Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Nemecko na prvom mieste? Národná pomoc za miliardy stále vyvoláva obavy
Krajina pod vedením Olafa Scholza stále hľadá cestu von z chýb minulosti. Štedrou pomocou pre vlastných obyvateľov ale môže ohroziť konkurencieschopnosť Európy ako celku. Na stole je teda stále otázka, či z krízy nevyjde pod heslom „Germany first“.

Firmy už nemôžu zanedbávať ekologické a sociálne štandardy 
Podnikanie šetrné k životnému prostrediu a s ohľadom na spoločnosť sa stáva nevyhnutnosťou. Firmy sú pod tlakom európskej legislatívy aj klientov, píše MARTIN DOLINSKÝ. Nové podmienky vykazovania zasiahnu až 50 tisíc podnikov v EÚ.

Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2022
Vojna na Ukrajine zmenila paradigmy európskej energetickej politiky. Členské štáty musia prekopať plány na dosiahnutie uhlíkovej neutrality a zaobísť sa v nich bez ruských surovín. To vyžaduje pružnosť a rýchle rozhodnutia, ktoré by však nemali ísť na úkor zelených cieľov. 

Panel 1 | Dekarbonizácia českej a slovenskej ekonomiky
Aké sú scenáre pre dekarbonizáciu českej a slovenskej ekonomiky a aký dopad na nich má vojna na Ukrajine? Aké odvetvia budú v procese dekarbonizácie najnákladnejšie a najnáročnejšie? Sledujte prvú diskusiu konferencie Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2022.

Európsky týždeň | Označením Ruska za sponzora terorizmu využil europarlament svoju „mäkkú silu”
EÚ ako blok v súčasnosti nemôže oficiálne označiť štáty za sponzorov terorizmu. Rezolúcia Európskeho parlamentu je preto skôr volaním do radov členských štátov, aby pre tento krok zaviedli vhodný právny rámec a zvážili zaradenie Ruska na takýto zoznam. 

Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2022
Sledujte a buďte súčasťou 5. ročníka konferencie s názvom Dekarbonizácia slovenskej ekonomiky 2022, ktorú každoročne organizuje portál EURACTIV Slovensko.

Firmy majú dostať dotácie na obnoviteľnú energiu z nových aj starých eurofondov
Firmy môžu rátať s podporou vlastnej výroby zelenej energie z nového Programu Slovensko. Slovenská inovačná a energetická agentúra sa dokonca pre veľký záujem snaží získať prostriedky aj z nevyčerpaných eurofondov. Dotácie firmám nemôžu ísť na úkor energetických komunít, hovoria kritici.

Európsky priemysel ohrozujú americké subvencie
Spojené štáty americké podporia domáci priemysel investíciami a daňovými úľavami vo výške 369 miliárd dolárov. Zákon presadený prezidentom Bidenom vstúpi do platnosti už začiatkom januára. EÚ tento americký protekcionizmus kritizuje. 

Automobilové regióny medzi sebou nechcú súťažiť o fabriky
Prechod na elektromobilitu môže ohroziť až 600-tisíc pracovných miest. Ak Európa regióny nepodporí, môžu z Európy odísť do Ameriky alebo Ázie, kde financovanie funguje. Automobilové regióny vrátane slovenských teraz vytvárajú alianciu a lobujú za európsku podporu.

Ako chrániť ľudí pred vysokými cenami energií
Slovensko patrí už dnes medzi krajiny EÚ s najvyšším podielom výdavkov domácností na energie a bývanie. Vysoké ceny situáciu ešte zhoršia. Bez efektívnej pomoci sa mnohé ocitnú výrazne pod hranicou chudoby. Ako domácnostiam efektívne pomôcť?

Európske noviny

Európsky semester 2023 na koordináciu hospodárskych politík

Komisia odštartovala cyklus európskeho semestra 2023 na koordináciu hospodárskych politík. Balík vychádza z hospodárskej prognózy z jesene 2022, z ktorej vyplynulo, že po silnej prvej polovici roka teraz hospodárstvo EÚ vstupuje do oveľa náročnejšieho obdobia. Rýchle a dobre koordinované politické opatrenia prijaté počas pandémie COVID-19 sa dnes vyplácajú, no dôsledky ruskej invázie na Ukrajinu vystavujú EÚ početným a …

The post Európsky semester 2023 na koordináciu hospodárskych politík appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európska iniciatíva občanov: Európsky deň vynaloženia všemožného úsilia

Európska komisia  rozhodla o registrácii európskej iniciatívy občanov s názvom Európsky deň vynaloženia všemožného úsilia (European Day of „Whatever it Takes“). S odkazom na vyhlásenie bývalého prezidenta Európskej centrálnej banky Maria Draghiho z 26. júla 2012 sa v iniciatíve vyzýva na zavedenie Európskeho dňa vynaloženia všemožného úsilia ako „symbolického aktu paneuropeizmu“. Cieľom organizátorov je pripomínať …

The post Európska iniciatíva občanov: Európsky deň vynaloženia všemožného úsilia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Zákaz ochutených zahrievaných tabakových výrobkov nadobudol platnosť v celej EÚ

Začal platiť zákaz ochutených zahrievaných tabakových výrobkov. Tento zákaz je reakciou na výrazný nárast predaja týchto tabakových výrobkov v celej EÚ. Pomôže dosiahnuť cieľ stanovený v európskom pláne na boj proti rakovine, ktorým je vytvorenie „generácie bez tabaku”, v ktorej menej ako 5 % obyvateľstva bude do roku 2040 používať tabak. Členské štáty majú teraz osem mesiacov na transpozíciu delegovanej smernice do svojich …

The post Zákaz ochutených zahrievaných tabakových výrobkov nadobudol platnosť v celej EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

R. Káčer: Násilie páchané na ženách a dievčatách je zločin, ktorý musí zmiznúť

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer pri príležitosti Medzinárodného dňa za odstránenie násilia páchaného na ženách uviedol, že ochranu žien pred bezprávím je nevyhnutné presadzovať vo všetkých oblastiach a politikách, a to na medzinárodnej aj vnútroštátnej úrovni. “Násilie páchané na ženách a dievčatách je zločinom a jedným z najzávažnejších porušení ľudských …

The post R. Káčer: Násilie páchané na ženách a dievčatách je zločin, ktorý musí zmiznúť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Výzva Erasmus+ na rok 2023 otvorená: 4,2 miliardy eur na podporu mobility a spolupráce

Komisia uverejnila výzvu na predkladanie návrhov na rok 2023 v rámci programu Erasmus+. Program Erasmus+ s ročným rozpočtom vo výške 4,2 miliardy EUR zintenzívňuje podporu začleňovania, aktívneho občianstva a demokratickej účasti, ako aj zelenej a digitálnej transformácie v EÚ i na medzinárodnej úrovni. Jednou z hlavných častí programu Erasmus+ je mobilita. Preto bude budúci rok …

The post Výzva Erasmus+ na rok 2023 otvorená: 4,2 miliardy eur na podporu mobility a spolupráce appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Wiezik o povinných kvótach: Ženy vo vedúcich pozíciách by mal byť úplný európsky štandard

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament odobril rodovú rovnosť vo vrcholových orgánoch spoločností • 40 % nevýkonných riadiacich pozícii obsadí menej zastúpené pohlavie • odrádzajúce sankcie pre spoločnosti, ktoré nedodržia pravidlá • malé a stredné podniky s menej ako 250 zamestnancami vylúčené z pôsobnosti smernice Do …

The post Michal Wiezik o povinných kvótach: Ženy vo vedúcich pozíciách by mal byť úplný európsky štandard appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eugen Jurzyca: Na Slovensku sme si nedobre stanovili ciele digitalizácie, premrhali sme možno stovky miliónov EUR

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE.

The post Eugen Jurzyca: Na Slovensku sme si nedobre stanovili ciele digitalizácie, premrhali sme možno stovky miliónov EUR appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Pollák: Ako sme si v Európskom parlamente pripomenuli 70. výročie jeho založenia. VIDEO

Na slávnosti v rokovacej sále v Štrasburgu si poslanci pripomenuli vytvorenie Spoločného zhromaždenia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele v roku 1952, predchodcu Európskeho parlamentu. Predsedníčka Parlamentu Roberta Metsola otvorila slávnosť a zdôraznila, že počas 70 rokov od prvého zasadnutia Spoločného zhromaždenia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO) v roku 1952 “Zhromaždenie rástlo od sily k …

The post Peter Pollák: Ako sme si v Európskom parlamente pripomenuli 70. výročie jeho založenia. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Lucia Ďuriš Nicholsonová: Prečo je dôležité, aby bolo Rusko na zozname štátov podporujúce terorizmus. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Európsky parlament vyhlásil Rusko za sponzora terorizmu • Rusko pácha vojnové zločiny a používa „teroristické prostriedky“ • Poslanci žiadajú izoláciu Ruska na medzinárodnej úrovni • Zavrieť a zakázať s Ruskom prepojené inštitúcie, ktoré v EÚ šíria propagandu • Je potrebné dokončiť …

The post Lucia Ďuriš Nicholsonová: Prečo je dôležité, aby bolo Rusko na zozname štátov podporujúce terorizmus. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vladimír Bilčík: Ukrajina potrebuje 3-4 miliardy eur mesačne, aby mohla fungovať ako štát. VIDEO

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 PRIHLÁSENIE. Parlament schválil úver vo výške 18 miliárd EUR pre Ukrajinu na rok 2023 • dlhodobý úver za preferenčných podmienok a podmienený reformami • na pokrytie základných verejných služieb, makroekonomickej stability a obnovy infraštruktúry • predvídateľná a nepretržitá podpora na rok 2023 …

The post Vladimír Bilčík: Ukrajina potrebuje 3-4 miliardy eur mesačne, aby mohla fungovať ako štát. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ sa dohodla na Programe pre bezpečnú konektivitu IRIS²

Komisia víta politickú dohodu Európskeho parlamentu a členských štátov EÚ o novom Programe Únie pre bezpečnú konektivitu na roky 2023 – 2027 s rozpočtom 2,4 miliardy eur. Cieľom programu je zaviesť satelitnú konšteláciu EÚ s názvom IRIS² (Infrastructure for Resilience, Interconnectivity and Security by Satellite – infraštruktúra pre odolnosť, prepojenie a bezpečnosť cez satelit). Skončili …

The post EÚ sa dohodla na Programe pre bezpečnú konektivitu IRIS² appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Šimečka o Orbánovom šále, vojenských cieľoch Ruska, či hekerskom útoku na Európsky parlament. ROZHOVOR

BRATISLAVA / Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka hovorí o prijatí novej smernice o ochrane kritickej infraštruktúry EÚ, ako aj o procese jej schválenia. Reaguje na vojenské ciele Ruska, či na protidemokratické provokácie Viktora Orbána. “Ako predseda Progresívneho Slovenska ma samozrejne teší tá dôvera, ktorú voliči majú, ale beriem to s veľkou pokorou. Naozaj sú to …

The post Michal Šimečka o Orbánovom šále, vojenských cieľoch Ruska, či hekerskom útoku na Európsky parlament. ROZHOVOR appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK schválila slovenský Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 – 2027

Po vyše ročnej intenzívnej príprave a rokovaniach s domácim agrosektorom a zástupcami EÚ schválila Európska komisia finálnu podobu slovenského Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky (SP SPP) na nasledujúce eurofondové obdobie. Pre našich pôdohospodárov, rozvoj vidieka i štátnu správu sa Strategický plán stane kľúčovým ,,manuálom” na najbližšie roky.  Rozhodnutím Európskej komisie č. C (2022) 8337 vstúpi od …

The post EK schválila slovenský Strategický plán Spoločnej poľnohospodárskej politiky na roky 2023 – 2027 appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Posilnená politika rozširovania je najsilnejším geopolitickým nástrojom EÚ

Europoslanci vyzývajú EÚ, aby prekonala súčasný stav a obnovila proces rozširovania medzi členskými štátmi, ako aj v kandidátskych krajinách. Vzhľadom na rastúcu hrozbu Ruska pre európsky mier a stabilitu zostáva posilnená politika rozširovania naďalej najsilnejším geopolitickým nástrojom, ktorý má EÚ k dispozícii, tvrdia poslanci v odporúčaní prijatom na plenárnom zasadnutí v stredu. Aby bola EÚ …

The post Posilnená politika rozširovania je najsilnejším geopolitickým nástrojom EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Europoslanci schválili rozpočet na 2023: zameranie na Ukrajinu, energetiku a obnovu

V budúcoročnom rozpočte EÚ poslanci zabezpečili lepšiu a účinnejšiu podporu pri riešení dôsledkov vojny na Ukrajine a procesu obnovy po pandémii. V rámci dohody s členskými štátmi v pondelok 14. novembra získal Parlament na svoje priority 1,05 miliardy EUR nad rámec toho, čo Komisia pôvodne navrhla. Poslanci zvýšili finančné prostriedky na programy a politiky, ktoré považujú …

The post Europoslanci schválili rozpočet na 2023: zameranie na Ukrajinu, energetiku a obnovu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Minister Budaj: Európski lídri musia zvýšiť úsilie za lepšiu ochranu ovzdušia

Experti z európskych krajín a strednej Ázie, Svetovej zdravotníckej organizácie, Európskej hospodárskej komisie OSN, Európskej investičnej banky, ale tiež zástupcovia mimovládnych organizácií sa stretli v Prahe na medzinárodnej konferencii, venovanej budúcim výzvam ochrany ovzdušia v Európe. Konferenciu pripravilo české predsedníctvo v Rade Európskej únie v spolupráci s Európskou komisiou (EK), prostredníctvom programu TAIEX (nástroj EK na technickú pomoc a výmenu informácií – …

The post Minister Budaj: Európski lídri musia zvýšiť úsilie za lepšiu ochranu ovzdušia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Majstrovstvá sveta v Katare: FIFA by mala podľa EP odškodniť rodiny mŕtvych pracovníkov

Na úvod majstrovstiev sveta vo futbale 2022, ktoré sa konajú v Katare, europarlament vyjadril ľútosť nad smrťou tisícov zahraničných pracovníkov pred turnajom. Európsky parlament vo štvrtok prijal uznesenie o situácii v oblasti ľudských práv v Katare. Poslanci zdôraznili, že štát Perzského zálivu vyhral ponukový proces Majstrovstiev sveta vo futbale, pričom padli dôveryhodné obvinenia z úplatkárstva …

The post Majstrovstvá sveta v Katare: FIFA by mala podľa EP odškodniť rodiny mŕtvych pracovníkov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Europarlament trvá na tom, že EÚ musí zmraziť finančné prostriedky pre Maďarsko

Komisia a Rada by mali odolať tlaku Maďarska a pokračovať v prijímaní navrhovaných opatrení podmienenosti právneho štátu na pozastavenie kohéznych fondov EÚ. V uznesení, ktoré bolo prijaté vo štvrtok 416 hlasmi za, pričom 124 bolo proti a 33 sa zdržalo hlasovania, poslanci uviedli, že 17 nápravných opatrení, o ktorých rokovala Komisia a Maďarsko, „nie sú …

The post Europarlament trvá na tom, že EÚ musí zmraziť finančné prostriedky pre Maďarsko appeared first on EuropskeNoviny.sk.

M. Hojsík: Európsky parlament chce pritvrdiť v boji proti nelegálnemu obchodu so zvieratami a rastlinami

Zabíjanie a obchodovanie so vzácnymi druhmi patrí medzi najvýraznejšie druhy environmentálnej kriminality. Celková hodnota nelegálneho obchodu s voľne žijúcimi zvieratami či rastlinami sa odhaduje na úrovni takmer 25 miliárd eur. Alarmujúcou globálnou situáciou sa aktuálne zaoberá Konferencia zmluvných strán Dohovoru o obchodovaní s ohrozenými druhmi. Delegáciu Európskeho parlamentu vedie slovenský europoslanec Martin Hojsík. “Obchod s …

The post M. Hojsík: Európsky parlament chce pritvrdiť v boji proti nelegálnemu obchodu so zvieratami a rastlinami appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Lexmann žiada okamžité zatvorenie čínskej policajnej stanice na Slovensku

Vo svete doposiaľ odhalili 54 „policajných staníc” Komunistickej strany Číny, pomocou ktorých tento totalitný režim bezprecedentne rozširuje svoj vplyv a ohrozuje bezpečnosť demokratických krajín. „Jedna z takýchto nelegálnych policajných staníc je podľa dostupných zdrojov aj na Slovensku,” upozorňuje europoslankyňa Miriam Lexmann (KDH/EĽS) a volá po okamžitých opatreniach a riadnom vyšetrení týchto aktivít.   „Zahraničné policajné stanice” sú riadené čínskym …

The post Lexmann žiada okamžité zatvorenie čínskej policajnej stanice na Slovensku appeared first on EuropskeNoviny.sk.


Fatal error: Uncaught Exception: String could not be parsed as XML in /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/feed.php:192 Stack trace: #0 /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/feed.php(192): SimpleXMLElement->__construct('<!DOCTYPE html>...', 96) #1 /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/feed.php(51): Feed::loadXml('https://europa....', NULL, NULL) #2 /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/spravy.php(652): Feed::loadRss('https://europa....') #3 /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/spravy.php(647): dajrss('https://europa....', 'sk', 'EU Newsroom', 'https://europa....', 230) #4 /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/index.php(255): dajtitul(302, 'sk') #5 {main} thrown in /var/www/panorama.sk/public_html/go/news/feed.php on line 192