Panorama.sk in SlovakEN
Počasie

Horolezectvo

JAMES

NOVÉ CESTY NA BARANÍCH ROHOCH

Rišo Nemec spoločne s Máriom Mutalom pre tento moment dokončili posledné "kroky" v južnej stene Pravého piliera na Baranky. V galérii nájdete topo nových ciest, ktoré tam Rišo so spolulezcami v poslednej dobe vytvoril. Niektoré časti ciest mohli byť lezené aj skôr, no chalani nenašli žiadne informácie o existujúcich cestách. Ako píše Rišo na [...]

The post NOVÉ CESTY NA BARANÍCH ROHOCH appeared first on SHS JAMES.

Majstrovstvá Slovenska detí kategórií U8, U10, U12, U14 v športovom lezení v disciplíne obtiažnosť – VÝSLEDKY

VÝSLEDKY PRETEKOV: CHLAPCI U8 DIEVČATÁ U8 CHLAPCI U10 DIEVČATÁ U10 CHLAPCI U12 DIEVČATÁ U12 CHLAPCI U14 DIEVČATÁ U14 CHLAPCI U16 DIEVČATÁ U16 Srdečne vás pozývame na Majstrovstvá Slovenska detí vekových kategórií U8, U10, U12 a U14 a Slovenský pohár mládeže vekovej kategórie Youth B (U16), preteky B kategórie, ktoré sa budú konať 22.6.2024 na lezeckej [...]

The post Majstrovstvá Slovenska detí kategórií U8, U10, U12, U14 v športovom lezení v disciplíne obtiažnosť – VÝSLEDKY appeared first on SHS JAMES.

OLYMPIJSKÝ DEŇ A LEZECKÁ BOULDOVÁ STENA NA KUCHAJDE

Počas prípravy sprievodných akcií k Olympijským hrám v Paríži 2024 vznikla na pôde SOŠV myšlienka urobiť Olympijský festival v takmer bezprostrednej blízkosti sídla SOŠV a súčasne SHS JAMES, pri jazere Kuchajda. Po diskusiách s Mestskou časťou Bratislava – Nové Mesto sa začal celý areál čiastočne revitalizovať a po vstupe rôznych partnerov aj vznikať nové športoviská. Sme veľmi radi, že jeden [...]

The post OLYMPIJSKÝ DEŇ A LEZECKÁ BOULDOVÁ STENA NA KUCHAJDE appeared first on SHS JAMES.

Rozdelenie dotácie na podporu lezeckých táborov komisie mládeže

Komisia mládeže SHS JAMES opätovne s potešením eviduje veľký záujem o organizáciu detských lezeckých táborov. Na našu výzvu reagovali kluby dostali sme žiadosti na organizovanie dvadsiatich nezávislých táborov. Celková rozpočtovaná suma 5000 Eur bola prerozdelená medzi žiadateľov na základe nasledovných kritérií: Trvanie podujatia Počet účastníkov Miesto konania (outdoor/lezecké centrum) Denný alebo pobytový tábor Finančná [...]

The post Rozdelenie dotácie na podporu lezeckých táborov komisie mládeže appeared first on SHS JAMES.

Open Austrian Championship Paraclimbing

V sobotu 15.6.2024 sa Dominik Hajdúch a Petra Smaržová zúčastnili pretekov Open Austrian Championship Paraclimbing vo viedenskej Kletterhalle. Obaja boli zaradení do kategórie open, nakoľko oficiálna lekárska prehliadka pod záštitou IFSC je plánovaná až na 22.6. pred Svetovým pohárom v Innsbrucku. Hoci prvá kvalifikačná cesta potrápila Dominikovu psychiku, v Petinom prípade to bolo rozlezové cupitanie [...]

The post Open Austrian Championship Paraclimbing appeared first on SHS JAMES.

Slovenský pohár dospelých a mládeže kategórie A, LA SKALA Žilina – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA

Celkovými víťazmi tohto kola SPDaM na obtiaznosť v žilinskej La Skale sa stali Martina Buršíková a Filip Matejjička. Vo finále potvrdili svoje prvé postupujúce miesto z kvalifikácie  a obaja ako jediní topovali svoje finálové cesty. Striebro si taktiež skvelými výkonmi vybojovali Sára Šimeková a Filip Buček a bronz Zoja Slamková a Tomáš Plevko. Výsledky [...]

The post Slovenský pohár dospelých a mládeže kategórie A, LA SKALA Žilina – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA appeared first on SHS JAMES.

8. kolo Detskej lezeckej ligy v Trenčíne

Srdečne vás pozývame na 8. kolo Detskej lezeckej ligy, ktoré sa bude konať v nedeľu 23.06.2024 v Lezeckom centre v Trenčíne. Registrácia je otvorená od 8:30 do 9:00 h.  Prosíme vás, prihlasujte deti vopred cez link uvedený pod textom alebo prostredníctvom QR kódu na plagáte. Vítaní sú aj noví súťažiaci. Tešíme sa na vás! [...]

The post 8. kolo Detskej lezeckej ligy v Trenčíne appeared first on SHS JAMES.

Preteky detí Handlovský pavúčik – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA

V nedeľu sa uskutočnili v Handlovej preteky SPD - Lead kat. "C". Okrem hlavných pretekov deti súťažili aj v "hobby" pretekoch na rýchlosť "Blesk z pod Griča. V rámci podujatia bola postavená aj prenosná detská bouldrová stena, ktorú vyskúšali aj deti z radov divákov. Stenu zapožičal SHS JAMES. Milan Kóša, HK Prometeus Handlová VÝSLEDKY [...]

The post Preteky detí Handlovský pavúčik – VÝSLEDKY A FOTOGALÉRIA appeared first on SHS JAMES.

Stretnutie na pôde Správy TANAP

Dnes, 6.6.2024, sa na pôde Správy TANAP v Tatranskej Lomnici stretli predstavitelia Ministerstva životného prostredia SR, Správy TANAPu, Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Klubu slovenských turistov a časť chatárov spravujúcich spoločný majetok SHS JAMES a KST. V priebehu rokovaní sme spoločne prebrali rôzne témy, od finálneho znenia a mapových príloh nového návrhu návštevného poriadku, cez riešenie toaliet a odpadových vôd pri [...]

The post Stretnutie na pôde Správy TANAP appeared first on SHS JAMES.

Seminár inštruktorov ECI 1 letných terénov chata pri Zelenom plese

V dňoch 30.5.-3.6.2024 sa uskutočnil v poradí už druhý seminár pod patronátom horoškoly SHS JAMES a to vo Vysokých Tatrách na chate pri Zelenom plese. Jeho cieľom bolo udelenie osvedčenia inštruktora ECI 1.stupňa v letných terénoch z radov inštruktorov KST a SVTS a zúčastnilo sa ho 38 osôb. Celé podujatie bolo rozdelené na dve [...]

The post Seminár inštruktorov ECI 1 letných terénov chata pri Zelenom plese appeared first on SHS JAMES.

Zagurami

Slovenské skalky: Lezecká oblasť Ihráč
V novo preistenej oblasti v Kremnických vrchoch je podľa sprievodcu 24 ciest v obtiažnosti od 3+ do do 8- UIAA. Na skale sa ešte čo-to robí, niečo ešte vypadne a možno sa utrasie aj obtiažnosť.

Na bicykli v okolí Blatnice pod Sv. Antonínkem
Nenáročná cyklotrasa po vinárskom kraji na moravskej strane Bielych Karpát, ktorá nesklame ani vo formáte rodinného výletu.  

Prilba Voyager od talianskeho výrobcu Camp (Recenzia)
V minulosti som nosil so sebou dve prilby, jednu na lyžovanie a druhú na skialp. Hľadal som prilbu, s ktorou by som bol OK jeden deň na zjazdovke a druhý deň na pásoch.

Baden pri Viedni je rodinný poklad priamo pod nosom
Tip na víkend len 100 kilometrov od Bratislavy: cyklovýlety, turistika, plážové art deco kúpalisko a kempovanie vo viniciach mestečka Baden bei Wien.

Čikola pri Šibeniku: Kde sa vo februári lezie hore bez
Chorvátska lezecká oblasť Čikola leží vo vápencovom kaňone rovnomennej rieky, len kúsok od mora a vodopádov Národného parku Krka. Nájdeš tam krásne lezenie na sto spôsobov. Ale ťažšie.

Ferratový okruh Monte Zermula plný vojenskej histórie
Zážitková ferrata na talianskej strane Karnských Álp je vhodná aj pre začiatočníkov a spojená s históriou 1. svetovej vojny.

Sedem predpokladov úspechu na zimnej Haute Route
Čakajte náročný týždeň vo vysokej nadmorskej výške. S ťažkým batohom, nedostatkom spánku a skorým vstávaním. Nečakajte extrémne zjazdy. A takisto nečakajte, že vás nezlomia emócie. Zlomia vás.

Tisíc ľahších ciest na Hohe Wande (Recenzia)
V minulom vydaní bolo ciest 750, takže evidentne čo-to pribudlo. Sprievodca obsahuje predovšetkým viacdĺžkové cesty. Okrem sektorov v hlavnom (južnom) skalnom útese pokrýva aj zopár skaliek v okolí.

Jarná skialpovačka na ľadovcoch Pitztalu
Skialpovú sezónu sme sa tento rok rozhodli uzavrieť v Alpách výstupom na druhý najvyšší vrchol Rakúska, Wildspitze (3768 m) a alpského menovca himalájskej K2 (3253 m).

Skončil sa 24. ročník festivalu Hory a mesto
Intenzívny týždeň plný filmov, diskusií, výstav, prednášok a v neposlednom rade veľkého množstva zážitkov. Taký bol tohtoročný festival Hory a mesto, ktorý sa uskutočnil 9. - 13. apríla 2024 v Bratislave.

Caminito del Rey. ¡Muy espectacular!
Prechod cez Caminito del Rey už nie je dobrodružstvo ako v časoch, keď sa tam nelegálne chodilo liezť po zvyškoch storočných lávok. Napriek tomu stále platí: tento monument interakcie človeka s prírodou treba zažiť.

Rakúske skalky: Lezecká oblasť Roter Ofen pri Viedni
Pomerne nová lezecká oblasť v opustenom vápencovom lome nad dedinou Hinterbrühl, kúsok za hranicami rakúskeho hlavného mesta. Vďaka južnej orientácii je mimoriadne vhodná na lezenie v zimnom období.

Horyinfo.cz

Olympijská kvalifikace Budapešť
čtvrtek až neděleDruhý rozhodující závod olympijské kvalifikace se koná Budapešti jako poslední možnost se dostat na Olympiádu. V sobotu 22.6. proběho semifinále. Adam Ondra postoupil do fnále na 8. místě.

Křest Vltavské žuly
20.6. Rock Point PrahaPo devítiměsíčním vývoji se prodral na svět nový průvodce Vltavská žula a byl pokřtěn 20. června v Rock Pointu v Havlíčkově ulici v Praze. Podívejte se na pár fotek.

Adam Ondra se chystá na Budapešť
Druhá část kvalifikace na OHAdam Ondra nám poskytl své dojmy před startem druhé části Olympijské kvalifikace, která proběhne od čtvrtka v Budapešti a kde se bude kromě něj snažit o nominaci Martin Stráník, Michaela Smetanová a Eliška Adamovská.

Lepička či chlupatice?
Kolik to udrží?Když se řekne lepička, vždy se mi vybaví ta skvělá Omo, kterou jsme ještě léta po sametu podlepovali kopačky. Název chlupatice zas přinese vzpomínky na něco přítulného, co se už dnes v podobě názvem podmíněné skoro nevyskytuje. Ani jednoho se však nadpis netýká - pískaři tak nazývají smyčku z měkkého a používáním chlupatícího se dutého popruhu.

20. předkremační slet
Juibilejní BlataKaždoroční setkání starých a zasloužilých horolezců v hospodě na Blatech poblíž Prachovských skal, které se dostálo do jubilejního dvacátého ročníku. Konal se v sobotu 25. 5. 2024.

Český horolezecký svaz

Lezecký průvodce Vltavská žula v prodeji na novém e-shopu ČHS!
Skvělá zpráva! Nového průvodce na Vltavskou žulu jsem úspěšně pokřtili a nyní ho pouštíme do prodeje. Průvodce a v budoucnu i další produkty budou dostupné na novém e-shopu ČHS.   Po úspěšném křtu nového průvodce na Vltavskou žulu, který se konal 20. června v Praze, pouštíme průvodce oficiálně do prodeje. Již nyní si ho můžete zakoupit v některých outdoorových prodejnách nebo na našem novém e-shopu, kde Již byrzy přibydou i další produkty. Sledujte nás a nenechte si ujít žádné novinky. Průvodce je v e-shopu dostupný za doporučenou MOC - 750 Kč s dopravou zdarma.      ČHS  

STAVĚČSKÝ WORKSHOP POD VEDENÍM TSUKURA HORIHO
Minulý týden proběhl na reprezentačním boulderu ČHS v Jungle Letňany  stavěčský workshop pod vedením jednoho z licencovaných IFSC stavěčů, Japonce Tsukura Horiho. Workshop byl nejen skvělou příležitostí pro naše stavěče, ale také pro závodníky, kteří měli možnost boudlery testovat.  Kurz probíhal stylem, že "mistr" představil zadání, kterému se účastníci snažili co nejvíce přiblížit. Po zpětné vazbě a společné diskuzi, následovala úprava boulderů podle zmíněných rad. Čeští stavěči se od Tsukura mohli dozvědět informace týkající se nejen stylů stavění ale také momentálních trendů. Většina považovala workshop za velmi přínosný.   Workshopu se z našich stavěčů zúčastnili: Štěpán Volf, Denis Pail, David Kozel, Michal Kalvas, Danny Holas, Martin Chytil, Štěpán Stráník a František Danda. Na postavených boulderech následně proběhla závodní simulace pro účastníky OQS a další vybrané závodníky. A jak kurz hodnotili účastníci? Štěpán Volf: "Přiznám se, že začátek kurzu byl trochu kostrbatý, protože Tsukuru nejdříve pouze vysvětloval, jak se staví bouldery OQS/svěťáků, a to většina z nás věděla. Pak k tomu ale přidal rozdíly ve stylech boulderů, které staví, což už bylo pro některé stavěče novinkou. Ze začátku se zdálo, že nám toho nemusí tolik předat, ale ve výsledku mi kurz přinesl hodně. Uznávám, že jsem se musel Tsukura trochu doptávat, abych se dopátral k tomu, jak přišel na to, že posunutím této či jiné řezky na stup, udělám pohyb přirozenější atd. Tím se dostáváme k tomu, že někteří naši stavěči staví jen kroky, které jsou přirozené a vybízí se samy, což zrovna Tsukuru komentoval tím, že se jedná o evropský trend, zatímco v Americe nebo Asii jsou kroky naopak velmi silové a v podstatě se žádné nestaví tak, aby do pohybu naváděly a byly sportovci  "přirozené". Na závěr nás hodnotil spíše jako celek než jako jednotlivce, ale jeho postřehy byly, řekl bych, velmi cenné jak stavěčsky, tak pro mě i jako pro trenéra. Nejdříve zdůraznil že všichni tady vybraní stavíme velmi podobně, máme stejný styl, dokonce i některé kroky se opakují – tedy, že bychom měli stavění jezdit trénovat více do zahraničí  a okoukat styly, které se díky tomu můžeme naučit. To mohu potvrdit, jak jsem zmiňoval, kdy třeba v Americe jsem si zkusil zalézt na YWCH a to lezení bylo úplně jiné. Tady u nás skoro žádný stavěč aktuálně netrénuje, jen pracuje. Dále, máme jak výkonnostně, tak i stavěčský velký deficit v kolmicích. Tsukuru říkal, že jestli jsme my ti nejlepší, tak to u nás neumí nikdo. Dále komentoval např. i to, že jsme všichni málo flexibilní a dobrý stavěč musí být nejen silný ale i flexibilní, aby lépe a rychleji eliminoval nějaké případné nežádané způsoby přelezu lezců. Musím uznat, že všechny naše nejen stavěče, ale pravděpodobně i závodníky by si strčil do kapsy. I tu největší silovku zkrokoval bez rozlezení. Pak ještě zmiňoval, jaké obtížnosti máme pro reproše stavět, aby se co nejvíce zlepšovali. Koordinační bouldry by měly být težké, ať se v nich v rámci tréninku co nejvíce a nejdéle učí a následně obměnit a ztížit. Další zajímavá věc byla ta, že i když se 5 našich stavěčů shodlo, že je boulder dobrý, Tsukuru přišel a dal nám najevo že rozhodně ještě není hotový, a i my jsme to pak začali vnímat jinak, že je opravdu potřeba některé věci poupravit. Za mě to bylo fakt skvělé, když člověk chtěl a doptával se, mohl se hodně dozvědět, což mi stačí."     Danny Holas: "Setkat se s takovým stavěčem a hlavně vidět i jiný styl stavění byla dobrá zkušenost. Bylo zajímavé si s Tsukurem popovídat o stavění a o tom, jak to funguje v Japonsku, jaké mají licence a systém, nebo kolik závodů v roce mají. Překvapilo mě, že jsme stavěčsky na stejné úrovni. Tsukuru byl naopak překvapen, že pro naše stavění není běžné trénovat v zahraničí, abychom pochytili jiné styly, a že máme rezervy ve zkušenostech se stavěním kolmic a rajbasů. Dále mě překvapilo, že fyzicky nebyl až tak silný, ale přesto dokázal dobře ohodnotit a rozhodnout jaký krok nebo sekvence bude fungovat, také dobře poznal, co je pohybově přirozené a co ne."   Štěpán Stráník: "Školení hodnotím pozitivně a jsem rád za kritické postřehy. Zadání, které jsme my od Tsukura stavěči dostali, bylo skoro ve všech případech poupraveno, což beru jako plus a možnost se naučit něco nového."   ČHSFoto: Petr Chodura

Staň se trenérem sportovního lezení
Baví tě lezení a rád by ses mu věnoval i profesně? Staň se trenérem! Český horolezecký svaz nabízí systém trenérského vzdělávání - kvalifikace Trenér C a navazující Trenér B. Úspěšní absolventi akreditovaného kurzu Trenér B mohou na základě osvědčení získat živnostenské oprávnění. ČHS zajišťuje systém trenérského vzdělávání, který umožňuje postupný rozvoj, od přípravy dětí a začínajících lezců, až po vrcholové sportovce. Na základě získání trenérské kvalifikace a splnění podmínek dle Směrnice o trenérech a instruktorech ČHS je udělena trenérská licence.   Trenér sportovního lezení je odborně vzdělaný tak, aby mohl připravovat lezce ke zvyšování sportovní výkonnosti v rámci etických norem. Osvojil si teorii a didaktiku sportovního tréninku, které jsou předpokladem pro získání příslušného trenérského vzdělání.   Aktuálně je otevřeno přihlašování do kurzu Trenér B - jedná se o komplexní studium, kde během deseti víkendů získáte znalosti a zkušenosti z oblasti anatomie a fyziologie, výživy, pedagogiky a psychologie. Specializační část je zaměřena na sportovní trénink a lezecký trénink se zaměřením na rozvoj základních složek kondice, periodizaci a plánování v lezeckém tréninku, pravidla koučování na závodech, specifika mentální přípravy a mnoho dalšího.   Kurz vedou kapacity ve svém oboru, například reprezentační trenéři Alexandra Gendová a Petr Klofáč, dále Josef Andrle, Zuzana Bergrová, Monika Brodská, Břetislav Brodský, Filip Buřič, Veronika Jecelínová, Denis Pail, Jindřich Petřík, Tomáš Sycha, Štěpán Volf a Gabriela Vrablíková.   Kurz má akreditaci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Úspěšní absolventi kurzu získají osvědčení, na základě kterého mohou získat živnostenské oprávnění.   Kurz startuje 5. října 2024. Podmínkou pro přihlášení je již získaná licence Trenér C. Propozice nalezenete ZDE.    "Velice zábavně a prakticky pojaté, po tom co jsme si už zkusili vše lézt, tak jsme měli možnost bouldery ještě upravovat, a cvičení neustále a donekonečna stěžovat, což bylo perfektní. Nakonec nám Štěpán dal ještě nahlédnout do svého starého tréninkového plánu, a snažil se nám odpovědět na otázky ohledně periodizace."  Účastník kurzu Trenér B k výukovému bloku Koordinační bouldering se Štěpánem Volfem   "Jako vždy skvělá prezentace Martina, hodně nových informací k přenesení do praxe, s následným praktickým nácvikem, jednoznačně to dává smysl, díky moc."  Účastník kurzu Trenér B k výukovému bloku Fyzioterapie s Fyzio gym Cooper   "Naprosto profesionální! Byla jsem nadšená. Nechtěla jsem přijít o žádnou informaci. Skvělý materiál, databáze cviků, příklady z praxe... Skvělé!!!"  Účastnce kurzu Trenér B k výukovému bloku Sportovní trénink s Andrle Sport     Zkoušky pro získání kvalifikace trenér C proběhnou na podzim – na rozdíl od Trenéra B, není získání kvalifikace Trenér C podmíněno absolvováním komplexního kurzu, ale pouze složením zkoušky. I přesto je ale doporučeno absolvování vybraných seminářů, které ČHS nabízí, a které poslouží jako kvalitní příprava pro úspěšné složení zkoušky. Semináře proběhnou na podzim a jsou vypsány ZDE.   Zajímá tě více info? Obrať se na Moniku Petrovou: monika.petrova@horosvaz.cz, +420 731 017 922   ČHS  

OLYMPIJSKÁ KVALIFIKAČNÍ SÉRIE – BUDAPEŠŤ
A je to tady! O tom, zda někteří z našich lezců budou startovat na Olympiádě v Paříži, rozhodne druhý závod Olympijské kvalifikační série (OQS), který odstartuje již tento čtvrtek 20. června v Budapešti!    Na Olympiádě v Paříži se sportovní lezení představí v rámci dvou disciplín. Přivítá nový formát sportovního lezení, ve kterém doško k rozdělení disciplín: kombinaci boulder & obtížnost a samostatné rychlosti. Právě v boulderu & obtížnosti má Česko stále šanci se na olympiádu dostat, díky čtveřici závodníků Eliška Adamovská, Míša Smetanová, Martin Stráník a Adam Ondra, kteří se na základě výsledků v mezinárodní závodní sezóně 2023 propracovali do OQS. Ta zahrnuje dva závody: 16.–19. 5. 2024 v Šanghaji a 20.–23. 6. v Budapešti. Závod v Šanghaji je již za námi a před Budapeští má do Paříže nejlépe nakročeno Adam Ondra, který v závodu v Šanghaji obsadil 3. místo. Velmi solidní a nadějné postavení má také Michaela Smetanová, která byla v Šanghaji 22. Ale ani Martin Stráník a Eliška Adamovská ještě nemají definitivně zavřené dveře.   Závod OQS obsahuje tři kola – samostatnou kvalifikaci pro boulder a lano, z níž vzejde na základě souhrnného výsledku 20 závodníků pro semifinále a následně 8 pro finále.    BOULDER & OBTÍŽNOST V disciplíně boulder se poprvé setkáváme s nově zavedeným dvouzónovým systémem. Dosažení první zóny znamená pro závodníka získání 5 bodů, druhé zóny 10 bodů a při dosažení topu je bodová dotace 25 bodů. Celkem se v každém kole lezou 4 bouldery a celkem tak lze získat maximálně 100 bodů.    V disciplíně obtížnost se leze jedna cesta, která se boduje dle dosažených chytů. Ty mají předem přidělené bodování tak, aby dosažení topu dalo maximální počet 100. Cesta pro muže a ženy je rozdílná.   Harmonogram OQS Budapešť:20. 6., 12:00 - boulder kvalifikace mužů i žen21. 6., 10:00 - obtížnost kvalifikace mužů i žen 22. 6., 10:00 - boulder semifinále mužů i žen 22. 6., 14:00 - obtížnost semifinále mužů i žen 23. 6., 10:00 - boulder finále žen 23. 6., 12:05 - obtížnost finále žen 23. 6., 15:30 - boulder finále mužů 23. 6., 17:35 - obtížnost finále mužů   Online přenosy všech závodních kol lze sledovat na Olympic Channel.     PRŮBĚH ZÁVODU aktuality z průběhu závodu budou postupně doplňovány     M. Košatková, ČHS

100 let uplynulo od okamžiku, kdy byli naposledy spatřeni Irvine a Mallory
Před pár dny oslavil horolezecký svět jedno významné, ale smutné výročí – 100 let od okamžiku, kdy byli naposled spatřeni George Mallory a Andrew Irvine, britští horolezci snažící se o první výstup na Mount Everest.    Píše se rok 1924, kdy Královská geografická společnost a britský Alpine Clubu vyráží na Expedici k nejvyšší hoře světa. K jejímu zdolání směřují několik posledních let, přesněji od roku 1921, kdy k Everestu vyslali vůbec první výpravu složenou především z kartografů a topografů. Jejím cílem bylo zmapovat okolí hory a najít možné přístupové cesty. Hned o rok později vyrazila zúročit zjištěné poznatky druhá výprava, již více horolezecká. Dosáhli tehdy úctyhodné výšky 8 326 m, ale při návratu je zasáhla lavina a tak expedice skončila s významnou ztrátou sedmi Šerpů.Třetí expedice, té v roce 1924 se účastnili: brigádní generál, horolezec a expert na Himálaje Charles Bruce, podplukovník a horolezec Edward Norton, horolezci George Mallory, Andrew Irvine, Bentley Beetham, Geoffrey Bruce, John de Vars Hazard, Noel Ewart Odell, organizační důstojník E. O. Shebbeare, lékaři Richard William George Hingston a Theodore Howard Somervell a horolezec, kameraman a dokumentarista John Baptist Lucius Noel.   Výprava měla vysoké ambice – dosáhnout vrcholu a získat tak nejhodnotnější horolezecké prvenství pro britské království. Cílem bylo zaútočit na vrchol dne 17. května, ale plány komplikovalo velice nevlídné počasí, kdy během přetrvávající vichřice a mrazů přišli o život také dva nosiči.  Na úspěch se začalo "blýskat" až 1. června, kdy se výpravě podařilo opět obsadit tábor č. 4 v Severním sedle. Směrem k vrcholu pak byli vysláni Mallory a Bruce, kteří dosáhli výšky 7 600 m, ale následně museli sestoupit. Další pokus podnikli Norton a Somervell. Těm se podařilo vybudovat tábor č. 6 ve výšce 8 170 m. Norton nakonec pokračoval až do 8 670 m, zatímco Somervell bojoval s příznaky výškové nemoci. Sám už ale dál nemohl, a tak nakonec společně sestoupili zpět do tábora č.4. Na řadu pak přišli Mallory a Irvine, s denním rozestupem za nimi vyrazil také Odell.  Další den, 8. června pak Odell z výšky 7 800 m pozoroval vrcholový hřeben, zda dvojici zahlédne, a taky že ano. Chvíli po poledni skrze roztrhaná mračna uviděl dva pohybující se body ve výšce přibližně 8 600 m. Tento okamžik se ale stal tím. posledním, kdy je někdo spatřil. Co se dělo dál už nikdo neví, výhled opět zahalily mraky, mezi nimiž zůstala viset také řada otázek.    Jednou z těchto otázek je skutečná výška, kde byli Mallory a Irvine spatřeni. Vzhledem ke špatné viditelnosti, a tedy i orientaci, je možné, že se Odellův odhad mohl seknout i několik set metrů. Otázka druhá, pro lezecký svět stěžejní, zda mohla dvojice dosáhnout vrcholu a stát se tak prvními horolezci, kterým se to podařilo. Objevují se důvody pro i proti – pro hrají ledovcové brýle nalezené v Malloryho kapse, který by mohli svědčit o tom, že k pádu došlo v noci nebo například fakt, že sebe neměl rodinnou fotografii, kterou plánoval nechat na vrcholu, proti jsou zjištění Odella, který v táborech č. 5 a 6 našel navigační potřeby a svítilny, ale také další výpravy z roku 1933 – ta našla Malloryho cepín na místě, které svědčí o tom, že nepřekonali ani první z překážek, které by je na cestě k vrcholu čekaly. Na základě těchto i dalších nepřímých důkazů došli znalci k přesvědčení, že není reálné, aby Irvine a Mallory vrcholu dosáhli. Prvenství je tak připsáno jiné britské výpravě, a to až v roce 1953, kdy na vrchol vystoupal novozélandský horolezec Edmund Hillary s nepálským šerpou Tenzingem Norgayem. U příležitosti 70. výročí této události jsme v loňském roce vydali samostatný článek. Ať už to bylo jak chce, George Mallory, Andrew Irvine i všichni ostatní horolezci tehdejší doby si zaslouží velké uznání za odvahu a odhodlání, To, co mnozí z nich s tehdejším, z dnešního pohledu primitivním vybavením a minimem informací dokázali, je pro mnohé z nás naprosto nepředstavitelné i dnes, M. Košatková, ČHS

Legenda jménem Chroust
V historii českého, přesněji československého horolezectví bylo a je mnoho výrazných osobností, které ovlivnily celé generace lezců nejen u nás, ale po celém světě. Ty nejvýznamnější řadí Český horolezecký svaz mezi své Čestné členy, kde v roce 2024 přibyl také Vladimír "Chroust" Procházka, in memoriam.  O Chroustovi jste již jistě slyšeli. O jeho výstupech v horách a objevování českých, především pískovcových skal a množství prvovýstupů, které absolvoval zejména ve hvězdné partě Chroust, Joska Smítka a Láďa "Fifan" Vodháněl, je toho napsáno dost. Ale jen velmi málo se dočtete i o jiných zákoutích a důležitých okamžicích jeho života, které formovaly to, kým byl a co v životě dokázal. Především díky textovým vzpomínkám samotného Chrousta staršího, které sepsal ve svém dopise pro spisovatele Otu Pavla, a vyprávění jeho syna Vladimíra “Chrousta” Procházky mladšího se vám pokusíme život téhle legendy přiblížit.   Celý, graficky zpracovaný text je k přečtení zde: Legenda jménem Chroust.Nebo také zde v PDF verzi.     M. Košatková, ČHS

Křest lezeckého průvodce na Vltavskou žulu
JE TO TADY! Jeden z nejžádanějších průvodců na české skály bude opět k mání! ČHS vydává nového průvodce na oblasti Vltavské žuly. Slavnostní křest proběhne 20. června 2024 v Praze - jste srdečně zváni!  ČHS vydává nového průvodce na Vltavskou žulu. Jedná se o bohatě doplněné vydání již dlouho vyprodaného průvodce z roku 2015. Původní data od Jirky Siky doplnili Martin Tučka a Petr Jandík. Nyní tak v průvodci najdete o 34 skal a 251 lezeckých cest více.   Budeme rádi, když se k nám přidáte na slavnostním křtu, kde nás kromě samotného křtu čeká také povídání s významnými lezci, krátké promítání, prodej průvodců za zaváděcí cenu a další.   Kdy: 20. 6. 2024, 18:00 (zahájení programu 18:30) Kde: prodejna Rock Point (Havlíčkova 1029/3, Praha)   Více informací naleznete zde:  Těšíme se na vás!   ČHS

Mladí horalové - Oblastní kola - ohlédnutí za první polovinou
Jak jsme již zmiňovali v minulých článcích, letošní novinkou Mladých horalů jsou oblastní kola. Letos se jich koná celkem 6 a my za první polovinou přinášíme ohlédnutí.   oblastní kolo jeseníky - ŠumpersKýbl  Oddíl ASPV SOŠ Šumperk pořádá již několik let indoorový závod v lezecké všestrannosti dvoučlenných družstev - ŠumpersKýbl, který byl zařazen také mezi oblastní kola Mladých horalů.  A právě ŠupersKýbl byl také historicky prvním oblastním kolem MH vůbec. Závod se konal v sobotu 23. března 2024 a bylo vidět, že  ho pořádá pořadatelsky ostřílený oddíl, který měl  všechno skvěle připravené a závod běžel jako na drátku.  Soutěžící byli rozděleni dle věku do čtyř kategorií – M1, M2, S1 a S2, přičemž družstva ve zmíněných kategoriích M2 a S1 bojovala o přímý postup oddílu do finálového kola Mladých horalů. Motivace tedy byla vysoká. Závodu se zúčastnilo 42 dvoučlenných družstev. Kromě domácích týmů přijali výzvu k účasti také lezci SVČ Rýmařov, Lezci Zábřeh, HO Beskyd Karviná, HK Lanškroun, SVČ Lipník n. Bečvou, a Horský klub Frýdek – Místek. Své dovednosti museli závodníci ověřit v pěti disciplínách - lezení na obtížnost, lezení na rychlost, slanění, prusíkování, a uzlování. Ve všech kategoriích se opravdu bojovalo a děti skvěle ukazovaly svou připravenost na blížící se skalní sezónu. U některých týmů rozhodlo lezení na rychlost, u jiných skvělé uzlování, u některých to byl skvělý výkon napříč všemi disciplínami. Největší konkurence závodníků byla v postupové kategorii M2 (ročníky 2011 - 2013), kde zvítězil a místo ve finále zajistil domácí tým ASPV SOŠ Šumperk v dívčí sestavě Anastazie Zlatnická a Jana Urbášková. Holky měly suverénně  nejrychlejší časy hned ve čtyřech disciplínách, a to v lezení na obtížnost, slanění, prusíkování a uzlování. Ve druhé postupové kategorie S1 (ročníky 2008 - 2010) vítězství ukořistili opět domácí závodníci, tentokrát chlapecká dvojice František Richtr a Mikuláš Balušík. Kluci byli suverénně nejrychlejší v lezení na obtížnost, lezení na rychlost, slanění, i uzlování. I poslední disciplína, prusíkování, jim však není cizí, měli třetí nejrychlejší čas.   Galerii závodu naleznete zde. "Šumperáci" nastartovali skvěle oblastní kola a trošku předložili návrh ostatním pořádajícím oddílům, kdo pořádá ten vyhrává :-).   Oblastní kolo Krkonoše Na další oblastní kolo jsme netrpělivě čekali až do května, kdy v Den vítězství 8. května přijali závodní výzvu pořádajícího oddílu HO Krko oddíly HOVRCH, HO HO horolezecký oddíl Hořice, celkem se zúčastnilo 11 dvoučlenných družstev. Družstva měla za úkol splnit 7 disciplín (uzlování, slaňování, lezení, prusíkování, zdravověda a práce s lavinovým vyhledávačem) v co nejkratším čase a s co největším počtem získaných bodů. Závodní trasa měřila kolem 5 km s významným převýšením. Pro mladší kategorii byl výzvou výběh sjezdovky Javořák, ti starší se museli poprat se sjezdovkou Javor. Náročná zkouška fyzické zdatnosti ukázala, že krkonošští lezci měli po zimní lyžařské sezoně nad ostatními závodníky navrch. Následovala sada zkoušek z lezeckých dovedností Velký tlak byl na závodníky při lezení na umělé stěně, neboť toto stanoviště střežila početná hlídka Horské služby. Obtížnosti lezeckých cest byly různé, o bodech rozhodoval počet cvaknutých expresek. Prusíkování na čas bylo pro některé pěkným oříškem, protože dynamické lano si se závodníky zlomyslně pohrávalo.  Ani stanoviště zdravovědy nebylo procházkou růžovým sadem, závodníci museli ošetřit například zapíchnutý klacek v noze nebo třeba hysterickou slečnu, která si odřela obě dlaně. Zavolat pomoc, sdělit všechny podstatné informace a přitom zachovat chladnou hlavu při ošetřování se podařilo jen několika závodníkům. S lavinovým vyhledávačem si nejlépe poradili domáci z lavinového katastru.   Stejně jako v Šumperku, i zde kraloval domácí tým - mladší kategorii vyhrálo domácí dívčí duo z HO Krko Josefína Pašková a Helena Rapánová, ze starší kategorie postoupili do finále Viola Svobodová a Marek Macháček.   Galerii závodu naleznete zde. Vložený kód <iframe src="https://www.facebook.com/plugins/video.php?height=314&href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Freel%2F1423381731875784%2F&show_text=false&width=560&t=0" width="560" height="314" style="border:none;overflow:hidden" scrolling="no" frameborder="0" allowfullscreen="true" allow="autoplay; clipboard-write; encrypted-media; picture-in-picture; web-share" allowFullScreen="true"></iframe>   Oblastní kolo Střední Čechy - Sever. Za velmi příznivého květnového počasí proběhlo 11. května třetí oblastní kolo, tentokrát na Kokořínsku, jehož pořadatelem byl oddíl LK Mšeno. Na start se postavilo dohromady 11 družstev po 2 závodnících, z nichž 6 startovalo v kategorii U18 a 5 v kategorii U14. Zastoupeny byly, mimo domácí (a pořádající) LK Mšeno, také oddíly SK Nový Bor, HO Pohodička Slaný, HK Sokol Bělá, Sokol Libčice Řež HO! a HO Mnichovo Hradiště. Závodilo se v 7 disciplínách - lezení, slaňování, prusíkování, uzly, orientace s mapou a buzolou, překonávání překážek a samozřejmě první pomoc. Všechno navíc doplněno o krásný terénní (a značně kopcovitý) běh. Závodníci si především v lezení vedli nad očekávání pořadatelů, především smíšené duo z HO Pohodička Slaný (kategorie U18) dokázali dokonce v časovém limitu vylézt úplně všechny cesty, které byly připraveny. I další týmy ale skvěle bojovaly ve všech disciplínách včetně zdravovědy, kde si úspěšně poradili se záchranou i péčí o zraněné. Z tohoto oblastního kola do finálového boje postupují v kategorii U18  již změněné duo z HO Pohodička Slaný Sofie Henlínová a Petr Dygrýn, z mladší kategorie U14 jsou to lezci z domácího týmu LK Mšeno Anna Zachrdlová, Sebastián Flodrman.   Galerii závodu naleznete zde. Kompletní výsledky, reporty z jednotlivých závodů najdete na našem webu.   O Mladých horalech informovali také Zprávičky na ČT :D. Reportáž z 12. května naleznete zde.   L. Kalašová, ČHS

Útěk před deštěm do Polska: Skupina Sokolíků působila v oblasti Sokoliki v sektoru Grupa Sokolików
Nová várka Sokolíků má za sebou první společný výjezd. Napoprvé se nevydali nikam daleko – do Adršpachu. Nepřízeň počasí je ale nakonec stejně vyhnala až za hranice, do polské oblasti Sokoliki. O tom, jak to probíhalo, napsal Sokolík Albert Musil. Chystali jsme se na svůj první „soko-výjezd“ s původním záměrem lézt pár dní v Ádru, jenže počasí nám do toho hodilo vidle. Na společném online meetu začátkem týdne se tedy vymyslela alternativa vyrazit dříve a přesunout se na polskou žulu, kde by se něco lézt dalo, i kdyby trochu zapršelo.   Nakonec tedy vyráží menší polovina Sokolíků, kterou nezatěžovaly jiné povinnosti, již ve středu ráno na skály. Večer před odjezdem proběhlo seznámení s nově nafasovanými frendy a vklíněnci od Wild Country. Ráno nakonec nikomu vůbec nevadí, že místo písků se jede na žulu. Alespoň ty friendy pořádně vyzkoušíme. Tomáš Trajbold zakládá v cestě Rysa H/2   První den se vydáváme do sektoru Sukiennice, rozlézáme se na pár lehčích cestách. Stále jsme udivení, kolik je tam navrtaných borháků, když většina cest jde lézt po vlastním jištění. Učíme se tedy novému stylu, a to „green point“. Vynecháváme borháky i ve sportovní převislé Ambrozy VI.3 (7a). Dále se na doporučení od Ondry "Plagáta" Sojky pouštíme do našich prvních prstovek: cesta Rysa H/2 podle polské stupnice za VI.2+ (6c) – krásná cesta velmi dobře odjistitelná. Trošku si stěžujeme, že nemáme mikrofriendy, které by se nám docela hodily. Nalézám do cesty, tak do půlky docela pohoda, ale jakmile se rozměr spárky zmenšil, začíná jít do tuhého... Strach začíná fungovat a postupně přestávám věřit tomu, co tam mám založeno. Po úporném boji se strachem cestu dolézám a nechávám se spustit dolů. Po krátké pauze do cesty nalézám znovu s tím, že si to musím dát beze strachu, a ono to fungovalo, najednou to byla úplná pohoda. Tak vzniká nový vymyšlený styl přelezu: BS – beze strachu, SS – se strachem a SOS – s obrovským strachem. A tak po překonání prvotní nedůvěry k vlastnímu jištění lezeme jednu cestu za druhou. Bert Musil sbírá morál v cestě Rysa H/2   Počasí nám přeje, tak se navečer přesouváme ještě do sektoru Sokola Lalka, kde jsou přece jenom delší cesty. Nekompromisně nádherná 35 metrů dlouhá linka Prostowanie Komara VI.1+ (6b) je pro mě jasnou volbou, tentokrát na OS BS (beze strachu). Kristýnka (Pozn.: Kristýna Kwasniaková) si vyhlídla širočinu, která nebyla ani v průvodci, a s přehledem jí vybíhá. „Jó, ty Poláci ani nepoznají hezkou cestu,“ stěžovala si. Kluci Tomáš s Vojtou (Pozn.: Tomáš Trajbold a Vojtěch Fejta) se mezitím vydali na cestu Džihad VI.3/3+ (7a+), která je však nepustila na první dobrou, a tak přicházejí první pády do friendů. Na vrcholu pak provedli cvičné "metodické“ přelanění z věže Sokolik Maly a na vyhlídku.   Druhý den se vydáváme opět na Sokolika Maleho a jeho okolí. Oproti včerejšímu klidnému lezení zjišťujeme, že Poláci mají svátek a na skalách je docela rušno, a tak máme možnost sledovat místní lezce a jejich vtipné komentáře jako: "Odjebaný runout" nebo "restuj do zera". Pozorujeme jejich guida, jak ukazuje laserem, kam mají co založit, nebo jak za nimi sóluje v keckách a kontroluje jim jištění. O místní zábavu máme postaráno. Včerejší strach opadnul a každý si postupně čas od času do nějakého toho frienda spadneme. Zkrátka se ve spárách začínáme cítit jako doma. Speciálně Tomáš, který se svými bílými rukavičkami zakládá jednu žábu, nebo mloka za sebou s chirurgickou přesností, a tím si vysluhuje dočasnou přezdívku "spárový doktor". Jedna z nejhezčích puklin byla asi Rysa Nowaczyka VI.2 (6b+) a bez friendů se povedla i sportovní Nachy w Drachy VI.2 (6b+ fr.), která v průvodci neměla tradiční přelez. Kristýna Kwasniaková si vymyslela širočinovou variantu cesty Direttissima VI na věž Sokola Lalka   Třetí den ráno  nás už v Ádru čekala přednáška zdravovědy s Martinem Honzíkem, vedoucím Letecké záchranné služby Hradec Králové, která pro nás byla velmi přínosná. Stihli jsme probrat všechno od vad lezeckého materiálu až po řešení krizových situací. Na to obratem navázalo zkoušení oblečení Mountain Equipment. Závěrem nás čekalo setkání Komise alpinismu, kde probíhala debata o plánovaných výpravách a expedicích na rok 2024.   Zdravověda pod vedením Martina Honzíka z letecké ZS Hradec Králové   Pro info ještě přikládáme tabulku včetně polské klasifikace: UIAA Francie USA Saská pískovcová Polská Kurtykova 4 3 5.3 III IV 4+ 4a 5.4 IV IV+ 5- 4b 5.5 IV-V V- 5 4c 5.6 V V 5+ 5a 5.7 VI V+ 6- 5b 5.8 VIIa VI- 6 5c 5.9 VIIb VI 6+ 6a 5.10a VIIc VI+ 7- 6a+ 5.10b VIIIa VI.1 7 6b 5.10c VIIIb VI.1+ 7+ 6b+ 5.10d VIIIc VI.2 8- 6c 5.11a IXa VI.2+ 8 6c+ 5.11b,c IXb VI.3 8+ 7a 5.11d IXc VI.3+ 9- 7b 5.12a,b Xa VI.4 9 7c 5.12c Xb VI.4+ 9+ 7c+ 5.12d Xc VI.5 10- 8a 5.b XIa VI.5+ 10 8b 5.13c,d XIb VI.6 10+ 8b+ 5.14a,b XIc VI.6+ 11- 8c 5.14b,c - VI.7   Přelezy Sokolíků "po vlastním": Sukiennice Rysa H/2 VI.2+ Ambrozy VI.3 Rysa osady VI.2 Kurtykowka VI+ Pierwsza Rysa VI.1 Rysa Klimka VI.3+ (přicvaknutá jedna skoba) Nitka VI Hiperdirettissima VI+ Superdirettissima VI Direttissima V+ Sokola Lalka Prostowanie Komara VI.1+Direttissima VI (varianta pravou širočinou) Sokolik Maly – Organki Džihad VI.3/3+ Malpia Ścianka Rysa Nowaczyka VI.2 Nachy w Drachy VI.2 Baba Serduszko VI.2+ org. Sokolik Maly Sloneczna Ścianka VI+ Ostatnia Rysa VI.1 Przez Nyźe VI+     text: Albert Musil, Sokolík foto: Standa Mitáč

Míša Smetanová a Martin Stráník si dolezli pro tituly MIstrů ČR v obtížnosti 2024
O víkendu 1.–2. června proběhlo v Brně Mistrovství ČR mládeže a Mezinárodní mistrovství ČR dospělých v obtížnosti. Zabodovali Míša Smetanová, Martin Stráník i stavěčský tým.  Jeden z nejdůležitějších tuzemských závodů roku se konal na brněnské HUDY stěně. Kromě boje o tituly šlo také o poslední body do celkového hodnocení Českého poháru, který byl tímto závodem pro letošní rok ukončen. Mimo to se jednalo o poslední šanci zabodovat v rámci nominace do české reprezentace a motivace závodníků tak byla opravdu veliká.    V sobotních kvalifikacích nedošlo k žádným překvapivým výkonům či zvratům, takže postupové sestavy byly složeny převážně dle očekávání. Díky skvěle připraveným cestám, o které se tentokrát postaral Denis Pail a Martin Jech, šlo od samého začátku o velmi podařený a kvalitní závod, který bavil nejen závodníky, ale také diváky. Cesty nejenže závodníky dobře rozřadily, ale otestovaly jejich schopnosti dobře přečíst lezecký program, vypořádat se s chybami a riskantními sekvencemi. Navíc byly motivační také pro závodníky s nižší výkonností, díky čemuž připravený koncept stavěčů výborně fungoval pro celé startovní pole.    V neděli bylo na programu jak semifinálové kolo dospělých, které zároveň určilo vítěze ve starších mládežnických kategoriích U18 a U20, tak následně i finále U16 a finále dospělých.    V kategorii U18 zabodoval Jan Štípek, který svým suverénním průstupem cesty překonal i největšího soupeře Lukáše Mokroluského. Ten zůstal jen pár kroků za Honzou, ale s velkým náskokem na třetího Jaroslava Šikulu. Napínavý souboj proběhl v dívčí části této kategorie, kde o pozici na stupních vítězů rozhodovaly pouhé jednotlivé pohyby. Vítězství nakonec získala Natálie Paarová, následovaná Lucií Vojáčkovou a Viktorií Konečnou. V kategorii U20 dominovali Bára Bernardová a Štěpán Bulena. Oba závodníci se tak po delší době ukázali opět na vrcholu české lezecké špičky. Jen v těsném závěsu se na druhé místo zařadili Eliška Suchá a František Danda a bronz brali Arina Jurčenko a Lysander Naimji.  MČR U18 1. Natálie Paarová, Jan Štípek 2. Lucie Vojáčková, Lukáš Mokroluský 3. Viktorie Konečná, Jaroslav Šikula   MČR U20 1. Barbora Bernardová, Štěpán Bulena 2. Eliška Suchá, František Danda 3. Arina Jurčenko, Lysander Naimji   Do finále nejmladší kategorie U16 se kvalifikovali z prvních pozic Adéla Bodanská, společně s Davidem Chalcařem a Dominikem Jačkou. Adéla první místo uhájila naprosto suverénním finálovým výkonem, kdy se jako jediná finalistka zvládla probojovat až do závěrečného headwallu. Tam tak na ni čekal zasloužený titul Mistryně ČR U16. Velmi přesvědčivý výkon předvedly také Mia Migalová, která získala stříbro a bronzová Nikola Barošová!  Těsný finálový výsledek zapsali mladí lezci Dominik Jačka a Jára Ambroz. O titulu v tomto případě rozhodoval jeden jediný pohyb, který znamenal plusový zápis pro Dominika. Na třetí místo se zařadil Adam Paar. MČR U16 1. Adéla Bodanská, Dominik Jačka 2. Mia Migalová, Jaroslav Ambroz 3. Nikola Barošová, Adam Paar   Nedělní podvečer patřil finále dospělých, do kterého nastoupili z prvního místa Eliška Adamovská a Honza Štípek. Průběh večera ale přadím ještě zamíchal.  Sice jsme neviděli žádný finálový TOP, ale jeden byl proklatě blízko! Martin Stráník opět dokázal svou extrémní sílu i lezecké zkušenosti a mladší kolegy si s přehledem pohlídal. Jako jediný dolezl až do TOPu, ze kterého ovšem nedokázal cvaknout, čímž divákům zajistil opravdu napínavou podívanou! Zcela zaslouženě si tak z Brna odvezl titul Mistra! Bezchybně zalezl také Lukáš Mokroluský na druhém místě a Honza Štípek, který bral bronz.  Pro holky byla připravena o něco silovější cesta, ve které se střídaly lišty s oblinami a celkově krokově obtížné sekvence neodpouštěly žádnou chybu. Dominantní výkon předvedla Michaela Smetanová, která soupeřky přelezla hned o několik kroků. Ovšem i dvě další závodnice - Eliška Adamovská a Terka Širůčková se dostaly až k hraně headwallu a ukázaly tak, že právě tyto tři dívky jsou na laně stále českou špičkou! Eliška obsadila stříbrnou a Terka bronzovou pozici.  MČR dospělí 1. Michaela Smetanová, Martin Stráník 2. Eliška Adamovská, Lukáš Mokroluský 3. Tereza Širůčková, Jan Štípek     KOMPLETNÍ VÝSLEDKY FOTOGALERIE   Závod také uzavřel letošní sérii Českého poháru v obtížnosti 2024, jehož vítězi se stali:  ČESKÝ POHÁR 2024 U16: Mia Migalová, Dominik Jačka U18: Natálie Paarová, Jan Štípek U20: Barbora Bernardová, František Danda Dospělí: Tereza Širůčková, Šimon Potůček     GRATULUJEME všem závodníkům a děkujeme stavěčům i pořadatelskému týmu za skvěle připravený závod a hladký průběh!       M. Košatková, ČHSFoto: Petr Chodura

Boulder.sk

Všetko najlepšie máte vo svojich rukách

Človek je tvor pohodlný, má rád zaužívané veci a rutinu, ktorá mu do života prináša určité istoty. Je ľahké zostať verný osvedčeným produktom a zmieriť sa s presvedčením, že niekde majú svoje limity a tým sa končia všetky riešenia. Uznávam, odhodlanie vyskúšať nové veci môže niekedy so sebou prinášať aj istú dávku diskomfortu. Ale to obohatenie, ktoré nám krátkodobé vystúpenie z komfortnej zóny môže priniesť, je na nezaplatenie.

Príspevok Všetko najlepšie máte vo svojich rukách je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

To podstatné sa opomína

Popularita boulderingu rastie míľovými krokmi. Keď som tento rok po dlhšej odmlke už niekoľkokrát navštívil umelé steny, len s údivom som vstrebával to množstvo nadšených ľudí striedajúcich sa na bouldrových profiloch a hemžiacich sa na matracoch. Na jednej strane mám radosť, že krásu boulderingu objavuje stále viac ľudí, na druhej strane cítim o to väčšiu potrebu poukázať na dôležité prvky lezeckej etiky, ktoré hlavne pri preklápaní sa z preglejky na skaly pochopiteľne nemusia byť prirodzenou súčasťou výbavy každého z nás.

Príspevok To podstatné sa opomína je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Hravý bouldering s nádychom záhrobia

Vidím to úplne jasne. Keby to bolo video z produkcie Mellow, cesta cez cintorín by viedla k nejakej epickej línii s higballovým nádychom. Divoký strih by poskakoval z mramorových náhrobkov na kráčajúci sprievod bouldermatiek. A diváci by si – obklopení toľkou pietou – nevdojak kládli otázku, či to za to riziko vlastne stojí.

Príspevok Hravý bouldering s nádychom záhrobia je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Ako bouldrovali Slováci a Česi v roku 2023 (2. časť)

Rok sa zdá byť dlhá doba. Ale aj krátka. Je to relatívne, presne ako obťažnosť bouldra a čas strávený jeho riešením. Dnes sa otáčame nazad, aby sme pohľadom ponad rameno alebo ponorom dovnútra zhodnotili náš bouldrový rok. Nezáleží, či nám pred očami skáču čísla, prípadne si nevieme vybrať z pestrých momentov na skalách. Dôležitý je pocit, ktorý nám po bilancii zostane v rukách a môžeme s ním pracovať ďalej tak, ako potrebujeme.

Príspevok Ako bouldrovali Slováci a Česi v roku 2023 (2. časť) je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.

Nekonečné hľadanie krásy

Bouldering je o hľadaní krásy. Je o nekonečnom pátraní po tých najkrajších balvanoch, dychberúcich líniách a perfektných krokových sekvenciách. Definuje ho hľadanie krásnych okamihov, chvíľ a vytváranie nezabudnuteľných zážitkov. A každý ten impozantný boulder je vraj ako hudobná skladba. Má svoj vlastný rytmus, tempo a harmóniu. Keď ho lezieme, cítime, ako sa náš pohyb s ním spája. Stávame sa súčasťou niečoho väčšieho, pre nás večného.

Príspevok Nekonečné hľadanie krásy je zobrazený ako prvý na Boulder.sk.