Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Brusel hodnotil vývoj právneho štátu na Slovensku, horšie dopadli len Maďari
Vláda Roberta Fica nedosiahla žiaden pokrok na šiestich zo siedmich odporúčaniach o právnom štáte z minulého roka, Budapešť ale nepokročila ani v jednom. Hodnotenie ukazuje, že argumenty vlády o preplnení väzníc a problémových spolupracujúcich svedkoch Brusel nepresviedčajú.

Takáč spúšťa kontroly dvojakej kvality potravín
„Bude sa posudzovať jednak výzor, jednak zloženie tovaru,“ hovorí ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Martin Chudý.

Funkcie v europarlamente sú rozdané. Slovensko ich má historicky najviac
Piati slovenskí europoslanci získali funkcie v rámci vedenia europarlamentu a jeho výborov. Relatívna veľkosť delegácie PS v Renew priniesla jej europoslancom viaceré pozície.

Kuleba odišiel do Číny, chce viesť rozsiahle rokovania o dosiahnutí mieru na Ukrajine
Odborníci považujú návštevu ukrajinského ministra za nečakanú vzhľadom na úzke vzťahy Číny s Ruskom. „Je veľmi dôležité, aby Kyjev a Peking viedli priamy dialóg a vymieňali si svoje stanoviská,“ uviedol šéf diplomacie Dmytro Kuleba.

Maďarsko zablokuje pomoc Ukrajine, kým Kyjev nepovolí tranzit ropy od Lukoilu
Maďarsko mení argumentáciu, prečo blokuje európsku pomoc Ukrajine. Najprv ju odôvodňovalo zaradením maďarskej OTP Banky na zoznam sponzorov vojny, následne údajnou diskrimináciou maďarskej menšiny na Ukrajine a tentoraz prerušením tranzitu ropy od ruského Lukoilu cez ukrajinské územie.

Slovenským atómkam dodajú palivo Francúzi, prispeje na to aj Únia
Slovenské elektrárne a francúzska spoločnosť Framatome sa dohodli na dodávkach jadrového paliva pre elektrárne Bohunice a Mochovce so začiatkom v roku 2027.

Ďalší dôsledok Orbánových ciest: Borrell presunul schôdzu ministrov z Budapešti do Bruselu
Šéf európskej diplomacie povedal, že svoje rozhodnutie presunúť augustovú ministerskú schôdzu do Bruselu urobil po tom, čo sa väčšina ministrov vyslovila kriticky na adresu Maďarska. Má ísť o „symbolické“ gesto voči Budapešti. 

Slovensko a Maďarsko urgujú eurokomisiu, aby vyjednala s Ukrajinou obnovenie dodávok ropy
Slovensko a Maďarsko prestali dostávať ropu od ruského Lukoilu cez Ukrajinu. Žiadajú eurokomisiu, aby situáciu vyriešila do troch dní, inak sa obrátia na súd. Nepodľahnime ruskému vydieraniu, vyzýva ukrajinský veľvyslanec na Slovensku Myroslav Kastran.

Úrad vlády ukázal, ako vidí plán obnovy. Pre meškanie hrozia sankcie za dve miliardy
Portál EURACTIV Slovensko získal dokument, v ktorom vládni analytici vypočítavajú, čo Slovensku hrozí, ak nezvládne naplniť plán obnovy. Zo šesťmiliardového balíčku môže nakoniec byť štvormiliardový. 

Ukrajina sa dohodla s veriteľmi na reštrukturalizácii dlhu
Ukrajina oznámila, že sa predbežne dohodla so skupinou súkromných veriteľov na reštrukturalizácii dlhu vo výške viac ako 20 miliárd dolárov.

Európske noviny

EK zaregistrovala iniciatívy občanov o chovoch zvierat a označovaní potravín

Európska komisia (EK) v stredu zaregistrovala dve občianske iniciatívy. Prvá požaduje zatvorenie chovných fariem a bitúnkov, druhá lepšie označovanie potravín. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na tlačovú správu EK. Organizátori iniciatívy „Skoncujme s krutosťou, zastavme zabíjanie“ vyzývajú EK, aby zaviedla stimuly na výrobu rastlinných bielkovín vrátane rastlinného mlieka, vaječných náhrad a kultivovaného …

The post EK zaregistrovala iniciatívy občanov o chovoch zvierat a označovaní potravín appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK: Výročná správa o právnom štáte 2024

Komisia uverejnila svoju piatu výročnú správu o právnom štáte, v rámci ktorej systematicky a objektívne preskúmala vývoj v oblasti právneho štátu, a to jednotným spôsobom vo všetkých členských štátoch. V porovnaní s prvým vydaním správy o právnom štáte prijatej v roku 2020 sú členské štáty a EÚ ako celok oveľa lepšie pripravené odhaľovať vznikajúce výzvy, …

The post EK: Výročná správa o právnom štáte 2024 appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Jourová: EK začne voči SR konanie, ak neupustí od zákona o mimovládkach

Európska komisia (EK) varovala Slovensko, že proti nemu okamžite spustí právne konanie, ak vláda bude naďalej presadzovať zákon vyžadujúci od mimovládnych organizácií s financovaním zo zahraničia, aby sa oficiálne označovali za „organizácie so zahraničnou podporou“. Popri predstavení správy EK o právnom štáte v jednotlivých členských krajinách EÚ to v stredu vyhlásila komisárka pre hodnoty a …

The post Jourová: EK začne voči SR konanie, ak neupustí od zákona o mimovládkach appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Väčšina občanov EÚ si myslí, že únia je dôležitá pri podpore právneho štátu

Viac než sedem z desiatich občanov Európskej únie súhlasí s tým, že EÚ zohráva dôležitú úlohu pri podpore dodržiavania zásad právneho štátu v ich krajine. Na Slovensku sa s týmto stotožnilo až 82 percent opýtaných. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometer o právnom štáte, ktorý zverejnili v stredu, informuje TASR. Takmer deväť z desiatich občanov …

The post Väčšina občanov EÚ si myslí, že únia je dôležitá pri podpore právneho štátu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Nálada spotrebiteľov v eurozóne vzrástla v júli takmer na 2,5-ročné maximum

Nálada spotrebiteľov v eurozóne pokračovala v raste aj v júli, šiesty mesiac po sebe, pričom dosiahla najvyššiu úroveň takmer za 2,5 roka. Poukázali na to predbežné výsledky prieskumu Európskej komisie. TASR o tom informuje na základe správ portálov RTTNews a tradingeconomics. Index spotrebiteľskej dôvery v eurozóne dosiahol v júli -13 bodov po -14 bodoch v …

The post Nálada spotrebiteľov v eurozóne vzrástla v júli takmer na 2,5-ročné maximum appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EK: nové usmernenia pre lepšiu zrozumiteľnosť práv cestujúcich v leteckej doprave

Komisia uverejnila revidované výkladové usmernenia o právach cestujúcich v leteckej doprave, ktoré uľahčia dodržiavanie predpisov a zharmonizujú presadzovanie zo strany vnútroštátnych orgánov. Od roku 2016 Komisia poskytuje usmernenia na riešenie spoločných obáv vnútroštátnych orgánov presadzovania práva, cestujúcich a ich združení a zástupcov odvetvia. Revízia zohľadňuje najmä rozhodnutia Súdneho dvora od roku 2016, ktorými sa objasňujú určité ustanovenia, čo umožňuje …

The post EK: nové usmernenia pre lepšiu zrozumiteľnosť práv cestujúcich v leteckej doprave appeared first on EuropskeNoviny.sk.

IFP: Pravdepodobnosť, že si nezamestnaný nájde na Slovensku prácu, je oproti EÚ polovičná

Slovenský trh práce trápi nízka štrukturálna mobilita. Nezamestnaný človek má na Slovensku o takmer polovicu nižšiu pravdepodobnosť, že sa do roka zamestná než nezamestnaný Európan. Spružnenie trhu práce by zvýšilo mobilitu a ponuku práce, ktorá aktuálne zaostáva za dopytom zo strany firiem, uviedol v piatok Inštitút finančnej politiky (IFP). Mobilita na trhu práce je na …

The post IFP: Pravdepodobnosť, že si nezamestnaný nájde na Slovensku prácu, je oproti EÚ polovičná appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ódor, Karvašová a Yar z PS získali tri podpredsednícke funkcie vo výboroch EP

Progresívne Slovensko bude mať v Európskom parlamente troch podpredsedov výborov a troch koordinátorov svojej politickej frakcie Obnovme Európu. Ľudovít Ódor sa stal podpredsedom výboru pre hospodárske a menové veci (ECON), Lucia Yar podpredsedníčkou výboru pre rozpočet EÚ (BUDG) a Ľubica Karvašová podpredsedníčkou výboru pre regionálny rozvoj (REGI). Po minulotýždňovom zvolení Martina Hojsíka za podpredsedu Európskeho …

The post Ódor, Karvašová a Yar z PS získali tri podpredsednícke funkcie vo výboroch EP appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku

Európska únia (EÚ) v pondelok oznámila, že s Arménskom začne dialóg o možnom zavedení bezvízového režimu. Euroblok okrem toho Arménsku ponúkne aj vojenskú pomoc vo výške desať miliónov eur. Podľa informácií agentúry Reuters píše TASR. Arménsko sa v posledných mesiacoch usiluje o rozvoj vzťahov so západnými krajinami. Dôvodom je zhoršujúci sa vzťah s Ruskom, jeho …

The post EÚ začne s Arménskom rokovať o bezvízovom styku appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Orgány na ochranu spotrebiteľov v EÚ preverujú platobný model spoločnosti Meta

Orgány na ochranu spotrebiteľov v Európskej únii (EÚ) preverujú zavedenie nového platobného modelu internetovej spoločnosti Meta. Oznámila to v pondelok európska komisárka. „Nebudeme sa prizerať niektorým zákerným praktikám, ktoré zavádzajú spotrebiteľov,“ uviedla vo vyhlásení podpredsedníčka Európskej komisie Věra Jourová. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA. Orgány EÚ na ochranu spotrebiteľov …

The post Orgány na ochranu spotrebiteľov v EÚ preverujú platobný model spoločnosti Meta appeared first on EuropskeNoviny.sk.

J.Blanár: Zastavenie tranzitu ropy je porušením asociačnej dohody, EK musí konať

Ukrajinské opatrenia v súvislosti so zastavením tranzitu ropy z Ruska, dodávanej na Slovensko a do Maďarska, sú porušením ustanovenia asociačnej dohody uzatvorenej medzi Európskou úniou (EÚ) a Ukrajinou. Vyhlásil to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraj Blanár (Smer-SD). Spolu s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom adresovali v tejto veci Európskej komisii (EK) urgentnú …

The post J.Blanár: Zastavenie tranzitu ropy je porušením asociačnej dohody, EK musí konať appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Odstúpenie J. Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske trhy

Európske akciové trhy zaznamenali v pondelok rast a zotavili sa z výrazných strát, ktoré zaznamenali počas minulého týždňa. Podporili ich najmä najnovšie správy z USA o odstúpení prezidenta Joea Bidena z boja o Biely dom. Informovala o tom agentúra Reuters. Paneurópsky index Stoxx 600, ktorý sleduje obchodovanie na burzách v Británii a vo vybraných krajinách …

The post Odstúpenie J. Bidena z boja o Biely dom posilnilo európske trhy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Borrell: Ministri EÚ budú diskutovať o Orbánových zahraničných cestách

Ministri zahraničných vecí členských krajín EÚ na pondelkovom zasadnutí hovorili o „neprijateľných“ zahraničných cestách maďarského premiéra Viktora Orbána. Uviedol to v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters. „Budeme diskutovať o tom, čo sa stalo, a o postojoch maďarskej vlády,“ avizoval Borrell. Dodal, že členské krajiny EÚ budú musieť o …

The post Borrell: Ministri EÚ budú diskutovať o Orbánových zahraničných cestách appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Čínske automobilky vyzvali EÚ, aby opravila svoje zistenia o elektromobiloch

Clá Európskej únie (EÚ) na elektrické vozidlá vyrábané v Číne porušujú globálne obchodné pravidlá a je potrebné ich opraviť. Uviedla to tento týždeň na vypočutí v Európskej komisii čínska priemyselná skupina, ktorá zastupuje 12 tamojších výrobcov automobilov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters. Čínska obchodná komora pre dovoz a vývoz strojov a …

The post Čínske automobilky vyzvali EÚ, aby opravila svoje zistenia o elektromobiloch appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ch. Lagardová: ECB podporuje disciplínu v oblasti fiškálnych pravidiel EÚ

Európska centrálna banka (ECB) podporuje tlak Európskej únie (EÚ) na zosúladenie rozpočtovej politiky v zadlžených krajinách s fiškálnymi pravidlami regiónu. Vyhlásila to prezidentka ECB Christine Lagardová. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg. Bez toho, aby spomenula problémy s verejnými financiami v jej domovskom Francúzsku, šéfka ECB zdôraznila, že pravidlá bloku sa musia „rešpektovať“. …

The post Ch. Lagardová: ECB podporuje disciplínu v oblasti fiškálnych pravidiel EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ sa chystá uvaliť dočasné clá na čínsku bionaftu

Európska únia (EÚ) sa chystá uvaliť dočasné clá na čínsku bionaftu po tom, čo zistila, že sa predáva na trhoch v európskom bloku za nespravodlivo nízke ceny. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Európska komisia, ktorá dohliada na obchodnú politiku EÚ, podľa dokumentu zverejneného v piatok, na základe vyšetrovania navrhla stanoviť dočasné clá …

The post EÚ sa chystá uvaliť dočasné clá na čínsku bionaftu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Borrell v mene EÚ podporil verdikt MSD v kauze izraelskej politiky osídľovania

Šéf európskej diplomacie Josep Borrell v sobotu oznámil, že EÚ berie na vedomie rozhodnutie najvyššieho súdu OSN, podľa ktorého je 57 rokov trvajúca okupácia palestínskych území Izraelom nezákonná. Borrell dodal, že toto stanovisko je „do veľkej miery v súlade s postojmi EÚ“. Rozsiahle stanovisko v tejto veci vydal v piatok Medzinárodný súdny dvor (MSD) so …

The post Borrell v mene EÚ podporil verdikt MSD v kauze izraelskej politiky osídľovania appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Grécky europoslanec odsúdený v Albánsku na dva roky sa vrátil do väzenia

Tirana – Grécky poslanec Európskeho parlamentu (EP) Fredis Beleris sa v sobotu po päťdňovom odklade vrátil do väzenia v Albánsku, kde si odpykáva dvojročný trest odňatia slobody za kupovanie hlasov v minuloročných komunálnych voľbách. Beleris je príslušníkom albánskej menšiny v Grécku a má grécke aj albánske občianstvo, informovala agentúra AP. V komunálnych voľbách, ktoré sa …

The post Grécky europoslanec odsúdený v Albánsku na dva roky sa vrátil do väzenia appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Michal Wiezik: Nový mandát a prvý plenárny týždeň s novými výzvami a cieľmi. Buďte pri tom s nami. VIDEO

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE.

The post Michal Wiezik: Nový mandát a prvý plenárny týždeň s novými výzvami a cieľmi. Buďte pri tom s nami. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Katarína Roth Neveďalová: Bohužiaľ sa Europarlament vo voľbách nepoučil. VIDEO

Čakala by som, že po eurovoľbách budeme diskutovať o potrebách občanov, o návrate k zdravému rozumu, o prehodnotení niektorých rozhodnutí EÚ, aby sme vrátili späť dôveru a vypočuli volanie voličov. Bohužiaľ sa Europarlament vo voľbách nepoučil a prvý bod na prvej plenárke mal názov “Potreba nepretržitej podpory Ukrajiny zo strany EÚ”. Dokonca dnes prijal Europarlament …

The post Katarína Roth Neveďalová: Bohužiaľ sa Europarlament vo voľbách nepoučil. VIDEO appeared first on EuropskeNoviny.sk.