Panoráma.sk
Kníhkupectvo
Sprievodca
Noviny
Kontakty
Slovakia Document Store - Logo
Panorama.sk in SlovakEnglish
Dnes je 18.1.2018
Vyhľadávanie / Search
Počasie
Kurzy: 1 EUR = 1.2230USD   25.516CZK   0.88860GBP   308.75HUF   4.1713PLN   7.4235HRK . . . viac

Turistické regióny Slovenska

Bratislava a okolie ponúkajú turistom všetko, čo sa očakáva od metropoly. Historické pamätihodnosti, Bratislavský hrad, útulné Staré mesto, múzeá, divadlá, galérie, výstavy, reštaurácie a zábavné podniky. Prehliadky po meste môžu návštevníci absolvovať pešo alebo v malom vláčiku.

V meste na Dunaji a jeho blízkom okolí nájdu turisti ešte aj niečo navyše. Veľa možností športového vyžitia je spojených s Dunajom a jeho ramenami a s jeho prítokom - Moravou. Na umelom vodnom kanáli v Čunove je možné raftovať. Ako stvorené pre príjemné prchádzky, či ľahké pešie a cyklististické túry sú malokarpatské lesy v okolí Bratislavy. Turistickým klenotom je Devínska kobyla so zrúcaninami hradu Devín i s pieskovými útesmi Sandbergu.

Milovníci turistiky sa môžu vybrať na túry do Malých Karpát, ktoré ukrývajú ruiny starobylých stredovekých hradov. Východné svahy Malých Karpát sú posiate vinicami, región je známy vinohradníckou tradíciou, ktorú v posledných rokoch oživila Malokarpatská vínna cesta. Západná strana Malých Karpát, známa ako Záhorie, je hubárskym rajom.

Južne od Bratislavy sa rozprestiera Podunajsko s najteplejším a najsuchším podnebím na Slovensku. Najviac turistov sme prichádza za vodou - sústredenou v termálnych kúpaliskách, ale aj v dunajských ramenách, ktoré obľubujú rovnako rybári ako vodáci.

Regiónom prechádza aj medzinárodná značkovaná cyklistická cesta.

Považie je bohaté na historické pamiatky, hrady, aj prírodné zaujímavosti. V dolnom toku Váhu zaujme Trnava s množstvom sakrálnych pamiatok a Piešťany so svetoznámymi kúpeľmi.

Stredné Považie s pohoriami Biele Karpaty, Malé Karpaty, Považský Inovec a Strážovské vrchy, poskytujú výborné podmienky na rekreačné aktivity, najmä na pešiu turistiku, cykloturistiku, v lete s možnosťou vodných športov a v zime lyžovania. V regióne je veľa hradných zrúcanín, hrad Tematín, Beckov, Čachtice a Trenčín.

Významné zastúpenie majú aj minerálne vody a termálne pramene. Kúpele Trenčianske Teplice sa zásluhou vynikajúcej sírnej vody špecializujú na liečbu pohybového ústrojenstva, reumy, civilizačných ochorení a pod. Navštíviť môžete i najmladšie slovenské kúpele Nimnica situované na výbežku pohoria Javorníky.

Horné Považie láka Národným parkom Malá Fatra, Súľovskými a Strážovskými vrchmi. Celý región je mimoriadne bohatý aj na stavebné pamiatky z rôznych historických období. Najcennejšie zámky sa nachádzajú v Budatíne a Bytči. Najstaršími architektonickými pamiatkami sú zrúcaniny stredovekých hradov situované obyčajne na prekrásnych vyhliadkových miestach (Strečno, Starý hrad, Lietava, Hričovský hrad alebo Súľovský hrad). Zrekonštruované stredoveké námestia v Žiline a Rajci sú pamiatkovo chránené. Vyhľadávané sú kúpele Rajecké Teplice.

Ponitrie má svoje najväčšie turistické lákadlo v meste Bojnice. Malé mesto na Hornej Nitre na juhovýchodnom úpätí masívu Magura v Strážovských vrchoch má viacero atrakcií. Bojnický zámok, zoologickú záhradu a termálne pramene s kúpeľmi a kúpaliskom. K pekným výletom v regióne patria aj návštevy Topoľčianskeho a Uhroveckého hradu. Obec Uhrovec je častým cieľom vlastivedných výletov, nachádza sa v nej rodný dom dvoch význačných osobností slovenskej histórie, Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka.

Horehronie je región pomenovaný po rieke Hron, ktorá je známa ako najobľúbenejšia rieka slovenských vodákov. Pramení na južnom svahu majestátnej Kráľovej hole.

Nízke Tatry a Veľká Fatra sú rajom pre peších turistov i cyklistov. V zimných mesiacoch sú obľúbené lyžovačky na Donovaloch, Tureckej, Mýte pod Ďumbierom či okolí Čierneho Balogu. Bežkári vyhľadávajú trate nad Banskou Bystricou. Atrakciou okolia Čierneho Balogu je tajuplný prales a romantická Čiernohronská lesná železnica. Nachádza sa tu aj kúpeľné mestečko Brusno.

Pohronie má slávne mestá s banskou tradíciou - Banskú Štiavnicu (mesto je zaradené do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO) a Kremnicu, ale skrýva aj romantické zrúcaniny hradov Revište, Šášov a Dobrá Niva, starobylý kláštor v Hronskom Beňadiku a množstvo unikátnych technických pamiatok. na pešiu turistiku, cykloturistiku a lyžovanie. Možnosť regenerácie síl ponúka viacero kúpeľných miest (Sliač, Kováčová, Sklené Teplice).

Región Poiplie / Novohrad sa rozprestiera okolo rieky Ipeľ, ktorá na väčšej polovici svojho toku tvorí štátnu hranicu medzi Slovenskou a Maďarskou republikou. Okrem kedysi slávnych banských miest, ako Krupina alebo Pukanec, Poiplie vyniká predovšetkým početnými zrúcaninami hradov (Fiľakovo, Divín, Modrý Kameň, Čabraď) a pevností protitureckej obrannej línie (Bzovík). Nachádzajú sa tu aj kúpele Dudince.

Podpoľanie je jedným z najrázovitejších slovenských regiónov, ktorý je vyhľadávaný pre bohaté folklórne tradície. V Detve ožíva folklór každoročne v druhý júlový víkend v prírodnom amfiteátri počas medzinárodného festivalu Folklórne slávnosti pod Poľanou. Neupútava len hudobný folklór (fujara je jedinečným hudobným nástrojom, zapísaným v novembri 2005 do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO), ale aj valašky, výrobky z kože, či výšivky.

Pozoruhodná je aj krajina, ktorú poznačila sopečná činnosť Poľany (1458 m.n.m.). Z početných skalných útvarov na území Poľany (zaradená do siete svetových biosférických rezervácií UNESCO) zaujme výrazne vyčnievajúca Melichova skala, či archeologická lokalita Kalamárka - andezitová skalná plošina obkolesená skalnými stenami, komínmi a vežami s výškou presahujúcou desať metrov.

Turiec sa rozprestiera v severozápadnej časti Slovenska v Turčianskej kotline, obklopenej hrebeňmi Malej a Veľkej Fatry, Kremnickými vrchmi a pohorím Žiar. Kotlinou preteká rieka Turiec. Región priťahuje turistov, ktorí radi trávia čas v prírode, ale aj tých, ktorí majú poznávacie a vlastivedné ciele.

Pešia turistika, cyklistika, horolezectvo, lyžovanie, paragliding - to všetko umožňuje Malá a Veľká Fatra. Najobľúbenejšie sú Gaderská a Blatnická dolina a Šútovský vodopád.

Centrum Turca - Martin, je mesto spojené so slovenskou národnou kultúrnou históriu, pôsobí tu viacero celoslovenských kultúrnych inštitúcií.

Turiec je známy aj ako oblasť bohatá na pramene minerálnych vôd (Fatra, Budiš). V Turčianskych Tepliciach sú kúpele s bohatou kúpeľnou tradíciou.

Liptov je bohatý malebnou prírodou, ale aj kultúrno-historickými pamiatkami. Zo severu ho ohraničuje Veľká Fatra, hrebeň Chočských vrchov a hrebeň Západných Tatier. Južnú hranicu Liptova tvorí hrebeň Nízkych Tatier, jeho západnú hranicu tvorí hrebeň Veľkej Fatry. V Liptove pramenia rieky Čierny a Biely Váh, ktorých sútokom vzniká najdlhšia slovenská rieka Váh.

Na území Liptova sú tri národné parky, Tatranský národný park, Národný park Nízke Tatry a Národný park Veľká Fatra. Aktívne založení ľudia nájdu veľa možností pre adrenalínové športy. Rafting, splavy, skalolezenie, lanové či bobové dráhy, paragliding bike parky, horské kolobežky a mnohé ďalšie atrakcie. V zime je Liptov slovenským rajom pre lyžiarov a snowboardistov. Liptov ponúka oddych v teplých termálnych prameňoch aquaparkov. Cieľom turistov je aj vodná nádrž Liptovská Mara, jaskyne, hradné zrúcaniny Likava a Liptovský hrad a pamiatky zaradené do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO - ľudová architektúra vo Vlkolínci, múzeum v prírode v Pribyline. Jedinečný drevený kostol vo Sv. Kríži je jednou z najväčších drevených stavieb v Európe.

Orava sa môže pýšiť, že má najsevernejší bod Slovenska. Je ním hraničný bod v katastrálnom území obce Oravská Polhora. Orava, to sú pre turistov predovšetkým pohoria - Malá Fatra, Chočské vrchy a najmä Západné Tatry - Roháče. Obľúbené sú aj prechádzky v okolí Oravíc, výstupy na Babiu horu či Veľký Choč. V zime je Orava príťažlivá pre zjazdárov aj bežkárov (Zuberec a okolie, Kubínska hoľa, Skorušinské vrchy, Oravská Magura). Dobrým miestom pre tých, ktorí majú radi vodné športy, je Oravská priehrada, na kúpanie zasa termálne kúpalisko v Oraviciach. Najvýraznejšou architektonickou dominantou Oravy je Oravský hrad vypínajúci sa na skale nad riekou Orava. V regióne možno nájsť aj pamiatky ľudovej architektúry, z ktorých najcennejšia je pamiatková rezervácia ľudovej architektúry v Podbieli a múzeum v prírode v Zuberci. Najvýznamnejšími predstaviteľmi sakrálnej architektúry sú drevené kostoly v Tvrdošíne, Leštinách a Istebnom.

Vysoké Tatry patria k najvyhľadávanejším rekreačným a turistickým miestam na Slovensku. Najvyššie pohorie Slovenska leží na severe Slovenska s najvyšším vrchom Gerlachovským štítom (2654 m n. m.) a je z hľadiska rozlohy najmenším horstvom v Európe. Vysoké Tatry obľubujú turisti, horolezci, lyžiari (Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica sú najznámejšie lyžiarske strediská), milovníci adrenalínových športov, ale aj pacienti s ochoreniami dýchacích ciest (Vyšné Hágy, Tatranská Polianka, Smokovce sú známe klimatické kúpele). Z početných tatranských vodopádov je najvyšší Kmeťov vodopád (80 m) v doline Nefcerka. Z mnohých jaskýň je sprístupnená len Belianska jaskyňa s kvapľovou výzdobou - sintrovými vodopádmi, pagodovitými stalagmitmi, rôznymi formami stalaktitov a sintrovými formami v jazierkach. Využíva sa aj na zdravotné speleoklimatické pobyty.

Spiš susedí s Tatrami, na jeho území je národný park Slovenský raj a Pieniny. Okrem prírodných krás má ďalšie atraktívne ciele - pamätihodnosti. Turistickými cieľmi sú hrady, kaštiele, kláštory, historické mestá, stavby ľudovej architektúry. Spišský hrad je jedným z najmohutnejších hradov v strednej Európe a spolu s okolím je od roku 1993 zapísaný v zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V roku 2009 sa k spišskému súboru pridalo aj historické mesto Levoča s Kostolom sv. Jakuba zo 14. storočia. Neskorogotický drevený hlavný oltár sv. Jakuba je s výškou 18,6 m najvyšší svojho druhu na svete. Zhotovili ho z lipového dreva v rokoch 1507 až 1517 v dielni Majstra Pavla z Levoče.

Slovenský raj so sídlom v Spišskej Novej Vsi patrí medzi najmladšie národné parky na Slovensku. Nachádza sa na pomedzí Spiša a Gemera. Ako prví toto územie nazvali rajom kartuziáni, ktorí si vybudovali kláštor na dnešnom Kláštorisku (dokončený začiatkom 14 storočia). V Slovenskom raji je množstvo úzkych kaňonov a hlbokých roklín s vodopádmi, ktoré turisti zdolávajú pomocou rebríkov a lávok. Najnavštevovanejšími roklinami sú Suchá Belá, Veľký Sokol, pokračovaním ktorého je Róthova roklina, prielom Hornádu a Kyseľ. Ďalšími obľúbenými cieľmi sú skalný výbežok Tomášovský výhľad alebo Kláštorisko s ruinami kartuziánskeho kláštora.

V národnom parku je približne 300 km značkovaných turistických chodníkov a 5 náučných chodníkov. Približne jedna pätina národného parku je prísnejšie chránená v rámci 11 národných prírodných rezervácií a 8 prírodných rezervácií. Predmetom ochrany je aj jedna z najväčších ľadových jaskýň v Európe - Dobšinská ľadová jaskyňa.

Pieniny sa nachádzajú sa na severe východného Slovenska v pohorí Spišská Magura a čiastočne tvoria hranicu s Poľskom. Pieniny sú najmenším slovenským národným parkom s bohatými prírodnými hodnotami a malebnými scenériami. Územím národného parku preteká rieka Dunajec, po ktorej sa dá plaviť na pltiach. Navštíviť sa odporúča najvyšší vrch Tri koruny ležiaci na poľskej strane parku a vápencové Haligovské skaly s početnými jaskyňami a dutinami. Prielomom Dunajca vedie aj pešia turistická trasa. Okrem prírodných klenotov sa môže návštevník stretnúť v Pieninách aj s historickými a umeleckými pamiatkami a svojráznym folklórom a architektúrou. V obci Červený Kláštor sa nachádza národná kultúrna pamiatka zo začiatku 14.storočia - kartuziansko-kamaldutský kláštor.

Slovenský kras leží na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom a je najväčším krasovým územím v strednej Európe. Má najviac podzemných priestorov (nachádza sa tu 1100 jaskýň a priepastí, ktoré boli zaradené do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO). Je druhým najmladším národným parkom Slovenska.

Najatraktívnejšími miestami sú Zádielska tiesňava a jaskyňa Domica. Návštevníkov určite zaujmú okrem prírodných krás aj historické pamiatky ako hrad Krásna Hôrka alebo kaštieľ Betliar.

Šariš leží v severnej časti východného Slovenska. Jeho pýchou sú historické mestá Prešov, Bardejov (zaradený do Zoznamu svetového prírodného a kultúrneho dedičstva UNESCO) a Sabinov.

Šariš je zároveň oblasťou s najväčšou koncentráciou krásnych drevených kostolov. Ťažké boje počas 2. svetovej vojny v okolí Duklianskeho priesmyku na hranici s Poľskom pripomína viacero vojenských pamiatok.

Gemer a Malohont sú regióny príťažlivé pre prírodné krásy - Muránska planina, Stolické vrchy, Národný park Slovenský kras s jaskyňami zapísanými do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO, ale aj pre historické pamiatky - gotické kostoly vzájomne prepojené Gotickou cestou, hrad Krásna hôrka, kaštieľ Betliar, historické banícke mesto Rožňava.

Košice a okolie ponúkajú turistom mnoho zaujímavých pamiatok a atrakcií. Košice sú druhým najväčším mestom Slovenska a oplývajú množstvom kultúrnohistorických pamiatok. Najväčším skvostom medzi pamiatkami je gotický kostol zasvätený sv. Alžbete. Dóm sv. Alžbety je považovaný za najvýznamnejšiu gotickú stavbu na území Slovenska. K najobľúbenejším výletným cieľom v blízkom okolí Košíc sú Kavečany so zoologickou záhradou, Bukovec s vodnou nádržou na kúpanie. Malebné Čermelské údolie možno prejsť detským vláčikom, ktorý ťahá parný rušeň.

Na juhozápade regiónu sa rozprestiera osobitá krasová krajina s planinami Slovenského krasu a Jasovskou jaskyňou. Barokový kláštor v Jasove či železné hámre poháňané vodou v Medzeve sú tiež zaujímavým cieľom poznávacej turistiky. Východne od Košíc je známa turistická atrakcia - tryskajúci gejzír v Herľanoch. Na pešiu turistiku možno využívať Volovské vrchy s majestátnou Kojšovskou hoľou, kde v zime bývajú dobré podmienky na lyžovanie. Centrom rekreácie pri vode je nádrž Ružín, relaxačné pobyty ponúkajú klimatické kúpele Štós.

Horný Zemplín ponúka vidiecku krajinu s ľudovými tradíciami a so starobylými drevenými kostolmi, ktoré sú zapísané v Zozname Svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality Horného Zemplína patrí okolie vodnej nádrže Domaša, Národný park Poloniny (zapísaný do Zoznamu Svetového prírodného dedičstva v roku 2007) a chránené krajinné oblasti Vihorlat a Východné Karpaty. Z mestských centier sú zaujímavé najmä Medzilaborce s unikátnym Múzeom moderného umenia Andyho Warhola.

Dolný Zemplin je krajom rozsiahlych nížin (väčšinu územia vypĺňa rovinatý povrch Východoslovenskej roviny) s množstvom vodných plôch, riečnych zákutí a meandrov. Pýchou regiónu je vynikajúce tokajské víno. Medzi najnavštevovanejšie turistické lokality Dolného Zemplína patrí okolie vodnej nádrže Zemplínska šírava a chránená krajinná oblasť Vihorlat.

(id)

Vydané: 25. 8. 2010
Aktualizované: 2. 12. 2014
   
Kalendár - rýmovačky k meninám, informácie o kalendárových zvykoch
Reklama
Mailujte adresu stránky

<< Back / Nazad  
© Copyright 1998 - 2016, Panoráma.sk
Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo dalšie šírenie textov a fotografií zo stránok Panorámy.sk bez predchádzajúceho písomného súhlasu Panorámy.sk je porušením autorského zákona.
Partneri Panorámy.sk používajú cookies. Používaním stránok dávate súhlas s ich zapisovaním do Vášho zariadenia.