Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislava

Bratislavské
noviny

Dlho si úlovok neužil: Policajti zadržali nočného zlodeja z pizzerie
Policajti tretieho bratislavského okresu objasnili krádež vlámaním do pizzerie, ku ktorej došlo v utorok (13.04.2021). Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Prekonali ste Covid? Predlžuje sa trvanie výnimky na vstup do prevádzok po prekonaní ochorenia
Výnimka týkajúca sa časového intervalu po prekonaní alebo diagnostikovaní ochorenia COVID-19 pri vstupe do prevádzok sa predlžuje z troch mesiacov na 180 dní. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá od 19. apríla upravuje vstup do prevádzok a priestorov zamestnávateľa.

Spresnili, ako budú od pondelka fungovať autoškoly, taxislužby, hotely a vleky
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v piatok zverejnil vyhlášku k uvoľneniu opatrení, ktorá bude platná od pondelka 19. apríla.

V Bratislave si uctili katolíckeho kňaza a vzdelanca Jána Hollého
V stredu 14. apríla 2021 uplynulo 172 rokov od smrti katolíckeho kňaza, básnika, prekladateľa zo starogréčtiny a latinčiny, vzdelanca, veľkej osobnosti slovenského národa Jána Hollého. Jeho pamiatku si uctili položením venca k jeho pamätníku na Rudnayovom námestí pri Katedrále sv. Martina.

Ďalšie podrobnosti: Kúpaliská, kiná či divadlá zostávajú naďalej zatvorené
Naďalej zostávajú zatvorené prírodné a umelé kúpaliská, prevádzky poskytujúce wellness či fitnescentrá. Tiež prevádzky divadelných, hudobných, filmových alebo iných umeleckých predstavení. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorá upravuje režim prevádzok a organizáciu hromadných podujatí od 19. apríla.

SaS už nepodporí opatrenia, ktoré v sebe budú skrývať plošné testovanie
Strana SaS už nepodporí opatrenia, ktoré v sebe budú skrývať pokračovanie plošného testovania. Testovacia stratégia by mala byť nastavená lepšie a zameraná by mala byť na ohniská, zamestnávateľov či školy. Súčasný COVID automat nie je potrebné sprísňovať. V piatok to uviedla poslankyňa parlamentu Jana Bittó Cigániková (SaS), predsedníčka parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Dobrá správa: SNM opäť otvára brány svojich múzeí
Slovenské národné múzeum (SNM) začne od pondelka 19. apríla, na základe rozhodnutia ministerstva kultúry, s postupným otváraním svojich 18 špecializovaných múzeí.

Vláda schválila uvoľnenie opatrení, čo teda od pondelka platí?
Od pondelka 19. apríla budú platiť nové výnimky zo zákazu vychádzania. Umožnená bude cesta do prírody a na individuálnu rekreáciu aj medzi okresmi s podmienkou najviac sedemdňového negatívneho testu v prípade okresu vo štvrtom stupni varovania.

Ovečková ako vicestarostka Petržalky končí, poslankyňou ostáva
Prvá vicestarostka v bratislavskej Petržalke Lýdia Ovečková sa k 13. aprílu vzdala funkcie zástupkyne starostu. Rozhodnutie prijala z osobných dôvodov, podľa nej však nesúvisí s najbližšími komunálnymi voľbami. Naďalej zostáva petržalskou miestnou poslankyňou i poslankyňou Bratislavského samosprávneho kraja (BSK). Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Ochranári posilnia stráž prírody na Devínskej Kobyle vrátane Sandbergu
Štátna ochrana prírody SR posilní v najbližších mesiacoch stráž prírody v národnej prírodnej rezervácii (NPR) Devínska Kobyla, ktorej súčasťou je aj lokalita Sandberg (Pieskovec). Na území so štvrtých stupňom ochrany totiž zaznamenáva zvýšený počet priestupkov a porušení zákona o ochrane prírody. Mestská časť zároveň plánuje osadenie kamery na monitorovanie územia Sandbergu.

Magistrát hľadá investičného analytika pre mestské podniky
Mesto Bratislava vyhlásilo výberové konanie na pozíciu investičný analytik pre mestské podniky. Magistrátu má pomôcť odhaliť a zlepšiť či zastaviť predražené, nepotrebné či nedomyslené investičné projekty mestských firiem.

VIDEO: Martin ukradol na Panónskej elektrickú kolobežku, no dobehol ho jej majiteľ
Povozil sa sekundy, za mrežami môže stráviť tri roky. Martina Z. (35) z Bratislavy môže vyjsť pekne draho, že neodolal pokušeniu a ukradol cudziu kolobežku.

FOTO a VIDEO: Nemáte v domácom archíve fotografie z okolia Račianskeho mýta? Možno sa objavia v knihe..
Na facebookovej stránke Bratislava a jej premeny sa dnes ráno objavila výzva pre všetkých fanúšikov spomínanej skupiny, aby sa doma pohrabali v zásuvkách alebo krabiciach, v ktorých majú uložené staré fotografie, či tam náhodou nenájdu zábery Račianskeho mýta, stanice Filiálka, Legiodomov, bytoviek Unitas, podniku Ferona či BEZ-ky. Mohli by sa stať súčasťou chystanej knižnej publikácie.

Petržalka ponúka pomoc pri odvoze zeleného odpadu po brigádach
Bratislavská Petržalka pomôže obyvateľom s odvozom zeleného odpadu po jarných brigádach. Takýchto žiadostí od občanov, ktorí sa pustili do zveľaďovania svojho okolia, eviduje mestská časť na miestnom oddelení životného prostredia viacero. Informovala o tom hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Počet hospitalizovaných sa znížil o 99 pacientov, pribudla takmer stovka obetí covidu
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 636 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 778 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 8,3 % z 7 662 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,61 % z 128 232 antigénnych testov.

Bratislava spúšťa bezplatnú inku očkovacej podpory, ktorá pomôže s registráciou
Hlavné mesto spúšťa pre tých, ktorí potrebujú pomôcť s elektronickou registráciou na očkovanie, vrátane senioriek a seniorov, bezplatnú Linku očkovacej podpory ako súčasť kampane na podporu očkovania „Je čas sa znova objať“.

PCR test v Bratislave zoženiete už za menej ako 37 €
Najlacnejší PCR test na Slovensku ponúka Rýchlotest-COVID.sk. Ide o projekt, ktorý vznikol z pozitívnej skúsenosti slovenskej vývojárskej spoločnosti Vacuumlabs s interným testovaním.

Mladík na Hodonínskej poriadne šliapol na plyn, dostal pokutu 800 eur
Dopravní policajti denne zaznamenávajú prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti. Najnovšie pokutovali mladého muža, ktorý v bratislavskom Lamači prekročil povolenú rýchlosť viac ako dvojnásobne.

V pondelok 19. apríla mesto štartuje s opravou vozovky na Dúbravčickej ulici
V súvislosti s opravou bude ulica Dúbravčická dočasne zjednosmernená v smere zo Saratovskej na ulicu Na vrátkach do plánovaného ukončenia prác 31. mája 2021. Informovalo o tom mesto na svojej sociálnej sieti.

Bratislavský závod VW prijme v krátkom čase asi 400 nových zamestnancov
Volkswagen (VW) Slovakia prijme v krátkom čase približne 400 nových zamestnancov. Pracovníkov hľadá do výrobnej oblasti pre montáž vozidiel v bratislavskom závode. Informovala o tom Lucia Kovarovič Makayová, hovorkyňa Volkswagen Slovakia, a. s.

Bratislava nemá záujem o bezúročnú pôžičku, žiada pomoc, akú dostali súkromníci
Hlavné mesto nemá záujem o bezúročnú pôžičku, ktorú mu ponúklo ministerstvo financií na vykrytie výpadkov tržieb v Dopravnom podniku Bratislava (DPB). Bratislavský magistrát štátu odkazuje, že chce rovnocennú pomoc, akú dostali aj súkromné dopravné firmy. Poukazuje pritom na schému Európskej únie (EÚ).

Od pondelka sa upraví režim na hraniciach a podmienky karantény
Režim na hraniciach a podmienky povinnej karantény sa od pondelka (19. 4.) upravia. Zmenu opatrení v súvislosti s aktuálnou pandemickou situáciou spresnil úrad verejného zdravotníctva v novom znení vyhlášky.

Obchodný dom IKEA Bratislava opäť privíta od 19. apríla svojich zákazníkov
Obchodný dom IKEA Bratislava opäť otvorí v pondelok 19. apríla svoje brány, pričom počet návštevníkov bude regulovaný na maximálne 1 400 návštevníkov v jednom čase. Nákupy budú aj naďalej podliehať prísnym hygienickým opatreniam. Zákazníci si zároveň budú môcť skontrolovať naplnenosť obchodného domu IKEA na jeho webe a naplánovať si svoju návštevu.

V lokalite Polianky plánujú postaviť hotel i nový polyfunkčný komplex
V bratislavskej Dúbravke v lokalite Polianky plánujú postaviť hotel Čerešne (Čerešne 3), parkovisko i polyfunkčný komplex Čerešne living (Čerešne 4). Celkové náklady na stavby sa odhadujú na 37,2 milióna eur. Investor by chcel začať stavať budúci rok. Vyplýva to zo zámeru, ktorý predložila spoločnosť New Vital na posúdenie vplyvov na životné prostredie (EIA).

Máte záujem pomôcť? V sobotu sa bude upratovať Pečniansky lužný les
V tomto lužnom lese sa nachádza okrem fauny a flóry aj množstvo odpadu. Už túto sobotu máte možnosť pomôcť ho vyčistiť. Informovalo o tom mesto na Facebooku.

Prezidentka Zuzana Čaputová odobrila novelu zákona o hlavnom meste týkajúcu sa odťahovania vozidiel
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vo štvrtok podpísala novelu zákona o hlavnom meste. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec. Bratislava a jej mestské časti budú môcť po novom zmluvne spolupracovať pri odťahovaní vozidiel. Poveriť by tým mohli aj firmu, ktorú založilo hlavné mesto či niektorá z mestských častí.

Na križovatke Jarovce v Bratislave príde k zmene organizácie dopravy
V Bratislave na križovatke Jarovce, kde sa križujú diaľnice D2 a D4, príde v sobotu (17. 4.) k zmene organizácie dopravy. Otvorené budú diaľničné vetvy v smere Jarovce – Bratislava, Rakúsko - Maďarsko a Jarovce – Maďarsko.

Toto mnohých poteší: Podmienky nosenia respirátorov a rúšok sa od pondelka zmierňujú
Podmienky nosenia respirátora či rúška sa vo vybraných situáciách zmierňujú. Uvoľnenie opatrení, ktoré umožňuje zlepšujúca sa epidemiologická situácia, spresnil úrad verejného zdravotníctva v novom znení vyhlášky k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest. Vyhláška, zverejnená vo vestníku vlády, je platná od pondelka 19. apríla.

Pre žiakov ZŠ pripravili súťažný projekt Čítame pre radosť - čítame Feldeka
Povzbudiť mladých k čítaniu slovenskej tvorby, sústrediť ich záujem na čítanie s porozumením a motivovať ich k umeleckému prednesu. To je cieľom projektu Strediska kultúry Bratislava – Nové Mesto a Rádia Regina Západ s názvom Čítame pre radosť – čítame Feldeka. Má súťažný charakter a zapojiť sa môžu všetci žiaci základných škôl v Bratislavskom kraji.

V prípade Domova dôchodcov na Pažítkovej ulici sú vedené dve trestné stíhania
V prípade Domova dôchodcov (DD) na Pažítkovej ulici v bratislavskom Ružinove, kde mali zle zaobchádzať so seniormi, sú v súčasnosti vedené dve trestné stíhania. Potvrdili to z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave.

V čase lockdownu Bratislavčania húfne mieria na Pajštún, jedna vec ale mnohým uniká
Toľko turistov ako v týchto dňoch nezažila Borinka už dávno. Cez víkendy sa mení na veľké parkovisko, ktoré zapĺňajú najmä Bratislavčania. Na ceste k zrúcanine hradu Pajštún je čo obdivovať a všetci návštevníci sú tu vítaní, obec má však na nich jednu prosbu.

Odhadovaná investícia do obnovy Umelky je vyše pol milióna eur - výtvarníci hľadajú stavebníka...
Slovenská výtvarná únia (SVÚ) hľadá zhotoviteľa rekonštrukcie bratislavskej Umelky. Výzvu na predkladanie ponúk v prípade revitalizácie Umeleckej besedy slovenskej, najstaršej funkcionalistickej budovy na území Slovenska, zverejnili vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO).

Počet developerských projektov zameraných na bývanie sa v Bratislave naďalej znižuje
Celkový počet developerských projektov na bratislavskom trhu rezidenčných nehnuteľností sa naďalej znižuje. Naopak, dopyt po novom bývaní je stále enormne vysoký, preto nie je dôvod na pokles cien bytov v Bratislave. Poukázali na to odborníci z realitnej spoločnosti Lexxus.

Dobrá správa: Víkend otvorených parkov a záhrad by sa mal konať, lákadlom je aj Pistoriho palác
Oľúbené podujatie Víkend otvorených parkov a záhrad, ktoré má za sebou už jedenásť ročníkov, by sa tento rok malo uskutočniť 4. - 6. júna. Medzi tohtoročné lákadlá patrí j aj Pistoriho palác, ktorý slúži ako jedno zo staromestských centier kultúry a vzdelávania.

Počet hospitalizovaných naďalej klesá, v slovenských nemocniciach je 2190 pacientov s Covidom-19
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 843 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 569 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 11,53 % z 7 312 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,38 % z 148 216 antigénnych testov.

OLO v máji plánuje odstávku v spaľovni - od apríla do júna nebude odoberať odpad od externých zákazníkov!
Bratislavská mestská spoločnosť Odvoz a likvidácia odpadu (OLO a.s.) oznamuje zákazníkom, že v termíne od 8. 5. 2021 do 17. 5. 2021 bude v ZEVO (Zariadenie na energetické využívanie odpadu) technologická odstávka.

Zdravie: Termín druhej dávky vakcíny proti COVID-19 závisí od jej typu
Termín druhej dávky vakcíny proti ochoreniu COVID-19 závisí od jej typu. Pripomína to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR aj Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI).

FOTO a VIDEO: V športovej hale na Pasienkoch sa odohrali slávne zápasy i koncerty, ale aj písali dejiny!
Na rohu Trnavskej a Bajkalskej ulice sa už takmer 60 rokov stojí športová hala, ktorá počas svojej existencie viackrát menila názov, ale väčšina ľudí ju volá Pasienky a to podľa lokality, v ktorej sa spolu so známou plavárňou alebo chátrajúcim atletickým štadiónom nachádza. Keby mohla táto hala rozprávať o tom, čo všetko zažila alebo sa v nej odohralo, tak by možno ani nevedela, kde začať...

BSK: Rada partnerstva pripravuje zásobník strategických projektov v kraji
V stredu zasadala už po tretí raz Rada partnerstva pre integrovaný územný rozvoj Bratislavského kraja

V Klariskom Diškurze budú v stredu diskutovať o očkovaní, aj o jeho význame pre život v meste
V stredajšom online vysielaní diskusného formátu Klarisky Diškurz bude témou očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Pozvaní hostia, medzi ktorými je epidemiologička Zuzana Krištúfková či virológ z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied Juraj Kopáček, odpovedia na otázky o fungovaní a procese schvaľovania vakcín, ich dostupnosti, účinnosti i bezpečnosti.

Na kloktacie testy v Z. Bystrici prihlásili 55 % ôsmakov a deviatakov
Viac ako 55 percent rodičov žiakov 8. a 9. ročníka základnej školy (ZŠ) v Záhorskej Bystrici prihlásilo svoje deti na kloktacie testovanie, ktoré sa bude realizovať v priestoroch školy vo štvrtok (15. 4.) predpoludním.

Po 11 rokoch sa v Bratislave odohralo futbalové derby a Slovan v ňom zdolal Petržalku 5:1
Futbalisti obhajcu trofeje ŠK Slovan Bratislava postúpili do semifinále Slovenského pohára. V stredajšom domácom stretnutí štvrťfinále Slovnaft Cupu zdolali v mestskom derby FC Petržalka 5:1. Medzi elitné kvarteto sa prebojovali aj MŠK Žilina a dvaja druholigisti MFK Dukla Banská Bystrica s FC Košice. Dva kluby z Bratislavy proti sebe naposledy nastúpili ešte v roku 2010.

Mestské lesy spustili opravu vinohradníckej cesty k horárni Krasňany
Zajtra začína oprava cesty cez vinohrady, ktorá návštevníkov privedie do rekreačného areálu Horáreň Krasňany. Mestské lesy o tom informovali na sociálnej sieti.

V Bratislave klesla v pondelok teplota počas pár hodín o takmer 18 stupňov
Zmena počasia a prechod výrazného studeného frontu cez územie Slovenska v uplynulých dňoch bol zaujímavý nielen z meteorologického, ale aj z klimatologického hľadiska.

Chcete sa zbaviť objemného odpadu? OLO opäť spustil mobilný zberný dvor OLO taxi
Bratislavská mestská spoločnosť OLO spustila v hlavnom meste opäť službu OLO taxi - mobilný zberný dvor. Verejnosť ju môže využiť, ak sa chce zbaviť objemného odpadu, ako sú starý a čalúnený nábytok, skrine, stoličky, stoly, matrace, drevo, koberce, periny či drevené aj laminátové podlahoviny.

SNG pripravila workshopy o využívaní umeleckých diel pri vyučovaní dejepisu
Aj umelecké diela môžu byť pomôckou pri vyučovaní dejepisu. Na ich využitie poukazuje Slovenská národná galéria (SNG) v rámci online workshopov, ktoré pripravuje na piatok 16. apríla. Podujatie v dĺžke 90 minút je dostupné zdarma.

Ranná dopravná nehoda skončila ťažkým zranením 27-ročného muža
Dnes ráno medzi obcami Hrubá Borša a Kostolná pri Dunaji došlo k vážnej dopravnej nehode. Mladík, ktorý šoféroval auto značky BMW, s ním zišiel mimo vozovku a následne narazil do stromu.

Chorvátsky Grob: Na ZŠ Javorová alej začnú opravovať strechu, ktorú strhol vietor
V obci Chorvátsky Grob v okrese Senec v najbližších dňoch začnú opravovať havarijný stav strechy na Základnej škole (ZŠ) na Javorovej aleji, ktorú v pondelok (12. 4.) večer strhol silný vietor. Spustenie prác bude závisieť od počasia a poveternostných podmienok. Na svojom webe o tom informuje samospráva.

Nemocnicu Bory by mohli kolaudovať v lete na budúci rok
Nemocnicu Bory by mohli skolaudovať už na budúci rok. Na stavbe sa realizujú všetky vnútorné práce, ako vzduchotechnika vrátane vykurovacieho a chladiaceho systému, vodovodné rozvody, kanalizácia, potrubná pošta, silnoprúdové rozvody, sadrokartónové priečky či obklady a podlahy.

FOTO: Na stromoch v lesoparku nájdete aj vyrezávané odkazy - jeden z nich je z roku 1943!
Veľkou záľubou jedného z najžiadanejších slovenských moderátorov akcií a verejných podujatí Richarda Vrableca sú aj prechádzky v prírode, v rámci ktorých v bratislavskom lesoparku objavil niekoľko stromov s vyrezávanými nápismi na kmeňoch. Sú na nich rôzne mená, odkazy, ale najmä dátumy, pričom ten najstarší pochádza ešte z čias druhej svetovej vojny...

SME

V Bratislave pribudlo 24 nových prípadov nákazy koronavírusom
Pozrite si aktuálne čísla z Bratislavského kraja.

Hlavné mesto pomôže obyvateľom s registráciou na očkovanie
Bratislava zriadila bezplatnú Linku očkovacej podpory.

Od pondelka sa otvoria predajne Dopravného podniku
Otvorené budú v štandardných otváracích hodinách.

Bratislava nemá záujem o bezúročnú pôžičku, žiada rovnocennú pomoc
Magistrát trvá na podpore v zmysle použiteľnej schémy EÚ.

Na obnovu Umelky sa vynaloží vyše pol milióna eur
Revitalizácia národnej kultúrnej pamiatky má priniesť Umelke nové prvky.

Na križovatke Jarovce príde k zmene organizácie dopravy
Otvorené budú diaľničné vetvy v smere Jarovce - Bratislava, Rakúsko - Maďarsko a Jarovce - Maďarsko. Zároveň sa do konca júna uzavrie vetva z Maďarska na Jarovce.

V prípade domova dôchodcov na Pažítkovej sú vedené dve trestné stíhania
Prebieha stíhanie za prečin ublíženia na zdraví.

Novým riaditeľom pohrebníctva Marianum má byť Róbert Kováč
Od roku 2008 až doteraz pôsobil v spoločnosti Bratislavská teplárenská.

Prezenčné vyučovanie už obnovili vo väčšine stredných škôl v pôsobnosti kraja
Z 54 stredných škôl prešlo na prezenčnú formu vyučovania 46 škôl.

V Karlovej Vsi sa uskutoční mimoriadny odlov diviakov
Na území Malých Karpát je diviakov výrazne viac, ako je prirodzený stav.

Pri židovskom cintoríne objavili stovky historických náhrobných kameňov
Objavené vzácne náhrobné kamene pochádzajú prevažne z 18. storočia a z prvej tretiny 19. storočia.

Výstražný štrajk sa skončil, hromadnú dopravu obnovili
Dopravný podnik vyčíslil schodok od začiatku pandémie na 25 miliónov eur.

Ako podľa vrabcov zistíme zdravie miest
Bez vrabcov trpí aj človek.

Štát diskriminuje dopravný podnik, Vallo sa obráti na Európsku komisiu
Vláda nezmenila postoj ani po piatkových rokovaniach.

Lokalita Veľký Draždiak je v súčasnosti bez výskytu vtáčej chrípky
Od úhynu labute nebol zaznamenaný žiadny nový prípad.

Priemerná cena novostavieb v hlavnom meste vzrástla na 3 700 eur za meter štvorcový
Ku koncu prvého štvrťroku tvorilo ponuku novostavieb v Bratislave 2 209 bytov.

Zamestnanci dopravného podniku vyhlásili výstražný štrajk
Štrajk bude v pondelok 12. apríla ráno od ôsmej do deviatej.

Muž mal v Bratislave na ulici zbiť ženu a potom zaútočiť na policajta
V prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody do päť rokov.

Rekonštrukcia námestí v centre mesta utlmí dopravu na Špitálskej
Mesto plánuje aj v priestore Kamenného námestia postaviť podzemnú garáž s 500 parkovacími miestami.

V domove dôchodcov na Pažítkovej prebieha inšpekcia
Doteraz sa zadokumentovalo sedem prípadov možného týrania seniorov.

Remišová predstavila plán na zlepšenie dopravnej situácie v Pezinku a okolí
Nové cestné napojenie na D4/R7 v hodnote 5,9 milióna eur zlepší dopravnú situáciu.

Petržalka začne na jar s ošetrením pagaštanov konských proti škodcom
Tento motýlí druh patrí k ich najrozšírenejším škodcom.

Mesto uzavrelo dohodu so štátnymi lesmi o znížení ťažby dreva v Bratislave
Mesto zaplatí štátnym lesom 322-tisíc eur ročne, tie investujú do rozvoja rekreačnej infraštruktúry.

V prostriedkoch MHD pribudli kamery na odhaľovanie vandalizmu
Okrem monitorovania priestoru kamerový systém podľa DPB zvýši celkovú bezpečnosť.

Dunajské ramená podstúpia simulované záplavy
Dôvodom sú lepšie podmienky pre prírodu a preverenie bezpečnosti vyšších prietokov.

Bratislavské Námestie SNP i Kamenné námestie čaká rozsiahla rekonštrukcia
Mesto chce z troch námestí vytvoriť zjednotený verejný priestor.

Úprava cestovného podľa Valla pomôže tým, ktorí MHD jazdia pravidelne
V bratislavskej MHD sa od júla zmenia ceny lístkov.

Bilbordová alej na Trhovisku Miletičova pomaly mizne
Ide zväčša o čierne stavby, keďže samospráva im nepredĺžila nájomnú zmluvu.

V lesoparku postavia infocentrum, obnovia arborétum i Malý Slavín
Stavba infocentra nahradí pôvodnú chatu v havarijnom stave.

Bratislavský kraj rozširuje okruh náhradníkov na očkovanie
Registrovať sa môžu pacienti s chronickými chorobami, so závažnými a stredne ťažkými ochoreniami.

Bratislava chce zabrániť preplneným cestám, zlacní ročný lístok
Väčšina lístkov MHD zdražie, 15-minútový prestane platiť.

Projekt rekonštrukcie Osobného prístavu čaká na územné rozhodnutie
Práce by mali trvať rok a pol.

Bratislavskej mestskej polícii chýbajú ľudia, spustili náborovú kampaň
Ku koncu vlaňajška mala mestská polícia v Bratislave 299 príslušníkov.

Cesta v úseku Jarovce – Petržalka bude v sobotu úplne uzavretá
Obchádzková trasa bude vedená obojsmerne cez Rusovce.

Drotárska cesta by mohla byť zachovaná ako pásmo verejnej zelene
Zároveň by sa nezrealizovala plánovaná výstavba, ktorá si prednedávnom vyžiadala výrub 85 stromov.

Na Železnej studničke vznikol lesný požiar
Hasičom prácu okrem ťažko dostupného terénu komplikuje aj silnejší vietor.

Mestskí policajti zachránili ženu pred skokom do Dunaja
Úspešný zásah sa odohral na Starom moste.

Polícia prichytila páchateľov pri ilegálnom výrube stromov na Devínskej ceste
Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci trestného činu porušovania ochrany stromov a krov.

Magistrát plánuje obnoviť 25 verejných priestorov za 14,3 milióna eur
Pripravuje sa Manifeste verejných priestorov, medzi prvými má byť skatepark pod Mostom SNP.

Magistrát spustil grantovú výzvu na zlepšenie verejných priestranstiev v susedstvách
Na podporu môže byť rozdelených 100 000 eur.

Aktuality magistrátu

Bratislava pomôže s registráciou na očkovanie na Linke očkovacej podpory
Bratislava pomôže s registráciou na očkovanie na Linke očkovacej podpory

Klarisky Diškurz - Je očkovanie nádejou, ktorá nám pomôže vrátiť život do prirodzených koľají?
Klarisky Diškurz - Je očkovanie nádejou, ktorá nám pomôže vrátiť život do prirodzených koľají?

Mestské základné umelecké školy vypísali termíny prijímacích skúšok na školský rok 2021/2022
Mestské základné umelecké školy vypísali termíny prijímacích skúšok na školský rok 2021/2022

Výsledok aprílového výberového konania na pozíciu riaditeľ/ka príspevkovej organizácie Marianum – pohrebníctvo mesta Bratislava
Výsledok aprílového výberového konania na pozíciu riaditeľ/ka príspevkovej organizácie Marianum – pohrebníctvo mesta Bratislava

OLO opäť otvorí prevádzku zberného dvora v Rači
OLO opäť otvorí prevádzku zberného dvora v Rači

Mesto dosiahlo dohodu, vďaka ktorej znížia štátne lesy ťažbu v lesoch na území Bratislavy o polovicu a podporia rekreáciu
Mesto dosiahlo dohodu, vďaka ktorej znížia štátne lesy ťažbu v lesoch na území Bratislavy o polovicu a podporia rekreáciu

Víťazný návrh pre Živé námestie opäť po desaťročiach zjednotí Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP
Víťazný návrh pre Živé námestie opäť po desaťročiach zjednotí Kamenné námestie, Námestie Nežnej revolúcie a Námestie SNP

Dostupnejšia MHD vďaka výrazne lacnejšej ročnej električenke za 199 EUR
Dostupnejšia MHD vďaka výrazne lacnejšej ročnej električenke za 199 EUR

Bratislava podporí medzigeneračné prepojenie, aj deti a rodiny v ohrození
Bratislava podporí medzigeneračné prepojenie, aj deti a rodiny v ohrození

Živé miesta, program obnovy verejných priestorov Bratislavy
Živé miesta, program obnovy verejných priestorov Bratislavy

Harmonogram odvozu odpadu počas veľkonočných sviatkov 2021
Harmonogram odvozu odpadu počas veľkonočných sviatkov 2021

Spoločne zlepšíme verejné priestory
Spoločne zlepšíme verejné priestory

Z marcového zasadnutia mestského zastupiteľstva hlavného mesta
Z marcového zasadnutia mestského zastupiteľstva hlavného mesta

Prvý diel novej pravidelnej relácie – KLARISKY Diškurz
Prvý diel novej pravidelnej relácie – KLARISKY Diškurz

Na elektronické sčítanie obyvateľov zostáva posledných pár dní
Na elektronické sčítanie obyvateľov zostáva posledných pár dní

Dnes bolo ukončené predkladanie ponúk verejného obstarávania na zhotoviteľa novej električkovej trate v Petržalke
Dnes bolo ukončené predkladanie ponúk verejného obstarávania na zhotoviteľa novej električkovej trate v Petržalke

Výročná konferencia BAUM sa venovala Bratislave a jej okoliu
Výročná konferencia BAUM sa venovala Bratislave a jej okoliu

Výsledok marcového výberového konania na pozíciu riaditeľa/-ky Metropolitného inštitútu Bratislavy
Výsledok marcového výberového konania na pozíciu riaditeľa/-ky Metropolitného inštitútu Bratislavy

Magistrát s Dopravným podnikom Bratislava rozšíri električkové nástupištia na Račianskom mýte
Magistrát s Dopravným podnikom Bratislava rozšíri električkové nástupištia na Račianskom mýte

Riaditeľ pohrebníctva Marianum končí vo svojej pozícii
Riaditeľ pohrebníctva Marianum končí vo svojej pozícii

Živémesto.sk

Prvákom a druhákom Grohling kloktať nedovolí

Ministerstvo školstva zrejme šetrí testami. Hoci hovorilo o milióne, nakoniec nakúpilo len 20 tisíc, pričom ich určilo hlavne pre druhý stupeň, ktorý sa vráti do [...]

The post Prvákom a druhákom Grohling kloktať nedovolí appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur

Historické pamiatky, úžasný mušt, alebo burčiak, krásna príroda. To všetko ponúka Svätý Jur len kúsok za Bratislavou. Ojedinelé mestečko, kde sa darí viniču a nedarí [...]

The post Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur appeared first on Živémesto.sk.

Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol

Napriek opatreniam sa v školách šíril koronavírus. Hygienici hovoria, že polovica infikovaných detí sa nakazila v školách.

The post Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať?

Univerzitná nemocnica v Bratislave zastavila registráciu náhradníkov na očkovanie, pretože sa ich prihlásilo takmer 22 tisíc. Denne pritom vezmú len pár ľudí.

The post Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať? appeared first on Živémesto.sk.

Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Epidemická situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila natoľko, že sa [...]

The post Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú appeared first on Živémesto.sk.

Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia

Experti odporučili, aby si dal magistrát vypracovať štúdiu o tom, či je možné vybudovať električkovú trať pred novou budovou Slovenského národného divadla bez toho, aby [...]

The post Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia appeared first on Živémesto.sk.

Kto sa vráti do škôl v Bratislave?

Viac ako 5600 detí sa budúci pondelok môže vrátiť do svojich tried. Po tom, čo hlavný hygienik označil otváranie škôl za vysoké riziko, sa rozhodli [...]

The post Kto sa vráti do škôl v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča

Vyše 49 tisíc detí sa má vrátiť do škôl a škôlok v čase výrazného šírenia britskej mutácie.

The post Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča appeared first on Živémesto.sk.

Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič

Kým vo Viedni kvôli útokom psov opäť sprísnili podmienky, Bratislava po posledných incidentoch žiadne zmeny nechystá.

The post Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti

V Devínskej Novej Vsi začiatkom januára kaukazský ovčiak zaútočil na menšieho psíka, ktorý to neprežil. Na detskom ihrisku v Ružinove zase pred Vianocami trhal staffordshirský [...]

The post V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti appeared first on Živémesto.sk.

Bude v Bratislave situácia ako v Nitre?

Denne zomierajú dvaja až šiesti ľudia. Väčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac.

The post Bude v Bratislave situácia ako v Nitre? appeared first on Živémesto.sk.

Treba nám “vodičák” na psa?

Hoci je v meste venčenie psa bez vôdzky zakázané, v Bratislave minulý rok niekoľkokrát útočili voľne pustené bojové psy.

The post Treba nám “vodičák” na psa? appeared first on Živémesto.sk.

Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol

Za posledný týždeň pribudlo tisíc pozitívne testovaných na COVID-19. Vo väčších obvodoch toľko, ako za celú prvú vlnu.

The post Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov

Vodárne neplnia úlohy od mesta a ďalej si nevýhodne prenajímajú autá pre zamestnancov, ktorí ich podľa mestského kontrolóra využívajú aj na súkromné účely. Riaditeľ sa [...]

The post Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov appeared first on Živémesto.sk.

Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou”

Stáva sa, že politik po zvolení do funkcie zabudne nielen na to, kým bol, predtým, ale aj koho záujmy zastupuje. Zuzana Aufrichtová sa stala starostkou [...]

The post Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou” appeared first on Živémesto.sk.

Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno

Starostka, ktorá sa v minulosti zviditeľnila ako bojovníčka proti šikane a bossingu, podnety rodičov bagatelizovala a útočila na nich.

The post Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno appeared first on Živémesto.sk.

Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant

Kompromisný variant električky cez Euroveu, ktorý ponúkol bratislavský magistrát ministerstvu kultúry, je zároveň tým najhlučnejším.

The post Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant appeared first on Živémesto.sk.

Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur

Viac ako 1,4 milióna eur podľa polície ušetril bratislavský podnikateľ s odpadom, ktorý ho nelikvidoval, ale vyvážal do vinohradov a areálu vajnorského družstva. Dohodol sa [...]

The post Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur appeared first on Živémesto.sk.

Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených?

Na koronavírus sa nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách.

The post Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených? appeared first on Živémesto.sk.

Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli

Na odberných miestach, kde sa dalo testovať z auta, ľudia čakali aj šesť – sedem hodín. Niektoré preto zavreli. Keď sa cez týždeň objavili informácie [...]

The post Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli appeared first on Živémesto.sk.

Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus

Koronakríza spôsobila, že zadlženosť mesta nebude klesať, ale mierne stúpne. Pritom sa konečne dostalo pod 50 percent.

The post Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus appeared first on Živémesto.sk.

Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody

Obyvatelia jednej ulice v hlavnom meste čakali na zavedenie pitnej vody 12 rokov. Prečo? Akcia sa nezmestila do investičného plánu vodární...

The post Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Skalica je pekné mestečko s množstvom pamiatok, ale aj atrakcií v okolí. Stráviť sa tam dá celý víkend.

The post Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč appeared first on Živémesto.sk.

Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria

Hygienici uvažujú o tom, že by začiatok školského roka mal byť v niektorých školách odložený. Bratislavský kraj, kde je aktuálne 587 aktívnych prípadov koronavírusu, však [...]

The post Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria appeared first on Živémesto.sk.

Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil

Prepad tržieb Dopravného podniku nebol taký výrazný ako očakávali. Výpadok počas prvej vlny koronavírusu bol sedem miliónov eur, poslanci mu schválili až 21 miliónov eur. [...]

The post Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil appeared first on Živémesto.sk.

V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec

Ľudia na Slovensku prestali byť ostražití, poslanec nevie, od koho sa nakazil. Hygienici odmietajú, že sa vírus šíri aj komunitne.

The post V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec appeared first on Živémesto.sk.

Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie?

Mrvu (v strede) pri kandidatúre na primátora podporilo sedem politických strán, vrátane dnešnej koalície. Skončil na štvrtom mieste. V stredu vláda odobrila jeho vymenovanie za predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.
FOTO: Youtube

The post Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli

Kde je najhorší vzduch v Bratislave? Vysoké koncentrácie škodlivého oxidu dusičitého namerali na 11 miestach v hlavnom meste.

The post Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli appeared first on Živémesto.sk.

Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre

V Avione je horší vzduch ako na Trnavskom mýte, ktoré bolo doteraz známe ako miesto, kde množstvo výfukových plynov najčastejšie presahuje limity. Podobné výsledky ukazujú [...]

The post Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre appeared first on Živémesto.sk.

Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať

Dom Revolučného odborového hnutia, dnes Istropolis, postavili v dobe, keď Československo vynakladalo značné investície na výstavbu reprezentatívnych verejných budov.

The post Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať appeared first on Živémesto.sk.

Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Zrúcanina kostola a kláštora láka svojou magickou atmosférou. Urobte si tam piknik. Po ceste sa môžete zastaviť aj na zámku v Smoleniciach, blízko je aj [...]

The post Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka appeared first on Živémesto.sk.

Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat

Vedenie bratislavskej zoo sa mení po 30 rokoch. Nastupujúca riaditeľka žije v Seattli, kde pôsobila ako dizajnérka pre zoo.

The post Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat appeared first on Živémesto.sk.

Nová riaditeľka ZOO: Život zvierat v zoo zlepšíme, ak im dáme na výber

JÚLIA HANULIAKOVÁ chce, aby sa bratislavská zoo mohla porovnávať hoci aj s Prahou. Chce v nej mať modernú reštauráciu, toalety, ale aj lepšie výbehy pre zvieratá.

The post Nová riaditeľka ZOO: Život zvierat v zoo zlepšíme, ak im dáme na výber appeared first on Živémesto.sk.

Dostal Slovnaft bajk konkurenciu?

Slovnaft bajk konkurenciu potrebuje. Antik bike však je len vo Vajnoroch a Rači. Ľudia bicykle chcú, chýbajú však bezpečné cyklotrasy.

The post Dostal Slovnaft bajk konkurenciu? appeared first on Živémesto.sk.

Kúpať sa, či nekúpať v čase korony?

Keďže koronavírus už zistili aj v odpadovej vode, mnohí si kladú otázku, či sa pri kúpaní nenakazia. Pýtali sme sa hygienikov.

The post Kúpať sa, či nekúpať v čase korony? appeared first on Živémesto.sk.

Električenky mali pre koronu predĺžiť, no stále to neurobili

Dopravný podnik už dostal štedrú kompenzáciu za výpadok tržieb pre koronavírus, no cestujúci na svoje peniaze, ktoré neprejazdili, budú musieť čakať. Termín predĺženia električeniek, ktoré [...]

The post Električenky mali pre koronu predĺžiť, no stále to neurobili appeared first on Živémesto.sk.

Prečo meškajú cyklotrasy v meste?

Magistrát začal nové cyklotrasy riešiť až koncom minulého roka. Primátora za to kritizujú aj jeho vlastní.

The post Prečo meškajú cyklotrasy v meste? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienici: Vodu z okolia skládky radšej nepoužívajte

AKTUALIZOVANÉ O VÝSLEDKY ROZBOROV Vodu zo studní neďaleko skládky Farná na okraji Bratislavy, kde podľa ministrov prenikli do spodnej vody jedovaté látky, už otestovali odborníci. [...]

The post Hygienici: Vodu z okolia skládky radšej nepoužívajte appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave je najlepší vzduch v tomto tisícročí

Nízky počet áut v uliciach mesta znamená, že do ovzdušia uniká oveľa menej škodlivých plynov. Rekordne nízke hodnoty zaznamenali aj na kritickom Trnavskom mýte. Ďalší [...]

The post V Bratislave je najlepší vzduch v tomto tisícročí appeared first on Živémesto.sk.

Korona nám vyčistila vzduch, vieme si ho udržať?

Menej aut v uliciach prospelo kvalite ovzdušia, v Bratislave namerali rekordne nízke hodnoty. Niektoré návyky by sme si mohli udržať.

The post Korona nám vyčistila vzduch, vieme si ho udržať? appeared first on Živémesto.sk.

Vallo dane nezníži, urobí to prokurátor?

Zrušiť zvýšenie dane z nehnuteľnosti, ktorá tento rok stúpla na dvojnásobok, žiadajú viacerí Bratislavčania, objavila sa petícia i podnety na prokuratúru. Magistrát žiadostiam nevyhovie, lebo [...]

The post Vallo dane nezníži, urobí to prokurátor? appeared first on Živémesto.sk.

Kam na výlet blízko Bratislavy – Limbašská vyvieračka

Ak sa vás deti často pýtajú na to, kde sa vzala voda, nemusíte ísť do hôr, aby ste im to ukázali. Stačí, ak si urobíte [...]

The post Kam na výlet blízko Bratislavy – Limbašská vyvieračka appeared first on Živémesto.sk.

Väčšina nakazených Bratislavčanov sa z koronavírusu vyliečila

Dva mesiace po objavení koronavírusu má hlavné mesto stále len jednu obeť. Celkovo sa nakazilo 205 Bratislavčanov. Znamená to, že epidémia má v hlavnom meste [...]

The post Väčšina nakazených Bratislavčanov sa z koronavírusu vyliečila appeared first on Živémesto.sk.

Kúpili si byt, v ktorom nemôžu bývať. Zostala tam nájomníčka

Mladí manželia platia hypotéku a bývajú v podnájme, lebo z bytu, ktorý si pred rokmi kúpili, sa odmieta vysťahovať nájomníčka. Čaká totiž na mestský nájomný [...]

The post Kúpili si byt, v ktorom nemôžu bývať. Zostala tam nájomníčka appeared first on Živémesto.sk.

Patlevič: Spadli sme do pasce

Ľudia, ktorí bývali v reštituovaných bytoch, už dlhé roky čakajú na náhradné bývanie. Niektorí už zomreli, ďalší ostali v bytoch bez vody, kúrenia, elektriny. Riešenie [...]

The post Patlevič: Spadli sme do pasce appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava rozdelí prvé nájomné byty

Bratislava ročne dopláca až 2 milióny eur na nájomné pre ľudí v reštituovaných bytoch. Tí už roky čakajú na mestský byt po tom, čo dostali [...]

The post Bratislava rozdelí prvé nájomné byty appeared first on Živémesto.sk.

Štát netuší, čo sa deje v domovoch seniorov, až kým tam nenabehne polícia

Extrémne situácie v domovoch seniorov štát nedokáže odhaliť pre slabé kontroly. Nové podozrenia sú v Ružinove.

The post Štát netuší, čo sa deje v domovoch seniorov, až kým tam nenabehne polícia appeared first on Živémesto.sk.

Kto má zodpovednosť za koronavírus v domove?

Vedenie kraja netušilo, čo sa v domove deje. Zákon mu pritom káže, aby v ňom robili kontroly. Výsledkom je osem mŕtvych. Župan Juraj Droba konečne [...]

The post Kto má zodpovednosť za koronavírus v domove? appeared first on Živémesto.sk.

V pezinskom domove má 64 ľudí koronavírus. Boli chorí dlhšie

Prvý prípad nákazy koronavírusom v domove na Slovensku.

The post V pezinskom domove má 64 ľudí koronavírus. Boli chorí dlhšie appeared first on Živémesto.sk.

Rúško treba aj v prírode, inak hrozí pokuta

Slnko svieti, lesy v okolí Bratislavy a rekreačné lokality sú plné ľudí. S rúškom sa zle dýcha, mnohí si ho preto dávajú dole, keď majú [...]

The post Rúško treba aj v prírode, inak hrozí pokuta appeared first on Živémesto.sk.