Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Európska únia

Euractiv.sk

Anketa: V Česku vedia renovovať aj bez dotácií, naši politici sa chcú inšpirovať
Garantované energetické služby dokážu zafinancovať obnovu len z úspor na platbách za energie. Podobnú podporu, akú majú v Česku, schvaľujú v Progresívnom Slovensku, SaS aj Hlase, otvorení sú aj KDH a Demokrati, ukazuje anketa portálu EURACTIV.sk.

Odpady: Politické strany pred voľbami sľubujú hlavne menej skládkovania
KDH podporuje premenu komunálneho odpadu na palivo pre cementárne. Progresívne Slovensko chce zlepšiť zber biologického odpadu a podporiť budovanie chýbajúcich kompostární. 

Nemecko posilňuje hranice, ministri chcú môcť odmietnuť azylantov
Nemecká polícia posilnila hraničné kontroly v reakcii na nelegálnu migráciu. Ministri členských krajín si tiež chcú dať možnosť odmietnuť žiadateľov o azyl, ak ich príchod považujú za spolitizovaný.

Bývalá šéfka Zelených: Nesmieme na poslednú chvíľu oslabiť ambície pri obnove budov
Dotácie energií sú premárnené príležitosť tejto krízy, lebo nepomáhajú ľuďom znižovať závislosť od fosílnych palív. Tú by pomohli znížiť renovácie budov, preto musí EÚ odolať tlaku členských krajín na oslabenie kňľúčovej smernice, hovorí bývalá predsedníčka Zelených v europarlamente MONICA FRASSONI.

Minister Balík: Problémy s čerpaním môžu oslabiť pozíciu Slovenska v rokovaniach o budúcich eurofondoch
Podľa úradníckej vlády prepad hrozí už len stovke miliónov eur. Peniaze sa darí zachrániť hlavne ich presúvaním na riešenie energetickej krízy. „Je to menšie zlo, ale je pravda, že to neumožní znižovať regionálne rozdiely, na čo boli tieto peniaze pôvodne určené“, priznáva minister investícií PETER BALÍK.

Prehľad rozšírenia: Ako sú na tom krajiny, ktoré chcú vstúpiť do EÚ?
Cesta do Európskej únie býva často kľukatá, čo obzvlášť platí posledné desaťročie. Od vstupu Chorvátska do EÚ v roku 2013 chýbal nielen pokrok v reformách a ďalších úlohách zo strany kandidátov, ale aj vôľa zo strany Únie.

Európsku noc výskumníkov ovládne umelá inteligencia a téma vody [Komerčný obsah]
PR SPRÁVA | Aj tento rok sa posledný septembrový piatok, 29. 9. 2023, pripojí päť slovenských miest k najväčšiemu vedecko-popularizačnému podujatiu v Európe. Bratislava, Košice, Banská Bystrica, Žilina a Poprad sa opäť na jeden deň ponoria do tajov vedy.

Hydinári žiadajú agrorezort o pomoc s ukončením klietok
Ak do roku 2025 nepríde k rekonštrukcii množstva klietkových chovov nosníc na podstielkové, slovenské vajcia môžu byť v zahraničných obchodných reťazcoch nahradené tými z dovozu.

Eurofondy pred parlamentnými voľbami
Parlamentné voľby rozhodnú aj o osude eurofondov. Nová vláda bude zachraňovať peniaze v dobiehajúcom programovom období a rozbiehať omeškané čerpanie v Programe Slovensko. Čo sa s tým dá robiť? A ako chcú eurofondom vylepšiť povesť politici a političky?

Galek: Na Mochovciach sme sa „popálili“, nový jadrový zdroj by nemal financovať štát
Sme skôr za menšie lokálne obnoviteľné zdroje. Ak sa elektrina spotrebuje blízko miesta výroby, nebude takou záťažou pre sústavu. Zákaz plynových kotlov by spôsobil šok, na ktorý nie je Slovensko so svojimi ekonomickými parametrami stavané, hovorí KAROL GALEK zo Sasky.

Európske noviny

ESĽP: Klimatickí aktivisti zažalovali vlády v prípade klimatickej zmeny

Šesť osôb v stredu zažalovalo na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) vlády 32 krajín sveta pre nedostatočný postup proti klimatickej zmene, informuje TASR na základe správy agentúry AP. Právne tímy krajín spochybnili prípustnosť žaloby na ESĽP a tiež tvrdenie, že žalujúci sú obeťou škodlivého vplyvu klimatickej zmeny. Právnici skupiny pochádzajúcej z Portugalska vyhlásili, že …

The post ESĽP: Klimatickí aktivisti zažalovali vlády v prípade klimatickej zmeny appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eurobarometer: Európania digitalizáciu cestovných dokladov vnímajú pozitívne

Väčšina Európanov sa domnieva, že digitalizácia cestovných dokladov je dôležitým krokom na urýchlenie postupov na hraniciach, zvýšenie bezpečnosti a uľahčenie cestovania. Vyplýva to z nového prieskumu Eurobarometra, ktorý v stredu zverejnila Európska komisia (EK), informuje spravodajca TASR. Eurobarometer o digitalizácii cestovných dokladov a uľahčení cestovania skúmal názory občanov EÚ o cezhraničnom cestovaní a zavedení a …

The post Eurobarometer: Európania digitalizáciu cestovných dokladov vnímajú pozitívne appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Úrokové sadzby ECB bude možno potrebné ešte zvýšiť

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) bude možno potrebné ešte zvýšiť. Uviedol to člen predstavenstva ECB Frank Elderson pre tlačovú agentúru Market News International. TASR správu prevzala z DPA. Pripomenul, že cieľom ECB je kontrolovať infláciu, takže úrokové sadzby by v prípade potreby mohli ísť ešte vyššie, aj keď je výkon ekonomiky eurozóny slabý. „Znamená …

The post Úrokové sadzby ECB bude možno potrebné ešte zvýšiť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ivan Štefanec: Cestovný ruch je šancou pre chudobné regióny Slovenska

Pred dvadsiatimi siedmymi rokmi sa Valné zhromaždenie Svetovej organizácie cestovného ruchu  rozhodlo ustanoviť 27. september za Svetový deň cestovného ruchu, keď na severnej pologuli symbolicky končí hlavná turistická sezóna a začína na južnej. Pri tejto príležitosti europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec (KDH) vyzdvihol význam cestovného ruchu nie len ako …

The post Ivan Štefanec: Cestovný ruch je šancou pre chudobné regióny Slovenska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Minister Balík: Pre Slovensko sme z eurofondov zachránili 700 miliónov eur

Podarilo sa skoro nemožné. Vďaka systémovým opatreniam úradníckej vlády sa čerpanie eurofondov výrazne zdynamizovalo a podarilo sa tak odvrátiť hrozbu prepadnutia stoviek miliónov eur z dobiehajúceho programového obdobia. Dnes o tom informoval minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Peter Balík. „Pri našom nástupe do vlády v máji sme si povedali, že v prípade dočerpania starých …

The post Minister Balík: Pre Slovensko sme z eurofondov zachránili 700 miliónov eur appeared first on EuropskeNoviny.sk.

R. Metsolová žiada väčšiu súdržnosť členských krajín EÚ pri riešení migrácie

Krajiny Európskej únie by mali preukázať väčšiu súdržnosť v reakcii na migračnú krízu a viesť dialóg s krajinami pôvodu migrantov. Uviedla to predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová počas utorňajšieho stretnutia s novinármi z tlačových agentúr združených v projekte Európska redakcia (ENR), ktorej súčasťou je aj TASR. Metsolová pripomenula, že 3. októbra uplynie desať rokov …

The post R. Metsolová žiada väčšiu súdržnosť členských krajín EÚ pri riešení migrácie appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Krajiny V4 navrhli, aby EK podporila koridory solidarity pre obilie z Ukrajiny

Krajiny V4 navrhli, aby Európska komisia (EK) bola aktívnejšia pri podpore tzv. koridorov solidarity pre ukrajinské obilie, a to jednak pri kontrole ich efektivity, ako aj pri ich financovaní. Uviedol to po utorkovom rokovaní agroministrov krajín V4 v juhomoravskom Znojme český minister pôdohospodárstva Marek Výborný, za účasti ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jozefa Bíreša …

The post Krajiny V4 navrhli, aby EK podporila koridory solidarity pre obilie z Ukrajiny appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Ministerstvo vnútra SR posilňuje kapacity EÚ v oblasti civilnej ochrany na zvládanie mimoriadnych udalostí

Letecký útvar Ministerstva vnútra SR v spolupráci s partnermi zo Slovenska a zahraničia vybudoval modul leteckej evakuácie EURACARE – flight and shelter (European Assistance team for citizens in areas of evacuation). Proces vytvárania modulu sa zavŕšil získaním certifikácie od Európskej komisie v rámci Mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany počas minulotýždňového cvičenia v Turecku. Nadnárodný záchranný tím bude poskytovať …

The post Ministerstvo vnútra SR posilňuje kapacity EÚ v oblasti civilnej ochrany na zvládanie mimoriadnych udalostí appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Lagardová: Rekordne vysoká depozitná sadzba ECB by mohla pomôcť znížiť infláciu

Úrokové sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) zostanú vysoké „tak dlho, ako to bude potrebné“ na zníženie inflácie v eurozóne na 2 %. Uviedla to v pondelok prezidentka ECB Christine Lagardová. TASR o tom informuje na základe správ AP a Reuters. Lagardová pripomenula, že tlak na zvyšovanie cien v euroregióne zostáva silný. Rast miezd brzdí pokles …

The post Lagardová: Rekordne vysoká depozitná sadzba ECB by mohla pomôcť znížiť infláciu appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ a Čína obnovia pravidelné výmeny informácií o makroekonomických otázkach

Čína a Európska únia (EÚ) obnovia pravidelné výmeny informácií o makroekonomických otázkach. Uviedol to v pondelok eurokomisár pre obchod Valdis Dombrovskis po rokovaniach v Pekingu. TASR o tom informuje na základe správy AFP. „Dohodli sme sa na obnovení pravidelnej výmeny s cieľom prediskutovať makroekonomické otázky,“ povedal Dombrovskis na spoločnej tlačovej konferencii s čínskym vicepremiérom Che …

The post EÚ a Čína obnovia pravidelné výmeny informácií o makroekonomických otázkach appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Vinárska politika EÚ nedosahuje environmentálne a kompetitívne ciele

Vinárska politika EÚ nedosahuje stanovené environmentálne ciele a jej opatrenia sa nezameriavajú priamo na konkurencieschopnosť tohto sektora. Vyplýva to zo správy, ktorú v pondelok zverejnil Európsky dvor audítorov (EDA). Audítori pripomenuli, že sektor vinohradníctva a vinárstva je v EÚ prísne regulovaný a podporovaný. Vinohradníci dostávajú od EÚ približne 500 miliónov eur ročne na reštrukturalizáciu vinohradov …

The post Vinárska politika EÚ nedosahuje environmentálne a kompetitívne ciele appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Komisia investuje 90 miliónov eur na 17 nových projektov na podporu zdravej pôdy

Európska komisia investuje 90 miliónov EUR do 17 nových výskumných projektov, ktoré prispejú k misii EÚ: „Dohoda o pôde pre Európu“. Tieto projekty budú zamerané na obnovu a ochranu zdravia pôdy v záujme udržateľnej výroby zdravých potravín, na ochranu biodiverzity, budovanie odolnosti proti zmene klímy a prispievanie k cieľom Európskej zelenej dohody. Na projektoch sa zúčastňuje 314 účastníkov …

The post Komisia investuje 90 miliónov eur na 17 nových projektov na podporu zdravej pôdy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Tento týždeň v EP: Rozprava so šéfkou ECB či seminár o Európskom akte o slobode médií

Európski poslanci budú tento týždeň diskutovať s Christinou Lagarde o ekonomike a menových otázkach a zamerajú sa na prípravu prvého októbrového plenárneho zasadnutia. Na pôde Európskeho parlamentu sa tiež uskutoční seminár pre novinárov zameraný na pripravovaný Európsky akt o slobode médií. Monetárny dialóg so šéfkou ECB Poslanci z Výboru EP pre hospodárske a menové veci privítajú v pondelok popoludní …

The post Tento týždeň v EP: Rozprava so šéfkou ECB či seminár o Európskom akte o slobode médií appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Eurokomisia obmedzila širšiu škálu mikroplastov zámerne pridávaných do výrobkov

Európska komisia (EK) v pondelok oznámila, že robí ďalší významný krok smerom k ochrane životného prostredia, ktorým je prijatie opatrení na obmedzenie mikroplastov zámerne pridávaných do výrobkov v rámci legislatívy EÚ týkajúcej sa chemikálií (REACH). Informuje o tom spravodajca TASR. Nové pravidlá zabránia uvoľneniu približne pol milióna ton mikroplastov do životného prostredia. Zakáže sa nimi …

The post Eurokomisia obmedzila širšiu škálu mikroplastov zámerne pridávaných do výrobkov appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Baerbocková varuje pred navrhovanými krízovými migračnými pravidlami EÚ

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková sa vyslovila proti zahrnutiu tzv. krízových nariadení do reformy migračných pravidiel EÚ a tvrdí, že by to mohlo umožniť iným európskym krajinám posielať do Nemecka oveľa viac migrantov. Baerbocková sa podľa tlačovej agentúry DPA vyjadrila uprostred napätých rokovaní o spoločnom európskom azylovom systéme, ktorého cieľom je obmedziť počet migrantov …

The post Baerbocková varuje pred navrhovanými krízovými migračnými pravidlami EÚ appeared first on EuropskeNoviny.sk.

EÚ smeruje k schváleniu emisnej normy Euro 7, vzali do úvahy aj pripomienky Slovenska

Únia zobrala do úvahy pripomienky Slovenska a siedmich ďalších štátov. Limity pre osobné aj nákladné autá nakoniec nie sú také prísne, ako v pôvodnom návrhu spred roka. Slovensko spolu s ďalšími siedmimi krajinami, od predstavenia návrhu normy Euro 7 v novembri 2022 upozorňovalo, že obsahuje nerealistické termíny. Spolu s Českom, Maďarskom, Poľskom, Rumunskom, Bulharskom, Talianskom a Francúzskom sme vytvorili tzv. …

The post EÚ smeruje k schváleniu emisnej normy Euro 7, vzali do úvahy aj pripomienky Slovenska appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Slovensko spolnilo všetky podmienky, môže žiadať tretiu platbu z Plánu obnovy a obnovy

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) úspešne splnilo všetky míľniky Plánu obnovy a odolnosti naviazané na 3. žiadosť o platbu z Európskej komisie. Vďaka tomu, ale aj splneniu míľnikov rezortov hospodárstva, životného prostredia a školstva, podá Slovenská republika 3. žiadosť o platbu vo výške 815 miliónov eur. Slovensko získa tieto prostriedky na podporu …

The post Slovensko spolnilo všetky podmienky, môže žiadať tretiu platbu z Plánu obnovy a obnovy appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Digitálna suverenita: európsky akt o čipoch nadobudol účinnosť

Európsky akt o čipoch nadobudol účinnosť. Zavádza sa ním komplexný súbor opatrení, ktorý má Európskej únii zaistiť bezpečnosť dodávok, odolnosť a pozíciu technologického lídra v oblasti polovodičových technológií a aplikácií. Polovodiče sú základnými stavebnými prvkami digitálnych a digitalizovaných výrobkov. Pre moderné digitálne hospodárstvo majú zásadný význam – počnúc smartfónmi a automobilmi, cez kritické aplikácie a infraštruktúry …

The post Digitálna suverenita: európsky akt o čipoch nadobudol účinnosť appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Európsky deň jazykov 2023

V dňoch 26. a 27. septembra 2023 sa bude v Bratislave oslavovať Európsky deň jazykov podujatím EDJ 2023.  26. septembra 2023 sa v dopoludňajších hodinách v priestoroch Mestskej knižnice na Klariskej 16 v Bratislave uskutoční výstava knižiek Harryho Pottera v rôznych európskych jazykoch a bude sprevádzaná jazykovými kvízmi. O 18.00 hod. sa výstava premení na scénické čítanie a následnú diskusiu o divadle a viacjazyčnosti v podaní divadelného súboru Spare Parts Theater. Podujatie je …

The post Európsky deň jazykov 2023 appeared first on EuropskeNoviny.sk.

Peter Pollák: Obranné vybavenie by mala EÚ zabezpečovať spoločne

Na bezplatný odber spravodajstva z EÚ do vášho emailu sa môžete prihlásiť tu: PRIHLÁSENIE. Poslanci hlasovali za posilnenie obranného priemyslu EÚ spoločným obstarávaním • Rozpočet vo výške 300 miliónov EUR do konca 2025 na posilnenie obranných spôsobilostí • V konzorciu by mali byť aspoň tri členské štáty EÚ, aby mohli využívať finančné prostriedky EÚ • …

The post Peter Pollák: Obranné vybavenie by mala EÚ zabezpečovať spoločne appeared first on EuropskeNoviny.sk.