Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislava

Bratislavské
noviny

Originálny tip na Valentína: Voňavým balíčkom darujte svojej láske nezabudnuteľné emócie
Ako ukázať svojej láske, ako ju veľmi milujete, aj keď o nápady začína byť núdza? Romantické večere, wellness pre dvoch, kino, kytice ruží, bonboniéry, to všetko už ste vyskúšali? Poradíme Vám, ako tento rok zaručene na sviatok sv. Valentína nezabudnete.

Výstava Nad rámec povinností predstavuje diplomatov, ktorí zachraňovali Židov
Výstavu pod názvom Nad rámec povinností otvorili vo štvrtok v galérii na Západnej terase Bratislavského hradu. Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum židovskej kultúry v Bratislave a Múzeum holokaustu v Seredi si ňou pripomínajú Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu (27. 1.).

Výstavy a programy SNG v roku 2021 spoznalo takmer 62.000 návštevníkov
Fyzickú návštevnosť Slovenskej národnej galérie (SNG) pre pandemické opatrenia aj vlani značne doplnila "návštevnosť" online programov a digitálneho obsahu.

Pamiatku obetí holokaustu pripomína aj nasvietenie Bratislavského hradu
Na budove Bratislavského hradu sa vo štvrtok podvečer o 17.30 h rozsvietil nápis #WeRemember. Národná rada (NR) SR sa takto zapojila do celosvetovej kampane pri príležitosti Medzinárodného dňa spomienky na obete holokaustu. Na nasvietení sa zúčastnil aj predseda parlamentu Boris Kollár.

Dobrá správa: Prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji bude bezplatná aj vo februári
Cestujúci v prímestskej autobusovej doprave v Bratislavskom kraji sa budú aj vo februári voziť zadarmo. Bratislavský samosprávny kraj tým už druhý mesiac kompenzuje výpadok spojov, ktorý vznikol nástupom nového dopravcu.

VIDEO: Tragédia na Trhovej ulici v Dúbravke - po skoku z okna tu vyhasol život mladého muža!
Na facebookových stránkach obyvateľov Dúbravky sa objavili dnes poobede informácie o tom, že na Trhovej ulici došlo k veľkej tragédii, keď po skoku z okna 12-poschodového paneláku vyhasol život mladého muža narodeného v roku 1992...

Slovenská národná galéria začína pripravovať veľkolepé sťahovanie
Slovenská národná galéria (SNG) začína pripravovať veľkolepé sťahovanie. Uviedla to generálna riaditeľka SNG Alexandra Kusá na štvrtkovej tlačovej konferencii, kde predstavili plány a novinky na rok 2022.

V Petržalke miznú obrubníky a pribúdajú rampy i výťahy, plaváreň s novinkou pre hendikepovaných otvoria v sobotu
V Petržalke pribúdajú bezbariérové vstupy. Novinky pre telesne znevýhodnených obyvateľov samospráva predstavila napríklad na Základnej škole Anatolija Karpova či v Petržalskej plavárni a chystá ďalšie.

VIDEO: Neprejazdné Trnavské mýto, Nepela ako superstar či preplnený Štrkovec - aj takáto bola Bratislava v roku 1972...
V Bratislave sa dokončil a uviedol do prevádzky druhý most cez Dunaj, začalo sa s budovaním podchodu na Trnavskom mýte a keďže nad tréningovou plochou zimného štadióna, ktorá slúžila verejnosti, akurát stavali strechu, tak sa deti s korčuľami a hokejkami presunuli na zamrznuté Štrkovecké jazero či Železnú studničku. Poďte sa s nami vrátiť v čase a obraze o 50 rokov dozadu...

Ekonomická univerzita  plánuje začať výučbu v letnom semestri online
Ekonomická univerzita v Bratislave plánuje začať výučbu v letnom semestri akademického roka 2021/2022 on-line formou, a to od 14. februára minimálne do 13. marca.

Finančná odmena: Seniori môžu stihnúť očkovanie do konca januára
Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje, že v čakárni na očkovanie proti COVID-19 je aktuálne zaregistrovaných zhruba 250 seniorov vo veku od 60 rokov. Ak chcú získať finančnú pomoc za očkovanie, mali by sa dať zaočkovať do 31. januára 2022. Rezort zdravotníctva im odporúča rozšíriť parametre očkovania o ďalšie centrá, dať sa zaočkovať bez registrácie alebo u lekára.

Kam v Bratislave za kultúrou? Prečítajte si niekoľko aktuálnych tipov
Máte chuť užiť si kultúru nielen online, ale aj naživo? Prečítajte si prehľad najvýznamnejších výstav a podujatí konajúcich sa v Bratislave, prijmite pozvanie a staňte sa turistom vo vlastnom meste!

Takmer prišla o životné úspory 9000 eur! Polícia zabránila podvodu na seniorke
Bratislavským policajtom sa v rámci preventívnej akcie podarilo zabrániť podvodu na 62-ročnej seniorke, ktorá tak neprišla o 9000 eur. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Nakazení pribúdajú závratným tempom, máme vyše 14-tisíc pozitívnych, pozitivita je 44 %
Pribudlo 14 252 ľudí s pozitívnym PCR testom, viac ako 62 percent nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo 1834 osôb, viac ako 61 percent nemá očkovanie. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Do V-klubu sa po dvoch rokoch vracia Swingový Valentín s Fats Jazz Bandom
Presne po dvoch rokoch sa Fats Jazz Band vracia do priestoru bratislavského Véčka, kde pred koronou organizovali dlhé roky dobovo ladené tančiarne. Na večery s tancom si ešte chvíľu ich priaznivci musia počkať, ale Valentín v rytme swingu môžu osláviť už teraz koncertne.

Developeri môžu žiadať o zmenu územného plánu Bratislavy pre zvýšenie dostupnosti bývania
Developeri v Bratislave môžu žiadať magistrát o zmenu územného plánu (ÚP) pre zvýšenie dostupnosti bývania v hlavnom meste. Vyzýva na to samospráva, ktorá chce aj spoluprácou so súkromným sektorom zvýšiť počet mestských nájomných bytov. Žiadosti môžu investori predkladať mestu do konca apríla.

Univerzitná nemocnica Bratislava sa pre hrozbu exekúcie obrátila na súd - chystá audity. Čo sa stalo?
Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB) hrozí exekúcia v súvislosti s pohľadávkou vo výške 2,4 milióna eur. Návrh na jej zrušenie v stredu postúpila na súd. TASR o tom informovali z UNB.

Karlova Ves odstránila z ciest v svojej správe vyše 50 vrakov
V roku 2021 odstránila samospráva bratislavskej Karlovej Vsi z ciest tretej a štvrtej triedy, ktoré sú v jej správe, 55 autovrakov. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti.

Susedia mi v noci vnikajú do bytu cez skrinky či zrkadlo, nahlásila mestským policajtom seniorka
Bratislavskí mestskí policajti sa stretli s naozaj veľmi nezvyčajným prípadom. Oslovila ich zúfalá stará pani, ktorá žila v neustálom strachu. Ohlásila im, že jej do bytu cez škáry v stene, nábytok či podlahu počas spánku vnikajú susedia, ktorí ju chcú okradnúť.

Staré Mesto je z hľadiska veku obyvateľov treťou najstaršou mestskou časťou v Bratislave
Bratislavské Staré Mesto bolo z hľadiska vekovej štruktúry obyvateľstva treťou najstaršou bratislavskou mestskou časťou. Na jej území žilo o niečo viac žien ako mužov, takmer 44 percent obyvateľov bolo slobodných. Spomedzi národností bola v menšej miere zastúpená napríklad aj nemecká, ukrajinská, ruská, rusínska, poľská, židovská či talianska.

Bufet na Partizánskej lúke začnú tento týždeň rekonštruovať - takto by mal vyzerať...
Bufet pri amfiteátri na Partizánskej lúke v bratislavskom lesoparku začnú tento týždeň rekonštruovať. Budova po 15 rokoch získa kvalitnejší interiér, opraví sa tam všetko od podláh cez elektrinu, vodu až po vzduchotechniku a vybavenie kuchyne. Náklady sú vyčíslené na vyše 300.000 eur.

Premiér Heger: Povinné očkovanie je podľa analýzy možné na Slovensku zaviesť - kedy to bude aktuálne?
Povinné očkovanie je podľa analýzy rezortov spravodlivosti a zdravotníctva na Slovensku možné zaviesť. O zavedení povinného očkovania na ochorenie COVID-19 sa bude uvažovať vtedy, ak sa objaví nový koronavírusový variant, ktorý by dostával ľudí do nemocníc.

Polícia upozorňuje na ďalší podvodný telefonát v Bratislavskom kraji - dôchodkyňa prišla o 1600 eur!
Polícia upozorňuje na ďalší podvodný telefonát v Bratislavskom kraji. Páchateľ pod zámienkou získal od seniorky prístup do internetbankingu. Do účtu sa následne prihlásil a neoprávnene vykonal platby vo výške takmer 1600 eur. TASR o tom informovala bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

Reštaurácia Meštiansky pivovar končí, pred koronakrízou presahovali ročné tržby päť miliónov eur
Obľúbená bratislavská reštaurácia na Dunajskej ulici je v portfóliu realitnej kancelárie už od jesene 2021.

V Petržalke vysadila stromy nielen mestská časť, ale aj magistrát, školy, firmy či jednotlivci
Najväčšie zastúpenie spomedzi novo vysadených drevín v Petržalke majú javory, lipy, okrasné hrušky a jarabina. V tomto roku majú iba vďaka samospráve pribudnúť ďalšie stovky drevín. Dôležitosť zelene vo svojom katastri si v kontexte klimatickej krízy uvedomuje nejedno mesto či obec. Výnimkou nie je ani najväčšia slovenská mestská časť Bratislava-Petržalka. 

Radíme: Zmierňovať príznaky COVID-19 možno aj viacerými liekmi bez predpisu
Pri ľahkom či miernom priebehu ochorenia COVID-19 je možné počas domácej liečby siahnuť po viacerých liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a zmierňujú a potláčajú príznaky. Na sociálnej sieti to pripomenula Slovenská lekárnická komora (SLeK).

Čaká nás sex bez ľudí? A mäso bez zvierat?
Realistické sexuálne bábiky sa už vyrábajú niekoľko rokov, len do nich ešte nebola dávaná vyspelejšia technológia. Čiže to boli skôr také nafukovacie Anče, ktoré nemali žiadnu odozvu. Nereagovali. Teraz s pokrokom sa do takýchto bábik zabudováva umelá inteligencia - tvrdí technologický influencer a odborník na umelú inteligenciu Martin Spano.

FOTO: SOŠ informačných technológií na Hliníckej 1 kompletne vynovili
Stredná odborná škola informačných technológií na Hliníckej 1 v Bratislave prešla komplexnou obnovou. Zrekonštruovaná a zmodernizovaná je budova školy, budova kuchyne s jedálňou a odborné pracoviská majú nové materiálno-technické vybavenie. A to v súlade so zvýšením energetickej efektívnosti objektov prostredníctvom zateplenia obvodového a strešného plášťa objektov vrátane rekonštrukcie vykurovania.

KBS: Cirkev na Slovensku sa pripojí k dňu modlitby za pokoj a mier na Ukrajine
Cirkev na Slovensku sa v stredu pripojí k dňu modlitby za pokoj v súvislosti s napätou situáciou pri východnej hranici Ukrajiny, ktorý vyhlásil pápež František. Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský uviedol, že cieľom je vytvoriť duchovné spoločenstvo prosby o pokoj a mier na Ukrajine.

Slovensko zaznamenalo takmer 14-tisíc nových prípadov, pozitivita prudko stúpla na 42,8 %
Pribudlo 13 840 ľudí s pozitívnym PCR testom, takmer 63 percent nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo 1642 osôb, viac ako 61 percent z nich nemá očkovanie.

VIDEO: 73-ročná žena sa pokúsila nastúpiť do rozbiehajúceho sa rýchliku a takto to dopadlo!
Na facebookovej stránke Polície Slovenskej republike sa dnes ráno objavilo autentické video, ktoré vzniklo na železničnej stanici v Trnave. Zachytáva dvojicu žien, ktoré sa pokúšajú nastúpiť do rozbiehajúceho sa vlaku. Policajti odporúčali hrôzostrašné zábery si povinne pozrieť, aby si každý uvedomil, že riziko zranenia či úmrtia je v takomto prípade naozaj vysoké!

Počet dobrovoľníkov v Bratislavskom kraji medziročne opäť stúpol - čísla dvíhajú najmä školáci...
Bratislavské dobrovoľnícke centrum (BDC) zapája dobrovoľníkov do krátkodobých aj dlhodobých projektov a aktivít už deviaty rok. Aj napriek pretrvávajúcej pandémii sa do dobrovoľníctva v hlavnom meste a okolí zapojilo viac, najmä mladých ľudí prostredníctvom projektu Dobrovoľníctvo na školách.

V kameňolome v Devíne našli mŕtveho bývalého šéfa Vojenskej spravodajskej služby Bučku
V kameňolome Slovenského vodohospodárskeho podniku v bratislavskom Devíne našli včera popoludní mŕtveho bývalého riaditeľa Vojenskej spravodajskej služby generámajora Peter Bučku.

Galéria Nedbalka otvára výstavu M. Čunderlíka
Bratislavská Galéria Nedbalka otvára v stredu novú výstavu Marián Čunderlík - V zápase o nové videnie. Priblíži diela jedného z prvých absolventov Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, ktorú maliar, grafik a ilustrátor ukončil v 50. rokoch minulého storočia.

Kreatívne spôsoby, ako uvoľniť svaly, telo, mozog aj nervový systém
Väčšina z nás by si pravdepodobne na odbúranie stresu vzala dovolenku. Podľa prieskumov tak relaxuje viac ako polovica dospelej populácie po celom svete. Bezduché vylihovanie na pláži však nie je jediným spôsobom, ako sa zbaviť stresu, uvoľniť svaly, telo a celý nervový systém.

Štát sa pripravuje na vlnu omikronu, podľa V.Lengvarského zasiahne veľa sektorov
Vlna omikronu bude krátka, prudká a zasiahne veľa sektorov. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na to upozornil po utorkovom koordinačnom stretnutí, na ktorom rezorty informovali, ako sú na nový typ koronavírusu pripravené. Účastníci si vypočuli aj skúsenosti zo zahraničia.

Petržalka eviduje o 3500 viac obyvateľov, ako ukázalo sčítanie
Petržalka, počtom obyvateľov najväčšia bratislavská mestská časť, eviduje o 3500 viac obyvateľov, ako ukázalo minuloročné sčítanie. Petržalská samospráva tvrdí, že tak za desať rokov príde minimálne o 3,6 milióna eur. Od Štatistického úradu SR preto očakáva ďalšie potrebné dáta.

ROZHOVOR - Gabriel Žifčák: Ak nám Liehova dopraje leto bez korony, tak na festivaloch nájdeme dosť nových Svedkov...
Z nedávno zverejnených výsledkov Sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2021 vyplynulo, že až 14 207 obyvateľov Slovenska si uviedlo príslušnosť k hnutiu/vyznaniu Svedkovia Liehovovi. Zatiaľ ešte neregistrovaná cirkev má najviac priaznivcov v Bratislavskom kraji, a preto sme o krátky rozhovor požiadali stand up komika Gabriela Žifčáka, ktorý v nej figuruje ako Archnalej Gabrilej.

Zlodeji stále úradujú, využili nepozornosť muža a z peňaženky mu v reštaurácii zobrali 500 eur
Bratislavskí policajti objasňujú okolnosti krádeže, ktorej sa dopustili doposiaľ neznámi páchatelia 08.11.2021 v čase okolo 12:28 h na Mickiewiczovej ulici v jednej z reštaurácii. Informovala o tom bratislavská krajská policajná hovorkyňa Silvia Šimková.

NCZI eviduje do utorka viac ako 1,4 milióna aplikovaných tretích dávok vakcín
Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) eviduje do utorka 1.420.596 aplikovaných tretích dávok vakcín proti ochoreniu COVID-19. Celkovo bolo do utorka podaných 6.712.983 vakcín. Uviedla to hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Tento rok by sa v zoo mali začať práce na novom výbehu pre medveďa
V bratislavskej zoologickej záhrade by sa zrejme v druhej polovici roka mali začať stavebné práce na novom výbehu pre medveďa hnedého. Uviedol to na webe zoo Tomáš Hulík, ktorý je v súčasnosti poverený vedením záhrady.

V Slovenskej filharmónii zaznie Čajkovskij pod taktovkou R. Štúra
Slovenská filharmónia sa vo štvrtok 27. januára predstaví pod taktovkou pravidelného hosťa sezón SF Rastislava Štúra. "Tretí koncert populárneho cyklu C sa uskutoční v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie pre 350 návštevníkov a abonentov Populárneho cyklu. Koncert sa začne o 19.00 h," Informovala o tom informovala tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova.

Digitálny COVID preukaz bude od 1. februára platiť deväť mesiacov
Digitálny COVID preukaz Európskej únie bude od 1. februára platiť deväť mesiacov. Obmedzenie bude platiť pri cestovaní a aj v rámci slovenských pravidiel.

Nemáte záujem? Petržalka má stále voľné sobášne termíny na Valentína
Bratislavská Petržalka má stále voľné termíny pre snúbencov, ktorí by sa chceli zosobášiť 14. februára, teda na Valentína.

Staré Mesto vyhlásilo výzvy na prideľovanie dotácií
Bratislavské Staré Mesto vyhlásilo výzvy na prideľovanie dotácií. Na podporu projektov v rámci Staromestskej dotačnej schémy je v rozpočte vyčlenených 61.600 eur, pri malých dotáciách je alokovaných 22.000 eur. Ďalších 4400 eur môže rozdeliť starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová na individuálnych dotáciách. Mestská časť tak tento rok môže prerozdeliť celkovo 88.000 eur.  

Pre obavy zo správania protestujúcich v stredu uzavrú Grassalkovičovu záhradu
Grassalkovičova záhrada za Prezidentským palácom bude v stredu 26. januára 2022 počas celého dňa zatvorená. Informuje o tom bratislavské Staré Mesto na sociálnej sieti.

Ďalší zvrhlík! Muž obťažoval maloletého chlapca v MHD, incident ukončila ďalšia cestujúca
Bratislavskí policajti pátrajú po totožnosti muža, ktorý prenasledoval a obťažoval desaťročného chlapca v bratislavskej MHD počas jazdy autobusom v smere do Devínskej Novej Vsi. Polícia začala trestné stíhanie vo veci trestného činu výtržníctva. Informoval o tom bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff.

Šťastný koniec: Pán Kafka a slečna Katka sa dnes stretli na mieste, kde cyklista v novembri utrpel vážny úraz hlavy!
Dobrá vec sa nielenže podarila, ale skončila úplným „happyendom". Keď sa 69-ročný Tomáš Kafka z Podunajských Biskupíc cez víkend rozhodol, že sa cez sociálne siete pokúsi nájsť dievča, ktoré mu 17.novembra 2021 pomohlo, keď v podchode na Prievozskej utrpel po páde z bicykla ťažké zranenia, asi netušil, že už v utorok ráno jej tam bude odovzdávať kvety ako prejav svojej vďačnosti...

Vedeli ste? Preventívka u zubára je bezplatná, aj keď ste na nej minulý rok neboli
Pacienti majú nárok aj tento rok na bezplatnú preventívnu prehliadku u zubára. A to aj v prípade, ak ju počas minulého roka neabsolvovali. Uviedla to hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

Matúš Vallo bude opäť kandidovať na primátora Bratislavy a zakladá prvú mestskú politickú stranu
Matúš Vallo potvrdil svoju opätovnú kandidatúru na primátora Bratislavy v jesenných komunálnych voľbách. Zároveň zakladá prvú bratislavskú mestskú stranu, Team Vallo sa tak mení na komunálnu stranu Team Bratislava, v ktorej chce pokračovať v práci pre Bratislavu. Oznámil to na utorkovej tlačovej konferencii na lodi Riva na Dunaji.

SME

Regionálna doprava v Bratislavskom kraji bude bezplatná aj vo februári
Oznámil to kraj.

Mesto plánuje spolupracovať s developermi pri budovaní nájomných bytov
Developeri môžu predkladať magistrátu do konca apríla žiadosti na zmenu územného plánu.

Ponuka voľných bytov v Bratislave je najnižšia za posledné dva roky
Dopyt po realitách je jednou z príčin rýchleho rastu cien.

Koľko pribudlo v Bratislave prípadov? Pozrite si graf
Koronavírus v Bratislave: Ako sa vyvíja nákaza?

Bratislavskej Kochovej záhrade svitá na lepšie časy
Mesto plánuje chránený areál zrevitalizovať a sprístupniť.

Lanovku na Kamzík by mali spustiť v marci
Lanovka oslávi 50. výročie, na jej hornej i dolnej stanici pokračujú rekonštrukčné práce.

Z bezpečnostných dôvodov uzavrú v stredu Grasalkovičovu záhradu
O uzavretie záhrady požiadala mestskú časť Kancelária prezidenta SR.

Vallo chce pokračovať ako primátor, oznámil opätovnú kandidatúru
Vallov protikandidát nie je verejnosti známy, okrem primátora kandidatúru ešte nikto ďalší neohlásil.

Búrajú staré tunely. Pokračuje príprava električky do Petržalky
Pozrite si, ako napredujú práce.

Opitý vodič havaroval na diaľnici D2 do Bratislavy, pravý jazdný pruh je neprejazdný
Namerali mu 3,21 promile.

Bratislava pripravuje niekoľko zásahov pre očakávané nočné sneženie
Sypače by mali do terénu vyraziť okolo polnoci z piatka na sobotu.

Trojhraničie je opäť prístupné. Legálne
Nová trasa obchádza maďarský plot.

Bratislavský kraj je tretí najľudnatejší
Najväčším sídlom je Bratislava, najmenším je obec Nový Svet.

Pri dopravnej nehode v Bratislave sa ťažko zranil bežec
Prítomnosť alkoholu v dychu vodičky nezistili.

Mozaika národností v hlavnom meste je pestrá, najviac sú zastúpení ​Maďari
Najviac príslušníkov maďarskej národnostnej menšiny býva v Petržalke.

V Rusovciach sa chystá rozsiahly developerský projekt
Dotknuté územie o výmere 140 509 štvorcových metrov je na parcelách, ktoré sú definované ako orná pôda.

Bratislava má 475 503 obyvateľov, najviac ich žije v Petržalke
V Starom Meste žije 46 080 obyvateľov, z toho 51,8 percenta tvoria ženy a 48,2 percenta muži.

Rezervácia Vydrica kombinuje ochranu prírody a rekreačné využitie
Bratislavský lesopark bude od februára po lepšou ochranou.

Pri Istropolise pribudlo oplotenie, začali sa prvé asanačné práce
Investor deklaruje zodpovedný prístup k obkladu i k umeleckým dielam.

OLO za prvý týždeň vyzbieralo z ohrádok 130 ton vianočných stromčekov
Minulý rok sme takéto množstvo zbierali celý mesiac, hodnotí mesto.

Vodiči sa zdržia na hlavných ťahoch v Bratislave aj v okolí
Na starej Seneckej ceste na kruhovom objazde pri Bernolákove sa stala nehoda.

Do zoznamu pamätihodností pribudlo vyše dvadsať nových objektov
Celomestská evidencia má aktuálne takmer šesťsto položiek.

Najvyššia rezidenčná budova v hlavnom meste Klingerka je skolaudovaná
Budova vyrástla na mieste bývalej továrne na výrobu juty.

Plány sa môžu kedykoľvek meniť, bratislavské letisko funguje stále vo veľkej neistote
Hlavnou výzvou bude zrejme opäť vplyv pandémie.

Komisia vyzýva investora nájsť riešenia, ako zachovať Istropolis
Investor má rozhodnutie o odstránení existujúceho Domu odborov.

Bratislava spúšťa krízový režim ako prevenciu pred umrznutím ľudí bez domova
Pomôcť môže aj verejnosť.

V Bratislave pri Patrónke horelo na ceste auto
Požiar auta ovplyvnil premávku.

Zrážka áut v tuneli Sitina spôsobila rozsiahlu kolónu
Nehoda áut blokuje jeden jazdný pruh, a to v smere do Mlynskej doliny.

V Bratislave sa stala hromadná nehoda
Nehoda sa stala za Mostom SNP.

Krivka pôrodnosti v Petržalke vlani klesla, vzrástla úmrtnosť
V roku 2021 zomrelo 1223 obyvateľov, najmä mužov.

Tunel Sitina bude počas víkendových nocí neprejazdný
Cez víkend bude v nočných hodinách mimoriadna servisná uzávera-

Počas kolektívnej poľovačky na Devínskej Kobyle odlovili 19 diviakov
Poľovačka bola reakciou na premnoženie diviakov v celej Bratislave a aj africký mor ošípaných.

Do piatich rokov by chcelo mať mesto 1600 nových nájomných bytov
Docieliť to chce rekonštrukciou starších mestských bytov, vlastnou výstavbou, kúpou bytov i spoluprácou s developermi.

Demolácia Istropolisu je útok na krehkú identitu mesta, tvrdí Docomomo
Organizácia vyhlásila, že Slovensko príde o ikonický architektonický komplex.

Začali s búraním stavby bratislavského metra, vznikne tam nová električková trať
Začala sa výstavba druhej etapy petržalskej električkovej trate.

Dopravný podnik Bratislav má v prípade rozšírenia omikronu pripravených šesť scenárov prevádzky MHD
Bratislavská MHD momentálne jazdí v prázdninovom režime.

V Bratislave na Kramároch už opravili spadnuté trolejové vedenie
Niektoré linky cez Kramáre nepremávali.

Počet hovorov na tiesňovú linku Mestskej polície vzrástol
Operačné stredisko riešilo za prvé mesiace viac ako 49-tisíc telefonátov.

Parkovací systém má zlepšiť plynulosť dopravy. Nebude platiť všade
Primátor Vallo deklaroval, že všetky peniaze získané cez PAAS sa využijú na zlepšenie verejného priestoru.

Slovenská filharmónia uvádza klavírny recitál Miroslava Sekeru
Sekera začal hrať na klavíri ako trojročný a v siedmich rokoch stvárnil malého Mozarta v oscarovom filme Miloša Formana Amadeus.

Aktuality magistrátu

Mesto Bratislava vyhlasuje výberové konanie na pozíciu riaditeľa/ky Múzea mesta Bratislavy
Mesto Bratislava vyhlasuje výberové konanie na pozíciu riaditeľa/ky Múzea mesta Bratislavy

Bratislava získa nové chránené územie – prírodnú rezerváciu Vydrica
Bratislava získa nové chránené územie – prírodnú rezerváciu Vydrica

Nadácia mesta Bratislavy otvára prvé výzvy v programoch pre rok 2022
Nadácia mesta Bratislavy otvára prvé výzvy v programoch pre rok 2022

Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti možno podávať do konca januára aj osobne
Daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti možno podávať do konca januára aj osobne

Bratislava systematicky zlepšuje situáciu v oblasti nájomného bývania
Bratislava systematicky zlepšuje situáciu v oblasti nájomného bývania

Bratislavská spoločnosť OLO spustila proces modernizácie a ekologizácie Zariadenia na energetické využitie odpadu
Bratislavská spoločnosť OLO spustila proces modernizácie a ekologizácie Zariadenia na energetické využitie odpadu

Na zber vianočných stromčekov je v Bratislave viac ako 500 ohrádok
Na zber vianočných stromčekov je v Bratislave viac ako 500 ohrádok

MARIANUM spúšťa zber separovaného odpadu na cintoríne Vrakuňa
MARIANUM spúšťa zber separovaného odpadu na cintoríne Vrakuňa

Štartovné z jubilujúceho Národného behu Devín – Bratislava je na ceste k zdravotníkom, poputuje im viac ako 29-tisíc eur
Štartovné z jubilujúceho Národného behu Devín – Bratislava je na ceste k zdravotníkom, poputuje im viac ako 29-tisíc eur

Prvé údaje zo sčítania obyvateľov Bratislavy vykazujú zásadný rozdiel medzi evidenciou obce a výsledkom štatistov
Prvé údaje zo sčítania obyvateľov Bratislavy vykazujú zásadný rozdiel medzi evidenciou obce a výsledkom štatistov

Mesto Bratislava podporí v roku 2022 kultúrne a komunitné projekty rekordnou sumou 1,2 milióna eur
Mesto Bratislava podporí v roku 2022 kultúrne a komunitné projekty rekordnou sumou 1,2 milióna eur

Nová flotila moderných autobusov zvýši komfort cestovania v Bratislave
Nová flotila moderných autobusov zvýši komfort cestovania v Bratislave

Služby OLO počas vianočných a novoročných sviatkov 2021-2022
Služby OLO počas vianočných a novoročných sviatkov 2021-2022

Z decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva
Z decembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva

Mesto Bratislava otvára grantovú výzvu na podporu pohybových aktivít a neformálneho vzdelávania detí, mládeže a pracovníkov v oblasti práce s deťmi a mládežou
Mesto Bratislava otvára grantovú výzvu na podporu pohybových aktivít a neformálneho vzdelávania detí, mládeže a pracovníkov v oblasti práce s deťmi a mládežou

Klarisky diškurz: Zdravé a šťastné Vianoce
Klarisky diškurz: Zdravé a šťastné Vianoce

Bratislava má nový Geoportál, dáta o meste sprístupňuje na prehľadných mapách či vizualizáciách
Bratislava má nový Geoportál, dáta o meste sprístupňuje na prehľadných mapách či vizualizáciách

Bratislava chce oživiť mestské vinice, vyhlásila súťaž na ich dlhodobý prenájom
Bratislava chce oživiť mestské vinice, vyhlásila súťaž na ich dlhodobý prenájom

Čakanie na spoj bude výrazne komfortnejšie. Cestujúci dostanú vyše dvesto zastávkových prístreškov
Čakanie na spoj bude výrazne komfortnejšie. Cestujúci dostanú vyše dvesto zastávkových prístreškov

Vianočnú atmosféru v meste spríjemní vianočná električka a zimný Sánkobus
Vianočnú atmosféru v meste spríjemní vianočná električka a zimný Sánkobus

Živémesto.sk

V MHD cestujú hlavne ženy a deti, treba ich chrániť

Ak vedenie mesta chce, aby ľudia presadli z áut do MHD, malo by sa sústrediť aj na jej bezpečnosť.

The post V MHD cestujú hlavne ženy a deti, treba ich chrániť appeared first on Živémesto.sk.

MHD má byť aj bezpečná. Vie DPB, ako na to?

Chlapca v autobuse obťažoval neznámy muž. DPB riešenie nehľadá, vraj stačia kamery. Viedeň recept má.

The post MHD má byť aj bezpečná. Vie DPB, ako na to? appeared first on Živémesto.sk.

Prečo parkovacia politika vyšla až Vallovi?

Základné pravidlá parkovacej politiky v Bratislave boli schválené už pred desiatimi rokmi.

The post Prečo parkovacia politika vyšla až Vallovi? appeared first on Živémesto.sk.

Parkovacia politika Bratislavy: Namiesto papuče fotka?

Pokuty za parkovanie načierno v zónach parkovacej politiky v Bratislave zatiaľ nedávajú, podľa primátora však o nich nebude možné jednať.

The post Parkovacia politika Bratislavy: Namiesto papuče fotka? appeared first on Živémesto.sk.

Prečo aj Bratislava potrebuje zabrzdiť?

Treba sa pozrieť na stav bratislavských nemocníc.

The post Prečo aj Bratislava potrebuje zabrzdiť? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava ide do červenej, aká je v nej situácia?

Počty nakazených aj v Bratislave dosahujú vrchol druhej vlny, pričom podľa odborníkov budú ešte stúpať. Rozdiel oproti druhej vlne je však počet hospitalizovaných – v [...]

The post Bratislava ide do červenej, aká je v nej situácia? appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí

Hoci má Bratislavský kraj najviac zaočkovaných ľudí proti koronavírusu, neplatí to pre deti. Zaočkovaných je necelých 11 percent detí od 10 do 14 rokov, čiže [...]

The post V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí appeared first on Živémesto.sk.

Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo

Financovanie Dopravného podniku Bratislava je nastavené tak, že keď vyprodukuje akúkoľvek stratu, mesto mu ju ďalší rok preplatí.

The post Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby

Proti chorobám, ktoré Aedes japonicus prenáša, sa veľmi nedá očkovať. Treba ho likvidovať aj záhradách.

The post V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby appeared first on Živémesto.sk.

Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok

V Bratislave potvrdili výskyt ázijského komára, ktorý prenáša choroby. Podľa štúdie z časopisu Nature jeho larvy likviduje bežný esenciálny olej.

The post Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok appeared first on Živémesto.sk.

Aká bude tretia vlna v Bratislave?

Vďaka zaočkovanosti môže mať tretia vlna v Bratislave miernejší priebeh. Deltu však vozia hlavne nezaočkovaní.

The post Aká bude tretia vlna v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Kedy budú nové trate električiek?

Z električkových tratí, naplánovaných v roku 2013, sa urobila len trasa do Petržalky. Čakajú Podunajské Biskupice, Vajnory, Bory a ....

The post Kedy budú nové trate električiek? appeared first on Živémesto.sk.

15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr

Dopravný podnik mení ceny, tak vypol automaty. Cestujúcim odporúča hľadať tie funkčné.

The post 15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr appeared first on Živémesto.sk.

Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie?

Obyvatelia spoplatnených zón budú platiť 39 eur ročne, návštevníci od 50 centov do 2 eur na hodinu.

The post Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie? appeared first on Živémesto.sk.

Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu

Jedna zóna parkovania, ktorú žiadali mnohí obyvatelia, v Starom Meste nebude.

The post Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu appeared first on Živémesto.sk.

Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí

Dokáže žiť bez plastových sáčkov, nosí oblečenie zo secondhandu, neje mäso a Bratislavu brázdi na bicykli.

The post Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí appeared first on Živémesto.sk.

Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie

Mestský poslanec získal kompenzácie aj za nájmy, ktoré medzi sebou uzavreli subjekty, kde figuruje, či na projekty, ktoré len plánoval rozbehnúť. Chybu priznal, postu šéfa [...]

The post Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie appeared first on Živémesto.sk.

DinoPark zavreli, čo ho nahradí?

DinoPark doteraz bratislavskú zoo vyšiel na päť miliónov eur. ZOO hľadá novú atrakciu.

The post DinoPark zavreli, čo ho nahradí? appeared first on Živémesto.sk.

Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu

Nastavil Bratislavu ako moderné veľkomesto, rozbehol výstavbu električkových tratí. Problémom však zostali developeri.

The post Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu appeared first on Živémesto.sk.

Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy?

Na Národnom futbalovom štadióne očkujú Pfizerom aj náhodných okoloidúcich. Prednosť však majú napríklad ľudia s astmou, či vysokým tlakom, ktorí sa ale na rozdiel od [...]

The post Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy? appeared first on Živémesto.sk.

Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave?

Viac peňazí má ísť do čistej, zelenej a ekologickej hromadnej dopravy. Otázne je, či je na to magistrát pripravený.

The post Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac

Zdraženie základného cestovného v MHD sa môže dotknúť až dvoch tretín ľudí, ktorí cestujú na jednorazové lístky.

The post Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac appeared first on Živémesto.sk.

Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí

Ministerstvo školstva zrejme šetrí testami. Hoci hovorilo o milióne, nakoniec nakúpilo len 20 tisíc, pričom ich určilo hlavne pre druhý stupeň, ktorý sa vráti do [...]

The post Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur

Historické pamiatky, úžasný mušt, alebo burčiak, krásna príroda. To všetko ponúka Svätý Jur len kúsok za Bratislavou. Aj bicyklom.

The post Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur appeared first on Živémesto.sk.

Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol

Napriek opatreniam sa v školách šíril koronavírus. Hygienici hovoria, že polovica infikovaných detí sa nakazila v školách.

The post Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať?

Univerzitná nemocnica v Bratislave zastavila registráciu náhradníkov na očkovanie, pretože sa ich prihlásilo takmer 22 tisíc. Denne pritom vezmú len pár ľudí.

The post Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať? appeared first on Živémesto.sk.

Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Epidemická situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila natoľko, že sa [...]

The post Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú appeared first on Živémesto.sk.

Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia

Experti odporučili, aby si dal magistrát vypracovať štúdiu o tom, či je možné vybudovať električkovú trať pred novou budovou Slovenského národného divadla bez toho, aby [...]

The post Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia appeared first on Živémesto.sk.

Kto sa vráti do škôl v Bratislave?

Viac ako 5600 detí sa budúci pondelok môže vrátiť do svojich tried. Po tom, čo hlavný hygienik označil otváranie škôl za vysoké riziko, sa rozhodli [...]

The post Kto sa vráti do škôl v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča

Vyše 49 tisíc detí sa má vrátiť do škôl a škôlok v čase výrazného šírenia britskej mutácie.

The post Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča appeared first on Živémesto.sk.

Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič

Kým vo Viedni kvôli útokom psov opäť sprísnili podmienky, Bratislava po posledných incidentoch žiadne zmeny nechystá.

The post Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti

V Devínskej Novej Vsi začiatkom januára kaukazský ovčiak zaútočil na menšieho psíka, ktorý to neprežil. Na detskom ihrisku v Ružinove zase pred Vianocami trhal staffordshirský [...]

The post V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti appeared first on Živémesto.sk.

Bude v Bratislave situácia ako v Nitre?

Denne zomierajú dvaja až šiesti ľudia. Väčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac.

The post Bude v Bratislave situácia ako v Nitre? appeared first on Živémesto.sk.

Treba nám “vodičák” na psa?

Hoci je v meste venčenie psa bez vôdzky zakázané, v Bratislave minulý rok niekoľkokrát útočili voľne pustené bojové psy.

The post Treba nám “vodičák” na psa? appeared first on Živémesto.sk.

Zóny spoplatneného parkovania

The post Zóny spoplatneného parkovania appeared first on Živémesto.sk.

Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol

Za posledný týždeň pribudlo tisíc pozitívne testovaných na COVID-19. Vo väčších obvodoch toľko, ako za celú prvú vlnu.

The post Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov

Vodárne neplnia úlohy od mesta a ďalej si nevýhodne prenajímajú autá pre zamestnancov, ktorí ich podľa mestského kontrolóra využívajú aj na súkromné účely. Riaditeľ sa [...]

The post Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov appeared first on Živémesto.sk.

Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou”

Stáva sa, že politik po zvolení do funkcie zabudne nielen na to, kým bol, predtým, ale aj koho záujmy zastupuje. Zuzana Aufrichtová sa stala starostkou [...]

The post Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou” appeared first on Živémesto.sk.

Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno

Starostka, ktorá sa v minulosti zviditeľnila ako bojovníčka proti šikane a bossingu, podnety rodičov bagatelizovala a útočila na nich.

The post Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno appeared first on Živémesto.sk.

Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant

Kompromisný variant električky cez Euroveu, ktorý ponúkol bratislavský magistrát ministerstvu kultúry, je zároveň tým najhlučnejším.

The post Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant appeared first on Živémesto.sk.

Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur

Viac ako 1,4 milióna eur podľa polície ušetril bratislavský podnikateľ s odpadom, ktorý ho nelikvidoval, ale vyvážal do vinohradov a areálu vajnorského družstva. Dohodol sa [...]

The post Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur appeared first on Živémesto.sk.

Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených?

Na koronavírus sa nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách.

The post Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených? appeared first on Živémesto.sk.

Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli

Na odberných miestach, kde sa dalo testovať z auta, ľudia čakali aj šesť – sedem hodín. Niektoré preto zavreli. Keď sa cez týždeň objavili informácie [...]

The post Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli appeared first on Živémesto.sk.

Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus

Koronakríza spôsobila, že zadlženosť mesta nebude klesať, ale mierne stúpne. Pritom sa konečne dostalo pod 50 percent.

The post Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus appeared first on Živémesto.sk.

Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody

Obyvatelia jednej ulice v hlavnom meste čakali na zavedenie pitnej vody 12 rokov. Prečo? Akcia sa nezmestila do investičného plánu vodární...

The post Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Skalica je pekné mestečko s množstvom pamiatok, ale aj atrakcií v okolí. Stráviť sa tam dá celý víkend.

The post Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč appeared first on Živémesto.sk.

Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria

Hygienici uvažujú o tom, že by začiatok školského roka mal byť v niektorých školách odložený. Bratislavský kraj, kde je aktuálne 587 aktívnych prípadov koronavírusu, však [...]

The post Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria appeared first on Živémesto.sk.

Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil

Prepad tržieb Dopravného podniku nebol taký výrazný ako očakávali. Výpadok počas prvej vlny koronavírusu bol sedem miliónov eur, poslanci mu schválili až 21 miliónov eur. [...]

The post Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil appeared first on Živémesto.sk.

V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec

Ľudia na Slovensku prestali byť ostražití, poslanec nevie, od koho sa nakazil. Hygienici odmietajú, že sa vírus šíri aj komunitne.

The post V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec appeared first on Živémesto.sk.

Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie?

Mrvu (v strede) pri kandidatúre na primátora podporilo sedem politických strán, vrátane dnešnej koalície. Skončil na štvrtom mieste. V stredu vláda odobrila jeho vymenovanie za predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.
FOTO: Youtube

The post Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie? appeared first on Živémesto.sk.