Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Horolezectvo

JAMES

2. kolo SP a M SR v drytoolingu LA SKALA Žilina

V žilinskej LA SKALE sa v sobotu 9.12.2023 uskutoční 2. kolo Slovenského pohára v drytoolingu, ktoré bude súčasne aj Majstrovstvami SR v tejto disciplíne. Všetky informácie nájdete na priloženom plagáte.

The post 2. kolo SP a M SR v drytoolingu LA SKALA Žilina appeared first on SHS JAMES.

3. kolo detskej lezeckej ligy v Trenčíne – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA

VÝSLEDKY PRETEKOV KATEGÓRIA A KATEGÓRIA B KATEGÓRIA C KATEGÓRIA D SPD SPEED  Pozývame deti od 4 do 15 rokov na tretie kolo detskej lezeckej ligy, ktoré sa bude konať v sobotu 2.12.2023 od 8.30 do cca 14.00 v lezeckom centre Trenčín. Keďže sa chýry o [...]

The post 3. kolo detskej lezeckej ligy v Trenčíne – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA appeared first on SHS JAMES.

TRADIČNÝ ZÁVER SEZÓNY V MANÍNE

V dňoch 2. – 3. 12.2023 sa v Maníne uskutočnil tradičný záver sezóny Komisie alpinizmu SHS JAMES. Na víkendovom stretnutí sa zišla komisia s reprezentáciou, aby zhodnotila uplynulú horolezeckú sezónu a najlepšie výkony. Nemenej dôležitou časťou stretnutia bolo aj kreovanie reprezentačných družstiev pre rok 2024, schválenie plánu sústredení, diskusia o téme nového Návštevného poriadku [...]

The post TRADIČNÝ ZÁVER SEZÓNY V MANÍNE appeared first on SHS JAMES.

Wallhalla Warriors

ZDRUFF!!! Pozývame vás na namakané preteky, ktoré sa uskutočnia v sobotu 16.decembra 2023 vo Wallhalle v Starej Ľubovni. V kvalifikácii (flash) bude pripravených okolo 20 bouldrov. Kvalifikácia je rozdelená do dvoch skupín 8:30-11:00 a 11:30-14:00, kapacitne po 40 pretekárov na jednu skupinu, v prípade veľkého záujmu prídáme dalšiu skupinu. Vo finále už štandardné 4 [...]

The post Wallhalla Warriors appeared first on SHS JAMES.

Boulder session v Prešove

Milí bouldristi (malí aj veľkí),  v sobotu 16. 12. 2023 od 14.00 budete mať možnosť stretnúť sa a trochu si aj zmerať sily a zabaviť sa. V čase od 14.00 organizujeme lokálnu súťaž pre všetkých "hobby" lezcov. Až do 18.00 hod. budete môcť liezť novopostavené bouldre (skvelý stavačský tím David Zavacký, Lukáš Rudlof, Miro Bohucký). Ich počet a obtiažnosť [...]

The post Boulder session v Prešove appeared first on SHS JAMES.

Manínske Mikulášske preteky pre deti

V sobotu 9. 12. 2023 budú na stene Horolezeckého klubu Manín Mikulášske preteky pre deti. Aj keď v názve sú preteky, bude to hlavne o športovaní a už trochu menej o súťažení. Cieľom je, aby si deti zašportovali. Tomu sú prispôsobené aj pravidlá. Neváhajte! Počet miest je obmedzený. LINK NA PRIHLÁSENIE [...]

The post Manínske Mikulášske preteky pre deti appeared first on SHS JAMES.

ZABRÁNENIE ERÓZII PÔDY VPLYVOM ŠPORTOVÝCH AKTIVÍT V PRÍRODE

V sobotu 30. 9. 2023 sa viac než 30 dobrovoľníkov podujalo upraviť okolie Prečínskej skaly. Budovali sme police pod skalami. Náš projekt získal podporu z grantového environmentálneho programu Zelené oči, ktorý je súčasťou projektu Zelená župa. Ďakujem všetkým zúčastneným za ich angažovanosť a aktívny prístup k  ochrane prírody. Juraj Majtán predseda klubu HK Manín [...]

The post ZABRÁNENIE ERÓZII PÔDY VPLYVOM ŠPORTOVÝCH AKTIVÍT V PRÍRODE appeared first on SHS JAMES.

SHS JAMES úspešný v projekte Nadácie ČSOB na elektronizáciu členských preukazov

SHS JAMES sa zapojil do projektu Nadácie ČSOB na elektronizáciu členských preukazov a bol úspešný v získaní grantu. To znamená, že pre členov SHS JAMES budú členské preukazy na 2024 trvalé, údaje o platnosti členstva a iné údaje budú čitateľné z QR / čiarového kódu – prostredníctvom aplikácie z mobilu. Oprávnená osoba sa potom [...]

The post SHS JAMES úspešný v projekte Nadácie ČSOB na elektronizáciu členských preukazov appeared first on SHS JAMES.

UIAA Európsky pohár v ľadovom lezení a drytoolingu – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA

V Žiline sa 25. novembra uskutočnil UIAA Európsky pohár v ľadovom lezení a drytoolingu, ktorý bol poctený návštevou ľadových lezcov nielen z Európy ale aj z ďalekého Japonska! V tento deň prebehlo kvalifikačné aj finálové kolo, v ktorom pretekalo až 80 pretekárov a pretekárok. Vo finále za ženy vybojovala prvé miesto Marianne Van Der [...]

The post UIAA Európsky pohár v ľadovom lezení a drytoolingu – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA appeared first on SHS JAMES.

Mikulášske polezenie v Žiari nad Hronom

HK James Žiar nad Hronom vás pozýva na súťaž v boulderingu detí kategórie C, ktorá sa uskutoční 9.12.2023 na bouldrovke v Žiari nad Hronom. Preteky sa uskutočnia na na 1. ZŠ Ul. Dr. Jánskeho 2, vchod vedľa telocvične. Povinná predregistrácia je prostredníctvom linku uvedeného pod článkom, najneskôr  do 6.12.2023. Všetky informácie, propozície a registračný [...]

The post Mikulášske polezenie v Žiari nad Hronom appeared first on SHS JAMES.

Zagurami

Kde sa dá na Slovensku bežkovať na upravených tratiach
Prehľad lokalít, kde sa v prípade priaznivých snehových podmienok pravidelne upravujú trate na bežecké lyžovanie v dĺžke aspoň dva kilometre.

Protiturecká pevnosť a Červený salón. Dnešný Gýmeš je atrakcia pre turistov
Z cesty medzi Nitrou a Zlatými Moravcami je hrad Gýmeš výborne vidieť. Aj výhľad z neho je krásny, pravda, väčšinou do dediny alebo na okolité polia. Na kráse mu to neuberá.

Manikia – grécke dobrodružstvo s francúzskym rukopisom
Lezecká destinácia na gréckom ostrove Evia sa začala výraznejšie rozvíjať len nedávno - v roku 2019. V súčasnosti je okolo horskej dedinky Manikia okolo 500 ciest dosiahnuteľných za dve hodiny cesty autom z aténskeho letiska.

Lyžiarska túra cez Ďumbier do Širokej doliny
Skialpová trasa z južnej strany Chopku pre tých, ktorým už nestačí klasika cez Trangošku na Ďumbier a späť. Predĺženie do Širokej doliny na severnej strane hrebeňa je lyžiarsky atraktívne, nie príliš náročné a neporušuje návštevný poriadok. V článku nájdeš aj videoreport.

Dlhý ferratový deň s deťmi v západnej časti Hohe Wandu
Ako v rámci jedného výletu preliezť tri ferraty v ľavej (západnej ) časti Hohe Wandu: Gebirgsverein (obtiažnosť D), Steierspur (C) a Wildenauersteig (D, 1+).

Nový návštevný poriadok TANAPu platný od decembra 2023
Skialpinistom sa rozširujú legálne možnosti pohybu v Tatrách, horolezcom a turistom obmedzujú. K tomu pribudli zatiaľ nejasné ustanovenia o povinných registráciách, preukazoch a kurzoch. Aktualizované o vyjadrenie JAMESu.

Sasso Camet – skalka pre lezecké rodiny v Júlskych Alpách
Lezecká oblasť s päťminútovým nástupom od parkoviska je skutočný unikát. Skoro rovná lúčka v lese a na nej zasadená solitérna skalka. Akoby meteorit z vesmíru.

Wow efekt na Hrušovskom hrade
Tip na nenáročný rodinný výlet z kategórie "pod lampou býva tma".  Atraktívna zrúcanina na tribečskom kremencovom brale, len kúsok od cesty medzi Hornou Nitrou a Zlatými Moravcami.

Prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku
Aktualizovaný prehľad umelých lezeckých stien na Slovensku. Veľké komerčné haly aj malé bouldrovky, ale zásadne len verejné. Od západu na východ. Posledná aktualizácia: november 2023.

Jôf di Montasio a zážitková ferrata Leva
Éra sebaľútosti prichádzajúcej pri každom pohľade na dominantu talianskej časti Júlskych Álp sa uzavrela začiatkom októbra 2023. Členok konečne v ako-tak použiteľnom stave, zladená partia aj počasie. Bola z toho túra roka. 

Podmanivá jeseň v Prachovských skalách
Chceš mať jednu z top turistických atrakcií Česka len pre seba? Choď tam v novembri čo najskôr ráno. Kombinácia jesenných farieb a takmer prázdnych chodníkov si nás úplne podmanila.

Cestou necestou na jeseň prinesie inšpiráciu do šestnástich miest
Cestovateľský festival Cestou necestou sa na jeseň rozbieha do mnohých miest po celom Slovensku. Príďte sa inšpirovať na svoje ďalšie cesty a vypočuť si dobrodružné zážitky cestovateľov. Trojdňový festival v Bratislave sa uskutoční 10. – 12. novembra 2023 v DK Ružinov. Tešiť sa môžete na viac ako 40 prezentácií a diskusií. Hlavnou témou sú ultradlhé túry nielen na americkom kontinente – Great Himalayan Trail, Great Divide Trail (na úvodnej fotke), Arizona Trail, Continental Divide Trail, Stezka Českem. Dá sa prežiť pád alebo stretnutie s medveďom? Sú horšie komáre, otlaky či nedostatok vody? Môže ísť na dlhú túru každý? Odpovede sa dozviete na prezentáciách slovenských…

Horyinfo.cz

Aneta Loužecká - záznam finále
videoJak už jistě víte, Aneta Loužecká vyhrála Evropský pohár v Brně. Psala, že měla štěstí, ale na tomhle videu nevidím štěstí, ale precizní výkon.

Dry Tool Cup Brno 2023: Loužecká a Bosshard
2.12. 2023 dálniční pilířUž tuto sobotu se uskuteční další ročník závodu Kontinentálního / Evropského poháru UIAA a současně MČR v ledolezení na obtížnost "Dry Tool Cup 2023". Počasí připravuje na Brno neobvykle zimní háv, což bezesporu zvýší atraktivitu závodu, ale také zátěž pořadatelů :-)

Fxck Cancer
benefiční akce na SmíchOFFě 2.12.Mára Holeček zve na benefiční akci pro pacientskou organizaci Fxck Cancer. Setkání, lezení, přednáška a závěrečný candrbál v režii kapely Propadleek je pod zastřešením Máry Holečka.

Finale Ligure - Bric Pianarella
Lezení v teple, ráj vícedélekFinale je známé hlavně jednodélkovými sportovními cestami a vícedélky jsou k dispozici jen ojediněle, často jen do 100 metrů a třech délek. Výjimkou je Bric Pianarela nad silnicí SP 27 z Finale do Feglina se svou stoosmdasátimetrovou západní stěnou nabízející v sektoru Paretone kolekci sedmadvaceti vícedélkových cest o délce 100 až 260 metrů.

Definitivní Návštěvní řád TANAPu
Od 15. prosince 2023Včera vydaný definitivní Návštěvní řád TANAPu po delším čase provizoria definuje pravidla chování v Tatrách na území parku. Některá dřívější omezení se sice zmírnila, přibyla však nová pravidla nad kterými lze trochu kroutit hlavou, jako je online registrace horolezců, potvrzení o základním školení, či omezení zimního horolezectví od 5 ráno do sedmi večer včetně nástupu do a z horolezeckého terénu. Aktualizace: stanovisko JAMES, kdo má vydávat potvrzení.

Český horolezecký svaz

Zimní světové hry masters 2024 v Lombardii
Ve dnech 12. - 21. 1. 2024 se budou konat Zimní světové hry MASTERS v Lombardii, Itálii, kde nebude chybět ani skialpinismus! Soutěžit se bude v rychlobruslení, alpském lyžování, biatlonu a dalších, celkem čtrnácti sportech. Nás ovšem nejvíce zajímá skialpinismus! Těšit se můžeme na závod vertical, který se uskuteční 12. 1. a o dva dny později, tedy 14. 1. závod individual a  16. 1. také noční závod vertical.    Na Zimní světové hry MASTERS se mohou registrovat závodníci starší 30 let. Bližší informace naleznete na Winter World Master Games Lombardia 2024. Registrace byla prodloužena do 31.12.2023, tak neváhejte!   Kompletní program naleznete zde a propozice zde.   M. Petrová, ČHS

Aneta Loužecká ovládla MČR a EP v Brně
V sobotu 2. 12 .2023 proběhl na pilíři pod brněnskou přehradou závod Mistrovství ČR a Evropského poháru UIAA v ledolezení. Za Česko zcela zářila Aneta Loužecká, která získala obě zlata!   Poprvé v historii závodů UIAA se počet závodníků přehoupnul přes sto účastníků. Ve výsledkové listině figuruje 72 mužů, 35 žen a tři junioři U16. Celkem tedy 110 závodících lezců z 18 zemí. Bohužel, někteří z registrovaných zůstali na letištích a kvůli počasí nezvládli docestovat.   Celkem bylo pro závodníky připraveno 10 kvalifikačních cest (5 muži / 5 ženy), které startovní pole perfektně rozřadily. K radosti pořádajícího HO Lokomotiva Brno už podruhé v sezóně postoupila do finále jeho zástuplkyně Aneta Loužecká. Velmi blízko byla už druhému finále letošní sezóny také Tereza Sukačová, která se ve výsledcích EP umístila na velmi pěkné 12. pozici.   Finále odstartovalo za excelentní zimní atmosféry, kdy ale počasí, bohužel, výrazně snížilo kvalitu internetového připojení a nepodařilo se tak realizovat plánovaný přímý přenos na ČT Sport+  a bylo přenášeno pouze na YouTube.  Finálové kolo doprovázelo pravé zimní počasí a atmosféra, foto: Robert Hendriksen   Jako první nastoupili do finále neoficiálně junioři U16, kteří si na spodní části ženské cesty mohli vyzkoušet atmosféru velkého závodu. Světla, diváci, to vše bylo určite motivujícím a silným zážitkem. Pak už na střídačku lezli ženy a muži. Cesty měly rozdílný začátek a spojovali se u 11. expresky. Celková délka lezení byla v ženské cestě zhruba 30 metrů a v mužské 35 metrů, časový limit na jejich vylezení byl 7:30 min.   Naprosto nejlépe se s cestou vypořádal Benjamin Boschard (SUI), který dal jediný top večera. Do vrcholové části stěny nahlédnul ještě Javier Cano Blázquez (ESP), který tak obsadil 2. místo a na třetí pozici těsně pod vrcholovým výlezem skončil Jonathan Arthur Brown (SUI).    Obrovskou radostí skončilo pro domácí finále žen, kdy zaslouženě zvítězila Aneta Loužecká (CZE). na druhém místě skončila Ola Kosek (POL) a velmi těsně, především kvůli necvaknutí expresky a zastavení pokusu rozhodčími, brala bronz Vivien Labarille (SUI). Zlatá Aneta Loužecká, foto: Pavel Nesvatba   Aneta Loužecká se díky svému výkonu stala také Mistryní ČR, 2. místo obsadila  Tereza Sukačová a 3. místo Táňa Vrtíková. Mezi muži se na start postavilo osm českých závodníků, a i když v rámci EP skončili v polovině startovního pole, tak se vzhledem k obrovské konkurenci nejedná o špatný výsledek. V kategorii U18 EP zejména díky perfektně zalezené poslední cestě bral zlato Matyáš Lienerth, v kategorii U20 EP skončil Oliver Hamersý na 4. místě a oba se tak stali mistry ČR svých kategorií. Mistrem ČR se po zaslouženém a vyrovnaném výkonu stal Vojtěch Fejta), 2. bral místo Matyáš Lienerth a 3. místo Vít Orava.     KOMPLETNÍ VÝSLEDKY Výsledky EP Výsledky MČR - ženy / muži Průběžné výsledky ČP - ženy / muži   FOTOGALERIE Pavel Nesvatba / Robert Hendriksen     Velké poděkování patří pořadatelskému týmu z HO Lokomotiva Brno, který tentokrát čítal přes 40 lidí bez nichž by realizace akce nebyla možná, o hodinách práce strávených na rekonstrukci částí stěny a dostavbě nové části nemluvě. Hned na druhém místě děkujeme za významnou podporu městu Brno a podpoře paní primátorky JUDr. Markéty Vaňkové, pod jejíž záštitou se závod koná. Stejným dílem pak patří poděkování Jihomoravskému kraji, bez jehož podpory by sportoviště nebylo připraveno a upraveno na akci tak velkého rozsahu, jako byl tento závod. Velmi si vážíme i podpory dalších partnerů v čele s PETZL cz/sk.   Těšíme se na viděnou na posledním kole ČP 2023 ve Žilině již tento víkend 9.12.2023. V roce 2024 se můžete těšit na závod ČP, zvažujeme oddělení MČR od závodu UIAA, připravujeme treninkové kempy. prostě pořád co vymýšlet a dělat.     Radek "Zoban" Lienerth, ředitel závodu

MINISÉRIE VE SKALÁCH - RESPEKT (EPIZODA 3/4)
Komu patří skály? Lezcům, turistům, zvířatům nebo snad místním obyvatelům? Skály ani příroda nepatří nikomu, my všichni jsme v nich pouhými návštěvníky, kteří by se navzájem měli respektovat a spolupracovat. Ve spolupráci se společností innogy Česká republika jsme připravili minisérii, která nejen lezcům, ale i široké veřejnosti přibližuje symbiózu všech skupin, které se ve skalách a jejich okolí potkávají a prolínají. Honza Šimánek skvěle vybalancoval obsah jednotlivých epizod tak, aby přinesly důležité informace a zajímavosti, ale zároveň diváka nenudila.   VE SKALÁCH - MÍSTŇÁCI   Kdo se kromě lezců ve skalách pohybuje a jaký na ně mají vliv? Kdo má ve skalách přednost a čí aktivity a záměry jsou více důležité? O symbióze mezi lezci, turisty, cyklisty či lajnery a jejich vztahu ke skalám je další epizoda série Ve skalách.    Vložený kód <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/SBeUtZ_nVy0?si=qkqh7TsH0BjstZNK" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>   Lezecké oblasti nejsou jen o samotných skalách, ale také jejich okolí, které tvoří lesy, cesty, cyklostezky, v některých případech i vodní plochy. Proto je důležité najít společnou řeč se všemi, kdo těchto míst využívají, a vzájemně se respektovat. My - lezci - máme na mnoha místech výsady, o kterých se jiným může jen zdát. Díky tradici a silným historickým propojením se skalami máme možnost prozkoumávat ta nejtajnější zákoutí, která se nacházejí za ohrazením turistických cest a okruhů. Toho je potřeba si vážit a využívat těchto "privilegií" pokorně a nepříliš nápadně.   "Co se týče ostatních návštěvníků. tak tam opravdu někdy dochází ke křížení aktivit. Když třeba pod skalami vede cyklostezka, tak ti lezci si musí dávat pozor, nemůžou se postavit doprostřed s lanem a zabrat celou cyklostezku, musejí se nějakým způsobem povyhýbat. Někdy vznikají kontroverze, když se dělají ferraty v blízkosti lezeckých cest, to jsou složité situace. Někdy je také potřeba se poskládat kolem věží se slacklinistama. Vždycky je to ale o vzájemné ohleduplnosti, vycházení si vstříc a dohodě, aby si jedna strana nemyslela, že jim to tam všechno patří a nerespektovala zájmy té druhé strany." Jan Bloudek, předseda ČHS   Ke zmíněným kolizím s cyklisty dochází třeba v některých oblastech Srbska v Českém Krasu. Například některé linie v sektoru Červené stěny sousedí s cyklostezkou vedoucí podél Berounky velmi těsně, a tak je zde jištění z cesty v podstatě nezbytné. To ovšem lezce neopravňuje k tomu, aby jakýmkoliv způsobem omezovali projíždějící cyklisty a procházející turisty. Stejně tak by cyklisté měli dávat pozor a lezcům se bezpečně vyhýbat. Další významnou, i když ne příliš početnou, skupinou, která ve skalách figuruje jsou slacklineři, přesněji řečeno highlineři. Ti jsou vedle lezců v podstatě jediní, kteří ke své činnosti využívají přímo skály, a proto jsou s lezci v přímé interakci. Vzhledem k tomu, že lajneři se, především v exponovaných skalních městech, s highlajnou jen těžko schovají, je potřeba aby její napnutí bylo vždy v souladu s místními pravidly a povoleními, která si v mnoha případech vyjednává sama Česká asociace slackline.   "Lajny vznikly z lezení a tím pádem máme s lezci velmi dobrý vztah a řekla bych, že u spousty z nás se to prolíná, že jsme lezci i lajneři a díky tomu máme blízko k pochopení těch oblastí a toho, jak se v danných místech chovat, a jaká je tam etika. Myslím, že slacklineři jsou velmi ohleduplní a na skalách se chovají tak, aby když lajnu sundají, po nich na skalách nic nezůstalo." Anna Hanuš Kuchařová, slacklinerka   Asi nejvýraznější a nejpočetnější skupinu tvoří v těch nejatraktivnějších oblastech turisté, pro které platí mnohdy přísnější pravidla než pro lezce. Tím máme na mysli například zákaz pohybu mimo oficiální vyznačené cesty, který je lezcům přistupujícím ke skalám umožněn. V některých případech jsou lezci také oproštěni od placení vstupu na turistické okruhy, jako je tomu například v Adršpachu. To je ovšem podmíněno platnou průkazkou ČHS, kterou se musí při vstupu či na požádání prokázat. Lezci by měli k těmto výhodám přistupovat s pokorou a především nenápadně vůči ostatním. Mějme na paměti, že turisté, kteří vidí "pobíhat" lidi za plotem, si této výjimky nemusí být vědomi a mohou si říct "když oni, tak proč ne my." Velká koncentrace turistů s sebou samozřejmě nese také pár negativních dopadů, ať už máme na mysli zvýšené množství pohozených odpadků, hluk či třeba rytí do skal a kmenů.   "Region Českého ráje je jedním z nejvíc navštěvovaných v České republice. Je atraktivní, je tady spousta různých aktivit, které návštěvníci provozují. U pěších turistů, kterých je v českém ráji kolem dvou milionů, tak nějaké procento tady zanechá věčnou stopu, například rytím do skal, které je zásadním nešvarem, který by bylo potřeba významně omezit." jiří Klápště, vedoucí Správy CHKO Český ráj  "Ti jednotliví turisté jsou většinou fajn lidi, ale v okamžiku, kdy je těch fajn lidí takové množství, že to přesahuje únosnou míru, tak je s turistickým ruchem opravdu problém. Vznikají třeba požáry, kdy především o svátcích je hodně turistů opilých a házejí petardy." Václav Sojka, strážce NPČŠ, fotograf Lezci se snaží stopy, které zanechají ve skalách nejen oni, ale právě i turisté, mazat prostřednictvím brigád, které ve většině oblastí probíhají každý rok.    Buďme k naší přírodě ohleduplní.      M. Košatková, ČHS Foto: Jan Šimánek        

Kalendář domácích závodů ve sportovním lezení 2024
Rok se za chvíli překlopí do nové sezóny, a spolu s tím se opět odstartují závody ve sportovním lezení. V tomto článku naleznete předběžné termíny závodů 1. ligy, tak na nic nečekejte a zapište si je do kalendářů. V roce 2024 nás v rámci Českého poháru (dospělí a mládež U16-U20) s jistotou čekají tři závody v každé disciplíně. Jedinou neznámou je prozatím místo a termín konání Mistrovství ČR v boulderu, které se tentokrát přesune z tradičního náměstí ve Slaném na jiné místo. Kalendář doplňuje také open závod Cena horolezeckého festivalu, který není součástí Českého poháru.   TERMÍN MÍSTO ZÁVOD DISC. 17. 2. 2024 Jungle Letňany, Praha 1. závod ČP a 1. nominační závod B 24. 2. 2024 HUDY, Brno 1. závod ČP a 1. nominační závod R 2. 3. 2024 Jungle Letňany, Praha 2. závod ČP a 2. nominační závod B 20. 4. 2024 HUDY, Brno 1. závod ČP  O 18. 5. 2024 BigWall, Praha 2. závod ČP a 1. nominační závod O 1.–2. 6. 2024 HUDY, Brno 3. závod ČP, MČR a 2. nominační závod O 24. 8. 2024 Teplice nad Metují Cena horolezeckého festivalu B 7. 9. 2024 HUDY, Brno 2. závod ČP  R 13. 10. 2024 HUDY, Brno 3. závod ČP a MČR  R   V rámci Českého poháru U14 (kategorie U10–U14) bude v disciplínách boulder a obtížnost o jeden závod více. Stejně jako u výše zmíněných kategorií zůstává i zde termín a místo konání MČR v boulderu otevřený.   TERMÍN MÍSTO ZÁVOD DISC. 18. 2. 2024 Jungle Letňany, Praha 1. závod ČP U14  B 24. 2. 2024 HUDY, Brno 1. závod ČP U14  R 3. 3. 2024 Jungle Letňany, Praha 2. závod ČP U14  B 6. 4. 2024 Lezetop, Písek 1. závod ČP U14  O 11. 5. 2024 Vertikon, Zlín 2. závod ČP U14  O 15. 6. 2024 Jungle Letňany, Praha 3. závod ČP a MČR U14  O 23. 8. 2024 Teplice nad Metují 3. závod ČP U14  B 7. 9. 2024 HUDY, Brno 2. závod ČP U14  R 12. 10. 2024 HUDY, Brno 4. závod ČP U14  O 13. 10. 2024 HUDY, Brno 3. závod ČP a MČR  R   Informace o závodech 2. a 3. ligy budou doplněny v samostatném článku.   ČHS

MČR a EP v ledolezení - ONLINE Přenos
V sobotu 2. 12. 2023 se na brněnském pilíři koná MČR v ledolezení, které je zároveň závodem Evropského poháru UIAA. Přijeďte podpořit české sportovce na místo, nebo sledujte závod online. Předpověď počasí naznačuje, že sobotní závod by mohl být opravdu ledový. Nenechte se ale zimou a sněhem zastrašit a přijeďte podpořit české závodníky přímo na pilíř do Brna, kde se začne závodit krátce po 9. hodině. Pokud ovšem dáváte přednost pohodlí domova, finálové kolo můžete naladit také online na YouTube kanálu UIIAA nebo na ČT Sport+, a to v 17:15.    Vložený kód <iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/F7ecknCVhsw?si=3CvR5tEaLg4pAs6t" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" allowfullscreen></iframe>     ČHS

ČLENSTVÍ A POJIŠTĚNÍ 2024 V PRODEJI!
Nezapoměňte, že od 1. prosince máte možnost zakoupit členství v ČHS a cestovní pojištění na rok 2024, Tak nečekejte na jaro! Děkujeme, že svým členstvím každoročně podporujete naši práci, a díky tomu také  rozvoj horo/lezeckých sportů, podmínek a lezecké komunity v Česku. Přidejte se k nám i v roce 2024 a pomozte nám posunout se zase kousek vpřed. Stále tápete, proč být členem ČHS? Odpověď naleznete zde. Věděli jste, že... ...roční členství stojí zhruba stejně jako jeden kruh?...roční členství stojí zhruba stejně jako tři vstupy na stěnu?     ESHOP ČHS   NOVINKY 2024 ČLENSKÝ PRŮKAZ BEZ VROČENÍ - Máme skvělou zprávu! Pokud si v rámci objednávky členství zvolíte tištěný průkaz, bude na dlouhou dobu poslední. Od roku 2024 tiskneme průkazy bez vročení, informace o aktuální platnosti bude zanesena v QR kódu na zadní straně. To znamená, že průkaz, který v roce 2024 obdržíte, vám zůstane i do dalších let, kdy koupí aktuálního členství pouze aktivujete jeho platnost. Společně s touto novinkou přicházíme také se změnou grafické podoby průkazu, na kterém je nově kresba skalní věže Milenci od Amálie Stráníkové. Více zde: https://1url.cz/6ujZ5   Přesto bychom chtěli poprosit všechny naše členy, aby pečlivě zvážili, zda mají pro tištěný průkaz využití a skutečně jej potřebují. Poštovné, které ČHS každoročně vynaloží (především) na rozesílání průkazů, se pohybuje kolem částky 200 000 Kč, kterou bychom mohli využít užitečnějším způsobem.   DIGITÁLNÍ PRŮKAZY PRO ODDÍLY - Nově jsme zavedli volbu “pouze digitální průkaz” také pro oddílové objednávky v modulu Předseda. Pokud má oddíl zájem objednat pro část členů průkazy tištěné a pro část pouze digitální, musí provést dvě samostatné objednávky. Více zde: https://1url.cz/6ujZ5   Upozorňujeme, že váš stávající digitální průkaz zobrazuje aktuálně platné informace. Informace pro rok 2024 se aktualizují ve chvíli, kdy nový průkaz nabyde platnosti, tedy v lednu 2024.     ZMĚNA CEN ČHS TRIO - Balíček ČHS TRIO obsahuje členství v ČHS, členství ve slovinském svazu PZS, díky kterému získáte slevy na stovkách horských chat (stejně jako v případě členství v ÖAV), a cestovní pojištění UNIQA. V souvislosti se zdražením cestovního pojištění a členských příspěvků PZS dochází také ke zdražení balíčku ČHS TRIO. Více zde: https://1url.cz/hujZ6     NOVÉ POJIŠTĚNÍ PRO NEPÁL - Jelikož došlo k velkému nárůstu pojistných událostí v Nepálu, především těch, které končí leteckou záchranou a pojí se tak s vysokým pojistným plněním, bylo potřeba ve spolupráci s pojišťovnou UNIQA najít akceptovatelné řešení. Pro cesty do Nepálu je od roku 2024 nově nutné zvolit pojištění Svět s Nepálem. Změny pojištění pro Nepál jsou výrazné, věnujte jim zvýšenou pozornnost. Více zde: https://1url.cz/dujZy     ZDRAŽENÍ CESTOVNÍHO POJIŠTĚNÍ - Pojišťovna UNIQA se v reakci na inflaci a s ní spojené zvýšené náklady na řešení pojistných událostí rozhodla pro navýšení cen cestovního pojištění. Ceny jednotlivých tarifů i navazujících připojištění se zvyšují zhruba o 15%, což je méně, než nedáváná míra inflace v ČR. Více zde: https://1url.cz/dujZy     Na viděnou ve skalách, na horách, či na stěně!     ČHS  

Nový návštěvní řád Tatranského národního parku
V polovině prosince začne na území Tatranského národního parku platit nový návštěvní řád, který poměrně silně ovlivní horolezectví, skialpinismus i další sportovní a rekreační aktivity. Návštěvní řád byl vydán Okresním úradem Prešov ve formě vyhlášky.   Nový návštěvní řád byl přijat po několikaletých diskusích, ve kterých se silně angažoval i SHS James, neboť jeho původní verze hrozily značným omezením horolezectví i dalších sportovních aktivit. Podrobný komentář SHS James k tomu, co se podařilo a nepodařilo vyjednat, je součástí oficiálního stanoviska SHS James, ve kterém je mj. uvedeno, že došlo ke zmenšení území pro horolezectví, a to navzdory slibům, které byly při vyjednávání dány. Přijatý návštěvní řád ale obsahuje i pár zlepšení - mírné rozšíření terénů pro skialpinisty a povolení horolezectví ve stupních obtížnosti 1, 2+ UIAA (podrobněji níže).     Celkově je nový návštěvní řád k horolezcům a skialpinistům dost přísný, a to pokud jde o vymezení horolezeckých a skialpinistických terénů, časová omezení a další podmínky včetně povinných registrací.  Horolezectví i skialpinismus jsou povoleny pouze na vyznačených místech a ve vymezených obdobích, přičemž rozloha terénů pro horolezectví je oproti minulosti mírně zmenšena. Lokality, kde lze provozovat horolezectví, jsou uvedeny v příloze č. 10 vyhlášky; v příloze č. 9 jsou vyznačeny lokality, které jsou naopak pro horolezce zapovězené. Skialpinismus je umožněn v horolezeckých terénech a v terénech pro zimní turistiku.  Návštěvní řád obsahuje množství časových omezení, s řadou výjimek. Nově jsou zavedeny sezónní uzávěry. Během jarní uzávěry jsou Vysoké Tatry pro horolezce zcela uzavřeny, během podzimní uzávěry je provozování horolezectví možné jen velmi omezeně (vše viz příloha č. 3 vyhlášky). Od poloviny prosince do poloviny dubna lze horolezectví i skialpinismus (a další sportovní činnosti) provozovat jen od 5 do 19 hodin; v ostatních částech roku pak od východu do západu slunce.  Stále platí, že horolezci i skialpinisté se mohou pohybovat (na vyhrazených místech a v povolených obdobích) i mimo značené a naučné cesty. Na tuto možnost však navazují podmínky, které dosavadní pojetí pohybu v TANAPu zásadně mění, a to směrem k větší regulaci. Nově je ale legalizováno horolezectví nižší obtížnosti. Návštěvní řád definuje horolezeckou činnost, kterou rozděluje do dvou stupňů:  horolezecká činnost nižší obtížnosti - 1, 2+ obtížnost stupnice UIAA horolezecká činnost vyšší obtížnosti - 3 a vyšší obtížnost stupnice UIAA Horolezectví mohou vykonávat osoby, které splňují tyto podmnínky: členství v horolezeckém svazu  zaregistrování se na webu TANAP (zatím není připraveno) odpovídající výzbroj a výstroj znalost terénu znalost plánované túry Ti, kdo se chtějí pustit do horolezecké túry nižší obtížnosti, musí absolvovat základní výcvik zaměřený na pohyb v horském terénu, který musí vést oprávněná osoba.  Pro všechny platí povinnost prokázat se při kontrole osobním dokladem, horolezeckým průkazem a, při túrách nižší obtížnosti, potvrzením o absolvování odpovídajícícho výcviku.  V době zveřejnění tohoto článku zůstává řada bodů nového návštěvního řádu nedořešena. Jedná se zejména o registrační aplikaci na webu Správy TANAP nebo o vyjasnění požadavků na výcvik a definování oprávněné osoby, která jako jediná smí tento výcvik poskytovat. O vývoji situace vás budeme informovat.    Návštěvní řád TANAP - platnost od 15.12.2023 Stanovisko SHS JAMES k NŘ TANAP     B. Valentová, ČHS

Závod v Jeseníku zakončil PETZL 2. ligu ve sportovním lezení
V sobotu 25. 11. 2023 proběhl poslední letošní závod PETZL 2. ligy ve sportovním lezení, kde byli také vyhlášeni celkoví vítězové celé série v obtížnosti. V Jeseníkách poprvé pořádně nasněžilo - závěje, cesty kluzké jak „pětky“ v Arcu a pluhy co nestíhají. Celkem 92 závodníků a jejich trenéry i doprovod však ani komplikovaná dopravní situace neodradila a na poslední závod sezóny dorazili, ačkoliv někteří se zpožděním.    Závod se konal v Jesenické sportovní hale. kde bylo pro závodníky připraveno devět cest. Závod byl plánován bez finálového kola. Každý závodník lezl tři cesty určené pro svou věkovou kategorii. Stavěči se museli vypořádat s velmi rozdílnou výkonností soutěžících v jednotlivých kategoriích, která se pohybuje v rozpětí od 6b do 7b+/7c. To se jim ale povedlo skvěle a všichni účastníci závodu si pěkně zalezli. V kategoriích dívky U10, U12 a U16 a chlapci U10 a U12 bylo ale nakonec nutné zařadit i finálovou cestu pro rozřazení na medailových pozicích.   Kompletní výsledky závodu naleznete zde: dívky / chlapci Vzhledem k tomu, že se jednalo o poslední letošní závod PETZL 2. ligy v obtížnosti, byli zde vyhlášeni také celkoví vítězové v této disciplíně, kterými jsou:   U10 Anežka Lidmilová, Oliver Holub U12 Ema Piliarik, František Dušátko U14 Elen Lachetová, David Chalcař U16 Anna Tomanová, Matěj Papež U18 Zuzana Plšková, Boris Řehák     Děkujeme všem závodníkům, které jsm e letos na závod viděli, stejně tak všem pořadatelům, které dělali vše pro to, aby závody probíhali hladce a především generálnímu parnterovi celé série závodů, kterou je firma PETZL cz/sk.     M. Košatková, ČHS

Po nominačních závodech na Stubai známe sestavu skialpinistické reprezentace
Na rakouském ledovci Stubai proběhly nominační závody do české reprezentace ve skialpinismu, následované reprezentačním soustředěním. V polovině listopadu se na ledovci Stubai sešli skialpinisté se zájmem o zařazení do reprezentačního družstva. Vzhledem k tomu, že závodní základna je v Česku poměrně omezená, není finální sestava reprezentačních družstev žádným překvapením.   V rámci nominačních závodů se nejprve konal závod ve sprintu, kdy se podařilo připravit trať s parametry světového poháru. O den později následoval závod ve vertikalu. Následné soustředění již sestavené reprezentace bylo zaměřené hlavně na vytrvalostní trénink. Podmínky na ledovci pustily účastníky i do volného terénu, a tak nechyběl ani trénink techniky, nebo práce s lavinovým vyhledávačem. "Nezbytnou součástí tréninku závodního skialpinisty je v dnešní době i trénink práce v depu. Ve sprintu, kde hraje každá vteřina roli, je důležité mít tyto dovednosti zažité. Jedná se především o sundání lyží s následným upnutím na batoh, opětovné nasazení lyží a poté rychlé sundání stoupacích pásů. Ve skupině je potom tento trénink efektivní, neboť se závodníci mezi sebou motivují a můžou se podělit i o různé vychytávky, jak konkrétní věci zlepšit. I toto jsme se proto do tréninku reprezentantů snažili zařadit" dodává předseda komise závodního skialpinismu Pavel Jirsa.   Sestava reprezentačních družstev: TÝM A  Marcela Vašínová (senior) Eva Matějovičová (U20) Michal Strejc (U23) Marek Foltýn (U18) Ondřej Souček (U18)   TÝM B Pavel Skalický (senior) Fabián Štoček (senior) Filip Matějovič (U23) Ondřej Nenadál (U20)     Nyní čeká českou reprezentaci důležité přípravné období před vrcholem sezóny, který je nezvykle brzo - již 8. 1. 2024 na ME v Chamonix, které pro ně bude zároveň prvním závodem.       Partner české reprezentace ve skialpinismu   M. Košatková

POZVÁNKA NA metodický SEMINÁŘ SKIALPINISMUS A LAVINOVÁ PROBLEMATIKA
V termínu 31. 1. - 3. 2. 2024 se uskuteční metodický seminář Skialpinismus a lavinová problematika v Rakousku, v oblasti Uttendorf. Na akci se mohou hlásit členové ČHS, kteří jsou zdatnými lyžaři. Kurz není určen pro slabé lyžaře nebo nelyžaře. Dne 13. ledna 2024 proběhne ověření uchazečů a jejich znalostí na Červenohorském sedle.   Cena kurzu je 8.600,- Kč, již obsahuje ubytování a polopenzi. Více informací v propozicích.   Přihlásit se můžete vyplněním přihlašovacího semináře do 28. 12. 2023.    M. Petrová, ČHS  

Boulder.sk

Tajomná oblasť, o ktorej ste pravdepodobne ešte nepočuli

V rámci dvojhodinového dojazdového rádiusu z Bratislavy som už pár rokov dozadu počas internetových prieskumov objavil tajomstvami zahalenú neznámu oblasť Mariensee. Na 27crags je o nej pramálo informácií, no aj niekoľko fotiek a zaznačených bouldrov mi stačilo na to, aby som pochopil, že zvedavú sondičku si neodpustím.

Príspevok Tajomná oblasť, o ktorej ste pravdepodobne ešte nepočuli je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Vôňa žuly

Každá hornina odovzdá prstom iné vnemy. V kombinácii s vynaloženým úsilím sa v ich posledných článkoch zrkadlí náš deň na bouldroch. Vidíme, čo sme nevyliezli, ktoré chyty sme nepodržali, a naopak, žmurká na nás úspech po prelezoch, ktoré občas zaboleli. Nič z toho neschovávame. Ani radosť, ani smútok, ani prelezené prsty. Pretože to je život, ktorý žijeme.

Príspevok Vôňa žuly je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Šarmantný bouldering na lúke pod alpskými štítmi

Mám slabosť na bouldrových sprievodcov. Z môjho pohľadu ide o nesmierne vďačný produkt, v ktorom by som vedel listovať donekonečna. Sledujem najnovšiu produkciu a snažím sa mať prehľad o tom, kde všade sa bouldruje, aby som vedel včas reagovať.

Príspevok Šarmantný bouldering na lúke pod alpskými štítmi je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Z dvanásťročnej fotografie do reality

V tieni svojho presláveného bouldrového súrodenca Zillertalu sa v hlbokom a tiahlom údolí nad mestom Mittersill rozprestiera o niečo menšia domovina felbertalských bouldrov. Nestrácajú vôbec nič z pôvabu alpského boulderingu a svojmu rozsiahlejšiemu bratovi v kvalite bez problémov sekundujú.

Príspevok Z dvanásťročnej fotografie do reality je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Pfalz – do tretice všetko dobré

Po prvej návšteve Pfalzu som napísal, že spoznávanie nových miest má svoj význam a my si vďaka tomu môžeme po kladnej skúsenosti nechávať za sebou sieť záchytných staníc. Je to dôležité práve v momentoch, keď potrebujeme prichýliť. Napríklad na noc po ceste z Fontáča a na niekoľkohodinový bouldering po zobudení.

Príspevok Pfalz – do tretice všetko dobré je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.