Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Bratislava

Bratislavské
noviny

V historickom centre Bratislavy má vzniknúť nové kino s dvoma sálami - v čom bude jedinečné?
Film Europe zverejňuje prvé vizualizácie pripravovaného kina a kaviarne v Bratislave s názvom Edison Filmhub. Tento unikátny priestor prvého butikového kina a výberovej kaviarne sa bude nachádzať v historickom centre neďaleko Michalskej veže. Podobný projekt sa podarilo úspešne realizovať pred dvomi rokmi v Prahe - len pár krokov od Václavského námestia.

Krádež u Cibulkovej: Polícia pátra po totožnosti dvoch mužov zachytených bezpečnostnými kamerami...
Policajti bratislavskej krajskej kriminálky vyšetrujú okolnosti nočnej krádeže, ku ktorej došlo počas uplynulého víkendu v byte známej bývalej slovenskej tenistky Dominiky Cibulkovej. Vyšetrovateľ PZ začal v tejto súvislosti trestné stíhanie vo veci pokračovacieho obzvlášť závažného zločinu krádeže, v súbehu s prečinom porušovania domovej slobody.

Nová publikácia Aj taká bola Petržalka mapuje prierez minulých ročníkov výstav o histórii mestskej časti
Petržalka vydáva novú publikáciu, v ktorej nájdu záujemcovia a nadšenci Petržalky prierez minulých ročníkov výstav o histórii tejto mestskej časti. Kniha bude prezentovaná na výstave už túto stredu 22.9.

Aj školské jedálne by sa mali prispôsobiť moderných stravovacím trendom - čo všetko sa v nich ide meniť?
Základom dobrého zdravia je prevencia a zdravý životný štýl detí, s ktorým súvisí nielen pohyb, ale aj vyvážený výdaj a príjem energie v strave. Rezort školstva preto podniká tri kroky k tomu, aby sa zvýšila atraktivita jedál a zaviedli sa moderné trendy prípravy jedál v školských jedálňach. Za problém považuje aj to, že takmer polovica školopovinných detí sa v nich vôbec nestravuje.

VIDEO a FOTO Výnimočná udalosť: Socha sv. Michala zložili z Michalskej veže, putovala ulicami
Takéto niečo môžete vidieť iba raz za 200 rokov. Z Michalskej veže dnes v rámci prác na jej rekonštrukcii zložili sochu sv. Michala. Obzrieť si ju zblízka budete môcť od stredy v Starej radnici.

Infektológ Sabaka: Čakanie na vlnu skočilo, pacienti pribúdajú
Infektológ Peter Sabaka prináša smutné správy z covid oddelenia. Podľa jeho slov, infekčné oddelenia sa zapĺňajú a pacienti všetkých vekových kategórií pribúdajú v slovenských nemocniciach. Lekár to uviedol na sociálnej sieti.

Zmeny v COVID automate sa dotýkajú aj zariadení sociálnych služieb
Zmeny v COVID automate sa dotýkajú aj zariadení sociálnych služieb (ZSS). Uviedla to hovorkyňa ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Eva Rovenská. Spresnila, že zhoršujúca sa pandemická situácia prináša nové pravidlá v jednotlivých častiach Slovenska.

V budove súdu nahlásil anonym bombu - na mieste zasahujú pyrotechnici
Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku nahlásil anonym bombu. Na mieste zasahujú policajní pyrotechnici. Pre TASR to potvrdil hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff.

Cestujúci v MHD od pondelka nemusia otvárať dvere - urobí to za nich vodič
Cestujúci bratislavskou mestskou hromadnou dopravou (MHD) od pondelka nebudú musieť pri nástupe či výstupe stláčať tlačidlá na otváranie dverí. Na zastávkach ich otvoria vodiči. TASR o tom informoval hovorca Dopravného podniku Bratislava (DPB) Martin Chlebovec.

BSK začal s výstavbou obchvatu obcí malokarpatského regiónu
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začal s výstavbou obchvatu obcí malokarpatského regiónu. Projekt pozostáva z niekoľkých etáp, prvá sa týka vybudovania cesty, ktorá obíde Slovenský Grob a Chorvátsky Grob. Ide o začiatok výstavby obchvatu Pezinok – Modra. Cieľom je zlepšiť dopravnú situáciu a odbremeniť obce od náporu dopravy vrátane tranzitnej.

V Rusovciach to vrie: Ľudia chcú odvolať starostku, ale podľa časti poslancov na referendum nie sú splnené podmienky
Rusovce sú rozhádané už dlhšie, ale aktuálne boj dvoch táborov vyhrotilo nevymenovanie Rastislava Kunsta za riaditeľa miestnej školy, hoci vo výberovom konaní uspel. Na vedenie samosprávy je preto podané trestné oznámenie, časť obyvateľov žiada referendum za odvolanie starostky Lucie Tulekovej Henčelovej.

Magistrát ohlásil prelomový krok Bratislavy k samostatnosti v recyklovaní
Mestu Bratislava sa spolu s mestským podnikom Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) podarilo vyrokovať odkúpenie triediacej linky a predčasne ukončiť všetky zmluvy so spoločnosťou Bratislavská recyklačná s.r.o. (predtým známa ako Vassal EKO). Ide o prelomový krok, ktorý vedie k samostatnosti Bratislavy v dotrieďovaní a následnom materiálovom zhodnotení plastu a papiera.

NÚDCH spustil projekt, ktorý uľahčí orientáciu rodičov a detí v nemocnici
Zorientovať sa v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave bude pre rodičov a ich deti jednoduchšie. NÚDCH spúšťa projekt manažovania pacientov pri príchode do nemocnice. Pri orientácii v priestore pomôžu dobrovoľníci či zreteľnejšie smerovníky.

Slávnostné otvorenie nového akademického roka na UK aj STU bude on-line formou
Pondelkové slávnostné otvorenie nového akademického roka 2021/2022 na Univerzite Komenského (UK) a Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave sa uskutoční on-line formou. Informujú o tom univerzity na svojich weboch.

Voľbou riaditeľa ZŠ a MŠ v Rusovciach sa má zaoberať prokuratúra
Voľbou riaditeľa základnej školy (ZŠ) s materskou školou (MŠ) v bratislavských Rusovciach by sa mala zaoberať Krajská prokuratúra Bratislava. Preveriť má možné spáchanie trestného činu zneužívania právomoci verejného činiteľa a preskúmať zákonnosti rozhodnutia o nevymenovaní riaditeľa školy.

Opäť prekročená rýchlosť: Polícia pokutovala ďalšieho cestného piráta - tentokrát ženu!
Lne nedávne sme informovali o prípade vodiča, ktorý prekročil najvyššiu povolenú rýchlosť. Polícia namerala vodičku, ktorá prekročila rýchlosť v meste o 54 km/h. Bratislavská krajská polícia o tom informovala na svojej sociálnej sieti.

Na Račianskej zrazila električka mladé dievča - cestujúci aj vodiči musia rátať so zdržaním
V Bratislave na Račianskej v pondelok ráno električka zrazila chodkyňu. Ako následne informovala bratislavská polícia, tak išlo o 15-ročnú dievčinu. Na mieste treba počítať so zdržaním asi pol hodinu. Informuje o tom Zelená vlna RTVS.

ROZHOVOR L. Noskovič: Odstávky v Slovnafte chránia ľudí a znižujú emisie
(pr) Technické odstávky výroby v Slovnafte sú často sprevádzané zvýšeným hlukom, ale aj viditeľnejšími  plameňmi na horákoch. Niektorých Bratislavčanov dokážu aj po desaťročiach vystrašiť. O tom, prečo sa to deje a k čomu odstávky slúžia, sme sa porozprávali s Lukášom Noskovičom, manažérom riadenia projektov a plánovaných odstávok SLOVNAFT, a.s.

Slovnaft štartuje jesenné odstávky. Hoci ich môže sprevádzať hluk, sú naozaj prospešné pre všetkých
(pr) Spoločnosť Slovnaft v septembri a v októbri opäť odstaví časť svojich výrobných zariadení, aby vykonala ich povinnú údržbu, opravy a modernizáciu. Cieľom týchto prác je zaistiť bezpečné prevádzkovanie zariadení a zlepšiť environmentálne parametre výroby – znížiť spotrebu energií a objem vypúšťaných emisií.

Futbalisti Slovana remizovali v šlágri kola so Žilinou 2:2, ale udržali sa na čele ligy pred Trnavou
Futbalisti Slovana Bratislava remizovali v nedeľnom šlágri 8. kola Fortuna ligy s MŠK Žilina 2:2. Slovan v tejto sezóne stratil na domácom ihrisku prvé body, ale udržal sa na čele tabuľky.

Samozber jabĺk v BIO sade pri Bratislave je v plnom prúde, funguje aj v nedeľu: Čo je v ponuke a za koľko?
Dajte šancu domácej kvalite a kúpte si čerstvé vitamíny od našich pestovateľov! Len pár kilometrov od Bratislavy otvorili začiatkom septembra samozber jabĺk, ktorý má v ponuke rôzne, aj zaujímavé nové bio odrody.

Poľovníci: Vnadením od obydlí i odstrelom by sa mala situácia s diviakmi zlepšiť
Zvýšeným odstrelom diviakov a vnadením od obydlí by sa mala situácia s diviakmi postupne zlepšovať. Tvrdí to Ján Martinovič, podpredseda a štatutár Poľovníckej spoločnosti Devínska Kobyla. Vytláčanie poľovnej zveri z jej teritórií spôsobilo veľké množstvo turistov počas protipandemických opatrení.

Vedeli ste? Burčiak má napriek vysokému obsahu cukru aj množstvo prospešných látok
Kvalitný burčiak má napriek svojmu vysokému obsahu cukru aj množstvo zdraviu prospešných látok. Nie je však vhodný pre diabetikov. Na sociálnej sieti to pripomenul Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava hlavné mesto.

Z Michalskej veže snímu sochu sv. Michala Archanjela, čaká ju obnova
Po viac ako 250 rokoch bude zo strechy Michalskej veže v Bratislave sňatá socha svätého Michala Archanjela. Stane sa tak v rámci prebiehajúcej generálnej obnovy veže, samotnú sochu taktiež čaká obnova.

V Ružinove bude v októbri opäť jesenné upratovanie
V bratislavskom Ružinove bude v októbri opäť jesenné upratovanie. Počas sobôt pristaví mestská časť na sídliská veľkokapacitné kontajnery, kde sa budú môcť obyvatelia opäť bezplatne zbaviť objemného odpadu. Mestská časť pripomína, že veľkorozmerný odpad patrí na zberné dvory, nie ku kontajnerovým stojiskám. Informuje o tom na webovej stránke.

Hasiči zasahovali pri požiari domu v Malých Levároch
Nešťastná nedeľa. Hasičov dnes privolali do malých Levárov k požiaru rodinného domu.

Potrebujete po návrate zo zahraničia test? Na toto si dajte pozor, inak sa ho tak skoro nedočkáte
Nie ste zaočkovaní a potrebujete sa na piaty deň po návrate zo zahraničia otestovať? Dajte si veľký pozor, ako vyplníte ehranicu, inak sa testovania na piaty deň nemusíte dočkať. O svoju skúsenosť sa s nami podelila Klára z bratislavskej Petržalky.

Hľadajú svedkov: Nevideli ste náhodou túto nehodu? Vodič pri nej zrazil chodca
Bratislavskí dopravní policajti pátrajú po ľuďoch, ktorí by svojimi informáciami mohli pomôcť objasniť dopravnú nehodu, ku ktorej došlo ešte 09.09.2021 v čase od 12:00 h – 12:05 h na Ulici Svornosti v Podunajských Biskupiciach. ?

Nešťastná Dominika Cibulková: Kým si vychutnávala Toskánsko, vykradli jej luxusný byt na Dunajskej
Bývalá tenistka Dominika Cibulková sa nikdy netajila luxusným životným štýlom. A možno i to prilákalo zlodejov, ktorí počas uplynulej noci vykradli jej byt na Dunajskej ulici v bratislavskom Starom Meste. Cibulková sa v tomto čase nachádzala v Toskánsku, odkiaľ zverejňovala fotografie na sociálnej sieti.

VIDEO: Dlhoročný skelet Snežienky na Železnej studničke bude o pár dní minulosťou
Dlhoročný skelet bývalej výletnej reštaurácie Snežienka v rekreačnej lokalite na Železnej studničke v bratislavskom Novom Meste bude čoskoro minulosťou. Búracie práce torza sú v plnom prúde, ukončené by mali byť do konca budúceho týždňa. Mestská časť o tom informuje na sociálnej sieti.

Koronavírus: Za sobotu pribudlo 862 nových prípadov
„Pribudlo 742 ľudí s pozitívnym PCR testom na ochorenie COVID-19, z nich až viac ako 74 percent nebolo zaočkovaných. Pozitívny antigénový test malo ďalších 120 osôb, vyše 77 percent z nich sa doteraz nezaočkovalo," informovala nás o aktuálnych číslach za sobotu hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ochrana netopierov: Pri rekonštrukcii domu privolajte najskôr odborníkov
Intenzívne zásahy do krajiny znižujú počet biotopov pre život netopiera. Prežiť môžu napríklad aj vtedy, ak pri rekonštrukcii budovy privoláte odbornú organizáciu k obhliadke. Informuje o tom Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR na svojej webovej stránke.

Regionálni hygienici: Sú medzi nami ľudia, ktorí s príznakmi COVID-19 chodia do práce, nakupujú, cestujú MHD
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava vyzýva obyvateľov na zodpovednosť voči sebe, ale aj ostatným. Reaguje tak na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, za ktorou podľa regionálnych hygienikov stojí aj nedodržiavanie opatrení či povinností.

Petržalka zvýšila kapacitu škôlok, 25. v poradí otvorí v októbri
Bratislavská Petržalka zvýšila od septembra kapacitu svojich materských škôl o šesť nových tried. Vznikli rekonštrukciou existujúcich priestorov v škôlkach na Lietavskej, Iljušinovej, Bohrovej a Turnianskej ulici 6.

Diaľnica D2 je po tragickej nehode už plne prejazdná
Diaľnica D2 je po sobotnej rannej nehode auta s kamiónom úplne prejazdná.

Ružinov má nové námestie pri budove Pradiarne 1900
Bratislavský Ružinov má nové námestie. Nachádza sa pri zrekonštruovanej budove Pradiarne 1900, ktorá už viac ako rok slúži prvým nájomcom a pribudnúť by v nej mali ďalší. V budúcnosti prepojí skolaudované námestie túto národnú kultúrnu pamiatku (NKP) so zvyškom projektu Zwirn a jeho rezidenčnou časťou.

Prvá fáza rekonštrukcie vodnej nádrže v Devínskej Novej Vsi je hotová
Okolie viacúčelovej vodnej nádrže na Mlynskej ulici v Devínskej Novej Vsi je opäť prístupné verejnosti. Prvá fáza jej rekonštrukcie bola ukončená právoplatnou kolaudáciou. Súčasný stav však nie je finálnou úpravou prostredia, mestská časť má ambíciou pripraviť pre obyvateľov prostredie na šport a rekreáciu. Uviedla to referentka mediálneho oddelenia miestneho úradu Jana Martanovičová.

Konečne ho dolapili: Cestný pirát uháňal po nábreží rýchlosťou 108 km/h
Vodiča, na ktorého bola polícia už viackrát upozornená pre jeho rýchle jazdy a porušovanie dopravných predpisov, zastavila na Nábreží Armádneho generála Ludvika Svobodu v Bratislave. Za porušenie maximálnej dovolenej rýchlosti dostal pokutu 400 eur. Informovala o tom bratislavská polícia na sociálnej sieti.

Nočné bežecké podujatie ovplyvní dočasne aj niektoré linky MHD
 Pre sobotný bratislavský nočný beh Telekom Night Run treba v hlavnom meste počítať aj s dočasnými obmedzeniami v mestskej hromadnej doprave (MHD). Spoje dotknutých autobusových a električkových liniek budú počas presunu bežcov pozdržané alebo presmerované na obchádzkové trasy. Na sociálnej sieti o tom informuje Dopravný podnik Bratislava (DPB).

Bratislavský nočný beh si vyžiada na niektorých miestach dopravné obmedzenia
Bratislavská polícia upozorňuje na dopravné obmedzenia na vybraných územiach, ktoré si v sobotu večer vyžiada bežecké podujatie Telekom Night Run. Počítať s nimi treba v čase od 18.50 do 20.25 h.

Chorvátske rameno je čistejšie. Dobrovoľníci vyzbierali 50 vriec smetí
Viac ako 30 dobrovoľníkov z petržalského miestneho úradu, z Domovu sociálnych služieb Kampino a obyvateľov a návštevníkov Petržalky vyčistilo brehy Chorvátskeho ramena od odpadkov.  Informovala o tom petržalská samospráva na sociálnej sieti.

Tragická nehoda na D2: Auto vletelo pod kamión, o život prišli matka so synom
Na diaľnici D2 za Lozornom smerom na Malacky sa v sobotu ráno zrazil kamión s osobným autom, diaľnicu museli uzatvoriť. Hrozivú zrážku neprežili matka s 15-ročným synom.

Študenti sa môžu prihlásiť do súťaže Medik roka a Florence roka
Medici a študenti ošetrovateľstva sa môžu do piatka (24. 9.) prihlásiť do šiesteho ročníka súťaže Medik roka a Florence roka.  V októbri si tak v spišskonovoveskej nemocnici budú môcť vyskúšať, ako dokážu vo svojich profesiách spolupracovať pri reálnej starostlivosti o pacienta. TASR o tom informovala komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia a polikliník ProCare Jana Fedáková.

Pribudla tisícka nakazených, v nemocniciach je hospitalizovaných 388 pacientov
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 816 ľudí s pozitívnym PCR testom, z nich 78 percent nebolo zaočkovaných. Čo sa týka antigénového testovania, pribudlo 199 pozitívnych, z ktorých takmer 77,53 percent nebolo zaočkovaných. Je to 8,16 % z 10 084 ukončených RT-PCR vyšetrení a 1,07 % z 18 575 antigénnych testov.

Petržalčania máte záujem? Môžete podať žiadosť o dotácie na kontajnerové stanovištia
Petržalka môže získať dotáciu 3 320 eur na nové kontajnerové stanovištia. Záujemcovia môžu žiadosti posielať do konca septembra. Informovala o tom mestská časť Petržalka na sociálnej sieti.

V Bratislavskom kraji otvorí v rámci DOD svoje ateliéry 37 výtvarníkov
Nahliadnuť do umeleckých ateliérov v Bratislavskom kraji a vychutnať si momenty dotyku s krásou prináša v sobotu Deň otvorených dverí ateliérov. Svoje priestory sprístupní 37 výtvarníkov z 28 ateliérov v Bratislave, Devínskej Novej Vsi, Modre, Šenkviciach, Pezinku, Limbachu, Svätom Jure, Chorvátskom Grobe, Ivanke pri Dunaji, Stupave a Senci. Chýbať nebudú ani výstavy.

V staromestských centrách kultúry sa opäť začnú aktivity pre seniorov
Staré Mesto v septembri plánuje opäť obnoviť vzdelávacie aktivity v Dennom centre na Heydukovej 25 a v Staromestskom centre kultúry a vzdelávania. Staré Mesto o tom informovalo na svojom webe.

V Ružinovskej galérii sa chystá vernisáž k výstave obrazov Ladislava Mareša
Mestská časť Bratislava-Ružinov a CULTUS Ružinov pripravujú vernisáž obrazov Ladislava Mareša s názvom „Planéta M“ situovanú v Ružinovskej galérií na Ružinovskej 28. Výstavu v priestoroch foyer Domu kultúry Ružinov otvorí kurátorka Mária Horváthová a to v utorok 21. septembra 2021 o 18:00 hod a obrazy tam budú vystavené do 22. novembra 2021.

Noc literatúry sa vracia do ulíc Bratislavy, ale zažiť ju môžete aj v online priestore...
Účasť na 13. ročníku Noci literatúry prisľúbila Zita Furková, Táňa Pauhofová, Richard Stanke a ďalší slovenskí herci a herečky. Čítať sa bude v stredu 22. septembra na 8 miestach v centre Starého Mesta.

FOTO a VIDEO: Na Námestí Mateja Korvína pribudla socha v hodnote niekoľkých miliónov eur!
Námestie Mateja Korvína v bratislavskom Starom Meste sa stalo dočasným domovom Brémskym mestským muzikantom. Sochu z maľovaného bronzu znázorňujúcu známu rozprávku bratov Grimmovcov zapožičala na desať rokov súkromná nemecká zbierka umenia a mesto Brémy, ktoré je partnerským mestom Bratislavy.

SME

Pri obnove sochy archanjela Michala sa pátra aj po časovej schránke
Mala byť do nej vložená pri jej doteraz poslednej rekonštrukcii v roku 1845.

Sporom o vymenovanie riaditeľa ZŠ a MŠ v Rusovciach sa má zaoberať prokuratúra
Zároveň vznikla petícia za referendum o odvolaní starostky Lucie Tulekovej Henčelovej.

Bratislavská integrovaná doprava predstaví svoju novú dizajnovú identitu
Do tendra sa zapojili tri agentúry a víťazom sa stala agentúra CORE4 Advertising.

Dopravný podnik opäť ruší dopytové otváranie dverí
Dvere na vozidlách budú otvárať vodiči.

Bratislava si bude triediť odpad sama
Mesto ukončilo zmluvu so spoločnosťou Bratislavská recyklačná.

Na Račianskej zrazila električka chodca, vodiči sa zdržia
Kolóny sa tvoria aj pri vstupe do hlavného mesta, a to na diaľnici D1 smerom zo Senca.

Koľko pribudlo v Bratislave prípadov? Pozrite si graf
Koronavírus v Bratislave: Ako sa vyvíja nákaza?

Hygienici vyzývajú ľudí, aby boli zodpovední k sebe i ostatným
Hygienici pripomínajú, že počty ochorení budú rásť v závislosti od disciplíny a zodpovednosti každého.

V nočnej Bratislave ožíva hra svetiel
V piatok sa začal festival Biela noc.

V Bratislave prekročil maximálku o 60 kilometrov za hodinu
Vodič dostal pokutu 400 eur.

Na Rudnayovom námestí rozsvietili lampáše z roku 1909
Magistrát pracoval na obnove historického osvetlenia od minulého roka.

Polícia hľadá svedkov smrteľnej zrážky auta s chodkyňou na diaľnici
Vyšetrovateľ začal trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia..

V Bratislave na Gagarinovej ulici zaplavilo podjazd
V centre mesta sa tvoria kolóny.

Koronakríza spôsobila ja návrat bezdomovcov zo zahraničia
Občianske združenia monitorujú bezdomovectvo i dôsledky koronakrízy.

Verejnosť sa môže zapojiť do tvorby plánov rozvoja mesta
Bratislava 2030 bude vychádzať z ročnej práce odborných pracovných skupín aj zo vstupov od verejnosti.

Rekonštrukcia obratiska Čiližská obmedzí linky MHD 201 a 202
Z Hlavnej stanice a Rajskej budú tieto trolejbusové linky obojsmerne skrátené po zastávku Dudvážska.

V Bratislave chystajú v týždni mobility cyklojazdu, v Pezinku aj koncerty
Európsky týždeň mobility sa každoročne koná od 16. do 22. septembra .

Bratislava sa opäť pridá k podujatiu Climathon
Hlavnou výzvou budú možnosti, ako spraviť Bratislavu viac odolnou voči klimatickým zmenám

Bratislava by už nemala byť horšia ako červená, zaočkovali 75 percent ľudí nad 50 rokov
Pokaziť to môžu susedné okresy alebo zmena covid automatu.

Dnešné dopravné obmedzenia budú súvisieť s presunom delegácií
Vo večerných hodinách obmedzia dopravu na hraničných priechodoch aj diaľničnom obchvate.

Staré Mesto chce školákom znížiť poplatok za obedy o osem eur
Príspevok na stravu sa poskytuje iba rodinám vo veľmi zlej sociálnej a finančnej situácii.

Dopravný podnik organizuje deň otvorených dverí vo Vozovni Jurajov dvor
Podujatie sa uskutoční v sobotu 18. septembra v čase od 10:00 do 16:00.

Stavebný úrad v Petržalke čaká na podklady pre projekt Nové Domino
Dlhoročne rozostavaný skelet projektu na Jasovskej ulici by sa mohol stať minulosťou.

V petržalských škôlkach zostali voľné miesta, veľa detí nenastúpilo
Petržalka avizovala, že tento rok môžu prijať o 250 detí viac, a to vďaka novým triedam.

Novú autobusovú stanicu v Bratislave otvoria na konci septembra
Spolu s terminálom otvoria aj obchody, služby, gastro zónu či zelenú strechu.

Dopravné obmedzenia spôsobili kolóny v Bratislave
Zhruba 20-minútová kolóna sa tvorí na Slovnaftskej.

Čembalo znie ako zbúrané PKO
Hudobník Fero Király dal nefunkčnému nástroju nový život

Špeciálny vlak pri príležitosti Európskeho roka železníc dorazil do Bratislavy
Rok 2021 je Európskym rokom železníc.

V Bratislave uviedli novú poštovú známku k návšteve pápeža
Nová poštová známka vyobrazuje portrét usmiateho Františka.

Počas návštevy pápeža zatvoria v Starom Meste školy aj Prezidentskú záhradu
Ide o opatrenia súvisiace s dopravnými obmedzeniami a bezpečnostné dôvody.

Mesto podporí rozšírenie protihlukových zábran na obchvate
Primátor Matúš Vallo si myslí, že negatíva líniového riadenia dopravy prevažujú nad možnými benefitmi.

Americká ambasáda v Bratislave si obete pádu Dvojičiek pripomenie výstavou
Výstava bude verejnosti prístupná do 30. septembra.

Prínos obchvatu medzi Račou a Vajnormi je bez ďalšieho napojenia minimálny
Slúžiť môže ako lokálne spojenie najmä pre Raču, Svätý Jur, Vajnory a Chorvátsky Grob.

Uznávané štúdio znovuzrodilo zanedbané štvrte. Teraz prišlo do Bratislavy
Zmenili Olympijský park v Londýne, centrum v Rotterdame aj prístav v Hamburgu.

Diaľničiari upozornili na zlý stav zjazdov mosta Lanfranconi
V prípade neriešenia tohto stavu hrozí kolaps dopravy.

Návšteva pápeža obmedzí dopravu. Mestská polícia posilní hliadky v teréne
Verejnosť musí rátať s malými zmenami vo fungovaní verejnej i osobnej dopravy.

Kúpaliská využilo takmer štvrť milióna návštevníkov
Metropola sprístupnila kúpaliská v polovici júna, sezónu ukončili posledný augustový víkend.

Vrcholia prípravy na spustenie systému na nákup parkovacích kariet
Samotná regulácia parkovania a kontroly začnú od 1. novembra.

Pre návštevu pápeža uzavrú Grassalkovichovu záhradu aj základne školy
Z prevádzkových dôvodov budú zatvorené v pondelok aj ďalšie dve škôlky.

Otvorili výstavu Židovský kódex – temný príbeh histórie
Výstavu s podtitulom 80 rokov od prijatia protižidovských opatrení v archívnych dokumentoch usporiadalo Ministerstvo vnútra.

Aktuality magistrátu

Prelomový krok Bratislavy k samostatnosti v recyklovaní
Prelomový krok Bratislavy k samostatnosti v recyklovaní

Hlavné mesto Bratislava sa opäť zapája do celosvetovej iniciatívy Climathon a podporí inovatívne riešenia bojujúce s klimatickou krízou
Hlavné mesto Bratislava sa opäť zapája do celosvetovej iniciatívy Climathon a podporí inovatívne riešenia bojujúce s klimatickou krízou

Európsky týždeň mobility v Bratislave
Európsky týždeň mobility v Bratislave

Mesto tvorí novú víziu pre Bratislavu. Ako bude vyzerať Bratislava v roku 2030 môžu ovplyvniť aj Bratislavčanky a Bratislavčania
Mesto tvorí novú víziu pre Bratislavu. Ako bude vyzerať Bratislava v roku 2030 môžu ovplyvniť aj Bratislavčanky a Bratislavčania

Služby OLO počas sviatku 15. septembra
Služby OLO počas sviatku 15. septembra

Deň otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava: prehliadka vozidiel, dielní a bohatý program
Deň otvorených dverí Dopravného podniku Bratislava: prehliadka vozidiel, dielní a bohatý program

Bratislava finalizuje spustenie systému na nákup parkovacích kariet
Bratislava finalizuje spustenie systému na nákup parkovacích kariet

Návšteva pápeža Františka v Bratislave: prerušená premávka MHD a zmeny na linkách
Návšteva pápeža Františka v Bratislave: prerušená premávka MHD a zmeny na linkách

Od septembra bude vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov v celej Bratislave
Od septembra bude vrecový zber triedeného odpadu z rodinných domov v celej Bratislave

Zber vecí na obľúbený Mestský bazár začne od dnes skoro v každej mestskej časti
Zber vecí na obľúbený Mestský bazár začne od dnes skoro v každej mestskej časti

Hlavné mesto prichádza s novou službou pre občanov - Rýchle zásahy
Hlavné mesto prichádza s novou službou pre občanov - Rýchle zásahy

Rekonštrukcia Račianskeho mýta
Rekonštrukcia Račianskeho mýta

Výstava Autocalypse v CO kryte DPOH
Výstava Autocalypse v CO kryte DPOH

Zeler plazivý z Chorvátskeho ramena už má svoj nový domov
Zeler plazivý z Chorvátskeho ramena už má svoj nový domov

Vyhlasujeme architektonickú súťaž na kultúrne stredisko a knižnicu na Žarnovickej ulici v Rači
Vyhlasujeme architektonickú súťaž na kultúrne stredisko a knižnicu na Žarnovickej ulici v Rači

Nová aplikácia porovnáva súčasnú a historickú podobu Bratislavy
Nová aplikácia porovnáva súčasnú a historickú podobu Bratislavy

Architekti navrhli novú podobu zanedbaného priestoru v okolí Domu Služieb v Dúbravke, pribudne vodná plocha aj multifunkčný pavilón
Architekti navrhli novú podobu zanedbaného priestoru v okolí Domu Služieb v Dúbravke, pribudne vodná plocha aj multifunkčný pavilón

13. divadelná sezóna DPOH plná noviniek
13. divadelná sezóna DPOH plná noviniek

Bratislava bude ekologickejšia, časť tepla z energetického zhodnocovania odpadov bude využívať na vykurovanie
Bratislava bude ekologickejšia, časť tepla z energetického zhodnocovania odpadov bude využívať na vykurovanie

Od septembra príde k viacerým zmenám v MHD: obnovenie plnej prevádzky podľa režimu „školský rok“ a zlepšenie obslužnosti vo viacerých častiach mesta
Od septembra príde k viacerým zmenám v MHD: obnovenie plnej prevádzky podľa režimu „školský rok“ a zlepšenie obslužnosti vo viacerých častiach mesta

Živémesto.sk

V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí

Hoci má Bratislavský kraj najviac zaočkovaných ľudí proti koronavírusu, neplatí to pre deti. Zaočkovaných je necelých 11 percent detí od 10 do 14 rokov, čiže [...]

The post V Bratislavskom kraji je najmenej zaočkovaných detí appeared first on Živémesto.sk.

Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo

Financovanie Dopravného podniku Bratislava je nastavené tak, že keď vyprodukuje akúkoľvek stratu, mesto mu ju ďalší rok preplatí.

The post Finančný riaditeľ DPB: Zdraženie cestovného nám zatiaľ dosť peňazí neprinieslo appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby

Proti chorobám, ktoré Aedes japonicus prenáša, sa veľmi nedá očkovať. Treba ho likvidovať aj záhradách.

The post V Bratislave potvrdili ázijského komára, ktorý môže prenášať choroby appeared first on Živémesto.sk.

Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok

V Bratislave potvrdili výskyt ázijského komára, ktorý prenáša choroby. Podľa štúdie z časopisu Nature jeho larvy likviduje bežný esenciálny olej.

The post Larvy komárov zabíja bežný prírodný prostriedok appeared first on Živémesto.sk.

Aká bude tretia vlna v Bratislave?

Vďaka zaočkovanosti môže mať tretia vlna v Bratislave miernejší priebeh. Deltu však vozia hlavne nezaočkovaní.

The post Aká bude tretia vlna v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Kedy budú nové trate električiek?

Z električkových tratí, naplánovaných v roku 2013, sa urobila len trasa do Petržalky. Čakajú Podunajské Biskupice, Vajnory, Bory a ....

The post Kedy budú nové trate električiek? appeared first on Živémesto.sk.

15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr

Dopravný podnik mení ceny, tak vypol automaty. Cestujúcim odporúča hľadať tie funkčné.

The post 15-minútové lístky rušia od júla, automaty vypli skôr appeared first on Živémesto.sk.

Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie?

Obyvatelia spoplatnených zón budú platiť 39 eur ročne, návštevníci od 50 centov do 2 eur na hodinu.

The post Kde sa bude od októbra platiť za parkovanie? appeared first on Živémesto.sk.

Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu

Jedna zóna parkovania, ktorú žiadali mnohí obyvatelia, v Starom Meste nebude.

The post Staré Mesto pustí parkovaciu politiku len pod stanicu appeared first on Živémesto.sk.

Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí

Dokáže žiť bez plastových sáčkov, nosí oblečenie zo secondhandu, neje mäso a Bratislavu brázdi na bicykli.

The post Udržateľný život mi ušetril veľa peňazí appeared first on Živémesto.sk.

Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie

Mestský poslanec získal kompenzácie aj za nájmy, ktoré medzi sebou uzavreli subjekty, kde figuruje, či na projekty, ktoré len plánoval rozbehnúť. Chybu priznal, postu šéfa [...]

The post Tešovič bral dotácie aj na nájmy medzi jeho subjektmi. Končí ako šéf finančnej komisie appeared first on Živémesto.sk.

DinoPark zavreli, čo ho nahradí?

DinoPark doteraz bratislavskú zoo vyšiel na päť miliónov eur. ZOO hľadá novú atrakciu.

The post DinoPark zavreli, čo ho nahradí? appeared first on Živémesto.sk.

Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu

Nastavil Bratislavu ako moderné veľkomesto, rozbehol výstavbu električkových tratí. Problémom však zostali developeri.

The post Ftáčnik bol prvým primátorom, ktorý chcel modernú Bratislavu appeared first on Živémesto.sk.

Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy?

Na Národnom futbalovom štadióne očkujú Pfizerom aj náhodných okoloidúcich. Prednosť však majú napríklad ľudia s astmou, či vysokým tlakom, ktorí sa ale na rozdiel od [...]

The post Je šanca dostať Pfizer ako náhradník bez diagnózy? appeared first on Živémesto.sk.

Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave?

Viac peňazí má ísť do čistej, zelenej a ekologickej hromadnej dopravy. Otázne je, či je na to magistrát pripravený.

The post Pomôže miliarda z eurofondov rozvoju električkových trás v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac

Zdraženie základného cestovného v MHD sa môže dotknúť až dvoch tretín ľudí, ktorí cestujú na jednorazové lístky.

The post Vallo ruší lístok, ktorý sa predáva najviac appeared first on Živémesto.sk.

Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí

Ministerstvo školstva zrejme šetrí testami. Hoci hovorilo o milióne, nakoniec nakúpilo len 20 tisíc, pričom ich určilo hlavne pre druhý stupeň, ktorý sa vráti do [...]

The post Prvákom a druhákom Gröhling kloktať nedovolí appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur

Historické pamiatky, úžasný mušt, alebo burčiak, krásna príroda. To všetko ponúka Svätý Jur len kúsok za Bratislavou. Aj bicyklom.

The post Tip na výlet / cyklovýlet: Svätý Jur appeared first on Živémesto.sk.

Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol

Napriek opatreniam sa v školách šíril koronavírus. Hygienici hovoria, že polovica infikovaných detí sa nakazila v školách.

The post Podiel infikovaných detí po otvorení škôl stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať?

Univerzitná nemocnica v Bratislave zastavila registráciu náhradníkov na očkovanie, pretože sa ich prihlásilo takmer 22 tisíc. Denne pritom vezmú len pár ľudí.

The post Náhradníci na očkovanie, oplatí sa čakať? appeared first on Živémesto.sk.

Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú

Hygienici minulý týždeň pre výskyt koronavírusu zavreli päť tried v Starom Meste. Epidemická situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila natoľko, že sa [...]

The post Situácia v Starom Meste sa po otvorení škôl zhoršila, zatvárajú appeared first on Živémesto.sk.

Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia

Experti odporučili, aby si dal magistrát vypracovať štúdiu o tom, či je možné vybudovať električkovú trať pred novou budovou Slovenského národného divadla bez toho, aby [...]

The post Experti: Električka pred SND môže ísť, ak to odobrí štúdia appeared first on Živémesto.sk.

Kto sa vráti do škôl v Bratislave?

Viac ako 5600 detí sa budúci pondelok môže vrátiť do svojich tried. Po tom, čo hlavný hygienik označil otváranie škôl za vysoké riziko, sa rozhodli [...]

The post Kto sa vráti do škôl v Bratislave? appeared first on Živémesto.sk.

Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča

Vyše 49 tisíc detí sa má vrátiť do škôl a škôlok v čase výrazného šírenia britskej mutácie.

The post Hygienik školy v Bratislave otvoriť neodporúča appeared first on Živémesto.sk.

Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič

Kým vo Viedni kvôli útokom psov opäť sprísnili podmienky, Bratislava po posledných incidentoch žiadne zmeny nechystá.

The post Vo Viedni pre útoky psov sprísňujú pravidlá, u nás nič appeared first on Živémesto.sk.

V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti

V Devínskej Novej Vsi začiatkom januára kaukazský ovčiak zaútočil na menšieho psíka, ktorý to neprežil. Na detskom ihrisku v Ružinove zase pred Vianocami trhal staffordshirský [...]

The post V Bratislave pribúdajú útoky psov, brániť sa musia aj deti appeared first on Živémesto.sk.

Bude v Bratislave situácia ako v Nitre?

Denne zomierajú dvaja až šiesti ľudia. Väčšina infikovaných pribudla za posledný mesiac.

The post Bude v Bratislave situácia ako v Nitre? appeared first on Živémesto.sk.

Treba nám “vodičák” na psa?

Hoci je v meste venčenie psa bez vôdzky zakázané, v Bratislave minulý rok niekoľkokrát útočili voľne pustené bojové psy.

The post Treba nám “vodičák” na psa? appeared first on Živémesto.sk.

Zóny spoplatneného parkovania

The post Zóny spoplatneného parkovania appeared first on Živémesto.sk.

Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol

Za posledný týždeň pribudlo tisíc pozitívne testovaných na COVID-19. Vo väčších obvodoch toľko, ako za celú prvú vlnu.

The post Počet pozitívne testovaných v Bratislave rekordne stúpol appeared first on Živémesto.sk.

Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov

Vodárne neplnia úlohy od mesta a ďalej si nevýhodne prenajímajú autá pre zamestnancov, ktorí ich podľa mestského kontrolóra využívajú aj na súkromné účely. Riaditeľ sa [...]

The post Z vodární ďalej odtekajú peniaze, hoci si riaditeľ štedro platil troch poradcov appeared first on Živémesto.sk.

Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou”

Stáva sa, že politik po zvolení do funkcie zabudne nielen na to, kým bol, predtým, ale aj koho záujmy zastupuje. Zuzana Aufrichtová sa stala starostkou [...]

The post Aufrichtová zabudla, že bola “bielou vranou” appeared first on Živémesto.sk.

Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno

Starostka, ktorá sa v minulosti zviditeľnila ako bojovníčka proti šikane a bossingu, podnety rodičov bagatelizovala a útočila na nich.

The post Starostka nevidela šikanu na škole, kde vymenila riaditeľku. Inšpekcia áno appeared first on Živémesto.sk.

Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant

Kompromisný variant električky cez Euroveu, ktorý ponúkol bratislavský magistrát ministerstvu kultúry, je zároveň tým najhlučnejším.

The post Električka poza divadlo? Najhlučnejší variant appeared first on Živémesto.sk.

Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur

Viac ako 1,4 milióna eur podľa polície ušetril bratislavský podnikateľ s odpadom, ktorý ho nelikvidoval, ale vyvážal do vinohradov a areálu vajnorského družstva. Dohodol sa [...]

The post Vinohrad nad Bratislavou využívali ako skládku. Za milión eur appeared first on Živémesto.sk.

Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených?

Na koronavírus sa nechali otestovať dve tretiny Bratislavčanov, pozitívnych bolo 977. Na testy prišlo asi toľko ľudí ako volilo vo februárových voľbách.

The post Kompletné výsledky: Aká bola účasť na testovaní v Bratislave a koľko je aktuálne nakazených? appeared first on Živémesto.sk.

Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli

Na odberných miestach, kde sa dalo testovať z auta, ľudia čakali aj šesť – sedem hodín. Niektoré preto zavreli. Keď sa cez týždeň objavili informácie [...]

The post Drive thru v sobotu nezvládli nápor, niektoré zavreli appeared first on Živémesto.sk.

Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus

Koronakríza spôsobila, že zadlženosť mesta nebude klesať, ale mierne stúpne. Pritom sa konečne dostalo pod 50 percent.

The post Zadlženosť mesta mohla byť rekordne nízka. Keby neprišiel vírus appeared first on Živémesto.sk.

Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody

Obyvatelia jednej ulice v hlavnom meste čakali na zavedenie pitnej vody 12 rokov. Prečo? Akcia sa nezmestila do investičného plánu vodární...

The post Tunelované vodárne šetrili. Nechali ľudí bez pitnej vody appeared first on Živémesto.sk.

Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč

Skalica je pekné mestečko s množstvom pamiatok, ale aj atrakcií v okolí. Stráviť sa tam dá celý víkend.

The post Tip na výlet hodinu od Bratislavy: Skalica, Holíč appeared first on Živémesto.sk.

Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria

Hygienici uvažujú o tom, že by začiatok školského roka mal byť v niektorých školách odložený. Bratislavský kraj, kde je aktuálne 587 aktívnych prípadov koronavírusu, však [...]

The post Školy v Bratislave zatiaľ nezatvoria appeared first on Živémesto.sk.

Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil

Prepad tržieb Dopravného podniku nebol taký výrazný ako očakávali. Výpadok počas prvej vlny koronavírusu bol sedem miliónov eur, poslanci mu schválili až 21 miliónov eur. [...]

The post Dopravnému podniku schválili trojnásobok peňazí, ktoré pre koronu stratil appeared first on Živémesto.sk.

V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec

Ľudia na Slovensku prestali byť ostražití, poslanec nevie, od koho sa nakazil. Hygienici odmietajú, že sa vírus šíri aj komunitne.

The post V kraji je už viac ako 400 prípadov korony, patrí k nim aj mestský poslanec appeared first on Živémesto.sk.

Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie?

Mrvu (v strede) pri kandidatúre na primátora podporilo sedem politických strán, vrátane dnešnej koalície. Skončil na štvrtom mieste. V stredu vláda odobrila jeho vymenovanie za predsedu Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.
FOTO: Youtube

The post Prečo majú Vajnoráci ťažké srdce na Mrvu, ktorý ide do vysokej štátnej funkcie? appeared first on Živémesto.sk.

Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli

Kde je najhorší vzduch v Bratislave? Vysoké koncentrácie škodlivého oxidu dusičitého namerali na 11 miestach v hlavnom meste.

The post Bratislava je zamorená viac, ako sme si mysleli appeared first on Živémesto.sk.

Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre

V Avione je horší vzduch ako na Trnavskom mýte, ktoré bolo doteraz známe ako miesto, kde množstvo výfukových plynov najčastejšie presahuje limity. Podobné výsledky ukazujú [...]

The post Najhorší vzduch v Bratislave? Pri nákupnom centre appeared first on Živémesto.sk.

Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať

Dom Revolučného odborového hnutia, dnes Istropolis, postavili v dobe, keď Československo vynakladalo značné investície na výstavbu reprezentatívnych verejných budov.

The post Príbeh Istropolisu: mramor viezli až z Kuby, potom ho nechali schátrať appeared first on Živémesto.sk.

Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka

Zrúcanina kostola a kláštora láka svojou magickou atmosférou. Urobte si tam piknik. Po ceste sa môžete zastaviť aj na zámku v Smoleniciach, blízko je aj [...]

The post Kam na výlet blízko Bratislavy: Tajomná Katarínka appeared first on Živémesto.sk.

Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat

Vedenie bratislavskej zoo sa mení po 30 rokoch. Nastupujúca riaditeľka žije v Seattli, kde pôsobila ako dizajnérka pre zoo.

The post Kto je nová riaditeľka zoo? Bývalá aktivistka Slobody zvierat appeared first on Živémesto.sk.

Nová riaditeľka ZOO: Život zvierat v zoo zlepšíme, ak im dáme na výber

JÚLIA HANULIAKOVÁ chce, aby sa bratislavská zoo mohla porovnávať hoci aj s Prahou. Chce v nej mať modernú reštauráciu, toalety, ale aj lepšie výbehy pre zvieratá.

The post Nová riaditeľka ZOO: Život zvierat v zoo zlepšíme, ak im dáme na výber appeared first on Živémesto.sk.