediac na lavičke v parku utrúsil, že život je ako bonboniéra, nikdy nevieš, čo ochutnáš. Nechcel som takto riskovať a z ponuky som si vybral podľa mojich vtedajších predstáv jeden z najlepších bonbónov. Aspoň…

Túra: Nízke Taury – na dvakrát na Rupprechtseck
Schladmingské Taury sú časťou Nízkych Taurov. Keby som ich mal porovnať s našimi horami, tak ide o niečo medzi Západnými a Vysokými Tatrami, akurát oveľa rozľahlejšie. V pohorí je množstvo plies a koncom leta sú všade zrelé čučoriedky. To sú dôvody, pre ktoré som sa do pohoria vybral. Aby…

Túra: Prechod Čachtickými Karpatmi
Pri plánovaní túr nachádzam inšpiráciu v rôznych zdrojoch – na webových stránkach, v televízii či turistickej literatúre. Na prechod, ktorý budem opisovať, som narazil v knihe Najkrajšie pešie prechody. Trasu z knihy som trochu upravil, niečo vynechal, niečo pridal a s plánom vidieť čo najviac…

Túra: Krížom cez Slovenské rudohorie (Kopráš – Turňa nad Bodvou)
Druhá čas môjho náhodného putovania "krížom cez Slovenské rudohorie". V tejto časti budú moje kroky viesť po severnom okraji Slovenského krasu, kde sa na chvíľu dotknem Plešiveckej planiny. Ďalej budem pokračovať cez mesto Rožňava na hlavný hrebeň Volovských vrchov, aby som sa neskôr opäť…

Podcast: Úplne nová Zamkovského chata bude hotová do začiatku zimy, odhaduje chatárka Janka Kalinčíková
Zamkovského chatu vo Vysokých Tatrách zbúrali a stavajú úplne novú. Ako k tomu došlo a kedy bude hotová, rozpráva chatárka Janka Kalinčíková v novej epizóde Hiking…

PlanetSlovakia.sk

Červené vrchy cez Kasprov vrch – hrebeňom najvýchodnejšej časti Západných Tatier

Azda možno povedať, že hrebeň Červených vrchov nepatrí medzi najvyhlásenejšie hrebeňovky medzi slovenskými turistami, čo je však škoda, pretože ide o jednu z najmagickejších oblastí Tatier. Tento pekný vysokohorský kút na pomedzí Slovenska a Poľska patrí k tomu najkrajšiemu, čo tunajšie turistické možnosti ponúkajú. Červené vrchy (poľ. Czerwone Wierchy) tvoria najvýchodnejšiu časť hlavného hrebeňa Západných Tatier. Názov Červeným vrchom prischol vďaka rastline sítine trojklanej (Juncus trifidus), ktorá sa tu behom leta smerom k jeseni postupne sfarbuje do červenohneda.

Chata generála M. R. Štefánika z Trangošky - tip na výlet s deťmi

Chata generála M. R. Štefánika, nazývaná bežne aj Štefánička, sa nachádza v Nízkych Tatrách na východných svahoch Ďumbiera v nadmorskej výške 1740 m n. m. Patrí k najvyhľadávanejším vysokohorským chatám na Slovensku.

Tipy na výber turistického oblečenia pre deti

Výber správneho oblečenia a obuvi sa výrazne podpisuje pod celkový zážitok detí z turistiky. Jednoducho povedané, detské turistické oblečenie totiž môže zvýšiť pravdepodobnosť, že vašim deťom sa bude turistika páčiť a že budú chcieť tráviť viac času objavovaním krásnej prírody.

Siná zo Srdiečka hrebeňom Bôru - Nízke Tatry

Siná (1560 m n. m.) je vrchol severného výbežku Nízkych Tatier v oblasti Ďumbierskych Nízkych Tatier. Ako jemne zelený drahokam sa podmanivo týči nad modrou hladinou Liptovskej Mary. Zelenkavý nádych spôsobujú jej strmé, trávnaté stráne.

Skala lásky pri Chvatimechu – tip pre zamilovaných i priaznivcov výhľadov

Skala lásky sa nachádza na Pohroní, neďaleko Podbrezovej, pri Chvatimechu. Skala je celkom ukrytá v lese. Toto tajuplné miesto s romantickým názvom spoznáte aj podľa Kaplnky sv. Antona Paduánskeho, ktorá sa vyníma nad riekou Hron kúsok za Podbrezovou smerom na Brezno.

Kasprov vrch Tichou dolinou z Podbanského na bicykli a pešo

Kasprov vrch 1987 m n. m. (poľ. Kasprowy Wierch) je vrcholom v najvýchodnejšej časti Západných Tatier. Nachádza sa tesne pri hranici s Vysokými Tatrami, presnejšie v blízkosti Ľaliového sedla. Leží na hranici Slovenska a Poľska, z ktorého naň vedie populárna lanovka.

Kráľova hoľa na bicykli zo Šumiaca

Kráľova hoľa, dobre známy kopec v centre Slovenska, na východe Nízkych Tatier, sa často označuje ako kopec s najlepšími výhľadmi na Slovensku. Tie sú kruhové a skutočne riadne ďaleké, takže za vhodných podmienok z tohto kopca uvidíte i veľmi vzdialené vrcholy v zahraničí. Výhodou Kráľovej hole je, že ponúka možnosť dopraviť sa za týmito výhľadmi i bicyklom, ba dokonca elektrobicyklom, ktorý si môžete požičať priamo pod kopcom, v Šumiaci.

Dovolenka na Slovensku: Aké miesta navštíviť?

Rozmýšľate nad tým, že tento rok budete dovolenkovať na Slovensku? Nezáleží na tom, či preferujete oddychové dovolenky plné relaxu, alebo patríte k milovníkom dobrodružstva, adrenalínu a športu. Na svoje si príde jednoducho každý. Prinášame vám tipy na najzaujímavejšie miesta, ktoré stoja za návštevu.

Akú desiatu si pripraviť na poriadnu túru?

Vyrážate na výlet a riešite, čo si vziať so sebou za jedlo? Poradíme vám, aké potraviny sú na výlety vhodné. Možnosti sú našťastie pomerne široké.

Výstup do sedla Prielom vo Vysokých Tatrách

Sedlo Prielom (2290 m n. m.) je sedlo vo Vysokých Tatrách prepájajúce Litvorovú a Veľkú Studenú dolinu. Presnejšie, vďaka sieti turistických chodníkov, umožňuje prechod z Bielovodskej a Velickej doliny do Veľkej Studenej doliny a naopak. Sedlo Prielom je priestorovo dosť obmedzená plošinka zovretá strmými stenami Divej veže a Východnej Vysokej.

Túra do Priečneho sedla vo Vysokých Tatrách

Priečne sedlo (2352 m n. m.) patrí k najväčším magnetom pre pokročilejších turistov vo Vysokých Tatrách. Nachádza sa medzi Širokou a Priečnou vežou. Výstup do tohto sedla od Téryho chaty predstavuje exponovaný terén, ktorý nie je vhodný pre každého. Neraz sa tu prekvapení návštevníci doslova zaseknú a nevedia sa pohnúť ani hore ani dole.

Zimný výstup na Veľkú Chochuľu

Veľká Chochuľa (1753 m n. m.) je vrcholom v najzápadnejšom cípe Nízkych Tatier. V tejto časti hlavného hrebeňa je najvyšším vrchom a je tak zároveň výborným vyhliadkovým bodom. Nachádza sa uprostred trojuholníka Donovaly, Jasenie, Liptovská Lúžna.

Ohrievač fliaš – nevyhnutný pomocník nielen na cesty s deťmi

Pre rodičov s čerstvým prírastkom do rodiny nevyhnutnosť, pre turistov či nadšených cestovateľov zase zaujímavá možnosť. Ohrievač fliaš predstavuje užitočného pomocníka do domácnosti, ale napríklad aj na cesty, a to nielen s deťmi. Moderné ohrievače fliaš disponujú aj ďalšími funkciami, ktoré sú zaujímavé aj pre bezdetné partie, napríklad na chatách či turistike.

Tomášovský výhľad – kultová vyhliadka v Slovenskom raji

Tomášovský výhľad (667 m n. m.) v Slovenskom raji patrí k absolútnym kultovkám turistiky na Slovensku. Tento vrchol, alebo presnejšie prírodná vyhliadka na okraji podmanivého skalného brala sa nachádza v severnej časti pohoria Slovenský raj. Ročne ju navštívi nepreberné množstvo turistov. Okrem jedinečnosti výhľadu, prírodnej kompozície celej oblasti vysokej návštevnosti v nemalej miere vďačí tiež relatívne rýchlej dostupnosti.

3 dôležité veci, ktoré treba zvážiť pri výbere cestovného batohu

Chystáte sa na krátky výlet alebo dlhšiu dovolenku a potrebujete kvalitný a dostatočne veľký cestovný batoh? Pri výbere dámskeho ruksaku na výlety je potrebné zvážiť niekoľko faktorov. Toto je pár tipov, na čo myslieť pri kúpe cestovného batohu.

Trosky lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej

Vrak lietadla Heinkel He 111 pod vrcholom Vysokej možno zaradiť medzi najzaujímavejšie kuriozity v oblasti Bratislavy a Malých Karpát. Nachádza sa tesne pod vrcholom malokarpatskej sedemstovky Vysoká, na hranici rezervácie Vysoká. Zároveň zvyšky tohto veľmi dobre známeho nemeckého lietadla z obdobia druhej svetovej vojny vytvárajú časť mozaiky dokumentujúcej prítomnosť Luftwaffe na území Slovenska.

Vápeč – fotogenický vrchol v Strážovských vrchoch

Vápeč s výškou 955 m n. m. sa nachádza v Strážovských vrchoch. Vrchol charakterizuje výrazná skalná špička, podľa ktorej ho ľahko spoznáte už z diaľky. Vápeč zďaleka nepatrí k najvyšším na Slovensku, no vďaka svojej polohe, v jednom z najfotogenickejších pohorí krajiny, patrí k veľmi obľúbeným.

3 tipy na výber perfektnej turistickej obuvi pre ženy

Patríte medzi aktívne turistky alebo len potrebujete vhodnú obuv na príležitostnú turistiku? Vybrať si kvalitnú turistickú obuv je alfou a omegou. Okrem pohodlia vám kvalitná dámska turistická obuv môže pomôcť predísť rôznym zdravotným komplikáciám na turistike. Vyberte si top dámsku turistickú obuv do každého terénu. Toto sú 3 tipy, ako na to.

Výstup na Vlčinec v Strážovských vrchoch

Kopec Vlčinec (687 m n. m) sa nachádza v oblasti Strážovských vrchov nad obcami Horná Poruba a Iliavka. Predstavuje absolútne nenápadný vrchol, ktorý sme si všimli až počas výstupu na protiľahlý, oveľa známejší vyhliadkový vrchol Vápeč. Napokon sme sa rozhodli počas jedného dňa, vrámci jedného záťahu preskúmať i Vlčinec, ktorý napriek nižšej nadmorskej výške vôbec nesklamal. Práve naopak, ukázal sa veľmi zaujímavým čo sa týka výhľadov práve na údolie a kopce v okolí Hornej Poruby. Ako sme zistili, zrejme z tohto dôvodu je veľmi populárny medzi znalými turistami, pretože tých sme tu v daný víkend stretli viac ako na samotnom Vápeči.

MTB: Python trail - Veľká Javorina na bicykli

Jeden z najvýznamnejších kopcov na západe Slovenska azda veľmi predstavovať netreba. Veľká Javorina sa nachádza na hraniciach Česka a Slovenska a meria bezmála tisíc metrov. Python trail je súčasťou tohto horstva. Ide o krásny singletrack, úzky cyklochodníček, ktorý ako sa ako stuha vinie jeho úbočiami. Veľká Javorina tak ponúka zaujímavú kombináciu hodnotného vrchárskeho cyklovýšľapu a následného zjazdu divočinou, pri ktorom budete doslova pohltení tamojšou prírodou. Tá je na Veľkej Javorine vskutku čarovná. Pri jazde Python trailom sa jej priam budete dotýkať. Tento cyklovýlet je super jednodňovkou, ktorá poteší srdce každého bajkera.

MTB: Hrebeňovka Považského Inovca na bicykli

Cyklohrebeňovka pohoria Považský Inovec predstavuje cyklotrasu vedúcu z Trenčína až do Hlohovca, takmer identicky s turistickou hrebeňovou trasou. Ide o náročné cyklo-minidobrodružstvo v krásnej prírode s výhodou veľmi dobrej dostupnosti. Prístup k cyklotrase je totiž priam ideálny vďaka praktickej možnosti dopravy rýchlikmi.

MTB: Štefánikova cyklomagistrála – cykloprechod hrebeňa Malých Karpát

Štefánikova cyklomagistrála predstavuje stokilometrový cykloprechod oblasťou hlavného hrebeňa Malých Karpát. Symbolicky spája rodisko veľmi významnej slovenskej osobnosti – Milana Rastislava Štefánika, ktoré sa nachádza v Košariskách, s bratislavským Kamzíkom, neďaleko ktorého zomrel pri tragickej leteckej nehode.

Výstup na Tri Koruny v Pieninách

Výstup na Tri Koruny s výškou 982 m patrí k tomu najlepšiemu, čo môžete v oblasti Pienin podniknúť. Nie je tomu až tak dávno, čo táto túra zo Slovenska nebola možná. Tri Koruny totiž ležia tesne za slovensko-poľskou hranicou. Jej prechod v minulosti nebol vôbec bežný, tak ako je tomu dnes, keď postačí pohodlne prekročiť lávku pre peších a tento vrchol máte v krátkom čase na dosah.

Cestovanie po Slovensku – aké miesta sa oplatí navštíviť?

Letnú dovolenku nemusíte vždy nevyhnutne tráviť na zahraničných preplnených plážach. Niekedy je lepšie a jednoduchšie preskúmať našu vlastnú krajinu a objaviť miesta, za ktorými k nám chodia ľudia z celého sveta. Slovensko je stále pomerne neobjavenou destináciou v strednej Európe, ktorú zatieňujú jej svetovo obľúbení susedia ako Česko, Rakúsko, či Maďarsko. Prečo sa ale oplatí zostať toto leto doma? Predstavíme vám miesta na Slovensku, z ktorých sa vám nebude chcieť odísť.

10 klenotov Demänovskej doliny, ktoré by ste rozhodne mali objaviť

Demänovská dolina je najznámejšou a najnavštevovanejšou dolinou v Nízkych Tatrách. Rozprestiera sa v dĺžke 15 kilometrov medzi vrcholmi Ďumbier, Krúpova hoľa, Chopok, Dereše a Poľana. Okrem krásnej prírody Vás očarí aj štýlové ubytovanie v Demänovskej doline. Pri jej návšteve si určite nenechajte ujsť miestne jaskyne, Vrbické pleso a ďalšie prírodné krásy, ktoré vám predstavíme v tomto článku.

Nezabudnuteľná turistika s digitálnym sprievodcom

Spoznajte čaro slovenskej prírody. S digitálnym sprievodcom vo vašom mobile zažijete nezabudnuteľný výlet v prírode a navyše objavíte miesta, ktoré ste si doteraz nevšimli.

Najkrajšie vrcholy Veľkej Fatry

Veľká Fatra je dobre známe pohorie takmer uprostred Slovenska. Mnohí si však často vyberú o niečo populárnejšie ciele na svoje túry. Napríklad v podobe Nízkych Tatier, či Malej Fatry. V tomto článku by sme radi predstavili niekoľko veľkofatranských vrcholov s úmyslom motivovať na ich návštevu. Sme toho názoru, že prírodnou krásou majú čo ponúknuť. Zážitky tu môžu byť dokonca pôsobivejšie ako v našich najvyšších horách. Veľká Fatra je totiž oveľa intímnejším pohorím. Nemáte tu takmer žiadne horské chaty a hurhaj s tým súvisiaci.

Najkrajšie MTB cyklotrasy a traily v Malých Karpatoch

Malé Karpaty ponúkajú výborné podmienky na horskú cyklistiku. Prostredie je priam stvorené na budovanie trailov, ktoré sa vinú hustým lesným porastom ako stuha. Tešia sa veľkej obľube. A na scéne sa našťastie objavuje čoraz viac staviteľov takýchto trás.

Najkrajšie vrcholy Nízkych Tatier

Nízke Tatry ponúkajú viaceré notoricky známe vrcholy Slovenska. Patria k najvyšším a najkrajším na našom území. Zaujímavé je ako sa jednotlivé tamojšie kopce líšia atmosférou. Niektoré ležia v absolútne zapadnutých kútoch spomínaného pohoria, kým iné sú situované v centre turizmu a rekreácie. Návštevník si tak môže vybrať podľa aktuálnej nálady, na akú túru má chuť. Najkrajšie vrcholy Nízkych Tatier majú spoločné to, že sú z nich veľmi pekné výhľady, či už na šíre okolie, alebo na samotné tunajšie horstvo.

Bratislavou na elektrokolobežke. Ako a kde si ju môžete požičať?

Ste v Bratislave na výlete na víkend a chcete toho vidieť čo najviac? Efektívnym spôsobom prepravy sú zdieľané elektrokolobežky, ktoré nájdete takmer na každom rohu a rýchlo a jednoducho sa s nimi presuniete, kam potrebujete. Ako fungujú?

Najkrajšie vrcholy Západných Tatier

Západné Tatry doslova oplývajú takmer nepoškvrnenou prírodou. Zatiaľ sa im podarí unikať celkom nezriadenej komercionalizácii a to je dobrý dôvod na návštevu pre všetkých turistov, ktorí vyhľadávajú v horách skôr pokojnejšie miesta. V tomto smere majú Západne Tatry naozaj čo ponúknuť. Okrem prekrásnej a náročnej hrebeňovky lákajú aj mnohými jedinečnými vrcholmi, ktoré patria k najvyšším a turisticky najpríťažlivejším na Slovensku. Jednotlivé vrcholy sa nám podarilo navštíviť a radi by sme vám ich v krátkosti predstavili s cieľom motivácie na ich osobné objavovanie prostredníctvom túr.

Na dovolenku po Slovensku autom či verejnou dopravou?

I keď majú okolité krajiny čo ponúknuť, dovolenka na Slovensku sa stále radí medzi najviac obľúbené. Lákadlom sú krása našich lesov, kultúrne pamiatky, jazerá, jaskyne či národné parky. Môžete sa na ňu vydať vlakom, autobusom alebo sa rozhodnúť pre cestovanie autom.

Pozorovateľňa zvierat Vydrica

Pozorovateľna zvierat Vydrica je čosi ako neobvyklý posed a turistický prístrešok v jednom. Nachádza sa na odlesnenom priestranstve v malokarpatských lesoch nad Račou. Patrí k projektom hlavného mesta, ktorých cieľom je vytvárať príjemné miesta v prírode. Tie môžu slúžiť ako atraktívny cieľ na výlet, bez toho, aby znehodnotili okolité prírodné prostredie. Práve naopak, cieľom je, aby do prírody, čo najlepšie zapadli. Myslíme si, že v prípade tejto pozorovateľne sa tento zámer podarilo naplniť k spokojnosti. Pozorovateľňa sa krátko po otvorení stala veľmi obľúbeným miestom medzi širokou verejnosťou.

Zaujímavosti Harmaneckej doliny

Harmanecká dolina je vtisnutá medzi Kremnické vrchy na juhu a Veľkú Fatru na severe. Hoci sústreďuje viaceré turistické atraktivity, je tak trochu v tieni okolitých hôr, predovšetkým spomínanej Veľkej Fatry ale aj neďalekých Nízkych Tatier.

Výstup na Baranec v Západných Tatrách

Baranec (2185 m n. m.) je mohutný, veľmi príťažlivý vrchol v Západných Tatrách. Týči sa nad Liptovom, konkrétne nad Žiarskou dolinou na západe a Jamníckou dolinou na východe. Nachádza sa v jednej z južných rázsoch, vybiehajúcej z hlavného hrebeňa uvedeného pohoria cez Žiarske sedlo, kde susedí s vrchom Smrek (2072 m n. m.).

Rozhľadňa Zbojská s kaplnkou sv. Juraja a miniexpozíciou zbíjania

Sedlo Zbojská, neďaleko Brezna sa v posledných rokoch stalo obľúbenou destináciou mnohých skupín návštevníkov. Azda najväčším magnetom je pre nich tunajší salaš. Ten prezentuje činnosť, ktorá ma na Slovensku dlhoročnú tradíciu. Okrem salašníctva a dobrého jedla v tamojšej reštaurácii s tradičnou slovenskou kuchyňou, tu bola vybudovaná i drevená rozhľadňa. Dá sa povedať, že je originálnej konštrukcie, pripomínajúcej taktiež tradičnú slovenskú architektúru. Vzhľad tejto vyhliadkovej veže pripomína zvonice historických drevených kostolíkov, ktoré poznáme zo skanzenov.

Symbolický cintorín v Žiarskej doline - pamätník obetiam Západných Tatier

V slovenských horách sa nachádza viacero pietnych miest, ktoré pripomínajú ich nekompromisnosť v trestaní ľudských chýb pri pohybe v horskom prostredí. Symbolické cintoríny pripomínajú našu malosť oproti prírode. Okrem toho však tieto miesta majú i svoju jedinečnú atmosféru, pre ktorú sa ich oplatí navštíviť.

Prameň Boženy Němcovej - tip na výlet na Horehroní

Väčšina ľudí zrejme vníma Boženu Němcovú ako spisovateľku, ktorú preslávilo dielo s názvom Babička. Možno mnohí netušia, že počas svojich ciest zašla i na Slovensko, ba dokonca až na Horehronie. Asi len minimum ľudí vie, že sa tu skrýva studnička, ktorá nesie jej meno.

Šarafiový vodopád - tip na nenáročný výlet v Západných Tatrách

Prekrásne prostredie divokej prírody Západných Tatier ponúka okrem obrovitých končiarov i mnoho ďalších, relatívne ľahko dostupných prírodných výtvorov. Čo sa týka tunajšieho vodstva je takým cieľom okrem iného aj Šarafiový vodopád, nachádzajúci sa kúsok nad centrom Žiarskej doliny, na svahoch spadajúcich z Príslopu (2142 m n. m.), neďaleko turistami hojne navštevovanej Žiarskej chaty.

Hlavným hrebeňom Západných Tatier z Hutianskeho sedla na Sivý vrch a Brestovú

V tomto článku si bližšie predstavíme úvodnú časť hrebeňovky Západných Tatier v úseku Hutianske sedlo, Radové Skaly, Sivý vrch, až po Brestovú, ktorý predstavuje fyzicky pomerne náročný vstup do arény tohto pohoria, najmä ak ste nabalený na kompletný prechod.

Hlavným hrebeňom Západných Tatier z Plačlivého, cez Ostrý Roháč a Volovec do Račkovho sedla

V tomto článku nadviažeme na predošlý úsek hlavného hrebeňa Západných Tatier a prejdeme si ho v úseku od Plačlivého, cez Ostrý Roháč a Volovec, až po Račkovo sedlo. Ide o krajinársky veľmi peknú časť tohto pohoria zahŕňajúcu i technicky a fyzicky náročné pasáže. Pozvoľna, smerom na východ, však bude technických obtiaží ubúdať, hoci fyzické zostanú aj naďalej riadnou výzvou.

Hlavným hrebeňom Západných Tatier cez Baníkov, Tri Kopy a Plačlivé zo Žiarskej Doliny

Tento článok popisuje letnú verziu túry zo Žiarskej doliny cez Jalovecké sedlo, Baníkov, Tri kopy, Plačlivé a späť. Zároveň ide o túru ktorá nás prevedie technicky najnáročnejším a najexponovanejším úsekom hlavného hrebeňa Západných Tatier.

Rozhľadňa na Krahuľskom vrchu nad Kremnicou

Kremnica je sama osebe jedno z najzaujímavejších miest Slovenska. Má viacero pútavých atraktivít i vo svojom bezprostrednom okolí. Jednou z nich je drevená vyhliadková veža na Krahuľskom vrchu priamo nad mestom vo výške 958 m n. m. Turistická rozhľadňa na Krahuľskom vrchu (niekde uvádzané aj ako Krahuľský štít) ponúka veľmi pekné výhľady na Kremnicu a kontrastnú kombináciu okolitých horstiev a kotlín, ktorá určite mnohých zaujme.

Vyhliadková veža Horné Lazy – gigantická rozhľadňa nad Breznom

Už aj Brezno má svoju rozhľadňu. A nie hocijakú! Podľa informácií dostupných na internete by sa malo jednať o druhú najvyššiu turistickú rozhľadňu na Slovensku. Vyššia je len nová rozhľadňa na Štrbskom plese. Kovová vyhliadková veža s netradičným dvojsmerným schodiskom a svojimi 39,6m ponúka viac ako by ste z nadmorskej výšky vrcholu Horné lazy 805m očakávali. Tento vrchol nad Breznom bol donedávna celkom nenápadný. Okrem toho, že leží pod oveľa výraznejšími Nízkymi Tatrami, je celý porastený lesom. Vznik rozhľadne však jeho postavenie celkom zmenil. Razom je z Horných lazov jedna z najvyhľadávanejších lokalít na Pohroní, ako aj vážny konkurent rozhľadne Polomské očko nad Polomkou.

Tipy na výlet a zaujímavosti v Považskom Inovci

Považský Inovec je vďačné pohorie na množstvo zaujímavosti a menej, či stredne náročnú turistiku a cykloturistiku. Je dobre dostupný predovšetkým pre turistov zo západného Slovenska, najmä z Považia, či z nitrianskeho regiónu. Vhodnou alternatívou tiež môže byť pre obyvateľov Bratislavy, ktorým sa už zunovali Malé Karpaty. 

Cyklovýlet Starohájskym ostrovom v Petržalke

Starý háj, alebo Starohájsky ostrov je pomenovanie časti pevniny na juh od Bratislavy. V skutočnosti ide o polostrov obmývaný z jednej strany hlavným tokom Dunaja a z tej druhej Starohájskym ramenom a Ramenom Zuzana. Je zároveň prírodnou rezerváciou. Z pohľadu cykloturistu ide o veľmi pekný cieľ na poldňový, ale pokojne aj celodenný výlet spojený s prespatím pod širákom, do oblasti s pomerne dobre zachovanou prírodou lužného lesa.

Hviezdicový hrádok Csillagvár pri Dolných Janíkoch

Csillagvár, alebo Hviezdny, či Hviezdicový hrádok (v maďarčine csillag = hviezda), v súčasnosti predstavuje zvyšky protitureckej pevnosti zo 17. storočia. Túto lokalitu by sme radi odporučili ako tip na výlet neďaleko Bratislavy, spojený s poznávaním histórie a zároveň miesto, ktoré je charakteristické svojou nekomerčnosťou. Vďaka tomu tu nestretnete davy a budete si môcť dosýta vychutnať toto pekné miesto priamo pri Malom Dunaji.

Cyklovýlet s deťmi – okruh pri Chorvátskom ramene v Petržalke

K najobľúbenejším cyklistickým destináciám v Bratislave patria cyklochodníky na dunajskej hrádzi. Prinášame vám tip na cyklovýlet, ktorý vedie sčasti týmito trasami, no zároveň zaujímavo mapuje časť najväčšieho slovenského sídliska - Petržalky. Konkrétne časti rozkladajúce sa v blízkosti populárnych vodných plôch Veľký Draždiak a Chorvátske rameno.

Kam do prírody v Bratislave a blízkom okolí

V tomto článku by sme vám radi priniesli niekoľko tipov na výlet do prírody v Bratislave a jej bezprostrednom okolí. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no hlavné mesto ponúka i napriek čoraz väčšej výstavbe mnoho možností, ako sa rýchlo dostať do prírody. Lesy Malých Karpát a prítomnosť európskeho veľtoku v podobe Dunaja priamo v meste, umožňujú pohodlný prístup do prírodného prostredia ako stvoreného na každodenný relax.

Vodopády v Malých Karpatoch

Hovoriť o vodopádoch v Malých Karpatoch je tak trochu nadnesené. Geologicko-hydrologické pomery v tomto smere Malým Karpatom moc neprajú. No napriek tomu, aj toto malé pohorie dokáže počas vhodných hydrologických podmienok vykúzliť aspoň menšie, oku lahodiace vodopádiky a kaskády. Tie môžu byť dokonca niekoľko metrov vysoké. A ak máte šťastie, v Malých Karpatoch narazíte v zime i na nejaký ten ľadopád, ktorý dokonca meria okolo 15 metrov.

Zagurami

Na túre v Durmitore. Prutaš a Bobotov Kuk
Dve túry v národnom parku Durmitor v Dinárskych Alpách v Čiernej Hore. Zvládnuteľné aj bez skorého ranného vstávania, trochu adrenalínové pre exponovaný terén a reťaze, s nádhernými výhľadmi a kúpaním sa v plese. Vhodné aj pre menej zdatných turistov, ktorí sa neboja trochu „hecnúť“. Národný park Durmitor v Čiernej Hore je asi moje najobľúbenejšie miesto na horskú turistiku. Už keď som ho v roku 2018 prvýkrát navštívila (ale kvôli morálu družstva veľmi neprebádala), tak som si povedala, že sa sem ešte vrátim. A aj som sa vrátila. Tentoraz v rámci dovolenky na štýl “Balkan tripu” vo dvojici s mojím priateľom…

Lezecká cesta Luftikus nad jazerom Traunsee
Lezecká cesta nad jazerom Traunsee má obťažnosť 6 IUAA a dĺžku 190 metrov rozdelených do šiestich dĺžok.

Ferrata Winkelturm Ostgrat z Nassfeldu
Ľahká, ale zážitková ferrata v Karnských Alpách vhodná aj na rodinný výlet so zdatnými deťmi. Napriek polohe v nadmorskej výške okolo dvetisíc metrov je ľahko dostupná lanovkou z celoročného horského strediska Nassfeld.

Slovenské skalky: Deravá skala nad Plaveckým Mikulášom
Mokrá dolina nad Plaveckým Mikulášom ukrýva niekoľko vápencových lezeckých oblastí. Deravá skala je hlavne pre lezcov, ktorí majú radi vyššie obťažnosti.

Na bicykli pod severnú stenu Triglavu
Stredne náročná cyklotúra z Kranjskej Gory do doliny Vrata okorenená 25-percentným stúpaním na chatu Aljažev dom pod severnou stenou Triglavu. V článku nájdeš aj videoreport.

Weichtaler Trachtenkirtag: Krátky nástup, pevná skala aj hluché pasáže
Kombinácia severozápadnej orientácie steny a údolia Schwarzy, ktoré vytvára chladnejšiu klímu, je kupodivu vhodná aj na horúce letné dni.

Túra cez Monte Piper s neplánovanou ferratou
Krátka okružná túra na západnom okraji Júlskych Álp bohatá na výhľady. Štvrtinu trasy tvorí zaistený chodník obtiažnosti B. Nejde o žiadné športové lezenie, ale tradičnú ferratu vedenú po vojenských chodníkoch vybudovaných talianskymi horskými strelcami pre viac ako sto rokmi.

Malý raj pre lezecké rodiny skrytý v strede Ötztalu
Lezecká oblasť Oberried v doline Ötztal pod ľadovcom Stubai je ideálna pre rodiny. Párminútový prístup po vykosenej tráve, piknikové posedenia a detské ihriská. Medzi sektormi tečie vodopád. Slzu mám na krajíčku. Tu asi ostanem navždy.

Štefánikova cyklomagistrála dvojdenná, dvojgeneračná
Prejazd Malých Karpát z Myjavy do Bratislavy v podaní bikepackingových začiatočníkov. Spolu 138 km a 2700 nastúpaných metrov. V článku nájdeš trasu na mape aj videozáznam.

Flatzer Wand a daň za lezecké objavovanie
Lezecká cesta Der Grosse Affenzirkus (Veľký opičí cirkus) v rakúskej oblasti Flatzer Wand má 170 lezeckých metrov a obtiažnosť 6- IUAA. Zo siedmich  dĺžok je len jedna v stupni 6- UIAA, ostatné sú ľahšie. 

Na bicykli cez Sella Somdogna
Epický okruh v talianskej časti Júlskych Álp. Deväťdesiat percent trasy síce vedie po kvalitnom asfalte, ale zvyšných desať sa dá prejsť len na horskom bicykli.

Je tu druhá generácia ľahkej lezeckej prilby Penta
Singing Rock uvádza na trh druhú generáciu obľúbenej lezeckej prilby Penta. Pri tejto príležitosti sme vyspovedali vývojára Singing Rocku a špecialistu na prilby Aleša Steklého, ktorý prilbu navrhol a vyvinul.